ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 1 EEN^DAG BIDDER Eerste Blad. 2'{jtpMeZt i No. 8750 VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 71 e jaargang. "•lypi tflMffSHLAltD. g K PIiiLBTOH. door K. R. G. BROWNE. Gorgel droog met AvanVALKENBUR LEEU WARDEN-f gMOnKSMaaBKW MiWItWWBBMBW—MC v"' o- ABONNE JflENTSPKIJSBinnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen i r. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - ,or Eelgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. TVVEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 20 October. Interpellatie-Van den Tempei. De eeonomische crisis en de werk loosheid. Dr. Vos (V. B.) betoogde het bestaans- recht der liberale economie, waaronder hij niet verstond het ongebreidelde individualis- me en welke geheel tegenovergesteld is aan de eischen der isociaal-democraten, om thans een 40-urige werkweek door te voeren. Hij kon zich niet begrijpen, dat een emstig man als Dr. v. d. Tempei bij het propageeren van dien eisch niet nagegaan heeft of de bedrij- ven dien verdragen kunnen. Spreken over een „Flanwirtschaft", welke niet nader om- schreven is, is discussieeren over een hersen- sohim. Met een groot deel der rede van den heer Kortenhorst, al was diens „actieve han- delspolitiek" thans overgoten ,,met een saus- je van nationaal zelfbehoud", kon hjj zich vereenigen. Hij betoogde voorts, dat het pro- tectionisme wel het slechtste middel is om uit de crisis te geraken. Met cjjfers toonde hij aan, dat in de landen met een beperkten import, ook de export achteruitgaat. In ons land, dat voor een belangrijk deel bij de scheepvaart belang heeft, zal protectionisme tot groote nadeelen leiden. Handel en scheep vaart hebben thans al veel te lijden door de depreciatie van het Engelsche pond. Dr. Vos wees er op, dat het hoog tijd wordt, dat de Regeering in overleg met de Gedep. Staten, komt tot een verlaging van de uitgaven der gemeenten, want bezuiniging door het Rijk helpt onvoldoende als de ge meenten ook niet hun uitgaven beperken. Voorts is het noodig, dat maatregelen worden genomen om tot verlaging der productie- kosten te geraken. Aan de Regeering werd verzocht om middelen te beramen om te komen tot een verlaging van de kleinhandel- prijzen, hetgeen in overleg met de Midden- standsorganisaties zou moeten worden be- reikt. Versnelde uitvoering van wegen- en brug- genbouw, aanvatting van nieuwe ontwate- ringswerken is volkomen verantwoord, ook nu. Gebruik van het Nederlandsch fabrikaat moet worden aanbevolendat de overproduc- tie van land- en tuinbouw moet worden be- nut is een sympathieke gedachte. Met Dr. v. d. Tempei achtte deze afgevaardigde een onderzoek naar de mogelijkheid van een In- dustriebank gewenscht. De heer Bakker (C. H.) kwam er tegen op om de oorzaken van de crisis uitsluitend bij het „kapital'isme" te zoeken. De oorlog en de daarmee gepaard gaande vernieling en de daarop volgende vermindering van koopkracht onder den druk van de enorme oorlogsschulden en de ongemotiveerde hoo- gen levensstandaard vormen de eigenlijke oorzaak. Ten deze sloot hij zich aan bij de ,,magistrale rede" van den heer Schouten. In bescherming zag hij de voomaamste oor zaak van de overproductie. Wat de werk- verschaffing betreft, drong hij aan op een soepeler regeling voor de tewerkstelltng en op afzien van belemmerend formalisme. Hij juichte de oprichting van een nationaal steun- comiitd toe en drong er op aan, dat in de ge meenten sub-eomite's zouden worden ge- vormd om de ongeorganiseerden en kleine zelfstandigen, die het moeilijk hebben, te steunen. Daling van de loonen zou op den duur niet tegen te houden zijn, vooral niet wanneer an- dere landen ons voorgaan; dan dwingt de concurrence daar mede toe. De heer Kuiper (R. K.) zeide, dat hij niet gaame de verdediging van het kapitalis- tisch stelsel op zich zou willen nemen. Onder dit stelsel zal de koopkracht, of zoo men wil: de oonsumptie altijd de mindere blijven van de productie. Deze wereldcrisis zal men niet grondig kunnen oplossen. Hij wees er op, dat de kleinhandelsprijizen de groothan- delsprijzen nog niet voldoende zijn gevolgd. Het proces is evenwel in gang en daarom zou het gevaarlijk zijn protectie in het leven te roepen. De financieele verliezen udt den laatsten tijd hebben het geheele eeonomische verkeer verwoest. Nu bijna alle landen hun tarieven verhoogd hebben, is het gewenscht, de Industrie tegemoet te komen, opdat die de concurrentie kunnen volhouden. Ten aanzien van de werkloozenverzekering achtte de heer Kuiper het uitermate ge wenscht, dat dezelfde regeling voor 1932 als voor 1931 wordt toegepast, met dien ver- stande echter, dat het onderscheid tusschen crisisbedrijven en niet-crisisbedrijven vervalt. Nu de crisistoestand blijft, mag het initia- tief inzake den steun aan werkloozen niet langer bij de gemeenten blijven, te meer daar in verschillende gemeenten geen steunrege- ling bestaat. Het Rijk moet meer regelend en dan wel in positieven zin optreden. De Katholieke afgevaardigde achtte het oogenblik nog niet gekomen om zijn stand- punt ten aanzien van de moties-v. d. Tempei te bepalen; hij wenschte eerst het antwoord van de Regeering in tweede instantie af te wachten. De heer Oud (V. D.) besprak de tegen- woordige crisis in vergelijking met de crisis van omstreeks 1885. Toen heerschte hier te lande algemeen de opvatting, dat de ellende zoo groot was dat alleen een revolutie er in verandering kon brengen. De heer Oud achtte het goed om hieraan te herinneren, ten einde te kunnen waarschuwen tegen een geest van ddfaitisme. Men onthoude zich daarom van voorspellingen als van een permanente werk- loosheid in de toekomst; men weet daarvan immers niets, klonk zijn vermaning. Hij ging vervolgens de beteekenis na van het modeme kapitalisme; dat is er een ge- weest van geweldige productie. Deze heeft een zekere welvaart onder de arbeidersklasse gesohapen. Met de rationalisatie zal het ver- moedelijk denzelfden kant opgaan als inder- tijd met de toenemende mechanisatie, dat derhalve meer arbeiders in het productie- proces kunnen worden opgenomen. Die rationalisatie is een voorwaarde voor verderen vooruitgang in de richting van een goedkooper product bij aanwending van min der lichamelijke inspanning en verkorting van arbeidstjjd. Het kapitalisme is geen „stelsel" dat is opgebouwd en waarop menschelijke krachten naar willekeur haar invloed kunnen doen gelden. Het is dan ook een hopelooze onder- neming om te trachten daarvoor opeens iets anders in de plaats te stellen. De heer Oud zette vervolgens het verschil uiteen tusschen het modeme socialisme en het oude Marxis- me en hij wees ook op een overeenkomst, n.l. de gedachte, dat men van bovenaf een planmatige productie zou kunnen opleggen. Verwezenlijking van die gedachte is in af- zienibaren tijd onmogeiijk, omdat dit inter- nationaal zou moeten gebeuren. Beschikken de sociaal-democraten dan soms over toover- middelen, om dat te verkrijgen? vroeg de heer Oud. 14) (Vervolg.) ,,Ik ga morgen, of eigenlijk vandaag, uit Sandhaven weg en later dan een uur of elf mag het niet worden. Ik heb me buitengewoon geamuseerd, maar aan alles komt een eind. En wij, mannen van tus schen de twintig en de zestig, hebben slaap noodig." ,,Wel", zei Peter goedmoedig, ,,als het moet moet het. Ik begrijp alleen niet, waarom het moet. Kijk, daar heeft u Lady Bellerbydaar, bij den muur". ,ia- Wel ehgoedennaclit, Mr. Cardinal. Het spijt me van dat mis- verstand met het villatje, maar alles heeft zich, gelukkig, ten goede gesohikt". ,,Een oogenblik Peter kleurde en kuchte een paar maal verlegen. ,,Wat die vijf en twintig gulden van mii be treft". „Tjk! Tjk! NatuurlijkOer-dom van me Mr. Gibbs schudde over eigen domheid bedenkelijk zijn hoofd. ,,Hoop dat u het me niet kwalijk neemt. Alstu- blieft". De vij fen twintig gulden verdwenen in den zak waarin ze thuis behoorden. ,,Wel bedankt zei Peter". „Tot ziens, zullen we dan maar zeggen". Met de handen in de zakken van zijn pyjama keek hij den verdwijnenden Mr. Gibbs na en zag, dat de correct-gekleede figuur na een paar minuten hard werken, om door de volte heen te komen, Lady Bellerby bereikt had. Dan want de afcmosfeer onder de oude zwartgerookte balken verschilde in temperatuur niet veel van een extra warme kas slenterde hij, op zoek naar frissche lucht, naar de deur in den lagen, witgestucten zijwand. Op het straatje van ongelij'ke steenen, dat om de boerderij heenliep, bleef hij staan en bekeek de binnenplaats. Rechts stond een lange rij auto's; van links, waar de vertrekken van het personeel waren, kwam het geluid van druk praten en lachen. Tegenover hem verrees de don- kere silhouet van het huis; hier en daar zag hij een verlicht raam, maar overigens lag het daar eenzaam en verlaten, want de bedienden, die niet in de boerderij bezig waren, hidden zich onledig met het amuseeren en laven van de bezoekende chauffeurs. Peter haalde een cigaret uit zijn zak, slenterde naar de rij van auto's toe en ging op de treeplank van den wagen, die het dichtst bij stond, zitten. Na de hitte in het tijdelijke paleis van den pseudo Prins Carnaval was de zachte, geurige nachtlucht een verkwikking en hij voelde er niets voor om naar binnen te gaan, zoolang het meisje met het roode haar door Toby in beslag genomen werd. Hij zat daar misschien een paar minu ten, toen hij de gedrongen figuur van Mr. Gibbs door dezelfde kleine zijdeur, waar- door hij het Paleis de Danse verlaten had, naar buiten zag komen en de bin nenplaats in de richting van het huis met haastige schreden dwars zag oversteken, waarschijnlijk om zijn hoed en jas te halen. De achterdeur van het huis ging open en dicht; op de binnenplaats werd het weer stil. Weer verliepen er een paar minuten. De cigaret van Peter was voor driekwart op en hij overwoog juist de raadzaamheid om naar binnen te gaan en beslag op Miss Hij constateerde overigens met genoegen dat de heer Van den Tempei die niet had aangevoerd. Het rendeiment van de pro ductie moet verhoogd worden door de pro- ductiekosten te verlagen. In de eerste plaats komt hierbij ter sprake de kwestie van de arbeidsvoorwaarden. Het verheugde den vrijz. democratische afgevaardigde, dat de liberaal Dr. Vos zich ten deze had losge- maakt van wat door verschillende liberale sprekers op vergaderingen in den lande is ge- zegd, n.1. dat loonsverlaging het eerste middel moet zijn. Hiermede wilde de heer Oud echter niet zeggen, dat nimmer aan de arbeidsvoorwaarden zou mogen worden ge- raakt. Wie echter in loonsverlagingen het eenige redmiddel ziet, bekijkt de zaak veel en veel te eenzijdig. De regeering diende volgens den heer Oud (V. D.) ten aanzien van de kwestie van loons verlaging een leidende functie te verriohten. Hij juichte daarom het met werkgevers en werknemers gezochte overleg toe. Loons verlaging mag daanbij niet voorop staan, maar mag evenmin worden uitgesloten. j Controle pp het bankwezen is noodig, vooral 'j op kleine banken, waarbij zoovele midden- j standers zijn betrokken; eveneens is actie tegen prijsafspraken gewenscht. Wat be treft de bulp aan noodlijdenden sloot de heer Oud zich aan bij de woorden van den Minis ter dat men niet eenzijdig op een categorie moet letten. Met groote voorzichtigheid moet men staan tegenover de verlangens, welke in de moties-Van den Tempei zijn uitge- drukt. Gaat men de normen voor de werk loozen verhoogen, dan ontstaat het groote ge- vaar van ontwrichting van bet financieel evenwicht. Daarom is de heer Oud ook tegen de desbetreffende matte, eveneens tegen die strekkend om den duur der uitkeering voor de werkloozenkassen te verlengen. Maar met het standpoint van den Minister v)as hij het echter ook niet geheel eens; de heer Oud wenschte echter wel verlenging voor kassen van crisisbedrijven. Tegen de derde motie in zake de 40-urige werkweek zou hij' ook stem- men. Sovjet-Rusland. De beer Wijnkoop (C. P.) betoogde, dat de arbeiders de beschikking moeten krijgen over de productiemiddelen, zooals in Sovjet- Rusland. Daar bestaat de „Planwirtschaft", waarvan de sociaal-democraten zoo hoog op- geven, maar -waarvan zij eigenlijk niet willen weten, omdat een dergelijke wereldhuishou- ding onder het kapitalisme niet mogelijk is, „waarin zjj zich zoo tbuis gevoelen". Princi- pieel achtte de heer Wijnkoop deze crisis niet anders dan andere crisis, alleen heviger. Z.i. heeft men eigenlijk geen idee er van hoe erg de crisis doorwerkt; voor de kapitalisten is het slechts een beetje minder om goed van te kunnen leven, maar voor de arbeidersmassa, voor de middelboeren en vele intellectueelen is het een kwestie van eten of niet-eten. Wat de heer v. d. Tempei kort sameage- vat, eigenlijk heeft bepleit, is: permanente re- geeringsbemoeiing, waarmede bewezen is, dat de sociaal-democraten „een soort vrijzinnige liberalen" zijn. De eenige weg, welke ingeslagen kan wor den ,is volgens de communisten die van den strijd van het proletariaat tegen het kapita lisme, de weg van de machtsvorming en de revolutie. Zij zijn zich er echter van bewust, dat dit aileen maar langzamerhand kan gaan. Wie de beweging onder de arbeiders tegen- houden zijn alweer de sociaal-democraten. Bij zijn cribiek op dezen, verweet de heer Wijnkoop hen o.m., dat het voldoende voor de werkgevers is om de vakorganisaties in het overleg te betrekken om een loonsverlaging Craig te leggen, voor de een of andere brutale buitenstaander hem voor was, toen een fel lichtschijnsel ergens van den kant van het huis opeens zijn aandacht trok. Hij keerde zich met een ruk om en tuurde naar de donkere vensters van het schilderijenzaaltje, naast de achterdeur. En terwijl hij nog stond te turen, trok iets anders, nu een geluid, zijn aandacht. Hij keerde zich om, nog juist bijtijds om het meisje met het roode haar uit de deur van de boerderij te zien komen, en te zien, dat ze op het straatje bleef staan, snel achter- om keek, met vlugge, lichte passen de binnenplaats overstak en in de duisternis, die eerst Mr. Gibbs verzwolgen had, ver- dween. Peter sprong van zijn primitieve zit- plaats op en staarde haar na. Het ge- heimzinnige lichtschijnsel was vergeten. Want er was iets in de manier van doen van het meisje met het roode haar ge- weest, dat hem te denken gaf. Haar be- weaingen hadden bijna iets sluipends ge- had en in dien blik achterom had iets heimelijks gelegen. Peter was ervan overtuigd, ook al verkeerde hij omtrent de reden voor die zonderlinge handelwijze totaal in het duister, dat ze stilletjes uit de boerderij weggegaan was. Hij deed een stap in de richting van het huis en bleef, onzeker hoe te handelen, staan. Maar het volgende oogenblik gooide hij het hoofd in zijn nek en stapte kordaat op de bewuste achterdeur af. Hij had maar een vage voorstelling van de manier. waarop hij, als hij binnen was, wilde handelen, maar dat kon hem niet schelen. Als er iets gebeurde op de plaats van handeling zijn, dat was zijn idee. Maar voor hij de bewuste kleine deur bereikt had, gebeurden er, in snelle opeenvolging. eenige onverwachte dingen. Van ergens in het huis kwam het ge- i te verkrijgen: Overleg met ons en 't komt in ordej De communisten zouden voor de tweede mo- i tie-v. d. Tempei inzake de verlenging van den duur der uitkeering stemmen, doch niet voor de 40-urige werkweek, omdat zij van het Internationaal Arbeidsbureau te Geneve niets verwacht. In plaats van de eerste motie-v. d. Tempei inzake herziening der werkloozenuit- keering, dienden zij een eigen motie in, waar- j in o.a. uitkeering van het laatst genoten loon werd verlangd. Aangezien deze motie niet voldoende onderteekend werd alleen door de beide communisten was zij onderteekend kon zij' niet in behandeling worden geno men. Een noodverordening. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) wees op de veranming ten plattelande, ten- gevolge van de werkloosheid, welke zich niet alleen uitstrekt tot de arbeiders, maar ook tot ambachtslieden en de kleine winkeliers. Als men bijtijds den land- en tuinbouw had gesteund, zou z.i. de gewone werkgelegenheid zijn behouden gebleven. Voor krachtige maatregelen kwam deze afgevaardigde alsnog op. Alleen de Tarwewet is een zegen voor den landbouw gebleken; 't „bietenwetje" en de steunregeling voor de veenkoloniale be- drijven werken onvoldoende uit. Als maatregelen welke de natuurlijke werk gelegenheid kunnen bewaren, bepleitte de heer Van Voorst beperking van den invoer door contingenteering (bijv. van geslacht vee); meer steun aan de suikerbietenteelt, aan de veenkojpniale bedrijven en bulp aan de vlascultuur. Hij aohte bet zeer gewenscht, dat de Re geering de bevoegdheid krijgt om een nood verordening uit te vaardigen, ter bescherming van land en volk. Openbare werken en emigratie naar Frankrijk. De heer Van Rappard (V. B.) bepleitte de uitvoering van openbare werken en besprak de emigratie van landarbeiders naar Frank rijk met medewerking van de werkgevers. Hij' waarscbuwde er echter voor te groote gezinnen te doen emigreeren en wees er op dat deze emigratie in het algemeen bevorderd kan worden als dit op goede voorwaarden kan gebeuren. De nood d,er binnenschippers. De beer Duymaer van Twist (A. R.) drong er op aan, dat de Regeering ook iets zou doen voor de binnenscheepvaart, welke het door de crisis ook bijzonder moeilijk heeft. De schipper, die immers niet onder eenigen werkloozensteun valt, verkeert in een nood- toestand. En zijn schuld is dit toch niet. Jarenlang heeft 't den schipperskinderen aan behoorlijk onderwijs outbroken en daardoor kennen zij niets om wat anders in de maat- schappij aan te vatten. De Regeering heeft aan de schippers iets goed te maken, oor- deelde de heer Duymaer van Twist. Hij be pleitte het verleenen van renteloozen voor- schotten, uniformiteit in de charters, verlaging van scheepvaartrechten en bevrachting op een beurs en niet in cafe's. (Ingez. Med.) luid van een deur, die hard dichtgeslagen werd Bijna op hetzelfde oogenblik werd een andere deur, de deur die het doel van zijn tocht was, opengegooid, en kwam Miss Craig naar buiten vliegen. Haar verschijnen was zoo onverwacht, en haar snelheid van "bewegen zoo formidabel, dat ze met een doffen bons tegen Peter opvloog. Het scheelde maar weinig of hij was in zijn voile lengte op de keien terecht gekomen. ,,0!" hijgde ze; meteen herkende ze hem. ,,0, gelukkig. Ga meeanders ontsnapt hij ons". Peter herstelde met een draai, die een slangenmensch eer aangedaan zou heb ben, zijn evenwicht en staarde haar met open mond aan. Hij was absoluut over- bluft en zijn uiterlijk legde van dien gees- testoestand getuigenis af. Ontsnapt hij ons? Wie? vroeg hij zwakjes. „Mr. Gibbs. Hij heeft het schilderij. Ik heb het hem zelf uit de lijst zien snij- den". Allerlei verbaasde geluiden ontsnapten de keel van Mr. Cardinal. Gibbs?" Het schilderij? Wat voor schilderij?" ,,Ga toch mee!" drong het meisje opge- wonden aan. Anders ontsnapt hij ons. Hij is de andere deur doorgegaande deur bij de hall" En zonder verder een behoorlijk woord van uitleg, keerde ze zich om en rende weg, dwars de binnen plaats over, of ze door een wrekenden engel met een braadpan achtervolgd werd. HOOFDSTUK IV. Zwervers van den kouden grond. Een van de teekenen, waaraan men een waarlijk groot man herkennen kan, is zijn vaardigheid in 't zich aanpassen aan WYBERT beschermt U ieder jaar tegen verkoudheid en catarrh. Allien in origineele doozen i 25,45 en 65 cts. (Ingez. Med.) Bescherming van bedrijven; toeslagen op arbeidsloon. De heer Van Poll (R.K.) beschouwde bet als een taak der Regeering om den uitvoer te bevorderen en den afzet in bet binnenland te stimuleeren. Zij is te weinig actief ge- weest. Zoo had zij vroeger het initiatief kun nen nemen tot instelling van een commissie inzake exportcredieten. Tot deze categorie behooren exportpremien. Hij' wenschte onze vrijhandelspolitiek niet ongewijzigd te hand- haven, waar krachtige afweermiddelen noo dig blijven tegen dumping. Liever bescher ming dan stillegging van bedrijven. Bij de overweging van steunaanvragen behoort de Regeering strong te zijn, doch mild bij het verleenen van steun. De heer Van Poll meende, dat met alie mogelijke middelen loonsverlaging moet wor den tegengegaan; be ter is 't een tijdelijke toeslag te verleenen en 't zou kunnen blijken, dat dit voor de schatkist voordeeliger is dan werkloozensteun. Als in het buitenland de loonen dalen, zullen de loonen in dezelfde be drijven bier moeten volgen als de prijsver- laging heeft doorgezet. Hier brak de heer van Poll zijn rede af. Om half zes werd de vergadering verdaagd. Vergadering van Woensdag. De heer Van Poll (R.K.) heeft zijn rede naar aanleiding van de interpellatie-van den Tempei over den economischen toestand en de werkloosheid voortgeizet. Hij betoogde 't wat de diepste oorzaken van de crisis be treft, voor een belangrijk deel met den in- terpellant eens te kunnen zrjn. Hij had even wel gemist de aanwijzing, dat het kapitalisme in zijn diepste kern teruggevoerd k m wor den tot de menschelijke begeerte naar macht en geld. Dit menschelijke streven, hoe afkeu- renswaardiig ook, heeft ook wel wat goeds geschapen. Maar in elk geval heeft dit stre ven geleid tot de tegenwoordige crisis. Dit wijst op een breuk in de menschelijke natuur tengevolge van den zondeval. Verandering in uiterlijke vormen kan deze niet opheffen; ook niet een stelsel als bestaat in Rusland. En in jle erkenning van die breuk ligt het princi- pieele verschil tusschen den interpellant en den heer van Poll. Deze wees er voorts op, dat onbeperkte concurrentie-vrijheid de oorzaak is van veel maatschappelijke ellende. De overheid moest z.i. daarom regelend ingrijpen in het produc- tieproces, teneinde aan de arbeiders ook de vruchten van hun arbeid op rechtvaardiige wijze te doen ten goede komen. Hij verklaar- de zich tegen een algemeene loonsverlaging: wanneer het inkomen uit arbeid wordt ver- iaagd, kan men de rentetrekkers niet onge- moeid laten. Z. i. staan wij aan den af grond van een sociale omwenteling en alleen wijzi- ging in de maatschappelijke structuur kan ons er overheen helpen. De heer Alberda (S.D.A.P.) ging het ka- rakter van verschillende crisis in de vorige en deze eeuw na, ten betooge, dat de tegen woordige crisis wel degelijk een der periodieke elke situatie, het onmiddellijk doorzien van de beteekenis van een onverwachte gebeurtenis en het maken of het vervor- men van eventueele plannen, al naar de beteekenis van die gebeurtenis. Nu kun nen we niet beweren, dat Peter Quentin Cardinal dezelfde aanspraken op een dusdanige grootheid kon doen gelden als Nelson, Napoleon, Cesare Borgia en dergelijke beroemdheden, maar zijn vele dienstjaren op het cricketveld, "waar het onverwachte meestal gebeurt, hadden zijn geest vaardig gemaakt in het snel reagee- ren en bij deze gelegenheid legde hij daarvan een doorslaande proef af. Twee seconden lang deed de verbazing over het wervelwind-achtige verschijnen en weer verdwijnen van het meisje met het roode haar hem staan kijken, of hij aan den grond genageld was; maar dan kwam hij opeens heftig in actie. Een ge weldige zijwaartsche sprong n sprong, dien een berggeit hem niet had kunnen verbeteren Sracht hem voor een van de ramen van het bewuste schilderijenzaaltje. Het zaaltje was donker, maar toch niet zoo donker, of hij zag, door zijn neus tegen het vensterglas te drukken, vaag de rij Oude Meesters, en aan het einde daar van, een veelzeggende leegte. jane Craig had het bij het rechte eind gehad; een van de schilderijen van Sir Walter's collectie was verdwenen en de kans, dat vriend Gibbs het meegenomen had, was groot, zeer groot. Met de zekerheid, dat het sensationeele verhaal van Miss Craig waar was die zekerheid had hij, door zijn in actie komen, in minder tijd dan wij noodig hebben om het te vertellen, weten te krijgen draaide Peter zich om en begon de achtervolging in zoo n tempo, dat zijn voeten alleen nu en dan den grond schenen te raken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1