ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 32 Tweede Blad. No. 8763. MAANDAG 23 NOVEMBER 1931. 71® JAARGANG. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. Dit jaar geen catarrh Vergadering van Donderdag 29 October 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de heeren: L. J. Geeihoedt, D. Scheele, J. J. de Jager, M. de Jonge, C. A. Verlinde, D. van Aken, A. de Bruijn, P. P. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, C. van den Bulck, J. H. van Doeselaar, P. van Cad- sand, J. Huijssen en N. A. Hamelmk. (4. Slot.) Voortgezette vergadering des avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden. De VOORZITTER brengt thans nader in behandeling bet onder punt 1, letter h dezer agenda medegedeelde adres van de N.V. Han- delsmaatschappij te Ter Neuzen, betreffende aanleg van riolen, straten enz. in den Zeven Triniteits- en den Zuidlandpolder. Uit bet daaromtrent uitgebracbte rapport van den gemeentebouwmeester blijkt, dat het ontwerp, met uitzondering van art. 54 eerste en derde alinea der Bouwverordening thans voldoet aan de daaraan gestelde bepalingen, genoemd in art. 53 en 54 der Bouwverorde ning. In art. 54 eerste alinea is bepaald, dat nieuw aan te leggen straten aan de beide einden moeten aansluiten aan den openbaren weg en een breedte hebben enz. In art. 54 derde alinea is bepaald, dat de riolen van een ter beoordeeling van burge meester en wetbouders voldoend afvoerver- mogen moeten zijn en moeten aansluiten aan het gemeenteriool of moeten aansluiten in een daartoe geschikte leiding of sloot. Waxmeer aan de bepalingen van art. 54 eerste en derde alinea is voldaan of wanneer door den gemeenteraad ontheffing wordt ver- leend van art. 54 eerste alinea, kracbtens art. 54 laatste alinea, kan, behoudens de rechten van derden de gevraagde toestemming voor genoemden aanleg worden verleend. Mede op grond van het gunstig advies der Gezondheidscommissie, stellen burgemeester en wethouders voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien het adres dd. 19 October 1931 van de N.V. Handel Maatschappij „Ter Neuzen" te Ter Neuzen, houdende verzoek om vergun- ning voor den aanleg van riolen, straten enz. in den Zeven Triniteits- en den Zuidland polder, gelet op de artikelen 53 en 54 der bouw verordening en op het advies van de gezond heidscommissie alhier d.d. 29 Oct. 1931 no. 113. besluit Met ontheffing der bepaling van de eerste alinea van artikel 54 der bouwverordening aan de N.V. Handel Maatschappij ,,Ter Neu zen" te Ter Neuzen, behoudens de rechten van derden toestemming te verleenen tot het aan- leggen van riolen, straten enz. in den Zeven Trindteitspolder en den Zuidlandpolder, zulks onder de navolgende voorwaarden: 1. De te gabruiken straatklinkers moeten zijn le sorteering eenigszins getrokken vlam- ovenstraatklinkers van Nederlandsch fabri- kaat. Ze moeten geheel en regelmatig door- bakken zijn, mogen met bros zijn geen scheu- ren, steentjes, oerdeelen, verbrande koppen of aangebakken sintels hebben en moeten tot trekkens toe gebakken zijn. Zij moeten regelmatig van vorm zijn en tenminste de volgepde afmetingen hebben; Lengte 19,5 c.M.; breedte 8 c.M.; dikte 4,8 c.M.; Ze moeten zorgvuldig naar kleur en hard- heid gesorteerd aangevoerd worden. Zij moeten voorts voldoen aan de volgende eischen: 1°. Bij onderdompeling van den over de breedte in twee zooveel mogelijk gelijke deelen doorgeslagen steen gedurende 3 X 24 uur na vooraf volkomen gedroogd te zijn, mag de wateropname van elk der deelen niet meer bedragen dan 7% van het volume. 2°. De drukweerstand mag in luchtdrogen staat niet minder dan 700 K.G. per c.M2. bedragen. 3". Wanneer de steenen op de smalle zijde in vochtig zand worden gedrukt en beproefd worden met een valgewicht van 10 K.G. waarbij de valhoogte te beginnen met 0,10 M. telkens met 0,10 M. vergroot wordt, mag geen breuk intreden voor een valhoogte van 0,60 M. is bereikt. 2. De trottoirbanden moeten zijn harde betonbanden 15 X 25 c.M. 3. De trottoirtegels moeten zijn lang en breed 30 c.M., dik 5 c.M. met een kleinen Bchuinen kant langs den bovenkant. De tegels moeten behoorlijk vlak en zonder gebreken worden geleverd en moeten voldoen aan de navolgende minimum of hoogere eischen: 1°. Drukweerstand in luchtdrogen staat minstens 400 K.G. per c.M2. 2°. Afslijting bij een slijpweg van 500 M. niet meer dan 0,35 c.M.; 3°. Buigingsweerstand niet minder dan 70 K.G. per c.M2. en 4°. Wateropname niet meer dan 14 van het volume. 4. De straatkolken moeten zijn van ge- asphalteerd gegoten ijzer, volgens genormali- seerd model no, 126 KZ. 5. De betonrioolbuizen moeten voldoen aan de eischen vastgesteld door de hoofdcommis- sie voor de normalisatie van betonriolen in Nederland. 6. Alle voor het werk te bezigen bouw materialen moeten vooraf aan het gemeente- bestuur ter goedkeuring worden aangeboden. Alle onkosten voor het onderzoek van deze bouwmaterialen zijn voor rekening van de N.V. Handel Maatschappij „Ter Neuzen'.' te Ter Neuzen. Niet goedgekeurde bouwmaterialen mogen voor dat doel niet worden verwerkt. 7. Met de uitvoering van het werk mag niet worden begonnen voordat dit aan het ge- meentebestuur schriftelijk is medegedeeld. 8. De uitvoering moet geschieden mede onder toezicht van de door de gemeente aan te wijzen technisch ambtenaar die daarvoor op het werk moet worden toegelaten. 9. Het werk moet geheel voltooid zijn voor den 1 Februari 1933. 10. Bij de voltooiing van het werk moeten alle zinkputten en riolen behoorlijk schoon worden opgeleverd. 11. Het hoofdriool, dienende voor den af- voer van alle hoofd- en zijriolen in dit straten- plan naar de z.g.n „Oude vaart" moet geheel gelegd en goedgekeurd zijn voor 15 December 1931. 12. Voor dat met de uitvoering van dit stratenplan wordt begonnen moet aan het ge- meentebestuur van Ter Neuzen worden toe- gezonden de noodige schriftelijke vergunnin- gen betreffende de aansluiting van de riolee- ring aan de ,,Oude Vaart" en de aansluitingen van de nieuwe straten met rioleering aan- en in de Axelschestraat. 13. Voor de goede orde wordt gevraagd direct na de goedkeuring van den raad deze voorwaarden schriftelijk te aanvaarden. De VOORZITTER deelt voorts mede, dat men hier niet alleen het oog had te houden op de aansluiting aan de rioleering aan de Axelsche straat, doch ook voor een aansluiting der rioleering in andere richting, naar de Oude Vaart. In verband daarmede zijn twee conferenties gehouden, waama het voorstei van burgemeester en wethouders kon worden geredigeerd, en bjji de stukken voor de raads- zitting gevoegd. Gister is ook nog door den wethouder van publieke werken en de leden der commissie van bijstand een conferentle gehouden met den directeur der vennootschap op het terrein, waar een en ander nader is be- sproken, en waarbij den eisch is gesteld, dat de vennootschap zou overleggen een bewijs van den eigenaar van het terrein waardoor de rioleering moet worden doorgetrokken om aan de Oude Vaart aan te sluiten, dat deze bereid is daartoe zijn medewerking te ver leenen. Die bereidverklaring is heden ontvangen en is ook bij de stukken gevoegd. Er staat thans dus niets meer het nemen van een besluit in den weg. Het voorstei wordt aangenomen met alge- meene stemmen. Hierna wordt voortgegaan met de artikels- gewijze behandeling der begrooting. 102. Subsidie aan bad- en zwemvereenigin- gen. 250. De heer VAN DRIEL deelt naar aanleiding van door hem in de afdeelingsvergadering in- gebrachte bezwaren mede, de rekening der in- stelling te hebben nagezien en daardoor ten voile bevredigd te zijn. Hij zal voor de sub sidie stemmen. De heer DE BAKKER vraagt, of er niets voor een zwemgelegenheid in de buurtschap Java zal worden gedaan. De VOORZITTER: De zwemhokjes aan den oesterput, is een der door u genoemde 8 punten, dat wordt een kwestie van latere zorg, na nadere overweging. De heer VAN CADSAND zal geen stem ming vragen, doch wenscht te worden ge- acht tegen dezen post te hebben gestemd. 103. Kosten van uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantie- kolonies. f 10. De heer DE BAKKER vraagt, of hier niet met 2 maten gemeten wordt; er is van de zjjde van burgemeester en wethouders wel eens bij een dergelijke aanvraag gezegd, dat deze bij kerkelijke richtingen steun moesten zoeken. De VOORZITTER: Het is een soort steun- post, die heeft met kinderuitzending niets te maken. De heer DE BAKKER: Het is goed, als u het maar verantwoorden kunt. De VOORZITTER: Dat kan ik altijd. De heer DE BAKKER: Ja, er is niet veel dat u niet verantwoorden kunt. (Algemeen gelach.) 104. Subsidie aan de vereeniging „Het Groene Kruis". f 1200. 105. Subsidie aan ziekenhuizen en sana toria. 6500. De heer VAN AKEN vraagt, of het niet mogelijk is, dat het ziekenhuis met een sub sidie van 5000 zou kunnen toekomen. Hij hoort, dat er nu een goede toestand heerscht en gelooft, dat dit een goede reclame voor de inrichting is en aanleiding zal zijn, dat er ook voor verpleging meer gebruik van zal worden gemaakt, hetgeen dan toch de inkomsten versterkt. Laat het bestuur nu eens trachten met f 5000 toe te komen, mocht blijken, dat zulks niet gaat, dan kan het volgend jaar toch nog altijd nader gezien worden. De VOORZITTER deelt mede, dat dit punt ook is overwogen door burgemeester en wet houders, doch dat deze ten slotte hebben gemeend niet te moeten adviseeren tot ver- mindering van het bedrag der aangevraagde subsidie, overtuigd als ze zijn, dat, indien het aan het bestuur der vereeniging mogelijk zou blijken f 1000 te sparen, ze de subsidie ook niet zullen opgebruiken. De heer VAN CADSAND is het met die regeling niet eenshij wil 5000 geven en als ze dan tekort komen, kunnen ze nog eens terug komen, maar wanneer 6000 wordt toe- gezegd, dan wordt dat bedrag ook allicht ge- bruikt. De heer GEELHOEDT geeft naar aanlei ding hiervan te kennen, dat, zooals de toe- stand op het oogenblik is, de vereeniging de aangevraagde subsidie nog noodig heeft, doch indiien de toevloed van patienten nog grooter zou worden en daardoor de inkomsten stijgen, zoodat de vereeniging er buiten zou kunnen, dan spreekt hij' hem borg, dat niet de geheele subsidie zal worden opgebruikt. De heeren moeten echter niet uit 't oog verliezen, dat er grooten achterstand was gekomen en er aan 't een en ander veel te doen was, om alles in orde te brengen. Mocht echter blijken, dat de subsidie niet ten voile noodig is, dan zal het ziekenhuis niet om de f 6000 komen. De heer COLSEN zal het niet hebben over het ziekenhuis te Ter Neuzen, hij is daarom trent voldoende ingelicht, en is overtuigd, dat ze in verband met verschillende herstellingen enz. de aangevraagde subsidie noodig hebben; hij zal dan ook zijn stem aan die 6000 geven! Hij vestigt echter de aandacht op het R. K. ziekenhuis te Sluiskil, dat daar toch ook een belangrijke taak verricht en geeft in overweging de voorgestelde subsidie ad f 500 te verhoogen tot 1000. Men moet wel in aammerking nemen, dat het daar wel druk is, doch er ook veel derde klasse patienten wor den verpleegd, op wie niet veel winst over- schiet. Het is nu toch wel voldoende bewe- zen, dat daar ook een ziekenhuis noodig is. Hij stelt voor 1000 te geven en hoopt, dat dit er zonder stemming zal doorgaan. De heer SCHEELE merkt op, dat hij al- geheel vertrouwen heeft in het bestuur der Vereeniging tot Ziekenverzorging, in haar be- heer van het ziekenhuis alhier. Bovendien, het zend de rekening in en hij vertrouwt, dat, als het met minder toekomt, het ook minder zal opvragen. Met betrekking tot het voor stei van den heer Coisen geeft hij te kennen. dat burgemeester en wethouders zich op het standpunt hebben gesteld, dat ze dit jaar niet konden meewerken aan het verhoogen van be- staande of het verleenen van nieuwe subsi dies. Er is verleden jaar een toelage van f 500 als bewijs, dat de gemeenteraad tegen- over de inrichting te Sluiskil sympathiek staat, en er wordt nu voorgesteld die toelage weer te verleenen. Overigens weet het ge- meentebestuur omtrent het interne dier in richting niets. Hij moet zich verzetten tegen het verhoogen dezer subsidie en voegt hieraan toe, dat ver schillende vereenigingen, die thans subsidie van de gemeente genieten, wel zullen moeten bedenken, dat de kans niet is uitgesloten, dat de gemeente zich voor een volgend jaar ge- noodzaakt zal zien alle subsidies te vermin- deren. Het voorstei van den heer Coisen wordt niet voldoende gesteund en kan alzoo geen punt van beraadslaging uitmaken. 106. Subsidie aan het Wil Gele Kruis te Sluiskil. 250. 107. Subsidie aan het Wit Gele Kruis te Ter Neuzen (kom). /300. De heer DE BAKKER bepleit verhooging der subsidie aan de vereeniging het Wit Gele Kruis, die f 400 vragen, doch waarop burge meester en wethouders afwijzend beschikken. Die verhooging is noodig, in verband met de kosten van het consultatiebureau voor zuige- lingen. Dit was tot hiertoe gevestigd bij de Eerw. Zusters in de Nieuwstraat, doch zal daar niet kunnen blijven. Ze hadden daar gratis 2 h 3 kamers in gebruik. Dr. Stevens gaf tot nu toe gratis advies, doch dit zal voor de toekomst een 50 moeten kosten. Het Wit Gele Kruis krijgt dus meer uitgaven, het helpt verschillende onvermogende menschen en het komt daarvoor nu reeds tekort. Het vorig jaar was er een voordeelig saldo van 19, doch dat is alleen verkregen, omdat er een goed gezind heer geweest is, die 100 heeft geschonken. Indien men nu rekent dat ze de- zelfde inkomsten hebben, dan is er al een te kort van 80, waarbij dan nog komt kamer- huur met vuur en licht en de vergoeding aan Dr. Stevens, zoodat het tekort dan zeker wel op f 200 te stellen valt. Het betreft hier een nuttig werkende instelling, waarvan door zeer velen gebruik wordt gemaakt en waar deze zooals uit de berekening blijkt nu reeds met een tekort werkt, zal dit door de stijging der kosten nog grooter worden. Die 100 ver hooging van subsidie zijn dringend noodig. De VOORZITTER vraagt, of die milddadige heer nog in leven is. De heer DE BAKKER hoopt, dat hij zijn goede daad zal voortzetten. De VOORZITTER geeft den raad, aan het bestuur der vereeniging eens te informeeren waar ze die goede bronnen hebben. De heer DE BAKKER zegt, daarmede niets te maken te hebben, dat acht hij geen ge- zonde redeneering en hij hoopt, dat de raads- leden een andere overtuiging zullen hebben. Het is een gift geweest van de Eerw. Zusters, dat ze gratis gebruik van kamers, vuur en licht hebben gegeven. Hij hoopte, dat die edele gever in den raad tegenwoordig zou zijn. De VOORZITTE1R wijst er op, dat de wet houder van financien reeds heeft gezegd, dat het college met het oog op de finanoieele positie bezwaar moet maken eenige subsidie te verhoogen. Het voorstei van den heer De Bakker om de subsidie te verhoogen met 100 wordt met 13 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren De Bakker en Coisen; tegen stemmen de heeren Scheele, De Jager, De Jonge, Verlinde, Van Aken, De Bruijn, Van Driel, Van den Bulck, Van Doese laar, Van Cadsand, Huijssen, Hamelink en Geeihoedt. 108. Toelage aan den oud-keurmeester P J. Klaaijssen. 290. Hoofdstuk V. V olkshuisvesting. Inkomsten 109. Renten en aflossing van voorschotten, verleend in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. 33985. 110. Bijdragen van het rijk, krachtens art. 56, derde lid, der woningwet. 10725. Ui tgaven 111. Overige rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. 2545. 112. Overige aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. 1605. 113. Annuiteiten aan het rijk verschuldigd ter zake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisves ting. 15.255. 114. Overige annuiteiten van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. 18.200. 115. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het be lang van de verbetering der volkshuisvesting. 14.300. Inkomsten 116. Huur van noodwoningen. /700. 117. Erfpacht voor de uitgifte van gron- den gebruikt in het belang der volkshuis vesting. f 2360. 118. Voordeelig saldo der exploitatiereke- ning van de middenstandswoningen. 1350. 119. Restitutie door de woningbouwver- eeniging ,,Werkmansbelang" in verband met de afrekening der rijksbijdragen ex-artikel 38, derde lid der Woningnood. Memorie. Uitgaven 119a. Onderhoud van noodwoningen. 125. De heer VAN DRIEL verklaart zich door het antwoord van burgemeester en wethou ders naar aanleiding van het afdeelingsver- slag niet bevredigd. De houten noodwoningen zouden behooren te worden afgebroken en dan zouden ter plaatse 3 of 4 steenen wonin- gen kunnen worden gebouwd. Men zou daar mede eens kunnen beginnen en die misschien bouwen in eigen beheer als middel tot werk- verschaffing aan een aantal werklooze bouw- vakarbeiders. Het zou toch zeker tijd wor den dat het keetje van Harms eens werd op- geruimd, al was dit, bjj het opgroeien van de kinderen van tweeerlei geslacht, uit het oog- punt van zedelijkheid, waarover we in deze vergadering al een paar maal iets hebben ge- hoord. De kinderen van het gezin van W. Gort worden inmiddels geslachtsrijp en dan zijn afzonderlijke slaapvertrekken voor de ge- slachten noodig. Indien de houten noodwo ningen werden afgebroken, kon daar een wo- ning voor het gezin Beeldens worden gebouwd en de woning van Beeldens door Gort worden betrokken. Hjj wil toegeven, dat hierbij nog wel moeilijkheden zijn, maar meent, dat het met wat goeden wil toch wel mogelijk is de oude rommel daar op te ruimen en in de rich- ting die hij aangaf een beteren toestand te scheppen. Meer zal hij er niet van zeggen. 120. Aandeel van het Rijk in het voor deelig saldo van de exploitatierekeningen der noodwoningen. 520. 121. Aandeel van het Rijk in het voor deelig saldo der exploitatierekening der mid denstandswoningen. 1015. 122. Restitutie aan het Rijk van te veel ontvangen bijdragen ex-artikel 38, 3e lid der Woningwet. Memorie. Hoofdstuk VI. Openbare werken. Inkomsten 123. Heffing voor het gebruik van open- bare gronden en wateren. Memorie. 124. Marktgelden, wik-, weeg- en meet- gelden. 1600. 125. Begraf einisrechten. 1700.1 126. Rechten wegens door den gemeente- l'ijlken reinigingsdienst verstrekte diensten. 2500. 127. Opbrengst van den verkoop van asch, vuilnis en faecalien. f 300. 128. Belasting wegens gebouwde eigen- dommen en daarbij behoorende erven, die aan openbare land- en waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn, en wegens ongebouwde eigendommen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben. f 1700. 129. Belasting van bouwterreinen, gelegen aan bestaande straten, grachten en piemen, of van gronden, welke ingevolge een krach tens art. 36 der Woningwet goedgekeurd plan in de naaste toekomst zijn bestemd voor bouwterrein en zijn gelegen binnen een door gedeputeerde staten getrokken kring. Me morie. 130. Terugontvangst van kosten van ver- stratingen enz. ten behoeve van de bedrijven en van derden. 200. 131. Opbrengst van grasverpachtingen van bermen van openbare wegen, begraafplaat- sen enz. f 25. 132. Opbrengst van verkochte bestekken. 25. Uitgaven; 133. Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken, voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen. 19785. De heer DE BAKKER verklaart zich te kunnen aansluiten bij het in de afdeelingen gedaan voorstei tot afschaffing van de vacan- tietoeslagen. De heer VAN DRIEL zegt, dat zijn fractie een andere meening is toegedaan. Bovendien zijn die toeslagen vastgelegd in het werklie- denreglement, zoodat dit toch eerst zou moe ten gewijzigd zijn, eer men die zou kunnen onthouden. De VOORZITTER is van meening, dat, in dien dit zou doorgaan het Georganiseerd Overleg er bij te pas zou moeten komen en dat er dan vermoedelijk niet veel van komen zou. In tal van plaatsen is de vacantietoeslag nog veel grooter dan hier. Laat men dit de menschen maar gunnen. De heer DE BAKKER: Ja, maar ik gun het de belastingbetalers ook, want die moeten toch al zooveel belastingpenningen offeren, nog op toe te geven. We moeten bezuinigen. dat ik het eigenlijk niet noodig acht, dit er De VOORZITTER: Bezuinigen beteekent niet altijd dat je geen geld uitgeeft. Als we zouden moeten ingrijpen, dan is het geen post om over het hoofd te zien. De heer VAN CADSAND zou dezen post onaangeroerd hebben gelaten, in verband met het antwoord van burgemeester en wethou ders. Nu de heer De Bakker het aanroert blijkt, dat het intrekken nogal moeilijkheden met zich zal brengen, waarom spreker er zich voor dit jaar nog maar bij zal neerleggen. De heer DE BAKKER doet dit ook. 134. Schrijf- en bureaubehoeften enz. 50. 135. Onderhoud van straten en pleinen. f 5000. De heer DE BAKKER meent, dat onze straten er nu zo6 bij liggen, dat we daarover niet verlegen behoeven te zijn. Volgens de memorie van toelichting bestaat het voor- nemen de Tuinstraat en de Van Steenbergen- laan te herstellen, maar naar zijn oordeel lig gen die er nog niet zoo beroerd bij. En als de wethouder van publieke werken er soms klachten over krijgt, steekt hij het dan maar op den raad. -Hij wenscht daarom van dezen post 2500 te schrappen. De heer VERLINDE is niet van het gevoe- len van den heer De Bakker; hij meent, dat het ook in deze periode zeer gewenscht is, dat het onderhouden van de straten zooveel moge lijk wordt bijgehouden. We hebben nog een periode beleefd, dat aan het onderhoud der straten zou goed als niets is gedaan en dat wreekt zich dan, zooals we hebben ondervon- den, omdat er dan op een gegeven oogenblik enorme bedragen moeten worden besteed. En ook al staat dit bedrag op de begrooting, dan beteekent dat ook nog niet, dat het geheel zal worden uitgegeven, als nader zou blijken dat het niet noodig was. Een geregeld onderhoud is ondertusschen het beste. De heer HAMELINK zou eerder bezwaar maken dat deze post tot zoo'n laag bedrag - wanneer U neemt. Doozen I 25, 45 en 65 ctfc (lngez. Med.) is teruggebracht, indien men nagaat, dat in het vorig jaar voor onderhoud 11 749 is uit gegeven en voor dit jaar f 8825 is geraamd. Als men niet voor voldoend onderhoud zorgt wreekt zich dat later. De heer VERLINDE wenscht er bij deze ge- legenheid de aandacht op te vesttgen, dat hij gaame zou zien, dat de straatmaker De Blaaij het werk deed, waarvoor hij indertijd is aan- gesteld, namelijk voor het repareeren van straten. Men ziet den vasten straatmaker in plaats van met de reparaties voortdurend bezig aan nieuw werk, als het ware als op- zichter voor den gemeentebouwmeester. In dien De Blaaiji het werk deed waarvoor hij is aangesteld en met wat zand overal de putten uit de straten haalde, zou de bestrating er beter uitzien en minder lijden, want als er putten komen worden de kanten ^fan de stee nen gereden. Met het oog op dat werk is hij ook aangesteld. De heer DE BAKKER: Maar komen we dan met dat bedrag wel toe? De heer VERLINDE: Zeker want het salaris van De Blaaij komt ook voor op de begrooting, dat is hieronder niet begrepen. 136. Onderhoud van wegen en voetpaden. f 1710. 137. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. f 650. 138. Onderhoud van pompeB en riolen. f 2680. 139. Kosten van havens, vaarlen, kaaimu- ren, sluizen en andere waterwerken. f 400. 140. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en dergelijke. f 125. Bij dezen post komt in besprekmg het af wijzend voorstei van burgemeester en wet houders op het verzoek om een brjdrage voor de vernieuwing van het uurwerk in den toren der R.K. kerk te Sluiskil. De heer COLSEN stelt voor een bedrag van f 100 toe te kennen. Nu er een nieuwe klok is aangebracht, acht hij dit, op de vroe- ger reeds door hem aangevoerde gronden billijk. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat zijn fractie wel bereid is, voor dit doel 100 uit te trekken. Het betreft hier een alge- meene klok. Er moet erkend worden, dat Sluiskil ook een klok noodig heeft en indien. men hieraan geen subsidie zou geven, zou er naar de meening in de gelederen zijner partij van gemeentewege een openbare klok moeten worden aangebracht, hetzrj op de openbare school of een ander gebouw. Die behoeft toch niet altijd op den stadstoren te staan. Ook elders staat de gemeenteklok wel op een kerk- toren. Somtijds is de toren der kerk zelf van de gemeente. Waar voorts de klok ook als brandklok is gebruikt, acht hij het geen bezwaar, dat voor de vernieuwing van wege de gemeente een bijdrage wordt gegeven. De klok is voor de arbeidende bevolking van Sluiskil van groot nut. De heer DE JONGE heeft hieromtrent ook eens ge'informeerd en hem is daarbij geble- ken, dat de bevolking van Sluiskil die klok zeer waardeert, zij heeft er genot van. Hij zal dan ook voor het verleenen del subsidie stemmen. Het voorstei van den heer Coisen wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren De Jonge, Ver linde, De Bakker, Coisen, Van Driel, Van den Bulck, Van Doeselaar, Hamelink en Geei hoedt; tegen stemmen de heeren Scheele, De Jager, Van Aken, De Bruijn, Van Cadsand en Huijssen. 141. Kosten van de algemeene begraaf- plaats en kosten van begraving. j 2420. 112. Kosten van de gemeentereiniging, voor zoover niet vallende onder hoofdstuk Xni. f 6825. De heer VAN DEN BULCK vraagt, of er nu al een nieuwe gesloten vuiiiniiswagen is aangeschaft, die het vorig jaar reeds is toe- gezegd. De VOORZITTER: We hebben een nieuwe op 2 wielen. De heer VAN DEN BULCK bedoelt niet de modderwagen. Hij bedoeld een gesloten wagen voor het ophalen van huds- en straat- vuil. Verleden jaar werd gezegd, dat die wagen in aanmaak was. Voor zoover hij heeft kunnen nagaan, is die wagen thans echter nog niet in dienst gesteld. Dat duurt toch wel wat lang, te meer, waar het met dit materiaal zoo treurig gesteld is. Hij vindt het ook treurig, dat de uitwerpselen van de winkelbeweging Zaterdagsavonds door een man met een kruiwagen moeten worden op- geruimd. De heer VAN AKEN is ook voor een andere inrichting van den vuilniswagen. Zijn be zwaar is, dat de kar zoo hoog is. De kisten en vaten met vuil moeten hoog worden op- getild en geledigd, met het gevolg, dat de helft van het stof buiten de kar terecht komt. Hij had verwacht dat een nieuwe kar van andere constructie zou zijn aangeschaft. Noo dig is deze zeker. De VOORZITTER deelt mede, dat er een nieuwe kar met deksel is gekomen. De heer VAN AKEN: Er kan ei blijkbaar maar een gebruikt worden en is de andere versleten. Hij heeft op de Markt wel eens ge zien dat er nog een kar gebruikt werd, maar dat was een open kar en het daarin uitge- storte stof uit het vuil vloog huizenhoog. De heer SCHEELE merkt op dat men het nu niet te veel moet overdrijven. Wat de dienst op Zaterdagavond betreft. dat beoogt alleen de vuile papieren van de straat te laten wegruimen, en is er volstrekt geen bezwaar, dat de man die dit doet een kruiwagen bij zich heeft. En wat de kar betreft, hij acht de gesloten kar voor deze gemeente nog best te gebruiken, al is het dan een gemeente van 10.000 zielen. De kom van Vlissingen is drie- maal zoor groot, en daar rrjden open auto's; men moet ook niet te nauw zien, daar is het nu geen tijd voor, het kan best nog zoo gaan. De heer VAN DEN BULCK: Maar als er gezegd wordt, dat er een gesloten kar in de maak is, en die is een jaar nadien nog niet gereed, dan is dat verlakkertj.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5