QcnA acu i HcnxMvel sirm, m.hm GULDEN Schaak- en Damrubriek. BUITKVLAIS. De oplossingen van de Sanella-Prijsvraag moeten v6or1 Novemberworden ingezonden! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier om meerdere gratis-exemplaren voor deelname. ledere kooper van 1 pond Sanella kan den hoofdprijs van f 5000.- of 6en der andere 1190 geldprijzen winnen. ledere deelnemer ontvangt in December een moole Verkeers- kalender voor 1932 DAMMEN. ocxxxin. SELZAETE (Belgie). w&a §m jCVOig LC SNL D 17-C (Ingez. Med.) crises van't kapitalisme is. Wanneer de soc.- democraten de verantwoordelijkheid daarvoor laden op het kapitalisme, dan is dit een al- gemeene udtspraak. Het ware een zotheid te zeggen, dat de kapitalisten, die onder elke crisis zwaar te lijden hebben behalve de enkele die er voordeel bij weten te bebalen met opzet een crisis uitlokken. Het kapita lisme is een „stelsel van stelselloosheid"bet roept een bandelooize jacbt op, waarbij telkens de verbouding tusscben productie en koop- kracbt verbroken wordt. Op de tegenwoor- 1 dige crisis laten zich ecbter ook andere fac- toren gelden, o.a. de wereldoorlog en zijn ge- volgen, als vermindering van de koopkracbt, i inkrimping van afzetgebied, doordat koloniale gebieden zelf aan de macbinale productie zijn gaan deelnemen. Noord-Amerika, eertijds sobuldenaar van Europa, is scbuldeiscber geworden; Rusland verbet de markt, 17 niefuwe staten met 17.000 K.M. nieuwe grenzen, waarop tolmuren gebouwd werden, werden na den oorlog in bet leven geroepen. Rationalisatie werd noodig om de productiekosten te verlagen. In Duitschland kan men van 10261928 zelfs van een rationalisatie-hoogconjunctuur spre- ken, waarop een distorting moest volgen. Toen men dacbt, dat eenig herstel intrad, is de vertrouwenscrisis gekomen, welke den toe- stand nog slecbter beeft gemaakt. Verge- leken met bet voorjaar van '29 is bet wereld- bandelsverkeer met 40 verminderd. De socialisten plaatsen zicb op den bodem van de werkelijkbeid, derbalve moeten zij reke- ning houden met de kapitalistische verhou- dingen. Dat zij dit moeten is de scbuld van liberalen en antirevolutionnairen, maar de socialisten aanvaarden bet kapitalisme niet. Ware bet liberalisme gebandbaafd geble- ven, dan zouden de arbeiders allang aan de grootste ellende zijn prijis gegeven. De beer De Visser (C.P.)En nu dan niet? De beer Wijnkoop (C.P.): Deftiige glad- dekker! De voorzitter bamert. De beer Alberda betoogde verder, dat bet kapitalisme nooit meer terug zou keeren; de arbeiders zullen zicb wat zij bereikt hebben, niet laten ontnemen. Het socialisme beeft veel welvaart gebracbt, en daarvan bebben ook de arbeiders bun deel gehad. En daarom is bet zoo verkeerd tbans een aanslag te doen op de loonen. Daardoor wordt de koopkracht nog minder. Maar dat dit niet de laatste crisis zal zijn is zeker. En niemand gelooft, dat, wanneer er weer eenige opleving komt, alle werkloozen weer in bet productieproces kun- nen worden opgenomen. Er zal een nieuwe ordening van de productie moeten komen. Het Russische vooribeeld, boe belangwekkend ook geen socialisme, maar staatskapita- lisme is't is voor midden- en West-Europa onbruikbaar. In dit deel van Europa ver- draagt men de dictatuur niet. Dat een wereldproductie-regeling mogelijk is, bewijst wel het bestaan van enkele trusts, op het gebied der olie-winning en -verkoop, op het gebied der staal- en chemische indu- strie. Tenslotte bestreed de heer Alberda den beer Wijnkoop, die den lof van Rusland bad ge- zongen, hetgeen gepaard ging met herhaalde interrupties van de beide communisten. De voorzitter zag zich genoodzaakt her haalde malen te hameren. Eenmaal besloot hrj met bet verzoek: ,,om niet mede te wer- ken aan de rede van den heer Alberda". De socialistische leider betwistte, dat er in Rusland geen werkloosbeid zou zijn. Het vorige jaar is bij officieel decreet de werk loosbeid afgeschaft. Toen is namelijk be- paald, dat geen werkloozensteun meer ge geven zou worden. Dit decreet bedoelde een einde te maken aan de veelvuldige mutaties <fer arbeiders in de bedrijven, waardoor deze aan de bedrijven geketend werden, mutaties veroorzaakt door slecbte voeding, slechte woningen, lage loonen en te laat uitbetaalde loonen. Voor den heer Alberda stond het vast, dat alleen een socialistische ordening redding kan brengen, en dat deze ordening mogelijk is. Hij hoopte, dat Regeering en Kamer blijken zouden geven den emst en den nood van den tegenwoordigen tijd te verstaan. De arbei- dersklasse wil niet verarmd en gedemorali- seerd uit deze crisis te voorscbyn komen, Wat de communisten als een geneesmiddel aanprijzen is niet meer dan een kwakzalvers- middel, dat de kwaal zal verergeren. De beer Loerakker (R.K.) bing vervolgens een beeld op van de ellende, waarin tbans de arbeiders ten plattelande verkeeren. Hij vroeg wat er waar was van de geruchten, dat aan Noord-Hollandschen tuinbouw steun zal wor den verleend op voorwaarde dat de loonen niet hooger zouden zijn dan f 12. Hij kwam op voor een verlenging van den duur der uit- keering door werkloozenkassen en vroeg in 't bijzonder de aandacht voor de landarbeiders. Daama bestreed bij> bet Russische productie- stelsel, waaronder de kinderen tot het „vuilste militairisme" en strijd tegen de kerk worden opgevoed. Daarvoor zal men de arbeiders bier nooit bereid vinden. En dezen bebben 't onder bet kapitalistische productiestelsel, ondanks zijn fouten, nog bonderd maal beter dan onder bet ,,gezegende stelsel" van den beer Wijnkoop! De beer Quit (RdC.) stelde vast, dat de op- vattingen van den beer van den Tempel over de fouten van bet kapitalisme merkwaardig veel overeenstemmen met de encycbek van Pans Pius XI. Hij zou daarover verder niets zeggen, maar wensohte een ander punt te be- spreken, n.l. de dreigende loonsverlaging en bij waarscbuwde er de Regeering voor aan den op haar uitgeoefenden aandrang geen Een leerzaam partijtje met wisselende kansen, eenige jaren geleden gespeeld, volgt bier. Wit: K. Zwart: G. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 31—27 7—12 4. 44—39 17—21 5. 34—30 21—26 6. 30—25 20—24 Het gewone Hollandsche spel door Zwart nu ecbter niet langer symmetrisch beant- woord. 7. 4034 1520 8. 34—30 10—15 9. 37—31 26X37 10. 42 X 31 1117 11. 27—22 18 X 27 12. 31X11 16X7 13. 5044 1217 14. 41—37 17—21 15. 3731 2126 16. 47—42 26X37 17. 32X41 23X32 18. 38X27 24—29! Natuurlijk Anders volgt Wit 3328. 19. 33X24 20X29 20. 43—38 19—23 21. 39—33 13—18 22. 33 X 24 1420 23. 25X14 9 X 29 Zwart beeft nu een sterke centrumpositie, waardoor Wit in zijn spelontwikkeling emstig toelemmerd wordt. 24. 30—25 4—10 25. 44—39 15—20 26. 25X14 10X19 27. 35—30? Wit dacbt schijfwinst te forceeren door Zwart 29—34, Wit 27—22; 34X32 en 22X24, waama scbijf 32 verloren zou gaan. De een- voudige zet 2933 overzag Wit ecbter. 27. 2933! 28. 39X28 23X21 29. 41—37 18—23 30. 37—32 813 31. 4641 5—10 32. 4540 10—15 33. 4944 15—20 34. 40—35 2—8 35. 48—43 21—26 36. 41—37 3—9 37. 38—33 9—14 38. 42—38 20—24 39. 44—39 7—12 40. 36—31 12—18 41. 33—28 1—7 42. 38—33 7—12 43. 43—38 12—17 Een schijf achterstand doet zicb in stan- den als deze wel sterk gevoelen. Positioneel is Wit verloren. Vandaar, dat deze inplaats van 3127 te spelen een list te baat neemt. *44. 30—25 1822? De na 1217 te verwachten font volgt werkelijk. Door een verrassende, hoewel voor de hand liggende zet doet Wit de kansen nu keeren Het is duidelijk, dat Zwart door 611 (Wit 3127)812, enz. zou gewonnen bebben. Stand na Zwart 44. 1822. ng over ae toesLauuen m ue beunjven con ,j,cl onaeriiAJiuui., la ug±i v ox&Siji'Oii'U tu ,,100110 wrmigingKcr.-i lumssie neei, us ai typeeren-u oor de geesiesgesteidbeid van de aroeiders- oevolking. Laat de Regeering medadeeieu op .'/elke grondslagen die commissie werkt. Ook vvenscbte de beer Guit te vememen of de Regeering bereid is een algemeen geldende steunregeling ten beboeve van de werkloo zen in overleg met de Gemeentebesturen in te voeren. De beer Slotemaker de Bruine (C.-H.) con- stateerde bet feit, dat de discussie meer over bet pro- of contra van bet kapitalisme dan over de de werkloozen geloopen beeft. Met wat meer ibelangstelling zouden dezen meer gebaat zijn geweest. Intusschen kan deze af- gevaardigde, nu dit theoretisch dabat was ge- voera, zich niet weerbouden er ook iets van te zeggen. Men mag bet ..kapitalisme" niet voorstellen als een menscbelijke vinding, die men zoo maar opeens kan afschaffen. Wat de beer Scbouten over de „Planwirt- scbaft" heeft gezegd, is door den heer Al berda nog niet weerlegd. Als men een der- gelijke onderneming zou willen bebben, moet men eerst samenwerking der volken bebben, Aangezien de heer van den Tempel zelf beeft vastgesteld, dat die samenwerking in Europa niet valt aan te wijzen, bad men zijn conclusie daaruit mogen verwachten. Met mevrouw Roland Hoist in een door baar geschreven boek was prof. Slotemaker bet eens, dat we moeten beginnen met een nieuwen moreelen onderbouw van de maatschappij. Wat de verlangens van den beer van den Tempel betreft, vroeg hij, boe een Kamerlid bet voor zijn verantwoording durft te nemen, nieuwe groote uitgaven van de Regeering te vragen, zonder daarbij aan te geven, boe de gelden moeten worden gevonden. Dat er op- roer zou komen, als er niets gebeurt, zooals de beeren v. d. Tempel en Hiemstra meenen, kon bij niet aannemen. Daarvoor is een volk te nuchter, als het maar voorgelicht is! De beer Slotemaker zeide voorts o.a., dat de Kamerleden, die zelf geen vrees behoeven te hebben voor de uitbetaling van bun schade- ioosstelling, gemakkelijk praten hebben over de werkloozen. Moge birn betere omstandig- beden bun nopen tot groote soberheid in btm spreken. Er moet iets gebeuren. Voor wat de Re geering deed, moet men dankbaar zijn, doch dat is niet genoeg op 't oogenblik. Hulp moet op-kiescbe wijze geboden worden. Er zijn ook menschen, die 't een schande vinden, om door instellingen van liefdadigheid (gemeen- telijke of kerkelijke) gebolpen te worden door de wijze waarop zij gesteund worden. De hulpverleening moet kiesch zijn en alles dient te worden gedaan, om de werkoozenkassen in stand te houden. Practisch zal er weinig verscbil te maken zijn tusscben crisisbedrij- ven en niet-crisisbedrijven. In bet overleg tusscben Regeering, werkgevers en werk- nemers moeten ook de middenstanders be- trokken worden. SADARIS-VERLAGING. De gemeenteraad te Colijnsplaat heeft bij de behandeling der begrooting voor 1932, be- sloten om aan Ged. Staten te verzoeken, om ook voor de jaarwedden van de gemeente- ambtenaren, gezien de tijdsomstandigheden, een zelfde verlaging in te voeren als voor die der rijksambtenaren. NEDEBLAND EN BELGIe. De R-correspondent van bet Hbl. meldt: Van Maandagochtend tot Dinsdagmiddag heeft mr. Van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, lid van de Belgische Kamer en minister van Staat, te 's Gravenhage ver- toefd, en dat wel in gezelschap van de heeren baron van Zuylen, Delmer, Brabant en Goris. Ben ik wel ingelicht, dan zijn de heeren niet op Buitenlandsche Zaken geweest. Intusschen mag men aannemen, dat het bezoek van dit gezelschap aan Den Haag niet zoozeer plaats vond, omdat men eens gaame in de Nederlandsche residentie wilde verpoo- zen, dan wel omdat men er kwam aangezien men er zaken" te doen had. Anders uitge- drukthet ligt voor de hand, dat de heer Van Cauwelaert met de beeren die hem vergezel- den bier ter stede met een of meer daartoe geautoriseerde personen besprekingen heeft gevoerd; dat 't bier dus nader overleg om- trent het Nederlandsch-Belgische vraagstuk betrof. DE OESTERCULTUUR. Het bestuur van bet Centraal Oesterbureau te Ierseke beeft in verband met het plan-Ko- nijnenburg een conferentie gehad in Den Haag. Bij deze besprekingen is gebleken, dat een Na den tekstzet gaat Wit naar dam, waama er een eindspelletje overblijft, dat juist op tempo gewonnen is. 47. 3732! 26X39 48. 40—34 39 X 30 49. 35X2 dam 2228 Dit is gedwongen, daar Wit anders de lange lijn beizet. 50. 224 2832 51. 2442 6—11 52. 25—20 11—17 53. 2014 1721 54. 14—10 21—26 55 io5 precies op tijd, om 3237 te beletten. Zwart gaf op. Er had nog kunnen volgen 26—31 (Wit 42X26); 32—38 en Wit 2648. ZWART 1 Zwart 10 schijven. 2 3 lb 26 36 46 wijziging in overweging is, waardoor de oes- .erperceelen buiten gevoar komen. Plan zou ,ijn langs de slikken onder Woensdrecht langi Bergen op Zoom via Halsteren, Steenbergei. uaar Dmtel-as een lang recht kanaal te maken. OPENING BRUG BIJ KEIZERSVEER. De nieuwe brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer zal op Zaterdag 31 October a.s. van 13.30 af voor bet verkeer worden open- gesteld. In verband daarmede zal de veer- dienst over de Bergsche Maas te Keizersveer worden opgeheven na afvaart van de veer- boot, die te 13.15 op voorgestelden datum van de Zuidelijke veerhaven te Keizersveer ver- trekt. MOETLMKHEDEN TE KRABBENDIJKE. In Krabbendijke doet zich een eigenaardige kwestie voor, schrijft „De Miaasbode"i De ge meenteraad van dit plaatsje bestond voor 1 September j.l. uit twee Staatk. Geref., twee Christ. Hist., twee vrijz. en een A.-R. Thans is de samenstellingtwee S.G.P., twee Chr.- Hist., een vrijz. en twee A.-R. Zoowel in de vorige als in de nu loopende periode hebben de S. G. P.-ers en de Chr. Hist, zich gecom- bineerd tot een meerderheid; zij bezetten de wethouderszetels en hebben in de zitting van 1 September j.l. de minderheid ook uit de commissies geweerd. De heer C. P. Vogelaar (A.-R.) werd uit de gascommissie, waiarin hij 17 jaar zitting had gehad, gewipt. Dit heeft bij de minderheid kwaad bloed gezet. 9 October moest de begrooting voor 1932 behandeld worden. Daarbij ging het warm toe. Toen na lange debatten de meer derheid niet tot wijziging van haar houding was te brengen, vroeg de minderheid stem ming over alle posten, die met assurantie, verzekering, pensioenpremie enz. verband hielden. Zooals men weet zijn de Staatk. Geref. daar om principieele redenen tegen. De minderheid verklaarde zich van stemming te zullen onthouden. De uitslag van de stemming was, dat over al de genoemde posten de stemmen staakte/i en ze dus, aangezien de vergadering voltallig was, waren verworpen. V66r de posten stem- den de C.-H., er tegen de S. G. P.-ers. De voorzitter en de meerderheid wareo door dezen uitslag ten zeerste verrast. De voorzitter vroeg: wat nu? Nu is er ook straks niets meer verzekerd en geen enkel ambtenaar betaalt meer pensioenpremie. De burgemeester wilde nog een poging tot verzoening wagen. Tegen Vrijdag j.l. had hij de vroede vaderen weer bijeen geroepen. Hij stelde voor het besluit tot vaststelling der begrooting in te trekken en ze opnieuw vast te stellen, maar dan met de betwiste posten er op, en tnachtte de partijen tot elkaar te brengen. Maar dit is niet gelukt. De leden der minderheid meenden, dat de S. G. P.-ers als ze geen meerderheidspartij kunnen zijn, de consequenties daarvan moeten aanvaarden. Het eind van de zaak was, dat de stemmen over het voorstel van den voorzitter staakten. De S. G. P.-wethouder was door ziekte af- wezig. De voorzitter verklaarde daarop, dat Gedep. Staten de zaak nu maar verder moe ten uitmaken. Autovoerders! Autobezitters! Neemt de gelegenheid mee! De toekomst is aan de bestgescboolden. Door de gekende Auto- school van Gent, wordt in de Zaal „Gaumont" Gr. Markt, een volledige Zondag- leergang ingericht (van 9 tot 11 u.) over werking, storingen en onderhoud der auto- mobielorganen. Lessen op den auto zelf. Volg proefles kosteloos! Eerste les: Zondag, 8 November. TIJDING VAN LAVAL. Als wij mogen aannemen, schrijft de N. R. Crt. en daar is alle reden toe dat de mededeeling, die de correspondent van Havas aan boord van de lie de France in de wereld heeft geseind van hoogerhand geinspireerd is, dan zijn wij nu in het bezit van een bericht van groot en tevens hoopgevend belang. Frankrijk houdt als voorwaarde voor be perking van bewapening vast aan zijn eisch van veiligheid, bestaande in een verplichting tot wederzijdsche hulpverleening tegen een aanvaller. Bij deze hulpverleening schijnt Frankrgk bereid ten opzichte van Amerika aan iets anders te denken dan aan militairen steun. De Franschen meenen dan, dat AmeriKa geneigd is het verdrag van Kellogg met een consultatief pact voor het geval van een aan- vral te versterken. Een consultatief pact voor sen beperkter gebied heeft Amerika reeds ge- sloten toen het zijn goedkeuring hecbtte aan het verdrag der vier mogendheden van Was hington van 1922. Dit verdrag betreft slechts conflicten die tusschen de betrokken istaten in den Stillen Oceaan zouden ontstaan. Nu Amerika, blijkens zijn optreden in het Chi- neesch-Japansche conflict te Geneve, heel wat von zijn schroom voor entanglements" heeft verloren, lijkt 't volstrekt niet onmogelijk dat het bereid zou zijn het verdrag van Kellogg op de bedoelde wijzen met een practisch hulp- middel te versterken. Het hieronder staande bericht van de Petit Parisien is in dit opzicht reeds zeer positief. Dit echter is niet bet belangrijkste nieuws dat wij uit bet bericht vernemen. Gewichtiger is wat men ons vertelt over hetgeen Frank rijk blijkbaar bereid zou zijn als minimum van veiligheid" van den kant van Amerika in overweging te willen nemen. Het heet n.l. kwasi twijfelend: ,,Men kan zich afvragen, of de regeering te Washington zich nog verder zou willen bin- den en zich aansluiten bij het beginsel van sancties, zelfs als die beperkt werden tot zuivere financieele en economisch maatrege- len tegen den aanvaller, waarbij het dus zijn traditioneele leerstelling van de vrijheid van de zee zou verlaten, een leerstelling die tot nog toe de toepassing van artikel 16 van bet handvest van den Volkenbond onmogelijk heeft gemaakt." Mag men daaruit opmaken dat Frankrijk met een toezegging van dergelijken bijstand als beveiliging genoegen zou nemen Het lijkt zoo; waarom dat anders gezegd? Het zou belangrijk zijn als Frankrijk niet meer van militaire hulp sprak. Het zou dan ten opzichte van Amerika ge noegen nemen met een uitbreiding van het beginsel, dat Geneve reeds op Finsch initia- tief heeft aanvaard. Als Laval werkelijk met zulke maximum- eischen in den zak naar Washington gaat, hoeft men niet bij voorbaat overtuigd te zijn dat zijn reis niets ten voordeele van de ont- wapeningsconferentie kan opleveren. Merkwaardig, maar tegelijkertijd voor aller- lei uitlegging vatbaar is de mededeeling dat de vertegenwoordiger van Frankrijk zou in- stemmen „met ieder voorstel dat aan Frank rijk tenminste gedeeltelijk zijn positieve her- stelbalans laat". Wat verstaat men hieronder? Het plan- Young berust inderdaad op het beginsel van een positieve balans voor Frankrijk. Het be- paalt, dat iedere verlichting van betalingen, die Amerika aan zijn gewezen bondgenooten zou toekennen, voor tweederde zou moeten dienen om de lasten van Duitschland te ver- minderen. In geval van Amerikaansche con- cessies op dit gebied zou het saldo ten gun- ste van Frankrijk dus nog positiever worden. Het is reeds lang duidelijk, dat deze eigen aardige methode nooit in de praktijk zou kun nen worden toegepast, daar van Amerika zeker geen schenking los te krijgen is, als deze niet in vollen omvang tot vermindering van de betalingen van Duitschland zou strek- ken. Waarschijnlijk echter zou Amerika zelfs meer dan dat eischen. Mogen wij uit de woorden tenminste ge deeltelijk zjjn positieve herstelbalans" opma ken dat Frankrijk zelfs tot concessies ten op zichte van zijn eigen herstelsaldo bereid is. als Amerika een offer van beteekenis wil brengen? Het heeft er alien schijn van. In het belangwekkende bericht vinden wij verder nog een mededeeling die wij waar schijnlijk als een toespeling mogen beschou- wen op totnogtoe onbekende, maar zeer be- langrijke bijzonderheden der besprekingen van Laval te Berlijn. Wij hooren voor het eerst van een plan tot het uitvoeren van groote openbare werken in Frankrijk, dat op leve- ranties in natura uit Duitschland zou berus- ten. Leveranties zouden blijkbaar in plaats van betalingen in geld moeten komen. De Duitsche industrie zou er, natuurlijk op kos- ten van de staatskas, mee geholpen worden. Het doel zou zijn: werkverschaffing in beide landen. Ook moeten daardoor de „bevroren" credieten tot geleidelijke ontdooiing komen. Enz. Het zijn alles nog vrij vage aanduidingen, waaraan wij slechts voorzichtige vermoedens kunnen vastknoopen. Wij kunnen ook de waarde er niet van bepalen daar, zelfs als onze vermoedens juist zijn, wij nog niet weten welke houding de andere deelnemers aan het plan-Young daartegenover zullen aannemen. En voor de uitvoering is noodig, dat Ameri ka afstand doet van zijn recht op betaling in contanten, of in ieder geval een daarop ge- lijkend moratorium verleent. Maar hoe het zij, dit is nu wel zeker ge worden dat Laval met zeer belangwekkende plannen en voorstellen bij zich naar Washing ton vertrokken is. Men mag gaan hopen dat de onvruchtbare 21. 42—37 (of 22. 35—30 (of 233025 24. 16X27 43—27 27—13 17—21 13X42 wint WIT 47 48 49 50 Wit 9 schijven. In de partij volgde nu: 45. 3227! 23X34 meersl. 46. 27X40 17—22? Deze fout is beslissend. Wit is een schijf voor, maar de stand is nog niet gewonnen. In een oefenpartij, welke wij dezer dagen met Zwart speelden, ontstond de volgende stand Zwart: 1, 2, 3, 7, 8, 9, 13, 15, 16, 19, 24, 25, 26. Wit: 22, 27, 28, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 45, 48. Wit aan zet speelde 3631, waama Zwart den volgenden slagzet uitvoerde, die door een fout van Wit tot winst leidde. Wit. Zwart. 1. 3631 2429 2. 33 X 24 19 X 30 3. 35 X 24 13—19 4. 24 X 4 813 5. 4X18 1621 6. 27X16 7—11 7. 16X7 1X41 8. 4237 gedw. 41X32 9. 38X27 26X37 Wit maakte nu een fout en speelde 22 17. Door 27—21 had hij gemakkelijk remise be reikt. Er volgde nu dus: 10. 22—17? 2—7! 11. 27—21 7—12! 12. 17X8 3X12 13. 43—38 37—41 14. 3934 2530 15. 34X25 41—47! Het slotspel wordt nu eenvoudig gewonnen. 16. 48—42 4741 17. 21—16 12—17 18. 45—40 41—5! 19. 40—35 15—20 20. 25X14 5X43 In een andere oefenpartij ontstond het volgende eindspel Zwart2, 12 en 24. Wit: 28, 31 en 34. Beiden alzoo drie schijven. Wit is aan zet. De vraag is nuHoe is het resultaat van dit eindspel? Wordt het remise of heeft 5en dei partijen nog winstkansen De antwoorden, s.v.p. voorzien van analyses, wachten we gaame in v66r 4 November a.s. Voor de beste uiteenzettingen zijn eenige prijsjes besehikbaar. SCHAKEN. 17. c5Xd4 e6e5 18. Lb2Xd4 Alles met tempowinst. 19. Bd4ib2 Pd7c5! Valt e4 aan. 20. Pf3d2 Ta8—d8 Thans nemen alle zwarte stukken actief aan den strijd deel. Met den tekstzet ver- hindert Zwart, dat Wit f3 speelt, om e4 te steunen. Er zou dan n.l. volgen: PXd3, 22. DXd3 en Lc5f 21. e4Xf5 e5e4! Een zeer sterke voortzetting. Zie diagram. Stelling na den 21sten zet van Zwart. Wit: Nimzowitsch. Zwart: Pirc. Gespeeld in de le ronde van het toumooi te Bled. Reti-opening. pgif3 Pg8—f6 c2c4 c7c6 b2b 3 d7d5 Lclb2 e7e6 u. Ddlc2 Wij'len Reti placht hier te vervolgen met g3 en Lg2, welk systeem vermoedelijk ster- ker is 5. 6. 7. Om 1. 2. 3. 4. 5. Lf8d6 Pblc3 00 e2—e3 a7—a6 e5 te kunnen spelen. Direct e5 zou beantwoord worden met cXd5 en Pb5. 8. d2d4 Wit mag e5 niet toelaten. 8 Pfo8—d7 9. Lfle2 e7 10. 00 TT868 11.Tal—dl d5Xc4 12. Le2 X c4 b5 Beter dan e5, waarop Pg5 zou volgen. 13. Lc4d3 Lc8b7 Zwart moet nu zoo spoedig mogelijk c6c5 spelen. 14. Pc3e4 Pf6Xe4 15. Ld3Xe4 f7—45 16. Le4d3 c6c5! Zwart neemt nu de leiding. 17. e3e4 Schijnbaar gezond. Als zwart slaat, wordt pion e6 zeer zwak. b c 22. f5—f6 Om De7 den weg naar g5 of h4 te ver- sperren. De weg naar g7 wordt emu echter door geopend. Op onmiddeUijk Le2 zou Pd3 gevolgd zijn met een dergelijk verloop als in de partij. 22. 23. Ld3e2 24. Le2Xd3 25. Dc2bl Op Dc3 volgt Le5. 25. 26. g2—g3 g7Xf6 Pc5d3 e4Xd3 De7—g7 Dg7g6 Voordat de bom losbarst krijgt eerst pion i d3 een steuntje. i 27. Lb2d4 Te8e2 28. Ld4—b6 Ld6Xg3 Wit geeft op. Op hXg3 volgt Dh5.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2