AL6EMEEN NIEUWS- C.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREH. EEN DAG BIDDER Eerste Blad. bihhbklano. VRIjDAG 9 OCTOBER 1931 71 e Jaargang. FltflLLETOM, BUITBNLAND. No. 3744 g! door K. R. G. BROWNE. fj DRALSIt! A'van-\A LK E MBUR( A ••■LEVERTRAAfrl I LEEUWARDEN- ■u,l& ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Br) voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij voomitbetaling. Citgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20. Grootere letters en cliches wor den naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkriigbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BI.AI) VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. i.i. ;ii nrwmmiwi VRIJW1LLIGE SALARISKORTING. Mr. G. A. Boon heeft verklaard, dat de libe- t rale Kamerleden unaniem besloten hebben. vrijwillig 5 pet. van hun scbadevergoeding te laten staan, als de 5 pet. salariskorting voor de ambtenaren aangenomen wordt. AEG. R. KATH. WERKGEVERS- VEREENIGIN G. Door de Alg. R. Kath. Werkgeversvereeni- ging is een adres betreffende de economische crisis aan den voorzitter van den minister- raad verzonden, waarin erop wordt aange- drongen met den meesten spoed maatregelen te nemen, die ertoe kunnen leiden, dat de toch reeds benarde toestand van vele indus- trietakken niet tot een catastrophe zal worden. MR. VISSERING VRAAGT ONTSLAG ALS PRESIDENT DER NED. BANK. Met leedwezen zal worden vernomen, meldt het Corr. Bureau, dat mr. G. Vissering, wiens gezondheidstoestand reeds sedert eenigen tijd te wenschen overliet, ontslag heeft gevraagd als president van de Ned. Bank. Toen mr. Vissering enkele weken geleden op medisch advies naar Zwitserland was ver- trokken voor het doorbrengen van een rust- kuur, heeft hij, nadat slechts 5 dagen daar- van verstreken waren, zich genoodzaakt ge- zien de kuur te onderbreken, vanwege e Engelsche crisis, die de aanwezigheid van den president hier te lande noodzakelijk maakte. Daar dit den eersten tijd nog wel het geval zal zijn en een bevredigend her- stel onder deze omstandigheden niet denk- baar is, heeft mr. Vissering het zijn plicht geacht, zijn taak aan jeugdigere opvolgers over te laten. In een nog deze week te verwachten Kon. besluit is tegen 12 October a.s. als zijn opvol- ger benoemd mr. Trip, oud-president van de Javasche Bank. De nieuw te benoemen president van de Nederlandsche Bank, mr. Trip, werd 20 No vember 1876 te Utrecht geboren. Hij genoot zijn opleiding aan het Utrechtsche en aan het Haagsche gymnasium en studeerde in de rechtswetenschap aan de universiteit te Utrecht. Van 1916 tot 1923 was hij verbonden aan het ministerie van Financien. In 1923 werd hij benoemd tot directeur en het vol- gende jaar tot president van de Javasche Bank. Sedert Mei 1931 is mr. Trip voorzitter van den Indischen Ondernemersraad. AUTO-ONGEVALLEN EN ALCOHOL. De sterke stijging van het aantal auto-on- gelukken in ons land en waarvan dikwijls blijkt, dat drankgebruik en drankmisbruik als oorzaak of mede-oorzaak moet worden baschouwd, is, meldt de Telegr., aanleiding geweest, dat thans de regeering in overleg met de provinciale besturen maatregelen overweegt, die daarin een gunstige wijziging kunnen brengen. De Motor- en Rijwielwet be- vat een bepaling, die den commissaris der Koningin de bevoegdheid geeft de afgifte van een rijbewijs te weigeren, indien de aanvra- ger binnen de daaraan voorafgaande twee jaren een veroordeeling heeft ondergaan we- gens drankmisbruik. Van deze bevoegdheid wordt in het algemeen geen gebruik gemaakt. Het blijkt te omslachtig en te tijdroovend te zijn om alle aanvragen, die in sommige pro- vincies enkele honderden per dag bedragen, over te leggen aan het O. M. der rechtbanken en den ambtenaar van het kantongerecht. 8) (Vervolg.) Peter aarzelde. Hij kende het meisje met het roode haar nog niet lang, maar toch wel lang genoeg, om te weten, dat E. J. W. Bellerby wat hem. Cardinal; betrof, zeer uitgesproken de facheux troisieme zou zijn en daarom was zijn eerste impuls om hem met een hartelijken handdruk en zonder zijn duidelijk zicht- bare nieuwsgierigheid te bevredigen zijns weegs te sturen. Maar tien seconden na- denken deed hem begrijpen, dat een zoo- danige handelwijze gezien de omstan digheden niet mogelijk was en dus smoorde hij een zucht en keerde zich naar zijn metgezellin. Tot zijn verbazing stond ze den dikken jongen man aan te kijken met een belangstelling, die volgens Peter totaal overbodig was. ,,Mag ik u even voorstellen. Mr. Bel lerby, een vriend uit mijn kinderjaren Miss Craig". ..Aangenaam, zei Mr. Bellerby met een galante buiging. ,,Welkom in het schoonste en welvarendste dorpje van Sussex". Het meisje beantwoordde de breed- sprakige begroeting met een kort knikje. Bellerby". herhaalde ze. ,,Toch geen familie van Sir Walter Bellerby ,,He Ja, natuurlijk, dat is mijn vader", gaf de dikke jonge man met een verbaasd gezicht ten antwoord. ,,Kent u ons dan Wat een merkwaardige samenloop van omstandigheden zeg Een diepe frons, De minister van Waterstaat heeft een cir- culaire aan den commissaris der Koningin in alle provincial gezonden, waarin hun advies gevraagd wordt over deze aangelegenheid. Overwogen wordt de invoering van een rege- ling, waarbij alle ongevallen wegens drank misbruik automatisch ter kennis zullen komen van de afdeelingen op onze provinciehuizen, waar de rijbewijzen worden verstrekt. SUIKERBIETENTEELT EN SUIKER- INVOERRECHT. Het Haagsche Corr. Bur. verneemt, dat het in het voornemen der regeering ligt voor het jaar 1932 eeuzelfde steunregeling voor de suikerbietenteelt te willen toepassen als voor 1931. Aangezien vrijwel vast staat, dat deze rege- ling weder tengevolge zal hebben, dat een onvoldoende oppervlakte suikerbieten zal wor den uitgezaaid, zullen, naar verluidt, eenige Kamerleden voorstellen het recht op den in- voer van suiker eenigszins te verhoogen. OVER DE GRENZEN GEZET. In de mijnstreek worden den laatsten tijd herhaaldelijk Duitschers, die over de grens komen zonder van de vereischte papieren te zijn voorzien, gearresteerd. De politie e Heerlen heeft thans een vrouw gearresteerd, die communistische geschriften bij zich had, die zij onder de menschen wilde verspreiden. De vrouw is over de grenzen van het rijk gezet. ACTIE TEGEN SALARISKORTING. Op 3 Oct. j.l. kwam te Amsterdam bijeen het „Comit6 van twaalf", gevormd uit de zes Centrales van Overheidspersoneel, vertegen- woordigd in de Centrale Commissie voor Ge- organiseerd Overleg bij het Rijk. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de gezamenlijk te nemen maatregelen tegen de door de regeering voorgenomen korting op de loonen en salarissen van Rijks- personeel en onderwijzers. De vergadering benoemde uit haar midden een klein werkcomitd, dat de uitvoering der verschillende maatregelen zal voorbereiden. O.a. zal namens de Centrales een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer worden gezon den vddr deze met de openbare behandeling van de Staatsbegrooting een aanvang zal maken. Het ligt in de bedoeling, in dit adres vooral op te komen tegen het eenzijdig opleg- gen door de Regeering van een „offer" aan Rijkspersoneel en onderwijzers en te doen uit- komen, dat offers in verband met de crisis- omstandigheden niet aan een bepaalde groep in de maatschappij, maar aan de geheele burgerij, ieder naar draagkracht, dienen te worden opgelegd. NEDERLAND NIET NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1932. In een Zaterdagavond te Amsterdam ge- houden vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comitd, heeft de voorzitter mede- gedeeld, dat men er niet in is kunnen slagen de noodige geldmiddelen voor uitzending van een Nederlandsche ploeg naar de Olympische Spelen 1932 bijeen te krijgen. Derhalve moest het bestuur het voorstel doen, om Nederland noch aan de spelen te Los Angelos, noch aan die te Lake Placid te doen deelnemen. In verband met de tijdsomstandigheden merkte de voorzitter nog op, dat het alge meene volksbelang boven het engere sport- belang moest gaan. De vergadering nam het voorstel van het bestuur met algemeene stemmen aan. EEN VREEMD GEVAL. In den nacht van 29 op 30 September j.l. te omstreeks middernacht klom een man over de schutting van de Nederlandsche afdeeling het uiterlijk kenteeken van zwaren geeste- lijken arbeid, groefde zich in zijn breed voorhoofd. ,,Maar ik geloof toch niet... dat wil zeggen, ik herinner me niet ,,Welnee, u kent me niet", viel het meisje hem luchtig in de rede, ,,en ik ken u niet. Ik ik herinner me den naam, begrijpt uIk heb 'em, geloof ik, een paar dagen geleden nog in de krant ge- lezen ,,0 ja, dat kan best. Natuurlijk het een of ander over zijn oude collectie schilde- rijen. Mijn ouwe heer", ging Bellerby voort, of hij het over de zonderlinge lief- hebberijen van een jongen van vijf had, ,,is dol op Oude Meesters. Ik begrijp niet, wat hij er in ziet, maar het is zoo. Interesseert u zich misschien ook voor iets dergelijks ,,Ja gaf het meisje ten antwoord, ,,in hooge mate zelfs". ,,Dan moet u onze collectie beslist eens komen kijken. Mijn vader groeit erin, als hij ze aan het een of andere slachtoffer mag vertoonen en dat doet hij met smaak, dat moet ik hem nageven. Blijft u nog lang hier ,,Dat weet ik nog niet. Dat hangt van sommige dinaen af". ,,Ja, ja. Zeker. Dat begrijp ik", zei Bellerby, niet bepaald overeenkomstig de waarheid. ,,Miss Craig en ik", begon Peter, in de voile overtuiging, na het aanhooren van het voorzichtig het terrein verkennen van zijn vriend uit zijn jonge jaren dat het beter was, Mr. E. J. W. Bellerby op de hoogte van den waren toestand te brengen anders kreeg je misverstand op misverstand, ,,bevinden ons in een eenigszins moeilijk parket of eigenlijk ik alleen En onder het belangstellend toeluisteren van den dikken jongen man legde hij hem in het kort de moeiiijkheden van hun geval voor. Merkwaardig ge- te Vincennes, in den Z.O. hoek bij de gips- loods. De zonderlinge bezoeker werd onmid- dellijk gearresteerd en voor den commandant van den bewakingsdienst geleid, De arrestant werd aan de Fransche politie overgegeven. Het nut der strenge bewaking is hiermede opnieuw gedemonstreerd. In denzelfden hoek gebeurde vroeger vier of vijf malen hetzelfde, doch toen wisten de nachtelijke gasten te ont- komen. Merkwaardig is de omstandigbeid dat juist op 28 Sept. j.l., den dag v66r het ongewensch- te bezoek, het bewakingssysteem was veran- derd. Dergelijke veranderingen hebben her haaldelijk plaats, ten einde niemand de ge- legenheid te geven eventueele fouten in het systeem te bestudeeren. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING. Aan het eind der vorige week heeft de Rijkscommissie werkverruiming vergaderd j onder presidium van den heer C. J. Ph. Zaal- f berg, waamemend voorzitter. Enkele aanvragen, welke waren ingekomen met verzoek om bemiddeling voor het verkrij- gen van exportcredietgaranties, besloot de commissie niet in behandeling te nemen, om- dat bekend is, dat spoedig de commissie voor de exportcredietgarantie haar arbeid zal aan- vangen. In een enkel geval verleende de com missie haar bemiddeling bij het verkrijgen van crediet voor een bepaalde industrieele onderneming. De bemiddeling der commissie was gevraagd om te trachten een belangrijke scheepvaart- order hier te lande te plaatsen. Ten gevolge van de ontwikkeling van den toestand in het betrokken vreemde land moest die bemidde ling worden gestaakt. Met leedwezen nam de commissie er ken nis van, dat de pogingen, welke zij heeft ge- steund om een vrij belangrijke metaalindustrie op gang te houden, tot dusver niet zijn ge- slaagd. Met instemming nam de commissie er ken nis van, dat de voorzitter van den raad van ministers een circulaire aan de' gemeentebe- eturen heeft gericht om deze op te wekken, brandstofproducten zooveel mogelijk van le Nederlandsche mijnen te betrekken. De com missie hoopt, dat de gemeentebesturen aan deze opwekking gevolg zullen geven. De commissie heeft harerzijds besloten nog po gingen te doen om bepaalde Nederlandsche bedrijven te doen besluiten, zooveel mogelijk producten van de Nederlandsche mijnen te betrekken. Met genoegen nam de commissie er kennis van, dat op de Rijksbegrooting Hoofdstuk X een belangrijk bedrag is uitgetrokken voor een perscampagne ten gunste van het Neder landsche fabrikaat. Zij verwacht hiervan een gunstig gevolg voor haar arbeid. Vervolgens werd een groot aantal zaken j behandeld, waarin de commissie met meer of minder succes gepoogd heeft orders voor de Nederlandsche industrie te behouden. „Ferodo alld^n verkrijgbaar: Borluutstraat 8 GENT. Tel. 124.15. (dicht bij het Stadhuis.) (Ingez. Med.) ENGELAND VOOR VERKIEZINGEN. Het staat nu vast, schrijft de N. R. Crt., dat het Lagerhuis ontbonden wordt. De lange noeg verzweeg hij daarbij het incident met de braadpan. ,,Wel-heb-ik-van-mijn-leven zei Mr. Bellerby, toen Cardinal zweeg. ,,Wat een merkwaardige boel 1 Dus nou ben je eigenlijk dakloos, wat Dat is geen pretje, hoor." Hij sehudde meewarig het hoofd en dacht eenige oogenblikken lang diepzinnig na. ,,Weet je wat je moest doen. Ga mee naar binnen en leg het ge val de oude vrouw voor. Ze kent ieder- een hier in den omtrek en zij zal je wel behoorlijk raad kunnen geven". "Buitengewoon vriendelijk van je", gaf Peter, zonder een oogenblik zich te be- denken, ten antwoord, ,,maar we hebben geen tijd. We moeten voor donker in Wellbridge zijn. Inkoopen doen, weet je t noodige voor te bikken ,,Etenswaren en zoo Kan je bij ons ook doen. We hebben provisiekasten vol. Luister eens, Cardinal" er kwam iets smeekends in de oogen van het dikke jongmensch ,,wees nou niet zuur. Je weet niet, wat een verkwikking het voor me is om een paar gewone, menschelijke wezens te ontmoeten. De meeste bewo- ners van deze gezonde welvarende streek zijn meer dan honderd jaar geleden ge boren en het meerendeel ervan is allang dood. Alleen, zie-je, ze weten het niet. Mijn vader en mijn moeder trouwens ook mijn moeder in hoofdzaak zou ik den- ken zullen t allemachtig leuk vinden als ik jullie meebreng en ik kan je een sherry garandeeren, zooals je niet dikwijls proeft. En u kunt van onze Oude Mees ters genieten. Miss Craig. Verduiveld kerel eindigde Mr. Bellerby met grooten nadruk, ,,je bent het verplicht, zedelijk verplicht, nadat je me in die vermaledijde moddersloot gereden hebt en een fonkel- nieuwe tennisbroek naar de haaien hebt geholpen, kan je niet veel anders doen, dan netjes mee naar binnen gaan en de onderhandelingen hebben geen duidelijkheid j in den, toestand kunnen brengen; nu maakt het besluit tot het uitschrijven van algemeene verkiezingen aan alle onzekerheid een einde. De onderhandelingen hebben dus ten slotte I toch datgene opgeleverd waarom zij begonnen j waren. Barbertje moest hangen, de conserva- tieven moesten hun ontbinding hebben. De logica der feiten ontsnapt ons ten eenenmale; het tafereel lijkt ons uitermate onverkwikke- l^jk. Een politiek spel wordt doorgedreven, i terwijl het land in nood is. Waarom De labourregeering kwam ten val doordat haar ten slotte de moed het noodzakelijke ten voile uit te doen, ontbrak. Zij scheen cp den goeden weg met haar poging om de be- grooting in evenwicht te brengen. Maar toen zij voor de onvermijdelijkheid kwam te staan de uitkeering aan werkloozen te besnoeien, schrikte zij terug. Liever offerde zjj haar be- ginsel van den vrijen handel op, dan dat zij op deze wijze tegen de onmiddellijk zichtbare belangen van haar kiezers handelde. Zij gaf de voorkeur aan een besmoeiing langs den omweg van den fiscus. Deze manoeuvre is de oorzaak geworden van haar val. Daarop kwam de „nationale regeering", die door het in de oppositie treden van bijna de heele labourpartij geen nationale regeering meer was. Zjj is er in geslaagd het evenwicht in de begrooting voorloopig be her- stellen. Toen dat was volbnacht ging men praten over middelen tot herstel van de En gelsche handelsbalans. Het pond moest in een veilige positie worden gebracht. Terwijl men over het dempen van de put sprak, verdronk het kalf. Daardoor stond men plotseling tegen- over een heel anderen toestand. Het vraag- stuk van de handelsbalans was op eens veel minder nijpend geworden, daar de depreciatie van het pond, die weinige Engelschen nog in haar geheel ongedaan willen maken, een krachtiger middel moest wezen om de Brit- sche handelsbalans te verbeteren dan eenig algemeen tarief had kunnen zijn. Desniettemin drongen de conservatieven aan op algemeene verkiezingen. Een zoo extreem conservatief blad als de Daily Mail waar- schuwde daarvoor. Het avontuur van verkie zingen, dat na de ontbinding van het Lager huis eerst de regeering stevigheid en daar- mede prestige tegenover de buitenwereld zou ontnemen en daama door het onzekere van den uitslag den terugkeer van het vertrouwen in de Engelsche financien op zijn minst zou opsehorten, was al te gevaarlijk. Maar de conservatieven bleven aandringen. De regeering moest het recht verwerven een tarief in te voeren als zij dat noodig vond, zoo heette het. Was het tarief, dat de depre ciatie vanzelf vormde, niet voorloopig vol- doende? De zaak werd nog bedenkelijker toen bleek dat de stroomingen in Engeland tegen een tarief veel sterker waren dan het er eerst had uitgezien, Labour toonde zich weer vrijhandel-gezind toen dit beginsel niet meer kon worden ingeruild tegen vermijding van nadeel voor de werkloozen. En in het liberale kamp was men veel vaster in zijn schoenen gebleven dan het eerst geleken had. Ware het mogelijk geweest door verkiezin gen, zonder gevaar voor het tegendeel, het „nationale" karakter van de regeering boven alien twijfel te stellen, dan zou er in ieder ge val iets voor te zeggen zijn geweest, al bleef het een gevaarlijk experiment terwijl het pond sterling als een thermometer in Mei op en neer ging op de wereldmarkten. Het bleek echter dat het tegendeel het ge val was. Bestond het nationale van het kabi- net, wat labour betreft, slechts in de deel- neming van eenige geisoleerde topfiguren, door het besluit tot verkiezingen kwam ook het liberale bestandideel in gevaar, in dezelfde positie te geraken. Lloyd George blijkt een onverzoenlijk tegenstander van nieuwe ver kiezingen, en de liberale organisaties schijnen familie je excuses aanbieden, wat Peter had een beleefde, maar zeer be- sliste weigering klaar, want ten eerste leek het hem twijfelachtig, of de ouders van Bellerby met een plotselinge invasie van twee wildvreemde menschen wel zoo blij zouden zijn als de dikke jonge man voor- gaf en ten tweede was hij niet in de stemming voor dergelijke avonturen. Maar tot z'n lichte ergernis en verwon- dering nam het meisje met het roode haar zonder zich een seconde te bedenken de uitnoodiging aan. ,.Heel graag, Mr. Bellerby. Buitenge woon vriendelijk van u om ons zoo maar uit te noodigen." ,,Schitterend Rij jij je voertuig ach- teruit, Cardinal, dan haal ik mijn fiets". Peter gehoorzaamde niet bepaald en- thousiast. Hij had zich op een tete-a-tete- avond met Miss Craig verheugd en de gretigheid, waarmee ze op het voorstel van den dikken jongen man ingegaan was, verbaasde en ergerde hem in niet geringe mate. Maar als zij een kleine meniate boven zijn gezelschap verkoos, stond het niet aan hem om te protestee- ren. Dus reed hij de auto gehoorzaam, maar in een waardig stilzwijgen achter- uit en manoeuvreerde zoolang, tot de motorkap tusschen de spijlen van het hek stond, waar Bellerby met z'n fiets, die de botsing zonder te veel blessures overleefd had, al op hem stond te wachten. ,,Dezen kant op", beval de dikke jon- geling. ,,En rij me asjeblieft niet voor den tweeden keer ondersteboven, als je kan." Het huis van het geslacht Bellerby was z'n leven, drie eeuwen geleden, als een gewone boerderij begonnen, maar in den loop der jaren was het zoo dikwijls veranderd, vergroot en verbeterd dat er van het oorspronkelijke gebouw weinig meer over was. Het resultaat was echter (Ingez. Med.) aan zijn kant te staan. Een eerlijk verkie- zingsprogram is er niet. Protectie durfde men als onverbloemde leuze niet meer aan; desniettemin was het scheppen van de moge- lijkheid, bescherming in te voeren, de eenige redelijke motiveering voor de ontbinding. Maar men ging toen praten over een bianco volmacht voor de regeering, die de vrijhande- laars onder haar aanbangers in de gelegen- heiid zou stellen zich als zoodanig te laten kiezen, en die de conservatieven de mogelijk- heid zou verschaffen tot een krachtigen veld- tocht voor beschermende rechten. Als de conservatieven later echter zouden besluiten tot het uitvoeren vein hun protectionistische voornemens, dan zouden de als vrijhandelaar3 gekozenen hen moeten steunen. De protectio- nisten zouden stemmen op de vrijhandelaars, maar deze moesten dan, desgewenscht, als protectionisten optreden Het valsche van deze positie kon niemand verborgen blijven. Welke reden hadden de liberalen nog voor ontbinding Het natio nale kabinet had een meerderheid. Tarieven waren niet meer urgent; tenminste niet tarie ven uit harde noodzaak. Het nationale karak ter van de regeering kon, gegeven het toe- nemend verzet in de liberale partij, slechts worden verzwakt, ook al zou misschien net aantal mandaten der ,,nationalen" toenemen. Er wachtte 'n verkiezingsstrijd van zeldzame verbittering; die k'an niet uitblijven bij een zoo duidelijk misleidend gebruik van leuzen en partijtrekken van de nijpende omstandig heden des lands. De liberale ministers in het kabinet zijn, wellicht ongemerkt, steeds meer afgegleden in de rol van slaafsche werktuigen der con servatieven. Dat blijkt, lijkt ons, uit het voorgaande. Zij zijn geen protectionisten, zij hadden dus, nu de noodzakelijkheid die begin- selen overhoop kon werpen voorbij was, geen reden om tot spoed aan te zetten tot het vrij- maken van den weg voor protectie. Het „nationale" van het kabinet kon, zooals ge- zegd, door verkiezingen slechts lijden. Het spel is voor het pond gevaarlijk. Men ziet geen andere reden voor hun vasthouden aan verkiezingen dan dat zij niet meer uit het ischuitje met de conservatieven durven, nadat zij waren ingestapt. Puur terwille van hun nieuwe vrienden laten zij het op een conflict met hun oude vrienden aankomen. Reeds ligt hun partij in drie stukken! Nu is het dan zoover dat de conservatie ven hun zin hebben gekregen. De leuze van de „vrije hand", is met verbluffende ongege- neerdheid bedoeld als misleiding voor de vrij handelaars onder de liberalen. Onder die leuze moeten deze vrijhandelaars een streven steu nen dat geen ander doel heeft dan het tegen- overgestelde van hetgeen zij willen. Onder het voorwendsel van het vaderland met prijsgeving van de partijgrenzen te wil len redden, schept men in deze gevaarlijke periode tijdelijk groote onzekerheid, waar te voren geen onzekerheid was; terwijl het eenige voordeel, dat eruit kan voortvloeien de winst is, die de conservatieve partij zoekt. Daarom heeft zij door dik en dun, en hoe de omstandigheden zich ook wijzigden, de verkie zingen gewild. De Londensche correspondent wijst in zijn beschouwing op de zonderlinge positie waarin buitengewoon aantrekkelijk: een breed, laag, genoeglijk-uitziend huis, dat men als een staalkaart van de stijlen van de laat- ste drie honderd jaar zou kunnen be- schouwen, in een grooten tuin van het bij- toeval-slag, een soort, dat veel mooier en eigenaardiger is dan de mooiste en aar- digste tuin dien de aller up-to-date-ste tuin-architect zou kunnen bedenken. De ramen met de kleine glas-in-lood ruitjes keken uit op een breed terras met platte leiblauwe steenen; een soort van begrint voorplein, dat op- en afrijlaan met elkaar verbond en een groot opglooiend gazon met een achtergrond van bloeiende borden en hooge zwartgroene heesters. Achter het huis zag men verschillende bijgebou- wen, waaronder een oude boerderij met verweerde muren en een fluweelig-grijs- bruin rieten dak het allereerst de aandacht trok. Op de stoep bij de voordeur lag een groote witte kat in het zonnetje te slapen en vlak erbij was een oude dame met een enormen zonnehoed, veel te groote hand- schoenen en een soort van huishoudschort bezig met het plukken van rozen. De auto hield bij den overgang tus schen opriilaan en voorplein rammelend stil. Het dikke jongemensch sprong van z'n fiets en riep met een hooge jongens- stem: ,,Hallo, moeder. Kom es even hier 1" De oude dame keerde zich om en kwam naar hen toe. Peter en Miss Craig stap- ten uit. Toen ze vlakbij was, zagen ze, dat de moeder van den dikken jongeling klein en goed gevuld was en dat ze, wat haar type betrof, een bijna belachelijke ge- lijkenis met dat van haar zoon vertoonde. Haar gezicht was blozend, haar oogen keken vriendelijk maar tevens intelligent en ze had het optreden van een vrouw, die weet wat ze wil en die gewoon is, haar zin door te zetten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1