m^. ill vi. wi. I FOSTER' RugpynNieren PiUen Dam- en Schaakrnbriek. Pluimvee-rubriek, een man, die zijn geld in EEN MAAR AL TE WAAR TIJGERVERHAAL. DE VERONGELUKTE VLIEGER VAN DE ..BREMEN". VERDUISTERING OP GROOTE SCHAAL. EEN DORADO VOOR DE SMOKKELAARS. 4 mm BRAND STAK. Milutan Krpan, landbouwer in het Bos- j nische dorp Korosce legde 's avonds, toen hij 5 slapen ging, tien biljetten van 1000 dinar, die j hij juist voor zijn graan ontvangen had, op het nachttafeltje. Wat later, niet meer aan zijn geld denkend, legde hij zijn brandende sigaret eveneens op het nachttafeltje. Toen hij een oogenblik later brandlucht rook, ont- dekte hij tot ziijne ontzetting, dat de bank- biljetten vuur hadden gevat en voor het grootste deel waren verbrand. Krpan begon van den schrik te razen, sloeg het meubilair kapot en moest tenslotte naar een krankzin- nigengesticht worden overgebracht. Een patrouille van den topografischen dienst ging, naar aan de Sumatra-Bode ge- meld wordt, ongeveer twee maanden geleden in de Batanghari-districten in 't binnenland van Sumatra opnemingen doen. De dragers liepen achter elkander door het bosch, toen plotseling 6en hunner door een tijger werd besprongen, neergeveld en meegesleurd. Bij het bivakkeeren werden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen, als het maken van een palisade en het branden van vuren. Toen er eenige dagen lang niets ge- beurde, verslapte de waakzaamheid. De vuren werden niiet meer zoo goed onderhouden. Op een naoht, toen de ingang tot het tenten- kamp was opengelaten en het vuur voor de opening in de palisade was uitgegaan, kwam de tijger opnieuw aangeslopen en sprong baven op de tent. Van de verwarring maak- te het ondier gebruik om een koelie mee te sleepen. Door de duistemis en de paniek kon men het dier niet onder schot krijgen, zoodat het met zijn slachtoffer in het oerbosch wist te ontkomen. Voor den topografischen dienst is het thans in die tijgerstreek heel lastig geworden om koelies te krijgen. EEN VEELTALIGE KERR. Welk een moeilijkheden de immigratie aan het kerkelijk leven bereiden kan, toont een mededeeling in de kerkelijke pers der Pres- byterianen in Amerika, waaruit blijkt, dat deze kerk thans 535 gemeenten heeft met een andere dan de Engelsche taal, n.l. 64 Slavi- sche, 77 Italiaansche, 48 Hongaarsche, 76 Spaansche, 40 Ohineesche en Japansche, 210 Duitsche. Ook zijn er nog Armeensche, Syri- sche en Perzische gemeenten by. Voor de kerkelijke en ambtelijke verzorging is deze veeltaligheid vanzelf udtermate bezwaarlijk. ONBERADEN HUWELIJKEN EN ECHTSCHEIDINGEN. Een ambtenaar van het politiehof te Lei cester, belast met het voorloopig onderzoek inzake aanvragen tot echtscheiding, heeft aan de News Chronicle meegedeeld, dat er per week 50 paartjes bij hem komen, die trachten willen echtscheiding te verkrijgen. Het aantal is den laatsten tijd geregeld toe- genomen, de ambtenaar geeft hiervan de vol- gende verklaring. Een jongen loopt op straat een meisje tegen het lyf en twee of drie maanden later trouwen zij. Zij kennen elkaar nog volstrekt niet, zij hebben geen geld ge- noeg om een eigen huishouden op te zetten en moeten bij hun ouders of verwanten hun Intrek nemen. Trekken zij bij hun ouders in dan kiest de moeder altijd partij voor haar eigen kind, hetzij zoon of dochter. Wat de(n) echtgenoot(e) hindert. Zoo gauw er dan on- aangenaamheden komen loopt degeen, die zich verongelijkt gevoelt, naar het hof voor echt- scheidingen. De moeilijkheden doen zich vrij- wel allemaal voor bij heel jonge echtparen die geen eigen tehuis hebben. DE ONTDEKKING VAN AMERIKA. Genua viert feest ter eere van den verjaar- dag van de ontdekking van Amerika. De stad is versierd en ge'illumineerd. Broccardi, de podestaat, heeft een werkje het licht laten zien, dat nog eens bewrjzen moet, dat Chris- toffel Columbus zoowel van nationaliteit als van geboorte Genuees is geweest, wat, naar men weet, in Spanje gaarne betwist wordt, terwijl er ook aan de Riviera plaatsen zijn, die althans de eer opeischen Columbus' ge- boorteplaats te wezen. DE VIJAND VAN DE HERTEN IN EPPING FOREST. Bij Loughton heeft een auto een van de her- ten uit het bosch van Epping overreden. Er zijn al heel wat herten uit het bosch aan auto's ten slachtoffer gevallen. Jaren gele den telde de kudde in het bosch ongeveer 300 beesten. Thans zijn het er geen 100 meer. Enkele zijn door honden doodgebeten, stroo- pers zijn verantwoordelijk voor de verdwij- ning van andere, maar het stroopen heeft de laatste jaren vrijwel opgehouden en het is het autoverkeer dat de grootste slachting onder de dieren aanricht. De herten schijnen 's nachts te worden aangetrokken door de DAMMEN. CCXXXII. Damtournooi te Parys. In de afgeloopen maand vond te Parijs een intemationaal toumooi plaats, uitge- schreven door den Fransehen Dambond met den titel van wereldkampioen als inzet. Precies dus alsof er geen Springer bestond, die in 1928 te Amsterdam regelmatig en over- tuigend het wereldkampioenschap had ver- overd. De Nederlandsche Dambond, die in de organisatie van het Parijsche toumooi in geen enkel opzioht gekend was, had zjjn leden verboden aan den wedstrijd te Parijs deel te nemen. Deze maatregel, die misschien wat hard aandoet, was meer nog een gevolg van de meeningsverschillen tusschen dammend Frankrijk en Nederland, waarbij de Fransche Dambond zich meer dan eens van allerminst sportieve zlijde deed kennen. Het schijnt echter, dat de Fransche dam bond niet blind is voor de scheeve verhou- dmgen, welke na het toumooi te Parijs ge- schapen zijn. Fabre maakt nu aanspraak op den titel van wereldkampioen, terwijl de Nederlandsche Dambond alleen Springer als zoodanig kan en wil erkennen. Ten etnde tot een compromis te geraken, is de Fransche Dambond nu bereid met Nederland in onder- handeling te treden over een match Fabre tegen Springer om den titel. De Fransche Dambond erkent hiermede, dat het pas geeindigde Parijsche toumooi niet als een normale strijd om het wereldkampioen schap valt aan te merken. Daarvoor was de bezetting ook veel te zwak! Van Fransche zyde ontbraken bijv. de grootmeesters Dr. Molimard en Bonnard, Belard en Dumont, terwijl de in Frankrijk wonende Hollanders Springer en Herman de Jongh door het verbod van den Nederland- schen bond evenmin in de gelegenheid waren lichten van auto's en motorfietsen en loopen in eens voor de voertuigen, zoodat de be- stuurders in den regel niet meer in de gele genheid zijn te stoppen of ze te ontwijken. BIJ LANDINGSPOGING UIT EEN VLIEGTUIG GEVALLEN. Woensdag j.l. is de Engelsche bestuurder Ralph Fuller nabij Kut el Amara in Irak uit een vliegtuig gevallen en gedood. Met een aantal leden van de Royal Air Force en twee verpieagsters had het gezelschap een vlieg- tocht gemaakt. Men werd verrast door de duistemis en moest een noodlanding maken in den woestijn. Teneinde te voorzien in de moeilijkheden, die het landen in de woestijn meebracht, wilde Fuller eenige voorwerpen aan den buitemkant der machine naar binnen halen. Op een hoogte van ongeveer 250 meter opende hij de deur van de cabine, doch door een schok van het toestel gleed hij uit en viel naar beneden. Zijn lijk is naar Bagdad overgebracht. EEN ZONDERLINGE IIISTORIE. De dwaasheid is de wereld nog niet uit, en aan wie Moliere's Harpagon voor een overdrijving van een dichterfantast houdt, kan het volgende bericht nog eenige leering sohenken. Een 93-jarige tot voor kort alleen- wonende vrouw had, tot haar verzorging en oppassing een verpleegster moeten nemen. Deze werd op zekeren dag in de grootste ver- bazing gebracht, toen, terwijl de oude vrouw die zij verzorgde, zich bukte, plotseling maar eventjes voor een waarde van 500.000 dollar aan bankpapier uit het corset van deze laatste kwamen rollen. De verpleegster zocht toen eens in de kamer van de 93-jarige en deed verrassende vondsten. Zoo werd aan obliga tes voor 50.000 dollar aangetroffen, aan bankpapier voor 40.000 en aan diamanten en andere kostbaarheden voor 71.000. Men gelooft, dat de oude dame nog andere schat- ten bezit die echter in een pakhuis in kisten zijn opgeborgen. Het is een vreemd verhaal en de 93-jarige vrouw deed de verrassende mededeeling, dat zij: het halve millioen dol lar reeds dertig jaar in haar kleeren verstopt droeg, dat is sinds den dag dat zij dat geld geerfd had. MERKWAARDIGE UITINGEN VAN ERfltENTELIJKHEID. ,,12.000 pond voor mijn dokter, aan wien ik mijn 30 laatste levensjaren dank". Aldus luidt een clausule in het testament van den heer Arthur Stovell te Londen, wiens nalaten- schap ruim 22.000 pond bedraagt. De dokter aan wien den heer Stovell ,,de laatste 30 jaren van zjjn leven te danken had" is dr. Alexan der Bobie. Dr. Bobie heeft al 52 jaar praktijk achter zich, doch oefent nog steeds zijn be- roep uit. „Ja", zei hij, „ik heb mijnheer Sto vell 30 jaar lang behandeld. Dat had ik zijn moeder beloofd op haar sterfbed; zonder zorg- vuldig toezicht zoowel bij nacht als bij dag zou hij reeds lang eerder zijn overleden. Hij behoorde tot het type dat men „een volmaakt heer uit de Victoriaansche periode" pleegt te noemen. Alles wat hij deed of waar hij mee in aanraking kwam, moest precies in den vorm zijn. Hij heeft mij bij zijn leven nooit bedankt voor mijn diensten, maar was altijd erg gesloten. Alleen heeft hij mij eens gezegd, dat naar zijn meening doktoren en advokaten geen heeren waren, omdat zij zaken deden. Ik had er niet het minste idee op dat hij mij iets zou vermaken, maar wist wel, dat hij een rijk man was, omdat hij een jaar of wat geleden Stovell Park ten geschenke heeft gegeven aan de stad Windsor. Aan zijn verpleegster, die 16 jaar bij hem in dienst was geweest, heeft Stovell 5000 pond vermaakt. DE TOESTAND VAN EDISON. Thomas Alva Edison is Maandag met moeite ontwaakt uit een slaap, welke 17 uur had geduurd. 's Morgens nuttigde hrj eenige lepels havermout en 's middags kon hij zelfs zjjn bed verlaten en in een leunstoel gaan zitten. Hij heeft toen opnieuw voedsel tot zich geaomen, doch kon alleen zijn vrouw herkennen. Niettemin verklaart de geneesheer, dr. Hubert S. Howe, dat de patient nog slechts een week te leven heeft. De dokter voegde evenwel hieraan toe, dat Edison, voor zoover zijn laatste krachten dat toelaten, zijn onder zoek naar de vervaardiging van synthetische rubber mag voortzetten. George^Atkinson, die aan de onderzoekingen van den uitvinder op dit gebied een werkzaam aandeel neemt, heeft voorspelt, dat Edison niet zal sterven, alvo- rens hij zijn grootschen arbeid heeft voltooid. Atkinson is er vast van overtuigd, dat het leven van Edison lang genoeg gespaard zal blijven om dit te bereiken. EEN VREESELIJKE DOOD. Tengevolge van het gebruik van gesmok- kelde Fransche uit hout gestookte spdritus zijn 5 personen te Stockholm onder vreese- lijke pijnen overleden, terwijl 2 andere per sonen blind zijn geworden. him kansen te verdedigen. Voorts ontbraken er vertegenwoordigers van den Belgischen Dambond, welke in J. de Haas, Dumoiseau, Buitenkant, Prijs, enz. spelers bezit, die voor het meerendeel der deelnemers aan het tour- nooi te Parijs allerminst onderdoen. En ten slotte had er geen enkele Hollander ingeschreven. Dit was al voldoende om den wedstrijd te Parijs tot een tweederangstour- nooi en dus tot een complete mislukking te doen worden. Naast een Springer, een Herm. de Jongh en een De Haas kan Nederland immers een keur van spelers zenden, die ieder voor zich even sterk of meerendeels sterker zijn dan alle spelers, die te Parijs het wereld kampioenschap verdobbeld hebben. We be- hoeven hier slechts de namen te noemen van een Damme, Rustenburg, Vos, Van Dartelen, Keller, Ris, Kuijer, Raman, Polman, Hoog- land, Presburg, enz. enz. Geen wonder, dat de lang tevoren met zoo- veel ophef aangekondigde wedstrijd te Parijs een tournooi werd van onbekende grootheden en vergeten sterren, waartusschen Fabre en Bizot zich wel eenzaam moeten gevoeld heb ben! Zelfs een intemationaal tintje had men verkregen door de deelname van de volmaakt onbekende Zwitsers Poireau en Wuille en den Chinees King, welke laatste intusschen dus> danig debuteerde, dat men in de toekomst nog veel van hem mag verwachten. Hetzelfde kan gezegd worden van den jeugdigen Rai- chenbach, die o.a. mooie overwinningen boek- te op Fabre, Bizot en King. De veteraan Garoute, die in 1909 al tot de zwaksten behoorde, eindigde nu zoowaar nog midden in. Is. Weiss, weleer de .Napoleon op het dam- bord" genoemd, de grootste slagspeler ter wereld v66r den tijd van het positiespel, werd no. 3, terwijl hij in 1928 te Amsterdam onderaan de lijst bengelde, hetgeen wel duide- l'ijjk aantoont, hoe zwak dit Parijsche tournooi bezet was. De korte en dikke Marius Fabre won over eenkomstig de verwachtingen den eersten prijs, wat een klein kimstje voor hem was, nu de drie hoogst aangekomenen van Am- Aangezien men niet kan uitvisschen hoeveel gesmokkelde spiritus in den handel is ge bracht, vreest men nog meer gevallen. Een stoker van een in de haven van Stock holm liggend schip heeft in Frankrijk 40 liter spiritus gekocht, waarschijnlijk zonder te weten, dat het houtspiritus was. De man is gearresteerd. Tot de slachtoffers van het spiritus drinken behoorde o.a. zi/n verlootfde. GROOTE BRAND IN EEN DORP IN HET THiiRINGERWALD. Maandagnacht tegen drie uur brak in de hoofdstraat van het dorp Lehesten in het Thiiringerwald, op drie plaatsen tegelijk brand uit. Met behulp van de motorspuit van Graefenthal en Leutenberg slaagde men er pas Dinsdagmorgen tegen half zeven in, het vuur eenigseins in te dammen. Inmiddels waren echter vier woonhuizen, vier schuren en vier achtergebouwen vemield. De geheele oogstrvoorraad en veel landbouwgereedschap- pen werden een prooi der vlammen. De oor- zaak van den brand is nog onbekend. Men aoht kwaadwilligheid niet uitgesloten. Fritz Simon, een der twee piloten van het verdwenen catapultvliegtuig van de ..Bremen" wiens lijk gevonden is, moet volgens de mee ning van den bestuurder, die hem met zijn vliegtuig heeft opgespoord, nog geleefd hebben. Toen het lichaam werd gevonden, hield het nog een monocle in de verstijfde hand en uit een wond aan het hoofd vloeide nog steeds bloed, waaruit blijkt, dat Simon drie en een halven dag in het leven is gebleven, terwijl de zoekende vliegtuigen en booten de ver- loren aviateurs trachtten op te sporen. EEN VREEMD GEVAL. Blijkens een bericht uit Verona heeft een visscher in de Adige (Etsch) het lijk gevon den van een man, die er een dag of veertien geleden van door was gegaan met een toestel, dat hoofdzakelijk uit radium bestond, ter waarde van 100.000 lire, dat een dokter hem in den mond had geplaatst. Of het toestel mede terug is gevonden, vermeldt het be richt niet. Te Chicago heeft men er van de dingen in het groot te doen en de heer Walter Wolf, beambte brj de Continental Illinois Bank and Trust Company heeft begrepen wat hij aan zijn stad en haar reputatie verplieht was. Toen hij er zich toe ging zetten zijn bank en de inleggers en andere clienten van dat in- stituut te bestelen, deed hij dat op groot- scheepsohe wijze. Hij heeft in het geheel voor een waarde van 1% millioen verduis- terd. Hijl speculeerde en verloor, zooals dat zoovelen speculanten in den laatsten tijd is overkomen, maar zijn fout was dat hij gespe- culeerd had met het geld van anderen. Hij is tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld en het merkiwaardige van deze historie is nog, dit, dat de bank en haar inleggers er feitelijk geen schade bij lijden, want de bank was verzekerd tegen malversaties, te haren na- deele gepleegd door leden van haar personeel. Het Akensche grensdistrict behoort, zooals wij in „De Tijd" lezen, ongetwijfeld tot een der grootste smokkelcentra van Europa; wel- licht is deze greasstreek het grootste smok- kelcentrum van het vasteland. Het aantal beroepssmokkelaars in dit gebied, grenzende aan Limburg, wordt op duizenden geschat. In dit jaar werden steeds meer dan 5000 smokkelaars gearresteerd en veroordeeld. Het z.g. Wurmdal, grenzende aan Kerk- rade, is voor de smokkelaars een dorado. Zij staan vijandig tegenover de grensbeambten, die door hen als hun doodsvijanden worden beschouwd. In troepen van 5, 10 en 20 man marcheeren de smokkelaars, gedekt door een spits, door helpers op de flanken en door een achterhoede. Iederen nacht wordt de strijd tusschen smokkelaars en beambten gestre- den, de strijd in het donker van den nacht, de strijd op leven en dood. Iederen nacht knallen de schoten, flikkeren de electrische lampen, echoot het haltgeroep door het dal, weerkaatst door den heuvelrug. Voor den ,,gewieksten" smokkelaar bestaat echter noch het haltgeroep, nodh het waar- schuwingsschot, wanneer er nog maar de geringste kans tot vluchten bestaat, zelfs als hij de kostbare smokkelwaar in den steek moet laten. Niet de zenuwen verliezen, tils plotseling een donkere gedaante verschijnt in den vorm van een beambte. Dat is het parool. Dan moeten alle krachten worden ingespan- nen om te vluchten over akkers, weilanden en beken, door het kreupelhout, en het bosch. Ook in het donker kennen de smokkelaars de streek als hun vestzak. Het zijn meestal jonge, krachtige kerels, die al in geen jaren of nog nooit gewerkt hebben. sterdam 1928, Springer, H. de Jongh en Dr. Molimard, op het appfcl ontbraken. Ziehier de einduitslag: 1. M. Fabre 27 pun- ten; 2. S. Bizot 26 punten; 3. Is. Weiss 25 punten; 4 en 5. Raichenbach en King ieder 24 p.; 6. Garoute 15 p.; 7. Fayot 14 p.; 8. Boissinot 11 p.; 9 en 10. Poireau en Wuille elk 7 p. Het vertoonde spel stond niet op hoog peil. Met het oog op de plaatsruimte slechts een enkel voorbeeld ter illustratie. Zwart: Poireau. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit: E. Boissinot. Zwart: 2, 5, 14, 15, 16, 18, 21, 22, 26, 27. Wit: 24, 29, 30, 32, 33, 36, 37, 38, 43, 45. In den diagramstand speelde zwart 1823, waama het spel ten slotte remise werd. Zwart had echter als volgt kunnen winnen: 27—31 (wit 36X27); 22X42 (38X47); 14— 19 (24X22); 2127 (wit naar keuze); en 26X48 dam. Zooals men ziet een eenvoudig slagzetje, dat in een partij geen geroutineerden speler mag ontgaan. Op nog geen twee kilometer afstand van het snelvlietende beekje de Worm ligt de grensstraat. De Nieuwstraat is Duitsch ge bied; de overzijde is Nederlandsch, in casu j Kerkraadsch gebied. Dicht naast elkaar lig- gen wel twintig wink els; tot ver na het mid- dernachtelijk uur zijn de winkels veriicht. Tot heel laat kan de smokkelaar er koopen wat zijn hart begeert: koffie, slgaretten, j thee, chocolade enz. En benzinepompen zijn er in overvloed, die goedkoope benzine leve- ren. Achter de Duitsche huizen krioelt het van wegen en voetpaden. Om de grens be- hoorlijk te bezetten was een leger van grens beambten noodig. Maar dan nog zouden de smokkelaars op hun schoenen met rubber- zolen de beambten weten te verschalken. Overdag kunnen de smokkelaars, die van heinde en ver komen, zich voldoende orien- teeren. Ze doen dan net, of zij onschuldige wandelaars zijn. Het gebeurt niet zelden, dat de smokkelaars op hun vlucht door de Worm moeten baden; de beddiing der beek zit vol kolenslik en vol diepe gaten. Wat in den loop der jaren door het Wormdal ge- smokkeld is, kan niet in een goederentrein vervoerd worden. In den loop van den nacht veranderen de beambten vaak hun operatie- plan, in verband met bekomen inlichtingen. En ook de smokkelaars veranderen hun marschroute en trachten te breken door een of andere opening, die niet door de beambten werd bezet of kon worden bezet. De beamb ten zijn sluw, maar de smokkelaars overtref- fen hen veelal in sluwheid. De omvang van den smokkelhandel mag uit de volgende cij- fers blijken. In de maand September werden in het Akensch district aangehouden: 4000 K.G. kof fie, 2100 K.G. suiker, 115 K.G. chocolade, 6 K.G. thee, 78 K.G. margarine, 4000 K.G. tabak, 850.000 sigaretten, 4000 sigaren en 1300 K.G. meel, 6000 K.G. mais, 13.000 boek- jes sigarettenpapier, 146 K.G. brood. Wat als smokkelwaar in veilige haven belandt, is niet bij benadering te zeggen. In September wer den 1624 gevallen van smokkelarij aanhangig gemaakt bij de justitie. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. IN HET SAKSENLAND. De gans als huis-vleesch-fabriek. Wie, zooals ik, nog al eens vaak terwille van de belangen der intemationale kippen- wrjsheid in de ons omringende landen moet zijn en dan gelegenheid heeft temidden der menschen zelf te zijn en hun vergaderingen bijwoont krijgt wel een heel andere indruk van de landen en het leven der bevolking dan degene, die als plezierreiziger zrjn vacantie in het een of ander min of meer intemationaal hotel doorbrengt en dan overal vrijwel het zelfde vindt. Op het oogenblik zit ik in het schoone Sak- senland te pennen aan de oevers der Elbe die hier haar weg gebaand heeft door de rotsen en in het z.g. Saksische Zwitserland steile rotswanden geschapen heeft van duizeling- wekkende hoogte. Alles ziet er met dit prachtige zomersche weer zoo uit alsof er geen vuiltje aan de lucht was, maar men kan letterlijk haast niemand spreken of onmid- dellijk wordt men van den noodtoestand doordrongen. Ik ben hier gekomen voor een congres dat te Leipzig gehouden werd en waar o.a. ook de beruchte pullorumziekte besproken werd. In aansluiting van dit congres vond een tour plaats naar verschillende pluimveebedrijven, beroemde paardestoeterjjen, rundvee-bedrij- ven, varkensfokkerijen en zilviervossenfarms en merkwaardige bezienswaardigheden zooals de beroemde oud Duitsche porceleinstad Mei- zen en de z.g. Pastei, een hooge rots aan de Elbe, vanwaar uit men een schitterend uit- zicht heeft over het landschap. De landelijke pluimveehouderij beteekent hier nog niet veel en de indruk die men daar- over krijgt is totaal anders dan in Holland. Hier en daar op en om de boerderijen wat kippen van het bekende raslooze type, groot en klein, wit, bruin en zwart, van alles door elkaar. Ziet men nu in zoo'n land steden als Leipzig met den millioen inwoners, als Dres den met zeshonderdduizend dan begrijpt men meteen dat hier heel wat geimporteerd moet worden. In een der restaurants in Dresden zag ik in een korte beschrijving van het be- drijf hoe daar ettelijke honderdduizenden eieren per jaar gebruikt worden, dus het ge bruik in de steden is zeer groot. Aan den eenen kant is dus de pluimveehou derij nog niet veel, aan den anderen kant ech ter zag ik een pluimvee-instituut en oplei- dingsschool, die uitstekend georganiseerd was en prachtig leermateriaal bevat. Ee.u soort van pluimvee-houderrj is echter w61 SCHAKEN. De Belgische kampioen Colle speelde in het toumooi te Bled een mooie aanvalpartij tegen den Slowaak Flohr. Door een eigenaardige en origineele behandeling van het Koninginne- gambiet kwam hij in het voordeel, waama een fout van Flohr hem in staat stelde door fraaie offercombinaties het spel te forceeren. Wit: Flohr. Zwart: Colle. Koninginnegambiet. 1. d2d4 Pg8f6 2. c2c4 e7e6 3. Bblc3 Lf8b4 4. Ddlc2 d7d5 5. c4Xd5 Dd8Xd5 6. Pgl—f3 0—0 7. Lcld2 Lb4Xc3 8. b2X'c3 c7c5 9. e2e3 Pb8—c6 10. Lfl—d3 c5c4" 11. Ld3e2 e6e5 12. d4Xe5 Pc6Xe5 13. Pf 3 X e5 Dd5Xe5 14. 0—0 Door 14. LXc4, Lf5. 15. Ld3, LXd3. DX<33, Tad8 en 17. zeer gevaarljjke aanval 16. Pe4 zou zwart een op touw kunnen zetten. 14. Lc8f5 15. Dc2—b2 Ta8d8 16. Tfldl Lf5d3! 17. Le2f3 Td8d6 18. Db2Xb7 Ld3c2 19. Ld2—el Lc2Xdl 20. Lf3Xdl Wit vermjjdt mil der torens, om nog eenige kans te behouden. In een eindspel zou hij n.l. stellig moeten verliezen. 20 .a7a5 21. Ldle2 h7h5 Een mooi pionoffer, dat zwart in staat stelt zijn plannen door te zetten. De vrouw werd zoo verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar sekse meer wijt; zij werd er zich van bewust, dat de nieren de oorzaak kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, maar op sommige tijden en bij het keeren der jaren kan him taak te zwaar worden. Alleen ge- zonde nieren kunnen deze volbrengen; bij tragere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwakte nieren te versterken en weer gezond te worden. Dit speciaal nier- middel wordt aanbevolen tegen mgpijn, urine- en blaaskwalen, rheumatische pijnen, water- zuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, een vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel en andere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Te TerNeuzen bij Firma A. van Overbeekt- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 38 (Ingez. Med.) populate, n.l. de ganzenhouderij en deze ge- schiedt in een typische wijze, n.l. net als bij ons de varkensfokkerij in kleine hokken of rennen. Overal in de dorpen ziet men op de erfjes brj de huizen een troepje van een half dozijn ganzen in een kleine, met allerlei hekwerk, planken of latten afgesloten mimte. Het principe is eigenlijk weinig mimte, weinig be- weging, daardoor dus minder voer noodig en betere vleesch- en vetafzetting. Ik zag ver- scheidene kleine hokjes met een zestal flinke ganzen, die echter niet meer dan een viertal vierkante meters tot hun beschikking had den. Feitelijk is het een soort mestfaaltje, daar de ganzen geweldig veel mest producee- ren. We zitten hier vlak op de grens van het vroegere Bohemen, nu Tsecho-Slowakije. Daar is in de dorpen de ganzenhouderij nog meer populate en zag ik ook grootere troepen gan zen buiten de dorpen onder de hoede van jon- gens geweid worden. Deze Tsechische gan zen zijn voor het land een waardevol export- artikel als dons en vleesehproducten. Hier in Saksen is het meer voor eigen gebruik gedu- rende den winter, terwijl ook een groot deel direct in de steden versch geconsumeerd wordt. De ganzen worden hier met de echte Duitsche nauwkeurigheid tot het laatste botje verorberd, niets gaat verloren. Dat ziet men weer het beste in de steden en de handelaren in dit populate artikel behoeft men heuseh niet in een achterstraatje te zoeken. In Dres den zag ik in een goede straat drie fruit- winkels naast elkaar. Neen, ik vergis me niet nu ik hier schrijf fruitwinkel. Naast druiven, appel en peren, groote walnoten enz. enz. vindt ge broederlijk de ganzen en kip- penbout uitgestald. Dergelijke combinaties van fruit en vleesch doen ons vreemd aan, net als mij in Engelsche dorpen steeds trof aller lei suikergoed en gebakjes tusschen zijden gerookt spek te zien uitgestald. Maar om nu nog even op die gemengde ganzen- en fruitwinkels terug te komen. Ga daar nu eens een poosje voor de ruiten staan en ge zult verbaasd zijn wat de Duitscher van die gans weet te maken. Om te begin- nen liggen daar heele ganzen, keurig opge- maakt. Daarnaast halve ganzen, net als bij ons halve varkens of koeien in de slagerrjen hangen. Echter een halve gans is nog een heele uitgave, dus ziet ge kwart ganzen. Maar we gaan nog verder. Hier staan scho- tels vol stukjes gans ter groote van een hand en ongeveer 2 c.M. dik van huid, vet en vleesch. Of wilt ge alleen vet koopen dan een paar stukjes ganzevet op spekresten. Wilt ge alleen vleesch, ook goed, ook te krij gen. Verlangt ge wat beters, neem dan een ganzenhammetje, keurig opgemaakt of een gerookte ganzeborst. Is Uw beurs niet zoo groot dan is er nog wat afval, z.g. Ganseklein te krijgen, stukken van pooten, magen, har- ten, enz. Wilt ge wat fijns, ziedaar een heele schotel vol ganzelevers of -harten. En ten slotte hebt ge niet veel geld en wilt een krachtig soepje. Koop dan een paar pond uitgebeende botten, daar komt nog een goede soep van. Ziedaar een groote winkeluitstal- ling gevuld met allerlei gans-bestanddeelen! Dit systeem maakt het gebruik van pluimvee populate. Zoo is de gans evenals bij ons het konijn een soort van vleeschfabriekje in den tuin, dat het huisafval gedurende een groot deel van het jaar opvangt en verwerkt tot een geliefkoosd en waardevol voedsel. Dr. TE HENNEPE. 22. Le2 X c4 Pf6g4 23. &2—g3 h5—h4 24. Db7f3 Pg4—f6 25. Talbl Tf8c8 26. Lc4Xf7t Kg8 X f 7 27. Df3b7f Td6d7 28. Db7 X c8 De5e4! 29. Tbl—al Op cl zou het kasteel al even slecht ge- staan hebben. 29. h4—h3! 30. CO De4Xe3f 31. Lei—f2 De3Xf3 32. Dc8c4f Kf7—g6 33. Dc4fl Td7d2 34. Tal—bl Pf6d5 35. Tblel Pd5 X c3 36. Tel—e6t Kg6f7 37. Te6e7f!! Zeer mooi gespeeld! Zwart kan natuurlrjk niet nemen. Op KXe7 zou volgen 38. Lc5f en wit win,t de zwarte Koningin. 37. Kf7f8 38. Te7e3 Pc3e2f! De beslissende zet, die niet te voorkomen viel. Zie nu diagram. Stelling na 38 zetten. a b c d e f g 6 39. Te3Xe2 Df3Xe2 40. Lf2c5f Kf8e8 Wit gaf het op. Er is inderdaad niets meer aan te doen. Zie bijv. 41. Df8f, Kd7. 42. DXg7t of Df7t of Df5f en zwart Kc6, waama de zwarte Koning het schaak ontloopt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3