Financieele Berichten. nos meer mu~ HET VERDRIET VAN EEN REDDER. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. WINTER IN BFJEKEN. In geheel Zuid-Beieren is de winter inge- treden. In Allgan sneeuwt liet sinds bijna 24 uur onafgebroken. Te Fiissen lag de sneeuw 5 tot 6 c.M. dik. In de bergen ligt een meter sneeuw. De sneeuw heeft bier en daar em- stige verkeersstoringen veroorzaakt. Op de Artbergstrasse aldaar moest een DE GRAFKAMER UIT DE VIERDE EEUW. Het is vooral aan de ontwikkeling van den dienst voor archeologisch onderzoek te dan- ken, dat men in de laatste jaren geheel toe- vallig tot de ontdekking van verschillende oude gedenkteekenen kwam. Van tijd tot tijd stiet men op christeljjke kerkhoven, die in onbekende eeuwen tbuis boorden en volgens door de reeds zoo voldoende gekwelde iedere hoop voor het verdere leven moet verliezen. Of moet de muziek dienen, om de reeds uit 1 jt t»o te maken. eie plaats. Op versbheidene plaatsen ont stond brand. Malmberg, die den vorigen op zoo gelukkige wijze gered werd, moest ddt- maal met drie andere person en oyer boord springen. Zij verdwenen in de diepte. De andere leden van de bemanning waren in staat het vuur te blusschen, terwijl zij nader- hand door vissohers werden gered. auto uit de sneeuw worden uitgegraven Het - b keninjjen van de Rossi, moet de uitge- - nnnr het dal. strektheid der catacomben van dien tijd on geveer 600 K.M. hebben bedragen, waarvan tot nog toe echter nog maar 80 K.M. bekend wild kornt in grooten getale naar het dal. De schade voor den landbouw is groot. Het vee op het land heeft niets meer te eten. Boven Oberstdof en omgeving woedde een onweer gepaard gaande met hevige hagel- buien. Oak Munchen heeft de eerste sneeuw gehad. Te Brigthon is de 63jarige William Phil- pott overleden, die 29 jaar lang deel had uit- gemaakt van de bemanning van de redding- boot aldaar, waarvan de laatste tien jaar als bootsman. Phiilpott was twee jaar geleden bij het omslaan van de boot gewond. Dit, en het feit, dat intusschen de reddingboot te Brighton is opgeheven, schijnen's mans einde verhaast te hebben. Oak aan zijn liefsten wensch om na zijn dood uit zijn oude red dingboot bezorgd te worden in een eerlijk zeemansgraf, kan niet voldaan worden. De boot werd toevallig juist Woensdag verkocht. HET GOUD VAN DE EGYPT". Uit Brest wordt gemeld, dat het zeer waar- schijmlijk is, dat de duikers het goud van het gezonkenmailschip Egypt" naar boven zullen brengen. Het Italiaansche bergings- vaartuig ..Artiglia" is na het innemen van nieuwe voorraden weer naar zee vertrokken en men verwacht, dat de duikers, die duiken tot een diepte van 70 vademen er in zullen slagen het goud en zilver, dat zich bjjna tien jaren op den bodem der zee bevindt, naar de oppervlakte te brengen. Verwacht wordt, dat het bergingsvaartuig, wanneer het met zijn werkzaamheden gereed is, naar Plymouth zal varen. ALS MEN ZIJN TESTAMENT NIET BIJTIJDS VERANDERT. In Barcelona is eeniige jaren geleden Bruno Humbert op zeer hoogen ouderdom overleden, nalatende een flink vermogen en vier onge- trouwde dochters. De testamentopening ver- traagde eenigen tijd en toen '.t er eindeljjk toe kwam, bleek dat alle roerende en onroe- rende goederen van den erflater zou komen aan deze vier dochters, op voorwaarde dat ze getrouwd waren; zoo niet, dan waren eenige weldadigdheidsvereenigingen de la- chende erfgenamen. Be dochters waren alien al op leeftijd en hadden vrijwel geen ultzioht om nog een man te krijgen. Ze begrepen niets van hun vader, met wien ze steeds op den besten voet had den gestaan en die hen nu zoo leeljjk te pak- ken nam in zijn laatsten wil. Het vreemde testament vond echter zijn verklaring toen aan 't licht kwam, dat het reeds zestig jaar te voren was gemaakt. Hun vader had toen gemeend zoo het beste voor het geluk van zjjn kinderen te hebben gezorgd, doch door- dat hij vergeten had het bijtijds te verande- ren, had hij nu het tegendeel van het beoog- de doel bereikt. De vier zusters namen gemeenschappeljjk den strijd tegen het vaderljjk testament op, Het eene proces volgde het andere, tot op een dag de oudste, Maria Angela het front ver- liet. Niettegenstaande haar zeventig jaren trouwde ze een zevenen twin tig jarigen verren bloedverwant en daarmee werd ze de univer- seele erfgename van de vaderljjke nalaten- schap. Doch de drie andere zusters gaven zich met gewonnen. Ze trokken voor de rechtbank de toerekenbaa.rheid van haar zuster in twijfel, aangezien het toch aan waanzin grenst, als een zeventiigjarige maagd nog in den huwe- lijikschen staat treedt. Ze hadden evenwel geen succes en de rechtbank heeft nu heel de erfenis aan Maria Angela toegekend, In de uitspraak wordt o.a. gezegd, dat zij, juist door haar huwelijk op zoo hoogen leeftijd heeft bewezen ,dat ze heel verstandig kan denken. AVONTUREN VAN EEN ONTDEKKINGS- REIZIGER. In een Engelsch vaktijdschrift vertelt een ontdekkingsreiziger van de avonturen, die hij beleefde tjjdens een exploiratietocht ergens in het stroomgebied van"' de Amazonerivier. On- der anderen belandde hij bij een kannibalen- stam, welks leden nimmer te voren een blan- ke hadden gezien. Hij werd door dit oervolk als een gezant des hemels ontvangen en kreeg gelegenheid om gedurende eenigen tijd de ze- den en gewoonten van de streek te bestudee- ren. Uitvoerig vertelt hij er van; en speciaal weidt hij uit over de zonderlinge wijze, waar- op de jonge meisjes op den echtelijken staat worden voorbereid. Als de dochteren van den stam den huw- baren leeftijd hebben bereikt, verhuizen ze naar een kamp, dat dag en nacht op de meest strenge wijze wordt bewaakt. Oude vrouwen zorgen er voor dat hare discipelen volkomen afgezonderd van de buitenwereld, hare dagen sljjten. Het voedsel bestaat uit speciale, sinds eeuwen voor dit doel beredde spijzen en dran- ken. Terwijl de eene party aldus in de verban- ning leeft, worden tusschen de vaders van den aanstaanden bruidegom en zjjn uitverko- rene onderhandelingen gevoerd over den koop- prijs. Is die vastgesteld, dan brengt men het meisje van het kamp naar het bosch. Daar wordt ze aan een boom vastgebonden, ter wijl de toovenaars en de priesters van den stam zich in een cirkel om haar heen groe- peeren. Op een gegeven oogenblik rukt uit een der zijpaden een groep mannen aan, met roeden gewapend. De priesters heffen oer-oude ge- zangen aan en voeren allerlei zonderlinge dansen uit. Ook de vrouwen uit het dorp ko men zich bij de menigte voegen. Zij nemen noch aan het gezang, noch aan de dansen deel. Met voorbeeldigen jjver zamelen zij sprokkelhout en maken daarvan een brand- stapel. Terwijl de priesters zingen en dansen, rammelen de mannen met hun roeden het meisje zoolang tot zij bewusteloos neervalt. Als het zoover is, houdt men met de straf- oefening op, want dan hebben de booze gees- ten haar lichaam verlaten en in den boom, waaraan zij was vastgebonden een heenko- men gezocht. Het meisje wordt naar het kamp teruggebracht, waar de matrones hare won- den verbinden en haar verder op voorbeeldige wijze verzorgen. De achtergebleven schare steekt den brand in den boom; de roeden waarmede de mishandeling plaats had, wor den op den stapel sprokkelhout gegooid en gaan eveneens in rook op. Men heeft nu de zekerheid dat de booze geesten voor goed zijn verdwenen. En zoodra het jonge meisje vol komen is genezen, wordt op schitterende wijze de bruiloft gevierd. Omdat bij een gebeurlijk hertrouwen de geesten opnieuw gebannen moeten worden, zorgt ieder vrouwelijk lid van den stam er wel terdege voor, dat haar echtgenoot geen reden heeft tot echtscheiding. De huwelijken, aldus de ontdekkingsreiziger, zijn in elk op- zicht voorbeeldig. te maken." Een ander schrijft; „Bij ieder concert maakte ik, zoolang ik luisterde, allerlei goede plannen, maar nauwelijk waren de tonen ver- klonken dan was het me, alsof men mij alleen het hart wilde zwaar maken als wilde men mij toonen, wat ik had verloren. Ik voelde I dan de haat ik vraag vergiffenis tegen ..o.r^op ONTSTELLENDE VONDST BIJ HELSINGFORS. ^Bij den aanleg van een nieuwe straat °nt- dekte men, aldus „de Tijd", een catacombe, die langs de Via Tiburtina ligt. Deze cata combe ligt weliswaar vlak bij de catacomben van Ciriaca en Di Ippolito, maar staat hier- mee in geenerlei betrekking. Het betreft hier veeleer de catacomben, waarvan de pelgnms, die in de 6e en 7e eeuw naar de graven der martelaren in Rome trokken, melding maak- ten. Thans heeft men nog maar een gedeelte van de catacombe ontdekt en men veronderstelt, dat zij z66r groot is. Maar reeds in dit kleine gedeelte heeft men al een schat van buitengewoon interessante archeologische vondsten gedaan. Daarenbo- ven verkeert al het gevondene nog in goeden staat. Het is blijkbaar aan een gelukkig toeval te danken, dat deze oudste galerijen bij den inval der Barbaren met de aarde der nieuwe galerijen opgevuld werden, om ze op deze wijze voor vemieling en verwoesting te bewaren. Toen men nu bij den bouw der straat den grond opruimde, vond men een gedeelte van deze begraafplaats uit de 3e eeuw. Alles bevindt zich nog in goeden staat en men trof er nog verscheidene gesloten gra ven aan. De graven vertoonen vele inschrif- ten, voor een gedeelte zijn het slechts een- voudige namen: Fortunato, Marcella, enz., voor een ander gedeelte lange klachten, die de smart der familieleden om de overledene vertolken. Bijzonder opvallend is, dat in vele opschnf- ten de mannen hun vrouwen betreuren en naar aanleiding hiervan zegt directeur For- nari dat men deze begraafplaats het kerkhof der weduwnaars moet noemen. Maar men heeft niet alleen graf-opschrif- ten ontdekt, men vond ook kleine lampen van leem, die dienden om de onderste galerijen te verlichten; verder kleine glazen vazen, die men met balsem vulde, om de lucht te zui- veren. De meeste voorwerpen zijn tamelijk waardeloos, wat het materiaal betreft; kleine glazen en ivoren ballen, glazen borden en marmeren stukken. Men vond echter ook nog enkele dingen van waarde, zooals munten uit den tijd van keizer Alexander Severus, Claudius, Probus, Numerianus en Diocletiaan. Verder nog een ivoren beeldje, dat waar- schijnlijk Minerva voorstelt, een vergulde glazen plaat, met het beeld van een Nerelde en eenzelfde vergulde glazen plaat met het beeld van een jong paar. Deze laatste is bij zonder interessant wegens de kleederdraeht. Ook vond men een prachtig albasten medail- lon met de afbeelding van een godin der overwinning. De kostbaarste vondst is echter een graf- kamer met vier sarconhagen uit de 4e eeuw, die heelemaal ongeschonden gebleven zijn. Een der sarconhagen draagt een heiden- sche versiering, terwijl de drie andere van christeljjke decoraties voorzien zijn. Op de eerste is de aanbidding der Wijzen voor het kindje Jezus, dat in de armen van een zittenden Madonna rust, voorgesteld, verder Daniel in den Leeuwenkuil en Adam en Eva. De tweede sarcophaag symboliseert de geschiedenis der drie jongelingen in den vuurovenverder Jonas, die in den muil van den visch valt en de Goede Herder met een Nabij een eenige kilometers afstand van Helsmgfors, heeft, naar het Alg. Hbl. meldt, Vrijdagmid- dag een chauffeur, die uit een bron wat water wilde drinken, een groote hoeveelheid deelen van menschelijke lichamen gevonden. De plaats van de gruwelijke vondst is onge- veer vijftig meter van den straatweg verwij- derd. Op dezelfde plaats werd ongeveer een jaar geleden een afgehouwen vrouwenhand gevonden, zonder dat de politie er indertjjd in slaagde, het raadsel, met welken moord men te doen had, op te lossen. De nieuwe vondst toont groote overeenkomst met die van ver- leden jaar. Alle lichaamsdeelen zijn in kran- tenpapier gewikkeld en tot 6dn bundel samen- gepakt. Zij toonen alle scherpe snijwonden. De politie heeft den geheelen middag ie bron onderzocht en deed voortdurend nieuwe vondsten, welke wijzen op zes moorden. B.j het vallen van de duisternis, werd het politie- onderzoek gestaakt om den volgenden mor- gen *te worden voortgezet. De lichaamsdeelen hebben waarschijnlijk eenige maanden in het water gelegen en voorloopig tast men omtreut de misdaden volkomen in het duister. De bron is zeer diep en kan onmogelijk leeg gepompt worden. Gedurende een boschbrand in 1914 heeft men voor het blusschingswerk verschei dene dagen achter elkaar onafgebroken water uit deze bron gepompt, zonder dat de water- spiegel daalde. HET LIJK VAN DEN MAKELAAR COLLINS AANGESPOELD. De zee heeft het mysterie van de geheim- zinnige verdwijning van den makelaar Col lins opgelost. Zijn lijk is aangespoeld te Lloyds Neck, Long Island. Handen en voe- ten van het slachtoffer van dezen geheimzin- nigen moord waren stevig gebonden. Hoofd en lichaam zwaar verminkt. Alle bewyzen zyn aanwezig, dat er voordat hy in het water geworpen is, een hevige worsteling heeft plaats gehad. Toch zijn er eenige nieuwe aanwijzingen in de zaak naar voren gekomen. Mevrouw Collins heeft nog verklaard, dat zrj werden aangevallen door een ouderen en een jongeren man. Zij vroegen Collin's 'n ge- wonden man naar het hospitaal te brengen en boden hem daar 100 dollar voor. Collins weigerde evenwel. Toen vdelen zy hem aan, bonden hem en wierpen hem in zee. Mevrouw Collins werd meegenomen. Men liet het jacht met het kind aan zyn lot over. Een van de aanvallers voorzag haar van dekens en zette haar aan land. Een van deze dekens droeg de naam van een hotel. Uit de registers blijkt, dat daar een Collin Bour ne met zijn vrouw gelogeerd heeft. Men ver- gelijkt de handteekening in het register, met het handschrift von den overledene. Men vermoedt thans, dat mevrouw Collins den mannen beloofd heeft hen niet aan de po litie te verraden, mits zij haar man onge- deerd lieten. Nu het lijk evenwel gevonden is hoopt men, dat zy vollediger in haar mede- deelingen zal worden. De officier van Justitie, verklaart, dat hij geen enkele mededeeling kan doen of er al- of niet verdenking tegen de vrouw wordt ge- koesterd. De advocaat van de vrouw heeft medegedeeld, niet te dulden, dat de vrouw verhoord wordt, indien zy niet op behoorlijke Orante. De derde sarcophaag is de grootste en hoffelijke wijze wordt behandeld en indien _.i. 1 T1_1 r.C1V» m! rdiin awL AaI Vl O 4" TTQ T*V^ AAT* 1XM 1 en stelt de bekende wonderen van Christus voor: de genezing van den blindgeborene, de verandering van water in wijn op de brui loft van Kana, de verryzenis van Lazarus, de wonderbare vermenigvuldiging der brooden en visschen, de opwekking van den zoon der weduwe van Na'in. In het midden der sar- i cophaag staan Christus en Petrus. Christus steekt drie vingers der rechterhand op, ten teeken, dat Petrus hem driemaal verlooche- nen zou, terwyl aan de voeten van den Apos- tel de haan zit, die hem met zijn gekraai aan deze voorspelling herinneren zal. men niet onbevooroordeeld het verhoor wil doen geschieden, zonder uit te gaan van de veronderstelling, dat zij iets met den moord uitstaande heeft. EEN GRUWELDAAD. Dezer dagen heeft een 18-jarige jongen zich op het politiebureau te Goerlitz vervoegd met de mededeeling dat hij zijn moeder en zijn tweelingbroer en zuster in den leeftyd van negen jaar om het leven had gebracht. Bij onderzoek kwam dit inderdaad uit. Men vond de drie genoemde personen met bijlsla- gen afgemaakt in de verschillende deelen van het huis liggen. De reden voor deze gruwel- daad is tot dusver nog niet bekend. TWEE CHINEES CHE MOO RD EN A A US GEPAKT. Door de Antwerpsche politie werd, de vorige week, in de havenbuurt der Schelde- stad, een grootscheepsche klopjacht op onge- wenschte vreemdelingein en verdachte ele- menten op touw gezet, welke tot de arrestatie leidde van niet minder dan 300 personen. Deze klopjacht had tot doel, naar men thans is te weten gekomen de daders van den moord op den te Marseille in stukken gesne- den en in een koffer geborgen Chinees te vinden, in welk opzet de politie dien nacht echter niet mocht slagen. Zaterdag deelden drie te Antwerpen wonen- de Chineezen aan de recherche aldaar mede, dat twee of drie der gezochte moordenaars zich in de Scheldestad bevonden en van zins waren, met een reeds onder stoom liggend schip, als verstekelingea naar Engeland te vertrekken. Alle vertrekkensgereed liggende schepen in de haven werden onmiddellyk af- gezocht. De twee Chineezen werden ontdekt op het Engelsche stoomschip „Glenbeg", onder een watertank, naast de machinekamer en door de politie opgeleid. Een der Chinee zen, de 24-jarige Foesan-tsjd, bekende weldra den gruwelijken roofmoord, samen met zijn kameraad en nog twee andere landgenooten, te hebben gepleegd. De aangehouden moor denaars zijn, na een eerste verhoor, in de gevangenis te Antwerpen opgesloten. Naar hunne mededaders wordt in Belgie, Frankryk en Engeland yverig gezocht. EXPLOSIE OP EEN SMOKKELSCHIP. Zaterdagavond j.l. om half 11 heeft op de motorboot Karoe uit Reval een explosie plaats gehad. Het schip, dat 20 ton benzine aan boord had, was op weg naar de spiritus- smokkelvloot, welke voor de Finsche kust lag. Door de ontploffing zonk de „Karoe" onmid dellyk. Vijf opvarenden verdwenen met het schip 'in de diepte. De kapitein werd in zee geslingerd en kan door een Zweedsch stoom schip, dat tilings ter hulp was gekomen, ge red worden. nadat hij twee uren in het water had gelegen. Zondagmiddag voer de kapitein, de beruch- te Zweedsche smokkelaar Karl Malmberg, met de motorboot „Colon" naar de plaats, waar het ongeval had plaats gehad. Op dat oogenblik vond ook op de „Colon" een explo- DE AMERIKAANSOHE DRANK- SMOKKELAARS. Te Detroit zijn drie menschen vermoord die behoorden tot een bende smokkeiaars van alcoholische dranken. De moord moet zyn ge- pleegd door vijf mannen, die zich naar het huis hadden begeven, waar later de drie lijken werden gevonden. Men heeft het ver- moeden, dat deze vijf lieden behooren tot het Amerikaansche Legioen. Er zou binnenkort te Detroit een jaarvergadering worden gehou- den van de „American Legion" en voor deze byeenkomst was de noodige voorraad drank I besteld en naar Detroit gezonden. Het schynt nu dat de bendeleden, die men later vermoord vond, zich hadden verstout, de verboden waar te onderscheppen ten einde die ten eigen bate te verkoopen. Behalve deze misdaad te Detroit is er ook te New York in de „onderwereld" weer wat te doen geweest. In den kelder van een huis in een achterbuurt te Brooklyn vond men het lijk van een beruchten dranksmokkelaar, Meyer Shapiro. Wellicht herinnert men zich dat een broer van dezen Shapiro, die in het- zelfde bedrijf was, Irving Shapiro, in Juli 1.1. was vermoord. Wellicht nog interessanter is het nieuws uit Providence, in den Staat Rhode Island, waar men in een auto zekeren Harry Volpe vond liggen met een kogel in het hoofd. Deze Volpe was vroeger zelf dranksmokkelaar ge weest, doch had in 1926 zijn makkers verra den, hetgeen ertoe leidde dat 112 lieden naar den strafrechter konden worden verwezen. In deze zaak werden 4 millionairs, die hun fortuin met dranksmokkelen hadden verdiend, veroordeeld! Thans hebben de vyanden van Volpe hun man te pakken gekregen en met hem afgerekend. en alleen mijn ellende en wee zyn gebleven." Een derde gevangene merkte op: „Muziek st'emt mij, in het eerst, vroolijk, ook tot na- denken, maar dan komt droefheid over me, welke brjna tot wanhoop voert. Onderdruk ik de treurige gedachten, dan neemt het wraak- gevoel de overhand. Iedere muziek kon mij, als vrije man, bekoren, maar ik haat haar als gevangene." DE VERWEKKER VAN KOUVATTEN. Dochez en zijn medewerkers aan de Colum bia Universiteit te New York hebben aanne- melijk gemaakt, dat zij den specifieken ver- wekker van de verkoudheid nog weer dichter benaderd hebben dan al hun voorgengers. Met name hebben zij alle argumenten, die zoo langzamerhand reeds zich opstapelden voor de veronderstelling, dat die verwekker een ultra-microscopisch filtreerbaar virus was, weer aanzienlyk versterkt en zij voegen daar- aan thans de moeilijk te weerleggen bewe- ring toe, dat zij er zelfs in geslaagd zyn dien verwekker te kweeken in dien zin, dat zij vi rulent materiaal geruimen tyd in het leven hielden en dan aannemelyk maakten, dat de hoeveelheid was toegenomen. Zij hebben hun uitkomsten uitvoerig beschreven in een op- stel, dat in de „Lancet" is verschenen. HOE ONTSTAAT EEN VERKOUDHEID. Over het proces, dat een verkoudheid doet ontstaan, zijn de meeningen schrijft de VI. Crt. in de laatste tien jaren eenigszins vertroebeld. Men is er zoo aan gewend ge- raakt, bacillen te beschouwen als de verwek- kers van ziekten, dat men ook verkoudheid daaraan toeschryft. Dit is beslist onjuist, want een verkoudheid is in zekeren zin een voorbereiding van een toestand, waarin de bacillen gemakkelyker vat op ons hebben, door dat het weerstands- vermogen tengevolge van de beginnende ver koudheid verzwakt is. Verkoudheid ontstaat ook niet bij een be- paalde lage temperatuur of bij tocht van een bepaalde sterkte. Zoodra het lichaam in een lagere temperatuur gebracht wordt hebben de porien de taak zich samen te trekken om de natuurlijke warmte vast te houden en de warmte-uitstraling zooveel mogelyk te beper- ken. Het sluiten der porien heeft tevens ten gevolge, dat het bloed zich meer binnen in het lichaam terugkeert, ook in de lichaamsdeelen die niet rechtstreeks door de koude getroffen worden. Deze stortingen van den bloedsomloop tre- den ook bij een geringe temperatuursdaling op en daarom kan deze reeds aanleiding wor den tot een beginnende verkoudheid. Daar mee is niet gezegd, dat zoo'n storing in den bloedsomloop onvermydelyk tot verkoudheid leidt. Wanneer de verdeeling van de bloed- vloeistof tijdig weer geregeld wordt, zal dit de gezondheid niet schaden. Doch wanneer deze regulatie uitblijft ontstaan chemische veranderingen in de spierweefsels en belem- meringen voor den bloedsomloop. Wanneer nu bacillen binnendringenhebben zfij- een gemak- kelyke overwinning en kunnen zij in korten tyd een kwaadaardige catarrh, neuralgie, keelontsteking, griep, spierrheumatiek, darm- koliek of andere ziekte veroorzaken. Wy hebben reeds gezien, dat een zeer ge ringe temperatuursdaling de oorzaak van een verkoudheid kan worden, doch ook overmatig verwarmen kan ertoe leiden. Zoo is de dwa- ling nog zeer verbreid, dat men een verkoud heid niet beter kan overwinnen dan door een flinke transpireerkuur. Voor deze geneeswijze moet onder zekere omstandigheden emstig gewaarschuwd worden, want in het eerste stadium der verkoudheid kunnen deze kuren zeer noodlottige gevolgen hebben. Dit geldt voomamelijk voor patienten met zwakke bloedvaten en voor lijders aan tuberoulose, die veel minder weerstandsvermogen hebben, zoo- dat een transpireerkuur te hooge eischen aan him lichaam stelt en daardoor de gezondheid nog meer benadeelt. Evenals bij andere ziekten is ook bij ver koudheid voorkomen beter dan genezen, ter wijl ook harding hierbij een belangrijke rol speelt. Door gewenning moeten de groote bloedvaten en zenuwen leeren, tijdig te reagee- ren op de veranderingen in de verdeeling der bloedvloeistof, die plaats hebben bij een daling der temperatuur. Edn van de beste hardings- middelen is de sport, die een van de beste waarborgen voor de volksgezondheid is. Ook verstandig en met mate beoefende winter- sport is van belang. Hierbij bestaat echter een groot gevaar, nl. dat men door de lichaamsbeweging te warm wordt. HOE DE MIEREN BRAND BLUSSCHEN. HOE MUZIEK OP GEVANGENEN WERKT. In de gevangenis te Butzbach in Hessen worden sinds eenigen tijd concerten gegeven om te onderzoeken hoe de gevangenen rea- geeren op de verschillende soorten muziek. Men stelde een aantal vragen, welke de gevangenen zouden beantwoorden. Bijv. welke gevoelens in hen kwamen (vreugde, droef heid, overdenkingen, herinneringen, toekomst- gedachten), door welke muziek ze het meest werden getroffen (muziek zonder woorden, muziek op woorden gezet, muziek met gees- telijken of met wereldlijken tekst, welk in strument het liefst werd gehoord (orgel, piano, viool, cello, blaasinstrumenten enz.) en een aantal vragen meer. Tot slot werd gevraagd of de muziek als vergemakkelyking van den arbeid, als kalmeerend middel of als opwindend middel werkte. De uitkomst van deze enquete was zeer belangwekkend. Naast een groot aantal ge vangenen nl. die zich, met dankbaarheid en vreugde en soms ook met weemoed over de muziek uitte, waren er ook enkelen, die ver- zoeken de kosten voor muzikale byeenkom- sten te besteden voor verbetering van de verzorging. Een kleine groep van gevangenen verzette zich hartstochtelyk tegen de pogin- gen de eentonigheid van hun gevangenis- schap te verbreken door muziekuitvoeringen door vooraanstaande kunstenaars. „Ik kan het gevoel niet van my afzetten", zoo schreef een gevangene, dat deze geheele zaak slechts ten doel heeft, verdriet en wee moed in het oneindige te vergrooten, waar- De buitengewoon geschikte en buitenge woon verstandige wijze, waarop de mieren de kunst verstaan hun „staat" tegen ieder ge vaar te beschermen, is bekend, toch zullen de volgende waarnemingen, op welke manier mieren een brand blusschen, wel belangstel- ling vragen. In een groote mierenhoop werd een 15 c.M. lange en 2 c.M. dikke staerinekaars gestoken en wel zoo, dat nog ongeveer 3 c.M. buiten de hoop uitstak. De kaars werd aangestoken en vormde een vlam van ongeveer 3% c.M. De dieren merkten dadelijk wat er gaande was, sprongen naderbij en geraakten in de grootste opwinding. De eersten wierpen zich in de vlammen en verbrandden. Dat hield de volgende opdrin- gers terug en weldra hield dat dwaze sprin gen op en kwam er min of meer systeem in den stryd tegen het vuur. Eenige sterke mie ren gingen op den rand van de kaars staan en wel zoo, dat hun achterlijf tegen de vlam was -gericht. Ze spoten toen een vloeistof tegen de vlam, welke siste. Slechts weinige seconden konden de moedige dieren het in deze gevaarlijke houding uithouden, ze verbrand den of vielen in het vuur. Dadelyk waren andere mieren bereid het voorbeeld te volgen en het blusschen voort te zetten en zich op te offeren. Een paar honderd mieren hebben zich om den rand verzameld. De vlam is in derdaad zwakker geworden, is nu niet hooger dan 3 c.M. en na verloop van vier en een halve minuut is het den diertjes gelukt het vuur te dooven. Dan zoeken zij de kaars te isoleeren en spuiten op de pit om te voorko men, dat deze weer vlam kan vatten. Kort daarop wil de onderzoeker de kaars weer aansteken, doch dit gaat niet gemakkelyk, zoo uitstekend was de pit onbrandbaar ge maakt. Eindelijk brandt de kaars weer, maar dadelyk zrjn de mieren erby en dit keer heb ben zy slechts dertig seconden noodig om de vlam te dooven. Het schynt onjuist te zjjn, dat de mieren over een uitstekende brand- weer beschikken. Maar iedere mier voelt de aandrift voor het behoud van de gemeenschap zjjn leven te wagen. DE PARACHUTE. Enkele oude platen van Leonardo da Vindi vertoonen een soort valscherm, waaruit blijkt, dat de beroemde Italiaansche schilder een mathematicus uit de 15de eeuw zich reeds heeft beziggehouden met het probleem, hoe men van aanzienlijke hoogite, zonder gevaar van te worden verpdetterd, naar beneden kan springen. Of er in zljin tijd emstige proeven zijn genomen, meldt de geschiedenis niet. Ruim een eeuw later schrijft Fauste Veran- zio, wederom een Italiaan, een boek over de me'ohanische wetensohappen, waarin een be- sohrjjving voorkomt van den ,,homo volans" (vliegende mensch). Het valscherm bestond uit een rechthoek van vier latten, waartus- schen linnen was gespannen. Zelf schijnt hjj in 1617 den sprong gewaagd te hebben van een toren te Venetie, zijn woonplaats, en zon der ongelukken den grand te hebben bereikt. In de 17de eeuw komen er verhalen uit Siam, hoe Indische toovenaars met behulp van twee valschermen, van barnboe en linnen vervaardigd, uit den top van een hoogen boom springen. De Fransche gezant aan het Sia- meesche hof schreef erover aan Lodewijk XIV en een Fransche geestelijke verhaalt er- van in zijn „Histoire de Siam" (Geschiedenis van Siam). Dan duurt het weer een eeuw, voor de ge schiedenis iets van valschermen weet mede te deelen. In 1777 stortte Joseph Montgolfier zich met een parachute van het dak van zjjn huis naar beneden, nadat verscheidene proef- nemingen met kleinere modellen hem de overtuiging hadden geschonken, dat hij den sprong best kon wagen. Zijn poging slaagde zonder ongelukken, zooals eenige geschied- schrjjvers, die zich onder de talrijke toe- schouwers bevonden, hebben opgeteekend. Van die gebeurtenis zijn uitvoerige beschrij- vingen gegeven en vele bjjzonderheden mede gedeeld. Zjjn ouders en zjjn vrouw wisten hem te bewegen, op eerewoord te beloven, dat hij nooit meer zulke gevaarijjke proeven zou nemen. Hjj heeft woord gehouden, wat hem evenwel niet belette, voort te gaan met ver- beteringen aan te brengen aan zjjn parachute. Hij werd daarbij trouw bijgestaan door den markies des Br antes. Samen vervaardigden zij een valscherm van 2.5 meter middelljjn. Met twaalf touwen bevestigden zjj een mand aan het linnen en plaatsten er een schaap in. Zjj wierpen de parachute met het schaap van den toren te Avignon. Het toestel kwam vrjj zacht op de aarde neer. Het schaap wipte onmiddelljjk uit de mand en rende weg. Deze proefneming hebben zjj verschillende keeren in het publiek herhaald. Toen Montgolfier later met zjjn broer den eersten luchtballon had gemaakt, bevestigde hjj er een parachute aan, om in geval van nood toch nog veilig te kunnen dalen. Heel wat verschillende modellen van val schermen zjjn er sinds den tjjd van Montr golfier ontworpen. Talrijke proeven zjjn er genomen met dieren en veelal gelukten die proefnemingen uitstekend. Demonstraties met parachutes zjjn er ge durende de 19e eeuw heel veel gehouden, vooral in Frankrijk en Engeland. Vaak ge lukten ze, maar eenige waaghalzen hebben er het leven bjj ingeschoten. Ook in de laatste jaren zijn er talrijke demonstraties gegeven. De parachute heeft langzamerhand een tame- ljjke graad van volmaaktheid bereikt. Er is nog slechts een emstig be zwaar Het gebeunt soms, dat het mechaniek door een of andere oorzaak weigert, zoodat de parachute zich niet ontvouwt. In dit geval stort de parachutist pijlsnel naar beneden en valt te pletter op de aarde. Opent het val scherm zich wel tijdens den sprong, dan komt hjj behouden neder. De eerste tientallen meters gaat het beangstigend snel, daama ontvouwt het parapluachtig voorwerp zich en langzaam zwevend bereikt het den grond. GELDLEENING. De firma Ls van WaesbergheJanssens te Hulst sloot met de gemeente Hontenisse eene 4 obligatieleening groot f 47.725, Viin Sas van Gent: 23 Sept. Lett. s.s. ALBIN, 437, fosfaat, Esbjerg. Voor Sas van Gent: 24 Sept. Duitsch s.s. VIADRA, 578, ledig, Antwerpen. Van GeptTer Neuzen: 23 Sept. Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen. Voor Gent: 23 Sept. Eng. s.s. SLATE- FORD, 141, ledig, Rochester; Eng. s.s. CARNALEA, 233, ledig, Rouaan; Eng. s.s. DUNSTONBURGH, 476, kolen, New-Castle; Eng. s.s. NORRUNA, 2041, hout, Trangsund; Eng. sjs. ENGENEER, 199, ledig, Sheemess; Eng. s.s. ORANGSIDE, 206, ledig, Londen; Eng. s.s. SAINT BRANDAN, 454, ledig, Dieppe. 24 Sept. Fransch s.s. NIOBe, 884, ledig, Caen; Duitsch s.s. ORERPRASIDENT DEL- BRUCK, 620, ledig, Londen; Spaansch s.s. MARI ELI, 756, ledig, Bayonne; Lett. s.s. KALEV, 1103, hout, Archangel; Duitsch s.s. DORIS, 321, ledig, R'dam; Eng. s.s. CRIGH- TOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. FAL CON, 738, stukg., Londen; Duitsch s.s. PHI- LA, 727, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. TRENT- WOOD, 369, ledig, Londen; Belg. s.s. ROSA, 828, pyriet, Rouaan; Nederl. s.s. SELENE, 2274, led., R'dam; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Goole. Van Gent23 Sept. Noorsch s.s. JENNY, 2681, ledig, Batoem; Amer. s.s. SHOHARIE, 3070, restant, Bremen; Spaansch sjs. SODU- PE, 1845, ledig, Bilbao; Eng. s.s. HULL, 451, stukg., Hull; Eng. s.s. FULLERTON ROSE, 943 ,ijzer, Llanelly; Eng. s.s. MICKLETON, 364, steen, Londen. 24 Sept. Zweedsch sjs. LESTRIS, 1487, cokes, Geffle; Nederl. s.s. STAD ZALTBOM- MEL, 1230, ledig, Swansea; Noorsch s.s. RE- GIN, 899, cokes, Goteborg; Eng. s.s. DUN- STANBURGH, 476, ledig, Hamburg; Noorsch s.s. HEDDA, 1178, cokes, Oslo; Noorsch s.s. KUL, 753, ledig, Bilbao; Belg. s.s. CLARA, 481, ijzer, Londen. Amsterdam, 25 September 1931. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Londen 9,55 9,70 Belgusdh 6,80 6,95 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrjjdag (Zonnetjjd.) voorm. nam. 26 Sept. 1.34 1.49 27 20.1 2.15 28 2.29 2.42 29 2.55 3.09 30 3.21 3.35 1 Oct. 3.49 4.03 2 4.18 4.34

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 7