Dam- en Schaakmbriek. DAMMEN. ccxxx. 9CHAKEN. iii PA^ P 1 whkyvmk Wanneer deze repetities echter gehouden worden op Dins dag of Vrjjdag, waarop enkel teekenlessen worden gegeven, kan storing tot op een minimum beperkt worden. Hot is dus geen overwegend bezwaar, wanneer deze repetities samen vallen met de teekenlessen der avondvakteekenschool. Op Maandag, Woensdag en Donderdag wor den bijna uitsluitend mondelinge lessen ge geven, waardoor muziekrepetities o.i. w61 storend op bet onderwijs zouden werken. De leegstaande bovenlokalen worden geheel voor bet onderwijs aan de Avondvakteekenschool in beslag genomen. Naar aanleiding biervan stellen Burgemees- ter en Wethouders voor, aan de adresseeren- de vereenigingen tot wederoozegging toe- stemming te verleenen tot bet gebruik maken van bet vergaderiokaal, onder voorwaarde: 1. dat het vergaderiokaal steeds na bet gebruik weder wordt ingericbt als lokaal voor het houden van vergaderingen; 2. dat alle bescbadigingen aan gebouw en meubelen hersteld zullen worden voor reke- ning van de vereeniging, wier leden die heb ben aangebracht of veroorzaakt; 3. dat de van bet lokaal gebruik maken- de vereenigingen zorgt dat geen onbevoegden iziob in bet overig deei van bet gebouw op- bouden; 4. dat na elke repetitie lokalen en gangen schoongemaakt worden van aohter gelaten voorwerpen; 5. dat alle voorzorgsmaatregelen ter voor- koming van brandgevaar streng in acbt ge nomen worden, een en ander te regelen met bet boofd der school; 6. dat elke vereeniging een vergoedlng betaald voor verlichting en verwarming be- rekend naar f 25 per jaar. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Ilestitutie van rjjwielbelasting. Door C. van Bendegem en Jac. de Meg, resp. voorzitter en secretaris van den Plaat- selijken raad der S. D. A. P. en A. B. B., is een adres ingezonden waarin zjj te kennen geven: dat vele arbeiders in deze gemeente reeds langen tjjd, zij bet dan ook tijdelijk en kort- stondig onderbroken door werkloosheid wor den geteisterd; dat zjj des ondanks ten opzichte van de rjjwielbelasting nog warden acbter gesteld bij bunne werkende collega's, daar aan werk- loozen geen kosteloos plaatje kan worden ver- strekt ingevolge de wet; dat deze menschen aldus gedwongen waren van bunne geringe inkomsten nog 2,50 af te zonderen, wijl zjj anders de kans liepen aangeboden werk ergens in de streek nog niet te kunnen aanvaarden of er naar te zoeken; dat bet met de wet in de hand niet moge- ijjk ljjkt deze menschen van rjjwielbelasting vrij te stellen, terwjjl dit toch plicht kan wor den geacht; dat zjj den raad daarom beleefd doch drin- gend verzoeken aan alle arbeiders welke op 1 Augustus werkloos waren en niet aange- slagen in de Rijksinkamstenbelasting, een toeslag of restitutie te verleenen, gelijk aan bet aan rjjwielbelasting bestede bedrag. Burgemeester en Wethouders meenen, dat bet niet op den weg ligt van bet gemeente- bestuur, hierin tegemoet te komen, en stel len daarom voor, op bet verzoek afwijzend te beschikken. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat Burgemeester en Wethouders bet geen goed standpunt acbten, dat rjjksbelasting ten slotte door de gemeente zou worden betaald. De heer OGGEL is van meening, dat daar- voor een actie bij! het rjjk zou moeten worden ingesteld. De VOORZITTER meent, dat bet minder aanbevelenswaard is, dat er van wege den ge- meenteraad een verzoek tot de regeering zou uitgaan; wel kan de raad steun verleenen, indien van andere zjjde een verzoek wordt gedaan. De heer C. HAMELINK meent, dat bet niet meer dan natuurlijk is, dat pogingen worden aangedaan om voor deze groep arbeiders, wier ongerechtigheid wordt aangedaan, vrjj- stelling van de rijwielbelasting te verkrijgen. Vertegenwoordigers van bet Nederlandsch Vakverbond hebben zicb in verband biermede tot regeeringsambtenaren gewend. Deze hebben ook wel aangevoeld, dat bier een groote onbillijkheid in gelegen was, dat de te werk gestelde collega's der werkloozen een gratis rijwielplaatje kregen, en de werkloo zen, die toch ook werk moeten zoeken, niet. Er werd echter te kennen gegeven, dat daar- aan, zonder wetswjjziging niets te verande- ren viel. Daarmede zjjn dan echter de men schen voor het oogenblik nog niet geholpen en daarom werd het denkbeeld geuit, dat dit wel via de gemeenten wel zou kunnen ge- schieden, met steun van bet rijk. Nu bad spreker verwacht, dat de gemeente- besturen in dien zin een wenk zouden krij- gen. Het is dezen grond, waarop het adres steunt, want er werd verwacht, dat de ver tegenwoordigers der regeering in dit geval bun toezegging gestand zouden hebben ge daan. Nu dit niet gebeurd is, zullen andere wegen moeten bewandeld worden. Hij: vraagt: kunnen we namens den gemeenteraad een verzoek doen, om aan die menschen de be- taalde rijwielbelasting terug te betalen? Het zou moeten gelden voor alle werklieden die op 1 Augustus j.l. werkloos waren. Indien aan de regeering blijkt, dat de gemeenten bet daarmede eens zijn, is er wellicht eerder kans op inwilliging van dat verlangen. De voorzitter zegt, dat de gemeenteraad alleen steun verleenen kan aan pogingen van an- deren, welnu, er is van wege bet N. V. V. bij de regeering reeds een poging in die richting aangewend. De VOORZITTER: L>aat ze ons dan mee- deelen wat ze gescbreven hebben, dan kun nen we nagaan of daaraan steun kan worden verleend. De beer OGGEL stelt een motie voor, waar- bij de raad, kennis genomen hebbende van de pogingen die door bet Hoofdbestuur van bet 7^' reeds zijn aangewend om restitutie te verkrijgen van de rjjwielbelasting voor de personen die op 1 Augustus 1.1. werkloos waren, zich uitspreekt: dat aan de werkloo zen, even als aan de te werk gestelden vrjj- stelling van die belasting beboort te worden verleend en er op wordt aangedrongen dat bun de betaalde rjjwielbelasting zal worden terugbetaald. De heer C. HAMELINK is het er over eens, dat de werkloozen zouden moeten wor den behandeld zooals de te werk gestelden. De heer DIELEMAN zou bet nog beter acbten als de rijwielplaatjes geheel werden afgeschaft. Het voorstel van den beer Oggel, tot bet zenden van een motie aan den Minister van Financien wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. Beschikbaars telling van gelden voor aanschaffing leermiddelen ten behoeve der K.K. school. Ingekomen is een adres van J. Bujjsrogge en H. Verhelst vertegenwoordigende bet be- stuur der R.K. school te Axel, waarin zjj ver zoeken alsnog voor de school beschikbaar te stellen een bedrag van 180 voor aanschaf fing van platen voor Bjjibelsche gescbiedenis, natuurljjke historie en aardrijkskunde. Waar voor 't eerste vak geen enkele plaat aanwezig is en voor de andere slechts een paar meende het bestuur, ingevolge art. 72 der Lager Onderwjjswet 1920, le lid, de leer- J middelen te mogen aanschaffen, ter bevor- dering van bet onderwijs in genoemde vakken. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. De heer VAN BENDEGEM vraagt, of dat plaatwerk dan ook kan geleverd worden door ingezetenen. Die zouden er dan althans ook iets aan kunnen verdienen. De VOORZITTER gelooft wel, dat inge zetenen die platen ook zullen kunnen leveren. De kwestie is evenwel, dat de gemeenteraad de gelden moet beschikbaar stellen en de levering een zaak is van uitvoering door bet schoolbestuur. Er zou echter namens den raad kunnen worden te kennen gegeven, dat deze er prjjs op stelt, dat de levering door een in- gezetene zal geschieden. De heer VAN BENDEGEM zou dat gaame zien. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 8. Wjjziging gemeentebegrooting 1931. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor 1931 te wijzigen, door onder de uitgaven te verhoogen de pos- ten: no. 192 uitkeering aan gemeenten inge volge art. 36 L. O. wet f 100; no. 202 idem f 100; no. 204 uitkeering aan andere gemeen ten in de aan schoolbesturen te betalen ver- goedingen ingevolge art. 205 L.O. wet /150; bijdragen aan gemeenten in de kosten van scholen voor het lager Nijverheidsonderwjjs 400; te zamen f 750; te verminderen den post onvoorziene uit gaven met j 750. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Aanbieding gemeenterekening dienst 1930. Burgemeester en Wethouders bieden de rekening van de gemeente dienst 1930 met de navolgende totaalcjjfers aan: Gewone dienst: Ontvangsten 224.235,17 Uitgaven 198.702,18% Batig slot 25.532,98% Kapitaaldienst Inkomsten 38.006,17 Uitgaven f 26.084,47 Batig slot 11.921,70 In de volgende vergadering zal worden voorgesteld tot voorloopige vaststelling, na- dat deze door een Commissie is onderzocbt. Overeenkomstig een daarvoor opgemaak- ten rooster, worden tot leden dier commissie benoemd de heeren J. de Fejjter, Iz. de Fejj- ter en C. Hamelink, die de benoeming aan vaarden. 10. Aanbieding begrootingen voor 1932. Door Burgemeester en Wethouders worden aangeboden de gemeentebegrooting, die van bet Gas- en van bet Vleescbkeuringsbedrjjf en van het Burgerlijk Aimbestuur, alle voor den dienst 1932. De VOORZITTER deelt mede, dat een exemplaar der begrooting aan de heeren zal worden toegezonden. Volgens het reglement van orde van den gemeenteraad kan de ge meentebegrooting, alvorens in openbare be- handeling te komen, worden behandeld in af- deelingsvergaderingen van den raad, die daar- toe in twee afdeelingen wordt gesplitst. Hij stelt voor, de begrooting eerst in afdeelingen te behandelen. De beer I. DE FELJTER vraagt, of aan die afdeelingsvergaderingen ook nut verbonden is. De VOORZITTER acbt die afdeelingsver gaderingen zeker nuttig. Vooral acht hij zulks dit jaar het geval, nu de raad zooveel nieuwe leden telt. Een afdeelingsvergadering is beter dan een openbare raadszitting geschikt voor bet van wege Burgemeester en Wethou ders verstrekken van uitvoerige inlicbtingen, wanneer een of meer leden die op sommige punten wenschen en zjj kunnen er zicb dan beter in werken. Overigens kan de afdee lingsvergadering ook strekken tot bekorting van de discussies in openbare zitting, of- scboon de leden daarin bunne voile vrijheid van spreken bebouden. Wanneer de raad na de ervaring van bet eerste jaar in deze zittingsperiode later an ders wil handelen, kan hjj dat nog altijd doen. Met algemeene stemmen wordt besloten tot bet bouden van afdeelingsonderzoek. Overgegaan wordt tot bet trekken der af deelingen. Tot de eerste afdeeldng zullen behooren de heeren Oggel, De Ruijter, A. Hamelink, J. de Fejjter, I. de Fejjter en Ortelee; tot de tweede afdeeling de heeren Van de Bilt, Van Bende gem, Segbers, Dieleman, 't Glide en C. Hamelink. 11. Rapport over den Zaamslagschen, weg. Burgemeester en Wethouders deelen het volgende mede: In de vergadering van den raad d.d. 28 Juli 1931 is bet punt „Verbetering van den Zaam slagschen weg" aangehouden tot de nieuwe raad zitting bad. Burgemeester en Wethouders deelden in die vergadering mede, dat als eenigst punt van werkverschaffing voor den komenden winter in aanmerking komt de verbetering van den Zaamslagschen weg. Het werk omvat de af- graving van een gedeelte van den weg vanaf de „Ronde Putten" tot aan de grens van Zaamslag. Door deze afgraving te combineeren met bet dempen van de daar aanwezige put zou een gelegenbeid ontstaan voor werkverschaf fing gedurende de wintermaanden, die groo- ter was, daar over een grootere afstand grond moet vervoerd worden. De tegenwoordige keiweg is geheel ver- sleten en eiscbt naast de vemieuwing ook een verbreeding tot 4 Meter plus aan weerszjjden een fietspad van 1 Meter, zoodat dezen weg in totaal zal kosten: Klinkerverbarding (9600 M. a 5 48.000 Fietspaden (4800 M. h 2,50) ,,12.000 Udtbreken wegens afgraving 22.000 'Ontmodderen en dempen van de put 3.000 Onvoorziene uitgaven 1.000 Totaal f 86.000 Waar de afspraak met betrokken eigenaren intusschen verloopen is, zjjn, met uitzonde- ring van het bestuur van de Capellepolder, opnieuw onderbandelingen gevoerd met ge noemde eigenaren, die verklaarden niet meer op de destijds overeengekomen voorwaarden te willen voortwerken. De beer J. de Visser en S. de Klerk vragen thans een vergoeding van respectievelijk 4000 en 3500 voor bet recbt van afgraving onder voorwaarden: dat de djjk bun eagendom bljjft en bun aangrenzende erven en den toe- gang daartoe behoorljjk aan den nieuwen weg worden aangesloten. De heer Dieleman acbtte dat, bij het door- trekken van den weg door de put, zijn eigen- dom waardeloos zou worden en wilde daarom de grond aan de gemeente verkoopen voor de som van een duizend gulden 1000), op voor waarde, dat de boomen, die niet gerooid be- hoeven te worden voor den weg, mogen blij- ven staan. De grootte van dit perceel is volgens kadaster 20 A. Alzoo zou dit geheele werken totaal kosten 94.500. Stelt men het gunstigste geval eens voor, dan zou een renteloos voorschot vein de pro- vincie gedurende 20 jaar, dit werk jaarlijks aan aflos kosten 4725. Gelet op de minder gunstige tijdsomstan- digbeden heeft ons college geen vrjjmoedig- beid ook Uwen raad voor te stellen dit werk zoodanig uit te voeren. De VOORZITTER gaat, alvorens deze zaak te bespreken over tot bet houden eener be sloten vergadering en schorst de openbare ziting. Na her-opening der vergadering, merkt de VOORZITTER op, dat de heeren bij de stuk- ken het rapport hebben kunnen lezen van den gemeente-opzichter, dat een bevestiging is van de toelichting van Burgemeester en Wethou ders op bun voorstel. Hij kan hieraan toe- voegen, dat wanneer de raad zicb in geljjken zin met Burgemeester en Wethouders uit spreekt, het college zeer waarscbijnlijk met een ander voorstel betreffende den Zaam slagschen weg bij den raad zal komen, dat meer bepaald beoogt verbetering van den weg op den dij'k. De beer VAN BENDEGEM gaat accoord met bet denkbeeld van Burgemeester en Wet houders, hij is van oordeel dat de betrokken eigenaars voor hun grond veel te veel vragen. De heer 't GILDE: Mijnbeer de Voorzitter! Dat bet uit een oogpunt van verkeersbelang gewenscht zou zijn liever vandaag dan mor- gen dit werk aan te vatten behoeft in deze vergadering niet meer te worden betoogd, daarvan is wel ieder overtuigd. Onze fractie en waarscbjjnlijk de heele Raad is evenwel geschrokken van het feit dat de toch reeds groote begrooting reeds nu al sedert de ver gadering van 28 Juli, voordat er dus een spa in den grond is gestoken of een steen is ver- legd met 8000 naar boven gaat.* In de ver gadering van 28 Juli antwoordde de burge meester den heer de Koster op diens vraag waar men met den af te graven grond moest blijven dat deze op de zijbermen kon worden geworpen. Op de andere vraag van den heer Koster, n.l. of de eigenaars daarmede genoe- gen namen zeide de Voorzitter: „Die hebben daartoe toestemming gegeven". De Raad leefde dus in de meening met een betrouw- bare begrooting te doen te hebben. Maar wat zien wij thans. Dank zij het feit, dat Burgemeester en Wethouders zich niet be hoorljjk vergewist hebben door eerst nog eens met de eigenaars te spreken en de eenmaal hunnerzijds gedane toezegging behoorlijk vast te leggen komt men nu hier met een met 8500 gestegen begrooting. Burgemeester en Wethouders ik bedoel hier het vorige college heeft in dezen zeer dom gehandeld en de gemeente wordt van de groote non chalance van dit college de dupe als de Raad zonder eenige restrictie zou besluiten tot uit voering van dit werk. Het baart dan ook geen verwondering dat het nieuwe college aarzelt en zelfs afkeerig is om den Raad voor te stellen het werk udt te voeren. Ongehoord en buitensporig zijn de eischen van de eige naars der gronden aan den djjk. Niettegen- staande den toestand daar ter plaatse voor hen een enorme verbetering en misschien wel een waardevermeerdering beteekent wil men de gemeente respectieveljjk 4000 en 3000 afpersen. Zoodets loopt toch de spuigaten uit. De VOORZITTER kan dat woord afpersen niet toelaten. De heer 't GILDE kan het todh moeilijk anders uitdrukken; hij neemt dat woord niet terug. De VOORZITTER zal hem dan, als hij zoo voortgaat, het woord ontnemen. De heer 't GILDE: Ook het feit dat men de Ronde Putien vanwege den eigenaar een ver goeding v.an 1000 hoort eischen. Ook dit gaat alle perken te buiten omdat dit is tegen f 2500 voor een gemet en dan in dezen waardeloo- zen grond betreffende. De gemeente kan er niet aan denken daarop in te gaan. Onder deze omstandigheden kunnen wij onmogelijk zonder restrictie besluiten om van ge- meentewege over te gaan tot dit werk. Als fractie spijt ons dit ten zeerste. Onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden van ernstige werkeloosheid en misschien straks zelfs gebrek zouden wjj gaame streven naar werkverschaffing en verruiming en elk object dat uitvoerbaar lijkt en aanbeveling verdient om te worden uitgevoerd met beide handen willen aanvaarden. Hier in dezen zijn er echter een paar onwillige elementen in het spel die persoonljjk profjjt uit de gele- genheid wenschen te behalen en dat terwijl het werk ook voor hen enkel verbetering beteekent. Van gemeenschapszin is hier niet veel sprake en het is wel treurig voor de wer- keloozen om te bedenken dat zjj in dezen af- hankeljjk zijn van al te verregaand egoisme. Men moest toch bedenken in deze dagen meer dan ooit, dat de gemeente zoo maar geen melkkoetje is, waar ieder op zijn beurt en als de gelegenheid zich voordoet aan gaat trek ken. Onze fractie zal emstig overwegen voor uitvoering van dit werk te stemmen indien de oorspronkelijke toezegging van de eigena ren van kracht blijft. Onder geen voorwaar de zullen wij stemmen voor het voteeren van deze buitensporige groote bedragen aan de eigenaren daar ter plaatse en zou het mis schien thans aanbeveling verdienen op andere wijze tot uitvoering van dit werk dat gebie- dend noodzakeljjk blijft, te komen. De heer ORTELEE geeft te kennen, dat hij, toen hjj kennis nam van de stukken en daar die bedragen van 3000 en f 4000 las, hjj daoht, dat dit nogal toilljjk was, maar hij dacht toen, dat dit voor de geheele hofstede was, terwjjl hem later bleek, dat dit een prjjs betrof voor een oppervlakte grond van niet veel waarde. Hij: zal daarom tegen het in uitvoering nemen van dat werk stemmen, omdat hjj het niet gepast acht, den belasting- betalers dergelijke bedragen op den nek te schuiven. De heer C. HAMELINK is, evenals de heer 't Gdlde voor werkverschaffing in plaats van steunverleening en hjj gevoelt er ook veel voor de eerst getroffenen schadeloos te stellen, voor zoover de gemeehtefinancien dit toe laten, door het uitvoeren van werken van grooten omvang. Hjj betreurt het daarom ook, dat het eindcijfer voor dit werk, op der- geljjke wjjze is be'invloed door hooge eischen van betrokken eigenaars. Er hadden met de uitvoering van dit werk vele menschen gebaat kunnen zjjn, maar hjj kan er niet toe over- gaan om de gemeente ten behoeve van enkele particulieren zoo zwaar te belasten. Het spjjt hem wel, dat zoo'n werk in verschillend op- zicht ten algemeenen nutte, door zulke in- vloeden moet achterwege blijven. Hjj' heeft vemomen, dat de belanghebbenden in de vorige periode niets hebben geeischt voor het verleenen van hunne toestemming. Het schjjnt wel, dat de menschen thans uit hun slof schieten tegenover een bepaalde categorie en er alles van willen afhalen wat er van te halen is. Spreker is niet zoo naief, dat hij niet doorziet, dat men wil trachten den raad te nemen. Hjj kan niet begrijpen, dat men schen die nog een naam hebben op te houden, dien op dusdanige wjjze te grabbelen willen gooien. Het is nu een tijd om samen te werken en te trachten er gezamenlij'k bovenop te komen, maar toch niet om een openbaar lichaam geheel te plukken. Indien de belang hebbenden op hun oude standpunt waren blij ven staan, dan zou het voorstel, zooals het hier overigens ligt, aan te pakken zijn ge- weest, dan zou men uitvoering hebben kunnen overwegen, maar nu moet hij er zich tegen verklaren. De heer DIELEMAN stemt er mede in, dat de sommen die door betrokken eigenaars voor hunne medewerking tot de wegsverbetering gevraagd wordt veel te hoog is, en h'ij! zou er in geen geval aan kunnen meewerken om dat plan uit te voeren. Maar dat vindt niet alleen zijn oorzaak in dien hoogen prijs voor die stukken grand gevraagd, want als men er die afrekent blijkt het toch nog een uit- gaaf van f 86.000 en spreker zou niet den moed hebben onder de huidige omstandig heden dat bedrag te voteeren, al acht hij de wegsverbetering noodzakeljjk. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de gemeentebegrooting voor een reeks van jaren werd bezwaard met een uitgaaf van f 5000 voor rente en aflos- sing. En dan zou dit een werk zijn dat toch maar den winter voor werkverschaffing zou kunnen dienen, terwijl het vooruitzicht be- staat, dat men dan het volgende jaar toch weer een f 5000 voor steunverleening zal moeten uitgeven, en de begrooting dan alzoo met 10.000 moet verhoogd worden. Op dien grond zou hij dus aan het voorstel toch zijn stem niet kunnen geven. In zoo'n benarden tijd kan men niet tot zulke zware uitgaven besluiten en hij stelt zich daarom aan de zijde van Burgemeester en Wethouders. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van Burgemeester en Wethouders aan genomen. (Zie verder het Tweede Blad.) Hier volgen de oplossingen der tien pro- blemen uit de rubriek CCXXVII. We geven de standen er bij, zoodat ieder het verioop der prachtvraagstukken kan volgen. No. 1, van F. Lariby, Amsterdam. Zwart: 4, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 30. Dam op 46. Wit: 15, 24, 26, 27, 31, 32, 36, 37, 41, 45, 47 en 48. Wit. Zwart. 1. 30—34 2. 27—22 18X38 3. 31—27 19X30 4. 4742 38X47 5. 36—31 47X36 6. 4540! 46—21 7. 26X19 36—24 8. 40X9 4X13 9. 15X4 wint. No. 2 van N. Cohen, Rotterdam. Zwart: 1, 6, 7, 8, 9, 10, 17, 25 en een dam op 15. Wit: 18, 19, 23, 24, 26, 28, 29, 30, 31, 33, 49. Wit wint door 28—22 (zw. 17X39); 19—14 (10X28); 26—21 (25X12); 49—44! (15X17) en 44X2. Voor no. 3 (auteur P. H. Idzerda) zie men onze rubriek van de vorige week. (Het Swastika-motief No. 4 van J. Noome Mz., Furmerend. Ziwart: 11, 12, 15, 22, 24. Dam op 2. Wit: 21, 25, 34, 35, 36, 45, 46, 47, 48, 50. Wit. Zwart. 1. 11—17? 2. 46—41 17X26 3. 3429 24X33 4. 25—20 15X24 5. 35—30 24 X 35 6. 4540 35 X 44 7. 50X8 2X46 8. 36—31 26 X 37 9. 4741! en wint. Het motief-Manoury, dat hier overigens vrij ruw bewerkt is. No. 5 van D. Bcsma, Amsterdam. Zwart: 2, 4, 6, 7, 9, 13, 18, 27, 28, 31. Wit: 16, 20, 22, 26, 30, 33, 37, 42, 43, 46. Wit speelt 1611 (zw. 28X48); 2621 (48X41); 46X26 (6X28) en 21X1 met winst. Het bekende meerslag-gegoochel van Bosma. Altijd fraai! No. 6 van B. ten Wolde, Groningen. Zwart: 1, 8, 10, 16, 18, 19, 22, 23, 27, 35 en voorts een dam op 7. Wit: 20, 21, 26, 29, 32, 33, 34, 39, 42, 44 en een dam op 38. Een lastig te vinden motieven-studie, die intusschen nog wel voor verbetering vatbaar is. 1. 34—30 23X14 2. 3328 22X33 3. 38X23!! via de velden 20, 3 en 12. 3. 7X28 4. 21X"5 wint. Wel origineel van opbouw en getuigend van de eindelooze combinatiemogelijkheden van het damspel. No. 7 van Joh. de Bree, Amsterdam. Zwart: 8, 13, 16, 18, 19, 25, benevens een dam op 14. Wit: 21, 26, 28, 30, 33, 34, 39, 42, 49. Wit wint op geniale wjjze in het bekende genre van De Bree door 4238 (zw. 16X27); 30—24 (19X30); 2621! (14X43); 39X48 (30X28) en 21X3! Prachtig! No. 8 van D. Winkelman, Den Haag. Zwart: 1, 3, 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 21 ,22, 23, 24 en 26. Wit: 25, 35, 37 tot 44, en 47 tot 50. Oplossing: 1. 2520 2429?? 2. 3934 15X24 3. 37—31 26X46 4. 3530 24X35 5. 4439 35X33 6. 38—32 29X40 7. 43—38 46X28 8. 38X27 21X32 9. 4944 40 X 49 10. 48—43 49X38 11. 42X4 wint! No. 9 van J. H. van Mill, Dordrecht. Zwart: 4, 6, 8 tot 14, 17, 19, 21, 23, 25, 26 en 27. Wit: 20, 28, 30, 32, 34 tot 40, 43 45, 46, 48 en 49. Wit voert een damzet uit van zeer bjjzon- dere makelij, door achtereenvolgens te spelen: 36—31, 28—22, 39—33, 48—42, 4943, 34 X 43, 40X27, 2721, 3731 en 32X5 met winst. Zwart telkens verplicht slaan. No. 10 van D. Kleen, Winkel (N.-H.). Zwart: 8, 9, 11, 17, 20, 23, 27, 29, 45. Wit: 19, 26, 28, 30, 36, 38, 41, 43, 44. Oplossing: 1. 4440 45X25 2. 36—31 27X47 3. 2621 4722 4. 21X14 20X9 5. 19X6 wint. Goede oplossingen ontvingen wjj van de heeren J. Strooband te Middelburg (buiten mededinging), A. de Zeeuw, J. Kaan Dz., en ..Beginner" te Ter Neuzen, J. Scheele en J. A. van Dixhoom te Zaamslag, N. N. te Den Haag, P. de Groote te Haarlem en ,,D." te Hoek. Een boekwerkje, voor de goede oplossers beschikbaar, viel na loting ten deel aan den heer J. Sdheele te Zaamslag, die zijn prijs in- middels wel ontvangen zal hebben. Correspondentie: ..Beginner": Zie goede opl. no. 6. D. te H.: No. 3, 6 en 9 zijn inderdaad moeilijk te vinden. Uw fouten kunt U nu zelf wel opsporen. P. d. G. te H.Uw probl. in dank ontvangen. Bjj gebleken geschiktheid krijgen ze een plaatsje. Schaakclub Ter Neuzen, In de dezer dagen gehouden jaarvergade- ring van de Ter Neuzensche Schaakclub is be sloten, den winterwedstrjjd 19311932 te doen aanvangen op Dinsdag 6 October a.s. Twaalf leden hebben zich voorloopig voor deelname aangemeld. Het bestuur verzoekt de leden die niet aanwezig waren, vddr Dinsdag be- richt te zenden, of zij al dan niet aan de win- tercompetitie zullen deelnemen. Ten einoe een regelmatig verioop van den wedstrijd te bewerken, werd bepaald, dat elke deelnemer in twee maanden minstens 5 partijen moet spelen. Notatie werd verpliohtend gesteld, terwjjl bij spelen op de klok 27 zetten in 1% uur ge daan moeten worden. De vergadering benoemde tot wedstrjjd- leider den heer Den Decker. Tot bestuurs- leden werden herkozen de heeren Mr. Tichel- man, Schreuder en Kaan. Nieuwe leden zijn steeds welkom. Zjj kun nen zich door het bestuur of door een der leden doen voordragen. Wie vddr December als lid wordt toegelaten, kan desverlangd nog aan den winterwedstrjjd deelnemen. Evenals voorheen worden de clubavonden gehouden in Hotel der Pays-Bas, elken Dins dag van 8 tot 12 uur. In voorbereiding is een ontmoeting met de schaakclub Zuidzande, terwijl na overleg met Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in het a.s. voorjaar een wedstrijd zal georganiseerd wor den om het persoonljjk schaakkampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het toumooi te Bled. Het lag voor de hand, dat de wereldkam- pioen Dr. Aljechin na zijn geweldigen voor- sprong, in de eerste helft van het toumooi verkregen, zich in het tweede gedeelte van den grooten strjjd niet harder zou inspannen dan noodig was. Hieraan is het toe te echrjjven, dat hjj in de laatste helft slechts 9 punten maakte tegen 11% in de eerste. Niettemin bleef hjj niet minder dan 6% punt v66r op den twee- den prijswinnaar Bogoljubow. Deze simpele cjjfers toonen beter dan de uitvoerigste beschouwingen aan, hoe Aljechin boven zijn concurrenten uitsteekt. Baden-Baden, San Remo en nu Bled hebben de superioriteit van den huidigen wereld- kampioen wel helder belicht. Slechts een Lasker in zjjn allerbesten tijd is in staat geweest tot dezelfde successen met vrjjwel dezelfde cjjfers. Capablanca is daar steeds beneden gebleven. De eindstand luidt: 1. Dr. Aljechin, 20% punt uit 26 partjjen; 2. Bogoljubow, 15 punten. 3. Nimzowitsch, 14 p. 4. 5. 6. en 7. Flohr, Kasdan, Stoltz en Vidmar, ieder 13% p. 8. Dr. Tartakower, 13 p. 9. en 10. Spielmann en Kostitsch ,12% p. 11. Maroczy, 12 p. 12. Colle, 10% p. 13. Asztalos, 9% p. 14. Pirc, 8 p. Er waren 6 prijzen, resp. groot 30.000 dinar, 20.000 dinar, 15.000 dinar, 10.000 dinar, en 8000 dinar. Een dinar heeft onge- veer de waarde van vijf cent. Zij, die geen prjjs wonnen, kregen per winstpunten een premie van 250 dinar. Voorts werden aan alle deelnemers reis- en verbliijfkosten ver- goed. De prijzen en premies waren dus aan den lagen kant. Capablanca kreeg voor zijn 10 partjjen welke hjj tegen Dr. Euwe speelde, niet min der dan 2500 gulden. Geen wonder, dat hjj niet veel lust had, om naar Bled te gaan. Van de te Bled gespeelde 182 partijen wer den er 84 remise, alzoo 46 Dit percentage is zeer hoog en stellig toe te schrijven aan het geringe krachtsverschil van de meeste deelnemers. Dr. Vidmar maakte van de 26 partjjen er 17 remise, hjj won 5 en verloor 4 partijen. Tartakower, Spielmann en Maroczy speel- den 14 maal remise, Bogoljubow slechts 6 en Oolle 5 maal. Dr. Vidmar, Tartakower en op het laatst ook Aljechin fabriceerden remise, partjjtjes van bespottedjjk korten duur. Vooral de twee eersten hebben daarover heel wat onaan- genaams moeten hooren. Wat te denken im- mers van de volgende ,,partij" Wit: Tartakower. Zwart: Vidmar. 1. e2e4, e7—e5. 2. Fgl—f3, Pb8c6. 3. Lflb5, Lf8c5. 4. Pblc3, Fc6d4. 5. Lb5c4, d7d6. 6. Pf3Xd4, Lc5Xd4. 7. d2d3, Dd8h4. 8. Ddl—f3, Pg8—f6. 9. Pc3—d5, Pf6 X d5. 10. Lc4xd5, 00. 11. c2 c3, Lc5b6, remise bij overeenkomst! Wit.: Tartakower: Zwart: Nimzowitsch. 1. e2e4, c7c6. 2. d2—d4, d7d5. 3. e4Xd5, c6Xd5. 4. LflXd3, Pb8—c6. 5. c2— c3, Pg8f6. 6. Lclf4, Lc8g4. 7. Pgl e2, Dd8d7. 8. h2h3, Lg4h5. 9. Pbl d2, e7e6. 10. 00, Ta8c8.. 11. Tflel Lf8d6. 12. Lf4Xd6, Dd7Xd6. 13. Pd2—fl, 00. 14. Ddld2, Lh5g6. 15. Pe2f4, Lg6Xd3. 16. Pf4xd3, Pf6d7. 17. Pfl— h2, remise bjj, overeenkomst. Wit: Flohr. Zwart: Aljechin. 3. 1. e2e4, e7e6. 2. d2d4, d7—d5. Pblc3, Fg8f6. 4. Lclg5, Lf8e7. e4e5, Pf6e4. 6. Lg5Xe7, Dd8Xe7. Pc3Xe4, d5Xe4. 8. Ddl—e2, b7—b6. 000, Lc8b7. 10. g2g3, c7c5. Lfl—g2, c5Xd4. 12. Lg2xe4, Pb8—c6. f2—f4, 0 0 0. 14. Pgl—f3, De7c5. Kclbl, remise gegeven. Slotstand. 5. 7. 9. 11. 13. 15. a b c d e f g h Onder schaakmeesters heet zoo'n stand remise! Het is voor de ,,doorgefoumeerde" clubzwoegers een openbaring.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3