Van den Haag endeHagenaars BUBOEBLIJXEX STAKD. Pluimvee-rubriek, GEMEENTERAAD VAN HENGSTD1JK. DE TENTOONSTELLING IN HANNOVER. gevangenis aan den zoom van Londen, nu ligt het als het ware midden in de stad en is de gemeenteraad van Islington samen met den graafschapsraad van Londen aan bet onder- bandelen met het departement van binnen- landsche zakerf en de gevangenis te koopen, die dan zal worden afgebroken en door blok- ken flats vervangen. Pentonville was een cellulaire gevangenis en op zijn binnenplaats is menig berucht man terechtgesteld. Ge- moemd worden o.a. Roger Casement en Crippen. DE OVERVAL TE SEGEBERG. De 34jarige banklooper Heinrieh Schottler, die in Bad Segeberg het slachtoffer geworden is van een overval door een aantal bandieten, die hem met revolverschoten zwaar hebben gewond, is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen bezweken. Hij is slechts een- maal bij kennis gekomen, maar heeft toen toch nog inlichtingen over den aanslag kun- nen verstrekken. De daarop ingestelde na- sporingen hebben echter nog niet tot een resultaat geleid. GASONTPLOFFING TE PRAAG. Door nog onopgehelderde oorzaak is Dins- dagmiddag het gas in een buis van een com plex nieuwe huizen in de voorstad Wrschowitz in brand geraakt. In een omtrek van onge- veer 100 M. werden in alle woonhuizen en in twee in de omgeving staande fabrieks- gebouwen de ruiten vemield. De menschen sloegen in de huizen tegen den grond. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Vijf menschen zijn gewond. Een danseres van het Tsjechische Nationale Theater, die met een lichte verkoudbeid te bed lag heeft nog in groot gevaar verkeerd, doch zij bleek slechts licht aan het hoofd te zijn gewond. In alle zijstraten liggen glassplinters. De straat is thans door de politie afgezet. De schade wordt begroot op ongeveer een half millioen kronen. Onze „danoings". Zal 't baten? Dilettant-boef jes. De Augias- stal. Modem ziektebeeld. Krachtens burgemeesterlijk bevel zullen in de Hofstad minderjarigen voortaan geen ..dancings" mogen bezoeken, waar alcoholische "dranken worden yerstrekt. De gedachte, welke dezen maatregel deed geboren worden, -'•verdient m.i. warme toejuiching. Er zijn niet veel woorden noodig om dit toe te lichten!... Wie bij toeval in de gelegenheid komt even een lokaliteit te betreden, waar een jazz-band zit te knorren en te schetteren, voor sommige menschen met summmii van muzikale genie- ting! terwijl op de dansvloer een stuk-of-wat paartjes zich verzadigen aan moderae en ultra-modeme „steps", hij zal zich meermalen hebben geergerd aan het schouwspel van piepjonge steppertjes van beiderlei kunne, verhit en opgewonden door de danserij, terwiiji ze gedurende de pauzetjes zich gaan laven aan drinks" van gansch niet onschuldigen aard. Velen van hen raken verslaafd aan deze genietingen, trachten zich de kosten, die ermee gepaard gaan, te verschaffen 't Krioelt nu van jonge-menschen, die door de malaise „op de keien" zijn gezet, werkloos zijn geworden. De desperado-stemming, hen vermeesterend, en de ledigheid, immers van ouds ,,'s duivels oorkussen" genaamd, werken samen om hem er toe te brengen, ad minder scrupuleus te zijn in het zoeken naar duiten, waardoor zij zich kunnen „ontspannen". Op dezulken hebben natuurlijk films, welke doen aanschouwen: Bankovervallen en inbraken, gepleegd door ,,amateunboeven", niets te maken hebbend met de gewone „jongens van de vlakte", de beroeps-misdadigers, in de hui- dige omstandigheden zeer sterken vat!... Een Haagsche politieman met rijke ervaring heeft me zeer kort geleden in vertrouwen en het „nomina simt odiosa" eerbiedigend wat na tuurlijk zijn ambts-plicht meebrengt, enkele staaltjes verteld van dergelijk „geliefhebber" op het terrein der misdadigheid, door jongelui uit besohaafden kring. Plannetjes worden be- raamd, onder den verschen indruk van zoo'n spannende, prikkelende filmOf na het lezen van een pikant, opwindend detective- verhaaltje. Men waagt 't er maar op. De gedachte, dat er straks een bundeltje waarde- vol papier kan worden „gegraaid" is dusdanig verlokkend, suggestief, dat zoowel de ,,stem van het geweten" als angst voor de ,,<bajes" worden verdoofd. Nogmaals, voor zeer jeugdige menschen is het vertoeven in dancings, met of zonder alcohol-gebruik, maar zeker waar „geborreld" wordt doorgaans allerverderfelijkst. Het ouderliijk gezag is in negentig van de honderd gevallen dermate verslapt, van zijn prestige ontdaan, dat opgesohoten knapen en meisjes vrijelijk tot de „Polizei-stunde" .vertoeven waar 't hun lust, 't Zelfs ver beneden zich achtend om te beduiden, waar en met wie zij vertreding, amusement zoeken of vinden, 't Heeft geen nut, over deze en dergelijke verschijnselen van den dag in den breede te bespiegelen, te weeklagen. Dat zij zooveel mogelijk en doenlrjk moeten worden bekampt, binnen zekere grenzen teruggebracht: 't spreekt vanzelf. Nogmaals, burgemeester Bosch van Rosen thal heeft een Verstandigen maatregel ge- nomen door het hierboven genoemde verbod. Zal 't kunnen worden doorgevoerd! Dat is ook in deze de groote vraag! Er zijn natuurlijk gevallen, waarbij de prille jeugd van danslustigen dermate opvalt, dat de ..selectie" al zeer gemakkelijik is. Maar in vele, vele tientallen andere gevallen is 't vrij- wel ondoenlijk te schiften wie boven of be neden de limiet van een en twintig jaar be- hooren te worden gerangschikt. Te vorderen, dat jongelui steeds een soort van legimitatie op zak hebben, hun geboorte-jaar aanwijzend, zal in de praktijk der dingen niet zijn door te voeren. En de controle zou dan van den dancing-exploitant heel wat eischen!Wil men het burgemeesterlijk bevel inderdaad met strengheid toepassen, dan zal 't eenige middel van controleeren wel zijn: „steekproeven", te nemen door rechercheurs, die invalletjes gaan doen bij de dancings"?Dat zou er den schrik in kunnen brengen. Dergelijke visities zullen in de amusements-atmosfeer een be- duidende „verkoeling" brengen! Ik vrees, dat het met deze dingen zal gaan als met cine ma's, voor zoover die vertooningen geven, slechts toegankeliijk voor personen boven zekeren leeftijd. Ook daarbij kwam men tot de ervaring, hoe 't heel wat makkelijker is om ge- en verbods-bepalingen in het leven te roepen dan ze in de praktijk door te voeren. De stemming is ook in dit Haagje „down". Aan babbelstof over diverse heel- of half- geheimzinnige geruchten, waarvan nu en dan niets in de pers uitlekt, allerminst nu gebrek. Wat er aan Financien en bij het Pensioen- fonds via corruptie van allerlei soort werkelijk omgaat, men krijgt er zoo achter 't handje bijzonderheden over te hooren, dermate fan- tastisch lijkend, dat men zich afvraagt: ,,Qui est ici le dupe?"... Vast schijnt wel te staan, dat er nog heel wat meer „aan 't knikkertje" is dan waarop de tot nu toe gepubliceerde malversaties doelen. 't Was een publiek ge- heim, dat in de hooge en ook in de lagere ambtenarij van allerlei soort op dusdanig- onverantwoordelijike, roekelooze manier wordt omgesprongen met het laten van beheer en verantwoordelijkheid t. a. van 's Rijks pen- ningen, dat zwakkelingen, menschen, die boven hun financieel kunne leven, daardoor van dag tot dag aan de schrikkelijkste ver- leiding werden en worden blootgesteld. Er zijn zodveel „schijven" bij dat geldelijk be- stier, dat ook de scherpzinnigste accountant er den moed bij moet verliezen!Het ver- zamelen van de noodige gegevens t.a. aan den werkelijken toestand bij het Pensioenfonds c.a. zal vele maanden vorderen. Zoodat voor de zich thans in arrest bevindende ambtenaren het perspectief van een extra-langdurige voorloopige hechtenis bestaat. Dat kan nu eenmaal niet anders, want men heeft hier te doen met een chaos, een Augias- stal. Groote schoonmaak is allerdringendst noodig! 't Lijkt er op, of men daarmee thans een begin zal maken. De mannen, die daarbij „den bezem" moeten hanteeren, mogen zich doen gelden met de forschheid, de kracht van den klassieken, legendarischen reus. Vadertje Staat is gedurende een lange reeks van jaren bestolen, geplukt, geplunderd en gehavend. Misschien zullen nu enkele ,,zondebokken", die stellig een fiksche correctie dubbel en dwars verdiend hebben, voor een poos de eel ingaan, maatschappelijk vemietigd worden. Dat anderen in de sfeer der ambtenaren aan ,,het galgje" zullen ontsnappen, schoon zij niet minder schuldig zijn dan de collega's, die bij hun jasje werden gegrepen: 't is verre van onwaarschijnlijkDe inrichting van het oude, wanstaltig-leelijke gebouw, waar ons departe ment van Financien nog steeds aan den Kneu- terdijk is gevestigd, kan eigenlrjk (wat z'n inrichting betreft) genoemd worden: een sym- bool van de ambtenarij. Bochtig, met nauwe kronkelende gangen, met allerlei trappen en trapjes, zoodat de oningewijde er onmogeliijk den weg kan vinden. Voor een kwieken, uitgeslapen kerel is het inderdaad ,,kinderwerk" om zich nog steeds in de officieele ambtenarij ten koste van de gemeenschap te verrijken, zonder dat een haan er naar kraait. Gedurende een lange reeks van jaren was die toestand bekend onder de insiders", edoch: de doofpot bleef in eere. Een patroon, werkgever, in het particulier bedrijf, die t er op zou wagen, zijn onderge- schikten de vrije hand te laten bij het beheer zijner middelen, gelijk arme Vader Staat dat deed en nog doet, de man zou zwakzinnig zijn verklaard en onder curateele gesteld, Nogmaals, er is nu een kans, dat de bezems in den Augias-stal van Heer Bureau- cratius zullen worden gezet. Wanneer de deu- ren opengaan, dan zorge men er voor, z'n... neusgaten tijdig dicht te kniljipen!Meer zal ik voor het moment niet van het geval zeggen. Er komt echter nog een „vervolg", waarbij allicht zeer pikante surprises Er zijn thans totdusver zeer geachte stad- genooten, die aan hardnekkige slapeloosheid lijden. En wier eetlust ook bedenkelijke af- wijking van verslapping manifesteert. Misschien is de grillige, gure overgang van October naar November er de oorzaak van?... Of wel: de ischias, waaraan nu zoovele Hage- naars laboreeren?Een der symptomen van het ziekte-beeld is: dat de patienten zoo erg schrikken als er gebeld of aan him deur geklopt wordt... Wat ook wed voorkomt bij menschen, door kwaad-geweten geplaagd EIBER. Alle leden waren aanwezig onder Voorzit- terschap van burgemeester Van Esbroeck, secretaris de heer Hermans. De agenda vermeldde: 1. Notulen. Deze worden na voorlezing zonder bemer- kingen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken: 1. Van de Geitenfokvereeniging een ver- zoek om een subsidie van f 20, waarbij wordt overgelegd een staatje van inkomsten en uit- gaven. De eerste bedroegen 152,50 en de laatste 144,25. Met algemeene stemmen wordt dit subsidie verleend. 2. Een herhaald verzoek van Burg, en Weth. van Bergen op Zoom om adhaesie te betuigen aan hun adres aan den betrokken Minister om te bereiken, dat de voorgenomen overbrugging van het Hollandsch Diep niet gelegd worde bij Moerdijk maar bij Numans- dorpWillemstad. De Voorzitter acht het voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van weinig belang of die overbrugging bij Moerdijk dan wel bij Wil lemstad tot stand komt en wil het verzoek voor kennisgeving aannemen. De heer Van Hijfte pleit voor adhaesie- betuiging, aangezien de route Willemstad voor Oostelijk Z.-Vl. de kortste weg is op Rotterdam. De Voorzitter acht het verschil in afstand tusschen beide punten van weinig beteekenis voor automobilisten komende uit Z.-Vl. Na nog eenige gedachtewisseling wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. 3. Van het Dag. bestuur der gemeente Graauw een verzoek om adhaesiebetuiging aan een motie aan den Minister om meer steun te verkrijgen voor de bietencultuur. De heer Van Hijfte verklaart zich voor ad haesiebetuiging doch betreurt het, dat dit adres niet aan alle gemeenten is toegezonden, want de Kring Oostel. Zeeuwsch-Vlaanderen is te klein om hierin een definitief effect te sorteeren. Met algemeene jstemmen wordt adhaesie betuigd. 4. Tegen de administratieve wijziging der begrooting der Gezondheidscommissie, geze- teld te Hulst, heeft na toelichting van den Voorzitter, niemand bezwaar. 5. Van Ged. Staten uitvoerig bericht, dat aan het verzoek om de electriciteitstarieven te verlagen niet kan worden voldaan. Dit antwoord was voor den Raad een teleur- stelling. De heer van Heese meende, dat Hengstdijk de dupe is geworden van het heele net. Er ontspon zich een langdurige gedachtenwisse- ling over deze afwijzing van het verzoek evenals over de overdracht van het net aan de P.Z.E.M. De leden waren het erover eens, dat de geboden som bespottelijk klein is, temeer daar het net zeer soliede is: de palen zijn gezond en gaaf, bet overige materiaal van beste kwaliteit en het aantal aangesloten perceelen bedraagt ruim 70 Burg, en Weth. zullen nogmaals stappen doen, om tot een bevredigende oplossing te komen. 3. Vaststelling gemeentebegrooting en be grooting electriciteitsbedrjjf 1932. De eerste wordt hoofdstuk na hoofdstuk en post na post nagegaan, hetgeen heel wat tijd in beslag nam. Eenige posten kwamen in bespreking. Ten behoeve der werkloozen is een post van 500 uitgetrokken. De heer van Hijfte stelt hiermede in ver- band voor, met het oog op werkverschaffing, het fietspad, dat de gemeente Stoppeldijk voomemens is te leggen tot aan de grens on- zer gemeente door te trekken naar Groenen- dijk. De heer de Kort vindt dit geen werkver schaffing, want de arbeiders, hoogstens een viertal, hebben daaraan geen verdiensten, de te besteden gelden hieraan gaan weg in 't materiaal. De heer van Heese heeft bezwaar tegen de posten van /50 voor de stemopnemers en f 10 voor het aanplakken. Na toelichting door den Voorzitter neemt de heer v. Heese genoegen. De heer van Heese acht de post van f 50 voor het onderhoud van wegen en voetpaden te gerlhg en wijst op den desolaten toestand van het pad, loopende van Groenendijk naar Hengstdijk, waar de kinderen geregeld door modder en slik moeten ploeteren om het dorp te bereiken. Dit pad, vervolgt spreker, ligt ver beneden het maaiveld; het water vloeit er niet af maar erop. Het moet derhalve hooger gelegd worden, welke verhooging het best is tot stand te brengen met sintels. Spreker vermoedt wel, dat men hierover in conflict zal komen met den heer v. d. Bulck en vraagt of 't niet gewenscht zou zijn met die persoon hierover te onderhandelen en in- dien zulks niet gaat, het pad over te nemen. De Voorzitter zegt toe deze kwestie in 't college van Burg, en Weth. onder de oogen te zien, waama nog geruimen tijd wordt be- raadslaagd op welke wijze dit pad in orde zal worden gebracht, omdat de leden overtuigJ zijn, dat verbetering urgent is. De heer van Heijfte vraagt naar aanleiding van den post van 600 als subsidie aan 't Armbestuur of de gemeente ook toezicht heeft op de finantien van dit instituut. De Voorzitter antwoordt hierop ontkennend, want het Armbestuur is een zelfstandig lichaam en is geen verantwoording aan het gemeentebestuur schuldig. Op de vraag of er geen adres is ingekomen van de pachters der gronden toebehoorende aan het Armbestuur, om pachtverlaging, ant woordt de Voorzitter eveneens ontkennend. De heer Asselman vraagt inlichtingen om- trent de arbeidsbemiddeling, die hem door den Voorzitter uitvoerig worden verstrekt. De heer van Hijfte merkt op, dat het sub sidie van f 150 aan de bewaarschool is ver- hoogd tot f 350. Hij vindt dit nog al veel, doch moet erkennen, dat het een zeer nuttige inrichting is. Op de vraag van den heer v. Heese, waarom die post is verhoogt, antwoordt de Voorzitter, dat er zeer weinig schoolgeld binnenkomt, ge- let op de financieele draagknacht der ouders. wier kinderen deze school bezoeken. De heer van Deursen heeft opgemerkt, dat reparaties enz. aan dit gebouw steeds aan dezelfde persoon worden opgedragen. Hij zou wenschen, dat ook andere vaklui in de ge meente, die toch ook helasting moeten beta- len, eveneens een kans kregen, hetgeen door meerdere leden wordt beaamd. De Voorzitter belooft zooveel mogelijk aan dat verzoek tfegemoet te zullen komen. De heer van Hijfte vraagt, of 't niet moge lijk is een lichtpunt benevens een wegwijzer aan te brengen op den driesprong van den weg in de nabijheid zijner woning. Het is spreker meermalen overkomen, dat hij uit zijn nachtrust werd gewekt door reizigers, die vroegen welke richting zij moesten inslaan om Zaamslag, Axel of Ter Neuzen te berei ken. Op aanvraag van het gemeentebestuur zal de A.N.W.B. wel niet ongenegen zijn den wegwijzer te plaatsen. De Voorzitter zal dit verzoek in overweging nemen. Wegens een emstig defect aan de leiding van het electrisch net veroorzaakt door den bliksem kon ter secretarie geen licht wor den ontstoken, zoodat er geen aanteekeningen meer konden gemaakt worden. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Oct. Constanti- nus de Klerk, oud 26 j., jm. en Maria Catha- rina Petronella van den Bergen, oud 25 j., jd. 15 Oct. Petrus Augustinus de Klerk, oud 29 j., jm. en Elisa Maria Catharina van Kruijs- sen (van Kruiningen), oud 33 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Johannes Josephus, z. van Augustinus Cornells Herman en van Emma Christina Otjes. 5 Oct. Henricus Florimondus, z. van Hypolitus Anthonius Mattens en van Valentina Apolonia Maria Kox. Overlijden. 6 Oct. Petrus Wentzler, oud 74 j., echtg. van Anna Maria de Vree. Angelina Vaal, oud 68 j., echtg. van Petrus Lambert. 15 Oct. Alphonsus Seij (overl. te Venray), oud 73 j., z. van Francies en van Lodewika Roo- vers. 23 Oct. Josephus Johannes Bun, oud 28 j., z. van Alouisisus en van Anna Maria Neve. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 30 Oct. Bernard Phi lip de Kraker, oud 23 j., jm. en Maria Rosalia Herwegh, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Oct. Augusti nus Jacobus Cammaart, oud 40 j., jm. en Hortensia Maria Louisa de Vilder, oud 31 j., jd. Geboorten. 19 Oct. Urbain Arthur, z. van Prudent Franciscus Bruggeman en van Mar tha Maria Buijsse. Johannes Anthonius, z. van Honord van Heese en van Leonie van Im- merseel. 23 Oct. Bernard Johannes Emeri, z. van Emeri Franciscus Volieman en van Maria Cornelia Joanna Angelica Verstraaten. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 25 Sept. Alphonse van Mol, oud 53 j., jm. en Gerarde Wilhelmina Mulders, oud 43 j., jd. 22 Oct. Cerille Burm, oud 27 j., jm. en Emelie de Block, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Sept. J. A. van den Bulck, oud 33 j., jm. en M. A. E. Her mans, oud 25 j., jd. 17 Sept. L. F. Ranschaert, oud 25 j., jm. en A. L. de Koning, oud 26 j., jd. 15 Oct. A. van Mol, oud 53 j., jm. en G. W. Mulders, oud 43 j., jd. Geboorten. 12 Oct. Josephus en Camillus, zonen van P. Lauret en van R. de Boorj. 16 Oct. Josepha Gerarda Carolina, d. van A. D. H. Verschueren en van M. Ph. Hermans. 27 Oct. Josephus Petrus, z. van C. de Maat en van E. A. Asselman. Overlijden. 29 Sept. Johannes Franciscus Louis de Bruijn, oud 18 j., z. van A. de Bruijn en van L. Claus. 24 Oct. Camillus Lauret, oud 13 d., z. van P. Lauret en van R. de Booij. 29 Oct. Josephus Lauret, oud 18 d., z. van P. Lauret en van R. de Booij. HOEK. Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Abraham de Nood, oud 36 j., jm. en Janna de Putter, oul 35 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Oct. Johannes Jacobus Oppeneer, oud 24 j., jm. en Anthonina Wilhelmina Verhelst, oud 22 j.. jd. 2 Oct. Abraham de Bree, oud 24 j., jm. en Wilhel mina Meertens, oud 21 j., jd. 22 Oct. Abra ham de Nood, oud 36 j., jm. en Janna de Putter, oud 36 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Helena, d. van Camiel Dobbelaere en van Maria van Wijnsberge. 9 Oct. Catharina Sara, d. van Louis de Blaeij en van Wilhelmina Maria Martha Meertens. 10 Oct. Adriana, d. van Jacob Jansen en van Janneke Maas. Overlijden. Helena Janna de Bruijne, oud 50 echtg. van Jacobus de Jonge. 15 Oct. Jaco bus de Blaeij, oud 51 j., echtg. van FranQoise Maas. 20 Oct. Leendert de Blaeij, oud 17 j., z. van Levinus en van Pieternella de Pooter. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 7 Oct. Frans Jan Simon Heirman (van Eecloo, B.), oud 23 j., jm. en Philomena Francisca Strobbe, oud 21 j., jd. 23 Oct. Gaston Adrianus Maas, oud 27 j., jm. en Rosalia Mahu, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Oct. Rene Franciscus Eduardus van Dommelen (van Vlissingen), oud 28 j., jm. en Petronella Ja- coba Vriens, oud 26 j., jd. Frans Jan Simon Heirman (van Eecloo, B.), oud 23 j., jm. en Philomena Francisca Strobbe, oud 21 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Frederik Andrd Guyon, z. van Hendr. A. A. Baron Collot d'Escury en van Juliette Cath. Vogelvanger. 6 Oct. Hubertus Johannes, z. van Joseph Vermeire en van Cec. van der Velpen. 7 Oct. Paulina, d van Josephus Mattheyssen en van Roz. de Waal. 10 Oct. Elisa, d. van Andreas van Den- deren en van Maria L. de Klerk. 12 Oct. Maria Louiza Martha, d. van Alouisius J. Herre- wegh en van Maria Ch. J. Rottier. Celina Bertha, d. van Em. Joh. Verschooten en van Christina M. Bun. 14 Oct. Gemma Verginia, d. van Theod. Fred. Kindt en van Maria S. Bouwens. 17 Oct. Johan, z. van Joh. Bapt. Hillaert en van Eugenia Hendriks. 18 Oct. Margaretha Alice Hermana Maria Francisca, d. van Rob. J. J. Lambooij en van Jeanne M. A. C. Smeets. 19 Oct. Anna Catharina, d. van Petrus Andriessen en van Emelie Kouijzer. 21 Oct. Rosalia Maria, d. van Aug. Franc. Nicolaas en van Maria A. Verdurmen. Willy Rend, z. van Leon Joh. Verdurmen en van Ros. van Remortel. 26 Oct. Johannes Jo sephus, z. van Alouisius P. J. van der Poel en van Elisa C. de Schepper. 28 Oct. Antho- nie Jacobus, z. van Jac. G. Dieleman en van Levina de Hulster. 31 Oct. Machiel Marinus, z. van Corn. Jac. van Hee en van Lourina Corn. Verburg. Overlijden. 5 Oct. Josephus Johannes Laf- feber, oud 3 m., z. van Petrus Augustinus en van Anna Maria Duerincks. 10 Oct. Cor nelia Bogaert, oud 77 j., d. van Andries en van Apolonia Bruggeman. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 23 Oct. Petrus Gelder- land (van Stoppeldijk), oud 25 j., jm. en Hu- berta Maria Kips, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Oct. Rend de Bruijne (van Moerbeke), oud 19 j., jm. en Mathilda Melphelina Marguerita van Waes- berghe, oud 19 j., jd. Geboorten. 12 Oct. Georgette Angelina Maria Paulina, d. van Rend Mervis en van Paulina Catharina Minne. 28 Oct. Leonsa Clementina, d. van Rend Alphonse David en van Leontina de Jonghe. Overlijden. 22 Oct. Henriette Leonie Marie Matthijs, oud 7 m., d. van Honord Marie en van Clemence Camilla Raes. 31 Oct. Marie Louise de Puijsseleijr, oud 80 j., echtg. van Charles Ludovicus Matthijs. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 15 Oct. Louis Laurent Vercellino, oud 28 j., jm. en Malvina Victoria Goos;ens, oud 17 j., jd. 23 Oct. Adrianus Cornelis Viveen, oud 25 j., jm. en Pieternella van Espen, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Oct. Richard Petrus Renique, oud 28 j., jm. en Agnes Alphonsine de Causmaecker, oud 28 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Jean Franciscus Stepha nie, z. van Andrd Bernardus Remerij en van Maria Jeanette Weijts. 19 Oct. Petrus Jaco bus, z. van Albert Bernardus Vale en van Janneke van Dixhoorn. 27 Oct. Oswald Vic tor Richard, z. van Philippus de Witte en van Agnes Emma Amelia van Aerde. 30 Oct. Aletta Marie, d. van Cornelis Pieter Bogte en van Aletta Wilhelmina Adriana Liebers. 31 Oct. Adriaan Hendrik, z. van Passchier Jan Stouthamer en van Johanna Maria Maatje Brakman. Overlijden. 8 Oct. Johanna Maria Schoonen, oud 62 j., echtg. van Antonius Nelen. 16 Oct. Pharailda Rosa Maria Raes (overl. te Ter Neuzen), oud 5 j., d. van Joseph Alphons en van Elisabeth Apolonia Asselman. 25 Oct: Passchier Stouthamer, oud 92 j., wedn. van Henderika Alida Koole. ST. JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Josephus Assel man, oud 28 j., jm. en Josepha Cecilia Maria van Hove, oud 23 j., jd. 16 Oct. TheophilU3 van Haver, oud 42 j., jm. en Emelia Rozalia van Looij, oud 35 j., jd. 29 Oct. Alphonsus Verdurmen, oud 39 j., jm. en Maria Colleta Buijs, oud 23 j., jd. 30 Oct. Seraphinu3 Thoen, oud 23 j., jm. en Germana Verschue ren, oud 22 j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Oct. Ceriel Maurice Meireson, oud 25 j., jm. en Eugenia Catharina Martens, oud 20 j., jd. 23 Oct. Josephus Asselman, oud 28 j., jm. en Josepha Cecilia Maria van Hove, oud 23 j., jd. 30 Oct. Theophilus van Haver, oud 42 j., jm. en Emelia Rozalia van Looij, oud 36 j., jd. Geboorten. 1 Oct. Desire Franciscus Marie, z. van Ludovicus Petrus Johannes van den Brande en van Julia Mathilda van Haver. 4 Oct. Simonne Theresia, d. van Honors Victor van Waes en van Maria Boon. Gerardus Cornelius, z. van Alphonsus Eugenius Wee- maes en van Maria Louisa Verstraeten. 21 Oct. Edmond, z. van Petrus Augustinus Ber tram en van Augusta Catharina Antheunis. Overlijden. 10 Oct. Juliana Paulina Inghels, oud 18 m„ d. van Eduardus en van Anna Maria Vlassenrood. Melanie van Geetsom, oud 77 j., wed. van Johannes van de Wiele. 12 Oct. Petrus Augustinus de Block, oud 62 j., echtg. van Maria Dorothea Staal. 21 Oct. Eulalia Coleta de Cock, oud 23 j., d. van Eduardus (overl.) en van Maria Josephina Behiels. 24 Oct. Seraphina Maria de Munter. oud 58 j., echtg. van Alphonsus de Smaele. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 16 Oct. Renatus Burg- graeve (van Selzaete), oud 27 j., jm. en Irena Rosalia van Hecke, oud 24 j., jd. Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Jannis Caste- leijn, oud 21 j., jm. en Maria Rosalie de Klerk oud 21 j., jd. 10 Oct. Rend de Roo (von Sel zaete), oud 22 j., jm. en Florentina Camilla Thomas, oud 26 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Frangois Victor Alphons, z. van Ferdinand Franciscus van der Steen en van Marie Stephanie Redel. 16 Oct. Cecile Irma, d. van Maurice van Hecke en van Irena Maria Buijsse. 23 Oct. Erna Pharailda, d. van Dominicus Franciscus Thomas en van Maria Alina Kamoen. 29 Oct. Willem Oamilus Pela- gia, z. van Edmondus van Hurck en van Augusta Seraphina de Bouver. 30 Oct. Marie Louise Irdne Andrd, d. van Raymond Leon Verhelst en van Maria Augusta Claeijssens. 31 Oct. Willy Franciscus Adolph, z. van Alfred Arthur van Dam en van Mathilda Maria Martens. Overlijden. 1 Oct. Pharailda Broeckaert, oud 65 j., echtg. van Eduardus Kamoen. 19 Oct. Irma Elvira de Buck, oud 26 j., echtg. van Alfred Soethaert. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermeldeil. De mode-show der Duitsche pluimvee-wereld. Tatoeeer Uw klppen en gij voorkomt diefstal. Het leven van een pluimvee-specialist is wel zeer wisselvallig en druk. Om op de hoogte te blijven van het nieuwste is maar ddn manier, n.l. veel studeeren in de enorm uitgebreide literatuur, veel proeven nemen en veel zien. Het studeeren kan men thuis doen maar ervaring opdoen, de praktijk bestudeeren dat moet buiten geschie- den en daar ik gaame het buitenland bestu- deer volgen daaruit vele vliegensvlugge reis- jes naar verre streken. Op de beschrevtn vergadering in Leipzig bracht ik de collega's- specialisten op de hoogte van de plannen tot een pullorum-vergadering in Hannover bij ge legenheid van de groote tentoonstelling aldatir en thans is die drukte ook al weer voorbij en ils de tijd gekomen het ondervondene rustig te verwerken en er het leerzame uit te trek ken ten bate der lezers. Feitelijk is een groote internationale ten toonstelling een feest voor de liefhebberij- fokkers maar ook voor den nut-pluimveehou- der is er veel interessants te zien en te leeren. Juist het karakter eener tentoonstelling be- paa.lt de waarde en die van Hannover is een der meest waardevolle van het Duitsche Rijk en naburige landen. Zij neemt alleen jong pluimvee op en daar zij in de maand October gehouden wordt moet dus de fokker, die er aan deelnemen wil zorgen vroeg te broeden om zijn dieren op tijd klaar te hebben. Welnu, dat is een der eerste lessen voor den nut- pluimveehouder, dat men tijdig moet broeden om op tijd krachtig ontwikkelde flinke jonge hennen te hebben die dan in herfst en winter de zoo zeer begeerde dure eitjes leggen. Dit jaar werd de 54ste tentoonstelling gehouden en gedurende al deze jaren heeft dus dit systeem de vroegbroed bevorderd. De tentoonstelling in Hannover opent het Duitsche seizoen en wel met het allerbeste wat er is. Zij beschikt over een groote staf van uiterst bekwame keurmeesters, die het ingezondene met scherpen blik beoordeelen en wat door hen goedgekeurd wordt, geeft als het ware den toon aan voor het volgende sei zoen. Zoo'n tentoonstelling is als het ware een soort groote mode-show" op pluimvee- gebied. Maar ook de pluimvee-industrie laat hier haar nieuwste creaties zien en de belangstel- lenden die van wijd en zijd gekomen zijn, kunnen nu zien of er voor hun iets te ver- beteren of te koopen valt. Op zoo'n tentoonstelling steunt dus eigen lijk de geheele pluimvee-wereld voor een heel seizoen en daarom is het niet genoeg te prij- zen in het actieve bestuur der Haunoversche Pluimvee-Vereeniging dat ondanks de zeer ongunstige economische omstandigheden waarin Duitschland verkeert, men toch da tentoonstelling heeft gehouden. Het bestuur was zich bewust van zijn verantwoordelijke positie en heeft met mannenmoed en leeuwen- kracht gewerkt om de zaak voor elkaar *e krijgen. Het resultaat heeft de verwachtin- gen overtroffen en ongeveer zesduizend die ren hebben hun schoone vormen en kleuren in Hannover vertoont. Jammer genoeg had de organisatie van handelaren in pluimvee- benoodigdheden besloten dat haar leden niet zouden exposeeren, maar de niet-georgani- seerden hebben dit gemis niet al te zeer doen gevoelen en ik heb eenige zaken gezien die heusch de moeite van het vermelden volko- men waard zijn. Trouwens, nu er minder handelaren-stands waren, kwamen de dieren zelf veel beter lit en kreeg de tentoonstelling een veel beter overzichtelijk aanzien. Een goede opzet van deze tentoonstelling is dat alle dieren in manden aangevoerd moe ten worden, voorzien van opengewerkte dex- sels, zoodat men de dieren in de manden goed kan overzien. Daardoor kan men evenitueel emstig zieke dieren direct uit de zaal houden. Verder moet elke zending vergezeld gaan van een gezondheids-attest van de plaats van her- komst en uit dit attest moet blijken, dat op de plaats van herkomst geen ernstige be- smettelijke ziekten heerschen. Onder de kippen namen vooral de zwaar- dere rassen een groote plaats in en wie mijn artikel over de reis in Saksen gelezen heeft zal de oorzaak hiervan begrijpen. De Duit- scher streeft er naar in een kip vleesch en eieren te hebben en is niet zoozeer op de vleeschlooze eierenlegmachines gesteld. Een uitgelegde kip die nog wat waarde als bout heeft is beter dan een kip die misschien wat meer gelegd heeft, doch dan ook alleen als geraamte met vel en veeren overblijft. Er komt nog bij dat in vele landen een soort unheimisch gevoel begint te heerschen dat de eierlegmachines te ver veredeld zijn en het beter zal zijn in de toekomst weer wat zwaardere dieren, die niet zoo sterk veredeld zijn, te gaan fokken. Ik heb al uitgeleg-d, dat deze kwestie niet maar zoo ineens uit te maken is en heel veel zijden heeft die eerst nauwkeurig bestudeerd moeten worden. Ook heeft men tot nu toe sterk op groote eieren gefokt en is in deze malaisetijd de behoefte aan middelmatige eieren in verhouding tot die van zware, dure eieren, gestegen. Van de wetenschappelijke inzendingen was die van Professor Mieszner van de Dierge- neeskundige Hoogeschool in Hannover een der mooiste die ik in jaren zag. Talrijke bijzon- der mooie preparaten brachten den bezoeker op de hoogte van de meest schadelijke pluim- veeziekten, terwijl duidelijke wandplaten de gewenschte toelichting tot de preparaten gaven. Bijzonder praktisch leek mij een tatoeeer- tang van den bekenden Collignon in Bonn. Met deze tang kan men het pluimvee in het vleugelvel elk gewenscht nummer of merk- teeken tatoeeeren en voorkomt zoodoende vergissingen bij den fokker, als de dieren hun ringen verliezen. Van grooter belang is echter het tatoeeeren van pluimvee met het oog op ba=trijding van diefstal. Kippendieven kunnen gemakkelijk pootringen of vleugelknoppen van de kippen verwijderen, maar een getatoeeerde kip te vervoeren of te verkoopen is een hoogst ge- vaarlijk werk. Van dergelijke dieren is on- middellijk de herkomst uit te zoeken en de markt-verkooper-heler zal zich wel wachten getatoeeerd pluimvee uit te stallen in zijn kraampjes. Ja, het feit alleen dat de pluim- veehouder op zijn erf een bordje plaats waar op staat: ,,mijn pluimvee is getatoeeerd" houdt de dieven op een afstand. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6