ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. Tweede Blad. PIRIN de wereld Door Zoeuwsdi-Vlaandereii in'tVerleden verkoudheden No. 8761, WOENSDAG 18 NOVEMBER 1931. 71 e JAARGANG, BTJITE BLAND LANDBOUW BEBICHTXV. 3JSMEHGBS BEElCfiTEB vijanden De Zwarte Lieve Vrouw GOEDKOOPST dezen WINTER (Ingez. Med.) VAN DE LOOPPLANK AFGEVALLEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. mar5 BEPRESSIE OP HUWELIJHSGEBIED. De malaise doet in Engeland ook haar in- vloed gelden op een gebied, dat krachtens zrjn ideeelen aard daarvan feitelijk verschoond zou moeten blijven, het gebied van het huwe- lflk namelijk. De betrokken ambtenaren in Londen klagen over ongewone slapte en heb- ben medegedeeld, dat in de maanden Septem ber en October nauwelijks de helft van bet aantal huwelijken is gesloten, dat andere jaren in deze maanden tot stand komt. An ders hebben we het deze maanden erg druk en nu is er bijna niets te doen", vertelden zij. Enorm groot noemden zij het aantal verzoe- ken van bruidjes en bruidegoms om reeds in- gediende aanvragen voor een huwelijkscerti- ficaat te annuleeren. In twee maanden tijds zijn er ruim duizend huwelijksaanvragen in- getrokken, een record op dit terrein. WAAR HET OM GAAT. De vredesonderhandelingen, die op den grooten oorlog van 19141918 volgden, vor- men, schrijft de N. R. Crt., een zeer gerekt drama in vele bedrijtven. Het verdrag van Versailles was het slot van het eerste daar van. Sedertdien hebben wij nog verscheidene malen het scherm zien zakken na een bewo- gen handeling, die in hoofdzaak werd gedra- gen door het probleem der schadeloosstelling. Kwantitatief beschouwd heeft het bedrag der schadeloosstelling door de verschillende regelingen veel aan beteekenis verloren, ver- geleken met de behoefte aan geld, die thans op de wereld en in het bijzonder op het Duit- sohe Rrjk drukt. Er zijn noodverordeningen afgekondigd, waarvan de kosten voor den be- lastingbetaler weinig kleiner waren dan een heele annuiteit volgens het plan-Young. De lasten, die de aanrvullende begrooting van Snowden in September het Engelsche volk op- legde, waren zelfs aanzienlijk grooter. Duitschland zou einde Fehruari over een bedrag moeten kunnen beschikken, waarbij een Youmg-annuiteit maar kinderspel is, en dit bedrag behoorde, evenals de gelden voor herstel, naar het buitenland te kunnen wor- den overgemaakt. Dit alles neemt echter niet weg, dat de groot crediet-problemen van Europa zich rondom het vraagstuk van de betalingen voor herstel groepeeren. Kon men dit Vbaagstuk tot algemeene tevredenheid oplossen, dan stonden wij voor een heel nieuwen toestand. En onder den psychologischen invloed van de opluchting, die dan zou intreden, zouden al- lieht allerlei moeilijkheden snel verminderen. Wij staan nu heel duidelijk weer aan het begin van een nieuw bedrijf van het lange drama. Opnieuw koesteren wij hoop, zij het ook geen vertrouwen, dat dit ons het lang gewenschte bevredigende slot zal brengen. Maar vooruitkomen in de handeling zullen wij ook stellig dozen keer weer. Duitschers en Franschen staan in het voor- stadium van nieuwe besprekingen. Beide par- tijen hebben him stellingen reeds betrokken. Het stamdpunt der Duitschers is nu, dat hun particuliere verplichtingen den voorrang moe ten hebben boven hun betalingen voor her stel. Dat lijkt van koopmansstandpunt ge- alen een heel reeele opvatting, en zij zullen daarbij een groot gedeelte van de wereld en vooral hun particuliere schuldeischers op him kant vinden. Frankrijk neemt daartegenover de ondank- bare positie in van de prioriteit de eischen der verplichtingen, die Duitschland bij de ver- sehillende verdragen tot liquidatie van den oorlog heeft aangegaan. De Franschen be- toogen: Deze laatste verplichtingen beston- den, en vormden een hypotheek op het betaj.1- veranogen van Duitschland. De particulieren, die desniettemin zooveel vertrouwen hadden in het betaalvermogen van Duitschland, dat zij het waagden aangetrokken door de goede kapitaalmarkt, die het land bood hun geld in groote hoeveelheden er te plaatsen, wisten wat zij deden, moesten beseffen dat Duitsch land hun slechts een tweede hypotheek kon verleanen. Namen zij daarmede genoegen, dan riskeerden zij hun eigen geld. Het gaat niet aan, dat later gekomen en wat lichtzin- nlge particuliere speculanten met hun licht- vaardigheid de op solide verdragen berusten- de aanspraken der geallieerden naar willekeur in gevaar zouden mogen brengen. Voor de Fransche redenSering is heel veel (Alle vragen, opmerkingen etc. te zenden aan den heer A. M. j WESSELS, Historicus te Goes, die deze rubriek zal verzorgen.) De aankomst d,er ballingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Teleurstel- 1 ling wederzijdseh. Zoo was dan het bericht van de Salzbur- ger ballingen ter kennis gekomen van de in- woners in Staats-Vlaanderen en werd deze droeve zaak druk besproken in de gezinnen. 't Bleef echter niet alleen in de gezinnen, ook de College's bespraken het in hunne vergade- ringen en_ de sympathie voor de Emigranten klom met den dag. Hoe kon het ook anders? In Staats-Vlaan deren woont, sedert het van Spanje werd los- gemaakt, een niet Hollandsche, maar toch aan Holland gehechte bevolking. Vruchtbaar en dicht aan de grens gelegen was Staats- j Vlaanderen het toevluchtsoord, voor hen, die om het geloof werden vervolgd. Ziet maar eens even op de namen, die men hier en verderop in Zeeland aantreft zooals de Hullu, Lamam, de Gellecke, Risseeuw, Le Cointre, du Pre enz. Zij zeggen het ons dui delijk, dat deze namen van geen zuivere Hol landsche oorsprong zijn. De voorouders dezer menschen waren naar hier gevlucht, en onder het nageslacht kan men verhalen hooren van vervolging en van vlucht, maar ook van groote gastvrijheid en hartelijkheid, waarmede de ontkomenden, door de oude Zeeuwsche be volking waren ontvangen. 't Baart dus geen verwondering, dat onder de Zeeuwsch-Vlaam- te zeggen, juridisch en ook volgens Bartjes. Maar zij kan het feit niet uit de wereld hel- pen, dat er nu eenmaal een populaire moraal bestaat, die eenzijdig opgelegde lasten, uit vredesverdragen voortspruitende, minder klemmend vindt dan schulden, die op reeele leveranties berusten. De winkelier, die zijn rekening niet betaald knijgt, omdat zijn klant al te groote speel- schulden heeft gemaakt, zal zich daarbij niet neerleggen, maar probeeren de gelijkwaardig- heid van die speelsehulden te bestrijden. Deze vergelijking heeft wel het bekende voeteuvel van alle vergelijkingen, maar toch teekent zij wel aardig de geestesgesteldheid, die men bij particuliere schuldeischers van Duitschland mag vermoeden. De historie staat hierbrj aan hun kant. De ervaring leert dat wisten ook de onderhan- delaars van Parijs in 1919 en niet minder de leden van de commissie Young dat schade- loosstellingsverdragen, die over een heel lange periode loopen, nooit him tijd uitdienen. Men zou aan de Turksche betalingen na den Krim- oorlog, aan de Chineesche betalingen voor den bokseropstand enz. kunnen herinneren. Om die betalingen hangt een atmosfeer van onwerkelijkheid. Wig hebben dan ook de Duitschland opgelegde lasten van overeen- komst tot overeenkomst zien minderen. Er was geen enkele reden om aan te nemen, dat dit proces na de conferentie van Den Haag in Januari 1930 uit zou zijn. Het onprettige van deze langzame liquida tie is, dat iedere stap verder het gevolg van een crisis moet zijn. Wij willen niet zeggen, dat Duitschland opzettelijk die crisissen uit- lokt. Maar wat zonder dat het effect moet zijn van de overtuiging: „dat hoeven en dat kunnen wij op den duur niet betalen" lijkt mij duidelijk genoeg. Als men overtuigd is be- last te zijn met iets dat crisissen moet ver- oorzaken, dan komen crisissen ook. Dit te meer als het van zoo'n groot belang is voor de toekomst, in zijn voorspellingen gelijk te krijgen. Dat de Duitschers de schadelo6sstelling steeds niet als iets blijvends, als iets heel reeels kunnen beschouwen, dat zij die ver plichtingen als moreele band niet op een lijn kunnen stellen met schulden, die op leveran ties of leeningen berusten, ,,waarvoor zij iets hebben gehad", blijkt uit de stelling dat deze laatste moeten voorgaan. Het is echter volkomen begrijpelijk, dat de Franschen zich hier niet bij kunnen neerleg gen. De Duitschers mogen dan voor die her- stelbetalingen hierin lijken zij op speel sehulden niets anders hebben gehad dan emoties en gelijke kansen, de Franschen heb ben er geducht voor moeten „leveren". Zij houden vast zoolang zij kunnen aan hun recht op die gelden, zij trachten de „oninbaar-ver- klaring", die vroeg of laat komen moet, zoo lang mogelijk uit te stellen. Het moge meer zakelijk dan „humaan" zijn, menschelijk is het zeer zeker. (Waaruit men weer ziet dat een vreemd woord en zijn letterlijke vertaling in het Nederlandsch niet hetzelfde hoeven uit te drukken De toeschouwer moet dus tegenover de par- tijen niet te vlug zijn met een oordeel, laat staan met een vonnis. Hjj mag echter zijn eigen gedaohten hebben, en die zullen aldus zijn: ,,Wij geven niemand gelijk of ongelijk. Maar wij weten dat het op den duur mis- loopt met de betalingen, dat het niet meer uitvoerbaar is eenige generaties zonder phy- sieken dwang te laten bloeden voor de zon- den en den tegenslag der voorvaderen. Het einde der geschiedenis staat bij' voorbaat vast en de weg naar dat einde gaat langs trappen van crisissen en conflicten. Laat ons dus hopen dat het einde nabij zij. Dat is aller belang, ook van de schuldeischers. Dapper af- schrijven is in dezen het beste. Het lastige is slechts dit: De Franschen hebben vele bewonderenswaardige eigenschap- pen, vooral ook van moed. Maar als zij in iets ter wereld niet dapper zijn dan is het in het afschrijven. het Groote Kleedingmagazijn voor HEEREN en KINDEREN is wederom het Rijke keus, Schoonste snede Zuivelbrug 7 - GENT. Er is maar 6en ingang, die is juist a. d. Brug. (Ingez. Med.) sche afstammelingen van vroegere vluchte- lingen een sterk meeleven was, voor de Salz- burger uitgedrevenen. In gedachten strekten zich him handen er naar uit! Maar het bleef niet alleen bij denken! Er moest gehandeld worden. Over het grootste deel van het platte land van Staats-Vlaanderen heerschten des- tijds, ja heerschten sedert eeuwen bijna op- permachtig de heeren van het Vrije van Sluis. De Salzburgsche zaak werd door het volk onder de aandacht van deze heeren gebracht en niet tevergeefsch. Deze heeren van het Vrije, namen de zaak van de Salzburgers in handen en met eerbied mogen de namen ge- noemd worden van hen, die met een groote trouw volhielden, toen de geestdriftige ver- wachting veranderde in een droevig drama. Het waren de trouwe mannen Burgemees- ter Boogaart, en de heeren Volmer, Caen, Iman de Jonge, Ribbens en Pompe van Meer- dervoort. Als een schok ging de blijde tijding door de Zeeuwsch-Vlaamsche landouwen, dat de Heeren Staten hun goedkeuring hadden ge- hecht aan het plan om een 300 gezinnen Saltzburgsche ballingen in het land te laten komen, en de heeren van het Vrije riepen de inwoners der omtrek bijeen en deden een be- roep op hun Christenplicht, om hun broeder- lgke liefde aan de Emigranten te toonen. De inwoners van Groede kwamen op den 12en Januari 1733 in de herberg „de drey Konin- gen" te samen. De geestdrift voor de opname der ballingen was overweldigend. Het beroep op de Chritelijke broederliefde viel dus in goede aarde. De meesten, zegt Pont, teekenden voor een geheel huyshouden, om daarvoor te zorgen, een enkele teekende voor een jong gezel. Rijk noch arm onttrok zich, ieder nam mede de verantwoording op zich. Met groot verlangen zag men naar de SPAANSCHE KLOOSTERLINGEN NAAR BELGIe. Onlangs werden te Leuven en elders ver scheidene perceelen aangekocht door Spaan- sche kuoostergemeenschappen die op het punt staan hun vaderland te moeten verlaten. Thans wordt medegedeeld, dat de Spaan- sche Jezuiten het zeer uitgestrekte voormalige klooster der Benedictijnen van Luguge, te Chevetogne in de provincie Namen, en het kasteel te Mameffe, in de provincie Luik, van den Belgischen staat in huur hebben gekregen en er zich dan ook binnenkort zullen gaan vestigen. Het kasteel te Mameffe was eerst bestemd om als rustoord voor het personeel der P. T. T. te worden ingericht. Waar de verhuring, aan de Spaansche kloosterlingen, buiten den wil om van den bevoegden minis ter blijkt te zijn geschied, zal hierover in de Kamer worden geinterpelleerd. EEN POLITIEKE COMEDIE TE MADRID. De commissie voor de verantwoordelijk- heden heeft bij de Cortes haar conclusies in- gediend betreffende de verantwoordelijkhe- den, rustende op ex-koning Alfons. Na te hebben verklaard, dat de eerste be- sohuldiging, ingebracht tegen den ex-koning, meineed is, zegt de commissie, den ex-koning te beschouwen als den aanstichter van den staatsgreep van Primo de Rivera, en dienten- gevolge als dengene, die aan de veranderin- gen in de grondwet des lands aangebracht de schuld draagt. De straf, die de commissie voorstelt, is, den ex-koning tot landverrader te verklaren, hem den toegang tot het Spaansche grondgebied te ontzeggen en hem tot de straf des doods te veroordeelen onder voorbehoud van wijzi- ging dezer straf in levenslangen dwangarbeid. Bovendien moeten zijn goederen worden verbeurd verklaard en zullen alle eerbewijzen hem in de toekomst moeten worden gewei- gerd. CENTRALE VAN DEN GROENTEN- HANDEL. Donderdag is te Den Haag eeq bijeenkomst gehouden van organisaties, betrokken bij den handel in aardappelen, groenten en fruit. Vertegenwoordigd waren 13 organisaties, o.a. de verschillende Amsterdamsche vereenigin- gen, de Ver. Koophandel te Broek op Lan- gendijk, de Friesche Associatie van Expor- teurs van fruit, groente- en aardappelen, de Ned. Bond van Aardappelhandelaren, de Zeeuwsche Ver. van Fruithandelaren en -exporteurs, de Delftsche Ver., de Westland- sche Ver., de Ver. van Binnenlandsche Han- delaren in fruit, groenten en aardappelen, de Malta Bond, de Ver. van Handelaren in zuid- vruchten en de Veenkoloniale aardappelhan delaren. Na langdurige besprekingen is in beginsel besloten tot oprichting van een centrale van vereenigingen voor den handel in aardappe len, groenten en fruit. De Centrale stelt zich ten doel, de alge meene belangen van den handel te bevorde- ren, terwijl zij de aangesloten vereenigingen vrij laat, om locale quaesties zelf op te lossen. De algeheele vraagstukken zullen echter door de Centrale worden behartigd en deze zal actief dan wel adviseerend optreden. onzer gezondheid, in het bijzonder en zoovele daardoor ontstane pijnen. Uw beste wapen is Aspirin-Tabletten. Let op den oranjeband. Prijs 75 cts. De 49-jarige schipper H. van der Hoek, die met zijn schip op Noordhom lag, is 's avonds uitgegaan en niet teruggekeerd. Toen zijn 8-jarig zoontje, dat alleen aan boord was, om dat de man van zgn vrouw gescheiden is, vader den volgenden dag niet vond, is hij naar de burefl geloopen en heeft hen gewaar- schuwd. Men is gaan zoeken in de nabijheid van het scbip en vond bet lijk op eenigen af- stand, zoodat vermoed wordt, dat de man bij het nemen van de loopplank daar is afge- vallen. SCHLUR AFGEBRAND. Donderdagavond is te Heerlen aan den Gringelweg 'n groote gereedschappenschuur komst dezer broeders uit. Met geen mogelijk- heid kon men berekenen, wsmneer de Emi granten in bet land kwamen, ieder oogenblik was men ben wachtende. Het was winter, dus was het geen geschikte tijd om huizen te bou- wen. Daar de boeren hun Vlaamsche arbei- ders het vorig jaar ontslagen hadden, beslo ten zij te 1 o t e n om de nieuw aankomende broeders en besloten hun voorloopig in hun huizen op te nemen, een maatregel, die de bron moest worden vain veel ellende, maar die, de omstandigheden in aanmerking geno- men, de eenig mogelijke was. De Heeren van het Vrije van Sluis waren zeer ingenomen met „de loffelijke en prijselijcke bleyken van geneigtheid hunner ingesetenen" en overwe- gende dat, zou dit hooggewichtig, zoo nuttig en „heilsaem" werk van ,,gewenschten uitslag wesen" verzochten zij ,,de Eerwaarde vrome en Godsalige Heeren in hun predikatie's hun gemeenteleden te herinneren aan deze Salz burgsche mensen, opdat hun yever niet ende verflouwen mochtte". Ook moesten zij' de ge- meente veel op het hart drukken, dat zij niet waren te vergelijken met andere verdrevenen en verjaagden, die zonder doel rondzwierven en blij mochten zijn, zoo zg als „slaven en verachte dienstknechten de ingezetenen moch ten dienen. Neen, zij waren, evenals de eigen voorouders, vervolgden en verdrukten om het geloof, achterlatende al hun gave en goede ren, trekkende uit hun maagdschap om hier een sehuilplaats te vinden. Zij hadden er dus recht op, om met broederlijke liefde te wor den ontvangen. Ook werden de Predikanten verzocht, God de Heere te bidden, dat het Hem beliefde de Salzburger ballingen een voorspoe- ge reis naar den Zeeuwschen bodem te doen ten deel vallen. Zoo werd alles in groote geestdrift voorbe- van Publieke Werken afgebrand, waarbij een flinke partij gereedschappen verloren ging. De vlammen sloegen z66 hevig uit, dat zij in half Heerlen te zien waren. Een gemeente- werkman, die in overspannen toestand ver- keerde, is aangehouden. Hij heeft bekend door middel van petroleum den brand te hebben gesticht. ONTPLOFFING VAN BENZINED AMP. Donderdagavond wilde in een cafd-restau- rant aan de Westerheide te Laren (N.-H.) de 21-jarige dochter van den exploitant, nadat zij het haar met benzine had gewasschen, een petroleumkachel aansteken, meldt de N. R. Crt. De zich in de kamer bevindende ben- zinedamp ontplofte. In een minimum van tijd sloegen vlammen om bet meisje been. Aanvankelij.k tracbtte zij bet vuur te dooven, doch bij het blusschings- werk geraakten haar kleeren in brand, waar- op zij getracht beeft uit de badkamer te ko men. Zij snelde naar de deur, die evenwel op slot was. Na eenigen tijd slaagde zij er in deze te openen, waaraa zij gillend de trap afsnelde. Beneden gekomen werd zij door haar vader gegrepen, die de fel brandende kleeren van bet meisje, door haar heen en weer te rollen, wist te blusschen. De inmiddels tele- fonisch ontboden geneesheer dr. Gribling, uit Blaricum, constateerde bevige brandwonden, zoowel aan beenen en armen als over bet ge- heele lichaam, terwijl ze uit tal van wonden hevig bloedde. De brand, ontstaan in bet badkamertje, is tenslotte met eigen middelen gebluscht. De scbade is vng' groot. HET VERGIFTIGINGS GEVAL TE BERGEN. Zooals gemeld, is op last van den burge- meester vein Bergen (N.-H.) de ecbtgenoote van een rentenier gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten, onder verdenking haar man te hebben willen ver- giftigen door middel van arsenicum. Zij ont- kende tegenover den burgemeester, daaraan schuldig te zijn, doch zij heeft thans tegen over den rechter van instructie een gedeelte- lijke bekentenis afgelegd. Op grond van haar verklaringen is de of- ficier van justitie te Alkmaar overgegaan tot een tweede arrestatie, n.l. van een inwoner van Alkmaar, die een paar jaar in Bergen de buurman van het echtpaar was, aldus de „Tel." Deze man heeft toen, naar men ver- moedt, een ongeoorloofde verhouding met de gearresteerde vrouw gehad. De aangehoudene ontkent tot nu toe met beslistheid elke mede- plichtigheid. Hij blijft echter voorloopig nog in arrest, omdat de justitie vreest voor ont- vluchting. De patient, die reeds eenige weken in het Stadsziekenhuis te Alkmaar ter verpleging is opgenomen, en die eenigen tijd in levens- gevaar verkeerde, is thans weer aan de betere hand. HOE DE MODERNE INBREKER ZICH TOERUST. Zoo als wij berichtten, is onlangs te Rot terdam gearresteerd de uit de strafgevange- nis te Scheveningen ontvluchtte A. D. Bij de huiszoeking, welke de centrale recherche in zijn woning aan den Groenen Hilledijk heeft verricht, is een traangasrevolver gevonden, dat er op het eerste gezioht ongevaarlijk uit- ziet. Het instrument is een gewoon model vulpootlood van de afmeting van een tamelijk grooten vulpenhouder. Men kan er dan ook mee schrijven. Aan de achterzijde is echter een opening aangebracht, waarin een traan- gaspatroon gestoken wordt. Achter de ruimte voor de patroon bevindt zich een ontstekings- inrichting, welke in werking wordt gebracht reid. De verwachtlngen in Zeeuwsch Vlaan deren waren hoog gespannen. De Heeren van het Vrije van Sluis en hun onderhoonigen had den bijna geen geduld, om de zoo vurig ge wenschte gasten af te wachten. Ja, in hun geestdriftige verwachtingen gingen zij zelfs zoo ver om een pistool dat is 12 gelds- waarde) uit te loven voor hem, die de eerste tijding bracht, dat de schepen der Salzburger ballingen in het gezicht van de Zeeuwsch Vlaamsche kust waren. Deze pistool werd verdiend door zekere Gilles Robijn ,,die thyen dagen van 's morgens vroegh tot saevonds laet aen de veere te Breskens had geseten, onder reverentie van vyftien stuyvers daegs." Den 9en Maart kreeg Gilles de schepen in het gezicht, en begeerig naar het pistool haastte hij zich naar Sluis, om te berichten, dat hij op de Schelde „achtthyn schepen sag allemael opgepropt met mensen." De Salzburger ballingen waren in aantocht! Wat een vreugde! Eindelijk! zoo riep men el- kaar blijde toe. 't Gerucht ging van mond tot mond en was in een oogenblik bekend. Ver- blijd snelde men naar Breskens om de gasten welkom te heeten op den Zeeuwsch-Vlaam- schen bodem. Daar ankerden de schepen, 18 in getal. De planken werden uitgelegd en daar betraden 701 gehuwde personen en 83 onge- huwde ballingen den gastvrijen Zeeuwschen grond. Zoo waren dan eindelijk de ballingen gearriveerd en met vreugde ontvangen. En toen zij aan wal stapten, in het naar hun ge dachten „beloofde" land, maakte ontroering zich van hen meester. Wat was hun veel over- komen! Hoevelen waren er onderweg bezwe- ken! En de anderen verwilderden door het on- gebonden zwervende leven. Hun zenuwen waren overspannen en ongerijmde angst en vrees, wisselden af met al te sehitterende door een handeltje boven op het potlood, dat den vorm heeft van een clip, waarmee then het potlood kan vaststeken. Met het wapen dat van Duitsche herkomst is, kan men een tegenstander 10 minuten absoluut buiten ge- vecht stellen. ONGELIJK MET PETROLEUM-EHTER. In het perceel Hoogstraat 18 te 's-Graven- hage, was Vrijdagavond de bewoonster, me- vrouw E., bezig het haar te wasschen met pe troleum-ether. In de nabijheid brandde een oliestel en een gasstel, met het gevolg, dat de ether vlam vatte. Mevrouw E. kreeg emstige brandwonden aan hoofd en gelaat en bovexi- armen. Haar echtgehoot kreeg bij de blus- schingspogingen niet emstige brandwonden aan gelaat en handen. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De toe stand van de vrouw is emstig. Een begin van brand werd gebluscht door een surveilleeren- den agent van politie. EEN KIND ONTVOERD. Zaterdagnacht is te Franeker een 1 jarig jongetje, dat naast zijn moeder lag te slapen ontvoerd, meldt ,,de Tel.". De moeder leefde gescheiden van haar man en woonde bij haar ouders in. Zij was Vrijdagavond naar een bal geweest en had zich omstreeks 12 uur naast haar kind ter ruste gelegd. Een poos later Bad zij het kind nog „Mem" hooren roepen maar was daama ingeslapen. Toen zij Zater dagnacht te ruim drle uur wakker werd, bleek haar dat het kind verdwenen was. Zij had echter niets verdachts vemomen en ook haar ouders niet, die op een ledikant sehuin over haar slaapplaats sliepen. Bij onderzoek bleken de deuren van de aan haar slaapplaats gren- zende kamer open te staan, terwgl ook de binnendeur van de houten loods, die aan de kamer grenst open stond. In de loods gekomen zagen zij tot hun schrik dat er een rudt uit de loods was gebroken. Er was dus geen twijfel meer aan, dat bet kind langs dien weg was ontvoerd. Van een buurvrouw boor- den zij' dat deze te ruim drie uur wakker was geworden door gerammel aan de deuren van de bewaarschool die naast de houten loods staat. Zij was toen opgestaan om te zien wat er gaande was en zag toen een onbekend man met een pak op den arm uit de bewaarschool komen, die zich haastig wegspoedde. Tet- stond werd de politie gewaarschuwd. Toen deze op onderzoek uitging bleek spoedig dat de vader van het kind degene was die het knaapje bij zijn ouders aldaar had thuis ge bracht. De politie heeft proces-verbaal op- gemaakt wegens inbraak en huisvredebreuk (2. Vervolg.) Voortgezette vergadering des namiddagt' 1,30 uur. 9. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1932. De begrooting voor den dienst 1932 is be- reids behandeld in afdeeJinggvergaderinger, waaromtrent is uitge bracht het volgende VERSLAG van het verhandelde in de af- deelingen benevens de verantwoording van burgemeester en wethouders naai aanleiding daarvan. Een lid van de eerste afdeeling vraagt of de begrooting door het oude of nieuwe college is samengesteld. voorstellingen voor de toekomst. Vervuild en verwilderd, alien arbeid en inspanning ont- wend, kwamen zij in Zeeuwsch Vlaanderen aan. 't Was voor de Groedenaars ofscboon zij het eerst niet lieten merken toch een te- leurstelling. Zij hadden gedacht, talrijke werk- krachten te ontvangen, maar onder hen, die hier aankwamen, waren zeer veel ouden van dagen en kinderen. In Zeeuwsch Vlaanderen kwam (als wij eens een onparlementair woord mogen neerschrijven) het restant of uitschot. Wie nog wat geld of lichaamskraeht had, vond op den weg naar hier een onderkomen. In Middelburg b.v. bleven een zestigtal pei- sonen achter. Ook Veere en Vlissingen na men er een aantal onder hun hoede. Dadelijk werden zij gereinigd en gekleed en goed ver- zorgd. Zeven dagen lang werden zij rijkelijk gevoed, voordat men eenigen arbeid van ben eischte. Milde gaven van geld, vleesch, eieren enz. stroomden mildelijk toe. De Heeren van het Vrije van Sluis en de Groedenaars lieten echter niets blgken van hun teleurstelling. Zij waren alien welkom, al deze 784 menschen, die toch ook een onsterfe- lijke ziel hadden, en die alles verlaten hadden om God naar hun geweten te dienen. Zij wa ren als de weduwe in de gelijkenis, him gan- schen leeftocht hadden zij in de offerkist ge- worpen, zij hadden niets meer over. Toch was hun de troost des geloofs bijgebleven en tel- kens en telkens weer wees Ds. Johan Gotlieb Fischer, die hun vanaf Salzburg vergezeld had, op Jezus, die nog meer had moeten lijden. Hij wees op de kroon die eenmaal hen wacht- te, die voor Ghristus' eer alles over hadden. Fischers naam is dan ook met eere aan deze emigranten verbonden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5