Itfehg wamm mh 'm w vmw/ r Dam- en Schaakrubriek. m? wdWm W GEMEHGDE BERICHTEN '££9 §§g PROVIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. HET DEKSEL VAN EEN LUCHTDICHTEN KETEL. VIER INBREKERS AANGEHOUDEN. aanrijding. Gorgel ook op straat WB 1 KOUS. GODiN DER KOUSEN I Maakt Uw been slank en rank Isver- vaardigd uit prima grondstof, sierlijk afgewerkt en verkocht aan voordeeligen prijs. Magazijn DALUWE1N-S0ENEN, Fijne Lingerie, Veldstraat 55 en Hyp. Lippensplaats 2 (Rond Punt), Gent. (Ingez. Med.) wen, mamnoedig bun pijnen dragende, en on- dergaan operatie na operatie. Dit, zegt de schijver van het artikel, zijn de ware helden van den grooten oorlog, want bun opoffering is bun gansche leven. Naast deze ergste slachtoffers zijn er dan nog de noodige bui- tenpatienten, die telkens weer moeten terug- keeren om chirurgische hulp te ondergaan. Er is een vereeniging onder den naam: ,,Niet ver- geten", die zich het lot van de mannen aan- trekt en b.v. zorgde, dat zij Woensdag op den wapenstilstandsdag sigaretten, tabak en an- dere giften kregen. DE SLUITING DER KOLONIALE TENTOONSTELLXN G. A.s. Zondag te middemacbt zal de koloniale tentoonstelling te Parijs gesloten worden. Ruim 30 millioen menschen bebben de groote „sbow" bezocbt. Maandag 16 dezer wordt met het afbreken begonnen. Met den grooten tempel van Ang kor Vat zal men voorzichtig te werk gaan, stuk voor stuk zal het kolossale bouwwerk worden afgebroken. De kostbare voorwerpen die uit de kolonien er voor werden afgestaan, worden naar Indo-China teruggezonden. Er was sprake van dat men den tempel voor het maken van een sensatie-film tot op den grond zou laten afbranden, maar dat gaat niet door, want dergelijke gebouwen gaan, zelfs voor de film, veel te snel in vlammen op. Het ver- nielend element bad immers slechts een uur noodig om ons eerste paviljoen te verteren. Het permanente koloniale museum zal ge sloten worden en wordt later weer heropend. Het dierenpark blijft tot 15 December open en zal verwarmd worden. Wellicht zal de stad Parjjs bet ovememen. De vele inboorlingen op de tentoonstelling keeren huiswaarts. Spoedig za. bet bosch van Vincennes weer zijn oude gedaante terug krij- gen. DE INTERNATIONALE SCHULDEN IN VOOR-BEHANDELXNG. Het voor de wereld zoo cardinale vraagstuk der intemationale, uit den oorlog ontstane scbulden is schrijft de N. R. Crt. op het oogenblik aan Frankrijk en Duitscbland, de beide voornaamste belanghebbenden, ter eer ste bebandeling toegewezen. En van die twee landen wil Frankrijk weer het initiatief aan Duitschland overlaten. Duitscbland echter is om goede redenen op die taak nooit bijzonder gesteld geweest, en zal er ook nu niet ge- makkelijk voor te vinden zijn. Tocb zal bet er dezen keer waarschijnlijk aan moeten ge- looven. Hoe afkeerig Duitscbland was van eerste 3tappen is in Juni van dit jaar reeds geble- ken. Het water der insolventie stond aan de lippen, voortzetting van de betalingen voor herstel had bet onmiddellijk bankroet ten ge- volge moeten hebben. Toch nam Duitsch land niet bet initiatief tot een moratorium, waartoe de regeling van Young bet onder die omstandigheden het recbt verleende. Berlijn gaf de voorkeur aan den omweg over Was hington. Daar openbaarde bet den vollen omvang van zijn nood, en daar vroeg bet om het initiatief, waar bet zelf niet aan wilde. Het gaf daarvoor een goede reden op: bet betoogde dat de sensatie van de moratorium- aanvrage van Duitscbland voor het wereld- crediet een noodlottige schok zou beteekenen; maar dat die schok zou uitblijven, ja, dat men waarschijnlijk zelfs een goede uitwerking mocht verwacbten, als het moratorium uit- vloeisel was van een edelmoedig gebaar van den president der Vereenigde Staten. Was hington zag bet klemmende van dit betoog in; zoo werd bet voorstel van Hoover gebo- ren. Wg hebben bierop vroeger reeds gewezen; niet ecbter op een tweede reden voor Duitsch land om het initiatief aan anderen over te laten. Deze reden treedt thans opnieuw op den voorgrond, en nu te duidelijker, omdat de reeds uiteengezette beweeggrond niet meer t)6StB>3.t Als Duitscbland een moratorium aanvroeg volgens bet recht daartoe dat bet aan plan- Young ontleende, kon dit moratorium geen betrekking hebben op de onvoorwaardelijke betalingen. Daarvoor waren dat nu een- maal onvoorwaardelijke betalingen! Deze beperking kon echter niet gelden voor president Hoover, die met de bepalingen van het verdrag van Den Haag niets DAMMEN. te maken had. De Franscben waren veel te scherpzinnige advocaten om een dergelijk spel niet te doorzien. Ze hebben getracbt van de onvoorwaardelijkheid te redden wat er van te redden was. En formeel zijn zij daar dan ook in geslaagd. De Duitscbers hebben voor- deel gehad van hun omweg over Washington, maar de Franschen hadden bereikt dat dit voordeel niet bet beele plan-Young overhoop wierp. Wij staan nu weer voor een toestand die daar op lijkt. Zooals gezegd, de eerste ronde van den strijd om de schadeloosstelling is aan Fnanschen en Duitschers samen overgelaten. En goede tactici als de Franscben zijn her- balen zij slechts naar 's lands gelegenheid ge- wijzigd bun vermaard: Messieurs les Alle- mands, tirez les premiers! De Duitschers bedanken echter voor de eer, buigen beleefd terug en antwoorden: Apres vous! De reden van al die beleefdheid is heel dui- delijk. Parijs spreekt de woorden uit, met het verdrag van Den Haag opengeslagen in de band, en met den vinger bij de bepalingen die voorschrijven hoe Duitschland een morato rium moet aanvragen. Maar de Duitschers willen juist geen verzoek doen op grond van die bepalingen. Dan moesten zij de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel om een commissie vragen die tot taak zou bebben den toestand van Duitscbland te onderzoeken en dan al dan niet tot bet toestaan van het moratorium te adviseeren. Deze commissie zou ecbter noch in haar onderzoek, noch in baar advies het onvoorwaardelijke gedeelte van bet plan-Young mogen betrekken. Verder zou zij zich niet mogen bemoeien met het pro- bleam der bevroren kortloopende credieten, dat nu onafscheidelijk aan het vraagstuk der herstelbetalingen vastzit, maar dat voor bet plan-Young niet bestaat. Het hoofdbezwaar der Duitscbers is ecbter dat een onderzoek volgens het plan-Young, dat de Franscben de Duitscbers nu willen laten uitlokken, nooit kan leiden tot de op- heffing van het plan-Young. En een Duitsche regeering die een onderzoek aanvaardde, dat niet de mogelijkheid van opheffing der beta lingen voor herstel insloot, zou waarschijnlijk onmiddellijk worden weggevaagd. Even onmogeljjk is bet ecbter voor Laval andere besprekingen te aanvaarden dan die op den groodslag van bet verdrag van Den Haag berusten. Hij heeft de zijnen uitdruk- kelijk beloofd dat hij geen afwijking van dien grondslag zal dulden. Laval beseft natuurlijk zoo goed als leder ander verstandig man dat het plan-Young reeds nu door de feiten onder den voet is ge- loopen, en zelfs voor de Fransche politiek niet meer dan een fictde kan zijn. Maar evenzeer beseft Briining, dat geen Duitscb staatsman bet zal kunnen vermijden op de een of andere manier rekening te houden met den politieken toestand in Frankrijk, wil bij ooit tot een op- lossing komen. Op beiden of op degenen die ben spoedig zouden opvolgen rust de taak een bevre- digenden tusschenweg te vinden. Zooals het er nu uitziet zal Berlijn tocb wel tot het een of ander initiatief moeten besluiten, daar Laval bet voordeel in positie kan opeischen dat met het Initiatief van de tegenpartij voor Frankrijk verbonden is. Op de een of andere manier zal dus het plan-Young er thans nog bij te pas moeten komen. Het moge dan financieel een fictie zijn geworden, als belemmering voor het over- winnen der moeilijkheden van het oogenblik is het nog zeer reeel. Er langs kan men niet, men moet er met list en beleid doorbeen. In openbare discussie zou dat nooit geluk- ken. Hier kan slechts „geheime diplomatic", heel vertrouwelijke behandeling, helpen. De openbare meening in beide betrokken landen is veel te beftig en wantrouwdg om de be sprekingen met rust te laten als zij er iets van weet. En slechts met geduldig en kalm zoeken kan men er komen. Daarom is het een goed teeken, dat wij in deze dagen zoo weinig hooren van de onder- handelingen, die Laval onmiddellijk na zijn aankomst uit Amerika begonnen is. CCXXXVI. We geven ditmaal weer eens een serie pro- blemen ter oplossing, die op een enkele uit- zondering na zeer veel van het geduld onzer lezers zullen vergen. Goede oplossingen zullen wij wachten tot den 13en December a.s. Bij voldoende inzen- dingen zijn wederom eenige prijsjes bescbik- baar. No. 1. van J. Metz, Amsterdam. Zwart: elf schijven op 3, 7, 8, 9, 12, 16, 17, 18, 21, 22, 30, benevens een dam op 49. Wit' veertien schijven op 20, 23, 25, 26, 27, 29. 31, 32, 33, 34, 36, 37, 39 en 47. No. 2. van J. de Lange, Voorburg. Zwart: acht schijven op 4, 8, 10, 13, 15, 17, 20 25 en voorts een dam op 50. Wit: elf schijven op 16, 19, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 38, 39 en 48. No. 3. van A. G. Noordhuis, Groningen. Zwart: tien schijven op 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 21, 25, benevens een dam op 49. Wit: twaalf schijven op 22, 23, 24, 27, 28, 29, 30, 32, 36, 38, 39 en 50. No. 4. van J. Metz, Amsterdam. Zwart: negen schijven op 4, 7, 9, 13, 18, 19, 23, 26, 30 en een dam op 5. Wit: negen schijven op 17, 25, 27, 31, 32, 34, 37, 38, 44 en een dam op 39. No. 5. van G. Mantel Jr., Hengelo. Zwart: zeven schijven op 9, 10, 13, 16, 23, 29, 35 en voorts een dam op 18. Wit: acht schijven op 17, 21, 27, 34, 40, 42, 43, 44 en een dam op 47. No. 6. van J. Metz, Amsterdam. (Uit „Het Damspel".) Zwart: acht schijven op 3, 14, 20, 23, 24, No. 7. van G. Mantel Jr., Hengelo. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 36 Reservefonds stoombootdiensten. In verband met hetgeen te dier zake reeds bij de indiening der begrooting voor 1932 is opgemerkt stellen Ged. Staten voor am voor een tijdvak van vijf jaren, aanvangende 1 Januari 1932 het bepaalde onder 3 en 4 van het Statenbesluit van 16 Juli 1918 inzake de vorming van een reservefonds voor de Provin ciate stoombootdiensten buiten werking te laten en alzoo geen bedrag aan dat fonds toe te voegen. Opnemen kasgeld. Ged. Staten wijzen er op, dat niet altijd kan worden voldaan aan de gestelde voorwaarden inzake de opname van kasgeld tot een maxi- 26, 33, 35, en twee dammen op 5 en 6. Wit: twaalf schijven op 11, 12, 17, 22, 25, 27, 31, 34, 37, 41, 47 en 48. mum van ten hoogste f 2.000.000 per kalender- jaar, dat het desbetreffende besluit van 20 Juli 1921 niet meer aan de eischen des tijds voldoet. Dit geldt in het bijzonder ten aan- zien van de door de Provincie te vergoeden rente; de ervaring heeft Ged. Staten geleerd, dat het promessen-disconto van de Neder- landsche Bank door de geldschieters wel als maatstaf, doch niet als maximum wordt aan- vaard. En aangezien de Provincie bezwaarlijk zal kunnen ontkomen aan de noodzakelijk- heid om, zij het wellicht niet doorloopend en tot aanzienlijke bedragen, kasgeld op te nemen, scheen het raadzaam, rekening te houden met de mogelijkheid, dat de te be- talen rente meer zal bedragen dan het pro messen-disconto. Het spreekt echter van zelf, dat getraoht zal worden telkens voor de Provincie zoo voordeelig mogelijke voorwaar den te bedingen; het in het ontwerp-besluit genoemde percentage van 2 boven het pro messen-disconto is dan ook slechts als limite naar boven bedoeld, doch juist in tijden als deze is er dan ook alle reden om een dergelijke limite te stellen om zoodoende de mogelijk heid te openen telkens de op elk oogenblik meest gunstige-beslissing te nemen. Tevens wordt de gelegenheid geopend, dat de Provin cie zich tijdelijk van geld voorziet door belee- ning van haar toebehoorende waardepapieren, wat goed is al zal de noodzakelijkheid daartoe zich wellicht niet spoedig voordoen. Hygiene van het kind. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be- schikken op het verzoek van de Commissie voor de Hygiene van het kind in Zeeland, om voor 1931 een extra-subsidie toe te kennen van f 500 tot steun van het consultatiebureau- werk. Ged. Staten wijzen er op, dat sedert 1930 een subsidie van f 1500 per jaar is toe- gekend tot wederopzegging, en dat zij ten voile overtuigd zijn vein het zeer groote nut, dat het werk der commissie afwerpt. Uit dien hoofde zou het zeer zeker gewenscht zijn, indien het uitbreidend werk der Commissie financieel meer mocht kunnen worden ge- steund. Ged. Staten moeten echter te rade gaan met de vraag, of de Provinciale geldmid- delen dit mogelijk maken en dan moet hun antwoord daarop ontkennend luiden. De toe stand der Provinciale kas is van dien aard, dat een uiterst zuinig beheer strikt gebo- den is. Subsidie drankbestryding. Eveneens stellen Ged. Staten met het oog op de Provinciale financien voor afwijzend te beschikken op het verzoek om het subsidie voor drankbestrijding te verhoogen van 600 op 1000. Dit verzoek gaat uit van de Zeeuwsche Propaganda-commissie van de Nederl. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken en van den Zeeuwschen Bond der Geref. Ver eeniging voor Drankbestrijding. Ged. Staten zijn ten voile overtuigd van den zegenrijken arbeid, die door de drankbestrydingsorganisa- ties wordt verricht, maar hoe gaame zij ook er aan mede zouden willen werken, om deze organisaties ruimer te steunen, kunnen en mogen zij niet anders doen dan afwiijzend adviseeren. Weg SeiswegKrommenhoeke. Ten einde te geraken tot verbetering van de verbinding van den Seisweg over Hoogelande naar Krommenhoeke is een commissie in het leven geroepen, die ingevolge het z.g. Ter- tiaire wegenbesluit een renteloos voorschot vraagt van 52.400 zijnde het voile bedrag der geraamde kosten. De uiitvoering van het verbeteringswerk zal geschieden door de gemeente Grijpskerke, die tevens het beheer en onderhoud van den weg na zijn aanleg voor hare rekening zal nemen; zjj komt der- halve voor de eventueele uitkeering van het voorschot in aanmerking. Naar aanleiding van het rapport van den hoofdingenieur van den Provincialen Water- staat, volgens hetwelke de breedte van den weg minstens 6 M. zal worden en de verbin- dingen MiddelburgBiggekerke en Middel- burgMeliskerke resp. 0,5 en 2 K.M. korter, stellen Ged. Staten voor het bedoelde voor schot tot een maximum van 52.400 aan Grijpskerke te verleenen. Wegen op Schouwen. Eveneens overeenkomstig het advies van den hoofdingenieur stellen Ged. Staten voor aan den polder Vier-bannen-van-Duiveland te Ouwerkerk een renteloos voorschot van 23.500 te verleenen ten behoeve van de ver betering van gedeelten der wegen van Ouwer kerk naar Nieuwerkerk en van Nieuwerkerk naar Dreischor resp. ter lengte van 722 en 380 M. Wyziging begrootingen. Zoowel in de Provinciale begrooting voor 1930 als in die voor 1931 worden enkele wij- zigingen voorgesteld. Wit: twaalf schijven op 13, 18, 19, 21, 23, 24, 32, 35, 43, 44, 46 en 48. „WATT EN HALF-WATT". Maandagnacht te ongeveer twee uur had te Driewegen (Zuid-Beveland) een inbraak plaats bij de alleenwonende mej. L. Op de vraag van de inbrekers, waar het geld was, zei de be- woonster: ,,In het schuurtje. Ik zal het wel even halen", aldus de Msb. In plaats van naar het schuurtje, ging ze echter de buren roepen, waarop de inbrekers het hazenpad kozen. Van de daders wist de bewoonster alleen te vertellen, dat het een lange en een korte, dikke man waren. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHAKING. Te Nijmegen is Maandag op verzoek van den burgemeester van Doetinchem een persoon aangehouden, die onlangs aldaar een 19jarige woonwagenbewoonster heeft geschaakt. De aangehoudene is naar Doetinchem overge- bracht. Het meisje was nog bij hem en zal aan de ouders teruggegeven worden, zoodra hun verblijfplaats bekend is. De 22jarige M. de Boer, van den hotter H. D. 139, welke bij den Helder op sardine vischte, is ongeveer 7 uur ter hoogte van den ringmuur overboord geslagen en verdronken. Van den hotter wierp men hem nog een lijn toe, doch de drenkeling heeft deze niet kun nen grijpen. Het slachtoffer was ongehuwd en woonde bij zijn ouders in. Dinsdagmorgen halfnegen is op de machine- fabriek de Etna te Breda het deksel van een luchtdichten ketel gesprongen en door een raam gevlogen. Het zeilde door de lucht en vloog over den Tramsingel heen naar de over- zijde. Daar ging het projectiel door een ruit, waarachter een man zat te lezen. Het deksel ging rakelings over diens hoofd en kwam daama tegen een muur terecht, waarin nog een flink gat geslagen werd. BRANDSTICHTING. De vrouw van den landbouwer P. uit Nieu- wolda en haar zuster zijn als verdacht van brandstichting te Winschoten in voorloopige hechtenis gesteld. HALSSLAGADER AFGESNEDEN. Zaterdagavond wilde op de Zandvoortsche laan te Heemstede mevr. B. met haar auto een anderen auto passeeren. Twee auto's kwamen van de richting Zandvoort, de laat- ste werd door mevr. B. aangereden, met het noodlottig gevolg, dat het 8jarig zoontje door den schok door de voorruit werd gewor- pen. Zijn halsslagader werd afgesneden. Kort nadien overleed het ventje. Op een der vier Rotterdammers, die te Steenbergen zjjn aangehouden wegens inbraak in een fabriek aldaar, is de sleutel gevonden van het station te Krabbendrjke, waar op 30 September eveneens is ingebroken en een geldbedrag is weggenomen. De aangehoudenen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij waren per auto naar Krabbendijke gereden om daar hun slag te slaan. SCHIPPER DOOD GEVONDEN. De 78jarige schipper J. Bosma te Britswerd is dood in de roef van zijn schip gevonden. Hij lag over een petroleumstel, dat nog brand- de. De kleeren waren gedeeltelijk verkoold en het lijk vertoonde brandwonden. VERDACHT ZIEKTEGEVAL. Men schrijft uit Alkmaar: Een 45jarige rentenier in de gemeente Ber gen (N.H.) was reeds eenigen tijd ziek en eenige verbetering trad in zijn toestand niet in. De behandelende geneesheer kwam tot de meening, dat de ziekte een buitengewone oor- zaak moest hebben en stelde de politie in ken- nis met zijn vermoeden, dat er sprake zou zijn van langzame vergiftiging. Na onderzoek ten huize van den patient, waarbij verschillende zaken in beslag werden genomen, is de vrouw des huizes aangehou den, waama zij naar het huis van bewaring te Alkmaar is overgebracht. Reeds geruimen tijd zou zij in onmin met haar echtvriend heb ben geleefd. De man is naar het centraal zie- kenhuis te Alkmaar vervoerd, waar thans ook het 4jarige dochtertje is ondergebracht. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. Maandagmiddag reed op den rjjksweg bij Den Helder de 23-jarige ongehuwde arbeider van 't Hert op de fiets in snelle vaart uit de richting van het vliegkamp de Kooij, in de buurt waarvan hjj als landarbeider werkzaam natuurlijk droog - met (Ingez. Med.) 25, 45 en 65 ct». No. 10. van „Pink". („Het Damspel".) Zwart: twaalf schijven op 5, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 18, 20, 23, 24, 29 en een dam op 28. Wit: dertien schijven op 21, 31, 32, 34, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 47 en 50. No. 11. van J. de Lange, Voorburg. Zwart: twaalf schijven op 1, 3, 6, 8, 10, 11, 15, 20, 26, 28, 29, 33 en een dam op 47. Wit: twaalf schijven op 12, 17, 18, 21, 24, 30, 35, 36, 38, 41, 42 en 45. 3. 4. 5. 6. 7. Pgl—f3 g7g6 Pblc3 Lf8g7 e2e4 0—0 Lclf4 Pb8d7 e4e5 Dit geschiedt wel wat vroeg. WIT 47 48 49 50 Stand in cijfers: Zwart: twaalf schijven op 10 tot 15, 18, 20, 21, 22, 26 en 35. Wit: twaalf schijven op 25, 29, 32, 33, 34, 38, 39, 43, 46 tot 49. No. 8. van „Noordpool". („Het Damspel".) Zwart: negen schijven op 2, 4, 7, 19, 20, 24, 27, 30 35 en een dam op 21. Wit: twaalf schijven op 13, 18, 29, 33, 36, 37, 38, 41, 42, 43, 45 en 50. No. 12. van Is Weiss, Parijs. Zwart: twaalf schijven op 2, 7, 8, 9, 15, 19, 20, 22, 23, 24, 28, 29. Wit: dertien schijven op 17, 21, 26, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 44, 48, 49, 50. Dit schitterende vraagstuk van den oud- wereld-kampioen Weiss gaven wij de vorige maand reeds ter oplossing. Wij ontvingen echter geen enkele goede inzending. Vandaar dat wij het nog eens plaatsen. Voor alle problemen als steeds: Wit speelt en wint. SCHAKEN. No. 9. van „Abruti des Mazettes". Zwart: zeven schijven op 2, 4, 7, 8, 10, 15, 25 en een dam op 26. Het was ons een aangename verrassing, de volgende aardige partij te mogen ontvangen van een oud-lid der Ter Neuzensche Schaak- ciub, den heer Delvaux, die en als speler en als ongeevenaard verzorger der schaak- rubrieken bij zijn vele Ter Neuzensche vrien- den nog niet vergeten is. De partij1 werd ge- speeld in de Schaakclub Recklinghausen (Duitschland), de witspeler is een bekend schaker in het „Munstersche". Wit: Uhlendorff. Zwart: Delvaux. 1. 2. d2d4 c2c4 Pg8f6 d7d6 7. d6Xe5 8. d4Xe5 Pf6h5 9. Ddld2 Ph5Xf4 10. Dd2Xf4 c7c6 11. Taldl Dd8c7 12. Df4—h4 Pd7Xe5 13. Pf3Xe5 Lg7Xe5 14. Lfld3 Le5f6 15. Da4g3 Dc7a5! 16. Ld3ibl Lc8f5 17. LblXf5 Da5Xf5 18. 0—0 Df5c2! 19. Tdl—bl Wel het beste. 19. Ta8d8 20. Tfl—dl? Dit kost een stuk. Na iedere andere was. Hij reed links van den weg. Uit de tegen- overgestelde richting reed een 14jarig meisje, Hendrikse genaamd, op een fiets zonder licht. Ter hoogte van het terrein van de gemeente- reiniging botsten zij tegen elkaar. Beiden ble- ven bewusteloos liggen. Zij werden naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Tjjdens het vervoer is van 't Hert overleden. De toe stand van het meisje, dat met een hersen- schudding werd opgenomen, is redelijk. ZONDERLINGE INBRAAK. Het kantoorpersoneel van het belastingkan- toor in het Klein Heiligland te Haarlem vond Dinsdagmorgen in het kantoorlokaal, dat links van den ingang aan de voorzijde van het ge- bouw is gelegen, alle kasten en lessenaars leeggehaald en de inhoud daarvan over den grond verspreid. De vloer lag bezaaid met duizenden strookjes, waarop gestorte bedra gen vermeld staan en over deze papieren wa ren de inktkokers geledigd. Verder waren de kantoorbenoodigdheden, als stempels, linialen, potlooden, enz. benevens de stoelen door het lokaal geschopt. Een raam aan de straatzijde was stuk geslagen; vermoed wordt, dat de persoon, die in het kantoor als een wildeman heeft huisgehouden, door het raam is binnen- gekomen. Bij zijn vertrek heeft hij nog een hoeveelheid stortingsbewijzen over de straat uitgestrooid. De zonderllnge inbraak moet om ongeveer twee uur 's nachts gepleegd zijn, aangezien een der omwonenden omstreeks dien tgd glasgerinkel heeft gehoord. Omtrent de beweegredenen van den dader tast men in het duister. Poging tot diefstal schijnt uitgesloten, de brandkast is althans onaangeroerd gelaten. MISLUKTE INBRAAK IN F.F.N BANK. Dinsdagnacht zijn inbrekers erin geslaagd door het verbuigen van zwere ijzeren tralles aan de achterzijde van het gebouw der Am- sterdamsche Bank te Kerkrade binnen te dringen. Van het kantoor hebben zij een vul- penhouders, een kantoorjas en een revolver meegenomen. De kluis hebben zij onaange roerd gelaten; deze was niet te forceeren. Des morgens heeft men in een krant gewik- keld drie ijzerboren gevonden. MELKKOKER OVER HET HOOFD GETROKKEN. Een anderhalfjarig kind L. H. aan den Ka- tendrechtschen Lagendijk te Rotterdam zag kans om een ledigen melkkoker over het hoofdje te trekken. Wat de moeder ook al probeerde om het kind uit zijn netelige posi tie te redden, niets hielp. Ten einde raad werd het ziekenhuis opgebeld en enkele minuten later verscheen een auto, die het kind nog steeds met het hoofdje in de pan meenam naar het ziekenhuis om het op voorzichtige wijzen te bevrijden. Wat inmiddels is gelukt. BEDREIGING MET EEN ALA KM- IT,STOOL. Een 23jarige werkman uit Haarlem kwam Zaterdag te Halfweg om van zijn gewezen verloofde de fiets terug te eischen, die hjj haar geschonken had. Toen zij weigerde, loste hy uit een revolver twee schoten op haar en ging daama op de vlucht. De man werd te Haarlem gearresteerd en verklaarde toen, dat hij met een alarmpistool geschoten had, dat h(j na gebruik in de vaart had gegooid. De politie deed daar een onder zoek naar, het bleek dat de verklaring juist was. Tegen den man is nu proces-verbaal opge- maakt wegens baldadigheid. EEN STROOPER DOODGESCHOTEN. Donderdagnacht is een 21-jarige strooper bij Frjnaart door een geweerschot getroffen. Hij kreeg ongeveer de geheele lading hagel in den mg en is aan de gevolgen overleden. Omtrent den dader tast men nog in het duister. SMOKKELARIJ. Maandagmiddag is in Vaalserquartier bjj Vaals een Hollandsche smokkelauto aange houden, die in een apart aangebracht reser voir 100 liter bezine over de grens had ge- bracht. De beide smokkelaars werden opge- sloten. INBRAAK. Woensdagnacht is ingebroken in het filiaal van de Amsterdamsche Bank te Hoensbroek (Limburg). Toen de directeur Donderdag- ochtend op zgn kantoor kwam, ontdekte hjj, dat er was ingebroken. Hjj waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. Het bleek, hebben verkregen. Stelling na den 20en zet van wit. 20. Td8Xdlf 21. TblXdl Lf 6 X c3 Dreigt mat op dl. 22. Dg3d3 De eenige zet om het mat te dekken. 22. Dc2xd3 23. Tdl X d3 Lc3Xb2 Zwart heeft nu een gewonnen eindspel. 24. Td3d7 e7e5 25. Td7Xb7 Lb2—d4 26. Tb7c7 Tf8b8 27. g2—g3 Er dreigde mat door Tbl. 27. Tb8b6! Dekt pion a7 indirect. Op Wit T Xa7 zou n.l. Tblf volgen en Wit verliest zijn kasteel. 28. Kglg2 Tb6a6, waarna Wit spoedig verloor tengevolge van Ta6Xa2 en a7a5, enz. Een sober, maar toch zeer belangwekkend partijtje. b c d e f g h Kersttoumooi Hastings. De Nederlandsche kampioen Dr. M. Euwe, die verleden jaar te Hastings den eersten prys won v66r Capablanca en Sultan Khan, neemt dit jaar wederom deel aan het Kerst toumooi aldaar. Verder zjjn uitgenoodigd Kashdan, Flohr, Sultan Khan, Stoltz, Yates, Thomas, Michell, Jackson en miss Menschik. Hoewel Capablanca nu ontbreekt, belooft de wedstrijd zeer belangrijk te worden door de deelneming van Kashdan, Flohr, Sultan Kb a n en Stoltz, de vier vooraanstaande ver- tegenwoordigers der jongste generatie, die thans voor de eerste maal alien aan een tour- nooi deelnemen. Met Dr. Euwe zullen zij ongetwijfeld een verbitterden strijd om de eerste plaats voeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2