B0ITEI LAID. S P 0 B T, tiMMEfteD£ BER1CHTMB. Bescherm Uw keel SELZAETE (Belflie). TER NEUZEN, 21 OCTOBER 1931 De Zwarte Lieve Vrouw HEEREN en KINDEREN GOEDKOOPST dezen WINTER RECHTSZAKEN. verzorg haar dagelijks - gorgel droog met <5 en 65 cti. 33 JLll^ Cin XlJLIsSMp J In tegens telling met vroegere jaren, toen men den Minister van Financien als te pessi- mistisch achtte, meenden tnans veie leden, dat de raming van inkomsten veel te gun- stig is. Verscbeidene leden merkten op, dat de in de begrooting aangebrachte bezuinigingen te- leurstellend zijn en voor een deel zelfs niet anders dan schijnbezuinigingen. De onder- wijsbezuinigingen zijn nog vogels in de lucht. Veel van wat versobering wordt genoemd is slecbts uitstel. Veie leden hadden met ver.bazing allerlei posten van uitgaaf in de begrooting gevon- den, welke met den drang naar bezuiniging bezwaariijk zijn te rijmen. Men dacbt daarbij aan extra verhoogingen van ambtenaarssala- xissen bij verscliillende departementen. Terwijl men bet algemeen noodzakelijk oor- deelde, dat een sluitend budget wordt ver- kregen, liep bet oordeel sterk uiteen omtrent de middelen om daartoe te geraken. Vermindering bijdrage Invali dity tslomis. riommige leden badden emstig bezwaar tegen bet plan om de wettelijk voorgescbreven rijksbijdrage aan bet Invaliditeitsfonds ge- durende drie jaren met 8.5 millioen per jaar te verminderen. Dit geld is bijeengebracbt voor sociale ver- zekering en niet voor de andere Rijks- uitgaven. Om deze redenen wenscbten deze leden de toijdragen aan bet Invaliditeitsfonds niet te zien verlaagd. Andere leden voerden biertegen aan, dat de verzekerden op bet geld, dat in bet Inva liditeitsfonds is, geen recbten kunnen doen gelden. Er beboeft slecbts zooveel in bet fonds te zijn als noodig is om de uitkeeringen te waanborgen. Wat er meer is, mag daar- aan in bet algemeen belang worden ont- trokken. De salariskorting. Vry algemeen werd bezwaar geopperd boewel van uiteenloopenden aard tegen de voorgenomen salariskorting. Sommige leden merkten op, dat bet in bet ..algemeen ongewenscbt is, voortdurend ver- anderingen aan te brengen in de salarissen der Rijasambtenaren, eerst een korting, dan Jtwemaal een verbooging van resp. 5 en 6 millioen en kort daarop weer een verlaging. Een dergelijke metbode moet een doorloopen- de onrust in bet leven roepen. Vooral de motiveering, welke de Minister van Financien voor de salarisverlaging aan- voert, werd ondeugdelijk geacbt. Daaruit blijkt, dat de Regeering niet tot deze ver laging overgaat, omdat zij de salarissen te boog vind, maar uitsiuitend om de begrooting in bet evenwicbt te brengen. De leden keur- den bet af, dat de Regeering op bezuiniging bedacbt, gebruik maakt van baar macbt over bet Rijkspersoneel om van deze groep een bij- zondere ibijdrage te vragen tot dekking van bet begrootingstekort. Zij zagen bierin een voorbeeld, dat de strekking, zoo niet de be- doeling beeft, provincien en gemeenten tot navolging te bewegen en de particuliere werkgevers aan te moedigen om loonsver- lagingen door te zetten. Verscbeidene leden waren van oordeel, dat de voorgenomen verlaging van de ambte- naarssalarissen met 7 millioen te meer valt af te keuren, omdat de Regeering tegelijk ver- pbebt is aan bet gemeenitefonds een nog groo- ter bedrag meer uit te keeren, waardoor de gemeenten in staat worden gesteld baar veel booger salarissen onveranderd te bandbaven. Enkeie leden noemden vermindering van de uitgaven voor ambtenarensalarissen nood- zakelijK. De bezoldiging van bet Rijksperso neel staat in tergende tegenstelling tot den Jagen levensstandaard van andere bevol- kingsgroepen, inzonderheid ten plattelande, en 't aantal ambtenaren is veel te groot. Deze leden zouden wenscben, dat bij een eventueele verlaging van de ambtenaarssalarissen ook de leden der Kamer daarin zouden worden betrokken, doch niet op den voet van een vrijwilligen afstana van een gedeelte van bet bun door de Grondwet toegekende bedrag. Sommige leden vestigden de aandacht op de mogelijkbeid om de voorgenomen salaris korting, wanneer deze beslist onvermijdelijk mocbt blijken, te vervangen door een verder verbaal op de bijidragen voor pensioenen en de mogelijkbeid daartoe te opepen door art. .36 van de Pensioenwet te wijzigen. Sommige leden spraken den wenscb uit, dat de Regeering maatregelen zou beramen om de cumulatie van betrekkingen zooveel anogelrjk te beperken. De vraag werd gesteld, of er tbans geen ..aanleiding bestaat tot vermindering van non- aetiviteits-traktementen van Kamerleden. Verscbeidene leden, die tegen de voorge nomen salariskorting bezwaren badden, gaven in overweging over te gaan tot een tijdelijke verbooging van de inkomstenbeiasting. Deze zou de gebeele bevolking in evenredigbeid met baar draagkracbt treffen, wat recbtvaardig zou zijn. Ook bet overbeidspersoneel zou daarin bet zijne bebben bij te dragen, maar nan naar denzelfden maatstaf, die voor an- deren geldt. Bezuiniging op het onderwijs. Met verwondering badden verscbeidene leden gezien, dat de Regeering by bet op- maken van de begrooting reeds rekening beeft gebouden met de financieele gevolgen van de wijziging van de Lager Onderwijswet, iwaartoe bet ontwerp nog slecbts bij de Kamer is ingekomen. Het is voonbarig op de aan- neming van dat ontwerp te rekenen en uiterst onvoorzicbtig aan te nemen, dat de wijzigin- gen met ingang van 1 Juii 1932 in werking kunnen treden. Sommige leden verklaarden nu reeds, dat zij tot de voorgestelde wijzi- gingen niet zouden willen medewerken. Zij keurden bet af, dat de Regeering wederom, evenals in de vorige financieele crisis, op bet onderwijs zoodanig bazuinigen wil, dat de be- langen van bet volksonderwijs daardoor em stig zulien worden gescbaad. Andere leden spraken als bun meening uit, dat bezuiniging op onderwijsgebied dringend noodig is. Er beerscbt op dat gebied naar bun meening een groote verkwisting. De Zuiderzeewerken. Inlichtingen werden gevraagd over de be- idoelingen van de Regeering ten aanzien van de Zuiderzeewerken. Nocb de millioenennota, nocb de memorie van toelicbting op de Water- staatsbegrooting, nocb die op de begrooting voor bet Zuiderzeefonds bevatten een duide- lijke uiteenzetting te dien aanzien. Moet evenwel in de plannen van de Regee ring het voomemen worden gezien, de uitvoe- ring van verdere inpoldering stop te zetten dan badden veie leden daartegen emstig be zwaar, de meesten zelfs onoverkomelijke be- denking. Zij rekenden de droogmaking van de Zui derzee tot de productieve werken, ook al weet men nu te ibecijferen, dat de droogge- legde gronden naar de thans geldende prijizen een minder groote waarde zulien bebben dan bet bedrag der kosten, aan bun verkrijging verbonden. De gronden als zoodanig zijn niet de eenige producten van het werk. Ook de verbeterde en verruimde bestaansvoorwaarden van bet volk, niet in cijfers uit te drukken, moeten in aanmerking worden genomen. Voorts moet de waarde van het werk als middel tot ver- scbaffing van arbeid aan ar.beiders en van werk aan nijverheid en bandel worden in bet oog gebouden. Stopzetting van de werken zai de crisis verzwaren en zai bovendien groote waarden doen verloren gaan, belichaamd in al de voorbereidingen, die voor de voortzet- ting getroffen zijn. Ook waren er leden, die aanleiding vonden voor de vraag of met de financiering, zooals die tot beden heeft plaats gebad, kan worden voortgegaan. De maatregelen tot dekking van het tekort. Vrij algemen kon men zich vereenigen met de bestemming, welke de Regeering wenscht te geven aan 't overscbot van bet dienstjaar 1929 en met de wijze, waarop zij de saldi der jaren 1929, 1930 fen 1931, in totaal vermoede- lijk 54 millioen, over de jaren 1932, 1933 en 1934 wenscht te verdeelen. Ook bad men met genoegen kennis genomen van bet voomemen der Regeering om over te gaan tot de instel- ling van een reservefonds, waaruit in slecbte jaren zou zijn te putten, terwyi er in gunstige jaren in zou worden gestort. Nagenoeg algemeen kon men zicb vereeni gen met de voorgestelde benzinebelasting. Wei koesterden enkeie leden eenige beden- kingen met bet oog op de bouders van be- drijfsauitomobielen, maar zij meenden aan deze bedenkingen geen overwicht te moeten toe- kennen by het bepalen van bun oordeel. Sommige leden zouden met bet oog op den lagen prijs der benzine gaame een hoogere belasting bebben gezien. Aangedrongen werd op een spoedige in- voering van deze belasting, opdat geen geld voor de schatkist verloren ga. De voorgestelde verbooging van bet tarief van invoerrecbten werd door verscbeidene leden afgekeurd. Andere leden hadden tegen de verbooging van bet tarief geen bezwaar. Eenige leden zouden geen bezwaar bebben tegen verbooging van bet tarief van 8 tot 12 of zelfs 15 pCt. zy waren eer deze opvatting toegedaan, omdat langs dien weg wellicht de mogelijkheid zou ontstaan om de salaris korting achterwege te laten. Veie leden, die de tariefsverbooging verde- digden, zouden hieraan een tydeiyk karakter willen zien toegekend. Ook werd in overweging gegeven de tariefs verbooging in te voeren in den vorm van op- centen op het bestaande tarief, waardoor bet tijdelijk karakter van deze verbooging beter zou uitkmnen. Eenige leden wilden de tariefsverbooging zien beperkt tot weeldeartikelen. Aanwijzmg van andere middelen. De leden, die een deel van de voorgestelde middelen afkeurden, verklaarden zicb niet te wilien ontrekken aan den plicbt om andere middelen aan te wgzen. Behalve de reeds hierboven gemelde crisis- belasting op inkomens, die zicb bebben ge- bandbaafd, dachten zij aan een belasting op de weeldeverteringen, waarvoor nog een ont werp bij de Kamer aanhangig is en een belas ting op vermakelijkheden. Voorts zou op de laatstelijk aangebrachte verlaging van de successiebelasting kunnen worden teruggeko- men. In de recbte lijn is de belasting te laag terwijl daarin vijfmaal zooveel vererft als in de zijlijn. Ook drongen eenige leden aan op een tijdelijke verbooging van de in komstenbeiasting. De aandacht werd voorts gevestigd op een radiobelasting, op verboogde belasting op alcobolische dranken, een verbooging van de tabaksbelasting en een zegelbelasting op affiches. De bezuiniging op Defensie. Sommige leden badden bezwaar tegen de voorgestelde verlaging van de Defensiebe- grooting, waardoor him inziens, vitale volks- belangen benadeeld zulien worden. Evenmin konden zij zicb vereenigen met vertraging van den vlootbouw. Veie andere leden konden zicb daarentegen met deze bezuinigingen wel vereenigen, al achtten sommigen bunner deze niet zonder bedenking en wenschten zy op dit gebied niet verder te gaan. Verscbeidene leden waren met de voorge stelde bezuiniging op de Defensiebegrooting niet tevreden. De vermindering van drie millioen is niets dan uitstel op de uitgaven. Zij achtten den tijd gekomen en de omstan- digbeden aanwezig om tot een vermindering van de militaire uitgaven met ten minste 25 pCt. over te gaan. Van verschillende zijden werd opgekomen tegen een zoo groote inkrimping van de Ne- derlandsche wermacbt als met 25 pCt. ver mindering van de militaire uitgaven zou wor den bereikt. De handelspolitiek. Naar aanleiding van de mededeeling in de Troonrede, dat tegen de velerlei maat regelen, welke voortgaan het intemationaal ruilverkeer te belemmeren „werkdadige waakzaambeid" geboden is, werd gevraagd, wat de Regeering daarmede bedoelt. Heeft zij daarmede op het oog bet voeren van een actieve handelspolitiek of bet nemen van maatregelen van verweer? Verscbeidene leden badden van deze werk- dadige waakzaambeid nog niet veel bemerkt. Zy wilden aan de Regeering, b.v. ten aan zien van de daling van bet pond sterling, de- zelf.de maatregelen zien toegekend, welke zij gedurende den oorlogstijd bezeten heeft, om als bet noodig is, direct te kunnen ingrijpen. Andere leden waarschuwden tegen een zoo- genaamde actieve handelspolitiek, die van- zelf leidt tot protectie en tarieven-oorlog. Zij betreurden, dat de regeering bet tarief, zij het uitsiuitend om fiscale redenen, met 2 pCt. wil verhoogen. Zoo wordt ons fiscaal tarief geleideiyk een zuiver protectionistisch tarief. Zij wenscbten daaraan niet mede te werken. Sociale wetgeving. Sommige leden waren zeer teleurgesteld door bet ontbreken in de Troonrede van elke aankondiging van beteekenis, omtrent de voomemens der Regeering op bet terrein der sociale wetgeving. Andere leden achtten de bovenstaande klacht overdreven. Sommige leden merkten op, dat bet zonder- ling aandoet, dat de Regeering bet oirbaar acbt, in de tegenwoordige tijdsomstandig- beden de staatsbemoeiing nog verder uit te breiden, door de arbeidswet voor kantoren in te voeren, waarvoor opnieuw een uitbreiding van personeel met de daarmee gepaard gaan- de kosten noodig is. Zij vroegen waarom deze uitbreiding niet tot betere tijden kan worden uitgesteld. Met het oog op de interpellatie van het lid dezer Kamer, den heer Van den Tempel, onthieiden verscbeidene leden zich van een uitvoerige bespreking van het werkloosbeids- vraagstuk. De betrekking tot Belgie. Verscheidene laden zouden omtrent de met Belgie te regelen vraagstukken gaame inlich tingen van de Regeering ontvangen. Hetgeen zoo nu en dan in de pers tot uiting komt, ■stemde hen tot ongerustheid. Wat de interpellatie in de Eerste Kamer van den heer De Savomin Lobman over de onderhandeingen met Belgie aangaat, acbtte men het, boewel formeel natuurlijk mogelijk, tocb staatsrecbtelijk onjuist, dat op dit oogenblik de Eerste Kamer de Regeering over bet onderwerp interpelleert, terwijl bet over- leg ten deze tusschen de Twee.de Kamer en de Regeering bij de behandeling van de Rijks- begrooting nog niet is beeindigd. Andere leden waren van oordeel, dat elke bespreking van deze aangelegenheid, hangen- de de ondenhandelingen voorbarig is. Zoo volledig mogelijke iniicbtingen worden gevraagd over den brand op de koloniale ten- toonstelling te Parijs. EEN GRAPJE VAN MACDONALD MET EEN ERNSTIGE STREKKING. Bij zijn verkiezingscampagne in zijn district spa ham ,,werkt" de premier MacDonald met markenbiljetten uit den tijd toen in Duitsch- land de valuta aanzieniijk was gedaald. Om zijn gehoor bet gevaar van inflatie aan te toonen vertoont bij namelijk drie biljetten van 20.000 Mark, ter nominale waarde van 36.000 gulden dus, en deelt dan aan zijn ge hoor mede, dat dit het loon was van een Duitsch arbeider voor vier dagen en dat bet een werkelijke waarde vertegenwoordigde van nog geen tien shilling (op bet oogenblik nog geen vijf gulden). Naar men weet moeten in Groot-Brittannie de candidaten een bedrag van 1800 gulden storten. Toen bij zich Vrijdag voor de candi- daatstelling aanmeldde, kwam MacDonald eerst bij wijze van grap met zijn 60.000 Mark voor den dag, doch bij stortte vervolgens de vereischte som. (Alg. Hbl.) Autovoerders! AutobezittersNeemt de gelegenheid mee! De toekomst is aan de bestgescboolden. Door de gekende Auto- school van Gent, wordt in de Zaal ,,Gaumont" Gr. Markt, een volledige Zondag- leergang ingericht (van 9 tot 11 u.) over werking, storingen en onderhoud der auto- mobielorganen. Lessen op den auto zelf. Volg proefles kosteloos! Eerste les: Zondag, 8 November. EEN INCIDENT TE LEUVEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De plechtige opening van het academisch jaar 1931/32 der katholieke universiteit te Leuven heeft aanleiding gegeven tot een em stig incident. Voor de eerste maal sedert 1830 zou tijdens deze plechtigheid ook Nederlandsch worden gesproken en wel door een vice-rec tor, kannunnik Cruysbergs. Na de traditio- neele mis in de hoofdkerk, welke door de Vlaamsche studenten niet werd bijgewoond, begaven de rector, de vice-rector en veie pro- fessoren en andere autiriteiten zich stoetsge- wijze, gevolgd door de Waalsche studenten met bun bondsvaandel, naar het groot-audi- torium van het pauselijke college, waar reeds een dichte groep Vlaamsche studenten aan wezig bleek te zijn. Onmiddellijk na de ope ning der academische vergadering kwam de vice-rector kannunnik Cruysbergs aan het woord. Hij isprak zijn vreugde uit over den bloei der Leuvenscbe universiteit en stelde verder verdubbeling der faculteiten in een Fransche en een andere Nederlandsche afdee- ling in uitzicht. Deze Nederlandsche rede werd op veel applaus onthaald. Geheel anders werd bet echter, toen de Waalsche rector, mgr. Ladeuze, opstond en zijn rede in de Fransche taal aanving. Bij het hooren der eerste Fransche woorden riep fefen der Vlaam sche studenten: Vlaanderen eentalig! Andere studenten zetten de Vlaamsche Leeuw in. Er werd daarop door de Walen gejouwd en ge- floten, dat booren en zien verging. Te mid den van bet tumult riep de secretaris der universiteit, prof. v. d. Essen, tot de Waal sche studenten, wijzend naar de Vlamingen: gooi ze eruit, waarop een hevig gevecht ont- stond, dat verscbeidene minuten duurde. En keie studenten liepen kneuzingen op. Toen de politie verscheen, hadden de Vlamingen onder bet zingen van bet Wilhelmus de zaal reed.' verlaten. De plechtigheid kon verder zonder incident voortgang vinden. In den loop van den middag hielden de Vlaamsche studenten een druk bijgewoonde vergadering in de zaal Patria. Door den burgemeester van Leuven werden strenge maatregelen getroffen om alle botsingen tusschen Walen en Vlamingen in de straten der stad te voorkomen. Alle optocbten en samenscholingen van meer den 5 personen zijn verboden. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hontenisse 703,74; bij den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen f 513,13 en 139,87. R.K. KOPSCHOOL. Tot onderwijzer aan de R.K. Kopschool ai- hier is benoemd de heer G. H. ten Asbroek te Haaksbergen (Overijsel). ONDERWIJS IN HANDENARBEID. Eenigen tijid geleden werd te Ter Neuzen, aldus meldt men aan de Midd. Crt., een ver gadering gebouden onder leiding van den Inspecteur van het L. O. te Ter Neuzen met het doel te komen tot stidbtdng van een af- deeling „Hamdenarbeid" van de Vereeniging tot bevordering van bet onderwijs in handen- arbeid in Nederland en oprichting van een op- leidingscursus voor akte z, onder leiding van den heer F. C. Jansen Verplanke, hoofd openbare school te Othene. Wegens bet slechte weer was de opkomst zeer gering, zoodat definitief niet tot stichting van een afdeeling kon worden besloten. Het bleek echter, dat er in Z.-Vl. tocb reeds veel animo voor „Handenarbeid" bestond, want spoedig badden zich 19 deelnemers(sters) aangemeld om bovengenoemden cursus te volgen. Dit was een te groot aantal voor fefen cursus, zoo dat nog tot een parallelcursus werd besloten. De lessen zijn Zaterdag 3 October begonnen en de afdeeling „Handenarbeid Zeeuwsch- i Vlaanderen" is ook definitief gesticht, dank j zij den steun en de medewerking van den heer A. de Jonge, leeraar Handenarbeid aan de 1 Rykskweeksehool te Middelburg. Het besituur is als volg't samengesteld: F. C. Jansen Verplanke, hoofd openbare school te Othene, voorzitter, G. Wiegers, hoofd Chr. school Othene, secretaris, J. v. d. Berg, onder- wijzeres R.K. school Sluiskil, penningmees- teres, J. J. Hoebfe, leeraar Nijverheidsonder- wij.s te Axel en J. E. Varel, onderwijzeres Herv. school Zaamslag, leden. Moge ook in Z.-Vl. een corps van onder- wijzend personeel komen, dat in de toekomst Handenarbeid" zai kunnen onderwijzen. !FILIVIAVOND „HET HOOGELAND". Wij vestigen de aandacht op de in dit num- mer voorkomende advertentie betreffende een alhier in het Vereeniging.-gebouw, Donze- Visserstraait, te geven propaganda filmavond, voorafgegaan door een speciale kindervoor- stelling, uitgaande van de bekende vereeniging ,,Het Hoogeland". WEROtLOOZENZORG. Door bet lid van den gemeenteraad, den heer C. Hamelink, is schriftelijk het volgende voorstel ingediend, ter behandeling in de eerstvolgende raadszitting: De Raad der gemeente Axel besluit: le. vast te stellen, dat een besluit tot het in werking stellen of stop zetten van de steun- regeling voor de werkloozen uitsiuitend tot de bevoegdheid van den Gemeenteraad beboort, evenals het al of niet uitvoeren van eenig werk als werkverscbaffing door de Gemeente; 2e. tot bet onverwijld in werking stellen der tot nu toe geldende steunregeling voor werkloozen; en 3e. een steunregeling voor werkloozen vast te stellen, evenals of gelijk aan die, welke in de gemeente Ter Neuzen geldig is. Toelichting hoopt de beer Hamelink in de raadsvergadering te geven. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKERING IN NEDERLAND EN BELGIe. Het miniisterie van Buitenlandscbe Zaken maakt bekend, dat op 15 dezer de onderteeke- ning beeft plaats gehad van een verdrag tus schen Nederland en Belgie betreffend de ge- lijkstelling van elkanders onderdanen voor de toepassing van de wederzijdsche wetgeving op het punt der invaliditeits- en ouderdoms- verzekering en de regeling van de gevolgen voor die onderdanen van bet naast elkander werken van genoemde wetgevingen. AXEL. Maandag werd alhier de nieuwe R.K. school voor lager onderwijs ingezegend en in gebruik genomen. Deze plechtigheid was voorafge gaan door H. Missen opgedragen in de R.K. kerk, waarby de leerlingen en het personeel der school, benevens yele ouders en genoodig- den tegenwoordig waren. De opening der school had plaats te 10 uur, daarbij waren ook tegenwoordig bet gemeen- tebestuur en eenige leden van den gemeente raad. Na de inzegening nam de Z. Eerw. heer pastoor Goetstouwers bet woord, om dank te zeggen aan alien die aan de tot stand koming dezer school bebben meegewerkt en die daarby thans van hunne belangstelling deden blijken. Het is vooral voor de Katho- lieken een gelukkige dag, het geven van on derwijs in een inricbting zooals dit nieuwe ge- bouw, met de daarin aanwezige leermiddelen, zai zeker bet onderwijs ten goede komen. In het bijzonder dankte hij den architect, den heer P. le Feber Jr., die voor een goed ont werp en keurige uitvoering heeft gezorgd. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den burgemeester, den beer F. Blok, die voor de resultaten der school de beste wen scben uitsprak. Het hoofd der school, de beer P. de Kort, getuigde van zijn ingenomenheid met de in- richting van deze nieuwe school, en herdacht ook nog bet aandeel dat de vorige pastoor dezer parochie in de tot stand koming heeft gehad. Zijn leedwezen betuigende, dat deze 'tbans niet bij deze plechtigheid kon tegen woordig zijn. De heer J. M. Oggel, bracht als voorzitter van de school voor Chr. onderwijs zijn geluk- wenschen aan het bestuur dezer school, waar- na de Z. Eerw. heer Goetstouwers tot slot een woord van dank sprak. Daama werd aangevangen met een bezich- tlging der lokalen en leermiddelen die ten zeerste werden geroemd. ZUIDDORPE. Wegens het beerschen van mazelen en griep onder de kinderen te Zuiddorpe is de lagere school op medisch advies tijdelijlk gesloten. bet Groote Kleedingmagazyn voor is wederom het Rijke keus, Schoonste snede Zuivelbrug 7 - GENT. Er is maar fefen ingang, die is juist a. d. Brug. (Ingez. Med.) ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Wedstryduitslagen van Zondag. le klasse B. ClingeTemeuzen II F.C. Sluis—STEEN De stand is thans: 1—2 5—0 gesp. gew. gel. verl. doelp. P- F.C. Sluis 4 3 1 12—4 6 Terneuzen n 3 2 1 5—6 4 STEEN 3 2 1 5—8 4 Breskens 3 1 2 7—5 2 Clinge 3 1 2 8—4 2 Hulst II 2 2 0—10 2e klasse B. StoppeldijkSluiskil PbivoOranje 1—1 0—0 De stand is tbans: gesp. gew. gel. verl. doelp. p. 2 1 1 Stoppeldijk Sluiskil Terneuzen III Oranje Phivo Hontenisse Axel II 12—2 8—1 4—7 2—2 0—0 0—7 2—9 3e klasse B. Sassche Boys IISluiskil II 0—0 WATER BIJ DE MELK. De kantonrechter te Schoonhoven beeft den landbouwer J. Th. D. te Lopik, veroordeeld tot twee boeten ieder van /400, subs. 40 dagen hechtenis voor elke boete, wegens meikvervalsohing. Verdacbte bad bij 100 liter melk de eene maal 20 liter water, de andere maal 10 liter water gevoegd. AUTO-DIEVEN. Zaterdagmiddag was door de radio bekend gemaakt, dat een paar jongelui uit Gronin- gen, die daar een auto badden gehuurd, deze, ofschoon de huurtijd verstreken was, nog niet hadden teruggebracht. Daar men de zaak niet vertrouwde werd bun aanhouding verzocbt. Een paar jongens, die het bericbt gehoord badden, maakten er Zaterdagmiddag de Har- dinxveldsche politie op attent, dat bedoelde auto gestald stond in de garage van G. W. Wepelman. Daar de politie echter geen zeker- heid had, dat het nummer juist was, ging zij eerst op nader informatie uit. Een der twee Groningers haalde ondertusschen den auto weg om er met een Giessendamschen kennis een toertje naar Dordt mee te maken. Toen de politie terugkwam met de zekerheid, dat dit inderdaad de bedoelde auto was, was de wagen weg. Met een anderen auto reed men naar Dordt. De buur-auto bleek te Papen- drecht gestald te zijn en de Groninger en zijn vriend waren reeds naar Dordt overgevaren. De Dordtsche politie stelde alles in bet werk om de beide mannen aan te houden, doch dit lukte niet voor middernacht, toen de Gronin- ger en zijn vriend weer met de pont naar Papendrecht overvoeren. De Giessendamscbe metgezel werd dadelijk vrijgelaten; de Gronin- ger werd vastgehouden en later naar Har- dinxveld gebracht. De tweede Groninger was Zaterdag in hotel Dekker te Giessendam gebleven, waar het tweetal logeerde, en des avonds gewoon naar bed gegaan. Toen om twee uur de ander nog niet terug was, werd de hotelhoudster onge- rust, te meer daar zij toevallig ontdekt had dat een der beeren een masker bij zicb had. Zij maakte de rijksveldwacht deelgenoot van baar onrust en deze licbtte den man van zijn bed en stelde hem in voorloopige hechtenis. Na informatie te Groningen bleek Zondag, dat een der beide heeren, een kleermakers- zoon, zijn vader enkeie bonderden guldens af- bandig gemaakt bad en van dat geld met zijn vriend aan de zwier was gegaan. Waarschijn- lijk is bet geld op, er werden nog slechts en keie centen op de gearresteerden gevonden. Maandagmorgen vroeg zijn zij op transport naar Groningen gesteld. ERNSTIG ONGELUK BIJ EEN SCHERMWEDSTRIJD. Vrijdagavond beeft een vry ernstig ongeluk plaats gehad bij een schermwedstrijd die door de vereeniging ,,Eendracht maakt Macht" be staande uit personeel van de Incassobank in bet gebouw van deze bank aan de Leuve- haven te Rotterdam gehouden. De beer L. M. L. heeft een stuk van een degen, die af- knapte in de recbter long gekregen. KIND ONDER MOTORRIJWIEL. Zondagmorgen omstreeks 11 uur reed op den Deventerstraatweg te Apeldoorn een heer uit Apeldoorn met zijn motor in de richting Deventer, toen een vierjarig jongetje plotse- ling den weg overstak en onder den motor terecht kwam. Met een zware hoofdwonde werd bet kind naar het Ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Op den Haarlemmerweg achter Halfweg naderde Zondagavond uit de richting Amster dam en uit de richting Haarlem op hetzeifde oogenblik met vrij groote snelheid twee auto's. Door den avondnevel, die zich hier en daar zelfs tot mistbanken verdichtte, was het zicht op den weg vry slecht. Bij de Zwetbrug, waar een bocbt in den weg is, reed een auto uit Amsterdam, waarin behalve de chauffeur nog een militair was gezeten, die onderweg had gevraagd te mogen meerijden, de Haar- lemscbe auto in de flank aan. In deze laat- ste waren gezeten een heer, die den wagen bestuurde, zijn verloofde en haar zuster. Door den scbok van de aanrijding vloog een der dames door de achterruit en bekwam zulke ernstige verwondingen door de glasscherven, dat zij vrgwel onmiddellijk overleed. De an dere dame bekwam lichtere verwondingen. De overige betrokkenen kwamen met den schrik vrij. De auto's zijn deerlijk gehavend. DE FRAUDE BIJ DEN PENSIOENRAAD. Omtrent de thans by den Pensioenraad ge- pleegde fraude verneemt de Maasbode nog, dat de dader, de scbrijver le klas Z., vroeger in militairen dienst is geweest en later als militair wacbtgelder bij den Pensioenraad is werkzaam gesteld. Z. beschikte in zijn functie bij den Pensioen raad over postchfeque-formulieren voor de uit- betaling van pensioenen. Reeds eenige jaren geleden is Z. begonnen met zijn fraude. Hij vulde cbfeques in op naam van een gefingeer- den pensioengerecbtigde en inde dan zelf of door middel van derden dit staat nog niet vast de daarop vermelde bedragen, die bij ten eigen bate aanwendde. Zijn gezin, hij is vader van vier kinderen, zai er waarschijnlijk weinig van genoten hebben, want naar bet blad vernam, zou hij reeds hebben bekend, net g-eld dat hij zich onrechtmatig had toege- eigend, aan fuifjes en dergelijke te hebben besteed. Hoe groot bet bedrag is, dat hij aldus beeft ontvreemd, weet hij niet bp benadering te zeggen. Er wordt reeds een bedrag van meer dan f 20.000 genoemd, maar dit kan nog wel booger stijgen, daar het onderzoek naar den omvang van deze fraude nog niet is af- geloopen. Dit onderzoek is niet zoo heel eenvoudig, omdat Z. by zijn malversaties ook andere do- cumenten zou hebben vervalscht om de chfe- ques te dekken. De fraude is ontdekt door de Algemeene Rekenkamer, die sedert de malversaties aan het Departement van Financien aan bet licht zijn gekomen, dubbel scberp is gaan toezien op alle ambtelijke rekeningen en verantwoor- dingen. DEN DIEF GEV AN GEN Eenige dagen geleden kwam de landbouwer J. H., te O. en W. Souburg, naar de Midd. Crt. meldt, tot de minder aangename ontdekking, dat tijdens bun afwezigheid, geld was ont vreemd, dat zich in een kast in de kamer be- vond. Verondersteld werd, dat het geval zicb zou herhalen. Den vermoedeiyken dader, die een buurman bleek te zijn, werd Zondag medegedeeld, dat de gebeele familie dien middag wederom geruimen tijd van huis zou zijn. In werkelijkheid bleef H. achter en stelde zicb verdekt in een der bedsteden in de kamer op, met de stellige zekerheid, dat nu spoedig de zaak opgehelderd zou worden hetgeen dan ook werkelijk gebeurde. Nog niet lang was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2