0IH1I0OS BSRICHTEH. TER NEUZEN, 23 SEPTEMBER 1931 l„t JJ 5^2^ i tad, dat let d. vr«y jnede de intemationale wereld officieel kennis nam van en haar leedwezen te kennen gaf over de sehokkende gebeurtenis. Sir Arthur Salter zou een grootscheepsch voorbereide rede houden over den oeconomisohen toestand in d.e wereld. Men had niet zonder verwach- ting tegemoetgezien, wat hij te zeggen zou hebben. Als directeur van de oeconomische seebie van het secretariaat van den Volken- bond, had hij jarenlang een actief middeipunt gevormd van de intemationale oeconomische en financieele reddingspogingen, wanneer erg ens de nood aan den man was. Hij was nil niet meer als ambtenaar van den Volken- bond gedwongen tot zwijgen, maar als Britsoh gedelegeerde zou hij voor het eerst vrijuit kunnen spreken. Toen echter Salter in de commissie het woord nam was het niet .am zijn aangekondigde rede te houden; daar- voor was het oogenblik voorbij. MAODONALD EN ZIJN ZOON. Gelijk bekend is Malcolm MacDonald, de zoon van den premier, onlangs als onder- secretaris voor de Dominions tot de nationale regeenng van zijn vader toegetreden. In de Labourpartij heeft men hem dit euvel geduid, waarop Malcolm een brief aan zijn kiezera in het district Bassetlaw heeft geschreven om zijn houding te rechtvaardigen n nouaing recmvaaxuigeu. letten waren alle geheel lang en vertoonden Velen denken, zoo schrijit hij, dat lk dezen vegl kjokken en de garneering was hoofdza- stap uitsluitend uit familie-loyauteit jegens j kelijk op den rug aangebracht door enkele mijn vader heb gedaan. Inderdaad, dat is een groepen klokkende strooken. Er was o.a. een reden, en mij dunkt een goede. Het bloed i 1 kruipt, waar het niet gaan kan. Gedurende t de jongste weken heeft de eerste minister zich een inspanning moeten getroosten gelijk jj geen enkel man sinds den oorlog. Ik zou te laken zijn geweest, indien ik niet iets had ge- j daan om hem bij zijn moeilijkheden te helpen. 5 Doch deze overweging was niet mijn eenig motief. Ik steun de regeering wegens de md- Hij begon met de mededeeling, dat hij zijn rites van den toestand, waaraan het land yi n ni ior Hon -fin QTlP'iPAl PTJ ill dft Viof narl amonf hot hnnfH mnP-1"PT1 hlPfiPTI. op sstln lagere scholen nog vak-onderwijzers. Het teekenen aldaar staat dan 00k op alge- meen erkend hoog peil. Het teekenonderwijs op lagere scholen kan evenwel 00k zonder i vakonderwijs nog wel goed warden, mits, le erop de kweekseholen door zeer bevoegde I teekenleeraren intensief, frisch en ruim op- gevat wordt les gegeven en 2e indien er op alle lagere scholen een, het liefst twee leer- krachten zijn, in het bezit van de akte L. O. Handteekenen, daar, om een woord over te nemen van de Hoofdinspecteurs L. O., de groepen kloKKenae srrooaen n.r was o a. een heeren Rienks en BraI1(tSi „cellen>. op teeken- garneeTwaTmrree^voTant ter weerszijden het la®6r ™<ierwijs moeten blijven beginnende bij de schouders, geheel tot onder terdag bleek uit de zeer drukke opkomst der dames, dat hiervoor groote belangstelling be- stond. De toiletten werden gedragen en getoond door 3 mannequins van verschillend type. Er werd begonnen met avondjaponnen en heel gekleede middagtoiletten. De hoofdtoon voer- den wel zwarte japonnen van crepe Georgette al of niet met wit gegarneerd. De avondtoi- rede over den financieelen toestand in de wereld met het oog op de omstandigheden niet zou houden. Daarna gaf hij een overzicht van de in Engeland getroffen maatregelen. Hierop las hjji de volgende verklaringen voor: 1. Engeland heeft na den oorlog getoond I hoe vasubesloten het is zijnfinancieele ver- 1 plichtingen in vollen omvang te vervullen. Hiiermede zal het 00k voortgaan. 2. de binnenlandsche toestand van Enge- I land is volkomen gezond, dank zij de offers, die gebracht worden om de begrooting in j evenwicht te brengen. 3. De acute crisis is te wijten aan de liqui- j datie op groote schaal van beleggingen van buitenlandsche markt en. Deze dwingt Enge land zich zelf te beschermen. 4. De banken blijven open voor den ge- wonen loop van zaken, die voortgezet zal worden op volkomen normalen voet. Geen beperking van welken aard 00k zal worden opgelegd aan de vrije beschikking over het goud van vreemdelingen, dat in Engeland in ddpot is en evenmin aan goud, dat naar Engeland is gezonden voor vreemde rekening of voor verkoop op de Londensche markt. De Britsche regeering is zich volkomen bewust, dat de stappen, die zij heeft moeten nemen ernstige moeilijkheden en verwarrmg' zullen stichten. Dit zou vooral het geval zijn in de landen, die tot dusver hebben afgehan- gen van de Londensche markt, welke hun van creaieten en andere financieele facilitei- ten heeft voorzien. De Britsche regeering zal haar best doen om deze moeilijkheden zoo gering mogelijk te maken en zal gaarae medewerking verleenen tot alle maatregelen die men kan ontwerpen om dit doel te be- reiken. Bleek en met zenuwachtig vertrokken ge- zicht deed hij deze mededeelingen, en of- schoon hetgeen iliji zeide voor zoo goed als niemand meer onverwacht kwam, bracht het, naar hij het had uitgesproken, een sterken indruk op de vele honderden toeschouwers teweeg. Wij herinneren aan dit tafereel, ofschoon het wellicht behoorde schuil te gaan in de menigte van veel schokkender reacties op het besluit van de Engelsche regeering, ware het niet, dat het zoo teekenend was voor de wijze waarop de grootheid van het oogenblik werd beseft in een middeipunt waar thans zooveel financieele en oeconomische deskun- digen uit alle landen ter wereld vergaderd zijn. Men beschouwt deze gebeurtenis als een feit, waarvan niemand de strekking overzien kan. Toch wekt het volstrekt niet alleen schrik en beklemming, veeleer overheersoht het gevoel, dat men nu ingescheept is op weg naar een groot en gevaarlijk avontuur, dat echter heel goed het begin van een om- keer ten goede kan vormen. Men sprak al spoed'ig meer van een keerpunt dan van een ramp. De discussies te Geneve hadden de hopeloosheid van alle pogingen en plannen die tot nog toe gevormd waren, aangetoond. De machteloosheid om tegen de paniekstem- en het kortzichtig ego'isme in de we reld op te werken had velen tot de overtui- ging gebracht, dat eerst de diepste diepte der ellende de wereld tot samenwerking zou kun nen dwingen. „Is dit mischien de schok, waarop wij wachten?" werd Maandag te Geneve algemeen gevraagd. Er was meer een stemming van afwaohten dan van schrik, ter- wijl uit alle landen berichten binnen kwamen van het sluiten der beurzen. het parlement het hoofd moeten bieden. De noodzakelijkheid der regeeringspolitiek is droevig, maar deze politiek is noodig en onder de gegeven omstandigheden goed. BEZOEK AAN DE GEMEENTE. Gisteren bracht de Commissaris der Konin- gin, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, het aangekondigde bezoek. Hij arri- veerde te 2 uur per auto en werd in de raad- zaal verwelkomd door het gemeentebestuur. Van de gelegenheid tot het verkrijgen eener audientie werd gebruik gemaakt door het Bureau der Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, en ver- schillende autoriteiten. Na afloop der audientie bracht de Commis saris, vergezeld van het gemeentebestuur, een bezoek aan de woningen van de Woningbouw- vereeniging ,,Werkmansbelang", speciaal voor het bezichtigen der nieuwe arbeiderswoningen - aan de N. J. Hartestraat en de kleine midden- standswoningen aan de Van Steen.bergen- I laan. In een tweetal woningen werd een be- i zoek gebracht. De Commissaris betuigde aan S het bestuur der vereeniging dat voor de ont- j vangst in deze buurt tegenwoordig was, zijtn ingenomenheid met hetgeen het in het belang 1 der volkshuisvesting heeft weten tot stand I te brengen. VVEKELIJKSCHE LUCHTPOSTDIENST NAAR INDIe. De bijzondere aandacht der lezers wordt er i op gevestigd, dat met ingang van 1 October s a.s. wordt ingesteld een wekelijksche lucht- postdienst naar Nederlandsch-Indie. Brieven die men met dezen dienst wenscht te verzen- den kunnen op liet postkantoor te Ter Neuzen worden bezorgd des Woensdags, uiterlijk te 17,25 uur. Voor het schrjjven van brieven kan gebruik worden gemaakt van officieel mailpapier, te i bekomen ten postkantore, wegende te zamen 5 gram. Een brief tot dit gewicht kost, ver- zonden met de luchtpost 36 cent voor port, van 5 tot 20 gram 81 cent, enz. toe. Ook waren er enkele helroode avondtoi letten. Bijna alle avondjaponnen werden ge- completeerd door een klein jasje, hetzij van de stof zelf en dan was het bezet met pa- reltjes, hetzij van velours chiffon al of niet met bont afgezet. Verder was er een keur van middagjaponnen, heel veel in de nieuwe die groene modekleur en verder zwart met wit en verscheidene variaties in tweedstoffen. Er wa- ren ook enkele japonnen van een geheel nieu- we wollen stof, die men diagonaal velours noemt. Het is een mooie soepele en tevens warme stof. Vertoonden de avondjaponnen veel klokken, de middagjaponnen zijn meeren- deels voorzien van plooien in de meest uiteen- J loopende variaties aangebracht. De mantels, die men toonde, waren over het algemeen recht en de garneering bestond uit nervures, terwijl ze gecompleteerd werden door leeren ceintuur en een groote bontkraag, zooals ze ook vorige jaren gedragen werden. De mo- derne noot zit het meest in de breede revers, die nog slechts kort in de mode zijn. De kleu- ren waren verschillend, maar toch hebben verschillende nuances van bruin tot beige de overhand. Wii twiifelen niet, of de dames moeten wel J nm to Irnnnpr bestaan. Op dit gebied nu blijkt onze eilanden- provincie wel wat achterlijk, vandaar deze opwekking. Het examen-programma L. O. teekenen is de laatste jaren meer in over-' eenstemming gebracht met de sfeer van goed teekenonderwijs op de lagere school; de stu- lis daardoor nog aangenamer geworden. Inlichtingen worden eventueel gaame ver- strekt door Louis Heymans, Stationstraat 44c, Middelburg. EEN ERGEF.IAJKE TOESTAND TE THOLEN. TENTOONSTELING VAN BOETSEER- WERK. Wij vestigen de aandacht op de tentoonstel- ling van boetseerwerk, ingericht door onzen stadgenoot, den heer Th. Bauwens, in „Ons Huis" op de Markt. Hij heeft zijne bekende collectie weer met verschillende nieuwe figu- ren van bekende personen aangevuld. TOONEELV OORSTELLIN GEN. De aandacht der tooneelliefhebbers wordt er op gevestigd dat hedenavond de eerste der drie tooneeluitvoeringen aanvangen, in het f „Luxor-Theater" die van het Groot Tooneel, onder leiding der heeren Langenaken Beuk- man en in het ..Concert- en Bioscoopgebouw" die onder directie van den heer Piet Kohler. Zooals reeds vroeger is meegedeeld, zijn voor deze uitvoeringen zeer interessante tooneel- I werken gekozen, die een bezoek ten voile f waard zijn. CIRCUS GEBR. DE MUYNCK. I Het ter gelegenheid der kermis alhier op- gestelde circus der Gebr. De Muynck had I Maandag pech. Regen en wind hadden in den nacht van Zondag op Maandag eenige schade toegebracht aan het linnenzeil dat de ruimte overspant, zoodat alles weer naar beneden moest en maatregelen dienden te zeer aangelokt zijn geworden om te koopen, toen zij een zoo groot aantal toiletten, die t alle op zichzelf juweeltjes waren, voorbij za- gen zweven. Er was een collectie bq, die aan- s gekondigd was als zeer voordeelig, maar die toch alle heel apart waren. Tijdens de show werd even gepauzeerd en werd alien dames een kopje thee met een gebakje aangeboden, waardoor de stemming geanimeerd werd. Wij hopen, dat deze modeshow, welks ens- ceneering ongetwijfeld een zaakkundige voor- bereiding behoefde en waaraan veel kosten zijn verbonden, voor de betrakkenen een suc- ces moge zijn, en dat de kijklust der dames zich heeft omgezet in kooplust. Aan degenen, die niet aanwezig waren, kunnen wij verzeke- ren, dat er zeer veel moois en voor elk wat wils aanwezig was, zoowel voor het jonge meisje, als voor de meer geposeerde dames. OOSTBURG. In den nacht van Zondag op Maandag is de brandweer uiibgetrokken naar Sluis, waar een vlasschuur in brand was geraakt. Door het optreden van de brandweer van Sluis, was de brand, die zich aanvankelijk emstig liet aan- zien bedwongen en kon onze brandweer zich bepalen tot het beveiligen der aangrenzende perceelen. Des avonds werd opnieuw de hulp onzer brandweer ingeroepen, nu van Aardenburg, waar een mijt ongezwingeld vlas in brand was geraakt, terwijl de motorspuit van Aarden burg niet in orde bleek, althans geen water trok, waardoor de motor warm liep. Dit laatste schijnt bij de laatste beproeving reeds te zijn voorgekomen. Merkwaardig was de psychologische uit- werking op de Engelschen Van velen scheen .getroffen voor herstelling. Een en Het was of zrj zich aan net Qf men nog tjjdig zou gereed komen v66r een er zoo ook over, goud gebonden hadden gevoeld door ketenen van trots. Die waren nu verbroken. „Het is ibeschamend, maar waarschijnlijlk gezond", zoo beoordeelden velen hunner de gebeurtenis. „Nu staan wij vrijer tegenover den loop van zaken". Deze stemming vond Maandag reeds weer- klank in een gedeelte van de Engelsche pers. De Daily Mail zag zelfs redenen tot juichen en acht de Engelsche nijverheid nu gered; het orgaan van de arbeiderspartij, de Daily Herald, zag om dezelfde redenen op zijn nttinst geen aanleiding tot droefenis. In die twee uiterste kringen, die elkaar nu raken, verwacht men van depreciatie van het pond hulp in den nood der Industrie. Met een merk waardig optimisme ziet men alle bekende gevaren over het hoofd: de stijging in prijs der levensmiddelen, welke Engeland zelf slechts voor een klein gedeelte produceert; de groote verliezen, die buitenlandsche beleg gingen in ponden zullen veroorzaken, de toe- nemende gevoeligheid van het ruilmiddel voor speculatieve aanvallen. Veel zwaarder laat men de belangrijke vergemakkelijking van de concurrence in de buitenwereld wegen, die van depreciatie het gevolg zal zijn. Men ziet er een invoertarief in en een uitvoerpremie tegelrkertijd, en de bekende voorbeelden op het vasteland boezemen geen schrik in, daar men zich veilig voelt aohter de sluitend ge- maakte begrooting. Men verdiept zich niet in de verdere consequenties van het avontuur, dat het labiel maken van het pond sterling varmt. Intusschen heeft deze gebeurtenis al vast dit voordeel, dat het als waarschuwingssein door de buitenwereld begrepen wordt, Men ziet reeds hoe er vlotter beweging komt in allerlei kringen, die tot nog toe slechts hape- rend in gang kwamen. Amerika is opnieuw opgeschrikt; te Parijs steekt men ijverig de hoofden bij elkaar en daarvoor is dringende reden. Zou een depreciatie van het pond in- treden dan zou immers de buitenwereld en aouden vooral Frankrijk en Amerika groote verliezen lijden De depreciatie van het pond zou de Bank van Frankrijk groot verlies be- rokkenen en een dergelijke overweging geldt thans voor vele groote banken in de wereld, die te Landen nog geld hebben uitstaan. Nog weet men niet goed, wat het gevolg zal zijn voor de beleggingen in andere bedreigde lan den. Het besluit der Engelsche regeering lijkt een hardhandige vermaning tot samenwer king. Ontstaat er een financieele lawine uit, dan kan niemand zich door afzijdigheid be schermen. Het is een kreet van: pompen of verdrinken, die men nu ook te Parijs en te New-York op zich zelf blijkt te betrekken. de avondvoorstelling. Dit is echter gelukt, al was men toen het publiek reeds begon toe te stroomen nog bezig met het voltooien van den aanleg der electrische verlichting. Bij het binnenkomen blijkt aanstonds dat de tent een zeer groote ruimte voor bezoekers biedt en de bekleede banken en met rood doek gescheiden rangen, een voor 'n kermis- tent gezellig interieur. Behalve banken, bie den voor de duurdere rangen een groot aan tal stoelen gelegenheid voor een goed zitje. Maar wat vooral van beteekenis was, de uit- voering van het programma valt in alle op- zichten te loven. Men heeft hier inderdaad te doen met ,,een paardenspel", de stal telt een prachtcollectie mooie dieren, een lust voor de oogen, die, voorgesteld door den directeur, blijk geven van goede dressuur. Belangwek- kend was ook het voorbrengen van den Bel- gischen hengst „Jupiter" een prachtdier met 2 kleine Schotlandsche ponys. Ook de verdere artisten, die aan de uitvoe- ring van het programma medewerken, bren gen op hun gebied iets goeds, zoowel de groep met zijn „vliegende hoedjes" ,als de elastische miss Tony ,de Torleys, die hun toeren verrioh- ten op een piedestal, hoog in de tent, de groep Balageurs, die een varieerend nummer van jongleeren, accrobatiek en comisohe muziek voorbrengen, terwijl ook belangwekkend is het nummer koorddansen van Billy Johnson, en zeker niet minder mogen genoemd worden de flegmatieke sportmenschen The Jonas Brothers, die in gewoon wandelcostuum hun gesprek of wandeling onderbreken door het verrichten van hun acrobatische toeren alsof er niets gebeurd is. Ten slotte zij opgemerkt, dat de vertooning die een geruimen tijd duurt, zeer vlot ver- loopt, en dat de ruimte tusschen de nummers verdienstelijk wordt aangevuld door zeer grappige clowns, en een goed orkest zorgt voor afwisseling en begeleiding der nummers. Deze inrichting is dus voor de kermisviering een bezoek overwaard. AXEL. Een najaars-modeshow. Tot degenen die zich op het standpunt stel- len dat men in nieuwe tijden ook nieuwe banen moet bewandelen, dat ook de winkelier op het platteland niet op de klanten kan blijven wachten, doch dat ook voor deze ondememin- gen een zaakkundige reclame een eisch des tijds is, behoort zeker de heer J. Visser Koole, de eigenaar van het Magazijn „Neder- land" alhier. Door hem was de vorige week weer een modeshow georganiseerd, in het hotel „Het wapen van Zeeland". Zoowel Vrijdag als Za- DE AKTE L. O. HANDTEEKENEN EN DE PROVINCIE ZEELAND. Het aantal candidaten, afkomstig uit onze provincie, dat zich de laatste jaren aanmeld- de voor het examen L. O. Handteekenen, was zoo gering, dat, in aanmerking genomen de belangrijke opvoedkundige waarde, die goed teekenonderwijs geeft, het wel de moeite waard is hier eens de aandacht op te vesti- gen- Het is niet mijn bedoeling de geschiedems van het teekenonderwijs met zijn vele ups en downs te geven, maar wel er op te wijzen, dat het teekenonderwijs, zooals het geslacht, dat nu 40 jaar is, het gekend heeft het teekenonderwijls van geometrische kleurlooze wandplaten, van witgeverfde kuben, pyrami- den, kegels en cylinders, aangevuld met wat potten en pannen er niet meer is, of juister, er niet meer behoeft te zijn. Gelijken tred houdend met de ontwikkeling van de modeme kunst en paedagogiek, is het tegenwoordig onderwijs in teekenen veel beter psychologisch georienteerd. Het vervelende, grootendeels technische, van vroeger is veranderd en uit- gegroeid tot het meer aesthetische in den ruimsten zin van het woord; de vermetho- diekte leerstof heeft plaats gemaakt voor wat anders, n.l. voor datgene waar het kind belang in stelt. Meer dan ooit wordt in de teeken- wereld gezocht naar verbetering; er is een prachtige spanning, d.w.z. bij dife leerkrachten die het goed meenen met het teekenen en dat zijn er gelukkig nog velen. Ook is er, on- danks de knak het teekenonderwijs enkele jaren geleden, door bezuiniging toegebracht, bij vele officieele personen belangstelling. De groote beteekenis van goed gegeven tee kenonderwijs, heeft, hoewel niet voldoende, toch wel burgerrecht verkregen. Hoe mooi zeigt Prof. Dr. J. H. Gunning in zijn brochure ,,Over de cultureele waarde van teekenen, April "24", ,,dat er in alle onderwijs drie ele- menten begrepen zijn: een inteUectueel, een teohnisch en een emotioneel element, anders gezegd: alle onderwijs bijbrengt, behoort al thans bij te brengen: le kennis of weten- schap, 2e vaardigheid en 3 kunstzin of schoon- hei dsaandoening' Aan dat eerste, het intellectueele gedeelte wordt behoorlijk aandacht geschonken, maar het tweede en het derde gedeelte, het aan- brengen van vaardigheid en kunstzin of sehoonheidsaandoening, dat zoo bij uitstek door goed teekenonderwijs bevorderd kan worden, dht weten helaas nog te weinig men- schen. Ondanks emstig zoeken en „the good- will" bij ,,de kern", is al meermalen door zeer bevoegde personen geconstateerd, dat het teekenonderwijs in Nederland een chaos is, Wat zijn de oorzaken daarvan? De oudere onderwijzers hebben voor het meerendeel ver- velend teekenonderwijs gehad, waardoor ze eigenlijlk geen „teekenen" geleerd hebben. Dikwijls worden nu bij hen in het teekenuur- tje de kinderen zoet gehouden met het na- teekenen van Verkade's plaatjes of andere prentjes. De jongere krachten hebben ook niet altijd van de meest bevoegde teeken leeraren op hun week- of normaalschool les gehad. Voorts waren zij de dupe van een aan enge exameneischen gebonden leerstof. (Dit laatste is sinds een jaar of 6 verbeterd.) Last nog least, de geldelijke belooning voor het bezit van verschillende akten L. O. is voor die van teekenen vervallen. Die moet natuurlijk weer terugkomen. Zoolang die toelage voor L. O. teekenen er niet 4s, moeten we echter niet bij de pakken neerzitten. Er zijn nog heel wat hoofden van scholen die bij sollicitaties prijastellen op het bezit van de teekenakte L. O. Vak-onderwijzers in teekenen vinden we helaas niet eens op alle U. L. O. scholen (vanwege bezuiniging en gebrek aan inzicht). Den Haag heeft echter Onlangs had te Tholen een verkoop bij executie plaats ten laste van den landbouwer D., ter oorzaak van ,,aohterstallige pacht". Er werd echter door zoo goed als niemand geboden. Alles werd ingekooht door iemand uit Numansdorp tegen zeer lagen prijs. Toer. de kooper door den notaris een herverkooping wilde doen houden, werd door den deurwaar- der beslag gelegd aanigezien vermoed werd, dat er met den verkoop iets niet in den haak was. Intusschen is hieruit een procedure voortgevloeid, die langen tijld kan duren. Het ergerlijke geval doet zich nu voor, dat al de veldvruchten op het veld staan te rot- j ten, dat in de weide 11 runderen loopen, die bijna geen voedsel meer hebben, terwijl de dieren alle in erge mate ziek zijn. Reeds is j een der dieren gestorven. De verontwaardi- ging over deze wijze van doen op het eiland j Tholen is groot. Indien er binnenkort niets gebeurt, sterven al deze dieren, daar ze lijden- de zijn aan longworm (strongylus micruris). OVERVAL MET ROOF. Zondagavond zijn twee personen de waning binnengedrongen van den 82-jarigen landbou wer Van der Hout, aan den Heikant te Til- burg. De huishoudster werd door de mannen over- vallen. Zij wierpen haar een touw om den hals en terwijl 66n der mannen haar met een mes bedreigde, eischten zij geld. De vrouw gaf him vijif biljetten van tien gulden, die zij uit een kabinet haalde. Daarmee niet tevre- den ,drongen de mannen verder het huis bin nen, tot in de kamer, waar de bejaarde land bouwer ziek te bed lag. Zij bedreigden ook den man. De huishoudster wees daar de man nen op een in een hoek van de kamer staan- den trommel en toen de mannen zich daar- heen ibegaven, trachtte zij te vluchtten. De mannen achterhaalden haar echter en mis- handelden haar opnieuw. Bij de worsteling, die ontstond, werd een lamp stukgeslagen. Op het lawaai daarvan kwam een buurman toeloopen. Toen hij de woning binnenging, ontmoette hij daar do twee mannen, die op de vlucht sloegen. Hij greep een van hen beet, doch deze zeide: Er is hier een ongeluk gebeurd, laat mij los, ik moet naar den dokter. In zijn verbouwe- reerdheid liet de buurman den man los, die natuurlijk weg Hep. De politic werd gewaar- sehuwd en uitgebreide maatregelen werden getroffen om beide mannen te achterhalen, hetgeen evenwel tot dusverre nog niet is gelukt. Men beschikt over een zeer vaag signale- ment van de mannen. ZEILBOOT AFGEDREVEN BIJ SCHIERMONNIKOOG. Zondagnacht werd het reddingsstation te Oostmahom uit Schiermonnikoog gewaar- schuwd, dat men zich emstig ongerust maak- te over het uithlijven van de zeilboot van de Zeevaartschool aldaar. De boot was in de nacht van Zaterdag op Zondag, bemand met zes personen onder bevel van een der leeraren voor een oefenreis uitgevaren en nog niet teruggekeerd. Daar het intusschen zeer slecht weer was geworden werd hulp gevraagd van de reddingboot ,,Insulinde". Deze boot onder bevel van schipper Toxopeus is onmiddellijk uitgevaren. Tegen het aanbreken van den dag werden de schipbreukelingen gevonden. De iboot was reeds ver in Oostetijlke richting afgedreven en kon niet op eigen kracht terug- keeren. De „Insulinde" heeft haar op sleep- touw genomen en naar Schiermonnikoog teruggebracht. EEN VOORUITZIEND INBREKER? Een lid van het inbrekersgilde, die zich blijkbaar tegen de vroege najaarskoude wilde beschutten, heeft in een zomerverblijf te Mui- derberg, waarin gedurende de afgeloopen maanden de familie F. uit Utrecht verblijf had gehouden, j.l. Zaterdagnacht inbraak ge- pleegd, door het slot van de buitendeur te forceeren. De familie was de vorige week naar Utrecht vertrokken, maar zou nog een keer terugkomen, om de hog achtergebleven goederen weg te halen. De onbekende bezoe- ker is hen echter v66r geweest en heeft een kist met dekens medegesleept naar een nabij- zijnd boschje, waar hij de 10 dekens, welke zich in de kist bevonden, er uit heeft gehaald en ze, klaarblijkelijk op een fiets heeft weg- gevoerd. Langs den dijk werd een fietsspoor waargenomen. FAMILIETWIST TE OOSTERHOUT. In het gezin van den 54-jarigen J. M. in de buurtschap Setersche heide onder Ooster- hout, heeft een noodlottige familietwist plaats gehad, waarvan M. het slaohtoffer is gewor den. Om een onbeduidende reden was tus schen M. en zijn 21-jarigen zoon Gerrit een vechtpartij ontstaan, waarbij de zoon zijn vader flimk moet hebben afgerost. Aanvan kelijk werd aan deze ruzie weinig gewicht gehecht. Toen echter na eenigen tijd vader M. over hevige pijnen klaagde ontbood men een geneesheer, die constateerde dat drie rib- ben gebroken en in de ingewanden waren ge- drongen, zoodat overbrenging naar het gast- huis te Breda noodig werd geacht. Daar ging men over tot een operatie, aan welke M. is overleden. De zoon Gerrit, die een paging tot zelf- moord heeft gedaan, is na onderzoek van het parket uit Breda gearresteerd en in het huis van bewaring te Breda opgesloten. M. laat een weduwe met twaalf kinderen na. EEN VEELBELOVEND KNAAJPJE. Te Aldershot heeft een zesjarig knaapje terecht gestaan, dat al heel wat op zijn kerf- stok had. Zoo was hij eens aangetroffen met een autoped dien hij gestolen had. De politie stuurde hem naar huis doch vemam kor. daarop dat hij ergens een hond had losge- maakt en in een appelboom was geklommen om zich aan het fruit te goed te doen. Weer een paar dagen later werd hiji in het militaire kamp van Aldershot gevonden, van het hoofd tot de voeten met teer bedekt. Soldaten brachten hem naar het politiebureau, van- waar men hem weer naar huis zond. Zonder kousen en schoenen werd hij toen weer eens in Farnborough gevonden: hij was wegge- loopen en werd opnieuw naar huis gestuurd. Den volgenden dag liep hij kalm op straat in Aldershot, met een sigaret in het hoofd. Hij had een doosje sigaretten, lucifers en zoowat een rijksdaalder aan geld bij zich. Hij wou niet zeggen hoe hij aan de sigaretten en het geld kwam Weer werd hij aan zijn moeder teruggegeven. Een nieuwe heldendaad van hem was dat hij uit een wei faiji Aldershot een paard wegnam en er de stad mee binnenreed. Toen de politie hem onder banden nam ging het knaapje geweldig te keer. Datzelfde ge- beurde toen hij in een winkel drie petten wilde verkoopen en de bediende nadere inlich tingen vroeg. De politie zette hem toen in een observatie- huis maar na vijf minuten was hij er al weer uit gevlucht. Zijn moeder verklaarde dat zij niets met hem kon doen. Ze was vijf weken tevoren uit Devonport gekomen en toen ze daar waren had de jongen een kuiken, een kinderwagen en tal van andere dingen gestolen. Zijn vader was stoker bij de marine op Malta. De rechter besloot den jongen tot zijn 16e jaar naar een opvoedingsgesticht te sturen. AUTO BIJ VELP VERONGELUKT. Zaterdagavond omstreeks kwart voor elven had op den Amhemschestraatweg onder de gemeente Velp een zeer ernstig auto-ongeluk plaats, meldt de „Crt.". Op dat tijdstip kwam uit de richting Amhem een personenauto van de Gazelle-Rijwielenfabriek te Dieren, be- stuurd door den heer Kortlang, vertegenwoor- diger bij genoemde fabriek. Door nog niet op- gehelderde oorzaak kwam de wagen in bot- sing met een mast van de electrische tram. De schok was zoo hevig, dat, behalve de be- stuurder van den wagen, ook de brj hem in de auto zittende passagiers, de heeren Th. Willemsen en Berendsen en mevr. Willemsen, emstig gewond werden. Geneeskundige en politioneele hulp was vrij spoedig ter plaatse en ibevrijdde de slacht- offers uit hun benarde positie. Zij moesten alle vier naar het Algemeen Ziekenhuis te Amhem worden overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek de heer Th. Willemsen inmiddels aan de bekomen verwondingen te zijn over leden. De toestand van de andere slachtoffers is emstig. Nader bericht het blad: Het gezelschap, dat in den verongelukten wagen zat, had den avond doorgebracht in een caf6 te Amhem. Toen het wilde weg- rijden, heeft men getracht, hen tegen te hou den, omdat men het onder de gegeven om standigheden niet gewenscht vond, dat de heer Kortlang, die achter het stuur had plaats genomen, chauffeerde. Een agent van pol'itie sprong op de treeplank van de auto, doch de bestuurder gaf dadelijk vol gas, zoo dat de man genoodzaakt was van den wagen te springen. In een particuliere auto heeft men daarop den wagen achtervolgd, doch die stoof in voile vaart de stad door, den weg naar Velp op en was niet te achterhalen. Politie van Arnhem begaf zich even later per motor met zijlspan in dezelfde richting, doch kwam te laat. Met een vaart van circa 80 K.M. reed de aohtervolgde auto over den Amhemsche Straatweg. In de bocht bij het landgoed „Daalhuizen" verloor de bestuurder de macht over zijn stuur en een ontzettende botsing tegen een der masten van de electri sche tram volgde. De auto maakte een hal- ven slag om en kwam met den kop naar de richting Amhem te staan. Het stuur drong door de voorruit van onbreekibaar glas, die barstte, maar niet in scherven vloog. Spoe dig was geneeskundige en politioneele hulp ter plaatse; de slachtoffers werden naar het ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst al daar bleek de heer Th. Willemsen reeds te zijn overleden. Het slachtoffer is 35 jaar oud en gehuwd, doch hij laat geen kinderen na. Het stoffelijk overschot is door de Rhedensche politie in beslag genomen voor het verrich ten van seetie. De toestand van mevr. Wil- lemsen-Kortlang is emstig; er bestaat echter geen onmiddellijk levensgevaar. Zij liep ver schillende kwetsuren aan het hoofd op. De heeren Kortlang en Berendsen maken het redelijk wel; zij zullen over enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Tegen den heer Kortlang zal een strafvervolging worden in gesteld. De botsing was zoo hevig, dat de zware ijzeren trammast als 'n twijgje werd omgebogen. De wagen is spoedig wegge- sleept. Het tramverkeer ondervond veel ver- traging. WIE WEET WAAR HET KIND IS? De politie te Rijswijk staat voor de oplos- sing van een zeer moeilijk raadsel. In de maand Augustus jJ. bracht een ongehuwde vrouw uit Rijswijk, in het Academisch Zie kenhuis te Leiden een kindje ter wereld. Dit kind, dat aan den Voogdijraad werd toege- wezen, is aan de moeder afgestaan, onder het uitdrukkelijk beding, dat zij het verder zelf zou opvoeden. In het begin van Septem ber evenwel heeft de moeder het zonder voor- kennis van den Voogdijraad weggegeven aan een dame, die zich mevr. Domhof noemde. Toen de Voogdijraad bemerkte ,dat het kind niet meer bij de ongehuwde moeder thuis was, heeft deze instelling de politie om opsportog verzocht. Alle nasporingen zijn evenwel tot nu toe vruchteloos gebleven. Het kmd is af- gegeven, naar aanleiding van een adverten- tie, die voorkwam in een der Haagsche bla- den, waarin werd verzocht om ,,afstand van een baby wegens teleurstelling". Aan de administratie van het desbetreffend dagblad kan men niet meer nagaan door wie of wien deze annonce is geplaatst. De onge huwde moeder kan ook geen adres van de be- wuste dame opgeven. Ten einde nu eenig licht te verkrijgen in deze duistere zaak, verzoekt de inspecteur van de Rijswijksche politie, bekend te worden gemaakt met de verblijf plaats van de be- wuste .ongeveer 40-jarige dame en het kind. DOOR WESPEN AANGEVALLEN. Op de algemeene wandelplaats bij de be- graafplaats te Weesp, hebben eenige kinde ren met een stokje in een gat gestoken, waarin een zwerm wespen zich ophield. On middellijk vielen toen honderden wespen een der knaapjes aan, wiens gelaat nagenoeg on- herkenbaar was. Een juffrouw, die met een kinderwagen daar reed, trachtte het kmd ontzetten, doch toen vielen de wespen haar aan zoodat men haar te hulp moest komen. Ook een ander kind werd door de blijkbaar hevig vertoomde wespen gestoken. Van gemeentewege is een groote hoeveel- heid ammoniak in het gat uitgestort, met het resultaat, dat ettelijke honderden wespen verdelgd werden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2