Feuilleton - vertellingen. SPORT, PaSOCSBEtJRTEV. VandenHaagendeHagenaars aiMEVODE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. BRABANTSCHE BR fEVEN. EEN SMOKKELV AARTUIG OPGEBRACHT geheimzinnige geschiedenis. FOLUTIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 22 September 1931. De volgende zaak werd behandeld: A. L. D., oud 24 j., poelier te Axel, werd ten laste gelegd dat hij op 14 Mei j.l. te Axel J. Koster heeft mi-handeld door hem opzette- lrjk met een mes te steken. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf, voor- waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Door A. L., oud 20 j., chauffeur te Vlis- singen, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 18 September j.l., waarbij hij ter zake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maan- jden. Door I. B., arts te Oostburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld is veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. .utill, WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. K. N. V. B. Het programma voor onderstaande klassen in Afdeeling IV luidt als volgt: le klasse: MaastrichtMVVBleijerheide. Eindhoven: PSVLONGA. Tilburg: Willem IINOAD. 's HertogenboschBWEindhoven. Valkenswaard: De ValkNAC. 2e klasse A: Breda: BredaTSC. Breda: De BaronieHero. RoosendaalAllianceMiddelburg. Bergen op Zoom: MEVOTerneuzen. 3e klasse A: VlissingenDe ZeeuwenHulst. Middelburg: Middelburg 2Axel. 3e klasse B: Bergen op Zoom: DOSKO 2Walcheren. Middelburg: ZeelandiaVlissingen. N.-Borgvliet: N.-BorgvlietMEVO 2. .Zierikzee: SINOTOGoes. Z. V. B. Door den Zeeuwschen Voetbalbond zijn, voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, de volgende wedstrijden vastgesteld: le klasse B: BreskensTerneuzen 2. Hulst 2F.C. Sluis. Terneuzen 3- 2e klasse B: -Axel 2. ZONDAG 27 SEPTEMBER 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Siuiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Aaersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9y2 u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9V2 u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6ya u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangellsatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namlddags om 2% uur Lof. Ulvenbout, 22 September 1931. Menier, Veul verstaand van geldpollitiek h&'k nie. "k Weet olleen: „as-t-'r niks is, verliest d'n keizer z'nen baard", nog beter gezeed,,van 'nen kikkert kunde gin veeren plukken"! Maar da me-n- aan 't begin staan van gekke din- geskes, kek, z66- veel verstajum he'k dan nog wel van de reksdaalders-pollitiek, da'k daar n hard hoofd in eb. Wa zie-g-'t er op de weareld gek uit, van- daag, amico! D'r is van alles overvloed en iedereen komt tekort. De weareld is as 'n groote, luukse spulkamer, waar de kinderkes d'r eigen in vervelen, omdat ze te veul speulegoed emmen •i Moeske, da pertale Italiaanderke, had vleejen jaar maar twintig vliegmesjientjes om mee'te speulen. Nouw, ddn jaar later, hee-t-ie 'er meer as duuzend. Nie veul ge zeed, kost da zwermke nagemokte veugels zoowa dartig muljoen guldens en nouw die dingen in de locht emmen gezeten, mee hon- derden tegelijk, de zon wier d'r deur ver- dusterd, nouw schijnt d'aarigheid er heele- gaar af te zijn, waant nouw hee-t-ie aan z'n Pa in Zjenijve gevraagd g'ad ombewa- penings-vakaansie As ie nouw 't „ongeluk" hee, dat er in gin tien jaren oorlog komt, dan zijn de duuzend vliegerkes verlegen, verroest, vergaan en weg! dartig muljoenljes. Hee-t-ie 't ,/geluk" van w£l oorlog, don is ie nog haarder gekuld. 'k Zouw dus wel 's gere willen weten, wat dieen mensch nouw veur geluk zuukt! In Engelaand zijn ze van de koers. Figuur- lijk en letterlijk. De beurs is idichtgegooid en toch fladder't pondje d'r uit. D'n Mek wit gin raad. Hee z'nen eigen nest bevuild. Eerst hee-t-ie muljoenen leeboeren opge- fokt en ze geleerd da ze nooit genogt mosten emmen en da kunstje emmen ze zoow goed geleerd, da d'n Mek 'r van deur gegaan is. Toen ie zelvers, as minister-president, aan 't laaike kwam te zitten, kreeg ie al gaauw in de gaten, da z'n eigengemokte leeboerkes 'nen grooten strop waren veur da laaike. En toen ie ze da vertelde, toen ie zee as da-d-et op was, toen vroegen z'n leerboerkes heel vriendelijk aan 'm, of ze 'm soms minister- president hadden gemokt om mee zo'n ver- tesseltje bij huilie aan te komen en ze schol- len 'm uit veur judas. E6n van de twee. De leeboeren vasthouwen of de laai. Mekske koos de laai. Da was ferm. Waant de laai was leeg! Ja, amico, zeggen zooas 't is: da was ferm, waant z'n aandere keleega's, die van n leege kas niks emmen moesen, trokken 'r mee 'nen grooten muil tusschen uit! Toen zat er nie veul aanders veur 'm op, dan te gaan bezuinigen. „Uitzuigen", hiette da vruuger bij! de lee boeren (hi 't Engelsch dan, ee!) „Ge kunt d'n rambam krijgen," zeeen de maltrozen, daar zooveul as t leger, en ze kwatsten de poetsdoeken (matrozen poetsen beel d'ren dienst) er by neer. D'n admiraal kwam zoete brooikes bakken en de matrozen zeeen: ,,terug! Leve d'n Koning!'' Ze wderen dus allemaal zooveul asadmiraal; En as ge nouw nagaat dat de meeste ver- ongelukte echtvereenigingen, echtvereenigm- gen zijn die op de flesch gongen omdat die vereemugingen twee presidenten hadden, kunde wel begrrjpen, da-d-'n vloot mee louter admi- raals, ok naar de pinnekes is. Een baas mot 'r zijn, eene koetsier op d'n bok (lot nooit iets aan Trui merken, waant zij denkt da me bier twee bazen emmen en zoolaank as ze niet beter wit gaat da goed), 66n boofd, waant uit 'n kiepenhok mee enkel hanen, ropte nie veul soeps aan eieren, amico! Afijn, zoow dochten de aandere menschen d'r ok over enze trokken d r centen uit de Engelsche baanken. De pikbroek-admiraaltjes kregen d'ren zin: t „vervloekte kaptaal" gong er van tus- schen D'n Mek zit in d'n knoei, zekers! Maar z'n duuzenden „admiralen" ok. En nouw? Nouw maar haan-eieren rapen, amico! Ze zitten tot d'ren nek... in de haaneieren, za'k maar zeggen. Twee dingskes zijn. d'r mogelijk. Engelaand ver-bolsjewiekst, onder leiding van d'n aanti-Bolsjewiek Henderson (as ge in 't scbiitje zit, motte varen!) of, ze krijgen d'r verstaand, net as d'n Mek en Henderson wordt burgemeester van 'n afgebraand (lee- boer)-durp. Maar zoowver zrjn me nog nie. Op d'n oogenlblik zijn me „pas" zddver, da-d-Engeland in d'n £remoei zit bij gebrek aan goud en da-d-Amerika in d'n Sremoei zit deur overdaad aan goud. Lost da puzzeltje nouw maar 's op, om oewen avond gezellig deur te komen. Mis- schient da ge dam vanmacht nie slapem kunt van de kouwe goudkoorts. Virtig graden temperatuur en mee 'n weniie kruik naar bedGoudgriep! Zooas-t-'r op heel de waereld 'n „goudgriep- epidemie" is. Te werm en te koud tegelijk. Te veul en te weinig goud tegelijk. De oogsten worren ieveraans veur 'n deel op d'n mesthoop, in de zee en in d'n grond gesmeten. In Amerika de locomotieven mee graan gestokt. In Brazilie d'n koffie mee virtigduuizend balen in de zee geworpen. En... ieveraans is er te kort of is d'n boel te duur! Veur ennigte jaren gelejen, stelden de men schen in ons Laandje 't best! De malijze is pas veur enkele jaren „uitgevonden", nie- waar! De indexcijfers zijn naar de laagte gegaan. De traktementen 't zelfste gebleven enmalijze! Menister de Geer, onze penniugmeester van de belasting-contributies, komt tekort. Wa penbeert ie? Minder geld uit te geven en... in de kraant zag ik 'n plotje van 'nen teeke- n^6r, waarop deuze menister sting afgebeeld as een van de koks die gin kok zijn al dragen ze 'n lang mes! Zekers, ge krijg van de meeste menschen veul gaauwer gel'ijk as ge ze verteld da ze veur 't welzijn van de samenleving m66r, dan minder motten verdienen; zekers! Nen dokter die 'n luie rijke juffrouw 'n reis naar 't zuien van Frankrijk veurschrijft, krijgt veul gaauwer 'nen beroemden naam, as d'n dokter die da frummes zouw veur- schrrjven da ze elken dag de vloeren maar 's moes schrobben, om weer gezond te worren, maard'n leste hee-g-et bij 't goeie end vast en meen 't mee z'n pasjent 't beste! D'n eerste is 'nen kwiiebus, maar die wordt „geleufd"! B'alleveas 't Even d'r mee gemoeid is, dan gaan ze naar dieen ,,vloeren- schrobbert" Nouw en wa'k dan zeggen wil: dieen tee- kenaar is beelegaar ginnen vloerenschrobbert. Die doet net iender as dieen Dr. Kwiebus; t vet van de soep scheppen en 't water veur n aander laten. Die luie juffer naar d'ren mond praten. en 't mensch nog luier en... ziek maken! In diezelfste kraant sting 'n verhaal van baankdirekteur, die ok 'n woord meesprak in t tekort van onzen menister-van-den-geld-zak. Witte wa-ie zee? Da-d-et zoow verstaandig was, dat de Zui- derzeewerken wieren stopgezet, waant, zee-t-ie: ,,daar had ie nooit veul veur ge- vuuld, zelfs as...... kind al nie!" Jammer toch, da menister Dely indertijd nie naar de k.kschool is gegaan, waar-da-d- aanstaande baankdirekturke matjes vlocbt, om 't aan hum eerst te vragen, ee? Versta me goed, amico; ik wil nie zeggen, dat de Zuierzee opgedroogd mot worren, ('k vind 't daarveur 'n prachtig stuk werk, horre! Dieen anderhalven hiring die 'r uit- komt, weegt nie op teugen de zakken graan, de blom-, boere- en savooie kolen die er van te halen zijn!) maar ik wil maar zeggen: d'r is teugeswoorig bekaanst gin mensch meer, die nouw 's respekt hee veur 'n aander z'n werk. Vandaag wit 'nen schoolmeester van 18 jaren, die misschient 2% persent van z'n tractement verliest, veul meer af van 's Laands financien, as menister de Geer. Evengoed asdat da-d-aanstaand baank direkturke van 3 of 4 jaar oud t veftig jaren gelejen al veul beter wiest as ons in- zejeurs ,die gezocht zijn over de heele weareld! Nie alleem in Engelaand zijn te veul „ad- miralen"Nie alleen in't huwelijk te veul presidenten 't Is slecht hazen vangen mee onwillige honden, amico. En as ge alleenig af zouw gaan op alles wa sommige kraanten vertellen en aanderen jaten vertellen, dan zoude kepleet gaan den- dat daar in dn Haag negen geaken re- knappe geeren inpiak van negen seerjeuze L,i .gewetensvolle mannen! j Nie da'k zeggen wii, da ze onfeilibaar zijn, maar veur de voile 100 pet, kraukzinmg zullen ze toch zeker nie zijn en die kraanten doen toch alsof! En... ons menisters, amico ,nimme nie kwa- lek, maar schatrijk worren ze nouw toch oh nie van d'r baantje! Maar ons baankdirekteuren Onze groote zakenlui, die mee de baank direkteuren onder 6en deken leggen? Me dunkt: daar is teugeswoorig nog al 's 'n gek en schandalig boekske over openge- daan! Waarom is in de weareld 't vertrouwen naar de pinnekes Toch zeker nie deur 't gewetensvoUe wer- ken en zurgen van de menisters? Heur 's hier, keb ginnen eenen minister in m'n fermilie, of onder m'nen kammeraads. Wa da betreft: al breek ik 'r d'n nek over, ik ken ze nie, maar eerlijk is eerlijk! Mee al die beste stuurlui aan d'n wal ,is laankzamerhaand de wereldvloot van staats- schepen lillek in de wCer gestuurd. jjochtte gij, da-d-ik nie wist, da-de-onzen koeiensoheeper, (da's zooveul hier as jouwen jongsten bediende) dochtte da-d-ik nie wist, da-d-hij er heUig van overtuigd is, dat ie mijnen hof, mee z'n akkers, z'n vee, z'nen haandel en waandel, veul beter drijven kan as ik mee m'n Trui? Dochtte gij soms, da-d-al jouw „knechts nie hapseluut d'r van overtuigd ztjn, da ze jouw zaken beter leunnen besturen as gij MaaV'mijnen koeienschefeper en jouw knech- ten zullen d'r eigen wel wochten. omda- d-haardop te zeggen. Waant dan vliegen ze mee onzen klomp onder d'r gewitwel de poort uit! Maar as ge nouw minister zijt en de werx- vrouw denkt da ze t beter kan as gij Dan ga ze naar d'n bond van werkvrou- wen, 6en pakt 'r de pen en 's avonds staat de „meening" van die bond in de kraant. Wa zoude dan doen? Niks! j starker! D'r zjjn snotapen van 14-15 jaar, die overtuigd zijn da zuilie d'r ouwers mot- ten opvoeien! Endaar zijn perfesters in de piezelo- gie, da da nog zoow gek nie vinden! Daar zajn d'r die in boeken schrijven da ge as ouwer veur de majesteit van 't kind oew hoofd in 't zand mot buigen; dezelfste woor- den, amico! Wil ik oew 's wa zeggen? Ze worren teugeswoorig as admiraal ge- boren! En de oorzaak? De schuldvraag, zooas ze da noemen? De daders leggen nie op 't kerkhof. ne zit ten op de veumomste, zachtste zetels en voe- ren d'r pollitiek van weareldverderving rus- tig deur, onder de gedachte: 't zal mijnen tyd wel uit-duren. En zoo draait de weareld naar d'n eremoei. Zit ze onskes poeiergoud te wegen, da ge nie op kunt eten en lot de oogsten bederven. Bouwen veur 30 muljoen oud-roest van puiken ijzer-erts; koken soep van water en gooien't vleesch veur de honden. En eer die eigenwijze stompzinnigheid d'r allegaar uit 'is gegroeid, nouw dan zullen me nog veul Bolsjewieken-„zege" te genieten krijgen. Waant in d'n diepsten Cremoei, in t grot- ste verdriet komt de wysiieid poa. En meo al 't geklaag over eremoei en malijze, zouwen de meesten nie graag afstaand doen nog, van deuzen weelderigen eremoei, die al aarig op weg is om 'nen ermoeiingen weelde te worren. Amico, ik schei d'r maar af. 'a Kan wel aan d'n gaank bljjven en 't werk wocht. k Mot naar m'n „admiraals". Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRA straten als: Korte Poten en Heerenstraat. Zij waren aangewezen voor het passeeren van 1 verschillenae trams. Met vele halt- en Iwachtpunten. 't Werd onhoudbaar. En in- derdaad mag 'it wonderbaarlijk worden ge- noemd dat bij dit geweldige verkeers-gewir- war in den loop des tijds zoo weinig ongelux- ken zijn gebeurd. Waaruit wederom blijkt, hoe groot het menschelijk aanpassings-ver- mogen is!... Welnu, de jongste Plein-metamorphose heeft verandering ten goede gebracht. De laatste verlegging van tramlijnen heeft wil op een ander punt, bij de Boschbrug, nabij de Princessegracht, ontoelaatbare ceatra- lisatie van verkeer berokkend. Maar: op ons Plein is 't veel en veel rustiger geworden! De oude rails liggen er nog wel, maar... de tramnjtuigen glijclen elders voort. lets van het Plein, zooals ik 't in tamelijk ver verleden heb gekend, is teruggekeerd. Dat mag toch wel even worden aangestipt. Gemopperd wordt er harder en vinniger, nijdiger dan ooit. Minister De Geer's ooren moeten, in deze dagen, toch wel nu en dan allergeweldigst tuiten. Bovenal vormt het plan van de 5 kor- ting op de Rijks-salarissen object van fel'.e verontwaardiging. En van: dat duurder worden van de benzine! Prettig is 't voor niemand om te moeten beleven, dat hij in zyn uitgaven wordt be- snoeid. Maar: laten we nu eens objectief-bezadigd even redeneeren. In hoe sterke mate ging de benzlneprijs omlaag? Hoeveel goedkooper werden niet de prijzen voor allerlei waren, voor de huishouding noodig!? Hoeveel konden wij, met wat goeden wil, uitsparen op tal en tal van volstrekt niet onmisbare dingsigheden van luxe, vermaak, ontspanning Ik denk nu eens even aan een Hagenaar uit het zeer-verre verleden. Hij heette Gijsbert Karel van Hogendorp. Was de vader onzer eerste Grondwet na 't herstel dcr iiatioiiale onafhankelijkheid in het begin van de negentiende eeuw. Zijn beeld vindt men op het monument-1813 op het Plein van dien naam, nu acht-en-zestig jaar geleden door Willem III onthuld. Toen Z. M. de woorden sprak van: „Oranje kan nooit, neen, nooit genoeg voor Nederland doen! Gijsbert Karel werd door den Souveremen Vorst tot graaf verheven. Viel later, hjj was even stijifhoofdig van aard als Vader Willem, in ongenade. Maar toen Nederland tgdens den Belgiscben oorlog in heel-groote finantieele moeilijkheden geraakt was, bood Van Hogendorp zijn jaariyksche toelage van 10.000 als offer op „het altaar des Vaderlands" aan. En de Koning aanvaardde dat. Gijsbert Karei was heelemaal niet gefor- Zijn offer noodzaakte bem tot overgroote bezuiniging. Zulke dingen mag men zidh wel eens te- binnen brengen, waar geprutteld wordt, en ho6 erg soms!, over de noodzakelykheid om straks enkele guldens meer Rijksheffing te moeten storten of drie centjes meer per liter benzine te moeten betalen!... Over „het schandaal aan Financien" zal ik maar zeer weinig zeggen. In den loop des tijds kwamen ook my wel ter oore allerlei geruchten over knoeierijen, waarvan voor- speld werd, dat... o, als de deksel van het keteltie eenmaal zou ztjn gelioht Ik geloof stellig. dat om met wijlen me- juffrouw Van Naslaan uit de „Camera" te spreken, deze muis allicbt een merkwaar- dig-lang staartje zou kunnen hebben. Men heeft hier te doen met een symptoom zoowel van bureaucratisch-slappigen sleur-en- slender, als met de verderfelijke gevolgen van grootdoenerij en meedoenerij, die vooral in Den Haag in vroeger en later tijd al zooveel ellende hebben berokkend! EIBER. Plein. Van Het beruchte raad bezig waren een oude waterpijp, even buiten het dorp op te breken, vonden zij er niet minder dan 36 slangen in. De dieren hadden er blijkbaar een gezamenlijke schuil- plaats tegen de koude gezocht. Er waren ver- schillende slangen; zelfs een vergiftige geel- slang. RAADSLID GOOIT EEN MEDELJD EEN KOPJE NAAR HET HOOFD. De Arnhemsche gemeenteraad kwam in ver- gadering bijeen. De communist Brugman voerde bij alle punten obstructie. Bij de reke- ning van Maatschappelijk Hulpbetoon kwam het tot een incident, doordat een der sociaal- democratische leden den heer Brugman het woord „onbeschoft'heid" naar het hoofd slin- gerde. Deze nam daarop zijn koffiekopje en wierp het in de richting van den heer Zollinger, die het woord gebezigd had, doch trof hem niet. Het kopje kwam tegen den muur van de zaal en viel in stukken. Aan het verzoek van den voorzitter om de zaal te verlaten, weigerde de heer Brugman te voldoen. De zitting werd daarop geschorst en door een rechercheur van politie wei4 proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Bij de heropening van de zitting sprak de voorzitter zijn verontwaardiging uit over het gebeurde en meende, dat de heer Brugman zich in den Raad onmogelijk had gemaakt door zijn houding. De heer Brugman betreurde het, dat hij tot een dergelijke ban deling was overgegaan, maar het zou van de sociaal-democraten af- hangen, hoe in het vervolg zijn houding zou zijn. Daama werden de discussies voortgezet. EEN DUUR HAARDVUUR. Een millionairszoon te New York is onder curateele gesteld wegens verregaande ver- kwisting. Het jongmensch, zoo vertelt „Je Tabakskoerier", had de gewoonte dagelijks honderden echte Havana-sigaren in zyn haard te verbranden. Wanneer het <5<5ne kistje „import" opgesmeuld was, wierp hij een ander in het vuur. Het onderzoek heeft uitge- maakt, dat de dokter hem verboden had te rooken. Om toch Havanna-geur in te ademen, had hij zich op genoemde wijze weten te hel- pen. Twaalf „mudden" Corona's ter waarde van 60 duizend gulden moet de dollarprins a! hebben verstookt. Zijn sigarenleverancier stelt pogingen in het werk de curateele van z^n klant te doen opheffen. EEN GEZOND DORP. De kleine gemeente Kisa, die in het centrale gedeelte van Zweden is gelegen, schijnt wel het record te houden, wat het aantal oude lieden betreft. Op een bevolking van 4000 zie- len komen niet minder dan 92 personen voor, die jaar of meer oud zijn. Tien hebben zelfs den 90jarigen leeftijd overschreden. Eenige jaren geleden telde Kisa onder zijn bevolking ook den oudsten inwoner van Zweden, den landbouwer Sven Eriksson, die in den ouder- dom van 105% jaar is overleden. Men meldt uit Stockholm: Zondagmiddag kwam de Triton van de Zweedsche drankpolitie de vrijhaven alhier binnen met het vrachtschip „EilbecktaJ" Uit Liibeck op sleeptouw. De „Eilbecktal voer tot nu toe geregeld met hout en steenkool op Ghvle en Stockholm, maar toen het schip ZAterdagavond tusschen de Alandseilanden en de Zweedsche kust door de „Tnton" ge- praaid werd en enkele maunen van de drank politie aan boord een onderzoek instelden, bleek onder de „lading" kolen een groote hoe- veelheid blikken met alcohol verborgen te zijn. Op de plaats waar nu de „Eilbecktal" aangehouden werd is een week of zes gele den het onder Hongaarsche vlag varende smokkelschip „Ilona" aangehouden. De kapi- tein van de „Eilbecktal" is de Duitscher Rolf Furhman, die tweede stuurman was op de „Ilona". Den vorigen keer kreeg hij een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en werd hij uitgewezen. Bij een nader onderzoek dat Zondagavond is ingesteld, bleek de „Eil- becktal" ruim 38.000 liter alcohol aan boord te hebben. De lading was in open zee bij Richthoft ingenomen en was bestemd voor Raumo in Finland. Het Haagsche vroeger en nu. muisje Ons oude Haagsche Plein. Ook buiten de Residentie, niet slechts binnen de lands- grenzen, maar ook ver daar buiten, is 't bekend. 't Centrum, U hart van ons Haagje. Wat de Dam is voor Groot-Mokum. Daar in den Kooltuin der middeleeuwsche Graven van Holland, door Napoleon herdoopt in Place-du Roi de Rome, het adelaarsjong vindt men: onze vermaarde Witte", met op Zomerdag en zonnig-luwe herfsturen (als die wij tihans doorleven), de tafeltjes met stoelen op de Plein-vlakte op het „borrel-uur", het paleisje van ons .Foreign Office", Buiten- landsche Zaken; waar vroeger het Rijks- archief was gevestigd. In den tijd der Repu- bliek van de Geunieerde Provincien het Loge- ment van de hoogmogend# heeren, door Am sterdam gedeputeerd naar de Staten-Gene- raal Het oude wapen, door Keizer Maximi- liaan met de keizerskroon gedekt toen deze monarch de duiten der rijke poorters aan Amstel en IJ strikt noodig had nog in den gevel. Op het plein vindt men immers verder: het aarts- en foei-leelijke gebouw, huisves- tend het departement van Kolonien, product van gedrochtelijke architectuur uit de dagen van verval onzer ,bouwkunst. t Vermaarde ,,Kippenhok", mislukt namaaksel van Griek- sche architectuur, zetel van den Hoogen Raad der Nederlanden. Gebouw van het de partement van Justitie, gebouwd een vrjftig jaar terug, toen 't er met onze bouwkunst wat beter begon voor te staan. Eindelijk: het departement van Defensie, eenmaal Loge- ment van de uit Rotterdam gekomen leden van de Staten-Generaal in de periode va.n de douairi^re Van Zevenhuizen, om met Klnker te spreken. In bet midden van ons Plein staat nog steeds het standbeeld van Willem den Zwij- ger. Een wijsvinger vermanend opheffend. Met naast zich, het metalen hondje ter herinnering aan den trouwen viervoeter van Prins Willem I, die den Vader des Vader lands het leven zou hebben gered op het mo ment, dat een sluipmoordenaar den sluime- renden Vorst naderde. Ik herinner mij de metamorphose van het Plein van rustig-gemoedelijke stads-vlakte tot het extra roezemoezige centrum, hetwelk 't tot zeer kort geleden was. Van allerlei kanten kwamen er tramlijnen samen, ook de Delftsche, Rijswrjksche en Voorburgsche. Onze verkeers-regelaars hadden goedgevon- den, op datzelfde Plein een parkeerterrem voor auto's te doen inrichten. 't Was een soms levensgevaarlijke toer geworden voor den ongelukkigen voetganger om zich een weg te banen om de krantenkiosk, die mede een niet onbeduidend plaatsje inneemt. Op het Plein monden uit ouderwetsch-smalle DE FRAUDE BIJ FINANCIeN. In ruim 10 jaar meer dan 3 ton verduisterd. Naar de Avondpost vemeemt, heeft het on derzoek door hoofdambtenaren van het depar tement van financien en door de Algemeene Rekenkamer ingesteld naar de f>"aude' ge- pleegd door den gewezen commies bb de deeling Generale Thesaurie B. T„ een bijsterend resultaat opgeleverd. Hoewel het onderzoek nog lang met is ge- eindiffd, staat reeds thans vast, dat de om- vang der gepleegde fraude veel en vee! groo- ter is dan aanvankelijk gedacht werd. Gehle- ken is n.l., dat de malversaties gepleegd zyn over een tijdvak van meer dan 10 jaar. Het bedrag der reeds thans gevonden val- sche betalingsmandaten beloopt meer dan 300.000, terwijl verwacht wordt, dat dit be drag nog aanmerkelijk zal stijgen. De heer T. moet volgens de resultaten van het onderzoek reeds met zijn malversaties bezig zijn geweest, toen het geknoei van een anderen commies aan dezelfde afdeeling, ze- keren H., nu 10 jaar geleden werd ontdekt. Deze commies is toen niet ontslagen, doch na terugstelling tot den rang van adjunct-com mies aan een andere afdeeling te werk ge steld. Daar is hij inmiddels weer tot commies bevorderd. Hoe het mogelijk is, dat een departements- ambtenaar gedurende meer dan 10 jaar em- stige fraude pleegt zonder dat men daar aan het departement of aan de Algemeene Reken kamer, die met de controle belast is, iets van bemerkt, blijkt vooralsnog een raadsel. De fraude geschiedde door middel van val- scbe betalingsmandaten voor diensten en wer- ken die niet verricht zijn. Temeer wekt dit verwondering, daar men op het departement gewaarschuwd was. Reeds gerulmen tijd toch had de weelderige levemswijze van den commies T., die uitgaven deed, welke in geen enkel opzicht in verhou- ding stonden tot zijn inkomen en vermogen, de aandacht getrokken. Niet alleen van col- lega's en particulieren, maar ook van de poli- tie-autoriteiten. Laatstgenoemden zouden reeds geruimen tijd voordat de malversaties ontdekt werden, de aandacht van het depar tement op de buitensporige uitgaven van T. hebben gevestigd. Toen eindelyk zelfs ondergeschikten van T. over diens gedrag klaagden, werd dezen een ongevraagd verlof verleend, hoewel men ook toen nog geen enkel vermoeden van de ge pleegde feiten bad. Er zijn volgens de Avondpost aanwrjzmgen, dat bij het verdere onderzoek verrassingen geenszins zijn uitgesloten. In tot oordeelen bevoegde kringen verwacht men, dat uitein- delijk het bedrag, waarvoor het Rijk is bena- deeld, meer dan een half millioen zal blyken te beloopen. SLANGEN IN EEN WATERPIJP. Toen in het dorp Lijdensburg in Transvaal dezer dagen eenige kaffers van den Wegen- TMGEBJACHT. Het volgende verhaal van de jacht op een tiieer in de omgeving van Padangsidem- poean geeft de jager zelf aan de „Sum. Post" s Avonds had het dier een koe in de kraal achter den kampong Padangsidempoean nau- welijks kilometer van den grooten weg verwijderd, gedood. De koe werd den vol- genden morgen teruggevondenslechts een klein gedeelte was door den tijger naar bin nen gewerkt. De andere koeien werden ver- pjaatst naar den kampong Silandit, een paar kilometers afstands van Padangmatinggi, doch de tijger volgde de sporen. Een paar dagen later werd weer een koe gedood, en den volgenden avond weer. Zater- dag heeft de tijger 1 koe gedood en 2 zwaar gewond. Maandag was het marktdag te Padangsidempoean, een paar menschen van den kampong Silandit kwamen het voorge- vallene aan Moesa Nasoetion vertellen, we- tende dat deze graag op avonturen uitgaat. Dien middag om 3 uur ging de heer Moesa naar den kampong en geholpen door de vee- houders, maakten ze een stelling in een klap- perboom, nabij het slachtoffer van het mon ster, ter hoogte van ongeveer 5 meter en ruim 30 meter van de doode koe verwijderd. Om ongeveer 6 uur dien avond hoorden ze een gedruisch, doch zagen niets. Blijkbaar omkruiste het monster de prooi, en daar het reeds donker begon te worden, terwijl het gras hoog is, konden ze (de schutter en veehouders) den tijger niet zien. Ze wachtten nog een half uurtje, totdat zij een gebrom en gekraak van beenderen hoor- deToen belichtte men de plaats met een cen- terlamn en de jager bemerkte het dier, ge- bogen op zijn prooi. Zoodra de tijger de ismP bemerkte, begon hij te brommen en keek woedend naar den kant vanwaar het licht kwam. Het was reeds hoog tijd, een schot weerklonk. De mannen klommen uit hun plaats en gingen eens kijken, doch door het hooge gras zagen zij niets en stelden hun onderzoek uit tot den volgenden morgen. En werkelijk, het dier lag dood op ongeveer zes meter van de prooi verwijderd Het bleek een tijgerin te zijn van 2 meter lengte tot den staart. Het mannetje, dat nog in den omtrek zwerft, werd ook al een paar keeren door fle kampongmenschen gezien. Dinsdagavond laat is te Dortmund een gruwelijke misdaad ontdekt, die waarschijn- Hik reeds Maandagavond tusschen zeven en tien uur heeft plaats gehad. In hun womng in de Lindenmannstrasse werden de ingemeur Eduard Moser zijn vrouw en zdjn schoonmoe- der vermoord gevonden. Den geheelen nacht heeft de politie een onderzoek ingesteld, doch Woensdagmorgen heeft men nog geen spoor van de daders ontdekt. In de woning is alles vemield en het sohynt dat de moord op de familie heeft plaats ge had na een hevige worsteUng. De lijken zyh In beslag genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6