PBEDIKBEUBTEH, LANDBOUW BSSICHTK1. QBMBTODE BERICHTKJ.f Laatste Berichten, VERGADERING VAN DE HOOFDCOMMISSIE VOOR DE ARBITRAGE IN DEN AARDAPPELHANDEL. ONGELUKKEN DOOR STEENLAWINES. SLACHTOFFERS VAN EEN VLIEG- ONGELUK. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. ..Rijkspliesie", zeeen ze achter die straal. „Ok goeienavond", zee ik. „Mee d'n lichtbak uit?" vroeg d'n aan- dere die 'k nog nie gezien had. „Lijk as da ge 't noemen wilt, beeremuts", zee ik. „Wa gevangen?" „Ja", lachte-n-ik: „maar 'k lust 't beesje nie, kaimneraad". „Wa-d-edde gevangen, zeg op!" zee van Ledderom. ,,'Nen masjesee" ,zee ik: ,,en as ge persies wil weten hoe 't beest er uit ziet jouw!" „Gin lolletjes, he", trad ie op. ..Liolletjes", vroeg ik: „mee zo'n magere vaangst? Ga maar naar oewen baas trug, jonk en zeg maar dat d'n Dre oew nie lust!" Toen nam ik miijm lanteerntje uit m'nen zak en liohtte hum ok 's bij. ,,Kek, kek", zee ek lacshende: ,,da's ouwe kennis! Gij zijt dieenzelfste, die mijn 's opgeschreven hee g'ad veur 'n hoske of kernijntje, wa was 't ok al weer?" ,,'n Kemijn", zee-t-ie gewichtig. „Ge hedt zekers nie veul persesvanbalen meer gemokt", vroeg ik: „da ge 't nog zoow goed wit of hedde gij zoo'n goei hoofd vol harsens." „Jaa", zee-t-ie verwaand. ,,Da zoude ok nie zeggen op 't eerste ge- Zicht", nam ik 'm. „Gij mot 'nen ambten^er in funksie nie be- leedigen, horre", dreigde-n-ie: „dan gade weer op de bon, vader, en dan zijde nog nie gelukkig". Toen hong ik gaauw de bordekes aanders- om en asof ik heel kwaad was zee ik: „maar gij mot mijn nie beleedigen!" „Ik? Ikke? Hoezoow?" sohrok ie. „Deur teugen miyn vader te zeggen", hiew ik m'n eigen goed: „wel bedaankt veur zo'n zeuntje, brig!" Toen schoot ie toch ok in d'n lach, en vertelde asdat er mee mijn nie te praten viel. ,,Da zee Trui vannacht nog," gaf ik'm trug: „seluu!" en 'k nam m'n kruiwageltje-n-op en liet 'm staan. Ja, amico, as ge eenmaal d'n naam hedt van vruug opstaan, dan kom-de nooit te laat. Die mannpn emmen mijn nouw 6enen keer te grazen g'ad en nouw kunnen ze d'n schaduw van m'n klompen nog nie zien, of 't vet lopt al van d'ren baard af, bij de gedachte aan 'n nuuw perseske. Affijn, 'k neem 't niks kwalijk. En as ze braaf zijn, krygen ze mee Sunderklaas van m\jn 'nen schoonen haasvan moppendeeg! Iedere mensch doe z'n best om dettr d'n tijd te komen; d'n eene mee 't maken van schoe- nen, d'n aandere mee 't maken van persessen vanibaal, en 'n aander weer mee niks-doen. En die lesten emmen 't soma nog 't drukste. Maar 'k wil maar zeggen, asdat d'n avond vruug vaalt in deus tijen. 't Is 'n triest tijdsmem^nt. Allerizielen lee-d-op feerde. Still ekes staat d'n buiten in triest gepeins. De blaaikes tranen van de kruinen neer mee zwaren tik op d'n stillen weg. Floerskes haangen om de lichten 's avonds van d'n killen daamp, die deur 't durp nevelt. En as 't zulver van 't maantje witte kon toeren trekt laanks de kale, zwarte takskes; as er 'n zulverig waas deur d'n diepen duster op de verlaten velden zeeft, as 't bosch nouw en dan van uit de verte z'n zuohten heuren lot, dan is er rouw, zware rouw in de Schep- ping. En toen d'n Allerzielenavond 't kerke- klokske 's avonds luidde, mee snuskes deur 't zwarte-zulver da-d-over ons durpke en over de velden hong, toen wier ik koud in m'nen nek en m'n gedachten trokken naar 't ver- lejen. Ollee, as ge 'n zestig jaren zij gaan tellen, as Aillerzielen al 'n zestig keeren laanks oew is gecirkeld in steeds kleinere kringen dan zijn er zooveul om oew henen verdwenen, da g'op zo'nen oogenblik wel efkes kiepevel van weemoed krijgt. En efkes gluurde dan in d'eeuwigheid, waant 't vergaankelijke van alles op deus weareld, veural onder deus starvende natuur, slaat dan as 'n bliksemlicht zoow scherp deur oew harsens. Wa zijn me toch allegaar eerdwurmen, al emmen dan soms twee ginneraalsbroeken over mekaren aan, mee vuurrooie biezen, van de eksteroogen af tot aan de heupan! As 't klokske dan deur blijft luien, z'n klaanksnukskens tikkend deur d'n duster over d'n wijen omtrek, dan buigen oew knieen, dan zakken oew schouwers, dan haangt oew hoofd zwaar naar omlaag en as ge dan oew oogen sluiten mot van d'n grooten deemoed, die uit die hooge locht kwam huiveren, dan vuuide de zwaarte van heel de Sehepping effe-n-op oew wegen. Maar mee 't leste klokkeklaankske gaat da gewicht, gaat die kollesale zwaarte van oew af en dan... dan vliegde naar Truie, naar oew huske en dan pakte oew wefke nog 's vast of ge twintig was en zoude oew grijze, stop- pelige, versleten Trui nie willen missen veur de schonste vrouw van de weareld mee de grotste rijkdommen. Waant samen, samen zijde dan toch da-d-eene leven da ge geleefd hedt op deus weareld. Samen zfrjde dan da-d-eene afgetobde leven veur oew kinders, die nouw steuvig, op twee starke beenen deur de weareld gaan, wa-d-oew groote trots is al zegde zoow-iets dan ok nie alle dagen. As ge dan mekare nog 's diep heel diep in de matte oogen kekt, waarin 't blaauw peerl- moert van ouwerdom, dan dan is Allerzielen op da mement: opstaan- ding! Dan zoemt er urgelmuziek deur oew huske uit glazen urgelpepkes, elk bespuld deur 'n engeltje en heel even kekte dan samen, deur 'n heel klein gotje, in d'n geweldigen en schoonen hemel. En zonder 6en woord te reppen samen, as 't klokske veur d'n tweeden keer dan luien gaat, lee Trui de boekskes klaar en gade mee z'n beien naar de klokskes toe, waaronder d'n altaar te drijven lee onder 'nen waterval van gouwen keersenlicht. Waar ons goei, ouw pustorke 't Allerzielenlof opdraagt. Waar 'k't veur deus week bij laat. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DR<5. ZONDAG 8 NOVEMBER 1931. Ned. Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9y2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. Ds. G. van Dis; 2 u. Ds. J. C. Elenbaas, van Borssele. Sas van Gent. 5 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9^ u. en 2 u.r Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9% u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8^4 en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. HET SCHOONEN VAN TARWE IN ZEELAND. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Kersten, in verband met het niet betalen door graanhandelaren in Zeeland van den gesteldeu prijs voor het schoonen van tarwe en betreffende het percentage van den tarweprijs hetwelk aan den handelaren ten goede komt, heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: Het is mij niet bekend, dat door graanhande laren in Zeeland geweigerd wordt den vastge- stelden prijs voor het schoonen van tarwe uit te betalen en dat aangedrongen wordt op het leveren van ongesohoonde tarwe, die door hen voor geschoond geleverd wordt. De monsters der in te leveren partijen worden beoordeeld door een keuringscommissie bestaande uit een land- bouw-deskundige aangawezen door de tarwe- organisatie, en een handelaar. Deze keurings commissie stelt de qualiteit vast en eveneens de korting die toegepast moet worden in verband met afwijkingen, bijv. in kleur, korrelgrootte enz. Ook wanneer de party niet of onvoldoende ge schoond is wordt een korting toegepast. Vol- doet de te leveren tarwe door deze afwijkingen niet aan de gestelde eisohen voor een bepaalde klasse (qualiteit) gesteld, dan wordt zij in deze klasse opgenomen met de bijvoeging „mits ge schoond". Indien een landbouwer of handelaar niet met de beoordeeling accoord gaat, kan hij in beroep komen by het bestuur der gewestelijke tarwe-organisatie. Iedere landbouwer kan leveren, zooals hij zelf wenscht. Hij kan zelf schoonen of dit laten doen bij zijn organisatie of bij particulieren, terwijl hij ook ongeschoond kan leveren. Velen geven aan deze laatste wyze van handelen de voorkeur, hetwelk voor enkele particuliere schooningsinrichtingen een misrekening blijkt te zijn. De handelaren ontvangen voor het inzameden, het ovememen van risico voor afkeuring en kor ting, de bewaring en het onderhoud der tarwe gedurende 6 weken en voor contante betaling aan de landbouwers een vergoeding van 0,60 per 100 KG afgeleverde tarwe, welk bedrag niet in mindering komt van den aan den landbouwers te betalen prijs. Op Dinsdag 27 October 1931 vergaderde in het Landbouwhuis te Goes de Hoofdcommissie voor de arbitrage in den aardappelhandel, onder voor- zitterschap van den heer P. Lindenbergh. Aanwezig waren de heeren: P. Lindenbergh, voorzitter, S. J. de Regt, W. L. Klompe, D. v. d. Dries, J. Langebeeke, C. Boudeling, S. van Hoeve Jzn, voor de Z. L. M.; W. Winkelma, M. van Steenbergen, Iz. Aamoutse, E. Vermue, Jac. van Houdt, N. v. d. Vlist en Bouwman, namens den Nederlandschen Bond van Handelaren in aard- appelen; Ir. J. Siebenga, wnd. Secretiaris en Ir. J. Versteeg. Nadat de Voorzitter de vergadering had ge- opend en de aanwezigen welkom geheeten, wer- den de notulen der vergadering van 5 Augus tus 1930 onveranderd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan betreffende de uit- slag van een arbitrage-zaak, waarbij de eisch tot vervallen verklaring van de plicht tot leve ring werd afgewezen. Uit de vergadering kwam de wensch naar voren om eenige redactie-wijzigingen aan te brengen in de arbitrage-voorschriften, waarop werd besloten eene algeheele herziening dezer voorschriften voor te bereiden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wijze, waarop een meerder gebruik van koop- briefjes kan worden gepropageerd. Nogmaals werd gewezen op het groote be- lang, dat beide partijen hebben bij het schrif- telrjk vastleggen van koop en verkoop, waarbij men iets in handen heeft dat bij een eventueel geschil bewrjskracht heeft. Opgemenkt werd dat de bonafide handelaar of landbouwer niet tegen het gebruik van koop- briefjes gekant behoeft te zijn, doch juist de commissionair die nu eens in opdracht van een handelaar, dan weer eens voor eigen rekening zaken doet, voelt er vaak weinig voor de koop schriftelijk vast te leggen, tegen welk euvel men zich dient te weer te stellen. Besloten werd een artikel in het Landbouw- blad voor Zeeland en Noord-Brabant te plaat- sen, waarbij nog eens nadrukkelijk zou worden gewezen op het voordeel van het koopen en ver- koopen op koopbriefjes en tevens zal aan de besturen der landbouwvereenigingen een schrij- ven uitgaan, dat zij ook hnnne aandacht aan dit punt besteden. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij zal verzocht worden bij te willen, dragen in de kos- ten van aanstelling van een controleur, die be- last zal zijn met de controle der horren. Men meende hierin zoowel een handels- als een landbouwbelang te zien. Ter sprake werd gebracht de controle over de weegbruggen, waarbij men evenwel van mea ning was dat deze voldoende worden gecontro- leerd vanwege de suikerfabrieken. Door den Voorzitter van den Bond van Han delaren werd medegedeeld dat op ongeveer ge- lijkluidende voorwaarden als met de Z. L. M. ook met de Noord-Brabantsche Mij. van Land bouw een overeenkomst zou worden afgesloten. Nadat besloten was, dat de vergadering een volgend jaar vroeger in het seizoen zou worden gehouden, sloot de Voorzitter met een woord van dank de vergadering. DE ERFENTSJAGER. Het is wel merkwaardig, schryft de N. R. Crt., hoevele gevallen van oplichting den laatsten tijd aan het licht komen, en telkens weer vraagt men zich verwonderd af, hoe het mogelijk is, dat er nog zooveel simpele goed- geloovigheid voorkomt. Dinsdag hebben wij gemeld, dat wegens oplichting van den bak- ker B. uit de Abcoudestraat te Rotterdam een vrouw en een mandenmaker zijn gear- resteerd. De bijzonderheden over deze zaak zijn de volgende: De bakker B. is naar de thans opgesloten vrouw De G. gegaan, die in de buurt van het station D. P. het beroep van waarzegster uitoefent. Of de bakker wilde weten, of er maatregelen tegen den invoer van Belgisch brood te wachten zijn, is niet bekend, maar het schynt, dat de vrouw hem veel goeds voorspeld heeft en de bakker had geen spijt van zyn 1,25, welke hy voor de visite had betaald. De vrouw vertelde, dat zij in Sche- veningen een astroloog kende, die nog veel meer zou weten te vertellen. Deze astroloog werkte niet, geliijk zy deed met water en koffiedik, maar hij las uit de sterren. Indien de bakker haar 2,50 gaf, zou zij met den astroloog over hem spreken. Den volgenden dag moest hij terugkomen, om te hooren, wat de astroloog had verteld. De bakker deed dit en toenhoorde hij, dat de astroloog uit de sterren had gelezen, dat de overleden vader van den bakker een vriend heeft gehad, die inmiddels ook is over leden, dat de vader den vriend goede diensten heeft bewezen en dat de vriend uit erkente- lijkheid een belangrijke som had nagelaten aan den zoon, in casu den bakker 5 be- taalde, zou de astroloog uit de sterren trach- ten te lezen, hoe men in het bezit van de erfenis zou kunnen komen. De bakker be- taalde 5 en kwam den volgenden dag terug. De astroloog had zich toen, naar de vrouw hem vertelde, bereid verklaard, om de erfenis te incasseeren. Voor zijn bemiddeling was echter 25 noodig. De bakker betaalde en kwam den volgenden dag terug. De erfenis kwam, zoo zei de vrouw steeds dichterbij, maar er moest nog f 25 worden betaald. Ook dit geld gaf de bakker. Den volgenden dag was de erfenis nog dichterbij, maar nu moest nog f 17,50 worden betaald, hetgeen de bak ker deed. Den volgenden dag Zaterdag kwam de bakker weer bij de vrouw. Zij ver- langde toen 35 van hem. Zooveel had de bakker niet bij' zich. Hij gaf haar /4 en leende den rest van den mandenmaker, die, na achteraf is gebleken, ook in het complot was en die op verzoek van de vrouw 31 aan den bakker gaf. Den volgenden dag moest de bakker het geld eerlijk teruggeven. Maar des nachts kreeg de bakker eindelijk argwaan en hij ging eens met de politie praten. Deze heeft toen de vrouw en den man aangehou- den. Uit het onderzoek is o.a .gebleken, dat er niet alleen geen sprake is van een erfenis, maar dat ook de astroloog slechts in de rijke fantasie van de vrouw bestaat. EIERENPAKHUIZEN IN VLAM M EN Dinsdagavond kwart over acht ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in de conserveer-inrichting van den heer J. Goede Szn., te Landsmeer (N.-H.). Omstreeks zes uur heeft het personeel het pakhuis, waarin deze inrichting is gevestigd, verlaten. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in het oude hout van de steigers nabij de pakhuizen. Ongeveer twee millioen eieren bevonden zich in het tweetal pakhuizen van de firma, die van elkander zijn gebouwd, en van hout opgetrokken. Het vuur werd aangewakkerd door de tamelijk krachtigen wind. De brandweer van Landsmeer, die met enkele stralen op de waterleiding werkte, trachtte het aangrenzende perceel, dat be- woond wordt door den heer Brand, dat em- stig gevaar liep, te behouden. Te 10 uur was de brandweer het vuur meester. De beide houten pakhuizen van de firma Goede brandden tot den grond toe af. De belendende perceelen konden, dank zij het krachtig ingrypen van de brandweer, die later op den avond geassisteerd werd door de brandweer uit Watergang, behouden blyven. De eierenvoorraad, welke zich in de z.g.n. eierenputten in de kelders der pakhuizen be- vond, heeft groote schade geleden, welke ech ter door verzekering wordt gedekt. DE VROUW DIE EEN MAN WAS. Dinsdagavond werd een heer uit de Spi- raeastraat te Eindhoven, in die straat aange- vallen door een gemaskerde vrouw, die met een mes gewapend was. Er ontstond een ge- vecht, waarbij den aangevallene bleek, dat de aanvaller een man in vrouwenkleeren was. De aanvaller ging tenslotte op de vlucht, zonder van het mes gebruik gemaakt te hebben. De politie onderzoekt het geheimzinnige geval. NOODLOTTIGE TWIST. Twee glazenwasschers kregen Woensdag- avond in de Peperstraat te Groningen twist over den verkoop van een kar. Zy gingen in een donkere gang en zetten daar het gevecht voort, waarbij de een den ander een steek in de borst gaf. De getroffene werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij echter zoo on- hebbelijk optrad, dat hy weer werd wegge- stuurd. De aangehouden steker is daarna weer op vrije voeten gesteld. NOG EEN GOEDE VANGST. Woensdag inspecteerde de politie te Vispen (N.-Br.) een vrachtauto, die de Belgische grens zou overgaan. In den wagen werd een verstekeling gevonden. Het bleek een zekere G. K. te zijn, die al meer dan een jaar in het Algemeen Politieblad staat gesignaleerd, in verband met een gepleegde verduistering. Ongeveer een jaar geleden heeft de bond van gepensionneerde ambtenaren van de Ne- derlandsche Spoorwegen een loterij gehouden. K. had 800 loten verkocht en met de opbrengst een bedrag van f 400 is hy toen ver dwenen. WAT IN DE TRAM WORDT VERGETEN. Wat er in een jaar tyds van 1 October 1930 tot en met 30 September 1931 door het trammend publiek in Den Haag vergeten is en door het H.T.M.-personeel gevonden, vinden we in de ,,Nieuwe Haagsche Tram- bode" vermeld. Het totaal aantal dezer arti- kelen stijgt tot 19.004 stuks. Onder dit getal schuilen allien 8424 para- pluies, 10.080 andere artikelen, en 500 voor- werpen van waarde. In datzelfde tijdvak vond het personeel 5333 gulden en 4 centen in portemonnaies, los geld enz. ONDER EEN KLEIHOOP BEDOLVEN. Dinsdagmiddag heeft op het fabriekster- rein der firma Oosthoek Zoon te Alphen a. d. Rijn een ernstig ongeluk plaats gehad. De 26-jarige arbeider J. Dirkzwager was bezig met het afgraven van klei bestemd voor de pannenbakkery, toen de kleihoop ter hoogte van eenige meters, plotseling naar beneden stortte, waardoor D. geheel werd bedolven. Eenige arbeiders, die getuigen waren geweest van het ongeval, schoten onmiddellyk toe en wisten den man met veel moeite te bevryden. De ontboden geneesheer constateerde dat de borstkas van het slachtoffer was ingedrukt, terwijl hij voorts inwendige kneuzingen had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is hij' naar zijn woning overgebracht. FLESSCHENTREKKERS GEARRESTEERD De recherche te Eindhoven ontving de laatste dagen van een aantal handelaren bui ten de gemeente herhaalde malen klachten over leveranties van auto-onderdeelen, welke zij gedaan hadden aan een zekeren F. D., oud 25 jaar, en wonende te Eindhoven en welke bestellingen in totaal een bedrag van ongeveer 10.000 beliepen. Zij waren daarna tot de ontdekking gekomen, dat bijna al deze goederen bij D. waren verdwenen, waarvoor hij als verklaring opgaf de ontvangen gelden te zijn kwijt geraakt. De politie heeft den man, volgens de N. R. Crt., thans gear- resteerd op vertnoeden van flesschentrekkerij en valschheid in geschrifte, terwijl als ver- dacht van heling zijn aangehouden de 30-jarige P. V. en diens zoon. De commisarsis van politie te Eindroven heeft in een apart politie- bericht tegen de operaties van deize lieden gewaarschuwd. OM GEMAKKELIJK NAAR SCHOOL TE KOMEN. De laatste dagen werd, aldus het Hibld., bij de Bredasche politie herhaaldel'ijk aan- gifte gedaan van vermissing van rijwielen. Later werden drie rijwielen dan teruggevon- den bij een school, waar ze onbeheerd waren neergezet. Het vermoeden leek niet onge- wettigd, dat een schooljongen zich er van had meester gemaakt om zoodoende gemak- kelijk naar school te komen. Inderdaad is het de recherche gelukt den jongen aan te houden. Hij bekende er zulk een systeem op na te houden, omdat hij een hekel aan wan- delen had. Hij werd bovendien nog in het bezit gevonden van een ontvreemd rijwiel- belastingmerk en een eveneens ontvreemd paar handibeschermers. Die had hij van een paar fietsen afgehaald, omdat hij gemerkt had, dat sommige fietsen die misten. Tegen den veelbelovenden knaap, die den aanvalligen leeftijid van tien jaren had, is proces-verbaal opgemaakt. Tengevolge van den al dagenlang aanhou- denden regen zijn in het Vestland groote hoe- veelheden steen omlaag gekomen. In Vik is een boerenhoeve onder rotsblokken bedolven. Van de zeven bewoners der hoeve konden slechts vier worden gered, terwijl de overigen, w.o. twee vrouwen, om het leven kwamen. Het vee werd eveneens voor een groot gedeelte verpletterd. Ook uit andere streken van het Vestland meldt men steenlawines, die verscheidene boe- renwoningen hebben verwoest. DE SOPHIE E. Uit Boston wordt gemeld, dat de Harriet Lane, een Amerikaansch schip van de kust- wacht, Dinsdagavond het Canadeesche kust- vaartuig Sophie E heeft geramd en tot zinken gebracht. De bemanning, bestaande uit in totaal 9 koppen, werd later gered. Men ver- moedde reeds lang, dat de Sophie E zich aan het smokkelen van sterken drank schuldig maakte en dat het schip Dinsdagavond op groote schaal rum aan land zou trachten te brengen. Er werd streng gewaakt; buiten de zone van 7 mijl werd het schip geramd. De gezagvoerder en de bemanning zijn afkomstig van New Foundland. De Engelsche consul te Boston heeft een advocaat aangewezen om den kapitein te vertegenwoordigen in het pro- ces, dat aanhangig is gemaakt. Bij het neerstorten van een vliegtuig te Seattle zijn eenige mannen en een vrouw ge- dood. EEN OYEBVAL OP EEN BANUI. Een bende van acht man, gewapend met een machinegeweer, heeft twintig beambten en de aanwezige clienten van de Empire Trust and Saving Bank te Chicago in bedwang gehou den. Zij slaagden er in zich meester te maken van vierduizend dollar en daarmee in een automobiel te ontsnappen. TWEE MIJNWERKERS BEDOLVEN. In de Giesche-mijn te Jarrow zijn twee myn- werkers door afbrokkelend gesteente bedol ven. Ondanks snel ingrijpen slaagde men er nog niet in hen te bergen, zoodat er weinig hoop meer bestaat hun leven te redden. ZIJN VADER VERMOORD. Te Konigshutte heeft zich bij de politie een 22jarige, Johann Plaza, aangemeld, die mee- deelde, zijn vader te hebben vermoord. Inder daad vonden de politie-agenten den 53jarigen vader zwaar gewond. Onderweg naar het zie kenhuis overleed hy. De zoon had zijn vader door twee slagen met een ijzeren staaf neer- geslagen. De dader weigerde iets mede te deelen over de redenen van zijn daad. CHOLERA-EPIDEMIE IN PERZIe. Naar Reuter uit Teheran meldt, heerscht in de streek van Ahwaz een ernstige chole- ra-epidemie. Het hoofd van den gezondheids- dienst heeft met verscheidene geneesheeren en een hoeveelheid vaccinestof voor duizen- den, per vliegtuig de hoofdstad verlaten. IN EEN BOOT ZONDER RIEMEN OP ZEE. Een Finsche kustwachter is een reeks gru- welijke misdaden op het spoor gekomen, die zijn gepleegd door bemanningen van Finsche motorbooten. De laatste maanden trachtten werkloozen herhaaldelijk Rusland te bereiken, teneinde daar werk te vinden. Zij huurden een roei- boot en lieten zich door een motorboot over de Finsche Golf sleepen. Dezer dagen ont- dekte een Finsche kustwachter een groote roeiboot, waarin zich een totaal uitgeputte familie bevond. Het is gebleken, dat de be manning van de motorboot de sleeptouwen had doorgesneden, zoodra de boot op zee was. Zelfs had men den uitgewekenen de riemen en het roer afgenomen en hun toegeroepen, dat zij maar zien moesten, hoe ze verder kwamen. Het schynt, dat de Finnen deze gruwelijke daden bij herhaling hebben gepleegd en dat op die manier reeds veel families zijn omge- komen. EN BESLAG GENOMEN SMOKKELWAREN VERBRAND. Groote opwinding heerscht te Gelsen- kirchen, omdat de politie op grond van een wetsartikel voor een bedrag van 100 duizend mark in beslag genomen smokkelwaren, w.o. tabak, koffie e.d. heeft verbrand. De waren werden met petroleum overgoten en aangestoken. INTERNATIONALE BANDIETEN AANGEHOUDEN. De gerechtelyke dienst te Antwerpen heeft drie intemationale bandieten aangehouden, n.l. de drie Duitschers Franz Urban, Joseph Urbanisik en Jacob Wirtz, alien 28 jaar oud. die een week geleden met geladen revolvers een overval pleegden op een Bank te Aken. Na den gepleegden overval waren de bandie ten rechtstreeks per auto naar Antwerpen ge- reden, voor welke rit zij 900 franken hadden betaald. Zy hebben al het te Aken geroofde geld verbrast. NOTARIS DOODGESLAGEN. GORKUM. Toen hedenmorgen personeel van den heer W. J. Courrech Paal, notaris alhier, en wonende aan de Burchtstraat 59, zich naar het kantoor begaf, kwam het tot de ontstellende ontdekking, dat him patroon dood op den grond lag. De politie werd dade- lijk gewaarschuwd, die een uitgebreid onder zoek instelde. Omtrent bovenstaande vernamen we nader: Als gewoon vervoegde zich hedenmorgen te half acht de 17-jarige dienstbode W. v. H. zich ten huize van den notaris, die, alleen venblyf houdt in het pand, Burchtstr. 59, waarin huis en kantoor zijn ondergebracht. De dienstbode heeft daarom een sleutei in haar bezit. Zij begaf zich naar het kantoor, waar zy haar meester dood op den grond vond liggien. Direct waarschuwde zy de politie, die onder leiding van den commissaris, den heer W. Marel, een voorloopig onderzoek instelde. Hierbij bleek, dat de notaris, terwijl hij in zijn stoel zat voor het schrijfbureau, moet ajn aangevallen, waarna een hevige worsteling moet zijn ontstaan. Bij deze worsteling moet de heer Courrech Paal, zoodanig neergeslagen zijn, en met zoo'n kracht gevallen zijn, dat de kachel verscho- ven is, terwijl een gedeelte van de marmeren sohoorsteenmantel daarby is gebroken en een ander deel ontwricht. Hiema moet de aanrander de brandkast, waaraan geen sporen van inibraak te bespeu- ren zijn, op gewone wijize geopend zijn. Bank- papier is ontvreemd. Hoeveel is nog niet na te gaan. Verder wordt verondersteld, dat de moorde- naar, zich, nadat het personeel van den notaris reeds vertrokken was, zich nog ge woon als klant heeft aangediend en werd toegelaten. Hierdoor heeft de bruut ge- legenheid verkregen zijn roofmoord te plegen. In verband met de plaats gehad hebbende worsteling ,is de juiste doodsoorzaak nog niet kunnen worden vastgesteld, doch zal op last van de justitie een sectie op het Jjijik worden verricht. Maatregelen zijn genomen om opsporing van den dader, die nu nog geheel en al cmbe- kend is, te bewerkstelligen. Gedurende den dag was nabij, noch in de omgeving van het huis van den notaris iets bijzonders of bijzon- dere personen waargenomen. VREESELIJKE AANRIJDING OP ONBEWAAKTEN OYER WEG. SQMMEDSDIJK. Hedenmorgen te half negen heeft alhier een ernstig ongeluk plaats gehad op den onbewaakten overweg, waarbij twee personen gedood, 66n zeer ernstig en ddn vermoedelyk licht gewond werd. De reizende koopman, de ongeveer 43-jarige H. v. d. R., van Oud-Beyerland, kwam met zijn auto aangereden, toen juist de tram op den overweg voorbij reed. De auto werd ge- grepen en werd totaal vemield. De eigenaar werd, na ter plaatse verbonden te zijn, naar Dirksland vervoerd, doch bleek by aankomst reeds overleden. In de auto zat ook de 42-jarige venter in galanterien H. B. Deze werd naar Sommels- dijik overgebracht, doch overleed spoedig. De inzittende 20-jarige zoon van v. d. R. is zeer ernstig gewond naar Sommelsdyk ge bracht. Men vreest voor zyn leven. Als vierde inzittende was aanwezig de 16- jarige zoon van v. d. R. Deze heeft weinig letsel bekomen, zoodat, indien zich niets em- stigs openbaart, hy er met een lichte ver- wonding afkomt. Den machinist treft geen schuld, wijl vol doende fluitsignalen gegeven zyn. Ofschoon het mistig was, was het toch niet zoo dicht, dat het uitzicht op den overweg belemmend was. NOG EEN AANRIJDING OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten overweg: heeft hede«x- middag te ongeveer half twee een ongeval plaats gehad. De vrachtauto van den hande laar C. V., geladen met aardappelen, werd ge- grepen door den motortram van Goes. De auto werd bijna geheel vemield, terwijl de tram ontspoorde. C. V. werd levensgevaarlijik gewond en van den inzittenden J. V. werd een been verbrjj- zeld. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De vemielde auto is in beslag genomen, ter- wy! door de politie een onderzoek wordt in- gesteld. GEARRESTEERD. 's HERTOGENBOSCH. Als verdacht van verduistering ten nadeele van de Hanzebank is gearresteerd T. Terheegde, de chauffeur, wiens woning boven het bankgebouw is. Nadat hem door den commissaris van politie een voorloopig verhoor was afgenomen, waarby verdaohte een volledige bekentenls heeft afgelegd, is hij. in de openbare strafge- vangenis te 's Hertogenbosch ingesloten. Vergadering van Dinsdag 30 October 1981, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren A. de Feijter, S. van Hoeve, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, D. G. Koopman, S. Buyze, C. Maas en K. Hamelink, benevens de Secre- taris J. Stolk. (2. Slot.) Hoofdstuk DC. Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. 1. Ondersteuning aan behoeftigen. Inkomsten 151. Subsidie van de provincie in de kos- ten van verpleging van arme krankzinnigen. 300. 152. Bijdragen van particulieren in de kosten vein verpleging van arme krankzinni gen. 990. 153. Ouderdomsrente van voor rekening der gemeente verpleegde krankzinnigen. 130. 154. Invaliditeitsrente van voor rekening der gemeente verpleegde krankzinnigen. 243,88. 155. Verhaal van pensioensbijdragen. /47. Uitgaven 156. Belooning van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters en vroedvrouiwen, enz. 1000. By deze post komt in bespreking het voor- stel van Burgemeester en Wethouders tot het niet-aanstellen van een verloskimdige. De heer BUIJZE meent, dat het thans de tijd is om weer een verloskimdige op te roe- pen, met het oog op de belangen der werken- de klasse. Voor eenige jaren, toen het loon hooger was, mag daarvoor minder aanleiding geweest zijn, daar men toen, ook in werk- mansgezinnen, in die omstandigheden allicht zelde„ik moet ook den dokter maar hebben", maar nu de tijden veranderd zijn, behoort men, naar zijn meening, ook de bakens te verzetten. Men verheugt zich in deze ge meente over een stijgend geboortecijfer en behoort daarvoor ook waardeering te doen blyken, door, in het belang van den werk- mansstand, een verloskimdige op te roepen. De VOORZITTER moet er tegenop komen, alsof de tegenwoordige toestand nadeelig zou zijn voor den werkmansstand. Indien in een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6