ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREH. EEN DAG RIDDER £erste Blad. No. 875 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 71e Jaargang. BIIBENLAID. FKCIILE'IOH, WAARSCHUWING TEGEN A. G. J. BROUWER. PRAiSfjiAvAN-VM-KEMBUR'V S;* LEEUWARDEH DE VERVALSCHING VAN BUITEN- LANDSCHE BRANDSTOFFEN. ABONNMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ft iter r>*t 1 80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - Voor plgie en Amerika 2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonn/nenten voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 - TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer Grootere letters en clicbS's worden naar plaatsrubnte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BI.AI) VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Opnieuw zij bet publiek emstig gewaar- achuwd tegen de zicb noemende „Werkver- acbaffing aan blinden en andere invaliden in Nederland" van A. G. J. Brouwer, Govert Flinckstr. 265, Amsterdam, die bons voor blindenwerk tracbt te verkoopen, postkwitan- ties laat aanbieden of giften vraagt, terwijl de z.g.n. werkverscbaffing niet den mmsten steun verdient. Ter Neuzen, den 5 November 1931. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. L ZONNEVUIX.E, Secretans. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is de benoeming van een grif- fier. Van de 61 uitgebracbte stemmen wor den er twee bianco uitgebracbt en 59 op den commies-griffier Mr. L. A. Kesper, zoodat deze benoemd is. Ryksbegrooting voor 1932. Algemeene beschouwingen, De beer Bra at (Plattel.) drong aan op maatregelen tegen cumulatie van pensioenen en op opbeffing van non-activiteits tracte- menten van Kamerleden. Toen de beer Braat de zondaren wilde op- sommen, verzette de Voorzitter zicb daar- tegen, betgeen den afgevaardigde later lacbend deed opmerken, dat bij dan 't lijstje aan de pers zou geven! Van de non-activi- teits-tractementen noemde bij bedragen van 2300 en f 2400, welke boven de scbadeloos- stelling als Kamerlid worden genoten. Merkwaardig noemde bij bet, dat juist de sociaal-democraten uitmunten bij de cumula- tie van tractementen of pensioenen. Hij viel daarom die leden zelf niet bard, want de eerste scbuldigen zijn de „regeerders". Dat de Minister van Onderwijs nog f 720 aan kin- dertoeslag krijgt, was bem een doom in bet oog. Ten slotte kregen we een heele opsom- ming van allerlei functies, waaraan een safa ris van boven de f 6000 per jaar is verbonden. De beer Floris Vos (Middenp.begon met te zeggen, dat bij geloofde 't kort te kunnen maken. (Overigens, aan lange redevoeningen is deze afgevaardigde zicb nimmer te buiten gegaan.) Zijn eerste punt van bespreking was de korting op de ambtenarensalarissen. Deze acbtte bij onbillijk; bij meende, dat de Staats- financien best, zonder aan deze salarissen te raken, zouden kunnen worden gesameerd. Hij wees op de groote kosten van bet booger onderwijs, die van de kleine scbooltjes en op die van de bewapening. Een oorlog kunnen we tocb niet betalen en daarom moet op de militaire uitgaven ingrijpend bezuinigd wor den. Aangeizien voor ons land vrijbandel levens- voorwaarde is, moet de Regeering niet tot verbooging van bet tarief van invoerrecbten overgaan. Van dit voorstel kon de beer Vos dan ook niets goeds zeggen; eveneens ver zette bij zicb tegen stopzetting van de inpol- dering van de Zuiderzee, weder in bet belang van de bestriding van de werkloosbeid. door K. R. G. BROWNE. 18) (Vervolg.) ,,Misschien dat we den een of anderen mboorling zullen kunnen verleiden om ons mee te nemen," bedacht hij. Onder rem- bours en met deze pyjama als fooi. Toby verdient het, dat hij ze kwijt raakt hoe de kerel er bij gekomen is, om me zoo op te tuigen, begrijp ik op 't oogenblik nog niet." „Er zijn nog niet veel inboorlingen te zien", constateerde Jane onder het oplet- tend verkennen van den weg, voor en achter haar, door. Het was in de laatste paar minuten veel lichter geworden en ze konden nu zien, dat ze zich in een soort van kom tusschen twee heuvels bevonden, heuvels zonder huisje of eenig ander tee- ken van leven. De weg zelf was niet veel meer dan een pad en aan niets was het te zien, waar hij heen liep. „Laten we in elk geval doorloopen en den eerste den beste uit zijn bed schellen of kloppen," besliste Peter, „als we hier zoo blijven staan, krijgen we wintervoe- ten." Hij keek den weg in de richtina, waarvanaaan ze gekomen waren, af. „Ik geloof niet, dat we de laatste vijf of zes kilometer een dorpje voorbijgegaan zijn. We doen dus het beste om maar achter onzen neus aan voort te marcheeren. Al- licht botsen we dan op een gegeven oogenblik tegen iets op." Zonder de arme afgewerkte .Wonder" ook maar een blik waardig te keuren, be- Om 4.15 werd de vergadering verdaagd. In een kwartier had deze afgevaardigde 't zijne van de begrooting gezega, terwijl hij nog drie kwartier door bad kunnen spreken. Mr. Aalberse (R.-K.) berdacht eerst met enkele gevoelvolle woorden Mgr. Nolens, wiens diep inzicht juist in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo goed te stade zou zjjn gekomen, waarna bij de oorzaken van de crisis bescbouwde. Het kapitalisme als de eenige oorzaak aan te wijzen en te zeggen, dat de kapitalisten de moeilijkheden maar moeten oplossen, is te simplistisch. Men heeft te maken met een ongehoorde prijs- daling, als gervoig van een te groote productie. De eigenlijke oorzaken der crisis liggen in een groot complex van omstandigheden. Het ontbreekt in de maatschappij aan aanpas- singsvermogen aan de toegenomen productie, tengevolge van den geweldigen technischen vooruitgang. Door hooge tariefmuren sluiten de landen zicb van elkaar af; groote landen als China zijn als afzetgebied verloren ge gaan, de politieke verwikkelingen, de herstel- betalingen van Duitschland, vorming van nieuwe staten, de oorlogsscbulden zijin andere factoren, welke een rol spelen in de buidige wanorde. Achter deze ontreddering schuilen diepere oorzaken, o.a. de doorwerking van bet eco- nomiscb individualisme in de wereldhuishou- ding. Het socialisme is al even verwerpelijk als het individualisme. De Roomsch-Katholie- ke wereldbeschouwing staat hier tusschen in. Deze keert zicb zoowel tegen bet ver doorge- dreven individualisme als tegen den phy- sieken dwang van bet socialisme. Deze be- schouwing erkent de waarde der menscbelijke persoonlijkheid, docb ziet den menscb ook als lid der sociale gemeenschap; boudt er tevens rekening mede, dat de sociale ordening niet in alle eeuwen dezelfde kan zijn. Sociale recbtvaardigbeid moet bet leven der volken doordringen docb daarvoor moet er eerst sociale ordening zijn. Mr. AaLberse licbtte deze stelling toe aan de band van de laatste encycliek van den Paus. Asm de sociale ordening moet echter een nieuwe belasting van de zedenwet voorafgaan. De Regeering zal zicb haar directe taak en toekomstige taak voor oogen moeten stellen. Velen zien nog niet in boe ernstig de toe- stand is en daarom moeten de Regeering en de Staten-Generaal bet odium van barde, maar noodzakelijke maatregelen op zicb dur- ven laden. Mr. Aalberse wees op Engeland, waar te laat is ingegrepen. Allereerst zijn een sluitende begrooting en een evenwicbtige betalingsbalans noodig. De beer Aalberse vroeg of de stortingen in bet Iavaliditeitsfonds nog niet wat verminderd konden worden. Ten aanzien van de salaris- korting merkte hij op, dat bet voor bem geen vraag is of in die nichting moet worden ge gaan. Hij betwijfelde echter of de Regeering direct daarmede bij de millioenennota bad moeten aankomen en of niet gewacht bad moeten worden, totdat de tekorten nog groo- ter worden. Maar bij meende tocb dat in dit tijdsgewricht aan salak'isverlaging nieit zou zijn te ontkomen. Lioonsverlaging in 't algemeen moet in de maatschappij zelf opkomen en niet door de Regeering bevorderd worden. Mr. Aalberse betwistte dat loonsverlaging vermindering van koopkracht zou beteekenen. Niet bet loon, maar de productie bepalen de koopkracht. Hij waarscbuwde tegen bet toelaten van een ,,beetje inflatie", dat is spelen met vuur. Het verbeugde bem, dat de beer Albarda tegen de gevaren van inflatie bad gewaarscbuwd; maar liet bij er op volgen wie daartegen waarschuwt, moet ook de middelen willen, gaven ze zich op weg. Ze hadden nog geen kilometer afgelegd, toen Jane op eens bleef staan en uitriep: ,,0. kijk daar, zeg Een wegwijzer ,,Aha," zei Peter. „Nou kijken, waar we zijn." „Sidgeley 6 km," vertelde de wegwij zer. ..Little Bickering 4.5 km. Tatchbury 7 km. Tagg's Bay 4 km." ,,Buitengewoon interessant," overdacht Peter luid-op. „Maar veel hebben we er niet aan. Ik had willen weten, hoe veel 't naar Sandhaven en mijn garderobe was." „Laten we maar naar Tagg's Bay gaan,'' stelde Jane voor. „Dat is het kort- ste. Hier naar links af denk je ook niet Ze keerden den wegwijzer den rug toe en gingen een smal, bijna dichtgegroeid pad in, dat van het eerste oogenblik af met een vrij sterke helling naar omlaag liep. Onder het loopen bracht Peter een gedachte, die hem de laatste paar minuten sterk verontrust had, onder woorden. ,,Zeg, ik wou dat ik wat andere klee- ren had, Jane. Jij ziet er behoorlijk uit, maar ikik lijk in deze uitrusting wel gek. Midden in den nacht en dan ter wille van een goed doel, kon me niet schelen, maar op klaarlichten dag in een pyjama in Sussex te gaan rondwandelen, dat kan gewoonweg niet. Als een politie- agent me ziet, pakt-ie me op". „Ik vindt't zoo erg niet, Peter", troost- te Jane hem. ,,Je ziet er werkelijk heel leuk uit". „Je bent wel vriendelijk, maar ik voel me niet leuk. Als ik maar een overjas of zoo iets had, dan zou 't nog niet zoo erg zijn". ,,Spijt me verschrikkelijkzei Jane. „Want't is eigenlijk allemaal mijn schuld, niet?" „Ja. Daarom kan 't mij niet zoo veel om deze gevaren te bestrrjden. Sinds de indie- ning van de begrooting in September is de economiscbe toestand van ons land veel slech- ter geworden; aan salarisverlaging zal tocb op den duur niet te ontkomen zijn. De Katholieken zullen geen bezwaren ma ken tegen de benzinabelasting, boewel ze voor 't bedrijfsleven niet geheel zonder bedenking is. De Regeering zij echter er voor gewaar scbuwd, dat bet hier geen ..scbroef zonder eind" is. Ook met de tariefsverlaging kunnen de Katholieken zich vereenigen. Verlaging van productiekosten is moge- lijk niet door alleien het eenzijdiige middel loonsverlaging toe te passen, maar door uitbreiding van het binnenlandsche afzetge bied. Met generaliseerende tariefsverboo- gingen moet men echter voorzichtig zijn; de posten moeten afzonderlijk worden be- keken. Mr. Aalberse verklaarde zicb vrij- handelaar te zijn, docb niet in doctrinairen zin. Als de betalingsbalans in evenwicht moet worden gebracbt, is eenige protectie geoorloofd, willen we de Kamer van de bin- nienlandscbe industrie verbeteren. Onvol- doende werd geacbt bet aangeboden wets- ontwerp inzake tijdelijke beperking van den invoejr.'i Met klem kwam Mr. Aalberse op voor de belangen van den boerenstand; dien te redden, is een nationaal belang. Voor oplossing of verzachting van de cri sis kan een „Flanwirtschaft" geen baat brengen; die ligt eerst aan 't eind van den langen ontwikkelingsweg. Een nationale oplossing van de crisis is ook niet mogelijk, maar in Nederland moet er voor gezorgd worden, dat er in den a.s. winter geen hon- ger wordt geleden. Wat bet platteland be- treft, was Mr. Aalberse te dien aanzien niet gerust. Een groot aantal arbeiders ten plattelande trekken sleebts zeer korten tijd van de werkloozenkassen; voor ben zal de uitkeeringsduur moeten worden verlengd en een regeling worden gevonden. Het ant- woord op deze vraag zou van invloed zijn op de meening van verschillende leden der R.-K.-fractie omtrent bet kabinet. Mr. Aalberse vroeg ook nog of de soc.- democraten bereid zouden zijn aan een na tionaal kabinet mede te werken. De beer Albarda (S. D. A. P.): Neen. De beer Aalberse geloofde, afgezien van het antwoord op die vraag, dat een na tionaal kabinet, gezien bet groote verscbil van meening in de Kamer, niet mogelijk zou zijn. Welk program zou zoo'n kabinet moe ten hebben? Na de memorie van antwoord gelezen te hebben, acbtte hij geen reden aanwezig om aan dit kabinet geen vertrouwen te schen- ken. Zijn positie is sterker, maar daarvan mag de Regeering geen misbruik maken. Wie de Regeering zou willen doen vallen, moet weten, dat bij op korten termijn in staat is een beter kabinet te geven. Wie dit niet kan, handelt onverantwoordelijk. (De beer Ketelaar (V.D.) tot den radi- calen R.K. beer Max van Poll: Nou Max!) De beer Aalberse wees er verder op, dat in de buidige omstandigheden loyaal overleg tusschen Regeering en Kamer noodig is. De Regeering onthoudde zicb echter van reactie. Een politiek, die uit den nood van ons volk politieke munt tracbt te slaan, is erger dan politieke valscbe munterij. Met een beroep om vertrouwen te stellen in Gods almacht en liefde bij het vervullen van de zware taak, besloot Mr. Aalberse zijn rede. Mr. Rutgers van Rozenburg (C.- H.) bield vervolgens financieele beschouwin- gen. schelen als anders het geval zou zijn". Jane keek hem van terzijde aan, maar zei niets en een poos lang liepen ze zwij- gend voort. Peter maakte zich in zijn hart heel wat meer bezorgd over zijn zon- derlinge uitrusting dan de manier waarop hij erover sprak aangaf. Niet dat hij zoo speciaal veel om zijn kleeren gaf, maar als doodgewone jonge man van vijf en twin- tig voelde hij er bedroefd weinig voor, om de publieke aandacht te trekken en begreep hij, dat hij voorbestemd was, om binnen een zeker kort tijdsverloop zoo de publieke aandacht te trekken, dat zelfs een verwende film-ster zich met de dosis tevreden gesteld zou hebben. Zoolang de nacht dat gedeelte van Sussex, waar zij werkzaam waren, met zijn donkeren sluier bedekt hield, was zijn tenue van geen belang geweest, maar nu de wereld op het punt stond van haar legerstede te verrij- zen en aan haar dagtaak te beginnen was het zoo klaar als een klontje, dat hij niet lang onopgemerkt zou blijven. De Sus- sex'er inboorling heeft een flegmatiek temperament, maar toch niet zoo flegma tiek, dat hij een wandelaar, uitgedost in een pyjama met strepen van louter pri- maire kleuren, zonder emotie kan aan- schouwen. En dus ontwaakte er in Peter's boezem een steeds sterker wor- dend verlangen naar een regenjas of een ander kleedingstuk, waaronder hij zijn gestreeptheid zou kunnen verbergen. Maar regenjassen aroeien in Sussex niet aan den kant van den weg en Peter begon door het ontbreken van raad- [en van zijn gezond verstand, dat let vooruit zicht op een paar uur gevinge door he permanent een mal figur slaan, onklaar was geraakt, aan fantasieen over een mantel van kemelhaar of van dunne twijgjes en bladeren, toen ze, bij het om- slaan van een bocht, opeens een huisje voor zich zagen, Een klein, gewit huisje Hij betoogde, dat de Minister den toestand nog te rooskleurig bad voorgesteld. Het euidcrjfer voor 1932 is eigenlijk niet lager dan dat van de vorige begrooting o.m. doordat de crisisuitgaven buiten de begroo ting zijn gebleven. Van de nieuwe bezuim- gingen op de verscbillende Departemenjten, waartoe de Regeering in baar antwoord zeide te zullen overgaan, verwacbtte deze afge vaardigde niet veel m66r, omdat de Regee ring zelf al gezegd heeft, dat de begrooting ,,uitgabeend" is. Waarop baseert de beer Albarda zijn be- toog, dat de passiviteit der handelabalans reeds verminderde? Zeker niet op de cijfers der laatste 9 maanden. De beer Rutgers ge loofde integendeel, dat de passiviteit zal ver- meerderen, o.a. door den val van bet Engel- sche pond- Hij kwam op voor krachtige maatregelen der Regeering tegen het on-economisch be- beer van sommige gemeenten. Men boede zicb er voor, dat de gemeenten het Rijk in den afgrcnd slepen Eventueele maatregelen zijn niet in strijd met de leer del- autonomie, want autonomie beteekent zelfstandigheid en niet onafhankelijkbeid. Voor bet Rijk be teekent bet biereen kwestie van zelfbeboud. De beer Albarda waarscbuwde voor over- dreven angst en vrees voor inflatie. Men late zich daardoor niet in slaap wiegen! In Bnge- land beeft men ook niet gedacht aan de mo- gelijkheid daarvan en tocb is bet inflatie plot- seling opgetreden. Een voorzichtige leenings- politiek, welke de rekening boudt met de pro- ductiviteit der uitgaven is noodig. De sinds 1914 enorm opgeloopen staatsschuld moet tot voorziehtigheid manen. Daarom verzette de heer Rutgers zicb tegen de door den leider der Sociaal-Democraten bepleite lee- ningspolitiek. Tenslotte zeide bij, namens zijn fractie, de Regeering steun toe. Het is een algemeen volks- en eveneens een arbeidersbelang, om thans krachtig de Regeering te steunen, teneinde een financi eele meenstorting te voorkomen. De Regee ring boede zicb echter voor reactie! De beer Knottenbelt (V.-B.) stelde vast, dat de Sociaal-Democraten niet in staat zijn om een ander eeonomisch stelsel in de plaats van bet tegenwoordige te stellen. Indien zij bereid zijn om de maatscbappelijke inzinking mede te trachten op te beffen, moe ten zij zicb plaatsen op de basis van de tegen woordige maatscbappelijke orde. Gemeen overleg tusschen de partijen, die bij bet productieproces betrokken zijn, oveir de mogelijkheid tot verlaging der productie kosten, valt toe te juichen. Door verlaging van bet loonpeil beboeft bet levensgeluk niet te verminderen. In alle lagen der bevolking zal men zicb op versobering moeten toeleg- gen. Om een betere aanpassing van kleinhandel- aan grootbandelsprijzen te verkrijgen, dient met de organisaties van den Middenstand overleg te worden gepleegd. De broodprijs zou verlaagd kunnen worden, indien de kos ten, welke nu op de bakkers ten gevolge van wettelijke bepalingen drukken, worden ver laagd. De heer Knottenbelt bet een waarschuwend woord booren tegen bet bouden van straat- (Ingez. Med.) met een rieten dak, en een enkelen schoor- steen, waaruit een dun en ijl rookwolkje ten hemel steeg. Peter bleef staan en legde zijn hand op den arm van Jane. ,,Aanschouw dat stulpje daar", zei hij. Jane aanschouwde het. ,,Ik ga den bewoner vragen, of hij een jas voor me te leen heeft en ook of hij ook weet, waar we een auto kunnen huren. Blijf jij hier wachten. Een schok tegelijk is genoeg." ,,Goedstemde Jane toe. ,,En vraag hem dan meteen, of hij voor mij een hoed heeft". Peter knikte weifelend. ,,A!s je 't per se wilt maar noodig heb je dien niet. Als je dat boezelaartje af doet, kan je je overal vertoonen. Maar als ik niet gauw de hand leg op een jas, krijg ik 't met den dominee of de politie aan den stok. Dus, ik vraag eerst om de ja's. als 't jou niet kan schelen". „Ga je gang", zei Jane met een glim- lach. „Jij hebt 'e meer noodig dan ik. Succes, hoor! Ze wandelde den weg verder op. Peter trok zijn jasje naar omlaag, zette zijn borst vooruit, liep met een air de nonchalante, die niet bepaald een afspiegeling was van de gevoelens die hem inwendig bezielden, het pad naar het huisje op en klopte ener- giek aan. Een halve minuut bleef het stil. Daarna kwamen er schuifelende voetstappen naar de deur, de bovenste helft werd op een kier opengedaan en een vrouwelijk ge- zicht gluurde naar buiten. Een vrouwe lijk gezicht met een kroon van papillotten. ,,Ahem... goeden morgen", begon Peter joviaal. „Ik wou u vragen of u misschien zoo buitengewoon vriendelijk zou willen zijn. (Ingez. Med,) „Ga weg!" zei het gezicht met een ver- schrikte stem. demonstraties als middel om af te dwingen wat men langs wettelijken weg niet kan ver krijgen. Hiermede speelt de democratic in de kaart van een communistische of andere dric- tatuur en langs dien weg richt zij zichzelf ten gronde. Met het beroep op de natie beeft dit kabi net zich van baar vroegere basis „als levend uit de beginselen der reehterzijde", losge- maakt en zich aangediend als crisiskabmet. Alhoewel een breedere grondslag het sterker zou maken, waren de liberalen tocb bereid. dit kabinet loyaal te steunen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw beeft aan Ged. Staten der provin- cies een circulaire doen toekomen, waarin gevraagd wordt zoo mogelijk v66r 15 Nov. a.s., teneinde te kunnen nagaan in welke mate bet mogelijk is buitenlandsche brandstoffen zijn te vervangen door producten der Neder- landsche mijnen, opgave te doen van de hoe- veelheden brandstoffen, die in 1931 voor rekening van de gemeenten of van de ge- meentebesturen rekenplichtige instellingen worden gebracbt, onder vermelding van de hoeveelheden van buitenlandschen oorsprong. TARIEF VAN INVOERRECHTEN. Verschenen is bet verslag van de desbetref- fende commissie over bet ontwerp tot ver- hooging van bet tarief van invoerrecbten. Bij verscbeidene leden bestonden tegen dit voorstel emstige bezwaren. Deze leden kon den zicb niet onttrekken aan den indruk, dat de regeering van de abnormale tijdsomstan digheden gebruik beeft willen maken, om op gemakkelijke wijze een maatregel tot stand te brengen, die Nederland opnieuw een stap doet zetten op den weg der protectie. Deze maat regel zal stellig een verbooging van den prrjs der belaste artikelen in bet binnenland ben gevolge hebben. Naar bet oordeel van andere leden brengt het ontwerp geen protectie. Ook na deze ver booging blijven onze invoerrecbten behooren tot de laagste, die gebeven worden. Eenige leden verklaarden, het te betreuren, dat dit ontwerp niet dienstbaar is gemaakt aan steun van den landbouw. Gevraagd werd een vast recht op vleescb en blikgroenten. Ook zagen zij gaarne een schaalrecht op suiker. Sommige leden zouden wenschen, dat de regeering iets verder zou gaan en het alge meene tarief tot 12 pCt. zou verhoogen. In bet antiwoord zegt de regeering om., dat bet ontwerp een zuiver fiscale strekking beeft. Een voorsprong van 6 pCt. op de Tariefwet van 1862 in plaats van 5 speelt in de tegenwoordige omstandigheden, waarin ongekende prijsdalingen aan de orde van den dag zijn, een rol van geen of zeer luttele beteekenis. Er bestaat tusschen de groothamdels- en de detailprijzen voor verscbillende artikelen vooral tegenwoordig dikwijils een zoodanige marge, dat het niet uitgesloten schijnt, dat die ,,Mear ik wou alleen een ,,Ga weg zei het gezicht op schellen kijftoon, ,,of ik laat den hond op je los". „Maar luistert u nu tooh even", begon Peter overredend. ,,Als u me nu even rustig laat uitspreken Het gezicht eclipseerde achter de boven ste helft, en genoemde bovenste helft werd hard dichtgeslagen. Maar zoo ge- makkelijk liet Peter zich niet afschepen. Om in t gezicht van een jas ongekleed te moeten weggaan, dat was hem te bar. Hij hief zijn hand op om den klopper te be- werkenmaar op hetzelfde oogenblik ging de deur onderste en bovenste helft tegelijk weer open en werd de hond zichtbaar. Nu zijn er op dit ondermaansche hon- den en honden, en de hond in quaestie behoorde zeer beslist tot de laatste soort Peter hield van dieren, maar een blik was genoeg om hem ervan te overtuigen, dat dit exemplaar bij zijn geboorte verdronken had moeten worden. Hij behoorde tot het type hond, dat in nachtmerries en in de fantasieen van iemand, die te diep in het glaasje gekeken heeft, een hoofrol speelt. Het was een groot lichtbruin, ruig exem plaar van de soort straat-terrier, een hond met reusachtige ooren, geweldige pooten, een stompje staart en een nijdigen, plat- ten kop. Hij was in antwoord op den roep van*z'n meesteres blijkbaar enthou- siast komen aangaloppeeren, maar bij den aanblik van Peter bleef hij staan, want iets dergelijks had hij van z'n leven nog niet gezien. Hij bekeek de verschijning voor hem met valsch-wantrouwende oogen, gaf uiting aan zijn afkeuring door dreigend te brommen waarbij hij een vervaarlijk uitziende collectie ivoorwitte tanden liet zien en kwam zonder te langer aarzelen op Peter af. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1