gEMKFQDE BE RICH TEE, VandenHaagendeHagenaars Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. AmGl'MZOSTfj V welkom te Vlissingen, wat hij by de officieele ontvangst nog nader zal doen. De beer mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M. heette mede namens de andere land- bouworganisaties ook alien welkom in Zee- land en hoopte, dat de besprekingen zullen leiden tot de grondslagen voor verdere actie in het belang van den landbouw. Spr. meende dat Nederland niet achter mag blijven staan op dit gebied en juicbte het nieuwe ministe- rle van Landbouw, Handel en Nijverheid toe, mits het komt te staan onder leiding van een krachtig persoon, gesteund door deskundige ■adviseurs. Op voorstel van den voorzitter werd een telegram van hulde aan H.M. de Koningin gezonden en een telegram aan het Eerste Kamerlid Haffmans, die door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn en wien spoedig her- stel werd toegewenscht. Het congres herkoos vervolgens bij accla- matie den heer Ridder van Rappard tot be- stuurslid en deze verklaarde dit op hoogen prijs te stellen, er aan herinnerende, dat hij nu 18 jaar geleden te Middelburg voor het eerst werd gekozen. Overeenkomstig de rapporten van den Raad van Beheer van het Sloetfonds en van de Commissie tot het nazien der rekening over 1930 werden beide goedgekeurd. De rekening wijst in ontvang aan f 1877,46% en in uitgaaf 904,52%, alzoo een goed slot van 972,94 (v. j. 138,86%). Tot lid van de Commissie tot het nazien der rekening over 1931 werd gekozen de heer W. Kakebeeke te Goes. Kunnen de belangen van het Ne- derlandsche pootgoed worden ge- diend door de toepassing van de landbouwuitvoerwet Vervolgens hield de heer Dr. Ir. J. C. Dorst, consulent voor de Plantenveredeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden een inleiding over bovengenoemd onderwerp. Spr. wees er op, dat de uitvoer von poot- aardappelen in de laatste jaren met groote sprongen vooruit is gegaan, doch helaas groote hoeveelheden minderwaardig poot- materiaal onder schoonklinkende, niets zeg- gende of rhisleidende schijncertificaten wor den verkocht. Dit schaadt den goeden naam en drukt de prijzen van te velde goedgekeurde aardappelen. Belangrijke hoeveelheden aardappelen van goede kwaliteit worden door een groot aantal handelaren onder hun eigen plombe en zgn. „eigen certificaat" naar het buitenland ver- zonden. Daarby komt nog de verscheidenheid van certificaten van verschillende keurings- diensten. De toestand laat steeds de moge- lijkheid open, dat groote knoeierijen onge- straft plaats vinden, tot groote schade van den welwillenden producent en den bonafiden handel. Voorlichting in het buitenland, hoe nuttig en noodig ook, kan niet voorkomen dat een minderwaardig product onder Neder- landsche vlag over de grenzen gaat. De landbouwuitvoerwet biedt gelegenheid voor steun van de regeering, doch een ver- keerd opgezette controle kan meer bederven dan verbeteren. Verschillende moeilijkheden staan de toepassing in den weg, waarvan de voomaamste zijn, dat aan de aardappelknol niet is na te gaan of deze al of niet geschikt is voor pootgoed, doch alleen een voorafgaan- de keuring te velde een voldoende, doch niet absolute zekerheid kan geven; dat op keu- ringsgebied groote versnippering bestaat; dat er een groot verschil is in geschiktheid voor de winning van pootgoed, in de diverse deelen van Nederland en sommige streken geheel ongeschikt zijn; dat het product moei- lijk te merken en tijdens bewaring en ver- voer gevoelig voor kwaliteitsvermindering is; dat de lange weg van den Nederlandschen teler tot den buitenlandsehen gebruiker moeilijk te controleeren is en dat al naar ge tting van de marktverhoudingen sommige par- tijen of als pootgoed 6f als consumptiewaar worden verkocht. Voor een doeltreffende Rijkscontrole zou noodig zijn: Het zwaartepunt te leggen bij ae veldkeuring; meer centralisatie op keurings gebied en strenge controle op elken keurings- dienst; een gemeenschappelijk kenteeken voor alle aardappelen, welke als pootgoed worden uitgevoerd, met handhaving van een duide- lijke aanduiding van de streek van herkomst en gelegenheid tot het voeren van een eigen handelsmerk; uitvoervergunning aan erkende handelaren voor aardappelen, welke als poot goed worden uitgevoerd en voldoen aan be paalde eischen; uitvoerverbod voor aardappe len, welke men als pootgoed zou willen uit voeren, doch welke niet voldoen aan te stel len eischen; terwille van de controle op na leving der voorschriften voor pootgoed ge lijktijdig een regeling treffen voor consumptie- aardappelen en een orgaan, waarin producent en handel zijn vertegenwoordigd, worde, on der Rijkstoezicht, belast met de uitvoering Spr. vond gelegenheid een en ander niet voorbeelden uit de praktijk toe te lichten en om te wijzen op de bepaalde soorten van poot goed, dat in de verschillende landen wordt gevraagd. Na de toegejuichte inleiding heeft de heer Jhr. Van Vredenburch, landbouwconsulent in Belgie, er op gewezen, dat Nederland een be- roemde naam heeft, maar er zijn altijd men- ^eS,-,die daarvan misbruik willen' maken. Dit blijkt dikwijls in Belgie en waarschijnlijk ook in Frankrijk en Italie. Men hoort ver schillende namen van exporteurs, die blijken met te bestaan, weet men ze toch te vinden dan duiken ze later weer onder een anderen naam op. Maar met dat al blijven zij een ernstig gevaar. De Belgische pers, zoowel de landbouwpers als de algemeene helpt krach tig het kwaad bestrijden. Het kwaad ontstaat oor het gebrek aan controle op den uitvoer en daarvan maken de scharrelaars gebruik Er moet een rijksmerk komen en landbouw en handel moeten samengaan in het belana van den goeden Nederlandschen naam. Spr hoopte, dat deze stem uit den vreemde eeni- gen invloed hierop zal hebben. De heer Dr. J. J. l. van Rijn, landbouw consulent voor Italie, wees er o.a. op dat de bonafide handel met veel moeite den weg tot export heeft gebaand en dan komen de haaien er op af. Daarom kan spr. zich geheel met het betoog van den heer Ir. Dorst vereenigen Ook m Italie dringt men er ,<pp aan het slechte goed er uit te houden. De voorzitter bracht den heer Dorst harte- lijk dank voor zijn leerzame inleiding en wees ook op het groote belang van dit vmagstuk. Hierop schorste de voorzitter het Congres tot Vrijdagmorgen half tien, na herinnerd te hebben aan de officieele ontvangst ten stad- huize op Donderdagavond te 8 uur. Officieele ontvangst. Donderdagavond te 8 uur werden de deel- nemers aan het Congres officieel in de Raad- zaal door het gemeentebestuur van Vlissin gen ontvangen, zulks bij monde van den bur gemeester, den heer C. A. van Woelderen, die alien welkom heette en er aan herinnerde, dat het congres in Zeeland bijeenkwam te Mid delburg in 1862, 1913 en 1921, te Goes in 1851 en 1890; en te Zierikzee in 1874 en 1902, en daarom uit ervaring weet hoe groot hierde belangstelling en geestdrift voor zijn nuttigen arbeid be taat. Spr. stelt het op hoogen prijs, dat nu Vlissingen is gekozen, het Zeeuwsche verkeersknooppunt, dat het aan zijn trias haven, industrie en strand dankt, dat het ge- groeid is tot Zeeland's grootste gemeente, maar waar landbouw en veeteelt weinig wor den beoefend. Men ziet blijkbaar het belang in van een bloeiende export-centrale voor 1-3 Zeeuwsche producten, en bezoekt daarom cie Zeeuwsche havenplaats, die over 1 tot 2 jaar voor het snelverkeer geoutilleerd zal zijn. De genoemde steden zullen steeds de Zeeuwsche landbouwcentra bij uitnemendheid blijven, in wier bloei spr. zich harteiyk zal verheugen, maar het nijvere Vlissingen behoeft geen eenigszins uitzonderlijke positie meer in te nemen, want bij een modern geoutilleerd agrarische provincie behoort tegenwoordig een goede haven, de poort waardoor nieuwe welvaart moet kunnen binnentreden. Spr. wees er dan op hoe de Z. L. M. in den- zelfden tijd en door dezelfde gedachten gebo- ren is als het Congres en een overwegenden en hoogst nuttigen invloed op den Zeeuwschen landbouw en veeteelt uitoefent. Door gemeen- schappelijke actie van beide organisaties is de beoefening van den Nederlandschen landbouw en veeteelt in wetenschappelijke banen ge- leid, waardoor de boeren een geheel nieuw peil van ontwikkeling hebben bereikt. Voor alle nieuwe dingen op gebied van landbouw en veeteelt staan ook de Zeeuwen voorop in hun dankbaarheid en daarom worden alien met zooveel instemming begroet. Men zit nu helaas midden in de malaise, maar men zal ze evenals na de 80er jaren weer te boven komen en weer schijnt het beter nieuwe kracht te putten dan op een congres in Zeeland, waar sinds eeuwen het luctor et emergo geldt. Ware er niet de ellendige steeds toenemende werkloosheid, dan zou spr. het eigenlijk goed willen noemen, dat ook in het economisch leven eb en vloed elkaar afwisse- len, want moeilijke tijden kunnen stalend, verbeterend, louterend, zuiverend werken. Spr. wenscht de vereeniging en de met haar samenwerkende organisaties toe, dat mannen van stavast thans de leiding zullen houden, aan wie de landbouwers ook hunne belangen zullen toevertrouwen, ook als betere tijden weerkomen. Spr. hoopt, dat het congres in alle opzichten zal welslagen en de congres- sisten in het hotel van de Zeeland tevreden zullen zijn en van de excursie over Walcheren een blijvend aangename herinnering zullen bewaren. De voorzitter, die sinds het congres te Middelburg in 1913 de congressen leidt wenscht spr. een lang voorzitterschap toe en stelt een dronk in op den voortdurenden groei en bloei van het Congres. (Applaus.) De voorzitter van het congres, de heer Ridder van Rappard, zeide, dat het wellicht wat vreemd heeft geleken, dat men er prijs op stelt te Vlissingen bijeen te komen, waar men geen overwegende landbouwbelangen heeft. Maar al is het waar, dat de Vlissin- gers izich niet veel van den landbouw hebben laten gelegen liggen, dat Vlissingen aan den zeekamt ligt, toch heeft het ook de belangstel ling van den landbouw. Spreker heeft zich meermalen op de hoogte gesteld van de plaat- sen waar het congres vergaderde en van haar geschiedenis en hoewel het niet makkelijk zal gaan den burgemeester van Vlissingen, die een bekend historicus is, lets nieuiws daarom- trent te vertellen, toch zijn er onder de aan- wezigen wellicht met wie dit wel het geval is. Het is toch ook voor den landbouw van groot belang, dat Vlissingen het eerst in 1572 het juk der Spanjaarden afwierp, toen Alva na den val van den Briel, nieuwe troepen in Vlissingen wilde vestigen, die echter op aanraden van Jan van Kuijk niet werden toegelaten, terwrjl men de kleine bezetting Walen uit de stad joeg. Dit was op 6 April 1572. Het is van belang dat Vlis singen zooveel zeehelden heeft gekend, als de Evertsen, de Bankerts, Jan en Joost de Moor, Engel de Ruijter en ten slotte onzen grooten zeeheld Michiel. Het is van groote beteeke- nis, dat Vlissingen steeds een der 7 groote havens is geweest, dat er een der grootste scheepswerven en machinefabrieken is geves- tigd, dat de Zeeland de krachtige keten vormt tusschen 't vasteland en West-Europa. Spreker stelt de vraag of geen der aanwe- zigen zich aan een misbruik heeft schuldig gemaakt omdat hij anders het gevaar voor toepassing van de oude straf, het loopen met een keten van steenen, zou moeten onder- gaan. Dat er in 1566 22 schepen met wiijln uit Spanje en Frankrijk aankwamen, is een blijk van band met den landbouw en dit is ook de naam Kaaskade, die wijst op den export van dit artikel. Spreker weet, dat ook Vlissingen lijdt onder moeilijke tijden, maar hoort, dat door de verbetering der haven een tijdperk zal aanibreken van nieuwen bloei en wenscht den burgemeester, dat hij nog lang aan het hoofd moge staan van de plaats, die Karel V reeds noemde: De Sleutel der Nederlanden. Spreker wijdde een dronk op den voorspoed van Vlissingen, van den burgemeester en van den raad. (Instemming.) Na deze ontvangst had een samenzijn in Brittannia plaats. EEN ONVOOItZICHTIG YVIELRIJDER. Woensdagavond reed te Oudkarspel de heer Kos op een rijtwiel, toen twee politie- agenten hem opmerkzaam maakten, dat zijn lantaam niet brandde. In plaats van af te stappen ,reed hij zoo snel mogelijk door en kwam daardoor in botsing met een wielrijder. De heer Kos kwam te vallen en Week een zware hersenschudding te hebben bekomen. DAME DOODGEREDEN. Dinsdagavond had te Enschede een ernstig ongeluk plaats. De 52-jarige mevrouw Kui- per, uit Nieuwe Pekela, stapte uit de auto van den heer Sypkes. Zij wilde vervolgens achter den wagen om den weg oversteken naar de waning van den heer S., doch werd gegrepen door een vrachtauto, welke uit tegengestelde richting kwam. De dame werd bij den beer S. binnengedragen, waar de te hulp geroepen geneesheer slechts den dood kon constateeren. LEELI.JKE VAX. Terwijl de 63-jarige P., koster van de R.-K. kerk te Grave, werkzaamheden in de dak- goot van het gebouw verriohtte, stortte hij omlaag. De man brak beide armen en bee- nen en liep ook zware inwendige kneuzingen op. In zorgwekkenden toestand is hij opge- nomen in het plaatselijk ziekenhuis. FRAUDE DOOR TEWERKGESTELDEN. Van de bij de Schipbeekverbreeding tewerk- gestelden zijn 22 ontslagen wegens fraude in het werk en wel 17 uit Wamel en 5 uit Utrecht. De ontslagenen hadden zand, dat weggekruid moest worden, in de beek ;ge- worpen om zich zoodoende voor meer ver- werkten grond te laten betalen. AANVAX VAN ROOVERS OP EEN RIJDENDEN TREIN. Gemaskerde roovers hebben op het Roe- meensche station Timis gepoogd een rijden- den trein aan te vallen. Er ontspon zich een kort revolvergevecht. De machinist gaf ten slotte volop stoom, zoodat de trein ontkwam, Bij de schietpartij werden vier passagiers licht gewond. VLIEGON GELUK. Nabij het kamp te Seisenbom in het ge- j annexeerde gebied, waar door de Belgische veldartillerie schietoefeningen worden gehou- den, is een met twee officieren bemand vliieg- tuig van 3300 meter hoogte te pletter ge- vallen. De beide mannen in het vliegtuig, een kapitein en een luitenant van het achtste regiment veldartillerie, werden met gekloof- den schedel opgenomen. In hopeloozen toe- stand zijn beiden naar het militair hospitaal overgebracht. DE SNELSTE TREIN. De Cheltenham Flyer heeft het wereldsnel- heidsrecord, dat hij op de lijn Swindon Paddington gevestigd had, alweer verbeterd door dezen afstand thans in den tijd van 39 minuten af te leggen, d.w.z. met een snelheid van 80 mijl, of 132 K.M. per uur. Nog deze week zal de trein een nieuwen aanval op zijn eigen tijd doen. EEN FAMILIE DOODGEVROREN. Naar uit St. Johann bij Pongau wordt ge- meld, is een geheele famil-ie het slachtoffer ge worden van de koude in de bergen. In de nabijheid van het Hoebkonig-Schutz- haus werden de beambte Karl Hauptmann met vrouw en doohter gevonden. De beide vrouwen waren reeds gestorven. Hauptmann zelf werd in totaal uitgeputten toestand doch levend aangetroffen. Hij is echter tijdens het transport naar het Arthurhaus overleden. VIJF PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In het dorp Traestrada is de bliksem inge- slagen in een boom, waaronder 4 mannen en twee' vrouwen waren gaan schuilen. De vier mannen en een der vrouwen werden gedood. De andere vrouw werd geheel verlamd. ALCOHOLVERGIFTIGING BIJ EEN BEGRAFENISMAAL. In het dorp Mozejki, in de omgeving van Wilna, was een rijke boer overleden. Na af- loop der begrafenis richtte de weduwe een maaltijd aan, waar de flesch met sterken drank rijkeiyk rondging. De gevolgen zijn ontzettend. Dertien boeren moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Voor hun leven wordt gevreesd. De sterke drank was ge- fabriceerd in een geheime distilleerderij. De politie heeft drie „distillateurs" aangehouden. AKELIGE VONDST TE ANTWERPEN. Spoorwegarbeiders vonden dezer dagen op angeveer 500 meter afstand van het Dam- station te Antwerpen, een onthoofd lijk op de spoorbaan. Het was het verminkte lichaam van Hendrik Bosmans, 19 jaar oud, wonende Van Duysstraat 31 te Antwerpen. De onge- lukkiige was eveneens spoorweganbeider en had den vorigen dag het werk in normale omstandigheden verlaten. Men verdiept zich in gissingen betreffende zijn aanwezigheid op de plaats waar zijn lijik werd gevonden. Op enkele meters afstand van deze plaats is een blok, waar steeds iemand aanwezig is. Het parket, dat verwittigd werd, gelastte de lijkschouwing van den ongelukkige en in- tusschen wordt onderzocht in welke omstan digheden hij om het leven kwam. EEN VERMAKELIJK INTERMEZZO IN HET LAGERHUIS. In het Britsche Lagerhuis heeft zich dezer dagen, naar het N. T. A. meldt, een grappig voorval afgespeeld. Het is regel dat een afge- vaardigde, wanneer hij tijdens het debat een vraag aan den speaker wil richten, zijn hoed opzet. Een arbeidersafgevaardigde, die een vraag wou stellen, kon echter op het beslis- sende oogenblik zijn hoed niet vinden. Hierop gaf mevrouw Manning, vrouwelijk afgevaar- digde voor Oost Inlington, haar mannelijken collega haar hoed te leen, die weliswaar naar de nieuwe mode op een bolhoed geleek, doch met twee groote veeren versierd was. Een ander hulpvaardig lid zette den spreker den dameshoed op het hoofd. Toen deze merkte, dat hij met vreemde veeren getooid was, rhkte hij zich den hoed van het hoofd. Zijn partij- genooten begonnen hierop een wilde jacht naar den hoed, die eindelijk weer in het bezit van zijn eigenares kwam, maar vrijwel on- herkenbaar was geworden en zijn veerentooi had verloren. Onze wethouders. Een man als: Van Vuuren. Pick pockets en consorten. De Haagsche wethouders-crisis, thans tot een oplossing gekomen, waarvan gezegd wordt dat ze nog wel „een staartje" zal blij ken te hebben, is geworden tot een kwestie waaraan bladen van diverse politieke pluimage kolommen-lange bespiegelingen heb ben gewijd. Men heeft hier dan ook te doen met ietsi zeer-bijzonders. De katholieke Raads-fractie heeft den len September j.l. verklaard, zich in haar geheel te zullen onthouden van het deelnemen aan de vorming van 't Dagelijksch Bestuur onzer gemeente. Daar zij met betrekking tot de grondpolitiek zich niet verkoos de wet te laten voorschrijven speciaal door de sociaal- democraten. Dat is haar heilig recht. En bovendien verdiende hare houding in deze alle respect. De katholieke wethouder Quant weigerde dan ook het hem toevertrouwde mandaat in het college van B. en W. All right!Een week verliep. Waarna dezelfde katholieke fractie „haar draai nam", met de kleinst-mogelijke meerderheid te kennen gaf, dat zij wel een wethouders-zetel zou aceepteeren. En de heer Quant, die zijn mandaat als Haagsch aedilis ofte wel Sche pen toch maar aanvaardde, was... de man, wiens stem in de katholieke fractie den door- slag gaf voor den zooeven door mij genoem- den draai"! Dit zijn inderdaad extra-ordinair-vreemde dingsigheden. Z66 zonderling, dat ik niet kan nalaten, er ook voor uw lezerskring even de attentie op te richten. 't Allerergst voor onze katholieke Raads-fractie is wel, dat een zoo hoogstaand, algemeen geeerde figuur als de heer Van Vuuren ontslag heeft genomen daartoe door het met den wethouderszetel gebeurde als man van karakter genoodzaakt, als Raadslid. Dat is het eind van een eer- vollen dienst-staat twintig jaren tellend. De heer Van Vuuren heeft indertyd, zon- der dat iemand de geringste pressie op hem uitoefende, ontslag genomen als wethouder, omdat hij van oordeel was dat het niet moge lijk is, in dezen tijd, tegelijk Tweede Kamer-lid en wethouder van een groote ge meente te zijn, zonder dat het richtig vervul- len van al wat van een ernstig en ijverig man vereischt wordt voor beide functien, in de verdrukking komt. Algemeen is Van Vuu- ren's aftreden toen betreurd. Men weet, hoe- veel gezag deze katholieke afgevaardigde in ons Lagerhuis heeft. Het voordeel van zijn ontslag als Raadslid is zeker, dat hij nu zijn voile kracht kan wijden aan het Kamerlid- maatschap. Niemand, hem ook slechts op- pervlakkig kennend had van den heer Van Vuuren, na het besluit der fractie, waar van hij de leider was, iets anders verwacht dan dat hij uit den Haagschen Raad zou ver- dwijnen. Er gaan geruchten, dat men den heer Quant niet zoo heelemaal „rustig" op zijn wethouderlijken zetel zal laten zitten, voor- zoover het centraal gezag in zijn partij daar- op invloed kan uitoefenen. Byaldien daar toe aanleiding mocht bestaan en 't van ge- noegzaam algemeen belang mocht wezen, kom ik op de zaak allicht nog eens terug. 't Wemelt en krioelt hier nu van pick pockets, hotel-ratten en nog andere leden van internationale en „nationale" boevenbenden. Niet langer dan dag-van-gisteren geleden ontmoette ik een meneer, die miij in het diep- ste geheim toevertrouwde, de man woO heelemaal geen soesah met de politie hebben, dat iemand hem aan leestafel in centrum van Haagsche stad z'n portefeuille met in- houd van over de tweehonderd pop gerold had. Daar kon hij een eed op zweren. Gelukkig had-ie taschje met waardevollen inhoud in een minder gemakkeiyk te bereiken zak van toilet. Van mij was geen geldschat te rooven. Maar toch nam ik maatregel van iet-wat- terugschuiven. Teneinde te beletten, dat de beroofde sin- jeur me zou ontlasten van het kleine bedrag dat ik bij me droeg. 't Is nu inderdaad bar-gesteld met de diverse „ratten". En de Haagsche politie speurt en spiedt op de internationale bende, op deze wereld- stad in wording plots losgelaten. Twee dagen geleden stapte-af, zooais sinds jaar en dag de gebruikelijke term luidt, aan een onzer fijn-te hotels: een per luxe- auto aangekomen meneer met ,,particulieren- secretaris". Zonder koffers of bagage van beteekenis. De bedienden zouden volgen. De gast was diplomaat. Schreef in het hotel-boek met langen naam. Deed schrikkelijk-hautain. Bestelde souper met duren wijn. Ook voor secretaris. De heeren smulden. Den volgenden ochtend werd frugaal de jeuner aangebracht. Ze smulden nogmaals. Auto kwam voor. Ze reden weg. Moeten nog terugkomen. Dat zijn kleinigheden in den maalstroom der modeme oplichterij en afzetterij. Wie nu op een Haagsche tram stapt met duiten-op-zak, hij of zij passe op!... De lang- vingerigen zijn overal. 't Gaat lijken op de wespen, die ons den stervenden nazomer van 1931 bederven. EIBER. HYACINTHEN OP GLAZEN. Het in bloei brengen van bloembollen in de kamer is een heel aardig en prettig werk, mits mislukkingen ons dit genoegen niet ver- gallen. En dit laatste gebeurt helaas nog maar al te vaak en dan is Leiden in last. Ieder jaar ontvang ik via de redactie ontzagwekkende stapeltjes brieven over mislukkingen, met het vriendelijk verzoek de oorzaak hiervan aan te geven. Ieder vakman kent dit jaariyksche klachtenliedje van buiten. Aanvankelijk ging het uitstekend met de bollen, de wortels ont- wikkelden zich in het donker goed, de bloem- neus kwam nieuwsgierig voor den dag en dan was het plotseling mas, het bleef een onoog- iyk en leelijk propje gespeend van iedere schoonheid, welke na enkele weken van er- gernis naar de vuilnisbak werd verwezen. Verreweg het leeuwendeel dezer klachten is te wijten aan te weinig geduld by het in bloei trekken. Velen beginnen met de fout te laat de bollen te bestellen en trachten dit te her stellen door de bollen te vroeg in het licht te brengen. De meest heetgebakerden brengen reeds einde October de bollen in het licht en hebben dan ook de zekerheid dat de teleur- stelling over de mislukking kort en snel is. Begin daarom steeds met vroegtijdig de bollen by een solied adres te bestellen en plaats de ontvangen bollen reeds einde Aug. op de glazen. Eind Augustus op glazen ge- plaatste bollen kunnen in de tweede helft van December zoover ontwikkeld zijn dat ze in het licht geplaatst kunnen worden. De wortel hebben zich dan flink en tot op den bodem van het glas ontwikkeld en de door de om- sluitende en naar buiten ombuigende bladaren en bloemknop hebben dan een lengte van on- geveer 7 k 9 c.M. bereikt. Tot dien tijd blijven de glazen in 't donker op een koele en vorstvrije plaats. Een donkere kast of een goede kelder is daarvoor een ge- schikte plaats. Moeten de bollen in de kelder gezet worden dan plaatsen we over de glazen een omgekeerde kartonnen doos of iets derge- lijks, omdat ze anders nog te veel in 't licht staan. Van tijd tot tijd worden ze geregeld ge'inspecteerd en zoo noodig worden de glazen steeds bijgevuld. Bij het plaatsen op de glazen en later ook bij het byvullen mag het water de onderkamt der bollen niet raken, daar anders zeer gemakkelijk rotting optreedt en dan loopt het ook mis. Zoodra de bollen in het licht kunnen, plaat sen we ze vlak voor het venster, liefst in een niet te warme kamer of serre en in ieder geval zoo ver mogelijk van de warmtebron verwijderd. De overgang vanuit het donker naar het licht is zeer groot en daarom zorgen we de eerste dagen er voor dat ze niet in de zon komen. Te weinig licht is echter eveneens gevaarlijk, daar dan de bladeren en de bloem- stengel spoedig slap worden en knakken. Het geregeld draaien der voor de ramen geplaat- ste bollen bevordert het symetrisch op- groeien. Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos- heid, gebruik dan Foster's Maagpilllen. 0.65 pa flacon. Te Ter Neuzen by Firma A. van (jverbeette Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ingez. Med.) Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn<5's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. HOKKEN-BOUW EN INRICHTING. Kippen van een arts krygen geen luizen. Ik had deze week mijn artikelen over de mineralen in de voeding willen vervolgen, maar er zijn zoo'n massa brieven ingekomen, dat ik die eerst weer eens, voorzoover my dat leerzaam voorkomt, in een artikel wil ver- werken. Een lezer vraagt mij: Mijn broer zou graag kippen houden, maar heeft bijna geen grond. Daarom wil hij ze bijna altyd binnen houden. Hij wil een hok bouwen van 6 X 4 M. Hoe- veel kippen kan hy daar in doen? Hoe moet het hok ingericht worden? Isvoer met gemengd graan met karnemelk als drank en groenvoer daarvoor goed geschikt? Kippen binnen houden kan tegenwoordig heel goed, alleen eischt het veel aan zorgen wat reinheid betreft. Meer dan twee kippen per vierkante meter mag men niet nemen, dus moet men in dit hok niet meer dan 50 kippen zetten. Het hok kunt U gewoon in- richten, alleen moet aan het volgende ge- dacht worden: De kippen hebben veel licht noodig vooral by voer- en drinkbakken en de kippen moeten veel frissche lucht hebben en zoo mogelijk directe zonnestralen, die niet door glasramen van hun nuttig werkende ul- tra-violette stralen beroofd worden. Hieruit volgt dus: veel licht in het voor- front en de ramen dusdanig bevestigd dat ze gemakkelijk gedeeltelijk of geheel geopend kunnen worden. Het beste is boven en be- neden ramen te nemen geheel openslaande, de bovenramen aan schamieren hangend en be- neden naar buiten slaande, of op de schar- nieren rustende en dan naar binnen open- gaande. Met slecht weer houdt men dan de beneden- ramen dicht en ventileert door de boven ramen meer of minder open te zetten of des- noods met aparte luchtschuiven onder den rand van het dak aan te brengen. Bij goed weer en vooral bij zon moeten de benedenramen wijd open of geheel weg, zoo dat dan de zonnestralen direct op de kippen kunnen vallen. Het spreekt vanzelf dat alle raamopeningen van binnen met gaas bespan- nen moeten worden. Zet de voer- en drink bakken op een soort tafeltjes die ongeveer 80 c.M. hoog zijn. Dat zal U groote voor- deelen opleveren in den vorm van reinheid en bovendien behoudt U de geheele bodem- ruimte voor de kippen. Vergeet voor deze altijd opgesloten kippen voor al niet een flinke gritbak en een flinke zandbak van b.v. een vierkante meter oppervlakte, omgeven met een plank van een 20 c.M. hoog. Denk er ook om eenige electrische contacten aan te leggen voor de winterverlichting van het hok. Het door U genoemde voer bevat voor vast- zittende kippen in een hok, die uit den aard der zaak in het komende seizoen weinig di rect zonlicht zullen genieten te weinig lever- traan. Voeg er daarom 1 levertraan aan toe in Uw geval. Met groenvoer zou ik in dit geval niet veel knoeien. Als U het heeft is knol heel goed. Hang deze aan touwtjes in het hok, iets boven de hoogte van een kip, dan hebben ze wat te doen om het er af te pikken. Pas op voor gemaaid gras. Dat geeft vaak aanleiding tot krop, maag- of darm- ontsteking. Gras, althans malsch gras is goed in de wei. De kippen pikken er dan zelf stukjes af. Gesneden gras, vooral als het taai is, is gevaarlijk. De kippen kunnen daar geen stukjes afbyten, slikken de lange bla den geheel in en dan loopt het vaak mis. On- langs had ik een geval waarbij iemand zijn halfwas kuikens extra goed dacht te doen met gemaaid gras. Hij kreeg flinke sterfte en schreef dit aan coccidiosis toe, totdat by een ingesteld onderzoek bleek, dat alle kui kens aan verstopping door het gras stierven. Een tweede lezer vraagt: Welk graanvoer moet ik by... meelvoer geven? Zooais ik vroeger al eens uitgelegd heb be hoort feitelijk het meelvoer ingesteld te zijn op het graanvoer en omgekeerd. Maar heel vaak kan men met graanvoer volstaan door gewoon gelijke deelen mais, tarwe en haver te geven. Bij koude winterdagen 2 deelen mais tegen een deel tarwe en haver. Al de poppenkast die soms in handels-gemengd graan wordt aangetroffen is heelemaal niet noodig. De meelvoer is meestal al verschei denheid van grondstoffen genoeg. Denk er eens om het graanvoer in afgemeten hoeveel- heid een paar maal per dag uit bakken te voeren als gij den tijd daar voor hebt) en niet meer op den grond te strooien in het hok. Niet dat de kippen er vies van zijn om hun eten tusschen hun eigen uitwerpselen weg te moeten halen, maar hygienisch is dat zeer zeker niet. Het heet dat de kippen door dat hopelooze gekrab lichaamsbeweging krygen. Of ze dat in die mate noodig hebben is de vraag, of liever, het is al gebleken dat het heelemaal niet noodig is. Wanneer U ze een goed aseh-zandbak geeft hebben ze op een hygienische manier daar veel meer plezier en nut van en zet dan voer- en drinkbak maar 80 c.M. hoog en op een afstand van ettelijke meters van elkaar. Dan worden ze zelf ge- dwongen hun tijd door te brengen in wande- lingen tusschen voer- en drinkbak, afgewis- seld bij wijze van een dansje door het om- hoog wippen naar de voer- en drinkbakken. In tijden van veel ziekte, die we nu tegemoet gaan, is hygiene een eerste vereischte en het voordeel is dat deze methode bovendien nog heel goedkoop is ook. Een arts in het Oosten des lands wil in een boomgaard van 55 bij 55 M. kippen gaan hou den en er een goed hok in zetten. Hij vraagt welk soort kippen, e6n of meer soorten en hoeveel kippen en hoe groot het hok. Hij wil zoo vroeg mogelijk jonge kippen koopen om in het voorjaar zoo vroeg mogelijk eieren te hebben. Bovendien middelen tegen luizen en dergelijke. Hier wordt dus als het ware eventjes den boer de kunst afgevraagd, in de gauwigheid alles over de kippenhouderij. Ik zou U dit aanraden: Wendt U tot... inzake een drietal hokken ieder van 100 kippen. U heeft 55 X 55 meter boomgaard en in een goede boomgaard met gras kunt U per 10 vierkante meter wel 1 kip zetten. U kunt dus ongeveer 300 kip pen houden. Nu kan men deze in een hok zetten, doch ook al weer uit hygienische voor- zorgsmaatregel en om de kippen beter te ver- spreiden zijn 3 hokken van 100 (of nog beter 6 van 50) meer aan te bevelen. Koop slechts <5£n soort kippen en wel Witte Leghorns. Die doen het bij U in de streek best. Vraag daar toe het adres van een fokker aan bij den heer Schilt, secretaris der Ned. Fokkers-Vereeni- ging te Groenekam. U krijgt dan met de meeste kans op zekerheid goede waar, doch moet er bij als voorwaarde stellen dat de be treffende fokker minstens al twee jaren bij de landelijk georganiseerde pullorumbestrijding aangesloten geweest moet zijn. U zult dan voor deze jonge hennen meer betalen dan U gedacht had, doch zult er ook heel wat meer mee bereiken dan U verwacht. U wenscht n.l. een goed bedrijf te beginnen met prullen die pas in het voorjaar aan den leg gaan en krijgt nu een goed bedrijf met goede hokken en goede kippen die U in November al heel wat fijne eitjes zullen bezorgen. Deze eitjes kunt U waarschijnlijk met Uw gezin lang niet allemaal op. Uw patienten zullen dus ook dubbel en dwars van de kippetjes genieten. Tob niet over luizen of dergelijk ontuig. Een arts die kippen houdt en begint met goed materiaal heeft geen last van luizen by zyn kippen. Dr. TE HENNEPE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6