rsf ssaar 1 Een gelukkig lachje eullleton - vertellmge n SPORT, FBKDIgBEUBTKIi. LANDB0UW BERICHTEH. SIHB>eDS BEKICKTKH Si'JTa? ,r.rL,ri7iS'epaSrD, BRABANTSCHh nwiK VOETBAL. V Huizinga, thans om hem nam ens den Alg Ned. Politiefoond de medaille van 30-jariger trouwen dienst te overhanddgen. Het heeft overigens den juibiiaris ook up de kringen der burgerij niet aan belangste.' ling ont.broken. BRAND IN HEX POLITIEBUREAU. Gisteravond tegen 10 uur ontdekte _de dienstdoende agent Van der Wal, dat brand was ontstaan boven den zolder van het politie- bureau. Hij waarschuwde terstond de brand- weer, welks personeel op korten tijd tegen- woordig was en met de groote spuit gereed tot watergeven. Uit voorzorg was de politie onder leiding van den inspecteur ondertus- schen begonnen met het bureau te ontruimen en in de allereerste plaats archieven en wapens in veiligheid te brengen. Toen de spuit in werking was gesteld en door een opening in den zijgevel van het gebouw den brand gemakkelijk kon bestrijden, was deze spoedig gebluscht. Naar we vernamen is de brand toe te schrijven aan een defect ont staan in de rookgeleiding van een gewone kachel, die wanneer het jaargetijde het ont- I steken der centrale verwarming nog niet noo- dig maakt, voor verwarming van het wacht- lokaal der agenten gebruikt wordt. Gelukkig is de brand tijdig ontdekt, want wanneer dit niet voor het beeindigen van den bureau- dienst was geschied, zou deze ongetwijfeld spoedig groote uitbreiding hebben gekregen, en zich hebben meegedeeld aan hot brandbare materiaal dat voor isoleering der warmte op den zolder is gestrooid. AFDUELING TER NEUZEN VAN ..VOLKSONDERWIJS." Gisteravond vergaderde de afd. Ter Neuzen van ..Volksonderwijs". De voorzitter herinner- de er bij de opening aan, hoe vele voorstan- ders van de Pacificatie-wet gehoopt hadden een tgd van rust te krijgen, noodig voor eene geleidelijke ontwikkeling van het lager onder- wijs in Nederland. Zij, die anders dachten, hebben ten voile gelijk gekregen. Een verdeeldheid en splitting zonder einde, in het bijzonder bij de protestansch-kerkelijke scholen (in dit verband werd aangehaald de stichting van eene nieuwe Herv. school te Ambt Hardenberg, wegens oneenigheid tus- schen Gereformeerden en Hervormden. Kos- ten van die ruzie ten loste van de algemeene kas, d.w-z. van Rijk en gemeente!); een ge- stadig duurder worden en tegelijk verlaging van het peil, daarbij voortdurend onrecht tegenover de openbare school door opheffing van scholen op tal van plaatsen met een leer- lingengetal boven het wettelijk aantal. En van hoogerhand wordt dit alles maar goedgekeurd en in de hand gewerkt. Thans zijn 2 zaken aan de orde, een mate- rieele en een ideeele. De eenste, verlaging der salarissen, zal terecht veel tegenstand ont- moeten. Niet vergeten mag hierbij worden, dat de vorige verlaging in 1924, die van 12% tot in de 20 beliep, wat het onderwijs be- trof, totaal verzwolgen werd. Ja sterker, de onderwijsbegrooting liep ondanks die verlaging op tot 165 millioen. Dat zgn cijfers, die spre- ken. Maar vooral het ideeele vergt de aan- dacht van Volksonderwijs. In het wetsont- werp-Terpstra zijn verschillende verslechte- ringen op onderwijsgebied voorgesteld, waar- van wel de ergste is het verhoogen van de leerlingenschaal tot 45, dat in de practjjk neerkomt op 5060 en nog meer voor 1 leer- kracht. Ook van rechts worden hiertegen bezwaren geuit, maar of deze voet bij stuk zullen hou- den? In ieder geval, voor Volksonderwijs is er in de naaste toekomst, veel en mooi werk te verriehten, ten bate van het volksonderwijs in zijn geheel en van het openbaar in het bij zonder. Besloten werd een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering te Arahem. Als zoodanig werd benoemd de heer J. v. d. Pejjl en als plaatsvervanger de heer F. v. d. Broeke. AANVARING. Gistermorgen, juist toen een sleepboot met 3 spitsen achter zich de haven alhier uitvoer, kwam naar binnen gezeild het met bieten geladen tjalkschip „Vertrouwen". Er was in de havenmond weinig ruimte en het laatste schip van den sleep, bij" het wenden blijkbaar minder bestuurbaar, dreef tegen het bieten- schip, welke het dwarsscheeps raakte, waar- van het gevolg was, dat de mast met tuigage naar beneden kwam. Dit schip geraakte daardoor stuurloos en dreigde vast te drijven op den Westhavendam. Het werd echter tijdig door de sleepboot ..Raymond", die, het gebeurde bemerkend, van de reede te hulp kwam, binnengesleept. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Donderdagaivond werd een bestuursverga- dering gehouden zeer zij in hun sas waren over dezen pretti- gen nt, waarvan zy voor korten ujd nog met gedroomd hadden. De autobezitters, die de oudjes, het waren er alien van 65 en daarboven, dezen aange- namen nanoen te gemeten hebben gegeven, mogen zich zelf biijgestemd gevoelen, aan deze ouden van dagen, waarvan er velen sedert jaar en dag het Sas niet meer verlaten hadden, dit genoegen bezorgd te hebben. Ulvenhout, 13 October 1931. Het offensief begonnen. Vrijdag, een dag later dan oorspronkelijk de bedoeling was, doch door onvoorziene omstan- digheden daartoe gedwongen, is aan de Coo- peratief de suikercampagne ingezet. Het ver- voer is nu van dien aard, dat men de gegron- de hoop mag koesteren, geregeld te kunnen voortwerken. Van nu aan zijn alle hens aan dek geroepen, terwijl vermoedelijk Maandag a.s. de slag aan de oude fabriek eveneens een aanvang zal nemen. De groote doorbraak. Wie aan den kant van het station komt, zal daar een groote veraadering kunnen con- stateeren; de groote doorbraak, waarvan reeds maanden geleden sprake was, is einde- lij;k voltooid. We zijn een heel nieuwe straat rijker, een gevaarlijk verkeerspunt armer geworden. De waarschuwingsborden met het veelzeggende opschrift: Let op. Gevaarlijk, zjjn dwenen. Het zal nu niet meer kmrnen gebeuren, dat de onvoorzichtige, die op bedoelde plaats Menier, Toen 'k van deus week bij 'nen vasten klaant van me-n-aan de deur kwam, waar 'k al meer dan tien jaren koom, van af as die menschen ge- trouwd zijn, ja amico, zoow he'k er veul horre, as ge de men schen goed be- dient, loopen ze zoow gaauw nie ,weg, toen kwam er veur d'n derden keer jj nie de juffrouw, maar d'ren man veur. En veur d'n derden keer nam ie 'nen krop slaai wa-d-66rpels en 'n paar eiers. 'k Wouw der gfere wa meer van weten; 'k docht zoow: daar is zekers wa mee de juf frouw, maar al zeg 'k 't zelvers, ontstraan- tig ben ik nie en 't gezicht van m'nen klant ver- sting ok heelegaar nie naar 'n protje! Zoow- iets ziede gaauw genogt, as ge jarenlaank mee oewen negosie bij de menschen komt. „Goei eeten, mender", zee ik dus kwansuis: door de tram verrast zou worden, het met „zo'nen krop slaai mee 'n paar ei-kes". (Ik Ruim drie veur mijn, ik kan 'm me zien, elken dag slaai. Ge zouw er op 't lest van gaan loeien as 'n koei in de wei, maar 'k moes toch w4 den dood zal moeten bekoopen. en een halve Meter ruimte biedt gelegenheid genoeg zich voor overrijden te vrijwaren. Bovendien is, in overeenstemming met het i ze^fen') aI„ z€e-t-ie: „keb net zoow „notrroc-tQirin a+-rn pn wp.p-pnnla.Ti. een I >>i-'a &a nu» vastgestelde straten- en wegenplan, een gras",' (hjj had dus sjuust mijnen smaak!) ..maar ik kan niks aanders klaar- nieuwe straat in het leven geroepen, uit de Stationstraat bekeken een prachtig perspectief opent op het park, en den Molen- berg met den daarop staanden windmolen. Volgens mededeeling van ingeWtfden zal deze windmolen onder de natuurmonumenten worden gerekend. De onderhandelingen, om dit monument onder de natuurschoonwet onder te brengen, zijn in vollen gang en zul len zeker tot een gunstig resultaat leiden. De algemeene opinie is, dat deze verande ring in de plaatselijke situatie een prachtige verbetering beteekent. We sluiten ons gaame bij deze meening aan, evenwel met dit voorbehoud, dat we ons niet kunnen verzoenen met de toepassing van de streng-oud-Hollandsche lijn die met angst- vallige getrouwheid naar het- eenmaal ont- worpen plan is toegepast en ons eenigszins aan den stijven pruikentijd herinnert. Het nastreven van de slanke lijn op het keerpunt zou aan de aesthetica ten goede zijn gekomen. Of staat op het uitbreidingsplan wellicht ,,ne varietur" als gebiedend voorschrift. Dat zou de zaak natuurlijk veranderen. van de afdeeling Ter Neuzen van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, waarbij de bestuursfuncties werden verdeeld als volgt: voorzitter F. B. G. de Meijer, secretaris A. Reuneker, penning- meester L. v. d. Hemel. ONGEWOON BEZOEK. Meermalen passeeren vliegtuigen boven onze stad, doch heden voormiddag was het bijzonder druk, het motorgeronk van niet minder dan 3 watervliegtuigen der Nederl. Marine lokte vele ingezetenen naar buiten en tot kijken. Na de stad te zijn overgevlogen keerden de vliegtuigen terug en bleven ze nog heen en weer cirkelen, tot bleek dat aan- stalten werden gemaakt om te dalen. Dit geschiedde vlot in de Westelijke buitenhaven. Naar we vernemen gold deze tocht juist een kijkje naar deze haven bij laagwater. Na on- geveer 3 kwartier in de haven gemeerd te hebben gelegen kijh de vliegtuigen in Ooste- lijke richting weer vertrokken. Het bezoek dezer vliegtuigen deed velen naar de om- geving der haven stroomen, om de vliegtuigen van nabij te kunnen bezien. SUIKERBIETENTEELT. In het Algem. Nederl. Landbouwblad wordt medegedeeld, dat een voorstel van Kamerleden om de suikerbietencultuur meer loonend te maken in voorbereiding is. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 4 tot en met 10 October zijn in onze provincie voorgekomen 6 geval- len van roodvonk en wel 2 te Biervliet, 2 te Middelburg, 1 te Serooskerke (W.) en 1 te Stavenisse. SAS VAN GENT. De ronde van Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag vertrokken van hier uit een ruim 20tal auto's met oudjes voor het maken van hun ronde door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaau- deren. Het was een heele stoet, vroolijk versierd, met vlaggetjes, zooals hij door de Sassche straten reed. Voorop reden een paar motoristen met een politieman op de duozitting. Waar een bekend gezicht zich vertoonde, werd er lachend gewuifd en geknikt, zoodat men 't de voorbijrijdenden kon aanzien, hoe- WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse: Tilburg: NOAD—PSV. Bleijerheide: BleijerheideLONGA Valkenswaard: De ValkEindhoven. Breda: NACWillem H. 'a HertogenboschBWMVV. 2e klasse A. Breda: De BaronieMiddelburg. Ter Neuzen: TemeuzenBreda. Bergen op Zoom: DOSKOMEVO. Roosendaal: AllianceVelocitas. Oosterhout: TSCRBC. 3e klasse A. Middelburg: Middelburg IIDe Zeeuwen. Axel: AxelHansweert. Hulst: HulistZeelandia II. 3e klasse B. Middelburg: ZeelandiaDOSKO II. VlissingenVlissingenGoes. Bergen op Zoom: MEVO IIWalcheren. Zierikzee: ZierikzeeSINOTO. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. ClingeTerneuzen H. BreskensHulst II. F.C. SluisSTEEN. 2e klasse B. PHIVO—Oranje. HontenisseAxel II. StoppeldijkSluiskil. 3e klasse B. Sassche Boys IISluiskil II. TERNEUZEN—BREDA. De voetbalvereeniging Terneuzen zal Zon- dag een harde noot te kraken krijgen, daar zij dien dag Breda op bezoek krijgt, een der Tweede Klassens die pretendenten zrjn voor het kampioenschap in deze afdeeling. Breda heeft in dit seizoen nog niet verloren, alleeu aan DOSKO is het gelukt met een gelijk spel uit het strijdperk te komen en Breda heeft tegen een der in dezen wedstrijd genomen beslissingen protest aangeteekend. Aan de andere zijde staat onze plaatselijke club, die alleen tegen MEVO te Bergen op Zoom het onderspit moest delven, in een istrijd waarin Terneuzen de meerdere was. Nu is het wel waar, dat al de door Terneuzen verslagen clubs onderaan bengelen in den competitiestand, doch Velocitas zal zich wel- dra ontpoppen als een sterken tegenstander, zoodra haar elfital meer volledig den strijd kan aanbinden. Door de ontmoeting van Zondag krijgt men de twee clubs tegen elkaar die thans boven- aan in de ranglijst staan, en Breda zal na tuurlijk alles er op zetten om nummer 6en te blijven. Of het haar gelukken zal? Technisch moet Breda de meerdere zijn ;n zoo zou haar een overwinning kunnen worden toegedacht, maar Temeuzen heeft een elftal dat met vol vertrouwen de Tweede Klasse is ingegaan en heeft getoond een goed geheel te vormen, dat voor menige club een struikel- blok zal blijken te zijn in den istrijd naar het kampioenschap. Het is dus nog lang niet zeker dat Breda hier de 2 punten zal weg kunnen halen. Als Terneuzen haar enthousiast spel tot het eind weet vol te houden, welnu, dan zullen onze favorieten een overwinning uit het vuur kunnen sleepen, maar men moet doordrongen zijn van het feit, dat alleen door vlug en open spel dezen sterken tegenstander de overwinning kan worden ontfutseld. Temeuzen heeft een elftal dat er zijn mag met jonge, krachtige spelers, volhardend tot het laatst en meermalen is het gebleken, dat zij juist tegen sterke tegenstanders hun beste spel weten te ontplooien. Daarbij komt, dat zij op eigen terrein speelt. Laat ons hopen, dat zij de talrijke suppor ters die dezen belangrijken wedstrijd zullen komen gadeslaan, niet zal teleurstellen, en volgende week zoowaar de jongste Tweede Klasser aan het hoofd van haar afdeeling zal prijken. Het kan, dus maken veur m'n middagpotje". „Zoow", zee ik: „is de vrouw ziek, wa mekeert ze?" „Zoow" gezond as 'n vischke", zee-t-ie: ,,maarehoeveul is 't!?" „Twee eiers, da's dartien, slaai negentien en e^rpels, da's vierentwintig asteblieft, me nier". Hjj betaalde mee een briefke van tien, maar 'k mokte zonde van m'n wisselgeld en zee: „dan krijg 'k 't tmorgen wel!" „Ok goed", zee-t-ie en weg was ie. En omdat dieen slaai-eter-die-gin-slaai lust op 'n hoekske woont, waren 'r dus ok gin buurklaanten, die me vertellen zouwen wat r /jaar mee da wefke gaande was. Aanders ha'k 't daarveur al laank geweten 'k Zee 's avonds teugen Trui, 't schoot me weer ineens te binnen: ,,Trui", zee ik: „witte gij ok 'n makkelijke gruunte om klaar te maken, veur 'nen vent die zonder vrouwe- hulp zit?" „Nouw brik m'nen klomp", grinnikte Trui. „Wa-d-is 't gemakkelijkste te koken", zee ik "toen: „peeen, suikerei, andijvie, blomkool, maar gin slaai". ,,'k Ben 'n boon as ik snap wat 'r nouw aan m'n fiets haangt", en terwjjl ze da zee, keek ze me ndt aan, of ze mijn nog nooit goed gezien had. 'k Vertelde dus maar gaauw da'k 'nen klaant had die elken dag teugen heug en meug aan 'nen krop slaai zat te knagen, om dat ie nie aanders bereien kon en of zij me dus 'n recepke mee wouw gerven, maar 'n heel makkelijk, om dieen vent van d'n slaai te redden. ,,'t Is allegaar 't zelfsite", lee Trui uit: „snijboonen, suikerei, andijvie, prinsesseboon- tjes't is allegaar opzetten mee nie als te veul water, laten koken op 'n nie al te groot pitje, en da, as 't gaar is, nog wa stoven mee 'n kloontje hotter". 't Leek me kollesaal ingewikkeld. „Nie als te veul water, 'n nie als te groot pitje", eerst koken, dan stoven'k begon eigen- lijk nouw pas goed te begrrjpen, waardm dieen kearel maar aan d'n slaai was getrok- ken. 't Leek me nog zoow stom nie. Waant begrep nouw maar 's persies 't verschil tus- schen stoven en koken. Ik zouw zoo zeggen da-d-et heel erg op mekare lijkt, maar as ge Trui over koken en stoven heurt kaaieren, ollee, dan mot 'r wel heel veul verschil tus- schen zitten, waar 'nen man nooit achter kan komen! 'k Wiest dus niks aanders te doen, as d'n aanderen mergen maar aan te bellen, mee wa patatten, 'nen krop slaai en twee eiers in m'n benneke en toen ie veurkwam, zee ik: asteblieft menier, mee gisteren mee, achten- veertig centen". „Merci", zee-t-ie. En 't gezicht! Of 't vroor. „Keb thuis nog 's gevraagd g'ad", zee ik: „naar 'n aander koksel as al dieen raauwen slaai, maar 't ziet 'r allegaar z6ow erg in gewikkeld uit, da'k oew toch nie helpen kan, menier". Toen lachte-n-ie 's, as 'nen boer mee kies- pijn. „Nle noodig Dr<5", schudde-n-ie triestig z'nen kop: ,,'k weet 'r alles van; keb ier n kookboek gevonden in de keuken mee wel duuzend recepten, maar daar is veur ons mannen nie aan te beginnen. Maar bedaankt veur oew bezurgdheid, Drd". „Ginnen daank, menier, da wil 'k volstrekt nie emmen, horre", zee ik: „maareas ge denkt da'k oew 's helpen kan mee 't een of aanderke, gere! Is de vrouw eh weg?" yih jah!" zuchtte-n-ie. „Veur laank?" Toen knikte-n-ie, in gedachten, allegaar dieen krop slaai omhoog-gooiend,zonder te weten, dat ie da dee. „Kom ze nimrner terug?" vroeg ik. Toen viel z'nen krop. „Broerd", zee ik. Toen trapte-n-ie d'n krop d'n gang in. En begon mee een van d'eiers te ketsenballen. ,,Da zal struif worren, vandaag", lachte-n- ik en toen hiew ie op. ,,'k Zal 't jouw maar zeggen, Dr6", zee-t-ie toen: „gij' komt al zoowlaank aan ons deur; gij hedt ze al zoow dikkels g'ollepen", toen wieren z'n oogen wa vochtig: „z'is-t- r tus- schen uit!" „Ha 'k nie achter heur gezocht", zee ik da'lek: „keb z'altij veur 'n prompt wefke versleten en daar vergis ik m'n eigen nie „Hoe hiet ie?" vroeg m'nen slaai-dresseur toen dalek. „Ja", zee ik: „ja, hoe hiet ie! Da's 'n lastige vraag, menierke!" „Waarom?" „011ee, da wefke-n-is ok 'nen klaant, ee en nou wis 't toch 'n bietje gek, om „Die vrouw heeft 'r eigen toch nie te schamen!" viel ie uit: „en dieen schurk hoefde nie te sparen, Drd!" ,,Nouw", zee ik: zusenzoow". Pats! De struif was klaar! Z'n eiers laggen op 't matje. ,,Da-d-is-ie!" riep ie toen. Was da nie kasjeweel, amico? Dat da nouw sjuust onder mijn complotje klaanten zitten moes! En zoowel 't wefke als d'n slaaiman bl'ijyen zitten, omda ze te futsoenlijk waren veur d'rbetere helft! Amico, 'k wil de kearels nie verdedigen. Laten me eerlijk zijn, daar hee altij wel's iets aan gehaperd. 't Wier ons dan ok dikkels maar veuls te makkelijk gemokt! 't Was veul, veul gemak- kelijker om eh affijn da snapte wel, dan om 'n maaltje peeen te stoven! Wa gij Nog eens: 'k wil, neee ik m6t eerlijk zijn. Heelegaar. Gin schijnheiligheid komt ier van pas. Maar as me dan trouwden, mee "n braaf wefke, dan was is veur mekaar. Dik! Dan kwamen de kinderkes, de zurgskes, 't eigen gedoeike, dan besting de heele weareld uit oew eigen nestje, waar 't zoow goed was om te kij!n. Maar nouw? Nouw blijven de kinderkes in d'n rooien kool zttten. Nouw gaan de wefkes dikkels „van 't leven genieten", noemen ze da, as ze getrouwd zijn! Nouw zijn ze onder vader en moeder vandaan, emmen de centen vein d'n man in d'ren zak en gaan daansen as d'n man aan 't werk is. En achter mekaar daansen ze d'r huwelijk aan gruzelementen veur t droombeeld van 'n leutig leven, damaar 'n week duurt. Waant de ridders waar ze mee 't leven deur will en gaan daansen, houwen 't nie zoo- laank vol as de werkers! En dan Ollee, dan snakken ze naar d'ren slaai-eter, die misschient dan z66veul slaai geknaauwd hee, dat ie 't weer maar 's perbeert. Maar... kepdt is 't. Veur eeuwig. Al worren ze tachtig jaren, da verwijt blijft in d'n man z'n oogen staan, d'rin ge- geten van 't zuur uit z'nen slaaitijd Daar piekert-ie over, jaren later nog, in z'n eentje. Daar denkt-ie aan, as ieoud en ge- bogen, nog knielt op d'r graf. Daar denkt-ie aan, in't uur dat ie... sterft. Slaai? Ik kan 'm nie meer zien! Waant keb compassie mee dieen mensch, die z'nen eierstruif klaar mokt op z'n matje veur de deur. 't Is 'nen tobbert en ik kan 'm mee 'n lek- ker recepke van Trui nie helpen. D'r zullen weer wel 'n paar vurige wefkes zijn, die diitte d'r eigen aantrekken. Die mijn 'n pootig briefke schrijven willen. Maar sjuust veur die wefkes, is ditte nie geschreven. Die motten aan mijnen kaant staan, waant huilien naam as goeie vrouw ga nie verloren deur de feiten op te schrijven, maar deur de feiten zelvers, begaan deur d'r eigen soortgenooten! En da'k 's opkoom veur de futsoendelijke slaai-eters, wie zal me da veur 'nen keer kwalijk nemen? Ok futsoendelijke menschen zijnmen schen! Ollee, amico, tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet voe DR6. toovert gij op het gezicht van Uw baby, wanneer gij de gesmette en stukke plekken van zijn huidje inwrijft met Purol en verder drooghoudt met Purolpoeder. (Ingez. Med.) ZONDAG 18 OCTOBER 1931. Ned. Hervonnde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. Dr. L. J. Cazemier, H. A.; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, dankz. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. leeskerk en 2 u. Ds. G. v. Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Aaersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Kok. Ohr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Dr. L. J. Cazemier. UITVOERING TARWEWET. Naar aanleiding van een paar vragen kan het volgende worden medegedeeld. Hoeveel tarweverbouwers zijn, er in Zeeland? Voor oogstjaar 1931 zijn ingeschreven bij de G. T. Z. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 1170 leden- aangeslotemen met 4120 HA West Zeeuwsch-Vlaanderen 890 leden en 2780 HA Zuid-Beveland 1290 3123 Noord-Beveland 271 825 Walcheren 1ZTL 895 Tholen en St. Philipsland 331 977 Schouwen-Duiveland 745 1880 Hoe komt men in verband met de in uitzieht gestelde maandprijzen tot een gemiddelde prijs van 112,50 per 100 KG zooals steeds is vermeld in krantenberichten? De 12,50 gemiddelde prijs moet zoo opgevat worden, dat een lid, dat gemiddelde (b) kwali teit levert over alle leveringsmaandem met in- begrip van bewaarpremie f 12,50 per 100 KG on.tvangt. De richtprijzen per 100 KG le, 2e en 3e kwaliteit zijln gemiddeld over het jaar resp. 13,50, 12,50 en 11,50. De G. T. Z. houdt hiervan f 1,per 100 KG, in, voor onvoorziene omstandigheden, zoodat voor uitbetaling be- schikbaar blijft gemiddeld resp. 12,50, 11,50 en 10,50. Deze bedragen bestaan uit een grondprijs bewaarpremie n.l. f 12,11, en 10,en f 0,50 per 100 KG bewaarpremie. De G. T. Z. heeft deze bewaarpremie als volgt bepaald: In de maanden September en October geen premie, in November en Decem ber 10, in Januari 20, in Februari 30, in Maart 45 in April 60, in Mei 75, in Juni 90, in Juh f 1,05 en in Augustus 1,20, boven de grondprijs. De maandprijzen worden dus: kwaliteit a b c Aflevering (overdracht) in Sept. t/m 31 Oot. f 12,11, 1^>~" 1 Novemb.31 December 12,10 11,10 10,10 gaauw in! „Vrouwen zijn nie te deurgronden", gaf ie trug. Gelijk hedde, docht ik en 'k zee: „nouw, nouw, hoor 's ier Maar hij schudde mee z'nen kop, of ie zeggen wouw: ge wit wel beter! „Maar nouw 'n aander protje as ik nie te vrij ben: waarom is ze weggegaan?" „Omda 'k gin autoow eb. Omda 'k nie kan daansen. Omda 'k gere thuis ben, affijn, om alle teugenovergestelde reden waarveur 'n aandere vrouw weg zouw loopen!" Kasjeweel", peisde-n-ik haardop waant keb nog zoo'n geval onder m'n klaanten en net zoowas ge daar zegt, menier", toen begon ie z'n oogen dicht te knijpen en z'n ooren te spitsen ,,net aandersom! Daar is't wefke blijven zitten omdat d'n baas olleen maar thuis kwam om te slapen en dikkels ok nie en omdat daar d'n baas sjuust zoow gere daanste!" R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. VAN DE HELLING GEVLOGEN. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf begaf een 63jarige dienstbode uit Velp zicb per rijwiel huiswaarts. Haar fiets was slechtv voorzien van een bandrem, wat haar op de steile helling van de Dr. Schaepmanlaan noodlottig is geworden. Onder aan de helling botste zij, doordat zrj door de toomlooze vaart haar rijwiel niet meer in bedwang kon hou den, tegen den bumper van een auto, die van rechts kwam en in de richting van Roosendaal reed. De vrouw werd per auto naar het zie- kenhuis te Velp gebracht, waar zij aan de be- komen verwondingen is overleden. MISLUKTE ONTVLUCHTING. In den trein van Rotterdam naar Zevenaar heeft een vreemdeling, die door een paar re- chercheurs werd overgebracht, ter hoogte van Ede getracht het hazenpad te kiezen. De man had verzocht zich even te mogen ver- wijderen en maakte van deze gelegenheid ge- bruik om door het raampje te klimmen en zich naar het dak van den wagen te begeven. Bij aankomst te Arnhem gelukte het den re- chercheurs den man weder binnen in den wagen te brengen, zonder dat h(j kans zag de vlucht te nemen. Geboeid is de man daarop verder op transport gesteld. MASSA-DIEFSTAL VAN RIJWIEL- PLAATJES. In den nacht van Woenisdag op Donderdag is op verschillende plaatsen in de gemeente Oostzaan ingebroken. De inbraken hebben voornameljj'k plaats gehad in de Kerkstraat, aldaar. De dieven hebben het voorzien ge had op rijwielplaatjes. In den woning moeten zes plaatjes worden vermist. Ook van an dere inwoners vernam men, dat, toen aj 's morgens naar hun werk gingen de rrjwiel- merken van hun fiets waren verdwenen. Een nieuw oliepak, alsmede een leeren jas waren ook nog van hun gading. Het begint er een beetje bedenkelijk uit te zien, nu reeds be gonnen wordt met het berooven van arme gezinnen, temeer, daar in den vorigen nacht ook reeds een tweetal nieuwe manchesterpak- ken in genoemde istraat zijn ontvreemd. De politie heeft het onderzoek in handen. Van de daders geen spoor. GEEN BRAND, MAAR DANSENDE MUGGEN. Voorbijgangers bemerkten Zaterdagavond rondom den toren van de Westerkerk te Rot terdam eenige wolkjes. Onmiddellijk dacht men aan brand en waarschuwde de brand- weer. Na een paar minuten waren de spuit- gasten aanwezig, doch wat bleek: de „wolk- jes" rondom den toren waren groote zwer- men muggen, die rond den toren dansten. DE POLITIE IN DE ARMEN GELOOPEN. Woensdagnacht bemerkte een voorbijgan- ger dat er licht brandde in het thans onbe- woonde landgoed Dennenheuvel aan den Bre- daschen weg te Tilburg. Hij waarschuwde een agent van politie en samen gingen zij op inspectie uit. Ze bemerkten dat een tweetal inbrekers met een kaarsje en een zaklantaar zekere H. J. uit Rotterdam en W. v. L. uit Piinacker Door het verbreken van een ruit hadden ze zich toegang tot het landhuis ver- schaft. 1 t/m 31 Januari 1 t/m 29 Februari 1 t/m 31 Maart 1 t/m 30 April 1 t/m 31 Mei 1 t/m 30 Juni 1 t/m 31 Juli 1 t/m 31 Augustus 12,20 11,20 10,20 12,30 11,30 10,30 12,45 11,45 10,45 12,60 11,60 10,60 12,75 11,75 10,75 12,90 11,90 10,90 13,05 12,05 11,05 13,20 12,20 11,20 Wanneer dus een landbouwer die 1200 KG heeft en iedere maand t/12 afleverde, zou hij ontvangen: September /ll,October fit,—, November 11,10, December 11,10, Januan 11 20 Februari 11,30, Maart 11,45, April 11,60* Mei 11,75, Juni 11,90, Juli 12,05, Augustus 12,20. In totaal J 137,65 Gereserveerd is 12 X 1, Voorbewaring na 1 September 0,35 150,— Na 1 September wordt 5 cent per week be- waarloon verleend. Hieruit kan men zien, dat de richtprijzen geheel worden uitbetaald. Natuurlijk zal bij vroege aflevering er een overschot zijn, doch dat J komt aan de nabetaling ten goede. EEN DOLLE KOE. Te Winschoten heeft een dolle koe groote constematie teweeg gebracht. De veehandelaar J. B. bevond zich met een koe in de nabijheid van een spoorwegoverweg toen het dier schrikte en tegenstand begon te bieden. De heer B. trachtte het dier verder te vervoeren, maar het werd steeds wilder en viel ten slotte zijn geleider met de horens aan. B. kreeg een stoot tegen den dij, zoo dat hij wel moest loslaten en naar het zie- kenhuis moest worden gebracht om zich te laten venbinden. Inmiddels nam de koe de vlucht, terwijl de toeloop van belangstellenden steeds grooter werd. Na eenigen tijd kwam het beest terecht op de terremen van de Oldambster Zuivelfabriek. Steeds poot« werd de menigte om te zien hoe het geval afliep. De politie verscheen ten tooneele, evenals een paar marechaussde's. Een der kijkers verklaarde zich bereid het dier te nakken, maar moest haastig op een trap de vlucht nemen, toen de koe met dreigend gebogen kop op hem aanstormde. Men tracht te het dolle beest met een touw te lasseeren maar toen dat eindelijk lukte, rukte het wilde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6