3UITENLAND. Financieele Berichten. t ANDBOU WBKEICHTE IT. GEMENGDE BEBICHTEF, De Zwarte Lieve Vrouw HEEREN en KINDEREN GOEDKOOPST dezen WINTER TER NEUZEN, 4 Nov. 1931. RECHTSZ AKEJN het internationale verkeer vergemakkeljjken. Haar aanwezigheid zal duizenden bevrijden van de watervrees, die hen weerhield de Noordelijke streken van Nederland te bezoe- ken. Daarop liep het gezelschap genoodigden over de brug. Aan het Zuidelijke bruggehoofd hield het gezeL;chap stil om den feestelijken optocht, met veel vlaggen en keurige kleedjj, gade te slaan, waaraan bewoners van Dussen en van andere gemeenten uit het land van Altena deelnamen. Zooals bekend, ligt deze brug, die het Kei- zersveer vervangen moet, in den grooten ver- bindingsweg BredaOosterhoutGeertruiden- bergGorinchemVianenUtrecht. Thans heeft men alleen nog maar de pont bij Go rinchem. HET W APENINGSBEST AND. Vele dingen, die in de openbare discussie onoplosbaar lijken, worden schrijft de N. R. Crt. veel eenvoudiger wanneer met het gebied der discussies ermede verlaten kan, en erin slaagt ze ter regeling over te laten aan de praktijk des levens. Zoo is het vooral in politieke aangelegenheden. Is een kwestie het onderwerp van openbare internationale besprekingen, dan wordt alles erbij ten berde gebracht wat ertegen zou kun- nen pleiten. Iedere aarzelaar laat zijn be- denkingen heel zwaar wegen. Hij zal er niet aan denken voor- en nadeelen bezonnen tegen elkaar af te wegen, maar hij kiest zeker een discussiestandpunt. Sympathien en antipathien krijgen een invloed van belang, en bijna steeds komt ook het persoonlijke en nationale pres tige in het geding. Verder zal de politicus, terwijl hij zijn betoog houdt, nooit vergetea dat zijn kiezers of zijn parlement met voor- oordeelen, die waarschijnlijk de zijne niet zijn maar waarmede hij rekening moet houden, naar zijn woorden luisteren. Wij beschouwen een minder geheimzinniger vorm der diplomatie gaarne als een voorrechc van onzen tijd. Wij zouden die winst niet gaarne willen opgeven; wiat de oude, exclu- sieve diplomaten de wereld hebben berokkend wenschen wij waarlijk niet terug. Maar wij moeten toch vrij onder oogen zien dat ook de „openbare diplomatie" haar bezwaren heeft. Eerst als wij de nadeelen van beide stelsels tegen elkaar afwegen, kunnen wij ons een juiste waardeering vormen van het- geen wij bezitten. Doen wij dat niet, dan stellen wij ons afwisselend bloot aan illusies en aan teleurstellingen, die beide in gelijke mate te kort schieten tegenover de werkelijk- heid. Een heel aardig voorbeeld van de voor- en nadeelen van openbare discussie en van een correcte ,,parlementaire" procedure in inter nationale aangelegenheden levert ons de ge- 3chiedenis op van de bewapeningsvacantie. Grand! brengt dit onderwerp het eerst te GenSve ter sprake, zonder echter een bepaald voorstel te doen. De kwestie van het vloot- accoord staat tusschen Italie en Frankrijk; er is kans dat Frankrijk in een Italiaansch voor stel een poging ziet om langs dezen omweg voordeelen in dat geschil te bereiken. Grandi bepaalt zich dus slechts ertoe op de kastan- jes te wijzen, in de hoop dat een ander die uit het vuur zal halen. De Scandinaviers, Nederland en Zwitser- land weigeren wel hun vingers te wagen aan een doortastende poging daartoe, maar de kastanjes laten verbranden willen zij toch niet. Zij stellen een resolutie voor om te ver- hinderen dat er niets aan wordt gedaan. Die resolutie brengt een gedachtenwisseling aan den gang in de commissie van de Assem ble voor de ontwapening. Men krijgt den indruk dat Frankrijk en zijn vrienden het heele plan niet welgezind zijn. Briand had reeds het denkbeeld van Grandi, toen hij na den Italiaan -prak, op in het oogvallende wijze doodgezwegen. Haast schamper schijnt deze groep er tegenover te staan. Nu doet de voorzitter van de commissie, de Deensche minister van buitenlandsche zaken, iets formeel heel ongepasts. Hij overrompelt de commissie in een openbare vergadering met het voorstel, bij de beraadslagingen over de resolutie ook buiten den Volkenbond staan- de mogendheden uit te noodigen. Voorstel en de wijze waarop het wordt gedaan druipen van incorrectheid. Er is een zeer oud en niet bijster geslaagd voorbeeld, dat men een Ame- rikaan in een commissie van de Assemblee heeft gehaald. Het juridisch geeischt ante cedent is er dus. Maar men had niet eraan gedacht het te herhalen. En nu moesten het niet alleen de Amerikanen zijn maar horri- bile dictu ook zelfs de Russen. Verder was de voorzitter in ieder geval verplicht geweest zijn voorstel eerst aan het bureau van zijn commissie voor te leggen. Alles bij elkaar had dr. Munch dus zwaar gezondigd. Maar had hij het bureau erin gekend, dan zou er van de uitnoodiging niets zijn gekomen. Nu echter, nadat hij als „enfant terrible" was opgetreden, moest men wel enaan gelooven. Want de Amerikaansche „waamemer" ter Assemblee, waarmede ieder toch zoo blij was, had erbij gezeten, had het voorstel hooren doen, blijkbaar zelfs met welgevallen. Men kon er dus niet meer af tegenover Washing ton. Daarom werden alle in aanmerking komenden nu uitgenoodigd. Amerika nam grif aan, de Turken ook. De Russen zeiden zich bij ieder besluit van dien aard te willen aansluiten en dus geen vertegenwoordiger noodig te hebben. Bij de beraadslagingen, die daarop plaats vonden, werd Italie wat bouder Men had gedacht dat de resolutie ten slotte aangenomen maar dan in een goed gesloten urn bijgezet zou worden. Maar zie: de tegen- woordigheid van Amerika, het krachtiger op- treden van Italie, het algemeen besef dat het dwaasheid was zich te verzetten tegen een actie, die theoretisch wilde regelen waartoe vrijwel alien in de praktijk door hun financien gedwongen werden, werkten samen om de resolutie praktischen inhoud te geven. Men zag ook wel in dat de heele ontwapenings- conferentie niet veel zin zou hebben als kort te voren zelfs dit besluit onmogelijk bleek. Men heeft toen wijselijk de kwestie overge- plant uit de sfeer van discussie en juridische formuleering naar die der practische maat- regelen. Tot 1 November konden alien, die wilden meedoen, dat mededeelen. En dan kon ieder nog zijn houding bepalen naar het resul- taat der aanmeldingen. Waren daar mogend heden, die een bepaald land vreesde, niet bij, dan kon dat bepaalde land nog terug. De aanmelding zou eerst een proefaanmelding zijn. Nu ligt er reeds een lijstje van 31 staten voor ons die zich principieel bereid hebben verklaard. Daarbij is gelukkigerwijze Frank rijk. Verder Sowjet Rusland, Duitschland, Japan, de Vereenigde Staten, Italie, alle lan- den der kleine Entente. Engeland zelf is er niet bij, wel eenige dominions, maar er is wel aiemand die twijfelt dat Engeland meedoet. Tal van aanmeldingen moeten trouwens nog onderweg zijn. Het is gebruikelijk dat staten te laat komen met aanmeldingen en ratifica- ties b.v. Van de landen waar het op aan komt, ont- breekt nog Polen. Maar dit zal waarschijn lijk niet uitblijven nu zoowel Rusland als Frankrijk reeds in het lijstje voorkomen. Men ziet, nadat men de zaak aan haar lot had overgelaten is alles heel goed geloopen. Vele moeilijkheden waren opgelost, toen de discussie tot zwijgen was gekomen. Het is een gepast voorspel voor de ontwa- peningsconferentie. Wel geen waarborg voor haar slagen; maar in ieder geval toch iets dat niet achterwege mocht blijven wilde men nog eenige hoop behouden op resultaten dier conferentie. A. J. COOK f. Op 47-jarigen leeftijd is aan de gevolgen van een operatie overleden de bekende Engel- sche mijnwerkersleider A. J. Cook. Een groot aantal jaren was Cook werkzaam als agita tor onder de mijnwerkers en verscheidene sta- kingen zijn door hem geleid, waaronder isom- mige, o.a. die van 1912, toen de regeering een minimumloon voor mijnwerkers instelde, met groot succes. Cook was een militant socialist, die tijdens den oorlog eenige malen gevange- nisstraf onderging wegens het houden van opruiende redevoeringen. Zijn grootste be- kendheid verwierf Cook echter als leider van de groote mijnwerkersstaking van Mei 1926, die samenging met de algemeene werksta- king, waardoor geheel Engeland in rep en roer werd gebracht. Tengevolge van zijn drukke werkzaamheden verwaarloosde Cook een kwaal waaraan hij leed zoodanig dat hem verleden jaar een been moest worden geamputeerd. Hoewel Cook menigmaal in het brandpunt van conflicten stond, genoot hij onder de mijnwerkers een algemeene popula- riteit. NIEUW PALEIS IN VATICAANSTAD. De Paus heeft Maandag het nieuwe paleis van den gouvemeur en het bestuur van Vati- caan-stad ingewijd. Het groote paleis is het grootste en belangrijkste gebouw, dat sinds het Lateraan-verdrag in Vaticaanstad is ge- bouwd. Gelijkstraats bevinden zich de werkkamers van den gouvemeur en van den secretarls- generaal van Vaticaanstad. Op de eerste verdieping bevinden zich de woning van den gouvemeur, de ,,vorstenzaal" en de groote receptiezaal. Op de tweede verdiepingen de andere werkkamers en de woningen. De groote ontvangzaal en de „vorstenzaal" zijn met rood damast behangen. De slaap- kamers voor de buitenlandsche souvereine vor- sten zijn met damast, de beide badkamers met Onyx en Zippolon (een soort marmer) be- kleed. Ook voor het gevolg van buitenland sche vorsten zijn talrijke vertrekken gereser- veerd. THOMAS V EKE I EST HET PENSIOEN VAN ZIJN VAKBOND. De minister van kolonien, J. H. Thomas, heeft een vergadering bijgewoond van gedele- geerden der Nationale Unie van Spoorweg- arbeiders, waarvan hij vroeger de algemeene secretaris is geweest. Thomas deed een be- roep op de vergadering om de beslissing van het uitvoerend comite te verwerpen, om hem geen jaarlijksch pensioen van 500 pond ster ling (ongeveer 5000 gulden) toe te kennen, waar hij recht op zou hebben gehad, indien hij tot zijn zestigste jaar in dienst van den spoorwegbond zou zijn gebleven. De gede- legeerden hebben de beslissing van het uit voerend comit<5 met 75 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Thomas verbeurt derhalve zijn dik pen sioen, dat zijn vakverbond hem had willen toe- kennen. De reden daarvan is, dat hij deel uitmaakt van de nationale regeering en niet, zooals Henderson, Clynes e.a. destijds uit de regeering is getreden. TWEE PRIESTERS VERMOORD. Te Bilbao werden twee katholieke priesters die des avonds een wandeling maakten, door een groote groep arbeiders, aangevallen. Uit minstens 10 revolvers werd op de geestelijken geschoten, die beiden onmiddellijk gedood werden. Tengevolge van deze daad is de opwinding onder de bevolking zeer groot. het Groote Kleedingmagazijn voor is wederom het Rijke keus, Schoonste snede Zuivel'brug 7 - GENT. Er is maar <56n ingang, die is juist a. d. Brug. (Ingez. Med.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN HET DUISTER. Gisteravond omstreeks 6 uur werden we onaangenaam verrast. Onze electrische gloei- lampen werden eerst als het ware gloeiende spijkers, de gloed verminderde steeds en na korten tijd stond onze drukkerij in het duis- ter, terwijl de motoren waren stilgevallen. Een blik naar buiten gaf ons de wetenschap, dat de geheele stad in het duister, althans zonder electrische stroom was gevallen. Eerst op zoo'n oogenblik leert men de waarde van het licht ter deeg waardeeren. Toch is het wel interessant de actie te bemerken die op zoo'n oogenblik van de bevolking uitgaat, om zich te behelpen. Op onzen weg naar huis waren al verschillende winkels verlicht met kaarsjes of met een petroleumlamp, die men met het oog op zulke mogelijkheden zuinig heeft beiwaard. Blijkens de ontvangen berichten van onze correspondenten, vertoonde zich overal het- zelfde beeld. Ondertusschen hadden we het voorrecht, dat na ongeveer een kwartier onze lampen weer helder opgloeiden en, werkelijk met meerdere waardeering genoten we weer van het heldere licht. Naar we vememen heeft voor genoemden tijd geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, althans voor zoover dit op stroomlevering van de P.Z.E.M. in het duister gezeten. De storing is ontstaan, doordat een defect is ontstaan vermoede- lijk door den storm in het bovengrondsche hoogspanningsnet tusschen Ter Hole en Groe- nendijk. Door een samenloop van omstandig- heden was dit defect vein invloed op de stroomlevering door geheel Zeeuwsch-Vlaan deren. De stroomlevering is hersteld door oversohakeling op andere geleidingen. Dit moest echter omzichtig geschieden, daar ver- wacht kon worden, dat tal van aansluitingen open stonden voor stroomontvangst en dus te groote schokken nieuwe storingen zouden kunnen tengevolge hebben. Het opsporen van de oorzaak der storing op de plaats waar het net gestoord was, heeft naar te begrijpen is brj de heerschende duistemis langer geduurd en het was eerst van nacht half drie uur, eer het defect hersteld was. Tot dien tijd zijn de buurtschappen Ter Hole en Lams- waarde van stroom verstoken geweest. PSYCHOMETRISCHE EXPERIMENTEN- AVOND. Op Dinsdag 1.1. werd in het Luxor-theater door mevr. Dr. Akkeringa een psychometn- sche experimentenavond gegeven. Deze dame is hier den vorigen winter reeds tweemaal ge weest en ze vond het te betreuren, dat er hier in Ter Neuzen nog zoo weinig blijk werd ge geven van belangstelling voor geestelijke din gen. Het was haar er niet hoofdzakelijk om te doen om experimenten te vertoonen, maar om een zoo duidelijk mogelijke uiteenzetting te geven van wat de spiritualisten beoogen. Zij wenschen door hun experimenten aan te toonen, dat er geen dood bestaat en ook geen hel of verdoemenis, maar dat het sterver. alleen is een overgaan van de stoffelijke in een meer geestelijke toestand. Ook dat, wan neer er personen, die ons zeer lief zijn uit dit leven gaan, zij toch steeds bij en om ons zijn. Zij vertelde uit haar eigen ervaring en- kele dingen over personen, die door middel van de psychometrie een boodschap kregeu van personen, die heengegaan waren en die voor de levenden van groote waarde bleken te zijn. Niet alleen van de dooden, doch ook zijn ze in staat aan de hand van voorwerpen, behoorende aan levenden, u verrassende din gen te vertellen van de bezitters of menschen die in him omgeving leven. Er werd aan het publiek om voorwerpen gevraagd, opdat ze daarmee kon experimenteeren. Hetgeen ze vertelde is voor een buitenstaander in den regel niet van belang, maar voor degenen die aanwezig waren, was het toch duidelijk, dat ze zeer verrassende dingen vertelde en ook dat ze den betrokken personen waarde- voile inlichtingen kon geven. Ook vergiste ze zich niet in den aard van de werkkring van enkele personen van wien zij een voorwerp in handen kreeg. Zij besloot dezen avond met een kort woord en zeide waar er al niet veel belangstelling scheen te bestaan, zij toch hoopte enkelen bereikt te hebben en dat dit voor haar al een groote voldoening was. Mochten de aanwezigen er meer van willen weten dan is de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Vereeniging van Spiritisten Harmonia" steeds bereid inlichtingen te ver- strekken betreffende lectuur e.d. daarover. VRIJ WILLI GE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin- gen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) is ontvangen bij den inspecteur der di- recte belastingen te Ter Neuzen 395.65. HET BEZOEK VAN MINISTER REYMER. Omtrent het bezoek van Minister Reymer op j.l. Woensdag en Donderdag aan Zeeuwsch Vlaanderen gebracht, deelt Zel. het volgende mede: Het doel van dit bezoek, waarbij de Minis ter vergezeld was van den Directeur-Generaal van Waterstaat, was, persoonlijk kennis te nemen van de verbindingen van Zeeuwsch- Vlaanderen met Noord-Nederland en van de wegentoestanden in Zeeuwsch-Vlaanderen terwijl tevens het trace van het eventueel te graven kanaal van Hulst naar Axelsche Sas- sing in oogenschouw werd genomen. Nadat de hooge gasten Woensdag in Hulst waren gearriveerd, namen zij hun intrek bij het lid der Tweede Kamer, den heer E. Locke- feer, ten wiens huize verschillende autoritei- ten ter begroeting aanwezig waren. Donderdagochtend reeds vroeg werden de nieuwe werken aan den Rijksweg Hulst Kapellebrug bezichtigd. Op het oogenblik is men daar doende om het harde onderbed van den weg in te walsen, opdat dit nog voor den winter zou gereed zijn, zoodat toch van den weg kan worden gebruik gemaakt, waarna dan in het vroege voorjaar zal begonnen worden met het aanbrengen van het asfaltdek, ten einde de weg v66r den zomer geheel ge reed te hebben. Vervolgens werd gereden naar Nieuw- Namen, om den Minister duidelijk te maken, dat, met recht reeds zoo dikwijls is gewezen op het isolement, waarin Nieuw Namen ver- keert, zoomede op den gevaarlijken kronkel- weg langs heel den dijk, die vooral bij winter- tijd niet dan met levensgevaar is te berijden. Ook bij deze gelegenheid werd wederom aangedrongen op het leggen van een dwars- weg door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, vanaf Nieuw Namen tot Sluis. Deze zou dan te Nieuw Namen kunnen aansluiten op den nieu- wen verkeersweg tusschen Kieldrecht en Ant- werpen, waardoor een prachtverbinding met deze havenstad zou tot stand komen. In verband met de reeds gevoerde bespre kingen over het doortrekken tot Graauw van het eventueel te graven kanaal HulstAxel sche Sassing, werd daarna door de Saeftinge- polder gereden naar Graauw en Paal, om ook daar den toestand te aanschouwen. Daarop reed men terug naar Hulst om dan via Absdale en Kijkuit over den Rijksweg langs het ontworpen trace van het Kanaal naar Axel en Sassing te rijden en zoo over Sluiskil, waar de brug, die anders het publiek heel wat last kan veroorzaken, thans direct gelegenheid bood om de overzijde van het kanaal te bereiken, naar Ter Neuzen. Met het oog op de plannen voor een eventueele verbreeding van het kanaal naar Gent werden te Ter Neuzen de sluiswerken bezichtigd. Nu kwamen Philippine en de Isabellasluis met de kanaalwerken in den Braakman aan de beurt, waama via IJzendijke en Oostburg naar Sluis werd gereden. Hier had een be- spreking plaats met Burgemeester en Wet- houders omtrent de omlegging van een weg, waarna over Zuidzande Breskens werd be reikt, vanwaar Z. Exc. omstreeks half vijf wede'r naar den Haag vertrok. Naar ons van goed ingelichte zijde werd medegedeeld, zou de minister met buitenge- wone belangstelling den toestand van de ver- keerswegen en van de verbindingen in Z.- Vlaanderen bestudeeren, zoodat met ge- gronde hoop binnen afzienbaren tjjd belang- rijke verbeteringen zijn te verwachten. ONTWATERING VAN OOST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Het Dagbl. van N.-Br. en Z. meldt: De commissie voor ontwatering van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, die verscheidene jaren niet meer vergaderd had, is Dinsdagnamiddag op uitnoodiging van Mr. P. Dieleman uit Mid delburg weer bijeen geweest in hotel „De Graanbeurs" te Hulst. Op deze vergadering waren ook tegenwoor- dig de deskundigen Jhr. Van Panhuys van het Rijksontwateringsbureau uit Den Haag, Ir. Stevens, Rijkslandbouwconsulent en inspec teur van 's Rijks werkverschaffing te Goes, de Rijkshoofdingenieur Walland uit Middel burg, de provinciale hoofdingenieur Van Leeu- wen en de provinciale ingenieur Cohen Stuart. Voornamelijk werden de moeilijkheden be- sproken welke de landbouwers van het vrjfde district in den laatsten tijd in toenemende mate ondervinden door de verbetering van de ontwatering aan de overzijde van de grens, waardoor het polderwater uit Belgie sneller wordt afgevoerd dan voorheen. Zeeuwsch-VI aamsche polders, welke het water reieds vroeger onvoldoende konden ver- werken, verkeeren thans in nog grootere moeilijkheden. Aangedrongen werd op verlaging van het niveau der Othenesche Kreek. De aanwezige deskundigen waren evenwel van meening, dat dit geen afdoende oplossing kon brengen. Besloten werd bij Rijk en Provineie 'n sub- sidie aan te vragen, om te doen onderzoeken, in hoeverre het in 1921 door het ingenieurs- bureau Hasselt en de Koning aanbevolen plan van 1.211.000, voornamelijk ten koste te leggen aan verbeteringen der waterleidiingen en het stichten van gemalen, kan uitgevoerd worden. Men hoopt na verkrijging van deze subsidie nog voor 1 Mei a.s. het herziene plan aan de betrokken polders te kunnen voorleg- gen, opdat het plan behandeld kan worden in de zomerzitting 1932 der Prov. Staten. DE ELECTRIFICATIE VAN ZEELAND. De naaml. venn. P. Z. E. M. gaat geregeld door met het voorzien van de Zeeuwsclie ge meenten van electrischen stroom. Op Walche- ren zijn de meeste gemeenten reeds aange- sloten en op Zuid-Beveland ook reeds ver scheidene. Ook te Hoedekenskerke verwachtte men binnenkort stroom te hebben. Er is ech ter stagnatie ontstaan, doordat een inwoner van Baarland weigert toestemming te ver- leenen den kabel te leggen door een hem toe- behoorenden wegsberm. Vrijdag is het werk stopgezet en de betrokken werklieden zijn ontslagen. JUBILEUM ZWAGERMAN. Het aantal bewijzen van belangstelling in het 25jarig ambtsjubileum van den heer C. Zwagerman, is Maandag in den loop van den dag steeds toegenomen en uit alle deelen van Zeeland en ook van buiten de provineie had men zich opgemaakt om den symphatieken voorman in de zuivel- en veeteeltbeweging in onze provineie persoonlijk geluk te komen wenschen met zijn zilveren feest, het bezoek- register telde vele namen en zal voor de familie zeker een goed aandenken blijven aan dezen feestdag. Te ongeveer half drie kwam het comity uit den Zeeuwschen landbouw, bestaande uit de heeren mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M. en der Zuivelcommissie voor Zeeland; H. A. Hanken, voorzitter van de Prov. com missie voor de verbetering van het Varkens- ras en van de Vereeniging tot verbetering van het Schapenras; W. Kakebeeke, Voorzit ter der Prov. Commissie voor de verbetering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland en van de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland; A. H. de Milliano, Voorzitter van den Chr. Boerenbond in Z.- Vlaanderen W.D.; J. Rijk Mzn, voorzitter van de Afd. Zeeland van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond; Jos. Truijman, voor zitter van den Kring O. Z.-Vlaanderen van den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond; O. P. Vogelaar, voorzitter van de Prov. Afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond en Ir. J. Siebenga, voorzitter der Ver eeniging ter verbetering van het Geitenras in Zeeland. De heeren Rijk en Kakebeeke waren ver- hinderd aanwezig te zijn. Namens het Comity nam de voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, het woord en wees er op hoe de jubilaris in Hauwers geboren werd in een tijd van malaise voor den landbouw, die wellicht alleen door de huidige overtroffen wordt. Het was in een streek van veeteelt en het is dus niet te verwonderen, dat hij zich tot de zuivelbereiding aangetrokken ge- voelde. Zijn eerste kennis heeft hij te danken aan het hoofd der school, den heer Ruijter- man, die hem ook telde onder de eerste leer- lingen van den op 1 October 1898 geopende tweejarigen landbouwcursus. Daarna kon ue heer Zwagerman door veler steun gaan stu- deeren aan de Landbouwschool te Wagenin- gen en spoedig daarna volgde zijn benoeming tot assistent zuivelconsulent in Zuid-Holland. Het was in den tijd, dat de consulenten nog door de maatschappijen werden aangesteld met steun van de Regeering. In Zeeland kwam het zuivelconsulentschap op 1 Juli 1899 iJ werking, nadat den strijd tusschen de regee ring en de Z. L. M. over de plaats van vesti- ging Goes of Middelburg, ten gunste van de hoofdstad was beslecht en trad de heer Koert als eerste consulent op. De heer Koert vroeg en verkreeg met 1 November 1906 eervol ont- slag en benoemde het hoofdbestuur met 21 van de 22 stemmen tegen dien datum den heer Zwagerman. Reeds in de algemeene ver gadering der Z. L. M. op 13 Juni 1907 kon de voorzitter reeds getuigen, dat de heer Zwa german door zijn degelijk optreden algemeene tevredenheid verwekte. In deze vergadering sprak de consulem over ,,De veehouderij in verband met melk- en zuivelproductie in Zeeland". Op 7 Novem ber 1907 benoemde de hoofdbestuursvergade- ring den heer Zwagerman bij acclamatie de- finitief na een jaar van proef en noemde de voorzitter hem de bekwame, ijverige en be- scheiden ambtenaar. In 1908 werden de be- langen van de veeteelt aan die van de zuivel bereiding gekoppeld. In 1909 erkende de Z. L. M. de belangen van de geitenfokkerij en het was op initiatief van den jubilaris, da.t de Vereeniging tot bevordering van het geiten ras werd opgericht. Spoedig volgden varkens- en schapenfokvereenigingen. Een speciaal werk maakte de heer Zwagerman ook van do propaganda voor het verstrekken van bieten- blaren als veevoedsel, maar het lukte hem nog niet direct er den onaangenamen smaak en reuk van te bestrijden. 1 April 1913 was een gewichtigen datum, omdat toen het Rijk het consulentschap overnam en ook den heer Zwagerman en zijn assistent, den heer Kiel- stra. Ten slotte wees spr. ook op het zeer groote aandeel, dat de heer Zwagerman heeft gehad in de reorganisatie van de Z. L. M., en richtte zich ook nog tot mevrouw Zwager man en de kinderen van den gehuldigde. Met toepasselijke woorden bood de heer Dieleman daarop het radiotoestel en een makkelijke stoel aan en een daarbij behoo- rend album. Dit album, van de vaardige hand van den heer F. P. D'huy te Amersfoort, draagt boven op den naam van den jubilaris en de jaar- tallen 19061931 en op het titelblad de vol gende opdnacht: ,,Aan C. Zwagerman, ter gelegenheid van zijn 25jarig jubileum als Zuivelconsulent, tevens belast met veeteeltzaken voor Zeeland, door organisaties, corporaties op landbouw- gebied en zijne vele vrienden. 1 November 1931." Hierop volgen tusschen de 400 en 500 hand- teekeningen van de schenkers. De heer Zwagerman bracht eerst dank aan zijn vier aanwezige zusters, die hem steeds een groote steun waren en aan zijn vrouw en zijn kinderen en verzekerde daarna, dat hij de opvatting huldigt, dat men als mensch zijn plicht moet doen en' niet moet vragen om dank, hij heeft dit steeds gedaan met hart en ziel en is als niet-Zeeuw gaan houden van de Zeeuwen en hun land. Spr. is niet zoozeer dankbaar voor de hulde, maar als een kleine jongen is hij blijde voor de bewijzen van vriendschap die in dit alles liggen. Men heeft niet volstaan met de uitgifte van het prach- tige landbouwbladnummer, met de vele bloe- men, maar komt nu ook met geschenken. Spr. had tot nu met zijn huisgenooten niet de gelegenheid alles wat door den aether tot ons komt te hooren, hij hoopt er nu na ge- danen arbeid van te genieten. Dat het juist de heer Dieleman was, die hem toesprak, stelt spr. te meer op prijs, om dat hij voor diens werkzaamheid en toewijding steeds den grootsten eerbied heeft. Ook na deze meer officieele huldiging bleef het een komen en gaan van vrienden in de receptiekamer. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn als gevonden gedeponeerd: een portemonnaie en belastingmerk. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente- veldwachter J. van Westenbrugge alhier. WESTDORPE. Op 31 October stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling alhier 3 personen als werkloos ingeschreven. Op 1 October be- droeg het aantal ingeschreven werkloozen 19, GELDLEENIN G. De firma Ls. van WaesbergheJanssens te Hulst sloot met het Waterschap „Walsoor- den" te Hontenisse eene 4 obligatieleening groot f 8250. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. In de zitting van 3 November werden de volgende zaken behandeld: A. F. v. L., oud 31 j., werkman te Clinge, werd beklaagd dat hij op 4 October jl. te Clinge Theophiel Cobaret heeft geslagen. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. R. F. D., oud 19 j., polderwerker te West- dorpe, werd tenlaste gelegd, dat hij op 27 September j.l. te Westdorpe in een caf<5 Elodie Kindt heeft beleedigd. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. M. S. v. V., huisvr. A. F. v. L., oud 32 jaar, zonder beroep te Clinge, werd verdacht, dat zij op 3 October te Clinge Mathilda Lafeber en Magdalena de Bruijckere heeft beleedigd. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. A. d. H., oud 32 j., landbouwer te Schoon- dijke en P. J. d. B., oud 26 j., arbeider te Groede, werden ten laste gelegd dat zij in den nacht van 26 op 27 Aug. j.l. te Groede te zamen en in vereeniging hebben gevischt in den Nieuwerkerkschen kreek, waarvan M. A. Maziere de vischrechthebbende was. Eisch: ieder 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: idem. C. C., oud 43 j., paardenslager te Gent (B.), werd ten laste gelegd, dat hij op 22 Sept. j.l. te Philippine den opperwachtmeester der ma- rechaussde De Keuning, terwijl deze daar surveilleerde, heeft beleedigd. Eisch: 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. E. T. v .L., oud 22 j., werkman te Graauw, werd verdacht dat hij op 6 October j.l. te Clinge Theophiel Cobaret heeft geslagen. Eisch15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. C. B. v. V., oud 18 j., landbouwersknecht te Hoofdplaat, werd beklaagd, dat hij op 22 en 28 September te Hoofdplaat telkens 1 heeft weggenomen, toebehoorende aan J. F. de Smit. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. Door J. S., oud 26 j„ werkman te Bres kens, is cassatie aangeteekend tegen het von- nis der Rechtbank van 30 October j.l., waar bij hij wegens het trekken van voordeel uit ontucht, is veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 9 maanden Rijkswerkinrichting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOP- HANDEL VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week van 19—26 October werd bij het bureau der Kamer opgaaf gedaan van de volgende Inschrijving: Firma K. L. van Broeck, Clinge, Molen- straat B 156, klompenmakerij. Venn.: K. L. en Ren6 van Broeck, Clinge. Opheffing: Alphons de Moor, A 138, kruidemer. Ver- effenaar: A. de Moor, Zuiddorpe. BOTER CONTRA MARGARINE. De besturen van den Z. Ned. Zuivelbond en den Brab. Zuivelbond hebben naar het Algem. Nederl. Landbouwblad meldt een circulaire gezonden aan alle kloosters, ziekenhuizen, pensionaten enz. in Limburg ,Noord-Brabant en Zeeland, om het botergebruik te propagee- ren. Daarin wordt o.m. gezegd, dat de boter vitamines bevat, die in margarine niet voor komen. KINDJE VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is het 6-jarig zoontje van den landbouwer Dees te Middelstum (Gr.) in een nabij de ouderlijke woning gelegen sloot geraakt en verdronken. EEN POSTAUTO TE AMSTERDAM ONTVOERD EN GELICHT. Maandagavond is te Amsterdam, naar de N. R. Crt. meldt ditmaal den tweeden keer in betrekkeljjk korten tijd een postauto gelicht. Te ongeveer kwart over zeven kwam deze auto voor het bijkantoor in de van Eeghenstraat voorrijden, om de brievenbus te lichten. Terwijl de chauffeur-postbeambte deze opende, sprongen plotseling twee man- nen op den auto, waarvan de chauffeur den motor had laten draaien; van het korte oogen blik, dat deze noodig had om den inhoud van de brievenbus over te storten in de postzak en haar weer te sluiten, hebben zij gebruik gemaakt om er met den auto van door te gaan. Onmiddellijk heeft de beambte tele- fonisch het politiebureau Overtoom gewaar- schuwd en vandaar zijn alle politiebureaux en posthuizen in de stad op de hoogte gesteld met mededeeling van het nummer van den gestolen auto. Spoedig daarna kwam bericht, dat een postauto onbeheerd stond op den hoek Beethovenstraat en Memmelinckstraat n Zuid. Een voorbijgangster had twee mannen eruit zien ispringen, die elk een zak droegen en hen over zien gaan in een luxe auto, die onmiddellijk erachter gestopt had. Deze wagen is met groote vaart en met gedoofde lichten weggereden. Niemand heeft het num mer kunnen opnemen. De beambte van den postauto verklaarde, dat hij op zijn route langs verschillende bussen die hij reeds go-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2