ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8738. GEMEENTE OPZICHTER, BIXHEILAND. BUITEVLAID. BEKENDMAKING. een phoenix in den aether. TERNEUZEN, 25 SEPTEMBER 1931 HET WEGENPLAN IN ZEELAND. Burgemeester en Wethouders van HOEK, j roepen sollioitanten op wo,r de be trekking van tegen een jaarwed'de van f 300. Indienst- treding 1 Januari 1932. De sollicitatie's moeten v66r 5 October a.s. ten gemeente- huize worden ingeleverd, alwaar verdere in- lichtingen te bekomen zijn. Hoek, 22 September 1931. Burgemeester en Wethouders van Hoek, Mr. J. A. VAN TIENHOVEN, Burgemeester. DREGMANS, Secretaris. Proefuitzendingen van een krachtig N ede rl and sell station te Kootwgk. iDe N. R. Crt. schrijft: Wie in den laatsten tijd den condensator van zijn radiotoestel wel eens heeft gesteld in de buurt van de eertijds zoo geliiefde golf van 1071 meter lengte, heeft met ons nu en dan eens kans gehad, een verrassend sterke en quaiitatief uitstekende proef-uitzending te hooren van het nieuwe station van den zake- lijken omroep voor nieuwsberichten en effec- tenkoersen, dat, naar reeds gemeld is, ver- plaatst zal worden van Scheveningen-Haven naar Kootwijk. Het nieuwe station gaf bij deze proef-uitzefndingen echter ook muziek (gramofoonplaten) en de aankondiging van de mummers geschiedde daarbij niet zooals men mocht verwachten in het Noorsch, doch als van ouds in onze eigen moedertaal. Phoenix, was uit zijn asch herrezen! Na zijn dood gezocht te hebben on het vuur, dat bui- tenlandsche belangen (Duitschland en Noor- wegen) welwillend voor hem ontstoken had- den, is een Nederlandsche omroep op onze historische golflengte, krachtiger dan ooit tevoren, tot nieuw leven ontwaakt, zij het, dat hij zich slechts enkele malen bij verras- sing liet hooren. Welkom! De zender, die ons zoo gelukkig gemaakt heeft met zijn emanaties uit het Nederland sche radio-centrum Kootwijk, is een schep- ping van den tedhnischen diienst der Rijks- telegraaf .waarmede deze een nieuwe g-esp verdiend heeft op het lint van haar onder- scheidingsteeken voor belanigrijke vredesver- richtingen. Zonder eenig geruoht is hier een station tot stand gekomen, dat door zijn enorm vermogen niet alleen Nederland kan bestrij'ken, doch ook een groot belangrijk ge- deelte van EJuropa. Het kan hierdoor de ge- zant van ons vaderland in den aether wor den, een ambt, dat reeds veel te lang onver- vuld bleef. Wij ontvingen dan ook reeds uit het buiitenland blijken van danikbaarheid voor deze Nederlandsche praestatie. Zou hieruit niet een nationaal station voor permanente uitzendingen kunnen groeien? Wil deze taak naar behooren worden uitge- voerd, dan is het dringend noodig, dat aan de programma's de hoogste eischen gesteld wor den en dat alles er buiten blijft, dat van meer locaal of groepsbelang is te achten, met andere woorden, dat hier het algemeene pro- gramma wordt uitgezonden. Zoolang de ongespiitste Nationale Omroep het ideaal van het Algemeen Nederlandsch Verbond nog niet geboren is, kunnen de uitzendingen verzorgd worden door de be- staande omroeporganisaties of andere licha- men, die voor hun programma's de goed- keuring hebben verworven van de commissie voor het algemeene programma. Den minister van waterstaat is thans een betere gelegenheid geboden om het alge meene programma in het binnenland op be- vredigende wijze ten gehoore te doen brengen en ook in het buitenland te doen doordringen, zonder dat Zijne Excellentie hiervoor zendtijd aan de omroepvereenigingen behoeft te ont- nemen. Het zendinstrument zou dan in verband met de rechten van Oslo op de golf van 1071 meter -zoodanig gewijzigd moeten worden, dat het met de golf van 1875 meter kan werken en voor den zakelijken omroep zal een andere zender moeten komen. Zondag a.s. weer een proefzending. Nader meldt ons het Ned. Correspon den tie- bureau, dat op Zondag a.s. tusschen 10 en 12 uur (dit uur is gekozen om technische redenen) opnieuw een proefzending uit Koot wijk zal plaats vinden op een golflengte van 1051 meter ,waarbij eenige gramofoonplaten ten gehoore zullen worden gebracht. Rapporten van luisteraars, speoiaal uit de meer afgelegen deelen van het land zooals Zeeland, Limburg, Groningen, Friesland en het noorden van Noord-Holland zullen gaame worden ingewaoht door den chef van het Rij'ks-Radio-Laboratorium, Parkstraat 29, te 's-Gravenhage. Nadere bijzonderheden omtrent de in deze rapporten te verstrekken gegevens zullen over den zender worden bekend gemaakt. (Van particuliere zij,de vemamen wjj dat ook heden, Vrijdagavond, na 8 uur een proef- uitzending zal plaats hebben.) BAISSE-PRAKTIJKEN. Het lid der Eerste Kamer de heer Dobbel- mann heeft aan den Minister van Financien de wlgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister de vragen overwogen door het lid van de Eerste Kamer, den heer De Jong, laatstelijk in de vergadering van 23 Juli 1931 aan den Minister gesteld betref- fende de immoreele baisse-praktijken, welke hier te lande gelden en waaromtrent de Mi nister toen nadere overweging heeft toege- zegd? 2. Is de Minister door deze overweging niet tot de oonclusie gekomen, dat er aan de beurs werkelijk immoreele praktijken worden toegepast en het gerechtvaardigd vertrou- wen in den financieelen toestand van ons land mede daardoor wordt geschaad 3. Is de Minister niet overtuigd, dat een groot deel van den angst en de vrees, onder bona-fide fondsenbezitters gewekt, waardoor deze bezitters niet alleen tot hun eigen nadeel, maar ook tot dat van vele anderen, hun bezit tot ongemotiveerde lage prijzen van de hand doen, mede veroorzaakt of verergerd is door bovenbedoelde baisse-praktijken 4. Is de Minister niet van meeniing, dat thans een toestand in het leven is geroepen, waartegen het dringend noodzakelijk is in het algemeen Nederlandsch belang maatregelen te neman en is Zijn Excellentie hiertoe be- reid? DE WEEKDIENST NAAR INDle. Ter propageering van den wekelijkschen luohtpostdienst naar Nederlandsch-Indie zijn reclamezegels in twee verschillende soorten aangemaakt ,ter aanhechting op de corres pondence. De zegels zijn niet voor het gewone publiek verkrijgbaar, doch worden uitsluiitend uitge- reikt aan daarvoor in aanmerking komende belanghebbenden en organisaties. Bovendien heeft de persdienst van het staatsbedrijf der P. T. T. eenige biljetjes uit- gegeven, waarin een overzicht van de nieuwe tarievem en eenige der voomaamste aanwij'- zingen betreffende den luchtpostdienst naar Indie zijn opgenomen. SNOWDEN VOOR DE RADIO. Geen sprake van inflatie. De Britsche kanselier van de schatkist, Philip Snowden heeft voor de microfoon van den Britschen Draadloozen Omroep een radio- rede gehouden over de huidige crisis. Hij zette de redenen uiteen die de regeering ertoe ge- noopt hadden, de wet op den gouden stan- daard van 1925 tijdelijk buiten werking te stellen. Zoowel de in- als de uitvoer van goud zal vrrj blijven en de verplichtingen der regee ring zullen strikt worden nagekomen. De regeering zou alle maatregelen nemen die de positie versterken. Sprekende over het algemeene aspect van den toestand, deelde Snowden mede, dat de verdeeling van den wereld-goudvoorraad reeds lang een punt van. beraadslaging der Engel- sche regeering en van de Bank van Enge- land heeft uitgemaakt en dat reeds geruimen tijd naar middelen is gezocht, om op dit ge- bied tot intematioruale samenwerking te ko men. Tot een uitnoodiging aan andere regee- vingen is het echter nooit gekomen, omdat het duidelijk was, dat dergelijke besprekingen in (lc liuivligc omotftn<3i^licAioiiiwli wu IHl5" lukking moesten uitloopen. Misschien zal de huidige crisis voldoenden druk uitoefenen op de betrokken mogendheden om tot samen werking te leiden. Sedert het einde van den oorlog heeft Engeland naar Amerika 322 mil- lioen pond goud geexporteerd om aan zijn verplichtingen te voldoen. Volgens de over- eenkomst inzake de oorlogsschulden aan Ame rika heeft Engeland een bedrag van 280 mil- lioen pond sterling of bijna 30 percent van de schuld betaald. Hoewel de Britsche oorlogsschulden slechts 41 percent uitmaakten van het totaal bedrag aan oorlogsschulden, dat Amerika van de verschillende landen moet ontvangen, bedra- gen de Engelsche betalingen aan Amerika 83 percent van het totaal bedrag aan oorlogs schulden, dat de Vereenigde Staten in werke- lijkheid ontvangen hebben. De Britsche oor- logsleening aan Frankrijk bedroeg 600 mil- lioen pond, waarvoor de Britsche belasting- betaler 30 millioen pond aan interest heeft moeten betalen. Frankrijk en Amerika hebben op het oogen- blik ongeveer drie kwart gedeelte van den geheelen wereld-goudvoorraad in hun bezit, dat voor het grootste gedeelte volkomen steriel is, aangezien het niet gebruikt wordt ter bevordering van den internationalen handel. De tijdelijke opheffing van den gouden standaard is dan ook niet noodig vanwege den internationalen toestand, maar vanwege den druk, die op de beurs is uitgeoefend. Door het in evenwicht brengen der begrooting is de internationale positie van Engeland veilig gesteld en zij, die vertrouwen in het pond sterling stellen, zullen niet teleurgesteld worden. Afgezien van eenige verkoopen, ver oorzaakt door de nerveuze stemming, is er geen gevaar voor eenige depresiatie; van in flatie is geen sprake en zal geen sprake zijn. Snowden eindigde zijn rede met het herhalen van de geruststellende woorden, die reeds eer- der door de regeering waren gesproken, dat de positie van Engeland met zijn reusachtige hulpmiddelen geen werkelijk gevaar loopt, en dat men, wanneer men niet in paniekstem- ming raakt, rustig de middelen zal vinden om een spoedig herstel te bewerken. HET CONFLICT IN MANTSJOERIJE. Te GenSve duurt, schrijft de N. R. Crt., de spanning naar aanleiding van het conflict in Mantspoerije voort. Men zou zelfs op de ge- dachte kunnen komen, dat de toestand te Geneve uit een oogpunt van wereld-politiek beschouwd op het oogenblik nog spannender is dan in het gebied van de gebeurtenissen zelf. Men heeft op het oogenblik slechts matig houvast aan de berichten over die gebeurte nissen. De Japanners hebben er alle belang bij om alles wat zij doen, voor te stellen als het noodzakelijk gevolg van hun demonstra- tieve actie. De Chineezen daarentegen moeten hun best doen hun berichten zoo verontrus- tend mogelijk te maken. Het Verre Oosten en het Verre Oosten alleen? is bjj ge- paste gelegenheden steeds vruchtbaar in alar- meerende berichten. Waar de voorstellingen van zaken zoo ver uiteenloopen, doet men dus het beste met het noodzakelijkste te geloo- ven. De waarde van de verhalen is ook zeer verschillend. Als bijv. gemeld is, dat het kleine toevoerlijntje van Kirin naar den Zuid- Mantsjoerijschen spoorweg door de Japanners is bezet, dan klinkt dat zeer geloofwaardig. Dit lijntje, door de Japanners met Japansch geld aangelegd, en uitmondend in hun groote strategische spoorweglijn, staat in de eerste plaats bloot aan bezetting. Heel ernstig zou het zijn, indien de Japanners naar Harbin op- maicheerden. Daar hebben zij niets te zoeken. Die opmar-ch zou gericht zijn tegen de Chi- neesch-Russische lijn, en een gevaar vormen voor de verbinding der Russen met Wladi- wostock. Een zoo ernstig bericht uit Chinee- sche brond zal men toch goed doen niet te spoedig te gelooven. Ook het samentrekken van Russische troe- pen aan de grens van Mantsjoerije behoort tot de onrustwekkende berichten. Het ver- schijnsel op zich zelf is heel natuurlijk. De Russen zijn zenuwachtig, vooral in die buurt en het transport erheen is zoo moeilijk, dat zij maar niet in een vloek en een zucht een legermacht bijeen kunnen krijgen. Nu zoekt men er hier en daar echter ach- ter, dat Japan en Rusland het eens zouden zijn om Mantsjoerije nu maar te verdeelen. Dit bericht zou heel ernstig zijn, als het waar was. Men doet goed er niet aan te gelooven. De eenvoudige verklaring, dat Moskou alleen verontrust is, heeft alle waarschijnlijkheid voor zich, en vindt bovendien haar bevesti- ging in de drukke besprekingen die Litwinof en Karachan met den Japanschen gezant in Rusland voeren. In China zelf is de opwinding groot. Kan- ton heeft Nanking zijn medewerking aange- boden. Inderdaad lijken de gebeurtenissen ge- schikt om aan het bloedige nationale tijdver- drrjf van den burgeroorlog voorloopig een einde te maken. De Japanners in het binnen land van China nemen de wflk naar de offi- cieele vestigingen. Dit lijkt een verstandige maatregel. Wij hooren echter nog niet van het afkondigen van een boycot. Dit wijst erop, dat in elk geval in officieele kringen nog zekere beheersching bestaat bjj al deze op- winding. Een zekere terughouding is er nog bij alle opwinding wat de onderhandelingen betreft, waarvan China evenzeer het bestaan ontkent als Japan het bevestigt. Een Chineesche me- dedeeling zegt echter ook, dat de minister van financien te Nanking op eigen gelegenheid voeling heeft genomen met Japan; dit is na tuurlijk niet zonder belang. Spannend is, zooals gezegd, het geval voor Geneve. De houding van den Raad is aange- wezen. Japan heeft een onverwachte actie on- dernomen. Japan heeft dit gedaan omdat het niet geloofde langs anderen weg de geeischte voldoening van China los te krijgen. Daarom is het spel van beide zijden gegeven. De in- vloed van Geneve biedt den Chineezen de eenige mogelijkheid om te ontsnappen aan den harden dwang van Japan. Het is een machtsproef waarvan zij natuurlijk tot het uiterste zullen trachten partij te trekken. Zij kunnen de tusschenkomst van den Raad eischen, en de Raad is gehouden dien eisch te vervullen, als hij niet wil blijken, machteloos te zijn om in een belangrijk geval als dit het handvast van den Volkenbond te doen eer- biedigen. De Japanners daarentegen zullen, nu zg met het besef van dit risico hun actie ondernomea nemjcii, zrcn met via Geneve door ae tjnlnee- zen laten overwinnen. Zij weten heel goed, dat men geen wereldoorlog om het ongenaak- bare Japan zal gaan ontketenen ter wille van het gebeurde in Mantsjoerije, en ook niet ter wille van het prestige van den Volkenbonds- raad. Zij weigeren eenvoudig zijn inmenging. In deze positie wordt de stemming van den Raad vrijwel gekenmerkt door radeloos- heid. Men moet een uitweg vinden, en er is geen uitgangspunt, tenzij de Chineezen wil- len onderhandelen; doch doen zij dit dan heb ben zij ook hun sterke positie te Geneve prijs- gegeven en daarmede alle hoop op overwe ging van de bepalingen van het handvest. Prettig is dus het geval voor den Raad allerminst. Het is een van de voomaamste krachtproeven, waaraan de Volkenbond on- derworpen zou kunnen worden. De teleurstel- lingen die deze assemblee in bet licht stelt, zijn reeds zoo talrijk, dat men het nieuwste voorbeeld gerust had willen ontberen. Tenslotte leert het ons geen nieuws. Rede- lijkerwijs kan men van den volkenbond niet verwachten, dat hij Japan in een dergelgk ge val reeds naar zijn hand zou kunnen zetten, en het is heel ongelukkig dat dit juist op dit oogenblik moest worden gedemonstreerd. Er is in dit alles echter den troost. Het antwoord, dat Amerika gegeven heeft op de mededeeling van den Raad omtrent het geval is van groote principieele beteekenis. Amerika heeft zich tot een parallelgaande actie oe- reid verklaard. Amerika heeft daartoe allerlei vooroordeelen tegen Gendve in het openbaar prijs gegeven. Dit is tenminste een winst van het geval. Het is een eigenaardige omstandigheid, dat op dit oogenblik te midden van deze moeilijk- heden, behalve Grandi, geen enkele minister van buitenlandsche zaken van een groote mogendheid nog aan de raadszitting te Geneve deel neemt. Wij moeten afwachten, of de dag van heden nog eenige opheldering brengt. VERONTRUSTENDE BERICHTEN. Sinds eenigen tijd zijn te Boedapest allerlei oncontroleerbare geruchten in omloop over te verwachten radicale aanslagen op de huidige staatsorde, geruchten, waartoe de jongste voorschriften tot verscherping van het stand- recht waarschijnlijk het hare hebben bijgedra- gen. In verband met die onrustwekkende praatjes wordt door de politie het volgende verklaard. Men beweert, dat zekere extremisten, die in den tijd na het communisme een rol hebben gespeeld, opnieuw aan het werk zijn en een actie willen ondernemen. Tevens wordt erop gewezen, dat in den laatsten tijd opruiende vlugschriften worden verspreid. Deze geruchten, aldus de mededeeling van de politie, beoogen niets anders als onrust te wekken. De politie verkilaart in het voile besef van haar verantwoordelijkheid, dat men in het minst niet beducht behoeft te zijn voor de verstoring der orde. Elke poging in die richting zal met de grootste strengheid wor den onderdrukt. De handhaving van de open- bare orde en rust is ten voile gewaarborgd. Tevens wordt van bevoegde zijde verzekerd dat er in Hongarije noch pers- noch telefoon- censuur bestaat. SOLDATEN HANGEN 85 DORPELINGEN OP. Naar uit Mexico-City wordt gemeld, heeft een detachement soldaten te Villa Guerrero (staat Tabasco) op ontzettende wijze huisge- houden. De bewoners van het dorp hadden den burgemeester doodgeslagen, omdat deze zich aan een meisje had vergrepen. Het meisje was later aan de gevolgen overleden. De gouvemeur zond hierop troepen voor een strafexpeditie. Toen zij aankwamen, gin- gen de dorpelingen op de vlucht. De soldaten haalden de menschen in en hingen 85 hunner aan de langs den straatweg staande boomen j op. j PAARD OP HOL. Hedennamiddag sloeg het paard van J. de Smidt in de Grenulaan op hoi. Nadat de heer D. Meijer een vergeefsche poging had gedaan om het paard tot stilstand te brengen, werd het even later door den heer I. Butler gegre- pen, waardoor ongelukken werden voorkomen. „LUXOR-THEATER". De voorstelling van ,,De big van het 168e" was weder een groot succes voor het gezel- schap N.V. Groot Tooneel, onder leiding van de heeren Langenaken en Beukman. De militaire klucht braoht direct de stem ming er in en de rol van de big was bij den heer Louis OosthiUds in goede handen. Voort- durend klonk een gelach als hij door zijn on- handigheden de familie, waar hij als huis- knecht diende, in moeUijkheden bracht en dan zijn troost zocht bij de dienstbode, mevr. Mies Peijters, die hem zelfs volgde toen hij inderdaad zijn intrede in de kazeme moest doen. De wijze waarop beiden hun rol ver- tolkten verdient alien lof. Ook de heer Langenaken als de kolonel had de bezoekers op zijn hand. De moeilijke rol van Jeffie was toevertrouwd aan den heer Petro Beukman, die zich later ontpopte als een flink milicien. De heer Is. Monniken- dam, als de korporaal, deed in zijn woorden- vloed zich als een echte ,,brigges" kennen. De dames mevr. Vink, als mevr. Blandin, en mevr. Doombos, als Solange, droegen bij tot het succes. Er werd door het overtalrijk bezoek harte- lijk gelach en. Donderdagavond bracht het gezelschap voor het voetlicht het blijspel „Mijn kleine garde- officier". Ook thans waren alle plaatsen be zet en het publiek amuseerde zich uitstekend. De vertolking van het blijspel deed herhaal- delijk de bijvalsbetuigingen door de zaal klin- ken ter belooning van de optredende dames en heeren. Hedenavond wordt vertoond het tooneel- spel ,,De vrouw in het spel", het successtuk van Dr. Willem Royaards. „CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW". Voor een redelijk bezette zaal werd daar j.l. Woensdag de opvoering gegeven van „De Pantoffelheld" door hot ensemble van den heer Piet Kohler. De opvoering had v-eel succes en deed Ueriiaaldolijk een vr GO lijken lach weerklinken. Piet Kohler zelf was in de titelrol, een rol die hem als het ware is aangegroeid, op zijn voile kracht, en vond daarbij een goeden tegenspeler in Willy Ruys als Boudaine, ter- wijl de rollen van Alice, zijn vrouw, en zijn nichtje Jeanne, op uitnemende wijize werden vertolkt door de dames Lena Kemper en Tine van der Werf. Aangezien zelfs de bijrol van Jozef, den knecht, bij den heer Beukman in goede handen. bleek, kon hier van een goed geheel gesproken worden, en hebben de be zoekers zich goed kunnen amuseeren. Gisteravond werd daar opgevoerd Marie Jeanne, de vrouw uit de volksklasse". De zaal was goed bezet en het publiek heeft ook hier genoten van de vertolking van dit stuk. HET CIRCUS DE MUYNCK blijkt voor de kermis een groote attractie; de voorstellingen zijn voor deze ondememing een reclame. Zij, die de inrichting bezochten wekken ook anderen op er heen te gaan, om dat zg er zich zoo goed amuseerden. Trou- wens, het is ook onzen indruk, dat de ver- tooningen die belangstelling alleszins waard zijn, zoowel de paarden en hunne verrichtin- gen, als het groote aantal artisten mag ge- zien worden en de clowns onderhouden met hun grappen een vroolijke stemming. C.J.M.V. „BIDT EN WERKT". De avonden, in deze week belegd door bovengenoemde vereeniging, worden goed bc- zocht. Zoowel die j.l. Maandag gegeven in het lokaal Bethel", als die gisteravond gege ven in de Ned. Herv. kerk, in samenwerking met de Chr. Meisjes- en Vrouwenvereeniging. Laatstgemelde avond werd geopend door Dr. Cazemier, Ned. Herv. predikant, terwijl voorts sprak over het werk der Chr. Jonge- dochtersvereenigingen mej. Vellinga, van Utrecht en over dat der Jongelingsvereeni- gingen de heer Fallentin, secretaris van het Ned. Jongelingsverbond, te Amsterdam. De spreekbeurten werden op aangename wijze afgewisseld met duo's en liederen, gezongen door mevr. Moggrd-Van Fraaijenhove en mej. Harte, begeleid door orgel, of met viool en orgel. Een aangename kennismaking was die met een compositie van onzen stadgenoot, den heer Le Mat, op Kleingedichtjes van Guido Gezelle. De Voorzitter, de heer Klaaijssen, sprak een slotwoord en sloot met dankzegging. CHR. J.V. „DEENT DEN HEERE". Ook de door deze vereeniging belegde avon den genieten succes. Vooral was dit het ge val met de gisteravond in het Vereenigings- lokaal gehouden bijeenkomst, waarin werd op gevoerd de Kinderoperette „Reepelsteeltje" en het zangspel ,,De geleende koekepan". Naar we vernamen viel dit stuk bij de opgeko- menen ten zeerste in den smaak. C. J. M. V. Destijds deelden wij mede, dat door boven genoemde vereeniging, ter vergrooting van haar gebouw „Bethel", een woonhuis was aan- gekocht in de le Verbindingstraat. Het Bestuur heeft daama direct deze aan- gelegenheid in studie genomen. Uit de bur- gerij werd een commissie gevormd en is ter regeling der financieele positie een tweeledig plan ontworpen. Het eene voorbereide plan zal nu worden uitgevoerd. Door haar zal met toestemming van den Minister van Justitie een verloting worden gehouden. Bij diverse winkeliers in Ter Neuzen zullen de 1500 prijzen worden aangekocht. Voor verdere berichten zie men de adver- tentie in een der volgende nummers. WOLFHEZE Tehnis voor alleenstaande blinden. De volgende week wordt alhier weder aan- gevangen met het houden der jaarlijksche collecte voor bovenstaande inrichting, terwijl de daaropvolgende week de gemeente Hoek aan de beurt is. Het zal wel niet meer noodig zrjn, om deze inrichting, wier werking in 'breede kriimg be kend is, veel ter aanbeveling te schrijlven. Alleen zij vermeld, dat daarin onvermogenden van alle gezindten uit het geheele land kos- teloos worden opgenomen. Hiervoor is echter geld en veel geld noodig. Wanneer men zich even indenkt in de betee kenis van het woord Blind!" en de mogelijk heid overdenkt van dlit droeve lot zelf te moeten dragen, zal men juichen, dat er mid delen bestaan om dit droeve lot van zooveel stakkerds te helpen verzachten. Waar Wolfheze bijna geheel van de natio nale liefdadigheid moet bestaan, hopen wij dat ieder naar vermogen zal helpen. INWIJDING E.K.-HUIS TE HULST. In tegen woo rdigheid van tal van geestelgke en wereldlijke autoriteiten alsmede vertegen- woordigers van alle afdeelingen der K.J.V. in Zeeuwsch-Vlaanderen is Woensdagmiddag de voormalige, ruim gebouwde villa ,,Cassan- dria", gelegen aan de Veste, nabij de Gentsehe Poort te Hulst, door Mgr. P. Hopmans, bis- sohop van Breda, als E.K.-Huis plechtig in- gewijd. Des avonds hield de Zeereerw. heer F. Frencken, directeur van den E.K. in het bis- dom Breda, in het nieuwe E.K.-Huis voor ge- noodigden een voordracht, welke door den bisschop werd bijgewoond. De avond werd besloten met een vertooning van de E.K.-film. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Septem ber zijn in onze provincie voorgekomen 5 ge- vallen van roodvonk en wel 1 in ieder der gemeenten Hoek, Serooskerke (W.), Stave- nisse, Vlissingen en Vrouwenpolder, 1 geval van meningitis cerebrospinalis epedemica te Ter Neuzen en 1 geval van poliomyelitis an terior acuta te Vrouwenpolder. EXAMEN POLITIEDIPLOMA. Voor het politiediploma met aanteekening zijn geslaagd de heeren A. Koole te Axel, H. v. d. Reuvel te Breskens en J. H. Harriot te Hontenisse. Als bjjJage is bij de memorie van toelich- ting bij de begrooting van het wegenfonds voor het dienstjaar 1932 gevoegd een globaal overzicht van de werkzaamheden, welke aan elk der wegen van het nieuwe rijkswegenplan zullen geschieden gedurende de tweede vijf jarige werkperiode, welke met 1932 aanvangt, dus met een inschrijving van den stand van het werk tot het einde van 1923. Aan dit wegenplan is het volgende ont- leend, waarbij telkens vermeld worden de weg ,de stand van het werk na afloop van de 5-jarige periode en de kostenberekening. Bergen op ZoomWoensdrechtKruinin- genGoes's Heer ArendskerkeNieuwland Vlissingen BreskensDraaibmgSluis grens; aanleg nieuwe wegvakken in Noord- Brabant, op Zuid-Beveland en Walcheren voorloopig gereed omlegging om Oostburg gereed: 164.000. Zijtak 's Heer ArendskerkeWolphaarts- dijksche veer; Zijtak NieuwlandMiddelburg. Zgtak DraaibrugAardenburggrens. Kruiiningen Hansweert Walsoorden Hulstgrens (begin van aanleg van een nieuw wegvak KruiningenHansweert, ver- betering van het wegvak Hulstgrens; 88.000. Goes Hoedekenskerke Ter Neuzen Sas van Gentgrensweg naar den steiger te Hoedekenskerke gereed, verbetering aan- legplaats te Ter Neuzen, grondaankoop voor omlegging te Hoedekenskerke; 265.000. Bergen op ZoomTholensche brag. RotterdamOud GastelSt. Philipsland ZijpeZierikzee; begin van grondaankoop f 268.000. OPGEPAST. Dezer dagen vervoegde zich te Middelburg bij een juffrouw, die voor rekening van de ziekteverzekering wordt behandeld, een man, die zich uitgaf voor een controleerend ge- neesheer uit Amsterdam. De man gaf spoedig blij'k met heel andere bedoelingen zich toe- gang te hebben verschaft en het bleek dan ook, dat er geen sprake van was, dat men met een dokter te maken had. AXEL. Door het raadslid C. Hamelink, te Axel zijn aan Burg, en Weth. dier gemeente de vol gende schriftelijke vragen ingediend: le. Zijn Burg, en Weth. bereid in de eerst- volgende vergadering aan den Raad mede te deelen a. Of, en zoo ja, welke voorwoarden zijn gesteld aan de Coop. Neerlandaise de 1'Azote, gevestigd alhier, in verband met de verleende vergunning krachtens de Hinderwet? 2e. Indien mocht blijken dat de gevolgen dier vergunning niet waren te voorzien, zijn Burg, en Weth. dan alsnog bereid om ten spoedigste krachtens art. 17 der Hinderwet nieuwe voorwaarden op te leggen ter uitslui- ting van schade aan eigendommen en gezond- heid en hinder van ernstigen aard, als b.v. het ongeschikt maken van woningen en het ver- spreiden van vuil of walgelijke dampen (art. 11 c der verd. wet) welke bij voortduring in zoo emstige mate wordt aangebracht? 3e. Wanneer echter wel voorwaarden van voldoenden waarborg zijn gesteld, Burg, en Weth. dan niet van oordeel, dat onverwijid met alle middelen die hem daartoe ten dien- ste staan, de naleving dier voorwaarden moet worden afgedwongen, ten einde de omwonen- den op bevredigende wijze uit hunne benarde positie te bevrijden? Een en ander staat in verband met de stank en de dampen, die uit de kunstmest- Eabrieken te Sluiskil komen en van dien aard zijn, dat planten en boomen in den omtrek sterven en stoffen op de daken der bewoners vliegen, die het drinkwater bederven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5