si I -|u s s I a J, -jountpv 88 S 3 I I I I I I g s 8 S8§ 1 1 5 I II I I I I II I 8 8 8 S II II I I I. L L L 8 m" 8 p L L L L 1 L L 8 8 8 S 8 8 S e B 2 a 88 8 *5 5 £2, si c .1 z ■s-SSi S.sB§ oi 7 E z iDe begrooting is samengesteld door het oude college. Het nieuwe college heeft deze overgen-omen, behoudens voor enkele posten eenige wijziging of voorbehoud door den wethouder van financien. Volgn. 10. Een lid van de 2e afdeeling maakt oezwaar tegen de verhoogde wethou- derssalarissen. Indien gedeputeerde staten niet tot vermindering willen overgaan ver- zoekt hij de wethouders de verhooging terug in de gemeentekas te storten. Wat de salarisregeling van de wethou- ders betreft, deze is geregeld bij besluit van gedeputeerde staten van 12 Sept. 1930 no. 40, waarbij1 met ingang van 1 Sept. 1931 deze wedden op f 1000 zijn gebracht. Tot driemaal toe hebben wij getracht en bij gedeputeerde staten en bij de Kroon deze cijfers verlaagd te krijgen, doch zonder re- sultaat. Of de wetbouders gelden in de ge meentekas zullen terugstorten moeten wij aan bun oordeel overlaten. Volgn. 16. Een lid van de le afdeeling doet de vraag of bet drukwerk altijd in Ter Neu- zen wordt besteld. Toegezegd kan worden dat het druk- en Ibindwerk in Ter Neuzen wordt gegund. In verband met de bezuiniging wordt evenwel weinig drukwerk uitgevoerd. Volgn. 35. Een lid van de 2e afdeeling geeft burgemeester en wetbouders in over- weging een verzekering tegen wettelijke aan- sprakelijkheid te sluiten. Wij zijn bereid terzake een onderzoek in te stellen en zoonoodig met voorstellen te komen. Volgn. 38. Enkele leden van de le afdeeling pleiten ervoor om op de ambtenaren de pen- sioenpremie gebeel of gedeeltelijk te verbalen. Zij deelen mede, dat mogelijk een voorstel gedaan zal worden tot verbaal van 5 tot en met 3000 en 8% daarboven. Zij beroepen zich hierbij op den algemeen heerschenden slecbten financieelen toestand en bet feit dat de levensmiddelen in prijs zijn gedaald. Anderen daarentegen acbten bet verkeerd direct op de ambtenaren te verbalen wanneer de toestand wat moeilijk is. Die leden acbten bet daarom onbillijk, omdat wanneer betere trjden voor particulieren gelden dit den amb tenaren niet ten goede komt. Bovendien acb ten die leden de salarissen nog vnij1 laag. Zooals uw college bekend is wordt op bet oogenblik verbaald 3 op bet eigen en op bet weezenpensioen. Begrijpen wij die leden der le afdeeling goed, dan wil men dus op de salarissen verbalen tot en met 3000 nog 1 yz en op die boven f 3000 5 van f 3000. Dit zou een opbrengst geven van 1300. Waar de salarissen van de ambtenaren in deze gemeente laag zijn, veel lager dan in tal van andere ge- meenten in onze omgeving, daar achten wij het onbillijk nu de financien van de ge meente wat moeilijker vloeien direct bet al te lage salaris van de ambtenaren nog meer in te krimpen. Het mag misschien waar zijn, dat de levensstandaard iets gedaald is, bij versehillende noodzakelijke zaken merkt men daarvan nog weinig; maar aangenomen dat dit zoo is, dan zou deze omstandigbeid te beschouwen zijn als een kleine vergoeding voor bet te lage loon. Bovendien spreken wij er onze verwondering over uit, dat waar de belasting nog lang niet de boogte heeft bereikt van 1924 men nu ondanks dat, bet salaris wil aangnijpen, omdat er nu eenmaal een wereldmalaise beerscbt. Wei is in 1924 3% verbaal toegepast, docb dit hield speciaal verband met bet feit, dat de pen- sioenspremie bij de wet werd verhoogd met 3% Wij gelooven dat dit voorstel meer moet worden gezien in verband met de voorstellen tot verlaging van de Rijkssala- rissen. Of de voorstellen van de regeering zullen verwezenlijkt worden is nog een vraag, maar mocht dit gebeuren, dan blij- ven de salarissen van onze gemeente-amb- tenaren nog altijd veel beneden die van ge- lijksoortige Rijksambtenaren zelfs na de aftrek. Wanneer zicb tengevolge van den be- staanden toestand voor een gemeente finan- cieele moeilijkheden voordoen, is bet dan niet veel billijker om alsdan in die tekorten door belastingverbooging alien, dus ook de ambtenaren te laten medebetalen, dan dat alleen op een 30tal ambtenaren een speciale beffing wordt toegepast. Ten bewijze dat de salarissen bier lager zijn dan van het rijk en gelijksoortige ge- meenten, geven wij u hierbij een overzicbt. uaSuisi -jaiudQ jeejs laiqDjzdo •U3JipUJ3A 3; qj3M J3i|n3|jjed iqoaj jaq 4j33q i33pq31H 3JU33UI3S 'S300 J3Jl)3BAV -pi3AS}([ia U3p3j| -51J3AV U3p3jI3JEA apog S3IUIUI03 -PJOOH S3IUIUJO0 S31UIU103 U3U1EX3})EA J3U1 3(J3I» moo CN CO t co CN 00 o CN CN O CO CO iO o n cs m m cm 1 1 1 1 "t CO Ol f— m t- cm O) h CO CO CO rf CO CO o iO CN* o mi m co oo CN CO CO CN CN oi co t co CN CN CN <0 h- lO 5 X CO - h; CN TO N I C 0 UJ UJ UJ UJ QC So co m oi o oo - c c TO TOO -S* MDS ».S g oj te tu UJ O z I I C£ Di He f-w E O X In verband hiermede moeten ook ernstig in overweging geven, UZqZ O O tu al X I _j Q wij u dan mocbt een voorstel worden gedaan, dit niet te accep- teeren. Volgn. 53. Een lid van de le afdeeling vraagt bij het woonwagenkamp een eenvou- dig afdak voor de paarden der woonwagen- bewoners. Wij stellen ons voor een onderzoek in te stellen en zoo mogelijk maatregelen te nemen. Volgn. 58. Een lid van de le afdeeling zag gaarne een telefoon bij den agent van politie te Sluiskil. Wij zullen dit overwegen, maar merken hierbij in 't algemeen op, dat we verhoo ging van posten niet kunnen accepteeren. Volgn. 76. Enkele leden van de beide af- deelingen vinden de kosten voor de brandweer te hoog. Zij vragen naar de motiveering van de salarisverhooging van den machinist. In de le afdeeling wordt gevraagd of de organisatie wel juist werkt. Een lid van de 2e afdeeling vraagt of geen alarmsysteem via de radiodistributie kan worden gemaakt. De verhoogingen zijn over het algemeen een gevolg van de nieuw aangeschafte motorspuit. Dat de le machinist een ver hooging van j 100 heeft ontvangen komt, omdat bij: veel meer dan vroeger toezicht moet houden. Ook wij acbten verhooging van jaarwedden, dit geldt ook voor den machinist op Sluiskil, onnoodig en stellen ons voor dit ter kennis te brengen van het brandweerbestuur en dat college te ver- zoeken die verhooging terug te nemen. Wat de organisatie betreft zullen maatregelen getroffen worden dat de versehillende men- scben voor bet werk waarvoor ze zijn aan- igewezen op de boogte zullen zijn. Wat de alarmeering betreft zullen wij een nader onderzoek instellen. Volgn,. 77. In toeide afdeelingen worden wij gevraagd te onderzoeken of voldoende reddingsmiddelen in de gemeente aanwezig zijn en zoonoodig terzake voorziening te treffen. Wij zullen terzake een onderzoek in stellen. Volgn. 79. Een lid van de 2e afdeeling be- spreekt de wenschelijkheid om grootere lam- pen op de kruispunten te plaatsen. Ook vraagt bij enkele nieuwe lampen op bepaalde punten. Ook wij zouden gaarne op de voomaam- ste punten grootere lampen hebben. De steeds uitbreidende straatverlichting kost evenwel zooveel dat we nog niet zijn kun nen komen tot versterking van de lampen. Ook voor het volgend jaar is dit niet te ver- wacbten. Of enkele lantaarns moeten wor den aangebracbt zal worden onderzocht. Volgn. 86. Enkele leden stellen schrapping voor van de subsidie voor de burgerwacht. Van ons is dienaangaande geen voorstel te wachten. Volgn. 96. In de le afdeeling wordt de op- merking gemaakt dat het drinkwater van de scholen niet in orde zou zijn. Wij zeggen toe dat terzake een onder zoek zal worden ingesteld. Volgn. 99. Een lid van de le afdeeling vraagt op deze post een bedrag uit te trek- ken voor het 3 maal per week opbalen van bet afval der slachterijen. Dit gebeurt nu wel doch door dit op deze post uit te trekken kan bet meer als een recbt worden gezien en zal bet regelmatiger gescbieden. Of geregeld afval zal worden opgehaald, heeft niets met de begrootingspost te maken, docb is eenvoudig een kwestie van organisatie. Wij zullen er opletten, dat de opbaling zoo geregeld mogelijk geschiedt. Volgn. 102. Een lid van de le afdeeling kan zich niet vereenigen met de subsidie voor de bad- en zweminrichting. Een ander lid vraagt overlegging van de gespecificeerde rekening alsmede van bet reglement en de statuten. Wij acbten de subsidie voor de inrichting noodzakelijk. Gespecificeerde rekening als mede het reglement en de statuten worden met de andere stukken voor de raadsleden ter inzage gelegd. Volgn. 105. Een lid van de le afdeeling heeft bezwaar tegen de subsidie van het zie- kenhuis te Ter Neuzen. Een ander lid dier afdeeling vraagt verhoo ging van de subsidie van bet ziekenhuis tg Sluiskil tot 1000. Wij acbten de instelling van het zieken huis te Ter Neuzen van zoo'n groot belang, dat wij om de exploitatie mogelijk te maken de uitgetrokken subsidie moeten handha- ven. Wij zagen ook gaarne de subsidie ver laagd en bopen dat dit in de volgende jaren zal mogelijk zijn. Wat de subsidie voor het ziekenhuis te Sluiskil betreft, we bebben het vorig jaar 500 toegestaan als bewijs van waardeering voor die inrichting, maar vinden dat vol doende. Volgn. 119a. Een lid van de le afdeeling vraagt opruiiming van de oude noodwoningen en voorziening terzake. Ook wij overwegen al lang de opruiming van de noodwoningen, doch doordat een van de woningen nog bewoond is en wij niet weten waar wij dit gezin moeten plaatsen hebben wij nog geen maatregelen kunnen nemen. Wij achten opruiming noodzakelijk en de vervanging door meer permanente woningen. Volgn. 124. Een lid van de 2e afdeeling stelt de vraag of de kermis niet kan worden afgeschaft in verband met het vijfjarig plan van de winkelweek. Een ander lid dier af deeling wil de kermis met eenige dagen ver- korten. Dat lid vraagt ook invoering van een staangeld voor de motorrijtuigen op het par- keerterrein. Daar een adres is ingekomen inzake af- schaffing van de kermis stellen wij ons voor deze kwestie in een volgende raads- vergadering aan de orde te stellen. In verband met de in verhouding tot de opbrengst zeer hooge kosten van invorde- ring staan wij afwijzend tegenover het voor stel tot invoering van een staangeld voor de motorrijtuigen. Werd een staangeld in- gevoerd dan zou tevens bij verordening een dwingende bepaling moeten worden vast- gesteld waarbij het voor de motorrijtuigen verboden wordt een andere plaats dan bet parkeerterrein in te nemen. Volgn. 135. Een lid der le afdeeling dringt er op aan de uit te voeren gemeente-werken zooveel mogelijk aan te besteden. Een lid van de 2e afdeeling stelt voor de vacantietoeslag te schrappen. Wat die vacantietoeslag betreft deze kan niet worden ingetrokken omdat zij is ge regeld in artikel 14 van het werklieden- reglement. Wat de aanbesteding betreft, bet is niet altijd mogelijk dit publiek te doen, doch ook wij geven toe, dat dit zooveel mogelijk moet gebeuren. In verband met de besprekingen in de af- deelingsvergaderingen deelen wij u mede, dat de wedde van den teekenaar-schrijver door ons slechts tot een bedrag van 20 per week zal worden uitbetaald. Door den ge- meente-bouwmeester was voorgesteld de wedde op 100 per maand te brengen. Dit lag niet in onze bedoeling. Volgn. 135. Een lid van de le afdeeling vraagt waar de straatklinkers moeten worden verwerkt. Andere leden dier afdeeling vragen of geen trottoir kan worden gelegd in de Vlooswijk- straat, waarbij de bestrating zal blijven lig- gen. Bij de 2e afdeeling zijn er leden die verdere inkrimping van den post zouden afkeuren. Deze leden vragen of het niet mogelijk is een speelterrein vanwege de gemeente te maken. In verband juist met de bezuiniging is deze post reeds zooveel mogelijk besnoeid, zoodat wij er niet aan kunnen denken hier- op nog verder te bekrimpen. De straten die o.a. hersteld zullen worden zijn: Tuin- straat, Nieuwediepstraat, Van Steenbergen- laan, Steenkamplaan, Scboolstraat. Wat het trottoir betreft in de Vlooswijk- straat, terzake is van ons voor het volgend jaar met het oog op de financien geen voor stel te wachten. Ook voor het aanleggen van een speel terrein kunnen voorloopig van ons geen voorstellen worden verwacht. Volgn. 140. Een lid van de eerste afdeeling stelt voor een subsidie van een-maal in de kosten voor de reparatie van de klok te Sluiskil ad f 100. Van ons is geen voorstel te wachten tot het verleenen van een bijdrage in het onder- houd van de klok. Volgn,. 142. Een lid van de 2e afdeeling vraagt of de gesloten vuilniskar die verleden jaar is toegezegd dit jaar in gebruik kan worden gesteld. Bij gemeentewerken is een vuilniskar in gebruik die geheel wordt afgesloten. Als reserve moet evenwel meermalen van een open kar gebruik gemaakt worden. Volgn, 144 Een lid van de 2e afdeeling vraagt, daar uit de begrooting blijkt, dat de oude straatkeien aan de Grenulaan onver- koopbaar zijn deze gratis voor de afnemers beschikbaar te stellen. Deze schriftelijke opmerking, dat de oude straatkeien onverkoopbaar zouden zijn, om dat post 144 voor memorie is geraamd, is ons niet duidelijk. Al dat materiaal heeft wel degelijk waarde en zal te zijner tijd aan den man worden gebracht. Volgn. 154. Een lid van de le afdeeling zou de post bijdrage aan den kapitaaldienst voor de wegen willen schrappen in verband met den financieelen toestand en ook in ver band met bet feit, dat de meeste straten in orde zijn gemaakt. Een ander lid wil die post blijven zien als reserve voor toekomstige ver- nieuwingen. In het algemeen kunnen wij er voor voe- len deze post te handhaven. Wij kunnen ons evenwel indenken dat een dergelijke post tijdelijk moet vervallen in verband met an dere-meer dringende uitgaven. Wij zullen de post dus laten staan docb maken bet voor behoud dat wij die gelden misschien voor andere doeleinden zullen noodig hebben. Volgn. 184. Een lid van de le afdeeling merkt op, dat in Februari 1.1. burgemeester en wetbouders bebben toegezegd, met een plan voor een nieuwe school op Sluiskil te komen. Hij vraagt terzake inlichtingen. Een ander lid vraagt of de restauratie van school C lang moet duren. Wij staan op bet standpunt dat eerst nog eens goed moet worden nagegaan of af- doende verbetering van school D mogelijk is. Is dit niet het geval, dan moet er een nieuwe school komen, docb dan leiden prak- tiscbe overwegingen ertoe zeker nog een jaar met de uitvoering te wachten. Het is de bedoeling elk jaar een lokaal van school C te restaureeren. Mochten de financien in de toekomst ruimer vloeien, dan konden de nog resteerende lokalen in eens hersteld worden, waanaan ook wij de voor- keur zouden geven. Volgn, 213. Een lid van de le afdeeling vraagt of het herhalingsonderwije, speciaal bedoelt bij het onderwijs van de avondteeken- school voor onvermogenden kosteloos kan worden gegeven. De algemeene regel is, dat aan onver mogenden het onderwijs kosteloos wordt ge geven. Dat men ouders voor hun kinderen laat betalen omdat zij in de personeele be lasting zijn aangeslagen is natuurlijk on- juist. Volgn. 271. Een lid van de le afdeeling stelt voor de post schoolkleeding met 1000 te verhoogen en deze op de werkloozensteun te verminderen. Een ander lid bestrijdt op principieele gron- den deze post. Deze post met 1000 te verhoogen en om evenwicht te houden de post werkloozen steun met 1000 verlagen heeft natuurlijk geen zin. Als tengevolge van de wenkloos- beid de door ons geraamde f 35.000 toch noodig zijn, zullen deze toch gebruikt moe ten worden, zoo noodig later door aanvul- ling van de begrooting. Een voorstel tot verhooging van de post voor schoolkleeding is van ons niet te ver- wachten. Volgn. 287. Een lid der le afdeeling wil deze post schrappen. Een lid der 2e afdeeling vindt deze subsidie onbillijk tegenover de ver- eeniging die zelf hun tekort dekken. Wij stellen voor deze post te handhaven, te meer daar deze vereenging al jaren door de gemeente wordt gesubsidieerd. Volgn. 289. Een lid van de 2e afdeeling had schriftelijk gevraagd of deze post niet verlaagd kan worden. De meerderheid van ons college stelt voor deze post te handhaven. De minderheid zal om principieele redenen tegen deze post stemmen, zoolang bet gezelschap op Zondag muziek maakt, op den openbaren weg. Volgn. 314. Een lid van de 2e afdeeling vindt de wedde van den tijdelijken klerk der arbeidsbeurs te gering. Wij stellen voor, nu toch de Rijksrege- ling eerlang in werking zal treden de post te handhaven. Volgn. 328. Een lid van de 2e afdeeling wil schrapping van de jaarwedde van den schatter der dranklokalen. Daar de schatter deze werkzaamheden verricht in zijn vrije tqd is het niet meer dan billijk dat hem daar een kleinigheid voor betaald wordt. Volgn. 330. Een lid van de 2e afdeeling vraagt of de opcenten niet progressief kun nen geheven worden en mocht dit niet kun nen om financieele redenen, de ambtenaars- salarissen ook in progressieven zin te ver lagen, de laagste met 2% Deze belasting kan in geen geval pro gressief worden geheven, want dit zou voor 1932 een mindere opbrengst geven van 17 18.000 gulden. Het zal wel niet de bedoe ling van den voorsteller zijn dit tekort te vinden door verlaging van de salarissen. Wat deze salarissen betreft verwjjzen wij naar post 38. Volgn. 334. Een lid van de 2e afdeeling vraagt of voor honden van schippers belas ting moet worden betaald. Deze vraag wordt bevestigend beant- woord. De heffing steunt op de verorde ning van 18 December 1930 goedgekeurd b\j Kon. besluit van 12 Februari 1931 no. 4. Volgn. 362. Een lid van de 2e afdeeling be- spreekt de bestratingswerken te Sluiskil. Bxj raadsbesluit d.d. 21 Mei 1931 is een crediet verleend van f 12.000. Wij zijn ech- ter nog steeds met de polderbesturen aan het onderhandelen. Een lid van de 2e afdeeling vraagt in het algemeen of voor het financieren van de ge- meentegelden geen andere weg kan worden ingeslagen. Hij bedoelt daar speciaal mee of de gemeente de geldleeningen niet kan plaat sen via een girokantoor. Waar geen staatsinstelling een dergelijke financiering van de gemeente-gelden moge lijk maakt kan wat dit lid bedoelt niet wor den verwezenlijkt. In verband met enkele aanvragen om subsidie stellen wij voor de bestaande sub sidies te handhaven, dus af te wijzen het verzoek van het Wit-Gele Kruis in de kom om 100 verhooging; van de tuinbouw- vereeniging om verhooging van de subsidie van 70. Nog stellen wij U voor onder volgn. 193a een post te ramen van 50 voor de kosten van de oudercommissies en de post 279a te schrappen, aangezien deze cursus hier niet meer wordt gegeven. Wat ten slotte betreft het verzoek van de Woningbouwvereeniging om gronden aan te koopen voor woningbouw voor arbeiders, deelen wij u mede, dat wij overleg gepleegd hebben met enkele bouwers in deze ge meente, die ons hebben toegezegd dat bin- nen zeer korten tijd een 40 woningen zullen gebouwd worden, waarvan voorloopig 20 speciaal als arbeiderswoningen bedoeld zijn. Deze bouw zal tengevolge hebben dat eenigszins beter gesitueerden der woning bouw naar die beter gebouwde woningen zullen trekken. Hierdoor komt al meer ruimte in de bestaande woningbouw terwijl de 20 waarvan wij spraken zuiver als arbei derswoningen bedoeld zijn, die gehuurd kun nen worden voor 3,30 tot 3,75. Boven dien werd ons het plan voorgelegd, waarbij in de naaste toekomst nog 80 woningen gebouwd zouden kunnen worden. Op grond van bovenstaande plannen achten wij het voorloopig beter niet tot aankoop van gron den over te gaan, omdat en die aankoop en de bouw die daarop zou volgen aan de gemeente natuurlijk offers zouden vragen, die op het oogenblik niet gewenscht zijn! Wij stellen daarom voor om het verzoek van de Woningbouwvereeniging ,,Werk- mansbelang" aan te houden en te zien hoe de woningbouw in den loop van het volgend jaar zich zal ontwikkelen. De VOORZITTER geeft de gelegenheid voor het houden van ALGEMEENE BESOHOUWINGEN. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat hij de beschouwingen over de samenstelling van dit college en de vorming van het college van burgemeester en wethouders kort kan zijn. Uit hetgeen te dezen aanzien reeds bleek en dat ook in de afdeelingsvergaderingen blij- kens het verslag naar voren is gekomen blijkt, dat alle reactionnaire elementen elkaar had- den gevonden en dat de daaruit geboren poli- tieke concentratie die van de orde van den dag, het geroep tot bezuinigen, zal zijn. Dit moet een teleurstelling baren voor spreker en zijn medestanders die gaarne ten behoeve der arbeidersklasse, welke vooral in deze tijden zoo zwaar gedrukt wordt, versehillende ver- beteringen wenschten te verkrijgen. Wat daarvan echter in dezen raad terecht kan komen heeft men van morgen reeds kunnen zien aan het lot dat het voorstel tot verhoo ging der steunbedragen heeft getroffen. Daaruit blijkt overduidelijk dat alles staat in het teeken van reactionair en behoud, hoewel men op grond van hetgeen tijdens de verkie- zingen werd naar voren gebracht toch wel ge- rechtigd was iets anders te verwachten. De verkiezingen zijn nu evenwel achter den rug. en voor 4 jaar voorbij. Spreker zal hierop niet dieper ingaan, doch konctlgt aan, dat zijn fractie zal trachten bij de artikelsgewijze be- handeling der begrooting nog versehillende verbeteringen te krijgen, en dus alsdan zullen naar voren brengen hetgeen zij nuttig en noo dig oordeelen. De heer VAN AKEN wijst er op, dat men nu staat bij het begin eener 4jarige periode en dat de maatschappelijke toestanden er niet fleurig uitzien. Door den heer Van Driel wordt gezegd, dat de reactionnaire elementen in deze vergadering elkaar hehben gevonden. De heer VAN DRIEL: En niet zuinig ook. De heer VAN AKEN kan nog niet toegeven, dat hier gesproken kan worden van reactio nair zijn. Onder omstandigheden als die waarin we nu leven moet er toch wat op ge vonden worden om het eindbedrag der begroo ting naar beneden te halen? Spreker begrijpt niet, wat tegenwoordig de menschen bejegent. Men kan geen courant lezen, of men leest dat alle opbrengsten van belastingen enz. met groote bedragen verminderen. Dan kan het toch niet anders of er moet alle mogelijke moeite worden gedaan ook de uitgaven te verminderen, en het is onjuist om hen die deze noodzakelijkheid bepleiten voor reaction- nairen te verklaren. Dat is alleen zich op het standpunt der werkelijkheid plaatsen. Spre ker komt nogal eens met kleine middenstan- ders te spreken en krijgt daarbij den indruk, dat het voor die menschen een groot bezwaar wordt, dat de belastingen naar boven moeten, het zou voor hen juist andersom moeten zijn. Wanneer men hoort wat de menschen moe ten doen, om te trachten him zaken te doen floreeren, dan valt het. op, welke verliezen er geleden worden, door de prijsdalingen in de laatste maanden, en dan kan het niet anders of men moet doordfongen worden van de noodzakelijkheid om daarmede rekening te houden en dat moet getracht worden de uit- gaafposten der begrooting lager te krijgen. De heer COLS EN merkt op, dat het wel van zelf spreekt, dat hij veel van hetgeen hij 4 jaar geleden heeft gezegd ook thans weer naar voren zou kunnen brengen. Hij moet verklaren dat de 4jarige periode die achter ons ligt hem nogal heeft bevredigd. Door de beide vorige sprekers is er op gezinspeeld, dat we met verhooging van belasting zullen moe ten komen, doch indien zulks het geval is, dan is dat niet. te wijten aan een onjuist beheer van burgemeester en wethouders of van den gemeenteraad, doch aan de tijdsomstandig- heden. Er zijn nu 4 jaren voorbijgegaan, waarin de draagkracht der ingezetenen strjgend was. Dat had tengevolge dat het belastingcijfer kon verlaagd worden. En nu dat anders ge- worden is, zal het wel voor iedereen duidelijk zjjn, dat we moeten komen met verhooging van belasting, omdat er op onze begrooting heel weinig valt te bezuinigen. De verlaging van belasting gaf in elk geval blijk van een goed ftnancieel beheer door burgemeester en wethouders en den gemeenteraad. Dat er thans niet te bezuinigen valt, bewijst dat er ondanks de stijging der middelen niet te royaal met het geld werd omgesprongen. De draagkracht van ons volk was goed, vooral sinds '26 en '27 is het goed vooruitgegaan. Dat is echter niet te wijten aan burgemeester en wethouders. Toch zal men wel begrijpen, dat spreker niet geheel tevreden is, aangezien hij meer malen versehillende zaken naar voreii heeft gebracht en voorstellen heeft verdedigd, be- treffende zaken van Sluiskil, welke echter zijn blijven liggen, niettegenstaande er in den gemeenteraad een daarvoor gunStigen geest was. Men kan het nu weer zien aan het ant- woord op het afdeelingsverslag betreffende de nieuwe openbare school te Sluiskil. Spreker moet daarvoor burgemeester en wethouders en den raad verwijzen naar Januari of Februari van het vorig jaar, toen door hem en den heer Hamelink het bouwen eener nieuwe openbare school is bepleit en burgemeester en wethou ders hebben toegezegd, dat ze deze zaak ten finale zouden oplossen, door een onderzoek in te stellen of het bestaande gebouw nog in zoodanigen staat was te brengen, dat het aan de eischen van dezen tijd konden voldoen en, zoo dit niet het geval bleek, het bouwen eener nieuwe school zou worden voorbereid. Nu zijn we inmiddels in November en sehrijven bur gemeester en wethouders nog, dat ze omtrent de school te Sluiskil een onderzoek willen in stellen om na te gaan of die door verbouwing niet in voldoenden staat is te brengen. De raad heeft in het begin van dit jaar met meerder heid van stemmen ter zake een opdracht ge geven, burgemeester en wethouders zijn met die opdracht blijkbaar nog niets verder ge komen, en geven nu weer te kennen, dat ze nog een onderzoek willen instellen! Is dat nu een manier van handelen? Spreker, voorstander van het bijzonder onderwijs, heeft hier nu al jaren, moeten plei ten om aan het openbaar onderwijs te Sluis kil te geven hetgeen het toekomt. Hij eischt voor het bijzonder onderwijs datg-ene op, waarop het recht heeft, maar wil wederkeerig zorgen, dat ook het openbaar onderwijs dat krijigt. Ook de gebouwen voor het openbaar onderwijs moeten goed zijn. Er zijn in de vorige vergadering weer versehillende beslui- ten gevallen voor het verleenen van geld ten bate van het bijzonder onderwijs en hij prijst het in de voorstanders van het openbaar on derwijs, dat zij daaraan zonder eenig bezwaar meewerken, maar dan moet er z.i. ook eens een eind komen aan de lijdensgeschiedenis van het gebouw voor het openbaar onderwijs te Sluiskil. Er is nu weer een voorstel uit den boezem van den raad aangekondigd om tot het bouwen eener nieuwe school over te gaan, naar hiij> meant moet dit terstond gebeuren. Men moet bij dit alles ook in aanmerking nemen, dat de toestanden te Sluiskil sterk ge- wijzigd zijn. Toen in 1917 de nieuwe R. K. school geopend was bleven er op de openbare school nog 40 leerlingen. Op de Christelijke school gingen 90 leerlingen en op de Roomsch- Katholieke school 120, samen 250 kinderen. Toen spreker in 1919 lid van den raad ge- worden is, was de toestand van de openbare school ook al slecht, maar heeft hij niet dade- lijk daarover gesproken, bevreesd als hij toen was voor het lot dier school, met dat geringe aantal leerlingen. Het bouwen eener nieuwe school zou toen niet te verdedigen geweest zijn. Maar sinds 1917 is er te Sluiskil een groote verandering gekomen. In 1920 telde de openbare school 43 leerlingen, in 1921 40, 1922 44, 1923 52, 1924 58, 1925 63, 1926 71, 1927 70, 1928 76, 1929 80 en 1930 85, en nu in 1931 gaan er op de openbare school 98 leer lingen, 60 op de Christelijke school en 185 op de Roomsch-Katholieke, totaal 343, alzoo voor Sluiskil een vermeerdering met 97 kin deren of 40 Dit wijst op den groei en bloei van die buurtschap; er wordt in deze dagen wel eens gesproken van steden en dor- pen zonder kinderen, maar uit deze cijfers blijkt, dat men dit van Sluiskil niet zeggen kan; Sluiskil breid uit door den groei van het volk. Spreker zal op grond van het voorgaande bij het punt gaande over de scholen thans geen genoegen nemen met het voorstel van burgemeester en wethouders om nog eens een onderzoek te gaan instellen naar den staat der openbare school, maar voorstellen om op den kapitaaldienst een bedrag uit te trekken voor den bouw eener nieuwe school. Er be- hoeft daar volstrek-t niet, zooals de voorzitter wel eens in het vooruitzicht stelde een school te verrijzen van 50.000; dat kan heel wat goedkooper. Evengoed als spreker kunnen burgemeester en wethouders in de omgeving ook wel eens informeeren, dan zal hun blij- ken dat te Koewacht een nieuwe school ge bouwd is tegen den prijs van f 6000 per lokaal. Als men dus hier een school met 3 Ies >kalen en een gymniastieklokaal zou bouwen kwam men tot 24.000; hij wil dan nog toegeven dat er iets luxieuzer wordt gebouwd, maai dan zal het nieuwe schoolgebouw de 30.000 toch niet behoeven te overschrijden. Burgemeester en wethouders zijn, blijk ms hun spreken in de afdeeling, evengoed lis spreker overtuigd van de noodzakelijkh :d van het bouwen dier nieuwe school, maar zij komen daartegen voor het oogenblik met een practisch bezwaar, waarop spreker hier niet mag doelen. En dat pijnigt hem. Moet nu ter wille van een zeker persoon, voor wie pas een ander als slachtoffer is gevallen, de zoo nood zakelijke schoolbouw worden achteruitgesteld Burgemeester en wethouders zouden toch voor het bouwen van die school wel iemand anders kunnen krijgen? Versehillende ambachtslieden hebben aan spreker verklaard, dat, wanneer een nieuwe school zou worden gebouwd en de bouw niet kwam onder toezicht van den tegenwoordigen gemeentebouwmeester, de kosten nog heel wat minder zouden komen. Ook over de electrificatie van Sluiskil is spreker niet bevredigd. Toen burgemeester en wethouders in 1923 hun preadvies over elec trificatie van Sluiskil schreven, gaven ze daarin te kennen, dat men wel geneigd zou zijn ter wille van de electrificatie der buiten- buurten van gemeentewege zich een offer te getroosten, maar zij achtten het rlsico te groot, om van gemeentewege tot het aanleg gen van een net over te gaan. De buurtschap heeft zich toen later zelf geholpen en de ge meente heeft daaraan geen cent moeten ten koste leggen. Maar toen hier het vorig jaar de overgave van de eoncessie aan de P.Z.E.M. in behandeling kwam, was het tijd geweest om het bewijs te leveren van hetgeen het col lege in '23' had geschreven, toen had men moeten zorgen voor gelijkstelling in stroom- prijs van de buitenbuurten met de kom, zij het desnoods met een offer vanwege de ge meente, Het college heeft toen echter zfln woord gebroken en het gevolg daarvan is, dat de buitenbewoners op het oogenblik voor bun electrischen stroom nog meer betalen dan de menschen binnen. Spreker had toen van bur gemeester en wethouders een ander voorstel verwacht, hij had verwacht inlossing hunner belofte. Voor de gelijkstelling hadden de be- woners van de kom slechts 1 cent per K.W.U, behoeven bij te dragen. Er is verleden jaar toegezegd, dat, zoodra de werken voor het bouwen der fabriek en het maken van den weg klaar was gekomen er te Sluiskil zou gezorgd zijn voor verlichting van den kanaalweg vanaf de brug in de richting der gemeente Axel. Die werken zijn al lang gereed, maar om verlichting is blijkbaar niet gedacht en men moet daar maar in den donker voortsukkelen. Spreker meent, een en ander nog eens te moeten memoreeren. Twee zittingen nadat het contract met de P. Z. E. M. gesloten was hebben burgemeester en wethouders gezegd ,,het komt terecht", maar ingelost hebben ze die belofte nog niet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6