ALGEMEEN N1EUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. EEN DAG RIDDER Eerste Blad. bihnebland. No. 8746 WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 71 e Jaargang. BUITENLAND. FKUILLETON, Hier werkt TER NEUZEN, 14 OCTOBER 1931 UZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRUS: Einnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - B^ to Neuzen fr per post 1 80 per 3 maanden Bij voor udtbetallng fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. Voor elken rejrel meer 0,20. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 v Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte ^reken Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwett°P verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien llefst e6n dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. JM Hi i XVVEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Als nieuwe leden worden ge'installeerd de heeren J. ter Laan (s.-d.) en J. H. Maenen (r.-k.) T Besloten wordt bet nieuwe ontwerp Lager onderwijswet te verzenden naar een commis- sie van voonbereidiing, waarin benoemd wor den mej. Westerman, en de heeren Ketelaar, K. ter Laan, van Wijnbergen, Beumer, Sunng en Tilanus. De heer Wijnkoop (comm.) vraagt verlof te mogen interpelleeren over de politieke ver- houding van Nederlamd tot Frankrijk naar aanleiding van menigvuldige politieke bezoe- ken bier en in Indie. Op dit verzoek zal Woensdag worden beslist. Op voorstel van den voorzitter trekt de heer Van der Waerden (s.-d.) zijn verzoek tot interpellatie over de uitgifte van Zuiderzee- gronden in, daar de kwestie bebandeld zal worden bij de begrooting van het Zuiderzee- fdnds. Het wetsontwerp in zake voonbeboud van de bevoegdbeid tot toetreding tot bet ont- werp-verdrag betreffende de aanduiding van bet gewicht op groote stukken, vervoerd per setup wordt na eenige opmerkingen van den beer Knottenbelt (lib.) aangenomen z. b. s. DE VERKEERSGEOGRAFISCHE FUNCTIE VAN HEX DELXAGEBIED VAN RIJN, MAAS EN SCHELDE. Door de professoren W. E. Boerman en L. van Vuuren, resp. boogleeraren aan de Han- delshoogescbool te Rotterdam en aan de Rijksuniversiteit te Utrecbt is een open brief gericbt aan den Minister van Buitenlandscbe Zaken, waarin zij verklaren getroffen te zijn door het feit, dat bij de ondenhandelingen met Beligie eigenlijk in geen der officieele be- scheiden, noch in de van andere zijde gepu- bliceerde gescbriften, voldoende de nadruk gevallen is op de sociaal- en economisch- geograpbische functie van de tusschenwateren ten aanzien van de maatschappelijke, econo- miscbe en nationale saamboorigbeid van bet gebied, dat zij doorsnijlden, met het overige deel van Nederland. Vooral in den laatsten tijd meenen wij wederom aanwijzingen te zien, die doen ver- moeden dat ten bate van Antwerpen-Zeehaven deze belangrijke kwestie op den acbtergrond geraakt is. Het is tocb buiten alle itiwijfel dat iedere verbinding van Antwerpen mat bet Hollandsch Diep in den vorm van een ge- sloten kanaal het verkeersgeograpbische be- lang dier nationale wateren, dat voorwaarde en levenwekkend was voor de saamboorigbeid van Zeeuwscb- V1 a;uideren en bet overige Zee- land met het rijk, ten eenenmale op den ach- tergrond doet scbuiven. Dit is bet gevaar, waarop adressanten met grooten ernst de aandacht van den Minister wilden vestiigen. Ook het W.-deel van Noord-Brabant, de baronie van Breda en bet bloeiende landbouw- ge'oied aan het Hollandsch Diep zal door een gesloten kanaal van de Antwerpsche dokken naar laatstgenoemd vaarwater in hooge mate in zijn ontwikkeling worden bedreigd; een deel ervan wordt afgescheiden van het eigen acbterland; een ander deel verliiest zijn ver binding met het elaStische loozingsgebied, dat de Zeeuwscbe wateren door de beweging van eb en vloed voor deze streek steeds vor- men. Bovendien zal dit gebied economisch, meer nog dan thans reeds bet geval is, wor den vastgehecht aan Antwerpen en omgeving. En eindelijk zal met name voor Zeeuwsch- Vilaanderen de natmirlijke, verkeersgeogra pbische band met Wcst-Brubant verloren gaan. Dit verband zou zonder twijfel bebouden blijven en zelfs versterkt kunnen worden door de Wester-Schelde in open venbinding te stellen met den ingang van bet verbeterde tusscbenwater, dat ter boogte van Bath naar het Noorden zal worden gegraven. In volkomen overeenstemming met dit sociaal- en economiscb-geograpbiscb inzicbt, wordt dan ook, zoowel in de omscbrijving van j een door de regeering aanvaardbaar verklaard kanaal (voorkoimende in bet memorandum aan de Belgisohe regeering van 7 Mei 1929) als in de ontwerpen van de Irs. Van Konijnen- burg en Bongaerts, bet open Wester-Scbelde- vak gehandbaafd, als noodzakelijke scbakel in de verbinding vain Zeeuiwsch-Vlaanderen met West-Brabant en bet Noorden. Uitscha- ikeling van dit open Wester-Scheldevak zou dan ook inderdaad in sterke mate bet isole- rnent van een deel van ons land tengevolge hebben. DE LOONSVERLAGING IN DE MEXAAL- nijverheid. Het Volk meldt, dat op de Maandag gebou- den gecombineerde vergadering van hoofd- en afdeelingabestuur der samenwerkende ar- beidersorganisaties in de metaalindustrie is besloten, op dit oogeniblik niet tegen de in Twentbe aangekondigde loonsverlaging in staking te gaan. De samenwerkende orga- nisaties zullen zich met de afdeeling Hengelo van den Metaalbond over de toepassing van deze aangekondigde verlaging in verbinding stellen. Wat de nieuwe loonregeling ibetreft, die Maandag is ingegaan, worden de volgende bij- zonderheden medegedeeld: N.V. Macbinefabr. Gebr. Stork en Oo. en N.V. Stork Hijsch 5 verlagiing over de gebeele linie. N.V. Heemaf 5 verlaging. Bijslag voor arbeiders, die 32 uur of minder werken 5 voor elk uur arbeid boven de 32 uur vermindert deze bijslag met V2 zoodat van arbeiders, die 42 uur of meer per week wer ken, de verlaging 5 bedraagt. G. Dikkers en Co. N.V. Voor alle arbeiders, die minder dan 32 uur per week arbeiden, 5 bijslag. Omdat alle arbeiders in deze fabriek minder dan 32 uur werken, zal voor deze fabriek de loonsverlaging dus practisch opgeschort worden tot de werktijden worden verlengd. GEEN OFF ICIeELE HOFFEESXEN. De Koningin heeft, in verband met de heerschende economische omstandigbeden, besloten, officieele feesten, waaronder offi cieele avondfeesten en diners, in bet komende winterseizoen te 's Gravenhage niet te doen plaats hebben. VERLAGING VAN KOSXPRIJZEN. Men meldt aan de N. R. Crt.: Van de Regeering is bet iniitiatief uitge- gaan am de centrale organisaties van werk- gevers en werknemers bijeen te brengen, ten- einde zoo inogelijk over een verlaging van de kostprijlzen eens te worden. Deze besprekin- gen zijn Maandag aangevangen. EEN NIEUW SXUDIOGEBOUW VOOR DE A.V.R.O. De heer W. Vogt, directeur van de Alge- meene Vereeniging Radio-omroep, heeft per microfoon aan de luisteraars mede gedeeld, dat de A.V.R.O. sinds Zaterdag in het bezit is gekomen van een stuk bouw- terrein, groot ongeveer 5000 M2., am daarop te bouwen een nieuw studiio-gebouw voor de uitoefening van bet omroepbedrijf. Het ter- rein is gelegen aan het pimt van samen- komst van het Melkpad en den 's G.raven- lanidscben weg te Hilversum, waaruit blijkt, dat de keus tusschen Amsterdam en Hilver sum tenslotte definitief is gevallen op Hil versum. De heer Vogt deelde mede, dat bet gebouw, dat op bet oogenblik op het terrein sbaat, gesloopt zal worden, en dat op de plaats daarvan een nieuw in modemen stijl opgetrokken gebouw zal worden gebouwd. HARZBURG. De Duitsche nationalisten hebben, schrijft de N. R. Crt., Zondag hun groote bijeenkomst gehad te Harzburg. Daar in bet Brunswijk- scbe land, waar een nationalistisch bewind er niet zooals in andere Duitsche landen be- zwaar tegen heeft dat Duitscber zich in bet openibaar tegen Duitscber in militaire ge- lederen opstelt, dat men den wederaijdscben haat aanwakkert en demonstreert doordat men parade houdt over de troepen die voor den burgeroorlog worden gedrild, hadden zij bun mannen ibijeengeroepen. Daar konden uniformen en vaandels, die voor dien strijd zijn uitgedacbt, vrij worden vertoond. Men heeft er geexcerceerd, geestelijiken hebben een militaire godsdienstoefening geleid. In dezen tijjd van bevigen oeconomisehen nood in Duitschland moet het een zwaar finaneieel offer zijn die tienduizenden uit het heele Rijk te Harzburg te concentreeren. Maar men heeft waar gehad voor zjjn geld. De heeren die daar voor een politieke bespre- king bijeen waren gekomen, beibben voor bun ontmoeting de omlijsting gekregen, waarvan zij bouden en waarvoor zij nog steeds de kosten gaame scbijnen over te hebben. De liefde voor deze dingen moet bij den Duitscber onuitroeibaar zijn. Men ziet het evenzeer bij de tegenpartij1. Zooals men weet hebben ook commumsten en socialisten hun garde. En, wat ons zeer getroffen heeft, toen de zeven ontevreden socialisten in den Rijksdag zich de voorvorige week van de hoofdgroep afscheidden, spraken zij reeds voordat zij wisten hoe zij een partijorganisatie voor hun nieuwe schakeering zouden opbou- wen van het vormen van strijdkrachten, en van de doeleinden waarvoor zrj die strijd krachten desnoods zouden gebruiken. Het dure en kinderlijke vertoon van Harz burg is zeer wel te begrijpen als decor voor een optreden van Hitler en Hugenberg. Daar echter waren ook lieden heengekomen, wien men in de politick nog steeds emstige bedoe- lingen en verantwoordelijk onderscheidings- vermogen zou moeten kunnen toeschrijven. Groote industrieelen hebben deel uitgemaakt van deze buitenpartrj, en zelfs leden van den recbtervleugel dier zelfde politieke groepen, welke allicht in de komende dagen het kabinet-Bruning nog behouden door aen Rijksdag zullen heenhelpen. Hugenberg en de zrjnen hebben te kennen gegeven wat ook geenszins een verrassing is dat zrj bereid en begeerig zijn de regee ring op zich te semen. Hoezeer Hugenberg nu vertrouwen heeft in de vervulling van dezen wensch beek uit de betrekkelijk voor zichtige wijze waarop hij de buitenlandsche politiek besprak. Op dit punt legt naderende verantwoordelijkheid den plicht op tot zelf beheersching in agitatie. door K. R. G. BROWNE. 10) Vervolg.) HOOFDSTUK III. Nachtelijke feastelijkheden. Voor iemand, die nog minder van schil- derkunst afweet, dan eer. achferNke kat- ferjongen van de theorie van Freud, is het onvrijwillige bewonderen van eens andersmans schilderijen een zeer du'bieus genoegen. Zoo voelde Peter het ook en dus liep hij op de manier van een ter dood veroordeelde, die door den beul naar het schavot wordt geleid, achter Sir Wal ter Bellerby aan, am met de beroemde Oude Meesters kennis te gaan maken. Volgens Peter wikkelden de gebeurte- nissen zich niet bepaald af in de volgorde, die hij voorgeschreven had. Erger, alles liep schots en soheef door elkaar. Zijn KOGELLAGERS volledige voorraad. HENRI VAN DE CALSEYDE Borluutstraat 8 - GENX. Xel. 124.15. (dicht bij het Stadhuis.) (Ingez. med.) Uit de houding van hem en zijn vrienden sprak heel duidelijk het bewustzijn, dat hun uur naakt. Niemand heeft het recht dit overdreven optimisme van hun kant te ach- ten. Als men de lijst van namen doorleest van de mannen, die aan de parade hebben deelgenomen, dan krijgt men niet minder sterk dan uit den uitslag der Hamburgsche verkiezingen den indruk, dat Duitschland thans politiek en geestelijk rijp wordt voor Hitler. Veel meer dan dit willen wij voor vandaag niet opmerken over het gebeurde te Harz burg. Op een der redevoeringen willen wij tocb echter nog in het bijzonder wijlzen: op die van den gewezen president van de rijks- bank, dr. Schacht. Deze eigenaardige per- soonlijkheid heeft het verantwoord geacht van een volkstribune, in een agitatorische redevoering, het vertrouwen in het nationale geld naar beste krachten nog verder te on- dermijnen. Hij heeft aan gelederen van in de houding staande stalen-helmmannen en bruin- hernden uiteengezet, hoe de leiding van de Rrjksbank de wereld misleidt en hoe zelfs wat er over is aan basis voor het Duitsche geld den deele nog op door haar voorgetoover- den schijn berust. Daarop critiseerde hij het beleid van de rijkabank als de slechtste pro paganda voor het crediet van Duitschland. Van slechte propaganda gesproken! Wij weten niet in hoever de buitenwereld dr. Schacht dankbaar moet zijn voor zijn waar- schuwingen tegen de betrouwbaarheid van het Duitsche geld. Maar zeer zeker weten wij, dat het in labiel evenwicht op den rand van het bankroet balanceerende Duitschland in zijn benauwenis geen reden tot die dahk- baarheid heeft. Dr Schacht is menigmaal niet gelukkig met zijn neiging tot hartstochtelijke open- hartigheden. Als een nauwkeurige rekemng kon worden opgemaakt van hetgeen zij Duitschland hebben gekost, kon men voor verbluffende resultaten komen te stiaan. Hij meende de belangen van Duitscbland te die- nen door zijn campagne in Amerika tegen het plan-Young. In zijn redevoeringen stelde hij den financieelen toestand van Duitschland wellicht terecht in de zwartste kleuren, voor. Wat dr. Schacht in zijn zelden geluk- kigen ijver niet heeft voorzien, was dat de overtuigingskracht van zijn woorden bewe ging zou brengen in het opvragen der cre- dieten, waarvoor zijn campagne tegen het betalingsvermogen van Duitschland de onge- wilde propaganda was. Xe Harzburg heeft hij zijn land wederom temauwernood een dienst bewezen. Men heeft in Duitschland, uit harden nood, het zaaien van wantrouwen, tegen het betaal- middel wel eens strafbaar gesteld. Wij kun nen ons voorstellen, dat menig Duitscher bij het lezen van de woorden van Schacht daar- aan gedacht heeft. BENEFIEX- BIOSCOOPVOORSXELAJN GEN VOOR WERKLOOZEN. Op voorstel van Owen Young, den voorzit ter van het Nationale Werkl00sheidscomitd zullen in 'n 'bepaalde week in 20.000 bioscoop- theaters in de Ver. Staten benefiet-film-voor- stellingen gegeven worden, waarvan de op- brengst bestemd is voor de werkloozen. AMMENDORF KAN DE LOONEN NIEX UIXBEXALEN. De gemeente Ammendorf bij Halle kon eind vorige week de loonen der arbeiders en de salarissen van onderwijzers en ambte- naren niet uitbetalen. Het is nog niet be- kend, wanneer de uitbetaling zal kunnen plaats vinden. Onder de werkloozen is em stige onrust ontstaan. De politie arresteerde 5 personen. maar beleefd protesteeren, had hem niets gegeven en een kwartier na de vermale- dijde aanrijding had hij niet alleen een avond in 't vooruitzicht, die het summum van verveling en belachelijkheid beloofde te worden, maar liep hij nu als een schaap, dat ter slachtbank gevoerd wordt, achter zijn gastheer aan, om een heele collectie suffige oude schilderijen te gaan bekijken. het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen i 25. 45 en 65 cts. (Ingez. Med.) HEX NEUZEN-MONUMENX. Overeenkomstig onze belofte komen we thans terug op het moment van het teekenen van het eere-register voor het Neuzen-monu- ment, dat zooals wij reeds in het kort heb ben verm eld, de vorige week Woensdagvoor- middag plaats had in „Ons Huis" in een bij eenkomst van het bestuur der Winkeliers- vereeniging ,,Ter Neuzen Klimop en een aantial belangstellenden. De eere-voorzitter, de heer J. Huizinga, burgemeester, wees op de beteekenis van den middenstand in de maatschappij in het alge- meen. Het is een stand, die steeds paraat en werkzaam moet zijn, om zich in veeltijds veranderde omstandigheden onder de burgerij te handhaven of te verheffena Zoo heeft die stand zich hier vereenigd in een organic atie, waarvan hij gaame het eere-voorzitterschap heeft aanvaard, en zich een doel voor oogen gesteld, dat onze sympathie verdiend. De vereeniging ziet voor zijn leden economisch voordeel in een verbreiding van den naam onzer stad, iets dat naar sprekers meenrng kan brjdragen tot hare algemeene welvaart. Teneinde meer dan tot nu toe de aandacht op onze stad te vestigen, heeft de vereeniging een vast plan ontworpen, een vijfjarenplan, dat door den voorzitter in een openbare samenkomst in het Concert- en Bioscoop- gebouw in den breede is uiteengezet, een plan, dat asm het eind aan onze stad moet scheniken een blijvend monument, dat de be- langstelling zal trekken van ingezetenen en bBzockcrs. Dit is een van de middelen die kunnen strekken de aandacht te vestigen op onze stad, in welks ontwikkeling wij ons kunnen verheugen, uitgegroeid als zij is tot de groot- ste in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij heeft toe- komst, en het is een voorrecht te leven te midden eener bevolking die een zekere mate van welvaart geniet. Er zijn steden die achteruit gegaan zijn. Hier deed zich het omgekeerde voor, en valt een gestadigen groei, zonder groote schokken te constateeren, al is men ook aan schomme- lingen onderworpen. Het werk dat door de Winkeliersvereeni- ging „Xer Neuzen Klimop" is aangevangen, verdient aller steun en medewerking. Die medewerking en steun zal, om het einddoel te bereiken ook noodig zijn. Het register dat thans ter teekening wordt gelegd, zal van dien steun getuigen. Spreker plaatste hierna zijn handteekening in het register. De voorzitter der winkeliersvereeniging, de heer Van den Bruele, getuigde hierop, dat het bestuur met een buitengewone voldoening dezen dag zag aanbreken. Immers, het werk dat „Xer Neuzen Klimop" zich tot taak heeft gesteld, nl. door eendrachtige samenwerking in en voor Ter Neuzen een monument op te richten, dit werk is thans een grooten stap gevorderd. Het eere-register is nu openge- steld. Ieder inwoner dezer gemeente kan van heden af zijn of haar handteekening zetten in het boek dat als een dierbaar document door onze stad zal bewaard worden. Toch is deze dag ook met een gevoel van beklemming tegemoet gezien. Het idee van een monument is wel stilaan gegroeid, maar de gedachte was z66 stout, scheen z66 on- mogelijk, dat het vermetel zou geweest zijn, reeds van af den eersten dag een eere-regis ter aan te leggen. Er is eerst hard gewerkt. Men wilde aan de stad het bewijs leveren, dat de noodige gelden werkelijk kunnen ver- zameld worden. In 4 maanden is thans reeds plan was geweest om met Miss Craig in \Vellbridge gezellig te dineeren, na afloop daarvan met naar ergens gaan laar naar Sonne-hoeck terug te tuffen en daarna ergens logies voor zich zelf te gaan zoe- ken. Maar dat genoeglijke programma voor zijn eersten avond buiten, was, dank zij de onvermurwbare gastvrijheid van Lady Bellerby en zoon, hopeloos in de war gestuurd. Protesteeren, energiek En dus was het zeer bearijpelijk, dat het gewoonlijk zoo genoeglijke en joviale ge- zicht van Peter, op het oogenblik dat hij met zijn eenen voet over den drempel van de schilderijenzaal stapte, een uitdrukking van suffige en gelaten neerslachtigheid vertoonde. Maar toen de met groen laken bekleede deur zich onhoorbaar achter hen sloot, kwam hij tot de ontdekking, dat hij zich de zaak te erg had voorgesteld. Daar particuliere schilderijenverzamelingen voor hem een gesloten boek waren, een boek. dat hij onder geen beding wenschte te openen, had hij zich, vaag, een voorstel- ling gevormd van een miniatuur Rijks- museum, een verzameling als de collectie- Drucker en dus was hij hoogelijk ver- baasd en niet minder verheugd bij het zien van de twaalf schilderijen van Sir Walter. Die twaalf hingen in een rij tegen den wand recht tegenover de ramen en varieerden van kleine landschapjes tot indrukwekkende voorbeelden van wat een portretschilder met penseel en verf ver- mag. ,,Pas in de laatste acht a tien jaren begon Sir Walter met galmende stem en met een handigheid in het als redenaar op tempo komen, die van veel oefening blijk gaf, ,,heb ik me serieus aan rnijn liefheb- berij kunnen wijden en zelfs nu nog kan ik er niet dien tijd aan geven, dien ik zou wenschen. Maar ik heb altijd qualiteit boven quantiteit gesteld en ofschoon mijn collectie, vergeleken bij die van anderen. wat grootte betreft misschien een minder gunstig figuur maakt, beschouw ik haar, en velen met mij, als een veel'belovende kern voor een uitgebreider verzameling. Hij waehtte om op adem te komen; en daar niemand zich aan tegenspraak waag- de, schraapte hij z'n keel weer een paar maal en zette zijn monolooa voort. Gedurende de eerstvolgende twintig minuten werd het den toehoorders lang- zamerhand duidelijk, dat de liefde van Sir Walter voor Oude Meesters niet zoo zeer voortsproot uit een appreciatie van schoonheid in de schilderkunst, als wel uit een scherp oog voor goede geldbeleg- gingen en een soort van laag-bij-de- rondsche behoefte om dure dingen te ebben die een ander, minder met aard- sche goederen bedeeld medemenseh zich niet kon veroorloven. Volgens Sir Walter was een kostbaar schilderij, ipso facto, een goed en mooi schilderij, terwijl een schilderij, dat niet kostbaar was en geen neigingen vertoonde om het te worden, 't bekijken niet waard was. Als gevolg van die opvatting wisten zijn gasten, toen ze voor het laatste exemplaar van de collectie stonden, precies, hoeveel Sir Walter voor elk schilderij had betaald en onder welke omstandigheden hij het had weten te bemachtigen omstandig heden, die zonder onderscheid getuigenis aflegden van Sir Walter's scherpzinnig- heid en z'n handigheid om kunsthande- laars het vel over ae ooren te halen. „Deze hier", vertelde Sir Walter, ter wijl hij voor de laatste twee schilderijen van de rij bleef staan, ,,zijn mijn laatste twee aanwinsten. Voor deze Constable hier heb ik nog geen maand geleden, vijf- duizend pond betaald". Peter staarde met groote, ronde oogen naar de bewuste Constable en stelde bij zich zelf vast, dat die bewering niet be paald geloofwaardig was. Niet dat het schilderij in quaestie geen behoorlijk stuk werk was. Je kon tenminste zien, wat het moest voorstellen, en dat was al veel gewonnen. Maar dat was toch geen reden voor een man, die alle vijf bij mekaar had om er zooveel duizend pond voor te be- talen! Het doek was nog geen vierkanten meter groot en het was niets dan wat boomen, een stukje wei en een behoorlijk portie lucht; als schilderstukje niet onaar- dig, maar zonder iets, dbsoluut zonder iets, dat drukte maken erover en veel geld betalen ervoor begrijpelijk gemaakt zou hebben. (Hetgeen. tusschen twee haakjes, de opinie is vrfn elken ,,door- snee"-man over een Ouden Meester, ook al heeft hij zelden den moed, om eerlijk voor die opinie uit te komen.) ..Vijfduizend", herhaalde Sir Walter met grooten nadruk. „En een dag, nadat ik het gekocht had, bood een Amerikaan- sche millionnair me er achtduizend voor". ,,'n Rare snuiter van een vent", vertelde Toby grinnekend. ,,'n Gezicht als de physionomie van een geit en een baard of die met lijm aan z'n kin geplakt was. Drie dagen achter elkaar is-ie hier ge weest, was aewoonweg niet weg te slaan. en zijn zakken zaten vol bankbiljetten". ,,Een man, die niet van ophouden wist". stemde Sir Walter toe. „Hij nam t als een beleedigina, een beleediging hem persoon- lijk aangedaan, dat ik mijn eigendom niet wilde verkoopen. Maar ik zou zeer on- verstandig gehandeld hebben, als ik "t gedaan had. Het schilderij is een dezer dagen heel wat meer geld waard, of ik moest me zeer vergissen. En dit portret", ging hij voort, ,,is een Romney een werk uit den besten tijd van den mees ter. Ik heb er tweeduizend voor betaald en het is op z'n minst het dubbele waard". Dit leek Peter gewoonweg onmogelijk. maar als gast had hij de beweringen van zijn gastheer als waar te accepteeren. Het bewuste portret het was een doek zon der lijst en het stond op twee zwarte ijzeren steunsels tegen den wand was het conterfeitsel van een jong meisje, ge- kleed naar de mode uit 't laatst der acht- tiende eeuw, een buitengewoon knap jong meisje, dat van haar zitplaats in een stoel met opvallend hoogen rug de wereld zat toe te lachen. Peter kreeg den in druk. dat hij haar gezicht meer gezien had, maar dit schreef hij toe aan het feit. dat al dit soort schilderijen en portretten, gemaakt door schilders, die allang van dit ondermaansche verdwenen waren, voor hem althans, overbluffend veel op elkaar leken. „Wie is dat?" informeerde hij uit een behoefte om iets te zeggen. ,,Lady Fairwater. De bet-overgroot- moeder van den tegenwoordigen baron, den man, van wien ik het gekocht heb. Een zeer loszinnig jongmensch. De lijst is in reparatie, zooals u ziet". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1