ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Bl&cL No. 8759. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 71 e JAARQANG, B1NNEBLAKD. TFbOIK BEUKTK*. 8 P 0 E X. LAKDBOPW BERICHTES 2£etop't Merit? VOETBAL. WAARSCHUWING. De Burgemeester van HILLEGOM geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met PETRUS STKAA'i HOF en LEONARDOS STRAATHOF, bloem- bollenhandelaren, ,beiden wonende aan de Beekkade No. 7 te Hillegom, bij hem inlich- tingen in te winnen. Genoemde personen drijven ook handel onder de namen BLUMENHOF en LA REINE. De Burgemeester van Hillegom, Mr. PONT. FEITEN EN OIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. De richtingsversehillen. Wanneer er een boekdeel op deze tafel wordt gelegd vol van wetenswaardigheden, rijk van inhoud, gelijk de Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs l welke het Oentraal Bureau voor de Statistiek te 'a Gravenhage het licht deed zien, kunnen de bestudeering van dat werk op tweeerlei wijze aanpakken. Wij kunnen als onderwer- pen aan de leiding, welke dat boek zelf geeft in regelmatig voortschrijdend ons op de hoogte laten stellen van een schat van gegevens eerst omtrent de historie van het lager onder wijs, dan omtrent de scholen, haar aantal, de grootte, de inrichting van haar onderwijs, de schoolgebouwen en de terreinen, waarover zij beschikken, vervolgens omtrent de leerlingen, daarna over de leerkrachten, enz. Wij kunnen ook een andere methode volgen en ons zelf een bepaalde vraag voor oogen stellen om daarna na te gaan, welk licht de statistiek daarop werpt. Ditmaal willen wij den laatst- bedoelden gedragslijn volgen en eens zien wat de statistiek ons heeft mede te deelen aangaande de verschillen in richting, welke zich op het gebied van het lager onderwijs openbaren. Wiij beginnen dan maar met het voomaam- ste: de relatieve sterkte der onderscheidene richtingen. Wij raken daarmede tevens een punt waarop in deze nieuwe publicaties een belangrijke verbetering in vergelijking met vroeger valt te constateeren. In de oude statistiek vond men slechts hoeveel scholen er van iedere richting waren, thans hebben wj dit crjfer ook voor de leerlingen. Hier beeft men de verhoudingscijfers: Richtingen Scholen Leerlingen Uitge- Uitge- Gew. breid Gew. breid L.O. L.O. L.O. L.O. °/o °/o °/o °/o Openbaar 46 34 39 45 Prot. Christelijik 24 28 25 25 Rooms ch -Ka th28 33 35 27 Overige bijz. scholen 2 5 13 Totaal bijz. scholen 54 66 61 55 Wanneer w\j nu eens verder nagaan op welke wijze zich het richtingsonderscheid der scholen in deze statistiek openbaart dan stui- ten wij> op het punt der coeduoatie. Bij de openbare en protestantsch-christelijke scholen komen scholen, die uitsluitend bestemd zijn voor jongens of uitsluitend voor meisjes wei- nig voor. Relatief nog het meest vindt men daar de splitsing naar de geslachten bij de scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Bij de Roomsch-Katholieke scholen is de splitsing naar de sexe overwegend. Toch is nog 26 van de Roomsch-Katholieke scholen voor g. 1. o. en 19 van de R.K. u.l.o. scholen ge- ■aengd. In ons vorig artikel hebben wij reeds be- sproken hoe er ook in de grootte der scholen verschillen tusschen de richtingen bestaan. Wij zijn daarover thans dus kort. In het vol- gend staatje vindt men de gemiddelde school- grootte voor elke richting aangegeven. Gem. aantal Gem. aantal Richtingen leerlingen leerlingen per school peronderwijzer Gew. Uitge Uitge breid Gew. breid L.O. L.O. L.O. L.O. Openbaar 136 97 31 20 Protest. Chr. 163 65 34 19 Roomsch-Kath 196 60 36 17,5 Op bijz. scholen 132 49 23 16 Tot. bijz. scholen 179 61 35 18 Alle scholen te zamen 159 73 33 19 ■lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Oidenzaal; Mr. C. H. Guepin, voorzitter der Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid, te Santpoort; D. Hans, voor zitter van den Nederlandschen Joumalisten- kring, te Den Haag; Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Surmame, te Oosterbeek; Mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, te Den Haag; E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigmgen, te Amsterdam; Jhr. Mr. D. E. van Lennep, lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, te Heemstede; Mr. J. T. Linthorst Homan, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Drente, te Havel^e; Dr. F. E. Pos- thuma, voorzitter van den Algemeenen Neder landschen Zuivelbond, te Den Haag; Jhr. M. A. F. O. van Sasse van Ysselt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te s-Her- togenbosch; E. G. Schurman, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Midden- standsbond, te Rotterdam; Mr. H. Smeenge, voorzitter der Vereeniging Schuttevaer, te Bloemendaal; Jac. Smits, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, te Naarden; Mr. M. P. Steenberghe, voorzitter van de Al" R-Kath. Werkgeversvereeniging, te Goh-le; Mr. L. G. M. J. A. Struycken, voor zitter van „De Hanze", bond van R.-Kath. vereeniging van den handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand, te Den Haag, B. Vlas, commandant van het Leger des Heils, te Amsterdam; mevr. M. Wibaut-Berdems van Berlekom, voorzitster van de Sociaal- democratische Vrouwenclub, te Amsterdam en J. A. van Zutphen, voorzitter van Zonne- straal, vereeniging tot het oprichten van ar- beidskolonies voor t.ib.c.-lijders in Nederland, te Amsterdam. Tot slot nog een ander punt, waarop de scholen der onderscheidene richtingen een ver- schillend aspect vertoonen: de numerieke ver- houding van het aantal onderwijzers en het aantal onderwijzeressen, dat in de scholen werkzaam is. Van de 100 voile leerkrachten behooren er op openbare scholen 41 tot het vrouwelijk geslacht, op Protestantsch Chris- telijke scholen 36, op Roomsch-Katholieke scholen 57 en op z.g. neutrale bijzondere scholen 56. Het hoogste aantal ligt dus bij de Roomsch-Katholieke, het laagste bij de Protestantsch-Christelijke scholen. Uitgegeven ter Alg. Landsdrukkerij, 's-Gravenhage. HET NATIONAAL CRISIS-OOMITe. Wij vememen, dat Jhr. S. van Citters, die door Prinses Juliana is aangezocht om als voorzitter op te treden van het te vormen Nationaal Crisis-comite, 52 personen heeft uit- genoodigd om zitting te nemen in het comitd, o.w. Dr. C. J. K. van Aalst, directeur der Nederlandsche Handels-Maatschappiji te Am. sterdam; A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.-Kath. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrecht; Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, voorzit ter van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland; H. P. Gelderman, voor zitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te Oidenzaal; Joan Gelderman, TER NEUZEN, 13 NOV. 1931. CHR. WINTERLEZING. De vereeniging tot het houden van Chr. winterlezingen alhier hield gisteravond in de Ned. Herv. Kerk haar eerste bijeenkomst m dit seizoen. De opkomst was zeer goed. De bijeenkomst werd geopend door den voorzit- ter, den heer J. C. Jansen, die liet zingen Ps. 130 1 en 2 en voorging in gebed. Hij hield daarna een inleidend woord, waarin hij er op wees welken zegen het is, dat men, vooral in tijden als wij beleven, nog kan genieten van lezingen als die welke de vereeniging orgam- seert. Deze lezingen zijn ook daarom zoo ver- kwikkend, omdat men dan, als Christenen van verschillende kerkgenootschappen, hehoefte gevoelt om gezamenlijk op te gaan naar het bedehuis. Hij is bet in dezen niet eens met de- genen die beweren dat men genoeg heeft aan de gewone Zondagdiensten. Hjj spoorde de aanwezigen aan niet te verflauwen in het steunen der vereeniging, daar ook zij zonder financien niet kan voortvaren. Hiema verkreeg Ds. A. Wildschudt, van Riland-Bath, het woord tot het houden eener rede over ,,De zin van het leven". De begaaf- de spreker boeide van begin tot eind. In het eerste gedeelte zijner rede behandelde hij de vele en velerlei moeilijkheden die het leven der menschenkinderen omringen en die steeds weer uitloopen op een angstig vragen: waarom? en waarop toch geen antwoord komt. Spreker wilde het nu niet hebben over algemeenheden, maar spreken over den zin van ons leven. Hij scbetst dan ons leven als het voeren van een gesprek met alles wat wij ontmoeten; niet stil, maar luidruchtig en steeds weer concentreert zich dat gesprek rond het waarom? Ons leven lijkt veelal een unieke puzzle en een volslagen wanorde. In het tweede gedeelte zijner rede schetste spreker de vele vragen naar den zin van het leven als een stormloop op God. Het wordt een strijd van het geloof, waarin de mensch, al worstelend, zich overgeeft aan Hem, die ook eenmaal uitriep: ,,Mijn God, Mijn God, waarom verlaat Gij mij", doch die ons niet brengt de oplossing maar de verlossing. Na het zingen van Ps. 25 7 en dankgebed werd de bijeenkomst gesloten. NUTSAVOND. De gisteravond in het „Luxor-theater" van wege de afdeeling Ter Neuzen der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen gegeven tooneel- avond is een waar succes geworden. Het is een traditie geworden, dat een der nutsavon- den gevuld wordt door het optreden van het Frits Bouwmeester" ensemble. Men zegt wel eens „lest heugt 't best", maar toch gelooven we, dat dit ensemble gisteravond wel in een samenstelling tot ons gekomen is, die de voor- gaande overtrof. De keuze van het stuk, het tooneelspel in 3 bedrijven „Knellende banden" van Sidney Howard, bleek een goede keuze. Het geeft sterk getypeerde karakters en biedt daardoor aan alle daarin optredenden volop gelegenheid te toonen wat ze in dit opzicht kunnen. En dat spel viel te bewonderen. Het glanspunt was mevr. Phelps, de zorgzame, doch zeer egolstische moeder, gespeeld door mevr. Julia Cuypers, zij droeg elks bewonde- ring weg, doch ook hare tegenspeelsters, Annie Brugman als haar schoondochter, en Jo Koster de verloofde van haar jongsten zoon, speelden voortreffelijk, terwijl de heeren Frits Bouwmeester en Ferd. Koolbergen als hare zoons een niet minder goede vertolking van hun rollen gaven. Hoewel het stuk hoofd- zakelijk op samensprekingen herust, zat er door het vaste, natuurlijke spel een gang in, welke van begin tot eind boeide. Algemeen applaus beloonde de optredenden en onder al- gemeene toejuichingen werden aan het slot aan de medewerkende dames bloemen aange- boden. LUXOR-THEATER. Na de prachtfilm „Monte Carlo" wordt deze week, door in het programme op te nemen het filmwerk ,,Marokko", weder een der groote bekende filmwerken vertoond, waarvan de N. R. Crt. o.m. schrijft, „dat niemand, die ook maar iets voor het vraagstuk van de ge- luidsfilm, dat is op dit oogenblik: voor het lot van de filmkunst, tiberhaupt, voelt, mag ver- zuimen dit zeer bijzondere werk van Von Sternberg te gaan zien. Hier is nu eindelijk weer eens een film, die ondanks muziek en dialogen, film weet te blrjven. Een film met prachtige visueele kwaliteiten, met een ner- gens verbroken atmosfeer, met een keuze en aanwending van typen, die eenvoudig voor treffelijk moeten heeten en een stuwend rhytme, waarvoor niets dan bewondering verschuldigd is." DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen het beroep naar Kampen door Ds. F. van der Wissel te Aardenburg. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Aanvulling. Bij de bespreking van het vaststellen der pensioenpremie stelt de heer Scheele voor. Met ingang van Januari 1932 zullen de ge- meente-ambtenaren het voile bedrag zijnde 8Vz pensioenpremie betalen. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen 1 stem. GEMEENTERAAD VAN AXEL. De gemeenberaad van Axel was gisteren namiddag weeral in voltallige vergadering bij- een voor het afwerken van een lijvige agenda. Het bekende adres der gemeente Graauw, waarin aan de Regeering verzocht wordt rui- meren steun voor de suikerbietencultuur, in het belang van landbouwer, arbeider en mid- denstander, gaf naar aanleiding van een ver- toog van den heer't Gilde terstond aanleiding tot een breede discussie, waaraan ook de heer Hamelink en de heer Oggel deelnamen. Het was wel opvallend dat in deze bij uitstek landhouwende gemeente de beteekenis der bietencultuur niet meer naar voren kwam, met name dat in normale tijden alleen in Z.- Vlaanderen met zijn 83.000 inwoners (onge- rekend salarissen van directeuren en kantoor- personeel der fabrieken) per campagne aan loon en vracht werd betaald ongeveer 3Vz millioen gulden en bij het vervangen van de suikerbietencultuur door verbouw van andere landbouwgewiassen loonen en vracbten met ongeveer 2% millioen zouden verminderen, waaruit dus de groote beteekenis van de bie tencultuur als werkgelegenheid blrjkt. Onder- tusschen werd met 11 stemmen tegen 1 be- sloten aan het adres van Graauw adhaesie te betuigen. Tot keurmeester voor de a.s. jaarmarkt werden benoemd de heeren J. J. Mechielsen en Lev. de Putter en tot arbiter de heer B. van Hoeve Az. Gewijzigd werd de zekerheidsstelling van den boekhouder der gasfabriek en deze van f 6000 teruggebracht tot 2000. Behandeld werd het ambtenarenreglement. Aangezien over een tweetal amendementen de stemmen staakten, kon de definitieve vast- stelling niet plaats hebben, doch zal deze in een nadere vergadering moeten geschieden. In verband met de behandeling van dit re- glement werden vastgesteld nadere instruc ties voor den gemeente-secretaris, gemeente- omtvanger, directeur der gasfabriek en den boekhouder dier inrichting. Ook werd vastge steld een verordening regelende georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Voorts werd vastgesteld een steunregeling voor werklooze arbeiders, waarvan voor de uitvoering een orgaan zal worden ingesteld waarvan 4 leden te benoemen door den ge- meeniteraad, en 1 lid uit ieder der volgende organisatiesAxelschen Besturenbond, Chr. besturenhond, R.K. Besturenbond, Chr. Bouw- vakarbeiders, terwijl voorzitter is de burge meester en secretaris een door Burg, en Weth. aan te wijzen ambtenaar ter secretarie. De steun bedraagt voor gehuwde en onge- huwde kostwinners f 10 per week, benevens 50 cent per gezinslid boven de twee personen; voor kostgangers f 6 per week. Van inkom- sten van ondersteunden wordt twee derde op zijn steun in minderinig gebracht. Het steunbedrag mag voor kostwinners nimmer meer bedragen dan 80 van f 15 voor landarbeiders, en 65 van 20 voor andere arbeiders; voor kostgangers mag het niet meer bedragen dan 55 van die nor- men. Voor dubbel-uitgetrokkenen en ongeor- ganiseerden bedraagt het tarief voor steun- verleening voor kostwinners 9 per week en 50 cent per gezinslid, voor kostgangers 5 per week, terwijl het maximum met 5 ver- laagt. Vervolgens werd overgegaan tot het hou den eener vergadering met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der verga dering vraagt de heer Seghers opruiming van uitgebroken straatklinkers die nabij de R.K. school liggen, waardoor het hekwerk wordt beschadigd. Hij vraagt deze aan te wenden voor een wielerpad, zoo mogelijk op het on- verharde gedeelte van den Armendijk, vanaf de Walstraat tot aan het Buitenwegje. De voorzitter deelt voor wat betreft dit laatste mede, dat niet vaststaat aan wie dat onver- harde deel van den Armenaijk behaort, terwijl de klinkers op verschillende plaatsen voor her- stelling zijn bestemd. De heer De Ruijter informeerit of geen voor- stellen van Burg, en Weth. zijn te wachten voor brandvrij opbergen van het arohief, waarop de Voorzitter meedeelt, dat daar door Burg, en Weth. ook naar gestreefd is. Door verwerping van hun voorstel tot verbouwing van het gemeentehuis kon die wensch niet verwezenlijkt worden. Hij zegt in een volgende vergadering nadere mededeelingen toe. De heer Oggel wijst, naar aanleiding van het betoog van den heer 't Gilde in de vorige vergadering, -op de gedaalde prijzen van ver schillende kruidenierswaren, welke in 1910 17,01% kostten, in 1920 42,55 en thans 18,11%, zoodat indien de prijs in 1910 100 was, deze in 1920 bedroeg 205 en thans 106, zoodat de vooroorlogsche prijzen daardoor on geveer zijn benaderd. Daarna is de vergadering gesloten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 November kwamen in onze provincie voor 2 gevallen van febris typhoidea, n.l. 1 te Goes en 1 te Oost- en West Souburg, 6 gevallen van rood- vonk, 2 te Serooskerke (W.) en 1 in ieder der gemeenten Middelburg, Ter Neuzen, Oost- kapelle en Wemeldinge en 2 gevallen van diph- therie, 1 te Baarland en 1 te Serooskerke (W.) AXEL. Rectifieatie. Het bericht in ons nummer van Woensdag jJ. inzake de kwestie aan de Ned. Herv. Kerk alhier; „Wie mag preeklezen?" behoeft ver betering. Vermeld is tenslotte, dat de koster in be roep is gegaan tegen het besluit van den Classis IJzendijke. Dit moet zijn: de heer Van Fraaijenhove is in beroep gegaan. SELZAETE. Heit 2jarig zoontje van Firmin Dotreppe, bediende der glasfabriek te Sas van Gent, waarvan is gemeld, dat het door een toeval in gen emmer kokend water is gevallen, is onder i hevige pijnen aan de bekomen brandwonden overleden. ZONDAG 15 NOVEMBER 1931. Ned. Hervonnde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. Dr. L. J. Cazemier; 2 u. de heer L. Dek. Sluiskil. 9% u. de heer L. Dek. Hoek. 9 u. geen dienst; 2 u. Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2 u. Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Anersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. (Injrez. Med.) Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Ko(k. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangellsatie. R.K. Kerkdlensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. 2e klasse A: VelocitasBreda. De BaronieMEVO. AllianceTSC. DOSKOHero. MiddelburgTerneuzen. 3e klasse A: Zeelandia IIAxel. Sassche BoysHansweert. Hulst^Middelburg H. 3e klasse B: MEVO IIZeelandia I. Vlissingen I-Walcheren. ZierikzeeNieuw-Borgvllet. GoesK IN OTO Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B: ClingeHulst II. 2e klasse B: HontenissePHIVO. OranjeSluiskil. StoppeldijkAxel II. 2e klasse C: Breskens IIF.C. Sluis II. Sluiskil II- Koewachit- 3e klasse B: -Sassche Boys II. -Stoppeldijk II. MIDDELBURGTERNEUZEN. Zoo is voor de voetbalvereeniging Terneu zen de dag aangebroken, dat zij zich zal moeten meten met de club, die reeds vanaf den aanvang van dit seizoen als de a.s. kampioe- nen voor deze afdeeling werden aangeduid, en, al zit Hero haar bedenkelijk kort op de hielen, inderdaad kan Middelburg met vol- doening constateeren dat zij de leidende ver eeniging is. Terneuzen zal dus a.s. Zondag een zware taak hebben te vervullen, want door haar nederlaag tegen Hero is zij eenige plaatsen naar beneden gedaald en zoo zoetjesaan ge- naderd tot de middelmoot. De belangstelling voor de a.s. ontmoeting is verbazend groot, en de ondememers die voor dezen wedstrijd een speciale boot doen varen, hebben een goede neus gehad, want een groot aantal supporters zullen het elftal ver- gezellen en onze spelers aanmoedigen bij hun pogen om weer in te halen, wat in Breda verloren werd. Of dit gelukken zal is echter nog een groote vraag, want het spreekt vanzelf dat Middel burg alles zal doen om de eereplaats te be- houden, en niets liever zal zien dan dat Ter neuzen met een nederlaag naar huis moet terugkeeren. Het is een bemoedigend teeken, dat Ter neuzen geenszins den strijd aan zal binden met een: „wij verliezen toch", maar er zit werke- lijk een wil in om vooral juist dezen strijd eens te winnen. Men kan overtuigd zijn, dat, wanneer de leiding in goede handen is, er een flinke partij zal gespeeld worden, waarin van beide zijden hard zal worden gewerkt, en als dan na een sportieven strijd, Middelburg als overwinnaar het veld verlaat, welnu, dan is di/t voor haar een gelukwensch waard, maar zoover is het nog niet en de honderden supporters van Ter neuzen zullen hun favorieten wel kmchtig steunen. Ook ult Axel zullen een 50tal personen deze reis medemaken, daar Axel dien dag eveneens te Middelburg" tegen Zeelandia II moet spelen. Zooals men weet staat Axel bovenaan in haar afdeeling en heeft zich tot taak gesteld de twee punten mede naar huis te brengen, hetgeen haar wel gelukken zal. Wij hopen dat de boot op haar terugreis twee elftallen aan boord zal hebben, die met voldoening op hun prestaties zullen kunnen terugzien. EEN SUIKERBIETENPRIJS VAN f 15,70 IS REDELIJK. De akkerbouwcommiissie der H. M. v. L. heeft deze vraag ernstig besproken en het resultaat hiervan aan het Hoofdbestuur kenbaar gemaakt. Dit heeft, wegens de belangrijkheid ervan be- sloten, de uiteenzetting der commissie onverkort aan het K.N.L.C. kenbaar te maken en haar toe te zenden aan Regeering, Volksvertegenwoordi- ging en Pers. Het rapport der commissie luidt als volgt: 1. Productiekosten per 1000 KG bieten (zon der loon of winst van den ondememer). Het is een jaar geleden, dat onze commissie een studiie maakte van de productiekosten van suikerbieten in Z.-H. en N.-H. Zij kwam daarbij op grond van berekeningen, van 9 bedrijven af- komstig, op een bedrag van 571 per HA, of bij een opbrengst van 40.000 KG per HA op een kostprijs per 1000 KG bieten van 14,39, bij 36.000 KG van 15,82, dus gemiddeld ongeveer 15, Onder de productiekosten zijn alle kosten, ook uitbetaald loon en pacht berekend, doch geen enkele vergoeding voor den arbeid van den on- dernemer. Daar in het achter ons liggende jaar de om- standigheden zich hebben bewogen in de richting van lagere productiekosten, heeft de commissie gemeend thans dezelfde berekeningen opnieuw te moeten maken. Op basis van den thans be staan den toestand is zij hierbij gekomen op een productiekosten van f 514 per HA, dus 57 per HA lager als een jaar geleden. Deze 57 vloeien voort uit een lager bedrag aan pacht van 25 en verlaging van loon en onkosten. Ook de be- mestingskosten zijn verlaagd, doch dit speelt een minder belangrijke rol. Voor den hypotheek- boer met vast-verschuldigd rente-bedrag is de achteruitgang minder belangrijk. De commissie houdt hiermede echter geen rekening. Bij een opbrengst van 40.000 KG per HA zijn dus nu de productiekosten per 1000 KG bieten 514 40 is 12,85 en bij 36.000 KG opbrengst 14,53 per 1000 KG bieten. Mornenteel zijn dus de productiekosten van 1000 KG bieten vast te stellen op ongeveer 13,70. Welk een geringe beteekenis men aan dit cijfer moet hecbten als basis voor Overheidssteun kan uit het volgende blijken: 2. Bletenbouw en arbeidsloon. Het achter ons liggende oogstjaar heeft ons geleerd welk een invloed een vermindering van den bietenbouw heeft op het arbeidsloon. De symptomen kwamen reeds in het voorjaar bij den verplegingsarbeid aan den dag. De vraag naar arbeidskracbten was veel minder, het aan- bod daardoor relatief grooter. Het uurloon daalde b.v. van 0,25 tot f 0,22%, voor het aangenomen werk werden de tarieven lager. De groote behoefte aan arbeidskracbten in den oogsttijd der bieten maakte het vroeger, in- zonderheid in onze provincies, voor de werk gevers noodzakelijk in den daaraan voorafgaan- den tijd niet te vlug arbeiders weg te sturen. Door de groote boeveelheid arbeid zijn de loonen in den oogsttijd steeds belangrijk boven bet nor male niveau. Het achter ons liggende jaar heeft getoond welk een invloed reeds een inkrimping der bietenteelt op de vraag naar anbeidskrach- ten en op het loonpeil heeft. Er zjjn natuurlijk ook andere factoren welke hier meesprekeig doch iedere practicus zal het met ons eens zijn, dat de inkrimping der bietenteelt reeds een on- miskenbaren ongunstigen invloed op het loonpeil der landarbeiders beeft uitgeoefend. Als er in bet geheel geen bieten gezaaid zouden zijn, zou on- getwijfeld het aardappelrooien nog 10 a 20 goedkooper zijn geweest en ook overigens het loon nog meer zijn gedaald, samengaande met j een grootere werkloosheid. De commissie meent de daling van het loon- peil door de werkelijke inkrimping van den bie- tenbouw op 10 a 20 te mogen taxeeren. Nemen wiij slechts een daling aan van 10 j zoo beteekent dit bij een loonuitgaaf van een i akkerbouwbedrijf van /160 (ook niet hoog), 16 j loon per HA. Men moet hierbij terdege in het oog I houden dat deze loondaling niet alleen geldt voor het bietenland, doch voor alle gewassen. Werd gewoonlijk i/5 van het akkerland in bie- j ten gelegd, dan beteekent een loondaling van 16 per HA vijf maal zooveel, dus /80 per HA bieten. Hieruit volgt, dat als de landbouwers den bie tenbouw inkrimpen, zij een mindere loonuitgaaf zullen hebben van f 80 per HA over hun normaai bieten areaal, bij verdwijning der beetwortel- cultuur zal het verschil nog grooter zijn. 3. Regeeringssteun, landarbelder en boer. Voorgaande leert, dat als de boer weder nor maai bieten zou gaan zaaien, hij minstens 80 per HA meer loon over die oppervlakte bieten zal hebben uit te betalen, uitsluitend door den invloed op de vraag naar arbeidskrachten voor den bietenbouw. Dit komt bij 36.000 a 40.000 KG per HA op /2 a 2,20 per 1000 KG bieten. De door de commissie hierboven berekende kostprijs (zonder loon voor den boer) van 13,70 per 1000 KG bieten geldt bij een ingekrompen bietenbouw, zooals wij' heden hebben beleefd. Indien de Regeering niet f 13,70 zou garandee- ren maar 2 meer, dus 15,70, zoo zouden de boeren wel hun bieten areaal weder op peil brengen en inderdaad rendabel bieten kunnen verbouwen, doch het voordeel, dat zij daarbij meenen te behalen, zouden zij geheel aan de hoo- gere arbeidsloonen, welke zij 6ok voor de andere gewassen zouden moeten betalen, kwtjt raken. Vraag en aanbod hebben hier nog zeer grooten invloed. De commissie meent dan ook, dat, waar bij vorenstaande berekeningen de boer zelf nog geen verdiensten zijn toegedacht, de prijs van f 15,70 als een minimum moet worden beschouwd, waar- naar de landbouworganisatie moet streven. Deze prijs zou naar het oordeel der Commissie dienen te gelden hij een suikergehalte van 16 De boer zou er hierbij alleen in slagen werkelijk iets

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5