P e uilleton - v ertellinge n RugpijnNierenPilien^ L AHDB JUWBEBICHTE M PBEDIKBEUBTBB. SPORT. &SMRM&DE 5ERIGHTEV. NED. ELFTAL—BLACKBURN ROVERS. BRABANTSCHE BRIEVEN. -fr WAT EEN WERELDSTAD VEKBRUIKT. EEN MERKWAARDIGE DIEFSTAL. KOEWACHT. Donderdagmorgen brak boven onze ge meente een kort doch hevig onweer los, het- welk vergezeld ging door een groote hagel- neersiag. De bliksem sloeg in op onze kerk- toren, vernielde vele pannen en gedeeltelijk de wijzerplaat van de torenklok. Ook in de sacristie werd een aanmerkelijke schade aan- gericht. In vele huizen zijn de electrLche ge- leidingen stuk. Sinds een paar weken is de uitvoer van aardappelen naar Belgie zeer groot. De meeste aardappelen worden uitgevoerd naar Lokeren en omgeving, alwaar de oogst door de hooge waterstand mislukt is. NAJAARSKEURING VAN DEKHENGSTEN De najaarskeuring van dekhengsten (koud- bloed), vanwege de Prov. Reg. Com, voor de Paardenfokkerij in Zeeland hadden den vol- genden uitslag: Hulst: Goedgekeurd werden: Charles du M61o, eig. S. SteijaertPlasschaert, Graauw; Francois du M61o, dezelfde; Attila de Boneffe, eig. Jos. de Waal, Ossenisse; Frits, eig. J. F. Verstraeten, Graauw; Franco ,eig. B. J. Boeding, Stoppeldijk; Alban de Fair, eig. H. Buijck, Eede. Uitgesteld: Avenir de Castia, eig. F. Ba- quet, Naast (B.); Bristol, P. A. Verdurmen, Kloosterzande. Axel: Goedgekeurd: Joubert d'Hulst, eig. M. van Fraaijenhove; Garqon, eig. D. Fas- saert, Stoppeldijk; Doris, eig. Jan den Hamer Jzn.Avenir, eig. Com. de Feijter e.a., Bosch- kapelle; Saxon, eig. Jac.de Feijter Lzn.; Bour- gois van Lunitersihoek, eig. C. de Feijter, als- voren; Papini, eig. Jac. de Feijter Czn., Bosch- kapelle; Victorieux, eig. H.V. „De Herle- ving"; Guerrier de Thuilles, eig. H.V. „Nieuw Leven"; Herseur n de Cognebeau, eig. H.V. stoppeldijk"; Ferdinand d'Albinasos", eig. A. B. W. Kindt, Hoek; Khan de la Loge, eig. H.V. „Nieuw Leven"; Espoir d'Aurore, eig. Gebr. Daelman, Westdorpe; Robert, eig. H. Bonte, Koewacht; Hans de Laboureur, eig. L. G. Wauters, Assenede (B.). Goed voor 3 jaar: Moustic de Merveille, eig. Gebr. Daelman. Goed voor 1931, 1932, 1933: Camaval d'Ahea, eig. Gebr. Aeraoudts, Sluis. Vertoond: Marquis de Philippine, eig. S. Pieters, Philippine. Uitgesteld: Ex Money, eig. Jan de Putter; Jules, eig. H. Bonte, Koewacht. De eigenaars bij wier naam geen woon- plaats is vermeld, wonen te Axel. ZONDAG 1 NOVEMBER 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. Ds. W. H. Kelder, van Ellewoutsdijk; 2 u. Ds. W. H. Kelder, doopsbedi ening. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2 u. Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9V2 u„ en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% en 2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2 y2 u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5 y2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5y2 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamlddags om 2% uur Lof. RECHTSZAKEN. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van 30 October werden de volgende vonnissen uitgesproken J. D., oud 23 j., zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. D. F. S., oud 51 j., werkman te Schoondijke, is wegens alsvoren veroordeeld tot 15 boete of 5 dagen hechtenis. J. S., oud 26 j., werkman te Breskens, is wegens voordeel trekken uit ontucht, veroor deeld tot 3 dagen hechtenis en 9 maanden Rijkswerkinricbting. A. C., oud 46 j., fabrieksdirecteur te Sluis, kil, beklaagd van overtreding van de Veilig- heidswet, is ontslagen van rechtsvervolging. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le klasse: Tilburg: LONGA-BW. Tilburg: Willem HDe Valk. Eindhoven: EindhovenPSV. 2e klasse A: Bergen op Zoom: MEVOVelocitas. RoosendaalAllianceHero. Breda: BredaRBC. Ter Neuzen: TemeuzenDOSKO. OosterhoutTSCMiddelburg. 3e klasse A: Middelburg: Middelburg IIHansweert. Axel: Axel-De Zeeuwen. 3e klasse B: Middelburg: WalcherenN.-Borgvliet. Vlissingen: Vlissingen IZeelandia I. Bergen op Zoom: DOSKO IIGoeis. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B: F.C. SluisTemeuzen H. Breskens—Clinge. 2e klasse B: HontenisseSluiskil. OranjeAxel n. PHIVOTemeuzen III. 2e klasse C: JulianaF.C. Sluis H. 3e klasse B: KoewachtSassche Boys II. Stoppeldijk IISluiskil H. TERNEUZEN—DOSKO. De Bergen op Zoomsche club DOSKO is a.s. Zondag de gait van onze plaatselijke ver- eeniging, die, na een week van rust, thans de zwaarste wedstrijden zal hebben te spelen voor het jaar ten einde is. DOSKO heeft reeds vroeger alhier gespeeld in vriendschappclrjke wedstrijden, waarin zij steeds de meerdere was. Dit was echter in den tijd toen Temeuzen nog in de derde klasse speelde en behalve het sportieve geen andere belangen voor haar op het ispel stonden. Men kan dus deze wedstrijden niet als maatstaf nemen om de krachten te bepalen en hieruit een voorspelling te doen. DOSKO heeft verleden week te Middelburg gespeeld tegen Hummer e6n van de ranglijst en na een spannenden wedstrijd de beide pun- ten in Middelburg moeten laten. Thans wacht haar weder een zwaren strijd waarvan zij ten voile overtuigd is en alles zal doen om de verloren punten in te halen, want DOSKO behoort tot de clubs, die een woordje hebben mode te spreken. Aan de andere zijde staat dat DOSKO nog geen enkele uit-wedstrijd heeft gewonnen. terwijl zij tegen haar stadgenoot MEVO ver- loor met 12 in een wedstrijd waarin zij feitelijk de meerdere was. Tegen Breda speel de zij gelijk en won met 61 van Alliance. Uit deze cyfers blijkt dus duidelijk, dat het in de aanstaande ontmoeting alhier zal spannen. Zal Temeuzen, die op eigen terrein nog nimmer verloor, ook thans de traditie voort zetten? Of zal DOSKO hieraan een einde maken? Wij weten het waarlijk niet, al hou- den wij het op Terneuzen, dat voor de eerste maal in dit seizoen geheel volledig het veld zal betreden, en daar er voor Terneuzen veel van afhangt zal zij zich weer geheel geven. Een verloren wedstrijd of zelfs een gelijk spel zou haar in de ranglijst ver doen tuimelen, en Terneuzen heeft het er nu eenmaal op gezet een leidende positie in de Tweede klasse in te nemen, en dient zich voor te bereiden voor de zeer belangrijke ontmoeting tegen Middelburg, met welke vereeniging zij thans nog slechts e£n punt ten achter is. De belangstelling voor dezen wedstrjjd is weder groot en als haar elftal in vorm is, verwachten wij een overwinning voor Ter neuzen. De Woensdag te Rotterdam plaats gehad hebbende ontmoeting tusschen een voorloopig Nederlandsch elftal en de Engelsche prof- club Blackburn Rovers, is geeindigd in een 32-overwinning voor ons proefelftal. De ruststand was 11. Ulvenhout, 27 October 1931. Menier, Ongeleufelijk zoow oaverwachts as da-d-eerste winterke op ons lijf is komen vai- len. Stillekes en wit vie! 't uit d'n hoogzwarten die glaanzend was van 't sterrenlicht. Vinnig schoof Zondaggemiddag 'nen steuvige Noordiwester laag over de 6erde. De wegels zagen grijs van de kouw. En eigenlijk was 't Zondagmiddag veur 't eerst, dat de gloeiing van 't plattebuske om oewen nek sloeg, as twee mollige drmkes zoo zocht en zoow zalig. Trui c'r neus kwam weer laankzomkes in actie en d'n punt glom vochtig in d'n dag. De vorst was dus op komst! En toen 'k d'n aanderen mergen opsting, ollee, Trui d'r drupneus had z'n plicht weer goed gedaan. De glazen in 't achterhuis waren wit be- vroren. Schoone paauweveeren laggen sierlijk geslepen in 't mat-witte glas. 'n Ouw juute zakske lag stijf naast de pomp. D'n notel£6r sting veur dood in d'n haard- bevroren &erde en loodizwaar smakte nouw en dan 'n doodgevroren blad uit z'nen grijzen kruin op d'n erft neer. Stil! Ge heurde d'n witte vorst 't leven in de blaaikes kraken. De dakskes op schuren en stallen laggen wit-bestoven, scherp afgelijnd teugen de locht, waarin 't maantje aan 't versmelten was as 'n plakske ijs. Nevel stond op e6rde. Kouwe, natte daamp, die begon te dmppen in tikkend lawijd deur de stilte. 'k Sting de waereld aan te kijken mee 'nen open mond. Wa was er veul veraanderd in dieen eenen nacht. Blommen as vusten nog, hongen neer as in deemoed aan de stervende Stengels. Gin glaans, gin kleur, gin flonkerske was over- gebleven van d'r trotsche herfstpracht. 'n Wit dooden-waas dekte da-d-allegaar nouiw weg. En steeds viel uit die stille, droeve locht mee zwaren smak 't dooie blad. Scherper kwammen de geraaten van de kminen teugen de kleerende locht aan te staan. 'n Vacht van goudlaken, dikker en dikker, da dekte de Serde. En in de locht, daar wier 't leeg. In 't koezjjn van 't raam builden en bobbel- den glazige kwabbels van ijs. 't Leste, 't allerleste vurig rood en p66rs gegloei was uit m'nen wingerd weggebluscht. Alleen 't vlecht- en netwerk van de peezige sligertakken, lag as 'n reuzenspinnerag nouw teugen m'nen gevel aangekleefd. En och wa was 't stil. Zwaar van de stilte was 't, die wit neer- hong van d'n hemel. Ja, daar was heel wa gebeurd van d'n nacht. „Trui", riep ik mee 't binnenkomen: „'t is er deur horre! D'n winter is gekomen!" En onderwrjl sloeg d'n wind me teugen van d'ren schort, waarmee ze d'r neus had afgedroogd. „Jaja", zuchtte Trui: „jaja, da's gin nuuws!" En weer drong 'n p£6rltje laang- zomkes naar buiten in lekkenden groet. Ik zee maar niks waant de kermis was sjuust gedaan enneollee, zat ik thuis nog zo'n bietje in d'n na-kermis, om 't geval maar 's 'nen schoonen naam te geven. Hjj was toch weer zoow schoon veur me- kaar gekomen, ee! Daar mekeerde nouw niks aan, niks. Me zijn mee z'n drieen, Vrijdagsmiddagges, in d'n ,,Bonten Os" bij mekaar gekomen. Ik stalde-n-er m'nen gruuntenwagel, d'n Tiest lee er z'n bodschappen in, die ie veur Aantjes mee moest brengen uit de stad en d'n Fielp stalde-n-er z'n sjees mee de leege broodmanden en z'n Voske. D'n Blaauwe en d'n Bakker zatten 'r daar- veur al, toen ik binnenkwam. D'n urgel spulde en baste z'n zware klaan- ken deur 't kefeeke, dat de buren er van bol gongen staan. Tabaksrook dreef 't kroegske deur in asch- kleurigen novel en 't was er zdow vol van of ge 'n akwariejum binnenstapte. D'n Tiest had me-n-al gezien en knipte 'n ogske over d'n Fielp z'nen schouwer. Toch twijwelde-n-ik aan d'n Fielp, hoewel deuzen ltearel, die toch d'n Fielp zijn moest, 6k 'nen rug had ter bridte van 'n bedstee. Dichterbij gekomen ja, 't was wrendig d'n Bakker. Vermamd as meneer. Hij had 'n bolhoedje-n-opgezet. 't Ding sting net op z'n hoofd as 't knobbeke-n-op d'n deksel van m'nen tabakspot. Heel veurzichtig, asof ie 'nen stijven nek had, zoo moes ie mee z'nen zultkop iballeceeren om 't hoedje op z'nen glibbert te kunnen houwen. „Wa zegde van hum?" vroeg d'n Blaauwe, naar den Fielp wijizende, mee da'k gong zitten. „Nou ge't mijn zoow ronduit vraagt, Tiest", zee ik: ,,'k mot zeggen dat ie 'r kollesaal netjes uitziet!" „Sjuust mijn gedacht", zee d'n Blaauwe dood-emstig. „As jullie mijn soms emmen motten vroeg d'n Fielp. „Ofzijde guilie soms sjeloers op zo'n hoedje?" „Nouw, eerlijk gezeed, Bakker". zee ik: sjeloers is nouw 't woord nie, maar 'k wouw toch wel, da Trui mijn ok's bedocht mee zo'n bolleke. 't Sta-d-oew geschilderd, Fielp, ge- schilderd, in een woord. „Da's nouw maar gekkigheid", zee d'n Fielp ,,maar ge kim nie geleuven, hoe makkelijk die dingen zitten!" En dat zee-t-ie wa kraohtig, zooda-d-et dingske wegrolde, over d'n vloer, hier en daar deur d'n blaauwen tabaksnevel wier getrapt en eindelijk bovan op d'n urgel terechtkwam. „Een-nul", riep d'n Blaauwe en toen wouwen ze wezenlijk mee 't dingske 'nen wedstrijd speulen. Maar d'n Fielp sprong er effe tusschen mee z'n fcweehonderdveftig pond, zette-'n paar kermisgangers opzij en lee 'r 'n paar op de buljert, nam 'n stoeltje en vischte z'n sjekoowke uit d'n urgel. En as 'nen toreador schreed ie, mee 't hoedje weer bovenop z'n vuls te groot hoofd, naar z'n plek aan ons tafeltje en zee: ,,en wie 'r nouw nog 's naar wg'st, die pak ik mee kop en st66rt, zet'm in't hoedje en schud'm zoow de raam uit naar buiten. Toen was 't twee- nul! da snapte! Wa-d-emmen mee da dinkske 'n plazier g'ad. De stemming zat er dalvjk in en stiekum gong 'k mee m'n eigen 'n weddenschap aan (zoo een kunde nooit verliezen!) dat d'n Fielp z'n hoedje Ulvenhout nooit meer trug zouw zien! En jawel, horre. Toen me na verschejjen avonturen eindelijk bij d'n Kop van Jut waren aangelaand, toen gebeurde-n-'t! „Nouw, wie eerst, mannen!" kwekte d'n Fielp. Ja, amico, da's zo'nen stilzwygenden wed strijd, snapte, wie d'n klapper 't hogste raken kan! »-A-s gij 's begon", zee d'n Blaauwe teugen mijn: „dan ikke, en d'n Fielp 't lest". ,,Accoord", riep d'n bakker: ,,dan raansel ik 'r jullie aUebei tegeljjk uit, mannen!" »Gin kwestie van, Fielp", zee d'n Tiest zoow seerjeus of 't om 'n gouwen medallie gong: „gij zij-d-'nen vetkwabbel van niks. Inplak van spierballen in oew ermen hedde gij daar gehaktballen zitten, man, daar lach ik mee!" „Wel drommels!" viel d'n Fielp uit: „da za'k oew gewaar laten worren, Blaauwe pezerik!" „Pas maar op oew hoedje", waarschouwde d'n Blaauwe en toen teugen mijn: „011ee, Drd, gij begint", en toen kneep ie 'n ogske toe, of ie zeggen wouw: „nie te haand slaan!" Nouw begreep ik de truuk van d'n Tiest. Waant dat ie mee d'n Bakker wa veur had, da zat er maar te dik in! Ik sloeg zoo tusschen pruimen en krenten in en zuchtte-n-as 'n verroeste braandspuit. 't Was niks natuurlijk! „Nie kwaad", zee d'n Tiest zoow veur z'n eigen, maar toch z66 dat d'n bakker 'm ver- staan kon: „nie kwaad!" D'n bakker spoog 's op d'n grond. „Jongejuffrouiwenwerk", zee-t-ie: „prul- dery „Nouw ikke", zee d'n Tiest. En hij pakte dieen hamer vast, zwaaide-n-'m over z'n hoofd ensloeg er naffen. D'n Fielp scheurde. ,,Wa-d-'n prullemannen kwekte-n-ie!" 't Ongeduld liep uit z'n oogen! D'n Tiest kwam op 't lest effekes boven mijn uit en zuchtende-n-as 'nen ouwen stoom- tram, gaf ie d'n hamer aan Fielpe en zee „nouw gij, protsmakert!" „Protsmakert?" zee d'n bakker: „prots- makert? Daar zulde 's effen van staan te gapen, Blaauwe: op-zij!" Hij drukte z'n hoedje wa vaster, zoowdat et nog wa losser omhoog veerde, zwaaide d'n hamer of ie heel d'n kermis mee 6enen slag naar z'n mallemoer wouw slaan en toen toen tipte d'n Blaauwe sjuust op tijd achter teugen 't bolhoadje-n-aan, da sjuust op d'n Kop van Jut viel. D'n bakker kon z'n eigen nie meer trughouwen en of ie wouw of nie, hij moest z'n eigen hoedje aan flarren slaan. De menschen, die 'r allegaar omhenen stonden, die kregen wa van 't lachen. En da gezicht van d'n Fielp! Da was on- betaalbaar! Ineens begreep-ie 't opzetje. De Tiest nam 't hoedje op, 't was platge- slagen tot 'n groote ster en veurzichtig lee-t ie 't toen op d'n bakker z'n hoofd. Jammer", zee d'n Tiest! ,,'t Was zo'n aarig hoedje. 't Sting oew zoowvlug!" „Ge zij-d-'n zwijn", zee d'n Fielp: mee z'n „ster" op z'n hoofd: ,,maar onthoud, Tiest, mijn beurt kom-d-ok!" „Afgesproken", zee d'n Blaauwe! ,,'t Is laat geworren, dieen dag! 'k Kwam 's avonds om haalf 66n mee d'n gruuntenwagel weer thuis. En moei! Dood- moei! Maar 'n plazier g'ad. Da's nie te vertellen. Daarom doei 'k 't ok maar nie. 't Is mee Trui weer zo'n bietje op regel, dus 'k houw de rest veur me-n-eigen Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet k voe DR6. BEDRIEGERS BEDROGEN. Twee werkloozen vervoegden zich naar de Telgr. meldt, op een middag van de vorige week in een schoenenmagazijn aan den Haar- lemmerdijk. Zij' gaven den wensch te kennen, dat zij een paar nieuwe schoenen wilden heb ben. Toen ieder van hen een paar aan de voeten had, verklaarden zij dat de rekening moest worden aangeboden aan het Bureau voor Maatschappelijken Steun, dat de schoe nen wel zou betalen. De chef van de zaak ging hier uiteraard niet op in, hij deelde den heeren mede, dat genoemd bureau vermoede- lijk geen acht of negen gulden voor een paar schoenen zou willen betalen, misschien zou het bereid zijn een bedrag van 4,75 per paar te verstrekken, weshalve hij den twee man nen het voorstel deed, de schoenen weer uit te trekken en ze voor goedkoopere te vervan- gem. De twee zonderlinge koopers gingen hier op in, waarmede zij blijk gaven dat zij er niet op rekenden, dat de chef hen brji de neus zou nemen. Toen zij namelijk hun schoenen hadden uitgetrokken wierp de chef him de oude schoenen toe en gelastte hen de zaak te verlaten. Het feit dat inmiddels de politie was gewaarschuwd en drie agenten naar bin- nen waren gekomen, had tot gevolg dat beide mannen zich niet durfden verzetten. Nadat naam en adres door de politie was genoteerd, konden zij vertrekken. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Torgau heeft Dinsdag- avond den landarbeider Franz Dehmann we gens moord met berooving ter dood veroor deeld. Tien jaar geleden was een aannemer vermoord langs den weg gevonden, van het geld, dat hij bij zich droeg voor uitbetaling van loon, beroofd. Lehmann is destijds van den moord verdacht, doch wegens gebrek aan be wij s vrijgesproken. Hij is thans getrouwd; zijn geweten liet hem niet met rust, waarop hij herziening van het proces vroeg en mede- deelde den moord te hebben gepleegd. GROOTE KOUDE IN MIDDEN-ZWEDEN. Zoolang de meteorologische dienst bestaat is het in een deel van Midden Zweden om dezen tijd van het jaar nimmer zoo koud ge- weest als in den nacht van Zondag op Maan- dag. Te Sama in Dalecarlie vroor het om 7 uur s morgenis 17 graden in de omstreken van Gavle daalde het kwik 's nachts tot 15 en 16 graden onder nul. In Noord-Zweden was er slechts 4 h 5 graden vorst. In de provincie Gastrikland is Zondag op verscheidene plaatsen zooveel sneeuw geval- len, dat de sneeuwploegen voor den dag ge- haald moesten worden. Hier en daar lag de sneeuw meer dan een halve meter dik. 109 JAAR. Mevrouw Sarah Ann Peary te Alnwick in Northunmberland is Dimsdag overleden. Zij was de oudste vrouw in Groot-Britannie en zou op 10 December van dit jaar 109 jaar zijn geworden. Ook dit sterfgeval bewijst dus weer de juistheid of liever de zeer groote waarschijnlijkheid dat er als maximum van den duur van een menschenleven (in landen waar men er een behoorlijke registratie van geboorte en overlijden op na houdt) geen hoogere leeftijd voorkomt dan 110, en mis schien in zeer, zeer enkele gevallem 111 jaar. ECHTSCHEIDINGEN. Dinsdag is het 4000ste geval van echtschei- ding van dit jaar behandeld in Engeland Wanneer men bedenkt, dat dit cijfer voor het jaar ten einde is nog wel met eenige honder- den grooter zal worden, blijkt wel hoe enorm veel grooter het aantal echtscheidingen dit jaar is geworden. Het totaal aantal van ver leden jaar bedroeg 3200 en dat van 1913 slechts 572. DE LAATSTE DER MOHIKANEN. In Makwa Monpuy, een 74jarige in Mil waukee inwonenden Indiaan, meenen, naar de Telegr. meldt, anthropologen van de Uni- versiteit te Chicago, „den laatste der Mohika- nen" te hebben gevonden, die thans nog het oude Mohikaansche dialect kan spreken. Makwa Monpuy, wiens Engelsche naam Wil liam Dick luidt, heeft de t&al zijner vaderen als kind geleerd van zijn ouders, die leefden in een Indianen-reservatie in Wisconsin. Na tuurlijk is hij veel van de taal vergeten en vooral in zijn kennis van de oude Indiaansche liederen en sagen komen, tot groot leedwezen der geleerden, veel leemten voor. Men heeft hem echter voor de gramofoon laten spreken en eenige platen vervaardigd in de taal der Mohikanen, zooals die nog wordt gekend door Makwa Monpuy, den eenigen Indiaan ter we- reld, meent men, die haar nog kent. EEN FLESCH DIE 36 JAAR GEDREVEN HEEFT. In Zuid-Australie spoelde onlangs een flesch aan, die in 1895 van het zeilschip ..Patriarch" over boord werd geworpen. Ze bevat een door den kapitein geschreven mededeeling dat op 20 September 1895 genoemd schip 91 dagen uit was van Landen, dat de flesch op 39 gr. Z. en 130 gr. Oost aan de golven werd toever- trouwd om de richting en de kracht van den zeestroom te kunnen bepalen. De ..Patriarch" was gebouwd in 1860, ge heel van ijzer en mocht bogen op de meest luxueuse inrichtingen, voor het passagiersver- voer tusschen Londen en Australie. Ze had een achterdek dat 90 voet lang was en dat be- schouwd werd als de meest ideale wandelge- legenheid voor haar 40 passagiers. In 1896 werd ze verkocht. EEN EIGENAARDIGE BRUILOFT. Bij een bruiloft in het Zuid-Servische dorp Kratovo stond het bruidspaar met de gasten reeds voor het altaar en de geestelijke richtte de vraag tot de bruid, of zij den bruidegom wilde huwen, toen het meisje opeens haar hand uit die van den man rukte en uit de kerk liep. De aanwezigen stonden als vastge- nageld. Opeens echter rende de bruidegom de bruid na, haalde haar in de hoofdstraat in en rukte haar de kleeren van het lijf, zoodat zij weldra spiemaakt op straat stond. Het meisje rende daarop naar het huis harer ouders, die haar echter niet wilden binnen- laten, zoodat zij langen tijd naakt in het dorp moest rondloopen, totdat zij eindelijk door een vriendin werd opgenomen. SLA HEM MORSDOOD, PA! De heer Eric Hewlett, hoofd van een school te Romfond, had den zoon van den heer Her bert Taylor een stokslag toegediend. De vader was hierover zeer verontwaardigd, fietste naar de school, die hij binnenging zonder aan te bellen, waarop hij zich onmiddellijk naar de kamer van het hoofd begaf dien hij bij den keel pakte en een stomp op het linker- oog gaf. Twee ondermeesters snelden het hoofd ter hulp en zoonlief zag toe en riep: Sla hem morsdood, Pa! Zoo al thans is de lazing van het schoolhoofd, volgens mijnheer Taylor zou het hoofd hem eerst bij den schouder gepakt hebben en zou hij slechts uit zelfverdediging geslagen hebben. De rechter, die dit zaakje te behandelen kreeg, geloofde daar echter niet veel van en veroordeelde den onbesuisden vader tot 40 shilling boete en ver- goeding van 10 shilling onkosten van het schoolhoofd aan den dokter. BENDE JEUGDIGE DIEVEN ACHTER SLOT. De ParjftwUM politie heeft een bende fietsen- dieven, w«tt» niet minder den 100 diefstallen heeft gepleegd, opgespoord. De aanvoerder der bende is een 13jarige scholier. Het oudste bendelid telt nog geen vijftien jaren. Teneinde in den stijl te blijven hunner groote collega's hadden de jongens zich van schuilnamen voorzien, zooals Jojo de Ver- ischrikkelijke, Lojas de man zonder gebeente en Titi-le-beau. De gestolen zwijntjes verkochten zij voorde stukken was. W aarom wordt de urine zoo nauwkeurig onderzocht bij elk geneeskundig onderzoek? Omidat het water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet gezond zijn. En de nieren behooren tot de gewichtigste levensorganen. Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een spe- ciaal niermiddel, dat rechtstreeks op de nieren en blaas werkt, deze organen versterkt en op- wekt tot hernieuwde werkzaamheid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiv®r- heden uit het bloed behoorlijk filtreeren, wordt ook de urineloozing vanzelf weder normaaL Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 80 (Ingez. Med.) prijzen varieerende van 10 tot 20 francs aan andere kameraden. Toen de jongens door de politie werden ondervraagd op welke wijze het gestolen geld besteedden, verklaarden zij zonder schroom, dat hun vriendinnetjes groote „eischen" stel- den. Op de meesten hunner werden geladen revolvers gevonden. STEMMEN UIT HET VERLEDEN. Een klein groepje vrienden van Edison en kolonel Gouraud, die in Engeland het eerst de spreekmachines van den grooten uitvlnder heeft ingevoerd, heeft op bijzondere wijze den de stukken was. overledene herdacht. In de woning van mrs. Courtenay Gayer, een dochter van den kolo nel, zijn namelijk oude fonograaf-rollen afge- draaid op het origineele toestel. Aanvankelijk bleken eenige rollen erg te zijn gekrompen. maar nadat de naald zich door een laag vuil en stof van andere rollen had heengewerkt, kon duidelijk de stem worden gehoord van kardinaal Manning. Ook de stemmen van Edison en kolonel Gouraud waren duidelijk hoorbaar. Verder hoorde men een toespraak, die v66r het huwelijk tot den kolonel werd ge- houden en militaire muziek. Er zijn voorts nog rollen met toespraken van koningin Vic toria, lord Salisbury en kardinaal Vaughan. EEN DUUR MISVERSTAND IN RIO DE JANEIRO. De stad Rio de Janeiro heeft naar de Tel. meldt op grond van een klein misver- stand voor 7 millioen gulden grond gekocht, die haar van oudsher heeft toebehoord. De koop werd gesloten door den burgemeeeter en eerst toen hij de bekrachtiging van den koop aanvroeg bij het staatsbestuur, ontdekte de minister van Verkeer de fatale vergissing. Het betreft hier den Santo Antonio-heuvel, die midden in de stad ligt en genivelleerd moet worden om plaats te maken voor bouwgrond, die een waarde van meer dan 12 millioen gulden zou hebben gekregen. De koop zou du3 een goed zaakje zijn, als de heuvel niet reeds istads-eigendom was geweest. Immers reeds in 1852 bestonden plannen om den heuvel te slechten; men verleende een concessie aan een maatschappijde stad zou de nieuwe gronden krijgen, terwijl de maatschappij het recht kreeg de aarde in de rivier te storten en op die wijze voor zichzelf grond te winnen. Met den arbeid werd een aanvang gemaakt, doch wegens gebrek aan kapitaal moest hij worden gestaakt. De maatschappij verkocht de con cessie weer aan een andere ondememing, deze gaf haar door aan een derde; zij ging over naar een vierde maatschappij, die thans kans heeft gezien de concessie te verkoopen aan de stad, die haar oorspronkelijk zelf ver leende. Zoo heeft de slechting van den heu vel, welke niet heeft plaats gehad, aan de stad al 7 millioen gulden gekost. De vier millioen inwoners van Parijs ver- bruiken jaarlijks meer dan twee milliard waren. Ziehier onder meer wat er gegeten en gedronken wordt: 430.000 ton brood, 307.000 kiloliter wijn, 179.000.000 duizend kilo vleesch, dus ongeveer 45 kilo per inwoner, 72.000 ton andere dranken dan wijn, 26.000 ton eieren, 28.000 ton gevogelte. Hieraan dienen toegevoegd ruim 1 milliard ton vruch- ten en groenten. Wanneer men rekening houdt met deze cijfers begrijpt men de groote bedrijvigheid die alle dagen in de beroemde Parijsche Hallen heerscht, alsmede waarom het bestuur van de Fransche hoofdstad uit ziet naar middelen om er uitbreiding aan te geven. DE INVLOED VAN EEN ROL. De in de Parijsche tooneelwereld welbeken- de Suzanne Delorme is in een klooster gegaan. Zij had, naar wij in de Parijsche bladen lezen, in het vorig seizoen avonden achtereen „Le Chant du berceau" gespeeld, waarin zij een meisje was dat, in een klooster opgevoed, dat verlaat om in het huwelijk te treden. Onder den indruk van deze rol beving haar in haar zomervaeantie het verlangen zich uit de wereld terug te trekken en dat heeft nu opeens gedaan. Een besteller kwam de post afhalen van het bijkantoor in Gray's End Road te Londen. Er waren twee zakken, een met gewone, en een met aangeteekende stukken. De zak*en waren te zwaar om ze samen mee te nemen. De besteller nam een van de twee op en bmcht dien naar zijn wagen. Toen hij terugkeerde om den anderen zak te halen, toevallig Juist die met de aangeteekende stukken, was deze verdwenen. De besteller maakte dadeljjk alarm en de aanwezigen uit het publiek gin gen dadelijk met de ambtenaren meezoeken naar den zak, die echter niet gevonden werd, zoodat men detectives te hulp moest roepen. De zak is vermoedeljjk gestolen, doch volgens den beheerder van het kantoor is het onbe- grqpelqk hoe dit geschied kan zijn. De zak was te zwaar en te groot om onder een jas verborgen te worden of onder een kleeding- stuk dat over den arm werd gedragen. „Ik stond tusschen de deur en het publiek in den tijd dat de diefstal gepleegd zou moeten efln en ik heb niemand weg zien gaan met iets, dat op den postzak geleek. Het eenige moge- lijke zou zijn, dat de dieven goed voorbereld zijn geweest en een speciaal gem oak ten zak in hun overjas of een handkoffer, die als het ware onopgemerkt geopend en over den zak heen geplaatst kon worden, hebben gehad. De vermiste postzak is groen van kleur en het zou dadelijk elken ambtenaar zijn opgevallen als een onbevoegde er mee weggeloopen was." De beheerder laat de mogelijkheid nog in het midden, dat er een vergissing in het spel is, maar begrijpt niet, hoe die zou moeten zijn ontstaan, want er waren toch twee zak ken en de tweede was verdwenen toen men hem zou inladen. Men vermoedt, dat de die ven het kantoor eenige dagen hebben gade- geslagen en gezien hebben, dat er bij alle 22 afhaaldiensten een zak met aangeteeken-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6