RugpijnNierenPiUeni lUHOEBLUKE 8TAHD. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. gezin voor bevalling hulp noodig is, worden de menschen, volgens het daaromtrent met den gemeemtegeneesheer getroffen accoord, geheel volgens him financieele positie behan- dCEr zijn in het voorjaar bij spreker twee verloskundigen op bezoek geweest, die voor het aanstellen van een juffrouiw hebben ge- pleit. Naar sprekers meening zou er echter, am daartoe over te gaan, een aandrang uit de burgerij behooren te komen. Er is nu ech ter ook met den nieuwen dokter ook een aocoord getroffen, dat de menschen, die vol gens hun positie het dokterstarief niet kun- nen betalen, de verloskundige hulp bij Burge- meester en Wethouders kunnen aanvragen, en dat zij dan, indien deze meenen dat ze er voor in aanmerking komen, tegen het lager bedrag of zelfs gratis hulp kunnen krijgen. Er zijn er het vorig jaar echter heel wei- nig geweest, en daarom achten Burgemeester en Wethouders het voor de gemeentekas te bezwarend om voor die enkele gevallen een juffrouw op te roepen, die men zeker 1000 tot f 1200 salaris zal moeten geven. Burgemeester en Wethouders hebben het eerst eens aangehouden, toen ze met den nieuwen dokter hierover nog niet hadden on- derhandeld, omdat ze niet wisten of deze ge- negen zou zijn op een dergelijke regeling in te gaan. Maar nu deze daartoe bereid is ge- bleken, meenen zij1, dat er in de tegenwoordi- ge tijdsomstandigheden geen aanleiding is am tot de aanstelling van een juffrouw over te gaan, uit overweging dat on- en minvermo- genden gratis of tegen lager tarief geholpen worden. De heer BUIJZE wijst er op, dat men het hier als een voordeel beschouwt, dat de be- volking zeer schuChter is om zich tot het armbestuur om onderstand te wenden, en het is juist voor d&t deel van de huiseltjke zor- gen, dat men alle handen in elkaar zal slaan om te trachten het noodige voor de vermeer- dering van het gezin bijeen te halen. Maar am dan nog 15 of 20 er by te scharrelen voor een doktersbehandeling, wordt wel wat zwaar. Dat gaf vroeger niet, maar nu wel. Het is daarom tijd een juffrouw aan te stel- len. Ze gaan er niet licht toe over him nood te klagen. De VOORZITTER merkt op, dat men dit nu niet gelijk mag stellen met een beroep om ondersteuning van een armbestuur. Als iemand verloskundige hulp noodig heeft, schrijft hp een briefje aan Burgemeester en Wethouders en daar steekt geen mensch zijn neus in. Kunnen de menschen zelfs heele- maal niet betalen, dan worden ze toch ge holpen. Als ze hulp hebben van een juffrouw, en die kan het niet af, moet toch een beroep op den dokter worden gedaan, ze zijn nu dus terstond veilig. Het eenige is, dat een juf frouw in den regel meer tijd zal hebben om te wachten. De heer BUIJZE vindt het prachtig wat Burgemeester en Wethouders gedaan hebben om deze regeling te treffen, maar een dok ter kan het druk hebben met andere practijk en indien hij nu voor een gerval in den Cam- perschen hoek is, zal het bezwarend zijn voor iemand op Zaamslag, die hem noodig heeft, en de vraag zijn of die zal kunnen wachten. Hjj zou het mooier gevonden hebben, indien was voorgesteld een verloskundige aan te stellen. Het komt niet voort nit een vrou- wenbeweging, maar de kwestie is nu al eeni ge maanden hangende en daarom gevoelde hij zich geroepen die aanstelling te bespreken. De VOORZITTER meent, dat de mingegoe- den over de getroffen regeling zeer tevreden kunnen zijn, daar zij In dezen het gevoel moeten hebben, geheel gelijk aan de rijken te worden behandeld. De heer WISSE gevoelt ook de behoefte aan aanstelling eener vroedvrouw; vooral nu vele behoeftige menschen geen baker meer hebben is voor de verzorging der moeder en het jonge kind de hulp van een verloskundige van veel betee&enis. De VOORZITTER: Men heeft nu toch de beschikking over de verpleegster van het Groene Kruis. De heer WISSE meent, dat die hulp niet is te vergelijken met die van een vroedvrouw. De verpleegster doet wel alles wat zij' kan, maar heeft het druk met de zieken. De hulp van een vroedvrouw is de beste, die men in eulke gevallen erlangen kan. Veel menschen zouden dan ook weer graag een vroedvrouw hebben. De heer KOOPMAN merkt op, dat, als er iemand op Zaamslag voor vrouwelijke hulp bp bevallingen is, hij zelf dat wel zal zijn. Maar toch acht hij het wonderlijik, dat men op Zaamslag, als men het maar eenigszins kon betalen, de hulp inriep van een dokter. Maar hij moet toch op nog iets anders de aandacht vestigen. Men moet wel bedenken, dat men niet meer leeft in de jaren van de vroegere verloskundige. Zij is overleden; dat mensch kon schipperen, als de menschen geen f 5 konden betalen, deed ze het ook voor f 3. Maar men moet niet dehken, dat de verlos kundigen van dezen tijd het veel minder dan 20 of f 15 doen. Hun tarief komt vrijwel met dat van de dokters overeen. En als men dan schat, dat er een 30 gevallen door haar zouden behandeld worden, zou men ze zeker wel f 1500 salaris moeten geven, anders had ze geen bestaan. Daaromtrent bestaat erva- ring, want een wijkverpleegster krijgt men ook niet voor een koopje. Aangezien de dok ter de menschen ook op billijke voorwaarden wil behandelen, meent hij, dat men het thans boo maar zal moeten laten, want bij het aan stellen van een vroedvrouw zouden de door haar te behandelen gevallen aan de gemeente wel op f 80 komen te staan. Het is er thans niet de tijd voor, er moet in deze tijden in het bflzonder op de schatkist gepast worden en dan gaat het niet aan om zoo'n bedrag uit te trekken. De klacht over het gemis eener verloskundige is niet algemeen, er wordt wel eens gezegd ,,we moesten toch een juffrouw hebben", maar de menschen maken er zich geen hoofdbreken van. Men moet het nu ook niet doen voor de goedkoopte. Hij heeft nu geen vrijmoedigheid om op het oproepen van een vroedvrouw aan te dringen. De heer MAAS sluit zich aan bij de woor- den van den heer Koopman, op grond, dat de dokter nu ook rekening houdt met de wer- kende klasse. De heer BAKkER sluit zich hierbij ook aan en meent ook, dat een juffrouw thnna ook niet meer helpen zou voor den prijs dien de vroegere juffrouw rekende. De heer BUUZE erkent, dat er geen klach- ten zijn, als alleen, dat de hulp van den dok ter te duur zou worden en de menschen het niet zouden kunnen betalen. De heer HAAK wijst er op, dat de dokter hier nu een paar jaar werkzaam is en als hij er geen bezwaar tegen heeft de menschen te helpen, dan is er ook geen noodzaak 1000 tot 1200 voor een juffrouw uit te geven. Uit hetgeen de Voorzitter mededeelde blijkt wel, dat men de bezwaren tegen het tarief kan laten rusten en dan is het nog beter dat men voor bevallingen over de hulp van een dokter, dan die van een juffrouw kan be- schikken. De heer KOOPMAN moet dat laatste, op grond van ervaring, tegenspreken. De heer HAAK: Er zijn toch meerdere ge- valien, dat men, ondanks de hulp van een juffrouw, den dokter moet roepen. De heer KOOPMAN: Ja, d&t is iets anders. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, om niet tot het aanstellen eener verlos kundige over te gaan, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 157. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen. 6305. 158. Subsidien aan armbesturen. f 4850. 159. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van amibtenaren en beamb- ten. 127,52i/2 2. Ondersteuning aan werkloozen. Inkomsten*: 160. Terugontvangst van de door de ge meente verleende voorschotten aan emigran- ten. Memorie. Uitgaven 161. Kosten van emigratie en propaganda voor emigratie. Memorie. 162. Steun aan uitgetrokken werkloozen. f 2000. De heer BUUZE vraagt, of dat met wat erg weinig is. Moet er ook geen post op voor werkverschaffing De VOORZITTER antwoordt, dat het voor beide dient. Ook moet men in aanmerking nemen, dat de subsidie voor het burgerlijk armbestuur hooger geraamd is. De he«|r BUUZE kan er zich dan mee vereenigen. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat het bedrag hem toch wel wat laag toeschijnt, want men moet ook in aanmerking nemen, dat de Minister het vorig jaar aan de werk- loozenkassen heeft vergund 6 weken langer uit te keeren; het is de vraag of dat nu ook weer zal gebeuren. De VOORZITTER: Dat hangt nog. De heer HAMELINK: Wanneer de men schen geen werk hebben en hun werkloozen- kas 6 weken eerder ophoudt met uitkeeren, dan komen ze ook 6 weken eerder om onder steuning vragen. De VOORZITTER merkt op, dat de be- grooting wel krap is geraamd, maar dat er toch nog wel af- en overschrijvingen van de eene naar de andere post zullen kunnen plaats hebben. Bovendien zullen Burgemeester en Wethouders, als het geld er mocht zijn, met de uitkeeringen niet stoppen, doch maatregelen nemen. Men moet in dit opzicht wat vertrou- wen hebben in Burgemeester en Wethouders. De heer VAN HOEVE maakt opmerkzaam op den post no. 86, waaronder begrepen zijn uitgaven voor het uitvoeren van verschillen- de werken, o.m. aan de rioleering, die als werkverschaffing kunnen uitgevoerd worden. Hoofdstuk X. Landbouw. Inkomsten 163. Rente van voorschotten ter bevorde- ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, verschuldigd door vereeni- gingen en stichtingen. f 135. Uitgaven 164. Rente van voorschotten ter bevorde- ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, verschuldigd aan het rijk. 135. 165. Subsidien ten behoeve van den vee- teelt. 50. De heer HAMELINK vraagt hierover in- lichtingen en als de VOORZITTER hem mee- deelt dat dit een subsidie aan de Geiten- vereeniging betreft, merkt hij op, dat hij1 dacht dat er geen geiten meer werden gehouden. De heer BUIJZE noemt dat niet juist; er is onlangs van wege de vereeniging een keu- ring gehouden, waarop nog 17 geiten waren aangevoard. Hoofdstuk XI. Handel en nijverheid. Inkomsten: 166. Bijdrage van het rijk in de belooning van den correspondent der arbeidsbemidde- ling. 80. 167. Verhaal van pensioensbijdragen. 10. Uitgaven 168. Kosten ter zake van den ijk en herjjk der maten en gewichten. j 15. 169. Subsidien voor openbare middelen van vervoer. f 625. 170. Subsidie aan werkloozenkassen. f 900. 171. Kosten van de districtsarbeidsbeurs en van de interc. arbeidsbemiddeling. f 200. De VOORZITTER. geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn, dat het toch beter is dat de inschrijving van werkloozen en de contrftle over de werkloo zenkassen en de steunuitkeeringen in CCn hand zitten, in plaats dat zooals tot nu toe, een deel van het werk door den correspondent der arbeidsbemiddeling en een deel ter ge- meentesecretarie wordt gedaan. De correspondent wil al dat werk doen, doch Burgemeester en Wethouders stellen voor, dan zijn salaris te verhoogen tot 200. De heer BUIJZE stond, toen hp de stukken thuis kreeg, toch over het voorstel van Bur gemeester en Wethouders te kijken, aange zien zp een paar vergaderingen te voren zich nog verklaarden tegen de verhooging tot 200 en het uitspraken, dat een deel van het werk dat ter secretarie geschiedde uitstekend werd verricht en alles goed marcheerde. Hij is wel eenigszins huiverig, om met het thans gedaan voorstel mee te gaan. Hoe is het toch mogelijk, dat Burgemeester en Wethouders zoo zijn veranderd ten opzichte der uitvoering van het werk? Als voorzitter der werkloo- zenkas is het hem bekend, dat hier ter secre tarie alles zoo goed en nauwkeurig wordt bij- gehouden. Nu moge de correspondent in zijn adres wel beweren dat al dat werk bij hem behoort, maar zoo lang spreker voorzitter was, heeft hp ondervonden, dat alles steeds keurig in orde was, en altijd heeft men daar de werkloozenkas op de juiste wijze geholpen en van voorlichting gediend. Nu ziet hij niet in waarom dit werk aan den heer Dees moet worden overgedragen en diens jaarwedde ter stond met 100 moet worden verhoogd. De VOORZITTER antwoordt, dat het hier niet zoo gemakkelpk ging om de personen na te gaan die komen prikken; dat gaat gemak- kelpker voor den heer Dees en bovendien is hier toch nog werk genoeg. De heer MAAS kan zich vereenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Het is voor de gemeente een zedelijken plicht om voor het verrichte werk goed te betalen. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat een belooning met f 60 's jaars te laag was. De heer WISSE vraagt of de correspondent dan nu ook de verantwoording krpgt van de steunuitkeeringen die over het armbestuur gingen. De SEORETARIS: Neen, de uitbetaling dier gelden blijft bij het burgerlijk armbe stuur. De correspondent krpgt wel de controle over de werkloozen en de werkloozenkassen. De heer HAAK is ook van oordeel, dat het beter is, wanneer al dat werk in ddn hand komt en is overtuigd, dat de heer Dees de voorgestelde belooning dan daarvoor ook wel mag hebben. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 172. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz., van ambtenaren en beamb- ten. 31. 173. Sussidie aan de Commissie tot Werk- verruiming. 5. Hoofdstuk XII. Belastingen. Inkomsten 174. Uitkeering van het rijk wegens hoofdsom der grondbelasting op de gabouwde eigendommen. 2300. 175. Uitkeering van het rijk wegens hoofd som der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen. f 8500. 176. 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de geibouiwde eigendommen. f 2552,18. 177. 10 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigendom men. 1122,60. 178. Hoofdsom der personeeel belasting. 19.000. 179. 30 opcenten op de hoofdsom der ver- mogensbelasting 1400. Uitgaven 180. Kosten van toezicht- op en invorde- ring van plaatselijke belastingen. 210. 181. Teruggave van belasting. 50. 182. Uitkeering aan het rijk van het aan- deel in de kwade posten, wegens de directe belastingen. 1500. 183. Kosten ter zake van verzekering, pen- sinonneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. f 51. Inkomsten 184. Belasting wegens de classificatie der gemeente (gemeentefondsbelasting)1400. 185. Zuivere opbrengst der belasting naar het inkomen over vorige belastingjaren. Memorie. 186. Gewetensgelden. Memorie. 187. Belasting op de honden. 550. 188. Opbrengst van het vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein. f 180. Hoofdstuk XIH. Bedrpven. 1. Electriciteitsbedrijf. Inkomsten 189. Uitkeering van het bedrpf. f 7466,12%. Uitgaven 190. Kosten ter zake van verzekering, pen- sinonneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. 228,62y2. 191. Rente van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk XIII 1 komende. 3237,50. 192. Aflossing van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk XIII 1 komende. 4000. Hoofdstuk XIV. Kasvoorzieningen. Inkomsten 193. Teruggave aan het rpk. Memorie. 194. Teruggave van voorschotten, aan ambtenaren verstrekt voor het doen van uit gaven ten behoeve van de gemeente. f 100. Uitgaven 195. Voorschotten ten behoeve van het rijk. Memorie. 196. Voorschotten aan ambtenaren der ge meente, ten einde daaruit voorloopig kleine betalingen ten behoeve der gemeente te doen. /100. Hoofdstuk XVI. Onvoorziene uitgaven. 197. Onvoorziene uitgaven. 1324,58%. De heer WISSE vraagt, of er geen post moet worden geraamd als belooning voor den schatter van de vergunningslokaliteiten. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; na het overlijden van den schatter is die vaca- ture niet meer vervuld. Hp merkt voorts op, dat nu in verband met de toegekende subsidie aan de voetbal- club daarop nog een post van f 75 moet ge- braoht worden. Hij geeft in overweging den post onvoorzien op hetzelfde bedrag te hou- den, doch dat bedrag af te nemen van den post no. 56, straatverlichting, die zonder be zwaar wel met dat bedrag kan verminderd worden. De heer D. DEES maakt nog opmerking op den post no. 139, waarvan het totaal niet klopt met de cpfers in de memorie van toe- lichting. De SECRETARIS erkent dit; in de memo rie van toeliohting is een bedrag onjuist ge- schreven. KAPITAALDIENST. Hoofdstuk VIII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. 7. Bijzonder gewoon lager onderwps. Inkomsten 198. Bijdrage van Hoofdstuk VTH 7 van den gewonen dienst. 784,46%. Uitgaven 199. Belegging van waarborgsommen, ge- stort door besturen van bijzondere lagere scholen. 784,46%. Indien niets anders is gemeld, zijn de ver- schillende posten met algemeene stemmen aangenomen, evenals hiema de geheele be- grooting. De VOORZITTER betuigt aan de leden zijn dank, voor de voorspoedige behandeling der begrooting, en de ontvangst die de voorstel- len van Burgemeester en Wethouders hebben genoten. 13. Omvraag. a. De heer MAAS vraagt opruiming van de nog resteerende overblpfsels van het brugje dat daar bestaan heeft over den in- middels gedempten watergang. De planken zijn bij den gemeentewerkman op het erf terecht gekomen, maar de 4 palen der leu- ning staan er nog en zpn zeer hinderlpk voor het verkeer. De VOORZITTER zal die opruiming bij Burgemeester en Wethouders bespreken. b. De heer MAAS vraagt, of de bewoner3 van Othene ook het giervat zouden mogen ge- bruiken en of het daartoe een keer of vier per jaar naar Othene gebracht en weer teruggehaald zou kunnen worden. De VOORZITTER zal dit bp Burgemeester en Wethouders ter sprake brengen. De heer MAAS: Zal het dan gratis kunnen gebracht en gehaald worden? De VOORZITTER: Daar valt over te spre- ken. c. De heer MAAS wpst er op, dat de watergang te Othene van af de openbare school tot aan C. de Feijter is gerdoleerd, maar nog geheel dicht is. Het zou dringend noodig zpn, dat dit eindelijk eens geschiedde, en als de grond dan wat bezonken was, kon den de daar wonende menschen ook een zink- putje maken. Het polderbestuur laat echter alles zoo maar leggen. De VOORZITTER brengt in herinnering, dat er vroeger al eens grond van de haven aan de Griete ingebracht is, dat door de be- trokken ingelanden van den polder gratis werd vervoerd. Het voomaamste is, den noodigen grond voor het aanvullen der sleuf vast te krijgen. Er zou nog eens over be- raden kunnen worden en als een der leden soms een denkbeeld hierover moest hebben, of iets mocht hooren dat tot oplossing kan strekken, dan houdt hij zich daarvoor aan- bevolen. d. De heer HAAK had verwacht, dat men nog een benoeming zou krijgen van een ad- ministrateur van het Gemeentelijk Electrisch bedrijf. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders hiermede nog hebben gewacht, tot de zaak van den overleden ad ministrates afgewdkkeld zou zijn. e. De heer HAAK wijst er op, dat er te Philippine van gemeentewege een slachthuis is gebouwd; hij vraagt of dit hier ook niet eens te overwegen ware. De veeprljzen zijn geweldig laag, terwijl het publiek bij den slager veel geld moet betalen, nog ongeveer zoo veel als toen de veeprijzen tweemaal zoo hoog waren. De VOORZITTER: Daar is veel voor te zeggen. De heer HAAK: Onder deze omstandigheden zouden de veehouders liever zelf hun dieren slachten en uitleuren, dan brengt het hue heel wat meer op. f. De heer HAMELINK vraagt of Burge meester en Wethouders al iets gehoord heb ben over de mogelijkheid van werkverschaf fing door afgraving van den Axelschen weg. De VOORZITTER wijst er op, dat het daar toe strekkend voorstel door den raad van Axel is afgestemd, maar dat dit bovendien buiten de gemeente Zaamslag valt en deze er dus geen zeggingschap over heeft. g. De heer BUIJZE vraagt, of de steun- regeling voor werkloozen nog niet in werking zou kunnen gesteld worden, aangezien er bij den correspondent der arbeidsbemiddeling reeds 19 werkloozen staan ingeschreven. Hoe groot moet het aantal zijn om de steunrege- ling weer in werking te stellen? De VOORZITTER: Wij hebben den cor respondent opgedragen ons iederen dag om- trent den stand van zaken in te lichten en zullen met de steunuitkeering beginnen, zoo- dra het aantal o.i. groot genoeg is. Het komt ook voor, dat er wel als werkloos staan inge schreven, die toch werk hebben, al valt niet te ontkennen dat het aantal ingeschrevenen thans al tamelrjk groot is. De heer BUIJZE wijst er op, dat aan de Griete weer een werk moet uitgevoerd wor den. Misschien zouden Burgemeester en Wet houders de aandacht daarop gevestigd kun nen houden. De VOORZITTER: Dat gebeurt, we zijn in deze paraat. h. De heer KOOPMAN brengt nog ter sprake de vacature van administrteur van het Gem. Electrisch bedrijf. Hij wijst er op, dat aan den ambtenaar ter secretarie een twee- jaarlijksche verhooging van jaarwedde is toegekend. Hp vraagt in verband hiermede of het werk aan dat administrateurschap ver- bonden niet ter secretarie zou kunnen worden verricht. Als ze daar doen wat ze kunnen, kan dat er dit jaar nog wel bij. Het volgend jaar kunnen we de cijfers dan weer wel eens zien. Hij zou er daarom thans geen aanstel len, op grond van praktisch werken. Dit is zijn eerste vraag. In de tweede plaats merkt hij met betrek- king tot het ondersteunen van werkloozen op, dat hp het al mooi noemt, als men daarvan gedurende de zomermaanden afgeraakt, ter wijl hij voorziet, dat men daarvan voor de wintermaanden niet meer afkomt. Dat zal alle jaren terug keeren. Maar als men er in den zomer niet van af kwam, dan zou het kwader zijn. Het is een voorrecht geweest dat een aantal menschen van Zaamslag aan het werk tot dpksverbetering zpn te werk ge steld, dat is de stormploeg, bestaande uit men schen die klaar staan voor alle werk en die slechts om steun zullen komen als er zulk werk niet is. Zpn er geen werken van dien aard in 't zicht? Zooeven is reeds genoemd een dijk- werk aan de Griete en dan meent spreker dat ook de weg van 't Veer naar't Kraaitje ver- beterd zal worden. Misschien zou het z66 te regelen zpn, dat die beide werken niet tegelijk onderhanden genomen worden. Men weet dan nog niet hoe het afloopen zal en van waar de aannemer zal zijn. Hij geeft daarom Burgemeester en Wethouders den raad: zijt paraat! In de derde plaats wenscht hij Burgemees ter en Wethouders te waarschuwen, dat het niet onmogelpk zou zpn, dat men door de ver- betering van den weg aan 't Veer zonder water zou komen te zitten, als men althans niet oppast. Men dient er voor te waken, dat de bestaande waterput ongerept blijft en dat men niet gaat beginnen met dien put te wil- len verplaatsen. Juist dddr zit blijkens de er varing goed water, maar als men er op eenigen afstand vandaan is, is het water zwart en stinkend. Laat men er dus voor zorgen, dat in elk geval deze waterbron on gerept blpft; men moet ze behouden da&r waar ze nu ligt, niet alleen met 't oog op water bij brand, doch ook voor watervoor- ziening voor de bewoners van 't Veer. De VOORZITTER antwoordt, voor wat de eerste vraag betreft, dat het gemeentelijk electrisch bedrpf op zichzelf staat en het dus niet zou gaan om de administratie zonder meer naar de secretarie over te brengen. Ondertusschen hopen Burgemeester en Wet houders ook nog wel eens zaken te doen met de P.Z.E.M. en zullen daarom met het benoe- men van een nieuwen administrates zoo geen haast maken. Wat de tweede vraag betreft, herinnert hij aan de poging die door den raad is aange- wend om een overeenkomst te treffen met den aannemer van het maken van het dijks- werk aan den Margarethapolder, doch hoe de Minister te kennen gaf, dat men daarvan had af te blijven. Gelukkig hebben er toch nog heel wat menschen van Zaamslag aan kunnen werken; de heer Ferdinandusse heeft daar voor veel moeite gedaan en hij betuigt hem daarvoor bij deze nog den dank der gemeente. En wat het derde punt betreft, het behoud van dien waterput, heeft hp nimmer bemerkt, dat deze door hem aan 't Veer geschonken put, door de bewoners zoo wordt gewaardeerd. Indien dat het geval is, zal zeker worden ge- zorgd, dat die put in tact blpft. De heer KOOPMAN merkt naar aanleiding hiervan op, dat hp inmiddels geen deel meer uitmaakte van den gemeenteraad, maar dat hem altijd is opgevallen de koele houding van dit college tegenover dien put. Maar de Veerenaars hebben wel altijd voor dien put respect gehad en ze zouden hem ook wel ge- kocht hebben, als ze niet bemerkt hadden, dat de Voorzitter er op bood; ze durfden hem niet af te bieden. De VOORZITTER deelt mede, dat hp dien put na het overlijden zijner tante heeft ge- kocht, met de bedoeling die aan de gemeente over te kunnen geven. i. De heer KOOPMAN merkt op, dat Bur gemeester en -Wethouders daar op den weg bij de Val eerste klasse werk hebben verricht, door den weg met steenen te verharden, hij merkt echter op, dat er aan den anderen kant van den dijk nog grond aan den kant van den weg zit, die een belemmering voor de men schen is om daar met voertuigen te draaien. Zou dat ook niet kunnen verbeterd worden? De VOORZITTER antwoordt, dat de ge meente geen recht heeft daar in te veranderen, daar heeft de polder zeggingschap over. Niemand nog 't woord verlangende, sluit de VOORZITTER de vergadering door het uit- spreken van het dankgebed. Zorgen dragen het hunne bij tot ontwikke- ling van nierkwalen. De nieren hebben toch reeds genoeg te doen met him taak om het bloed te filtreeren van de erin voorkomende onzuiverheden. Als deze organen overbelast worden, is het derhalve geen wonder, als zfj hun werk niet meer behoorlijk doen, waar- door een overmaat van urinezuur zich in het lichaam kan ophoopen. Dit urinezuur kan zich in den vorm van scherp gekante kristallen afzetten en rheuma- tiek, spit of ischias veroorzaken. Soms vormt zich niergruis en vaak doen zich urine- of blaasstoomissen voor. Maak bijtijds gebruik van Foster's Rugppn Nierenpillen. Deze kunnen trage nieren weder opwekken en versterken, het overtollig urine zuur afvoeren en een einde maken aan uw kwalen. Bp alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bp Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 38 HULST. Huwelijks-aangiften. 14 Oct. Edgardus Al- phonsus Maria Truijens, oud 24 j., jm. en Elsa Adriana Biesbroeck, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Oct. Jules Maria Joseph Ghislain Felicien Deuquet, oud 25 j., jm. en Marguerite Francoise Josephine Marie van Waesberghe, oud 19 j., jd. 14 Oct. Domini- cus Florent Saman, oud 20 j., jm. en Julia Emerence Johan Lauwereijs, oud 19 j., jd. Geboorten. 6 Oct. Petrus Bruno Marie, z. van Josephus J. Gielen en van Christina Jo hanna M. Mouwen. 21 Oct. Gerardus Eduardus Josephus, z. van Eduardus Alouisius van Dorsselaer en van Julma Rosalia Dankaart. 21 Oct. Mathilde Leonie, d. van Petrus J. H. Volleman en van Anna Louisa A. Baart. George Ludovicus, z. van Emile Petrus Buijs- rogge en van Nathalia M. de Smit. Maria Mathilda, d. van Ludovicus Duvivier en van Maria Mathilda van Gemst. 22 Oct. Josephina Maria, d. van Josephus A. Haulez en van Lucia J. Magnus. Overlpden. 1 Oct. Josephus X. Heirman, oud 66 j., echtg. van Catharina Vermeulen. 6 Oct. Maria Josephina Antonia de Maat, oud 64 j., d. van Petrus Augustinus en van Maria Pe- tronella Rotteveel. 11 Oct. Isabella Verdur- men, oud 71 j., d. van Judocus Johannes en van Cornelia Buijsrogge. 27 Oct. Elizabeth Willems, oud 84 j., wed. van Petrus A. Dan- kaert. 29 Oct. Camillus van Puijenbroek, oud 65 j., z. van Petrus en van Melania van Goethem. STOPPELDIJK. Huwelpks-aangiften. Renatus R. de Beuf, oud 29 j.. jm. en Martha M. Vermeulen, oud 27 j., jd. Comelis Wentzler, oud 27 j., jm. en Maria de Rupter, oud 27 j., jd. Arthur P. A. de Maertelaere, oud 24 j., jm. en Anna L. Gelderland, oud 21 j., jd. Huwelpks-voltrekkingen. 6 Oct. Johanne3 d'Hondt, oud 29 j., jm. en Albertina Ph. Crombeen, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Joseph, z. van Petrus van Eck en van A. L. Muller. 17 Oct. Jo sephina M. R., d. van Alouisius de Boop en van E. M. Wante. Overlijden. 9 Oct. Filomena C. van Damme, oud 77 j., echtg. van P. van Bastelaar. 29 Oct. Jacobus A. Bogaert, oud 68 j., echtg. van E Crombeen. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 15 Oct. Jeroom Marti- nus Wieland (van Axel), oud 25 j., jm. en Sara Debora van Fraeijenhove, oud 24 j., jd. Huwelpks-voltrekkingen. 29 Oct. Jeroom Martinus Wieland (van Axel), oud 25 j., jm. en Sara Debora van Fraepenhove, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Oct. Debora Elisabeth, d. van Johan Marcus de Zeeuw en van Sara Elisa beth Dooms. 9 Oct. Adriana, d. van Comelis ae Kraker en van Janna Wolfert. 23 Oct. Jacobus Johannes, z. van Jacobus Haak en van Johanna Anthonia ten Kaate. Overlijden. 5 Oct. Jan Cornelis Snap, oud 71 j., wedn. van Ebrina de Bokx. 30 Oct. Dirk Willem Frederik Kaijser, oud 91 j., wedn. van Janna Schieman. Voor Ter Neuzen: 5 Nov. Eng. s.s. HOR- DEN, 1607, kolen, New-Castle. Van Ter Neuzen: 4 Nov. Noorsch s.s. LYS- LAND, 727, ledig, Reduipda. Van GentTer Neuzen,: 4 Nov. Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen. Voor Gent: 4 Nov. Eng. s.s. FREIGHTER, 106, ledig, Londen; Eng. s.s. TRENTWOOD, 360, ledig, Oowes; Spaansch s.s. MANUCHU, 1918, pyriet, Boulogne; Duitsch s.s. LAND- SEE, 522, ledig, Londen. 5 Nov. Eng. s.s. KILVEY, 288, pekkolen, Londen; Eng. s.s. ESTON, 806, kolen, Goole; Eng. s.s. BUSK, 142, ledig, Grimsby; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Eng. s.s. SA- RASTONE, 1490, ledig, Londen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506 stukg., Leith; Eng. s.s. MICKLETON, 364, pekkolen, Londen; Belg. s.s. ADOLPHE URBAN, 309, pekkolen, Goole; Duitsch s.s. DIETER HUGO STIN- NIS, 1222, kolen, Danzig; Eng. s.s. RYE, 427, stukg., Goole. Van, Gent: 4 Nov. Eng. s.s. BRERETON, 178, aardappelen, Cardiff; Eng. s.s. WILD ROSE, 431, pzer, Llanelly; Eng. s.s. TIMBER, 1186, stukg., Manchester; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Goole; Duitsch s.s. CHARLOTTE SCHRODER, 565, ledig, Londen. 5 Nov. Eng. s.s. STURDER ROSE ,443, ijzer, Llanelly; Lett. s.s. ASTRA, 1808, ledig, Danzig; Noorsch s.s. CHRISTIAN BoRS, 2788, ledig, New-Castle; Eng. s.s. FREIGH TER, 106, aardappelen, Hull; Noorsch s.s. ADA, 1486, ledig, A'dam; Eng. s.s. ROSLEA, 255, fosfaat, Londen; Duitsch s.s. LANDSEE, 522, steen, Stettin. Amsterdam, 6 Nov. 1931. Bieden Laten Londen Duitsch Fransch Belgisch 9,26 9,31 58,75 58,95 9,73% 9,75 6,88 6,95

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 7