ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. EEN DAG BIDDER Eerste Slad. No. 8759 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 71 e Jaargang. De Qogen van den Eeuwigen Broeder. F EH ILL ET ON, BINNENLAND. .4 •'iLEVERTR/ BUITENLAND. 20) DRAiSMvANVALKTOURG^S; NA DE TAR WE DE INLANDSCHE GERST. £\i,. f-.*.*- T7/vn» ollron rACftl ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr per post f 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bjj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 - TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20. Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte bereken Handelsadvertentlen bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzendlng van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BI.A1) VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, i. In een fijn, klein boekje, waarvan in- houd en vorm weer zoo sterk afwijken van andere werken en werkjes, die deze uiterst vruchtbare schrijver reeds heeft gegeven, gaf Stefan Zweig „de geschie- denis van Virata, dien zijn volk roemde met de vier namen van de deugd, maar over wien nog niet is geschreven in de kronieken der heerschers, noch in de boe- ken der wijzen, terwijl de menschen de herinnering aan hem vergaten Virata was een Indische Hindenburg, dapper boven alle anderen, en een jager, wiens pijl nimmer miste. Hij diende als een zeer getrouwe zijn Koning, en zijn slaven hadden op hun beurt eerbied voor hem. De menschen, die zijn huis pas- seerden, deden dat met ontzag, en de kin- deren lachten tegen hem, vol vertrouwen. Maar er trof den koning, dien hij dien de, een groot ongeluk. Zijn zwager, dien hij had aangesteld als stadhouder over de helft van zijn rijk, kreeg lust in de alleen- heerschappij, en het was dezen gelukt om heimelijk de beste krijgers des konings door geschenken om te koopen, zoodat zij tot hem overliepen. Er kwam burger- oorlog. De koning scheen het te zullen verliezen, zoo velen waren er tegen hem, maar toen dacht de vorst aan Virata; zou die hem ook verlaten Hij liet den aanvoerder roepen, en deze weigerde geen oogenblik. Virata gelukte het om de vijanden, ook al overtroffen die de zijnen in aantal verre, ten strijde te rusten en te voeren; zij overvielen den tegenstander, die nergens op bedacht was; Virata zelf was de eerste, die de tent van den tegen-koning binnenstormde, waar hij enkelen versloeg, die wakker waren ge- worden, en ook een paar, die waren blij- ven slapen. Toen Virata na het aanbreken. van den dag, zijn bebloede handen en kleeren in de rivier gewasschen had, en hij weer in de tent terugkwam, herkende hij onder de mannen, die hij met eigen hand gedood had, zijn eigen broeder. Het was alsof die doode oogen, waar hij zoo vaak in gezien had, hem het hart door- boorden. Intusschen kwam men hem huldigen, immers, de definitieve overwinning was behaald Men had het den koning reeds bericht, en deze kwam zelf, in hoogst eigen persoon, om Virata te danken. Maar Virata was de brug over de rivier reeds overgekomen, en had toen zijn zwaard in den bruisenden stroom doen verzinken. Het was niet meer gelukt om het terug te vinden. De koning had een door K. R. G. BROWNE. Vervolg.) ander, een heel beroemd zwaard, voor Virata meegebracht, het zwaard van den zeer bekenden Rajputa, dat zevenmaal zevenhonderd jaren reeds in s konings schatkamer had gelegen, een zwaard, waarvan de greep bezet was met edel- gesteenten. Maar Vitara had als grootste gunst- bewijs gevraagd, dat dit zwaard in het schathuis zou blijven rusten, omdat hij zelf een gelofte had gedaan in het diepst van zijn hart, dat hij geen zwaard meer zou voeren, sedert hij zijn eenigen broeder zelf had gedood, zijn broeder, die met hem gespeeld had bij moeders schoot. En ook aanvoerder-worden zonder dat ,,Ik moet aldoor oppassen, zonder bretels kan er alles gebeuren". Hij keerde zich om en wuifde den vogelverschrikker een beleefd vaarwel toe. „De eigenaar van dat speciale stukje grond mag me wel heel dankbaar zijn. Die strepen zouden een olifant op de vlucht jacjen Zullen we nu maar verder gaan? „We moeten er bijna zijn", gaf Jane ten antwoord. „We hebben den dien wegwijzer af vast al drie kilometer ge- loopen". Het bewijs dat die afstandschatting juist was, kregen ze vijf minuten later, toen ze een vrije scherpe bocht in den weg omsloegen. Voor hen, op een af- stand van een paar honderd meter, zagen ze het soort van grasveld, dat men in de kom van kleine dorpjes aantreft en onmid- dellijk daarachter ae zee. Rechts van dat grasveld stond een half dozijn visschers- hutten en links een vrij lang wit-gestuct gebouw met twee verdiepingen, een breede veranda, die er rondomheen liep en boven de deur een groot bord waarop met groote, vergulde letters de ietwat zonderlijke benaming „Het Golf Hotel" prijkte. Achter het huis streken zich, ongeveer parallel met de zee, goed-onder- houden golf-links uit. Op het strand stond een rijtje badkoetsjes en een paar kilometer uit de kust lag een klein wit- geschilderd jacht voor anker. Op het grasveld was een collectie witte eenden bedrijvig met toilet-maken bezig; overi- een zwaard had Virata beslist geweigerd. Hij wilde, zoo had hij verklaard, liever brood bedelen dan onrecht te doen. Voortaan wilde hij niet anders dienen dan het recht. En ook al was 's konings gelaat verduis- terd na het hooren van deze verklaring, toch legde hij zich bij Virata's wensch neer, al had men een dergelijk verzet en zoodanige weigering nog nimmer ver- nomen. Maar de koning wenschte hem toch blijvend aan zijn dienst te verbinden, en zoo maakte hij Virata tot opperrechter, opdat de waarheid bevestigd zou worden binnen zijn muren en het recht in het land bleve gewaarborgd. Zoo was Virata nu geen strijder meer, doch was hij rechter. Zijn vonnis en uit- spraak waren als een weegschaal, die langen tijd beeft, voordat zij beslist; hel- der ging zijn blik als door den schuldige heen, en streng was zijn uitspraak, maar nooit velde hij een vonnis op denzelfden dag van het onderzoek; hij zorgde er steeds voor, dat een koele spanne tijds lag tusschen verhoor en rechtspraak. En nimmer ook sprak Virata een doodvonnis uit, zelfs niet over den meest schuldige, daarvoor was hij nooit te vinden. Want van bloedvergieten had hij een afschuw. Hij liet de misdadigers opsluiten in een rotsachtigen kerker of hij liet ze zwaar werk doen in de bergen, maar hij eerde het leven, en de menschen eerden hem, omdat zijn uitspraak nooit onbillijk mocht heeten. In het zesde jaar van zijn rechter-zijn gebeurde het, dat men een jongeling bij hem bracht uit den stam der Kazaren, die wilden, die achter het gebergte wonen, en die andere goden dienden. De klaaers maakten zich bekend als herders, die heel in de verte vreedzaam woonden, maar deze had om een liefdesgeschiedenis een aantal moorden gedaan. Hij had er we! elf omgebracht. Virata onderzocht de zaak. De schuldige durfde hem echter te vragen: „Hoe kunt gij weten, wat waar is en valsch, zoo heel in de verte?" De man beproefde ook nog in het mid den te brengen, hoe hij, als hij in drift handelde, niet wist, wat hij deed. Virata zette het onderzoek rustig voort, en toen het beeindigd was, wilde hij, zooals hij gewoon was, zijn vonnis pas uitspreken gens was er geen levend wezen te zien. „Tagg's Bay, denk ik", zei Peter, terwijl ze bleven staan om van het lande- lijke schouwspel te aenieten. „Ja, iets anders kan 't niet zijn", zei Jane. ,,En wat nu?" „Op t hotel afstevenen, dat lijkt me het eenige. Op dit onmogelijke uur zal er wel nog niemand present zijn, maar dat moeten we Peters stem stierf weg. Z'n hand schoot uit en greep Jane's arm zoo stevig vast, dat ze een lichte kreet van pijn gaf. „Daar! Kijk daar!" zei hij. Jane keek en schreeuwde het voor den tweeden keer uit. Maar nu niet van pijn. Op de miniatuur-oprijlaan, die van het hek naar den hoofdingang van „Het Golf Hotel" voerde, stond een groote, stoffige hel-roode motorfiets. HOOFDSTUK V. Langvingerigheid in dienst der kunst. De eerste gewaarwording die een ont- dekkingsreiziger krijgt, als hij midden in de woestijn, juist op het moment, dat hij al zijn water opgedronken en alle hoop opgegeven heeft, een vruchtbare oase ziet, is paf ongeloof; hij kan eenvoudig niet gelooven, dat hij ziet wat hij denkt te zien en in negen van de tien geval- len slaat hij daarmee den spijker op den kop. Datzelfde gevoel besloop Jane en Peter, toen ze op de zakformaat oprijlaan van ,,Het Golf Hotel" de groote roode motorfiets zagen staan. Ze waren er zoo volkomen van overtuigd, dat Mr. Gibbs, op dat oogenblik al ver, minstens honderd kilometer weg was, dat ze hun oogen niet konden gelooven en naar het stoffige gevaarte bleven staan staren, of het een luchtspiegeling was, die elke seconde kon verdwijnen en niets dan teleurstellende leegte achterlaten. Maar de motorfiets weigerde te verdwijnen en na een minuut den volgenden dag. Maar de klagers smeekten hem om dit niet uit te stellen. ,,Heer", zeiden zij, „wij hebben een tocht gemaakt van zeven dagen om bij u te komen, en het is ook zeven dagen terug. Ons vee wacht op onze terugkeer en onze akkers wachten op onzen ploeg. Geef ons nu uw vonnis te hooren Toen heeft Virata voor ditmaal nog dienzelfden dag zijn vonnis uitgesproken; een doodvonnis zou het ook nu niet zijn, maar een straf van elf jaren was het wel. De veroordeelde verweet zijn rechter, dat deze, ook al had hij hem niet ter dood doen brengen, toch zoo wreed was ge- weest. Hij had liever, dat men hem ge dood had, zei hij. En wat wist Virata van de straf, die hij over hem had uitgesproken Kende hij de geeseling bij ervaring, had hij zelf wel eens in de diepste duisternis in een kerker gezeten Hoeveel lentes nam hij weg uit dit jonge leven Toen Virata den geketende zag weg- brengen, viel het hem op, hoezeer er ge- lijkenis was tusschen de oogen van zijn gedooden broeder indertijd in die vreese- iijke ure, en de oogen van dezen onge- lukkige. Dien avond sprak Virata geen woord meer tot de menschen, en de blik van dien vreemdeling bleef in hem steken als een brandend heete pijl. De zijnen hoorden hem den geheelen nacht, uur na uur, slapeloos heen en weer loopen op het dak van zijn huis, totdat de morgenstond aanbrak. Dien volgenden dag is Virata tot zijn koning gegaan, van wien bij een maand verlof heeft gekregen. Maar waar hij heen zou gaan dien tijd zou niemand weten noch vragen. Hij beloofde: hij zou geen onrecht en niets verkeerds doen. En de koning stond het hem toe. Virata nam afscheid van zijn vrouw en kinderen, hij ging weg voor een maand. Een donker kleed deed hii aan en hij ging naar de plaats, waar de aestraften in holen onder den grond werden opge- sloten. Hij maakte zich bij den portier bekend als den opper-rechter; hij wou iemand opzoeken, dien ze daar den vori- gen dag hadden binnengebracht. Virata zou hem zelf wel vinden; de portier zou en mocht hem den sleutel geven. Dien zou hij straks daar weer neerleggen. En aan niemand mocht de portier vertellen, dat hij hem vandaag had gezien. Toen daalde Virata neer in de diepte en hij begaf zich naar de onderste laag, heel diep onder den grond, waar de door FOGRRIJREN "9% MANTELS. Volmaakt lenige snedeBuitengewoon zorg- vuldige bewerking der vellen. Nieuwste Parijzer modellen! ABEL BEKAERT Brabuntstraat 12 GENT. (Ingez. Med-) of vijf kreeg Peter het gebruik van zijn stembanden terug. „Nou, wat zeg je me daarvan!" fluis terde hij met iets van ontzag in z'n oogen. Jane wist er niet veel van te zeggen dat bewees haar zwijgen. Maar na even wachten bracht ze er toch uit: ,,Maar, Peter, 't zal toch wel die van hem zijn?" „Van wien anders? 't Bestaat gewoon niet, dat er op dit uur van den dag, in een en dezelfde streek, twee rooie Indian's losgebroken zijn. Maar daar kunnen we gemakkelijk genoeg achterkomen. Ga maar mee Hij stak 't grasveld dwars over Jane kwam, een en al opwinding, met kleine pasjes achter hem aan ging naar het hek van het hotel toe, plantte zijn elle bogen op de dwarslat en onderwierp de bewuste motorfiets aan een critische monstering. ,,Ja, dat is de motor van Gibbs. Ik her- inner me z'n numifter gisteravond op t grintveld voor de Old Hall opgelet. Ver- duiveld, wat 'n bof, zeg!" Peter", zei Jane met half-gesmoorde stem, „nu mag-ie ons niet meer ontsnap- pen". ,,Nee, we verstoppen ons hier achter de struiken en vallen hem om z'n hals, zoo gauw als hij zich vertoont. Ik geef hem een tik op z'n bol en jij gaat er met den buit van door". Jane schudde het hoofd en bekeek na- denkend de twee rijen vensters met groene luiken, die den voorgevel van het hotel sierden. „Dan moeten we misschien uren wach ten wie weet wanneer hij er uit komt! En we kunnen ten aanschouwe van de gasten hier toch niet een potje gaan vech- ten. Nee, we gaan naar binnen en daar zoeken we net zoolang tot we hem hebben". Peter schrok op. „Wat! Naar binnen? In dit tenue?" hem gisteren veroordeelde was opgeslo- ten. Hij vond hem, en wist hem er toe te brengen om van plaats en kleedij te ver- wisselen. Hij beleed: hij had deze holen niet gekend; hij had niet geweten, wat hij deed. Nu wilde hij dat zelf ondervinden. Hij wenschte gegeeseld te worden aan zijn eigen lichaam, en gekerkerd te wor den als de ergste misdadiger. Een maand lang wou hij in zijn plaats treden. en intusschen zou de ander vrij zijn; hij kreeg den sleutel, die hem weer zou bren gen in het licht. Een maand lang zou hij hierover jegens ieder moeten zwijgen, maar dan, na een maand, zou hij zich weer behooren te melden. En de ander beves- tigde dit met een eed. Virata liet zich eerst nog scheeren, zoodat hij niet te her- kennen was. Ondanks alle verzet van den ander, wist Virata door te zetten. De gevangene ging de vrijheid in, de rechter had zelf de hechtenis gekozen en zich die opgelegd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Bij de voortzetting van de algemeene be- schouwingen over de rijksbegrooting repli- ceert de heer Albarda (s.-d.). Hij' constateert, dat nog nooit te voren de Kamer zooveel aan- dacht besteedde aan bet socialisme. Dit be- teekent, volgens spreker, dat de vraag: kapi- talisme of socialisme er een geworden is van practische politiek. Hij komt er tegen op, dat gezegd is, dat bet socialisme niet zou kunnen bestaan zonder dictatuur, en betoogt, dat so cialisme en democratic een twee-eenbeid vormen. Spreker komt verder op de financieele be- scbouiwingen van Minister De Geer en be- roept zich op Prof. Van Gijn, die een zeer voorzicbtig financier is, en bet geoorloofd acbtte, wat dieper uit de overscbotten te put- ten. De kwestie der ambtenaarssalarissen is beslist nadat de heer Aalberse gesproken bad. Hiertegenover stelt spreker opnieuw verhooging van de inkomstenbelasting. Spreker betoogt, dat er geen kans is, dat de sociaal-democraten zullen willen zitting nemen in een kabinet. De heer Aalberse (r.-k.) bestrijdt de beeren Vliegen en Marcbant. De motie-Marehant in- zake de departementale indeeling acbt spre ker te ruim geformuleerd. Bovendien beeft spreker er bezwaar tegen, aan de Kroon in dezen haar gedragslijn voor te schrij.ven. Spreker bestrijdt ook den beer Knottenbelt, die geen beperking van den invoer wenscht. Spreker ziet echter geen ander middel om bet evenwicht van de handelsbalans te her- stellen. RIJK EN KASGELDEN. Naar Het Volk van zeer wel ingelicbte zijde zegt te vernemen, beeft de regeering zich tot de directie van de Nederlandsche Bank ge- wend met den aandrang om vooral geen ge- meentelijke leeningsbewijzen voor herdiscon teering in aanmerking te doen komen. ,,Ja, waarom niet? We zien er behoor- iijk uit dat wil zeggen, tamelijk behoor- lijk en een hotel is geen particuliere woning van den een of ander. Hij slaapt waarschijnlijk en als 't ons lukt, om zijn kamer te vinden, kunnen we t schilderij wegnemen en er mee vandoor gaan, zon der dat er een haan naar kraait Peter, die door dit gewaagde voorstel niet weinig uit het veld geslagen was. keek haar bedenkelijk aan. Haar plan had het voordeel, dat het buitengewoon een voudig was, maar ondanks dien eenvouc deden zich bezwaren gevoelen. Hij be schikte over de gewone, behoorlijke hoe veelheid brutaliteit, alien jongen mannen eigen, maar het naar binnen wandelen in een vreemd hotel, en slapenden gast be rooven en met den buit in goede orde terugtrekken, waren dingen, die meer „durf" vereischten, dan waarover hij op dat oogenblik beschikte. Er was natuur lijk een kans op de honderd, dat het bru tale plan zou slagen, maar negen-en- negentig kansen, dat 't zou mislukken en in het laatste geval voorzag hij moeilijk- heden. Om te beginnen al over de be weegredenen, die hen tot zoo'n onzinnige daaa bewogen haddenHij had na- tuurlijk den grootsten eerbied voor den moed en de vlugge beslotenheid, door Jane ten toon gespreid, maar hij voelde diudelijk, zeer duidelijk, dat dit een geval was, waarbij men eerder goede resultaten van een strategisch optreden, dan van een soort van struikrooverstactiek kon ver- wachten. Het was veel en veel verstan diger om zich achter een boschje in hin- derlaag te leggen en den snuiter, als hij naar buiten kwam, met een knots te be- werken. „Maar zonder gekheid, Jane..." begon hij redelijk. Jane maakte een gebaar van ongeduld. „We moeten dat schilderij terug heb ben, Peter en dit is de eenige manier. Als we wachten tot hij naar buiten komt, kan ero, allang, van alles gebeurd zijn. LEEU WARDEN (Ingez. Med.) TIJDELIJKE KORTING OP RIJKSUIT- KEERINGEN AAN GEMEENTEN. Het bestuur van de Vereeniging van Neder- landsebe Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de Rijksuitkeeringen aan de Gemeenten. Naar de zienswrjze van deze vereeniging tast de voorgestelde maatregel in karakter en inwerking te zeer de grondslagen van de bestaande wetgeving aan en overscbrijdt hij de grenzen van betgeen toelaatbaar is uit een oogpimt van recbt, billfjkbeid en deugde- lijkheid. Aan bet slot van een uitvoerige uiteenzet- ting verzoekt bet bestuur aan de Kamer met den meesten aandrang de voorgestelde rege- ling niet te aanvaarden. DE STRAF DER N. C. R. V. OPGESCHORT. Naar de „Stand." van bevoegde zijde ver- neemt beeft de Minister van Waterstaat, bij wien de N. C. R. V. in hooger beroep is ge gaan van de haar opgelegde straf, de uitvoe- ring hiervan opgescbort. De datum waarop de Minister de partijen zal hooren, om naar aanleiding daarvan uitspraak te doen is nog niet bepaald, daar de Minister het op't oogen blik in verband met de begrooting, zeer druk beeft. Het gevolg van de opscborting van 't besluit van de Alg. Programma-Oommissie is, dat de reeds vastgestelde uitzending van de N.C.R.V. voor het Algem. Programma van deze week doorgaat. Het Eerste Kamerlid den heer Van der Lande beeft aan den Minister van Staat, Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land- bouw, de volgende schriftelijke vragen ge- steld: Is het den Minister bekend, dat de inland- sche gerst gescbikt is om in de bierbrouwe- rijen te worden verwerkt? Bestaat er geen aanleiding voor de Regee ring om, in verband met den noodtoestand van den landbouw, het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbrouwerijen te worden ver werkt Zoo ja, is de Minister dan bereid ten spoe- digste de daartoe strekkende voorstellen te doen? BLIJVENDE OORLOGSSLACHTOFFERS. De Star herinnert eraan, dat al is het nu dertien jaar geleden dat bet laatste scbot in Belgie gelost is, er nog vijfduizend gewonde soldaten in Groot-Brittannie en Ierland zijn, voor wie de oorlog nimmer voorbij gaat. Vijf- honderd hunner vertoeven in Queen Mary's Hospital te Roehampton met verwoeste zenu- Als jij liever niet meegaat, ga ik alleen Bij die laatste woorden duwde ze het hekje open en stapte de oprijlaan op. Peter zuchtte en stapte eveneens de oprijlaan op. Hij vond de methode van Jane niet bepaald verbluffend bruikbaar, maar als zij vastbesloten was, om dien- overeenkomstig te handelen, achtte hij het zijn duren plicht, om haar terzijde te staan. Treurenswaardig, dat hij voor een avontuur met zulke gevaarlijke mogelijk- heden niet beter uitgerust was. In zijn blijdschap over het feit, dat hij na zooveel uur martelen van de onmogelijke pyjama af was, had hij de kleine tekortkomingen in zijn nieuwe kleedij over het hoofd ge zien. Maar nu ze op het punt stonden, om, laten we zeggen, hun entree in de beau monde te maken, voelde hij een sterke behoefte aan een minder opvallend costuum. De oorspronkelijke eigenaar van het jaquet was blijkbaar een reus geweest, want binnen was plaats voor ten minste twee Peters; de mouwen hingen tot over zijn handen, de panden tipten op zijn kuiten en de ,,borst' stond voor hem uit als een zeil met een stevige bries erachter. De broek daarentegen, die zich om den achtersteven in sierlijke plooien drapeer- de, was onderaan zoo kort en zoo nauw dat de kleur en qualiteit van Peter's sok- ophouders door de geheele wereld be- keken en becritiseerd konden worden. Als een variatie op een kleurig gestreept nachtgewaad was er voor deze kleedij veel te zeggen; maar als het aangewezen costuum om een hoteldiefstal met groot gevaar op ontdekking te plegen, liet het veel, zeer veel te wenschen over. Maar het was te laat om terug te gaan en langs de deuren om andere kleeren te bedelen. Dus sloeg hij het jaquet zoo om zich heen dat het ontbreken van overhemd en boord gemaskeerd werd, beval zichzelf in de goed zorgen der Voorzienigheid aan en ging Jane achterna. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1