Ruwe Handen uisvrouwen, Attentie! spoed/g zachtmeL EEREBORDEN. TER NEUZEN, 28 OCTOBER 1931 Weet U, dat de kwaliteit en zuiverheid van het echte Quaker havermout ge- waarborgd wordt door 43 nauwkeurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aan- bevolen. w Alleen echt in de geel-blauw-roode origineele pakken met bon voor zwaar verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken, die 5 ons netto bevatten, zijn voordeeliger. SURSeANOE VAN BETALING VERLEEND. I N DB01TWBEBIC STEM RECHTSZAKEN. SELZAETE (Belgie). PKOVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. (lugez. Med.) DE RESERVE-OFFICIER EN Z1JNE VLAAMSCH-NATIONALE Blii II). De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Zaterdag j.l. trad een meester in de rech- ten, tevens reserve-officier, te Maaseik in den echt met de dochter van den uitgever van het Vlaamsch-nationaal gezinde weekblad „Maas- en Kempenbode". Op het laatste oogenblik werd echter door het Departement van Lands- verdediging bezwaar gemaakt tegen dit huwe- lijk, op grond van een oude en, voor wat de reserve-officieren betreft, in onbruik ge- raakte wet, waarbij officieren zonder een bij Koninklijk besluit verleende toelating, niet in het huwelijksbootje mogen stappen. Naar de katholieke Standaard meent te weten werden deze bezwuren echter alleen door politieke motieven ingegeven. De bruidegom diende daarop stante pede ontslag in als reserve-of ficier, met het gevolg, dat, mede dank zij de tusschenkomst van zeer hooggeplaatste per- sonen, het huwelijk ten slotte toch nog kon worden ingezegend. In het zoo stille Limburgsche stadje bracht dit zonderling optreden van het Departement van Landsverdediging heel wat opschudding teweeg. Onder de leuze, dat de arbeidersklasse de namen van de leiders en de beste werkers aan den socialistischen opbouw niet slechts moet kennen, maar ook voor de toekomst be- waren, heeft de raad van volkscommissaris- sen van de Sowjetunie gelast, dat bij de voor- naamste nieuwe bouwwerken en nieuwe be- drijven op een in het oog vallende plaats eere- borden geplaatst moeten worden, waarop de namen komen van een ontwerper, de voor- naamste leiders en raadgevers bij den bouw en voor alles van de op den voorgrond getre- den keurarbeiders. RUSSISCHE HANDEDSVERTEGENWOOR- DIGER TE PARIJS WEIGERT TERUG TE KEEREN. Zaterdagavond is bekend geworden, dat de leider van de financieele afdeeling van de Rus- sische handelsvertegenwoordiging te Parijs, Jelesmiak, evenals zijn vrouw, die ook aan dit organisme is verbonden, geweigerd heeft een bevel tot terugkeer naar Moskou op te volgen. Dit onverwachte besluit van den hoogge plaatste Russische ambtenaar heeft in Rus- eische kringen te Parijs groot opzien gebaard, boo meldt V. D. BEMANNING VAN EEN GERAMDE DUIKBOOT GERED. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, werd een Russische duikboot door het Duitsche stoomschip Gratia" geramd. Volgens een Russisch radiobericht is men er in geslaagd de bemanning, bestaande uit 50 koppen, van den onderzeeer, welke in zinkenden toestand verkeerde, te redden. De „Gratia", welke 'n groot lek in den voorsteven had, moest een haven binnenloopen. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De uitslag der verkiezingen in Engeland gaven gisteren voor zoover de uitslagen reeds bekend waren een groote overwinning aan de nationale, meer in het bijzonder aan de con servatieve partij. Blijkens een telegram aan de N. R. Crt., bleven na middemacht de con servatieve overwinningen in het industriege- bied van Lancashire en Yorskhire aanhouden. Eccles en Rossendale geven twee conserva- tieve, Mi ddlesbo rough (Oost) een nationaal- liberale overwinning. Het eerste district van Liverpool geeft een nieuwe conservatieve overwinning en de stand te half den is: regee- ringspartijen 83 zetels (cons. 67, lib. 16, natio nalist 1) tegen slechts 7 der arbeiderspartij. Liverpool dreigt volkomen in conservatieve handen over te gaan, want de twee volgende districten geven meerderheden van 14.000 en 9000, die vorig maal onder de 500 waren ge- bleven. Ook de eerste Londensche uitslag, Hackney geeft een conservatieve overwinning en vlak daarop volgt Reading een der weinige Zuidelijke zetels die Labour in 1929 op de conservatieven veroverd had dat weer tot de conservatieven teruggekeerd blijkt. Don- caster, in Yorkshire, geeft een nieuwe con servatieve overwinning, maar de arbeiders partij blijkt dan eindelijk Leigh in Lancashire behouden te hebben. Het is de 8ste zetel op een totaal van 100. De twee Labour-zetels te Preston (Lanes) gaan ook verloren met meerderheden van 20.000. Te Manchester blijft Henderson's zoon Jozef met 6000 stem- men in de minderheid. Hij had de zetel in Juni j.l. met 300 stemmen veroverd. Black- bum werpt ook haar beide arbeidersvertegen- woordigers uit en de regeering heeft nu een meerderheid van 100 op 120 zetels. Huddersfield (Yorks) en Newport (Wales) geven een liberale en conservatieve overwin ning, evenals Nelson, waar oud-minister Ar thur Greenwood geslagen wordt. Ben Turner ziet zijn meerderheid van 7000 te Batley in een minderheid van ruim 9000 veranderen. Minister Sir Samuel Hoare behoudt Chelsea met 20.000 stemmen meerderheid. Te Manchester winnen de conservatieven dan twee zetels van de nat.-liberalen. Van de elf zetels te Liverpool heeft Labour er edn behouden van de vier. De eerste communistische candidaat te Manchester blijkt slechts precies duizend stemmen te hebben verkregen tegen 21.000 op den gekozen conservatief en 16.000 op den arbeiders. Alleen Wales blijkt Labour nog trouw. Swansea herkiest zijn arbeidersafgevaardigde. West Bromwich en Stoke geven nieuwe conservatieve overwinningen, zoodat nu ook het industriegebied random Birmingham de arbeiderspartij blijkt te gaan verlaten. Het eerste district te Sheffield werpt eveneens den Labourite uit. Birmingham (Ledgwood) dat de arbeiders-candidaat in 1929 met elf stemmen meerderheid veroverde, gaat nu met 14.000 stemmen naar de conservatieven over. De Chamberlains zullen heusch geen gevaar ioopen. De stand te een uur was: nationale partijen 134 (cons. 114, lib. 9, nat.-lib. 10, nat. 1) tegen Labour 11. Een verpletterende nederlaag dus voor de arbei derspartij, die niemand in dien omvang ver- wacht kan hebben. MUITERIJ OP DUITSCHE SCHEPEN TE ODESSA. Volgens een bericht van de Times zijn te Odessa zeven leden van de bemanning van het Duitsche vrachtschip „Askania" aan het mui- ten geslagen. Voorts hebben zij getracht hun kameraden en de bemanning van twee Duit sche tankschepen onder bedreiging met revol vers te dwingen zich bij hen aan te sluiten. De kapitein van de „Askania" werd door vier revolverschoten gekwetst. Bij het vertrek lieten de drie schepen 34 muiters in Rusland achter. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Zondag is maar een van de schepen die uit Leningrad (St. Petersburg) werden verwacht, te Holtenau bij Kiel aangekomen, te weten de „Bollheim". Dit martuig bleek intusschen een nieuwe bemanning aan boord te hebben moeten nemen. De oude was in Rusland gebleven. De overige schepen zijn over tijd. Er schijnt opnieuw muiterij te zijn uitgebroken. De matrozen willen de kapiteins dwingen niet naar Holtenau maar naar Kopenhagen koers te zetten. Volgens een be richt zou de Westfalia hulpeloos op de Oost- zee ronddrijven, nadat de manschappen de machines door zand onbruikbaar hebben ge- maakt. INWISSELING BUITEN OMLOOP GESTELDE GULDENS. De Minister van Financien brengt ter alge- meene kennis, dat de inwisseling vein de buiten omloop gestelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, bij alle postkantoren, bijpostkantoren, hulppostkan- toren en poststations alsnog mogelijk zal zijn tot ultimo December 1931. EEN HULDEBETUIGING. Aangezien de heer I. de Groot, oud-hoofd van school C, op 31 Aug. 1.1., toen hjj benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau uitstedig was en nog geruimen tijd bleef, was het aan ons plaatselijk muziekgezelschap niet mogelijk den nieuwen ridder met deze konink- lijke onderscheiding te huldigen. Dit had nu gisteravond plaats. „De vereenigde werklie- den" hielden, ter beproeving van een nieuw systeem fakkels, die gevoed worden met ace- tyleengas, een optocht door de stad. Het bleek dat deze fakkels, waarvan de vier gas- vlammen worden versterkt door reflectors, een zeer mooi effect verwekken, doch dat, voor een gezelschap ter sterkte van ons muziekkorps, twee niet voldoende zal zijn, in verband met de schaduw die de spelers die op eenigen afstand van de fakkels marcheeren zelf op hun muziekblad verwekken. De rond- gang trak ditmaal bijzondere belangstelling wegens het meegevoerde nieuwe licht. Ten slotte nam de stoet na het beeindigen der lessen in de Ambachtsschool zijn weg naar de Axelsche straat, en hield stand bjj de woning van den heer De Groot. Toen de heer De Groot met zijn familie na het spelen van het Wilhelmus door het mu ziekgezelschap in den ingang zijner woning was verschenen, werd h(j namens het gezel schap gecomplimenteerd. In verband met bij zondere verhoudingen werd bij deze gelegen- heid het woord gevoerd door het bestuurslid, den heer J. van der Peijl, die hulde bracht aan de verdiensten van den heer De Groot, die hij gekend heeft als onderwijzer te Ter Neuzen, als hoofd der school te Sluiskil en als hoofd van school C. Hij heeft zich steeds getoond een plichtsgetrouw ambtenaar en een goed burger. De onderscheiding die hem ten deel is gevallen, en waarvoor zoowei door burgerlijke als door schoolautoriteiten mede- werking is verleend, kan beschouwd worden als een waardige bekroning voor zijn werk. Spreker achtte zich niet alleen de tolk van het gezelschap, doch van het overgroote deel der burgerij, indien hij den heer De Groot daarmede gelukwenschte en de hoop uitsprak dat de ridderorde nog lang zjjn borst zal mogen sieren. In den huiselijken kring heeft de heer De Groot aan het bestuur zijn hartelijken dank uitgesproken voor de hem gebrachte hulde en de uitgesproken gelukwenschen. Terwijl hij het bestuur voorts in de gelegenheid stelde de muzikanten te onthalen. Nadat enkele muzieknummers waren ge- speeld zette het muziekgezelschap den tocht voort en bracht, alvorens het vereenigings- lokaal werd opgezocht nog een bezoek in en kele straten. Het was, ofschoon wel wat frisch, voor dezen tocht een bij uitstek mooie avond. DE REVUE „NOSE SONDER NOSE". Wij vestigen er in het bjjzonder de aan- dacht onzer ingezetenen op, dat, zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, aanstaanden Vrijdagavond zal worden opgevoerd de Ter Neuzensche revue ,,Nose zonder nose". Wij kunnen, aangezien men ons daaromtrent niet heeft ingelicht, over inhoud enz. niet in bij- zonderheden treden en moeten daarvoor ver- wijzen naar hetgeen hierover te voren van wege het bestuur der Winkeliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop" in hare artikelen is meegedeeld. Uit hetgeen wij er van hoorden blijkt, dat het een inderdaad Ter Neuzensche revue is, daar zoowei de tekst als muziek en al wat er verder toe hoort het werk is van ingezetenen. Aangezien de liefhebbers, die voor deze opvoering de leiding hebben en zij die er aan mee werken, b£j vroegere gelegen- heden op tooneelgebied reeds verdienstelijk werk hebben verricht, mogen de bezoekers zich een aangename en amusanten avond verwachten. Bovendien, door deze ondeme- ming hoopt men ook te versterken het fonds voor het „Neuzen-monument" zoodat we de ingezetenen aansporen tot een druk bezoek. ACTIE TEGEN DE SALARISVERLAGING. De gisteren vanwege het Plaatselijk Comite te Ter Neuzen van bij de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijksdienst aangesloten organisaties in het Hotel du Com merce gehouden openbare vergadering was goed bezocht. Het woord werd gevoerd door de heeren Groeneveld en Baak, die op duidelijke wijze him standpunt uiteenzetten. De besprekingen gaven aanleiding tot de volgende resolutie die met algemeene stem- men werd aangenomen: Het Rijkspersoneel van Ter Neuzen en Om~ istreken, opgeroepen door de Centrale van Vereenigingen van Personeel in's Rijks dienst, in vergadering bijeen. Gehoord de besprekingen over de door de Regeering voorgenomen salariskorting van het Rijkspersoneel en de onderwijzers; Overwegende dat het Rijkspersoneel, na langen en herhaalden strijd, nog niet een be- zoldigingspeil heeft bereikt, dat evenredig is aan het algemeene welvaartspeil in Neder- land; Overwegende dat de bezoldiging van het Rijkspersoneel in het bijzonder nog verre ach- terstaat bij die van Gemeentelijke- en Pro- vinciale ambtenaren; Overwegende dat, gelet op de sobere levens- wijze waartoe vele Rijksambtenaren nu reeds gedwongen zijn, een korting op hun inkomen niet gedragen kan worden; Overwegende dat door dezen maatregel de door de Regeering zelf gewilde salarisrust opnieuw wordt verstoord; Overwegende dat de korting ook een een- zijdig karakter draagt, terwijl een gezonde en humane economie zou moeten medebrengen, *H Inge/,. Med.) dat ter oplossing van nationale crisis-vraag- stukken, nationaal werkende maatregelen worden genomen; Dringt er met den meesten ernst bij de Volksvertegenwoordiging en Regeering on aan, het Rijkspersoneel niet opnieuw in een uitzonderingspositie te brengen en te willen bevorderen, dat de voorgenomen korting worde afgewend. Besluit deze resolutie ter kennis te bren gen van de Regeering en Volksvertegenwoor diging en te publiceeren in de Pers. RIJKS WATERSTA AT. Woensdag 25 November a.s., des voormid- dags 11 uur, zal aan het gebouw van het pro- vinciaal bestuur te Middelburg worden aan- besteed: het onderhouden van het Neder- landsch gedeelte van het Kianaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken, alsmede van den rijksweg no. 61 GoesHoedekens- kerkeTer NeuzenSas van Gentgrens, gedeelte Ter NeuzenBelgische grens, gedu- rende de jaren 1932, 1933 en 1934, in 3 per- ceelen en in massa, waarvan de perceelen I en II behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen en perceel III komt ten laste van het Wegenfonds (raming perc. I f 13.000, perc. II 25.000, perc. Ill 6000, alles per jaar) MINISTER REYMER IN ZEF.UYVSOH- VLAANDEREN. Naar gemeld wordt zou de Minister van YVaterstaat, Mr. P. J. Reymer, vergezeld van den d.'. ec teur-generaal van zijn departement, Dr. Ir. J. A. Ringers, heden en morgen een riiet-olficieei bezoek brengen aan Zeeuiwsch- Vlaanderen, teneinde zich plaatselijk op de hoogte te stellen omtrent de door het lid der Xweede Kamer, den heer E. Lockefeer naar voren gebrachte wenschelijkheden, den aanleg van een kanaal van de Axelsche Sassing naai Hulst en het op het rijkswegenplan brengen van den weg HulstAxel.Sluiskil PhilippineI JzendjjkeOostburgSluis. De Minister zou ook een bezoek brengen aan Sluis, in verband met het omleggen van den rijksweg om de kom dier gemeente. Hjj- zou ten hu'ize van den heer Lockefeer te Hulst logeeren. OOK IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN INVOER VAN BELGISCH BROOD. De invoer van Belgisch brood begint ook in onze streek van meer beteekenis te wor den. Het spreekt van zelf dat onze bakkers, die in verhouding tot andere plaatsen reeds goedkoop brood levefen, tegen die concurren- tie niet op kunnen, in verband met de ver- schillende verplichtingen waaraan zij hebben te voldoen en voomanaelijk die welke een ge volg zijn van de Tarwewet, in het leven ge- roepen tot steun van den landbouw. De afdeeling van den Ned. Bakkersbond in dit geiwest heeft reeds vergaderd en telegram- men gezonden aan de Regeering met verzoek om tusschenkomst, terwijl men voorts ook de tusschenkomst van den kantonrechter zou in- roepen, om de mogelijkheid te bespreken, dat de verkoop van het Belgisch brood zou wor den verboden op grand der Warenwet, die aan het te verkoopen brood verschillen.de eischen stelt waaraan het Belgisch brood niet vol- doet. Het is ons niet bekend of die pogingen re sultant kunnen hebben. Uit berichten in de Hollandsche pers werd ook reeds gewag ge- maakt van berichten, dat men de mogelijk heid onderzocht of het mogelijk zou zijn op grand van een of andere wet de invoer van Belgisch .brood te beperken. Wij zouden lie- ver zien, dat, in plaats van die zijwegen te bewandelen, de Regeering recht op het doel afging en maatregelen trof om den invoer als zoodanig te verbieden, zij. het dan ook, dat men daarvoor eerst een wet zou moeten maken. Als er een wil is, kan dit spoedig voor elkaar zijn. Dit betreft toch geen ge- wone kwestie van invoer en daardoor ont- stane concurrentie, doch is te beschouwen als een sabotage van de Nederlandsche Tarwe wet, die voorsohrijft dat het Nederlandsche volk brood zal eten waarin een zeker per centage meel, bereid van inlandsche tarwe is verwerkt. Indien het eens mogelijk zou zijn geheel Nederland van ingevoerd Belgisch brood te voorzien was immers de Tarwewet geheel nutteloos? Aan de firma P. J. Siegers Zoon, ban- kiers te Vlissingen, is, ingaande 16 September j.l., surs6ance van betaling verleend voor den t(jd van iy2 jaar. Als bewindvoerders zijn benoemd de heeren mr. J. Adriaanse, advocaat en procureur, wo- nende te Oostkapelle en A. van Westreeven, Directeur van het bijkantoor der Amsterdam- .sche Bank te Middelburg. TREINBOTSING TE SELZAETE. De vorige week Dinsdag kwamen door eea onjuisten wisselstand nabij het station Sel- zaete 2 rangeerende goederentreinen met el kaar in botsing. Van de eene trein kantelden alle wagons en bleef alleen de locomotief op de rails, zoodat de lijn versperd werd. De uit Gent in aantocht zijnde passagierstrein kon gelukkig nog tijdig worden gewaarschuwd, zoodat alles zich bepaalde tot materieele schade. AXEL. Voor hoofd der Christelijke school in de Nieuwstraat te Axel, hebben zich vijf sollici- tanten aangemeld. SAS VAN GENT. In de op Vrijdag 30 October a.s., des na- middags 6 y2 uur, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad worden de volgende punten behandeld: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van .dacht- gelden in de gemeente. 3. Vaststelling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1932. j 4. Alsboven van het Gemeentelijk Elec- triciteits-bedrijf voor 1932. j 5. Alsboven van den gemeenschappelijken vleeschkeuringsdienst „Sas van Gent" voor 1932. 6. Alsboven der gemeente-begrooting voor 1932. 7. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1931. AARDAPPELEN ONDER DE LANDBOUW- UIT V OERWET. In het Algem. Nederl. Landbouwblad wordt vermeld, dat de waarn. directeur-generaal van den landbouw heeft ingesteld een commissie van voorbereiding voor het brengen van pootaardappels onder de Landbouw-uitvoer- wet. Tot voorzitter werd aangewezen dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold; tot lid o.a. de heer Duvekot te Goes. Politierechter te Middelburg. Zitting van 27 October 1931. De volgende zaken werden behandeld: P. B., oud 30 j., werkman te Sluis, werd verdacht, dat hij op 20 September 1931 te Sluis Petrus Boes opzettelijk heeft geslagen. Bisch f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. '/Jwti L. A. B., oud 25 j., beurtschippersknecht te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 September j.l. te Ter Neuzen Adriana Meertens een slag of stoot tegen haar schou- der heeft gegeven, waardoor deze op straat lewam te vallen en pijnlijk werd aangedaan. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. W. T., oud 55 j., anbeider te Biervliet, werd verdacht dat hij op 5 of 6 Augustus 1931 te Hoofdplaat heeft weggenomen 3 palingfuiken, toebehooren.de aan W. M. Clement. Eisch f 30 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak 25 of 5 dagen. M. L. v. O., huisvrouw van A. L d. V., oud 32 j., zonder beroep te Aardenburg, werd ten- laste gelegd dat zij op 10 September j.l. te Aardenburg Camiel Staelens heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Mr. Hugenholts verdedigde verdachte en vroeg een lichte straf. M. Ph. v. d. L., huisvrouw van L. P., oud 27 j., zonder beroep te Ter Neuzen, werd ver dacht dat zij op 3 September 1931 te Sluiskil Anna Helena de Beer heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. S. B., oud 37 j., landbouwersknecht te Groede, werd ten laste gelegd, dat hij op 20 September 1931 te Groede de R(jksveldwach- ters Koole en Huisman, die een Jachtwetover- treding ondezoohten, heeft beleedigd. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Automobielleergang voor beginnelingen en ingewijden. Neemt de gelegenheid mee! De toekomst is aan de bestgeschoolden. Door de gekende Autoschool van Gent, wordt in de Zaal „Gaumont" Gr. Markt, een volledige Zondagleergang ingericht (van 9 tot 11 u.) over werking, storingen en onderhoud der automobielorganen. Volg proefles kosteloos! Eerste les: Zondag, 8 November. De tiweede gewone zitting van de Provin ciate Staten van Zealand zal geopend worden op Dinsdag 24 November des namiddags te half acht en ligt het in de bedoel'ing om de verslagen der afdeelingen te behandelen op Dinsdag 15 December d.a.v., des voormiddags te 10 uur. De volgende voorstellen zijn thans ver schenen: Verbouwing s.s. Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de nog aan te bieden begrooting 1932 komt een post voor ad 140.000 voor verbou wing van het s.s. Zeeuwsch-Vlaanderen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Aangaande die verbouwing ontvingen Ged. Staten indertijd een bij het voorstel afgedrukten brief van den directeur van genoemden dienst en hebben zij daarom trent de meening en eene raming van kosten gevraagd aan het Ingenieursbureau voor Scheepsbouw M. A. Cornelissen te Amster dam. Met het voorstel van den directeur om het schip te doen verlengen, het dek daarvan te verbreeden en de stoommachine-installatie met ketel er van te doen vervangen door eene Dieselmotor-installatie, kunnen Ged. Staten zich, ook op grond van het ingewonnen rap port, volkomen vereenigen. Zij zijn van mee ning, dat het belang van den stoombootdienst medebrengt, dat de bedoelde veranderingen aan het schip en machine worden aange- bracht. Met het oog op het nog steeds toe- nemend vervoer van automobielen en meer andere omvangrijke objecten achten zij het ibovend'ien gewensoht, dat eventueel ook tot de aan het slot van den brief van het bureau Cornelissen bedoelde vergrooting van de laad- ruirate op het dek van het schip wordt over- gegaan. Gelyk uit het rapport blijkt, worden alsdan de kosten geraamd op rand 140.000, en stellen Ged. Staten voor dit bedrag voor het beoogde doel beschikbaar te stellen. Zij voegen er nog aan toe, dat door hen ook nog wordt overwogen om het s.s. Luctor et Emergo eenzelfde verbetering te doen onder- gaan; de mogelijkheid daarvan wordt bereids onderzocht. Ged. Staten achten het evenwel gewenscht, alvorens daartoe een voorstel te doen, de uitkomsten van de verandering van de Zeeuwsch-Vlaanderen af te wachten. Volgens het voorstel van den directeur en het advies van het bureau Cornelissen zal het schip 5 M. worden verlengd en het dek aan iedere zijde met 1 M. verbreed, waardoor waarschijnlijk op voorschip 12 auto's kunnen staan en in zijden vee, motorrijwielen en kleine auto's. Als daarbij de huidige stoommaehines be houden bleven, zou het schip slechts ongeveer een achtste E.Z.M. per uur sneller kunnen varen. Daarom wordt geadviseerd het ver vangen der stoommachine door een Diesel motor-installatie met 2 Dieselmotoren van ongeveer 265 E.P.K., een hulpmotor 30 E.P.K. met compressor en dynamo, alsmede hulp motor 10 E.P.K. met 6 K.W. dynamo. De kosten worden wel /104.000 meer, maar de snelheid van 11.3 op 12 E.Z.M. gebracht en de exploitatiekosten f 9.038 per jaar minder, terwijl de waarde van stoommaehines en ketel op 12.000 is te schatten. Verbetering aanlegplaats Hansweert. Indertijd werd onder de aandacht van Ged. Staten gebracht, dat de brug naar de Noorde- lijke ponton van den Provincialen Stoomboot dienst te Hansweert feitelijk niet is ingericht om daarover auto's en andere zware vervoer- mididelen te laden of te lossen, aangezien de maximum toelaatbare asbelasting slechts 1000 K.G. zou bedragen. Voorts rees, in verband met den bouw van eene nieuwe boot voor den dienst tusschen Hansweert en Walsoonden, twijfel of de hierboven bedoelde aanlegplaats, zelfs indien zij werd versterkt, wel dienst zou kunnen doen voor de nieuwe boot. Omdat die aangelegenheid ten nauwste samenhangt met de beantwoording van de vraag, waar en wanneer eene nieuwe aanlegplaats van Rijks- wege aldaar zal worden gesticht, achtten Ged. Staten het gewenscht, daarover een on derhoud te hebben met den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en den Hoofdingenieur-Directeur van den Rrjke- waterstaat in de directie Zeeland. Dit onder houd heeft plaats gehad. Ged. Staten verzoehten daarna den Provin cialen Hoofdingenieur zich aangaande de be- sproken versterking van de aanlegplaats met den genoemden Hoofdingenieur-Directeur in verbinding te stellen en volledig rapport dien- aangaande uit te brengen. Dit is geschied. Aangezien het zich niet laat aanzien, dat de nieuwe aanlegplaats binnen betrekkeljjk kor- ten tijd zal worden gesticht, komt het Ged. Staten gewenscht voor, dat intusschen maat regelen worden genomen om bij het in de vaart komen van de nieuwe boot over eene eenigszins voldoende aanlegplaats te kunnen besehikken. Met de door den Hoofdingenieur voorgestelde werken, waarvan de kosten, zon der die van de ponton op f 20.000 geraamd, kunnen Ged. Staten zich vereenigen. Bereids hebben zij aan den Minister van Waterstaat verzocht te willen meedeelen, of een der pon tons van het Keizersveer, welke aldaar over- bodig zijn geworden, ter beschikking van de provincie kan worden gesteld, ten behoeve der bedoelde aanlegplaats en zoo ja, onder welke voorwaarden. Indien het ant woord ontkennend is, zal een nieuwe ponton moeten worden gebouwd, waarvan de kosten op 6000 zijn te ramen. Ged. Staten stellen daarom voor een bedrag van f 26.000 beschikbaar te stellen. Subsidie autobusdienst SluiskilHulst. Aan de N.V. Auto-, motorhandel en rer- huurinrichting v.h. MannaertGeers te Ter Neuzen werd destijds voor den autobusdienst van Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen naar Hulst van 16 Juli 1928 tot 3 October 1929 een subsidie toegezegd. In tusschen is de dienst op 4 October 1929 over- gegaan aan den heer P. Scheele te Ter Neu zen, die thans daarvoor financieelen steun uit de Pravinciale kas verzoekt. Ook nu heeft de dienst een nadeelig saldo opgeleverd. De ver- schillende gemeenten hebben gemeentelrjken steun toegezegd. Waar de autobusdienst in h?t algemeen belang noodig en wenscheltjk kan worden geacht, zijn Ged. Staten van meening, dat volgens de door de Staten op 18 Dec. 1923 vasgestelde algemeene regelen, aan den verzoeker, te rekenen van 4 October 1929 af, steun is toe te zeggen. Het maximum van het bedrag, waarnaar die steun kan wor den berekend, ware dan te stellen op /5100, d.i. het bedrag waarop de waarde op 4 Octo ber 1929 der in gebruik zijnde autobussen door den keuringsdeskundige is geschat, en waarmede de ondememer zich vereenigt. Laagspanningsnet te Hulst. Naar aanleiding van een in hun handen om advies gesteld adres van Burg, en Weth. van Hulst, waarin namens den gemeenteraad ver zocht wordt het daarheen te willen leiden, dat de aan de Zoutestraat opgerichte palen constructie zal worden opgeruimd en zal wor den vervangen door een ondergrondsch laag spanningsnet, merken Ged. Staten op, dat aan de N.V. P.Z.E.M. vergunning is verleend tot het plaatsen, hebben en onderhouden van palen en het spannen hebben en onderhouden van electrische leidingen aan die palen in den kant van de Zoutestraat te Hulst. Daarbij werd o.a. overwogen, ,,dat de eischen van het verkeer en de veiligheid op den betrokken weg zich niet tegen het verleenen van de ver gunning verzetten, dat toch de weg op het smalste gedeelte nog ruim 8 M. breed is en de plaatsing der palen zoodanig zal kunnen gesehieden, dat de beschikbare verkeers- breedte daardoor weinig of niet verminderd wordt; dat, wanneer de palen geplaatst wor den aan dezelfde zijde van den weg als waar de lantaampalen staan, en wel in de lijn of berwesten die lantaampaal, het verkeer geen hinder zal ondervinden door op den weg ge- worpen schaduwen; dat weliswaar de vrees voor ontsiering niet geheel zonder grand is, doch dat de vennootschap aan Burg, en Weth. heeft aangeboden, om de palen te vervangen door een kabel, mits de gemeente de meer- dere kosten, ten bedrage van 680 zou be ta! en". Naar Ged. Staten meenen, zijn hiermede de door het gemeentebestuur in zijn adres aan de Staten herhaalde bezwaren tegen het werk afdoende weerlegd. Overigens teekenen Ged. Staten nog aan, dat met het in de laatste overweging aan de gemeente, die nimmer heeft behoeven te be- talen in de kosten van het ondergrondsche net binnen de wallen, gedane aanbod niets anders is aangeboden dan hetgeen ook aan andere gemeenten werd en wordt voorgesteld in een dergelijk geval. Het verschil in kos ten, naar de Raad van Bestuur der P.Z.E.M. mededeelde, tusschen onder- en bovengrond- sche uitvoering bedroeg f 900, waarvan 75 als bijdrage van de gemeente is gevraagd. Het gemeentebestuur heeft na kennisneming van gespecifieerde kostenramingen bericht, dat het de gevraagde bijdrage te hoog vond, van welk standpunt het niet teruggekomen is. Daarna heeft de vennootschap, volgens de verleende vergunning, een bovengrondsche leiding aangelegd. Ged. Staten zijn uit den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2