Vt oor de zuinige Huisvrouw L 1WDB0U WBSEICHTEM eiMEHGDE BERICHTEN. is het van belang te weten, dat slechts het beste derde deel van de fijnste soort haver tot Quaker havermout wordt verwerkt. Daarom heeft elke portie Quaker in verhouding tot den lagen prijs een verbazende voedingswaarde. RECHTSZAKEN. GEVECHT MET EEN STROOPER. OVERREDEN EN GEDOOD. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Verlangt uitdrukkelijk de verd tafelzilver. De inhoud van geel-blauw-roode origineele pakken het tegenwoordige groote Quaker- met den bon voor zwaarverzil- pak is 5 ons netto. waarin mr. F. Bach, directeur van het Hanze- bureau in het bisdom Haarlem, eefi indruk- wekkende propaganda-rede hield. Het slot- woord werd gesproken door den heer Em. Lockefeer, lid der Tweede Kamer en voor- zitter van de Hanze in het bisdom Breda. AUTO-ZEGENING. Zondag j.l. vond te Hulst een auto-zege- ning plaats waaraan door een 160-tal auto's en motorrijwielen uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd deelgenomen. BOUW VAN ARBEIDERS WONINGEN. Naar aanleiding van een bericht volgens hetwelk aan de R.K. Bouwvereeniging Volks- belang te Sas van Gent, die met steun van het rijk een complex arbeiderswoningen wenscht te bouwen en in het bestek wilde bepalen, dat uitsluitend Nederlandsche werk- krachten mogen worden tewerkgesteld, uit Een Haag zou zijn bericht, dat een derge- lijke clausule niet toelaatbaar is, is volgens de N. R. Crt. bjj informatie gebleken, dat inderdaad bezwaar wordt gemaakt tegen be- perking van den aannemer in de keuze van werkkrachten bij den bouw van arbeiders woningen met rijkssteun, aangezien elke zoo- danige beperkmg leidt tot verhooging van den prijs en daardoor ten nadeele komt van de arbeiders, voor wie de woningen bestemd zijn. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge zijn als gevondem gedeponeerd: een portemonnaie met geld en een stalenbosk (manufacturen) Rechthebbenden vervoegen ziclh aldaar. HET DRAMA VAN DE MAJELLA-KERK. „De Courant" schrijft: Eenige maanden geleden heeft de leidek- kerspatroon, die, verdacht van moord op Zijn oompagnon in den toren van de Gerardus Majellakerk, in het huis van bewaring te Amsterdam vertoeft en naar wiens toereke- ningsvatbaarheid eenigen tijd geleden een on- derzoek werd ingesteld, een slechte beurt ge maakt. Uit de verslagen van de behandeling ter terechtzitting zal men zich kunnen her- inneren, dat hij in het huis van bewaring een briefje had geschreven aan een mede-gede- tineerde, wien hij bepaalde verklaringen had willen doen afleggen ten nadeele van zijn knecht, die als kroongetuige in de zaak zou optreden. Het briefje werd door den mede- gedetineerde aan den directeur ter hand ge- steld. Het schrijven van zoo'n brief heeft hij her- haald Ditmaal was de brief bestemd voor zijn zoon, die hem aanpakte. Het werd ge- merkt en de brief werd in beslag genomen. Tot in de finesses was de inhoud gewijd aan een plan om den kroongetuige om het leven te brengen. De zoon zou hem zoo wilde de gedetineerde dat tenminste met een revol ver doodschieten en het vuurwapen naast den doode leggen ten einde den indruk te vestigen, dat er zelfmoord in het spel was. Voorts zou de zoon een brief naast het lijk deponeeren. De leidekkerspatroon had dezen brief maar vast geschreven in het handig nagebootste handsohrdft van den kroongetuige. Hierin stond, dat hij (de knecht) wroeging had over de bezwarende verklaringen, welke hij in het geding had afgelegd, en tevens, dat niet de patroon, doch hij het slachtoffer Arkenbout had geveld. Een bewaker zag, dat de gedetineerde de briefjes aan zijn zoon overhandigde en nood- zaakte dezen, ze hem af te geven. R.K. NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND EN DE R.K. TWEEDE KAMERFRACTIE. Tusschen het hoofdbestuur van den Katho- lieken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond, dat nagenoeg in zijn geheel aanwezig was en een delegatie uit de R.K. Tweede Kamerfractie heeft een uitvoerige bespreking plaats gehad, over den nood, waarin tal van onderdeelen van het land- en tuinbouwbedrijf verkeeren, en de emstige gevaren, welke de andere onderdeelen bedreigen. Van de zijde van den Boeren- en Tuinders- bond werd de dringendheid betoogd van maat- regelen ten aanzien van de bietencultuur, de teelt van fabrieksaardappelen en verschillen- de tuinbouwcultures, meer in het bijzonder die van den kouden grond. In een uitvoerig pleidooi werd de wensche- lijkheid betoogd van een anderen koers in de handelspolitiek, waarbij aan de Nederland sche onderhandelaars bij het sluiten van han- delstractaten de beschikking worde gegeven over ruilobjecten. Teleurstelling werd uitge- sproken over de ten eenen male onvoldoende bepalingen, neergelegd in het ontwerp van een z.g. Anti-dumpings-wetje. In het bijzon der werd nog gewezen op den ondragelijken toestand, waarbij het veerijke Nederland, dat zelf een groote productie van vleesch heeft, reusachtige hoeveelheden buitenlandsch vleesch onbelemmerd kunnen worden inge- voerd tegen prijzen, die voor den Nederland schen veehouder ver beneden productiekosten liggen. Medewerking werd verzocht om de regee- ring er toe te bewegen, eventueele hulpmaat- regelen, die zij bereid is te verleenen, toch vooraf tijdig bekend te maken in verband met het door de boeren en tuinders op te maken bouw- en teeltplan. Verzocht werd, bij de regeering aan te drin- gen op speed ten aanzien van het thans reeds zoo lang in studie zijnde vraagstuk der spoor- vrachttarieven. Ook werd betoogd dat de landbouw, in het bijzonder door de grondbelasting en de daar- ■op geheven opcenten, onder al te zwaren be- lastingdruk ligt. Ten slotte werd gewezen op de voor orde en rust uiterst gevaarlijke gemoedsstemming, die zich in steeds breeder lagen van de land- en tuinbouwende bevolking meester maakt en hier en daar tot verbittering, ja soms zelfs tot opstandigheid overgaat. BRAND TE VROUWEPOLDER. Vermoedelijk door het overslaan van von- ken uit een buiten aangestoken vuur bralc Maandag brand uit in de landbouwschuur van P. de Visser te Vrouwepolder, aan den straatweg van Middelburg naar Veere. De brandweer uit Gapinge, tijdelijk geassisteerd door die uit Veere, wist het woonhuis te sparen. De schuur met landbouwwerktuigen en landbouwproducten verbrandde. De leven- de have kon worden gered. Verzekering dekt ten deele de schade. WATER BIJ DE MEEK. Reeds geruimen tijd werd vermoed, dat de melkveehouder W. J. M., wonende aan den *s Gravelandscheweg, in de buurtschap Uiter- meer, onder de gemeente Weesperkarspel, zich schuldig maakte aan melkvervalsching. In verband hiermede posteerden zich 's nachts twee rijksveldwachters uit de brigade Weesp, in een schuur in de onmiddellijke nabijheid van het erf van genoemden veehouder. Des morgens om 5 uur kwam de boer uit het land met 5 bussen melk, elk inhoudende circa 40 L. Zijn vrouw .stond hem reeds op te wachten met het water, dat bestemd was om aan de melk toe te voegen, alvorens deze af- geleverd zou worden. Toen de knechts zicli van het erf verwijderd hadden, goot inder daad de boer in elke kan melk een hoeveel- heid water. De rijksveldwachters grepen op dat oogen- blik nog niet in, omdat eerst moest worden geconstateerd, dat de aldus vervalschte melk bestemd was om voor de consumptie afgele- verd te worden. De veldwachters begaven zich daarom op den weg en bleven in de na bijheid, totdat 's morgens 9 uur een auto voorreed van de melkfabrieken ,,Neerlandia" te Weesp, om de melk mede te nemen. Toen kwamen de rijksveldwachters naar voren en deelden den niet weinig onthutsten veehou der mede, wat zij eenige uren tevoren hadden geconstateerd. De boer legde een bekente- nis af. BRAND TE WEESP. De rijwielfabriek ,,De Magneet" te Weesp, staat op het oogenblik in lichte laaie. De heer S. uit Roermond, die zich nahij het station Herkenbosch ter jaeht bevond, ontmoette daar eenige wildstroopers. Op het zien van den jager kozen Zij: het hazenpad. Een hunner hield stand en na een korte woordenwisseling ontstond tusschen den strooper en den heer S. een worsteling om het bezit van het geweer, dat met twee patronen geladen was en waarvan de faanen gespannen waren aldus de „Msb." Met in- spanning van al zijn krachten wist de heer S. de patronen uit het geweer te verwijderen. De strooper kreeg evenwel de overhand en ging er tenslotte met het geweer vandoor. Vermoedelijk heeft hij later spijt over zijn daad gekregen; korten tijd nadien heeft hij zich bij den Rijksveldwachter aangemeld; het geweer had hij in een caf£ afgegeven. Het bleek te zijn de 24-jarige opperman H. W. uit Maasniel. Hij werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. EEN ONAANGENAAM VERZUIM. Men meldt aan het Alg. Hbl. dat Zaterdag- middag te Waalwijk de poort van de fabriek van de N.V. Kleyberg en Pernot's Stoom- schoenfabriek ,,Hollandia" gesloten is en dat de honderdtwintig arbeiders dezer fabriek ontslagen zijn. De oorzaak hiervan is niet gelegen in de malaise, maar in een onaangenaam verzuim, door de firma gepleegd. Op 1 Juli j.l. hield de N.V. n.l. krachtens art. 2 harer statuien op te bestaan en de directie had nagelaten maatregelen ter verlenging te treffen. Het bestuur der N.V. heeft zich wel tot het Departement van Justitie gewend, maar dit was, naar wij vernemen, niet in staat onmid- dellijk de fout, door de N.V. gemaakt, te her- stellen. Het Departement verklaarde zich bereid alle mogelijke medewerking te verlee nen en zelfs een spoed-wetje te doen voorstel- len, maar de besprekingen tusschen de N.V. en het Departement zijn nog niet geeindigd. Voorloopig blijven de deuren van de fabriek echter gesloten. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagavond is het 3-jarig zoontje van Van Beers te Etten (N.-Br.) bij het eikels rapen onder een vrachtauto op den Rijksweg naar Roosendaal geraakt. Het kind werd op slag gedood. Maandagavond om acht uur is de 34-jarige gehuwde chauffeur G. Klamer, wonende te Groningen, in dienst bij de rijwielfabriek Fon- gers, toen hij per rijwiel den onbewaakten overweg bij Den Horn overstak, door den personentrein van Leeuwarden naar Gronin gen gegrepen en totaal vermorzeld. BEROOFD. Een zekere Tulp was, na eenige cafe's te Groningen bezocht te hebben, in het Win- schoterdiep aldaar terecht gekomen. Toen hij er na veel moeite was uitgehaald, bleek hij een portefeuille met 600 gulden te zijn kwijt geraakt. Hij herinnerde zich nog, dat een zekere J. B. uit Hoogezand zich gedurende den avond nog al met hem bemoeid had. Deze is des nachts van zijn bed gelicht en bleek in het bezit te zijn van het vermiste geld. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. ZWAEUWEN PER VLIEGTUIG OVER DE ALP EN. Een eigenaardig verschijnsel doet zich, naar het Wolffbureau meldt, te Weenen voor, waar men thans honderden zwaluwen kan aantreffen, die wegens het slechte weer hun vlucht over de Alpen naar het Zuiden niet kunnen voortzetten. De dieren hebben in ver- schillende gebouwen verblijf gezocht en zijn, daar het hun aan voedsel ontbreekt, nu ge- makkelijk te vangen. Op initiatief van de Vereeniging voor Die- renbescherming zullen nu de honderden zwa luwenper vliegtuig over de Alpen wor den gebracht, zoodat de vogels toch het zon- nige Italie zullen bereiken, waar zij den win ter doorbrengen. Reeds zijn met het verkeersvliegtuig van Weenen naar Venetie eenige transporten vol- bracht. Het vliegtuig is voor deze transporten speciaal ingericht, evenals een bijzonder groot verkeerstoesbel, dat uitsluitend voor dit trans port ter beschikking is gesteld en de zwa luwen naar hun doel zal vliegen. In Italie zijn de beestjes verzekerd van een goede ontvangst. Mussolini heeft een order uitgevaardigd, waarbij het dooden en opeten van de zwaluwen verboden wordt. Dit is geen overbodige maatregel, daar de Italianen dol zijn op het eten van zwaluwen en andere kleine vogeltjes. Bij aankomst te Venetie worden de beest jes dadelijk in vrijheid gesteld. De meeste vliegen dan dadelijk door naar het Zuiden, doch er blijven er ook een heeleboel nog ge ruimen tijd boven het vliegveld en rond den San Marco zweven, alsof zij zich afvragen, waarheen zij zich zullen wenden. Wanneer het te Venetie plotseling te koud zou mogen worden, zal men de kisten met zwaluwen nog verder naar het Zuiden doorzenden. BEROOVING VAN LIJKEN. Naar de Daily Express uit Boekarest ver- neemt, zijn de burgemeester en de hoofd- inspecteur van politie te Balatsiza in hechte- nis genomen. Zij worden ervan verdacht de lijken van de slachtoffers van het vliegtuig- ongeluk op de lijn Parijs-Boekarest beroofd te hebben en daarna te hebben verbrand om de sporen van hun misdaad uit te wisschen. De beide mannen moeten het eerst op de plaats van de ramp zijn geweest, de lijken beroofd hebben en vervolgens de benzinetank van het vliegtuig in brand hebben gestoken om het te laten voorkomen alsof het vlieg tuig bij den val in brand was gevlogen. Het vliegtuig bevatte vier passagiers: een Fransch- man, een Oostenrijker, een Duitscher en een Servier en voorts een Servischen vlieger en een Franschen marconist. NACHTELIJK GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN INBREKERS. Er hadden den laatsten tijd herhaaldelijk inbnaken en diefstallen plaats gehad te Tha mes Ditton. Vrijdagochtend in de vroegte hoorden de agenten Pattenden en Collis, toen zij zich bij het clubhuis van een tennisclub bevonden, een deur openen. Pattenden sloop naar het huisje toe en zag dat de deur was geforceerd. Hjj riep eventueele indringers aan om naar buiten te komen, waarop twee jonge mannen verschenen, die door de beide agenten in hechtenis werden genomen. Zij namen den schijn aan rustig mede te willen gaan, doch keerden zich plotseling tegen de agenten. Een hunner sloeg Collis neer met zijn koffertje en nam de vlucht. Collis stond op en liep den man achterna. Toen hg zoowat 50 meter ge- loopen had, hoorde hij schoten bij het huisje. Hij keerde terug en vond zijn collega gewond op den grond liggen. Hierop floot hij alarm. De beide mannen waren gevlogen. Pattenden werd naar het ziekenhuis overgebracht cn bleek ernstig, doch niet gevaarlijk gewond te zijn. Omwonenden hebben de schoten gehoord en daarna een auto hooren wegrijden, zoodat de inbrekers vermoedelijk per auto gevlucht zijn. Er bleek den zelfden nacht op nog twee plaatsen te zijn ingebroken. De op die plaat- sen genomen vingerafdrukken schijnen iden- tiek te zijn met die in het clubhuis gevonden. De politie stelt alles in het werk om de in brekers te pakken te krijgen. ONAANGENAAM AVONTUUR VAN EEN KOPENHAAGSCH DANSLEERAAR. Een bekend dansleeraar uit Kopenhagen, de heer Carlsen, heeft, naar het Alg. Hbl. meldt, te New York, waar hij zich op een studiereis bevond, een onaangenaam avon- tuur beleefd. Begin September was hij op straat getuige van een bandietenoverval en door een misverstand werd hij als een der hoofddaders gearresteerd. Ondanks het pro- best van den Deenschen consul-generaal handhaafde de politie de arrestatie en totdus- ver is er nog geen bericht dat hij losgelaten is. Ook het Deensche ministerie van buiten- landsche zaken is in dit geval gemoeid. In een brief uit de gevangenis aan zijn te Kopenhagen vertoevende vrouw, vertelt Carl- sen, naar „Politiken" meldt, dat hij op straat wandelde toen een bende bandieten op enkele meters van hem af een „hold-up" organiseer- de. Revolverschoten knalden en Carlsen zocht een goed heenkomen. Hij liep wat hij loopen kon, maar voelde zich plotseling onwel en ging op een stoep zitten. Het volgende oogen blik werd hij door rechercheurs gegrepen, die hem voor een der bandieten aanzagen. Men hield hem in arrest op grond van het feit, dat hij een bos sleutels, een looper, een lijst van de groote hotels van New York en een... hoefijzer in zijn zak had, dat men voor een moordwerktuig schijnt aangezien te hebben, ofschoon hij het juist als iets dat geluk aan- brengt bij zich had Intusschen waren ook de andere voorwer- pen van onsehuldigen aard: de sleutels wa ren die van zijn vele koffers, den looper ge- bruikte hij omdat het slot van een dier kof fers stuk was gegaan, en de lijst van de hotels had hij gemaakt om zijn vrienden en bekenden te kunnen vertellen waar hij ge weest was. Tot zijn ongeluk was ook zijn pas verloo- pen, daar hij langer had moeten blijven dan aanvankelijk zijn plan was. De politie zou hem, naar hij schreef, met stokken hebben geslagen om hem te dwingen te bekennen, daar zij meende een goede vangst te hebben gedaan. EEN SCHANDELIJKE MOORD. Te Manchester is een meisje van negen jaar, Constance inman geheeten, vermoord gevonden op een braak liggend stuk land bij den ingang van Victoria Park, 200 meter van haar huis. Het kind was overdekt met em stige wonden. Zij was een van vier kinderen en werd Dinsdagavond zes uur vermist. Buren denken, dat de moord te middernacht ge pleegd moet zijn. Om dien tijd werden z'ij gewekt door het blaffen van him honden. Een hunner die naar buiten was gegaan om zijn hond te kalmeeren, meende eenig gerucht gehoor dte hebben, komend van de plaats waar het lijkje gevonden is. Vriendinnetjes van het meisje hebben verteld, dat het kind gesproken had van een man, dien zij ont- moeten zou en die haar eenige plaatjes uit cigarettendoosjes zou geven. Nader meldt mens De politie te Manchester heeft een 32jarigen werklooze aangehouden, wegens den moord op de 9-jarige Constance Inman. Den man heef reeds een bekentenis afge legd, waaruit zou blij ken, dat hij den moord met voortoedaohten rade heeft gepleegd. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE DORTMUND. Het onderzoek naar den moord op het eochtpaar Moser en diens dochter te Dort mund gaat. van het feit uit, dat de venmoorde koopman Eduard Moser een hartstochtelijke postzegelverzamelaar was en talrijke zegels van groote waarde in zijn bezit had. De postzegelcollectie is verspreid in de woning aangetroffe,n en men vermoedt, dat het de bedoeling van den moordenaar was, zich de kostbare verzameling toe te eigenen. De poli tie is thans bezig te onderzoeken of Moser geen kennis in verzamelaarskringen heeft ge had. Moser was met zeer preeies en noteerde zelfs de kleinste gebeurtenis op zijn kalender. Talrijke personen, wier namen daardoor be kend werden, zijn reeds ondervraagd, eohter zonder resultaat. DE GROOTSTE AUTOMOBIEL DER WERELD. De Amerikaansche Relay-fabrieken hebben een zeswielige automobiel geconstrueerd, wel ke de grootste der wereld blijkt te zijn. Deze automobiel heeft een toelaatbare nuttige be- lasting van 20 ton Zijn beide naast elkander liggende acht-cylinder-motoren kunnen bij hunne gezamenlijke 2800 omwentelingen 275 P.K. ontwikkelen. Drie benzinereservoirs (Ingez. Med.) hebben een totalen inhoud van 600 liter. Als de wagen slechts licht belast is, en de weg in gunstige conditie, kan de automobiel ook door e£n motor worden voortbewogen. EEN HOFFELIJK INBREKER. Mejuffrouw Marion Gilbey, een inwoonster van Beaconsfield, werd den 8sten Juli 's nachts wakker doordat zij iets hoorde in haar slaapkamer. Toen zij opkeek kwam er een man met een zaklantaarntje op haar toe, die zeide: „Handen omhoog. Als gij u stil houdt, is het in orde, als gij u beweegt zal ik schieten". De man nam haar byouteriedoos weg en verdween. Later werd hij in hechte nis genomen en men vond bij hem een brief aan mejuffrouiw Gilbey welke reeds van een postzegel voorzien was en als volgt luidde: „Sta mij toe, mijn verontschiuldigingen aan te bieden voor het binnendringen in uw kamer en het stelen. Ik hoop van harte, dat ik u niet te zeer verrast of verschrikt hab. Ik kan m'ij: uw gevoelens voorstellen, door op zoon' onmogelijk uur gewekt te worden en dan in een revolver te moeten kijken. U waart zoo rustig en kalm, dat u mijn op- rechte bewondering hebt gewekt. Er be- hoorde groote koelbloedigheid toe om dapper te zijn door het oog van een onbekend gevaar. Ik moet u bedanken voor de gelegenheid, die u mij bood, toen u mij liet ontsnappen. U hebt mij vijf minuten voorsprong gegeven en dat was voldoende om twee menschen geluk- kig te maken. Ik ben thans verloofd met het liefste meisje ter wereld". "De brief was onderteekend: Jack Raffles.. De man bleek echter een 27jarig zeeman, Darratt genaamd te zijn. De juweelen hadden een waarde van 6000 gulden. ■AANGEVALLEN DOOR EEN BOA. Het behoort tot de zeldzaamheden, dat de Surinaamsche boaslang menschen aanvalt. In 't begin van deze maand heeft zich dit geval, naar De West meldt, voorgedaan op den „grond" Mokka aan de Boven-Cottica. Een tienjarig knaapje zat op een brug aan de rivier zijn voeten te wasschen. Op een ge geven oogenblik zag het kind, dat een boa zijn been omstrengelde en hem in het water kilde trekken. Op het gegil van het kind snel- den de ouders toe. Zij trachtten het dier af te leiden, door het een kip voor den bek te hou- den. De slang veramaadde echter het boutje en bleef het been vasthouden. De broeder van het knaapje wist toen door een welge- mikt schot het beest te dooden. De slang werd gemeten en bleek elf voet lengte te hebben. DE TRAMS TE PAKIJS VERDWIJNEN. Sedert het begin van dit jaar zijn er te Parijs weer elf tramlijnen verdwenen, wat in het geheel het aantal gedurende de laatste vijf jaar opgeheven tramlijnen op vier en dertig brengt. In de plaats der onhandige trams op rails komen de motorbussen, die vijftig passagiers kunnen bergen en men rekent, dat over en kele jaren de laatste trams uit Parijs zullen zijn verdwenen. EEN ONTDEKKINGSREIZIGER OMGEKOMEN. In Juli van dit jaar vertrok uit Engeland een Poolexpeditie onder leiding van Hugh Clutterbuck, een bekwaam Poolreiziger, die reeds deel had uitgemaakt van de Poolexpe- dities, uitgezonden uit Oxford in 1923 en 1924. De nieuwe expeditie zou werken aan de Hud- sonstraat ten Noorden van Labrador. Op het Akpato-eiland aan de Ungavabaai, aan de Zuidzijde van de Hudsonstraat, heeft deze expeditie gewerkt. Thans zijn de deelnemers op weg naar huis; maar een hunner, de 22- jarige C. J. d'Aeth, was den 15en September in een sneeuwstorm verongelukt. D'Aeth had in Oxford gestudeerd in de natuurlijke his toric. „DRIEGEVECHT" TUSSCHEN MENSCH, SLANG EN TIJGER. In de nabijheid van de Indische stad Sjan- dermagor is naar de Tel. meldt, eenigen tijd ■geledien door de politie een afsdhcuwelijke ontdekking gedaan. Op de spoorbaan lag het in tweeen gesneden lichaam van een mensch, waaromheen zich een eveneens vreeselijk verminkte reusachtige slang had gekronkeld. Op ibeide lag een Bengaalsche tijger, waarvan het lichaam eveneens in stuik- ken was gereten. Het raadsel van deze ontzettende vondst was spoedig opgelost. Het menschel'ijk lichaam was dat van een Franschman, die 's nachts langs de spoonbaan was geloopen om het station te bereiken. Daarbij was hij door een slang aangevallen, waarmede hij een strijd op leven en dood aanbond. De tij ger was door het geschreeuw naderfbij gelokt en er ontstond een „driegevecht" tusschen mensch, slang en tijger. Eenige minuten later donderde de trein voorbjj, die alle drie verpletterde. BANKROOF. Zeven bandieten drongen onder bedreiging met hun revolvers, waarmee zij het personeel en de clienten in bedwang hielden, de Park way-state-bank te New York binnen. Per auto maakten zjj zich met een buit van tien- duizend dollars uit de voeten. DOOR NEERVALLEND PLAFOND GEDOOD. In de woning van een landbouwer in een dorp bij Le Mans zaten de eigenaar, zijn vrouw en zijn beide dochters in den keuken te eten toen plotseling het plafond instortte en alle vier personen bedolven werden. De land bouwer en de jongste dochter werden op slag gedood; de vrouw en de andere dochter wer den levensgevaarlijk gewond. ONGELUK MET EEN OPVOUWBARE BOOT. Op de Weistritz (Silezie) is Zondag een opvouwbare boot, waarin twee menschen zaten, te dicht bij een draaikolk gekomen. Hoewel de inzittenden uit de boot sprongen werden zjj door den stroom meegesleurd en zijn verdronken. EEN VLIEGTUIG DAALT IN DE MENIGTE. Te Luzern is Zondag bij een luchtvaart- demonstratie een toestel, bestuurd door den kunstvlieger Gerber uit Zurich, in de menigte geland. Er zijn drie dooden en twintig gewon- den, o.w. 3 h 4 zwaar. Kapitein Gerber, die bij het vliegongeluk, dat hij zelf veroorzaakte, ernstig gewond werd, is des avonds aan de gevolgen van een schedelbreuk overleden, zoodat het aantal slachtoffers gestegen is tot vier. DE GRUWELIJKE VONDST BIJ HELSIN GFORS. Men meldt. uit Stockholm aan de N. R. Crt.: In een moeras bij Helsingfors zijn Vrijldag, zooals wij reeds meldden, deelen van lijken, namelijk afgesneden handen en voeten, een vrouwenhoofd en tien, met een touwtje bij- eengebonden vingers gevonden. Het moeras is nogal berucht, omdat er zich 's zomers altijd zwervers en zigeuners ophouden. De plaats, waar de gruwelijke vondst werd ge daan, ligt op ongeveer vijftig meter van den grooten weg naar Borga. Het bronnetje, waarin de lijikdeelen lagen, is niet groot, maar het is, naar eenige jaren geleden bij een boschbrand bleek, onmogelijik leeg te pom- pen. In Augustus van het vorige jaar is in dezelfde bron een afgesneden vrouwenhand gevonden. Het is echter absoluut uitgesloten dat de lijkdeelen, die nu gevonden zijn, toen reeds in het water lagen. De personen, van wie de nu gevonden ledema ten afhomstig zijn,- kunnen ten hoogste eenige maanden geleden overleden zijn. De politie staat hier voor een zeer moeilijk geval. De lichaamsdeelen zijn van ten min- ste negen personen afkomstig, en het is niet bekend, dat den laatsten tijd in Finland zoo- veel personen verdwenen zijn. Deskundigen zijn Zaterdag met het onderzoek der vondsten begonnen, misschien kan dit eenige aanwij- zing voor de politie opleveren. Het wordt uitgesloten geacht, dat de lijkdeelen van een kerkhof afkomstig zouden Zijn. Eenige jaren geleden is een doodgraver te Helsingfors op weerzinwekkende wijze te werk gegaan by het begraven van lijken van armlastigen en gevangenen, die in een gemeenschappelijk graf Ibegraven worden. Daarom is het toe- zicht op de kerkhoven aanmerkelijk ver- scherpt, en de controle is nog scherper gewor- den sedert men het vorige jaar in het moeras een vrouwenhand vond. Er zal voor alle zekerheid toch een onderzoek op de kerk hoven ingesteld worden. Aan een der gevonden vingers zat een gladde ring. Er staan geen initialen in, al- leen een fabrieksmerk: een hond en de letters E. E. W., en voorts prima double". De politie heeft een sterk vergroote foto van den ring aan de bladen gezonden benevens een be- schrijving van het voorwerp, in de hoop, dat men hierdoor een spoor in handen zal krijgen. Een jonge Finsche geleerde, Hammer- strom, docent in de klassieke fiologie aan de universiteit te Helsingfors is van meening, dat de gevonden lijkdeelen afkomstig zijn van zigeuners. Hij heeft er op gewezen, dat ver- schillende op een laag cultureel peil staande volken op verschillende manieren him dooden willen verhinderen „terug te komen". Soms tracht men dit te bereiken, door de dooden te verminken, door de voeten en handen af te sn'ijden en die in water te laten zinken. Om dat niet zelden zigeuners in het moeras ver- biijven acht Hammerstrom het zeer wel mo- gelijk, dat dit ook hier het geval is geweest. De politie hecht eohter niet te veel waarde aan deze theorie. Zij zet het onderzoek in verschillende richtingen voort, maar wil daar- over, zooals te begrijpen is, niets mededeelen. Nader meldt men uit Stockholm: De politie heeft Maandag het onderzoek in de buurt van het bronnetje, waarin de lijk deelen gevonden werden, voortgezet. Uit de bron is een aantal groote steenen opgehaald, die er het vorige jaar, toen de bron nauw- keurig onderzocht werd in verband met het vinden van een afgesneden vrouwenhand, nog niet in voorkwamen. Nieuwe vondsten zijn echter niet meer gedaan. De politie zal het geheele moeras, dat ongeveer 20 hectare groot is, nauwkeurig onderzoeken. Door anthropologisch onderzoek hoopt men vast te kunnen stellen, hoe groot de per sonen waren van wie de gevonden ledematen afkomstig zijn, tot welk ras zij behoorden, welk geslacht zij hadden en mogelijk ook, welk soort werk zij verricht hebben. Thans staat reeds vast dat het vrouwenhoofd, dat in de bron gevonden is, niet van een Zigeu- nerin kan zijh, en dat de ledematen van ten minste 9 personen afkomstig zijn. Een dominee heeft aan de politie een sterk staaltje van bijgeloof medegedeeld, dat hem veertdg jaar geleden te Uleaborg bekend is geworden. Een Fin, die een groot bedrag aan geld kwijt was geraakt, heeft, om dit weer terug te krijgen, op aanraden van een wijze man" het lijk van het kort tevoren overleden zoontje opgegraven en het hoofd en een hand er af gesneden. Op een ander kerkhof heeft de man een ander kinderlijk eveneens van eenige ledematen beroofd en daarna alles op een plek in een bosch begraven. Hij is later gearresteerd. De dominee acht het zeer wel mogelijk, dat men thans met een soortgeljjk geval van bij geloof te doen heeft. Docent Hammerstrom houdt aan zijh theo rie omtrent de herkomst van de lijkdeelen vast. Hij acht het van veel belang, dat de ring, die in de bron gevonden is, doorge- sneden was. Volgens hem zou men hier, onder den rook van de hoofdstad, met een offer- plaats van zigeuners te doen hebben. Vergadering van Dinsdag 29 September 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoorddg de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. P. de Ruijter, P. van Bende- gem, A. Hamelink, B. Seghers, J. de Feijter, F. Dieleman, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, Iz. de Feijter en L. P. Ortelde, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. E6n vacature. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 1 September 1.1, vast te stellen zooals deze in druk ztjn verschenen. Uit een opmerking van den heer I. DE FEIJTER blijkt, dat de notulen nog niet aan de leden zijn toegezonden, waarom wordt be- sloten de vaststelling aan te houden. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. De raadsbesluiten d.d. 27 Augustus 1931, tot verkoop van gemeentegrond, resp. aan H. van Luijk, A. P. Freekenhorst en J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2