Fer iduzensche Courant Tweede Blad. binnehland. BUITEHLAID, Maandag 21 Sept. 1981. Mo. 873 6 Onze Adverteerders. TER NEUZEN, 21 SEPTEMBER 1931 MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Het 83ste Landhuishoudkundig Congres. VAN T.fT> TWEEDE kamer. Tot opvolger van. den heer A. B. Kleere- koper zal tot lid van de Tweede Kamer wor- den benoemd verklaard, Ds. J. L. Faber, Ned. Herv. predikant te Zutfen. SPEC li EAT IE A LA BAISSE. Vragen van het Tweed,e KamerUd Boon aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Het Tweede Kamerlid Mr. Boon heeft de volgende vragen tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gericht: Is het den Minister ibekend, dat het be- stvur van de Vereeniging voor den Effecten handel niet de hand houdt aan het a^ike uit het reglement voor den Geld- en Effec- tenhandel, dat voorsohrijft, dat levering van gekochte fondsen in het algemeen moet plaats vinden uiterlijk den vierden dag na het slui- ten van de transactie? Is de Minister niet van oordeel, dat hier- door de speculatie A la baisse sterk wordt bevorderd, waarvan in het bijzonder mis- bruik wordt gemaakt door internationaal opereerende groepen en waardoor tal van intrinsiek voortreffelijke fondsen tot afbraak- prijzen op de markt worden geworpen, door- dien een angstpsychose het publiek heeft be- vangen en groote en kleine beleggers zich tot iederen prijs van him bezit, al of niet gedwongen, ontdoen? Is de Minister niet van oordeel, dat deze praktijken uitermate zouden worden bemoei- lijkt, wanneer niet slechts aan deze bepaling streng de hand werd gehouden, maar boven- dien levering binnen 24 uur verplicht zou worden gesteld? Is de Minister bereid, van zijn bevoegdheid, hem kraehtens art. 2 der Beurswet 1914 ge- geven, gebruik te maken door met den mees- ten spoed voorschriften in bedoelden geest te geven of te doen geven GEEN BEURSSLUITING. Naar het „Handelsblad" vemeemt heeft het bestnur der Vereeniging voor den Effec- tenhandel te Amsterdam met dat der Ver eeniging van Effectenhandelaren te Rotter dam en van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie, een langdu- rige vergadering gehouden, waaraan ook de regeeringscommissaris, de heer J. A. van L/uysterburg, deelnam. In deze vergadering werd de huidige toestand uitvoerig besproken. Ooli werd het vraagstuk van beurssluiting onder het oog gezien. Met algemeene stemmen besloot de verga dering geen voorstellen te doen aan den Minister van Financien om tot sluiting van de beurzen over te gaan. Door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel zal bij het vaststellen van - ^le Prijscourant ten scherpste worden toege- zien, dat de koersen niet ten onrechte en noodeloos worden gedrukt door invloeden, welke bun grand niet vinden in de werkelijke marktpositie. Aldus zullen excessen worden tegengegaan. Eenstemmig acihtte de vergadering zich verplicht het publiek ten sterkste te waar- scbuwen zich niet door een paniekstemming tot ongemotiveerde verkoopen te laten ver- leiden. In het manifest wordt het personeel opge- roepen de voorwa/arden te scheppen om zich niet alleen eventueel te kunnen verweren tegen aanvallen op het levenspeil, doch om den eisch „terug wat ons is ontnomen" naar voren te kunnen brengen. TEGEN DE ZIGETJNERS. De vorige week waren in de buurt van de Nederlandsch-Belgische grensgemeenten Moer- beke, Selzaete, Saffelare en anderen talnjke Zigeuners met hun woonwagens gestatio- neerd. Het „Laatste Nieuws" schrijft, dat de Nederlandsche politie, zoodra zij hiervan op de hoogte was, een scherpe grensbewaking heeft ingesteld om te voorkomen, dat deze menschen Nederland binnen komen. „Verleden zomer", aldus het blad, „hebbeo wij dergelijken strijd beschreven aan de Bel- gisch-Fransche grens te La Marliere, bij Moeskroen. Een groep Zigeuners, uit het Noorden van rijkswachtbrigade tot brigade geleid, werd op Fransch grondgebied gejaagd, zonder dat de eenige tolbeambte, die daar stond, het kan beletten. Onze gendarmsn stelden zich dan aan de grens op en hieldea dag en nacht de wacht, om een terugkeer der Zigeuners te verhinderen. En weken legerden dezen op een strook grond tusschen de Belgische en Fransche toi- posten. Want ze mochten niet door de Fran sche douanen. Een dergelijken strijd kan men dus nu aan de Noordergrens verwachten. Wij herhalen nog eens, dat zulk een optreden indruischt tegen onze beschaving. Het is een kamp van jaren, van eeuwen zelfs. In de middeleeuwen gaf men de Zigeuners of Djypten geschenken om voort te reizen. Of men brandmerkte ze en bracht ze zelfs on- barmhartig ter dood. Er zijn landen, waar men den toestand der Zigeuners geregeld heeft.. 't Is tijd, dat ook hier in de buurlanden die quaestie eens gron- dig bestudeerd wordt. Het gaat niet aau, menschen als opgejaagde dieren te behande- len. En welke walgelijke tooneelen spelen zich dan soms af. Elke mensch is vatbaar voor beschaving." REGEERING EN SALARISVERLAGING. Naar de Grondwet uit goede bron vemeemt, heeft Zaterdagmiddag een bijzondere Kabi- netszitting plaats gehad, waarin vooral de be- zulnigingsplannen der regeering ter sprake zijn gekomen, en waarin het besluit zou zijn genomen, dat 't geheele Kabinet een homo- geen standpunt zal innemen met betrekking tot de doorvoering der in de millioenen nota aan te kondigen salarisverlaging. In geval de salarisverlaging in de Kamer niet zou worden aangenomen zal de regeering in haar geheel aftreden. HET NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Blijkens de Memorie van Toelichting van de ibegrooting van Arbeid, Nijverheid en Handel, heeft de regeering thans ook in ibeginsel be- sloten een door de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" voorgelegd plan te steunen, om op ruimere schaal, dan de beperkte middelen dezer vereeniging toelaten, propaganda te maken voor het meer algemeen gebruik van Nederlandsche producten, mits ook van rechtstreeks belanghebbende zijde een naar de meening der regeering behoorlijk bedrag woirde bijeengebracht. DE REORGANISATIE VAN DEN ECONOMISCHEN VOORLICHTINGS- DIENST. Ziin trouw aan de Labourbeginselen en Z'jn iang -i a. I- - - het will en uitdrukkaa doc-r ds netnode te volgen ,,het gaat dus niet aan waarom'. De debatten in het Lagerhuis in de afgeloopen week en tot Donderdagavond moeten at,en, die de feiten gevolgd hebben, aangetoond hebben, dat mijn gewezen collega's, die tot de oppositie zijn overgegaan, voor een onmoge- liike taak staan, als zij hun optreden willen verdedigen en dat degenen die gebleven zijn om de verantwoordelijkheid te blijven dragen, die zij niet konden vermijden, inderdaad de Labourbeweging gediend hebben met de rechtlijnigheid, die het eenige behoud is van deze beweging als een georganiseerde en voor- uitstrevende kracht in de gemeenschap. Maar het bestuur wenschte zichzelf tegen een der- gelijke consequentie te beschermen. De uit- slag van de stemming, waarvan gij mij be- richt gedaan hebt, werpt voor mij of iemand anders geen licht op de wenschen van de partij te Seaham. Ik stel daarom voor de zaak voorloopig te laten, waar zij is. Het optreden van de nieuwe regeering heeft reeds de rechtstreeksche crisis afgewend, die, als zij zich had kunnen ontwikkelen, de loonen en inkomsten reeds verminderd zou hebben met percentages, in vergelijking waarmee de hardste voorstellen, die thans gedaan worden, slechts kleinigheden zijn. En aldus zullen we tiid hebben om de dingen een beetje beter te gaan begrijlpen, om ons verstand te gebrui- ken om tot concludes te komen omtrent vaststaande feiten en am het land te bewij- zen dat de leden van de Labourpartij er nooit in zullen toestemmen terug gebracht te wor den tot de positie van niet denkende tanden in een groote partijmachine. DE ZUCHT NAAR ONDERSCHEIDING BELASTEN. Ridderorden en onderscheidingen kent S Duitschland, dat er vroeger zoo mateloos rijk aan was, niet meer. De republiek heeft ze af- geschaft en alleen de reddingsmedalje laten bestaan. Dat zeer vele Duitschers zulks betreuren is bekend en het gemis van het lintje heeft hen naarstig naar Ersatz laten zoeken. Zoo is, zegt de Voss. Ztg. de „knoopsgat-Duitscher" ontstaan, die met trots het insigne van zijn partij, vereeniging of club draagt. Hetzelfde blad is nu op het denkbeeld ge komen, deze uiting van ijdelheid te gaan be- lasten. IJdelheid is luxe en dus een dankbaar object voor den fiscus. Het sterkst zullen dan mnnton hlno. verkregen om de uitvoering van het water- leidingplan voortgang te doen vinden. De moeilijkheden, waarin de Maatschappdj j zich bevindt, werden, ook naar aanleiding van door den voorzitter der Maatschappij ge- opperde maatregelen om de aansluiting der gemeente te bevorderen, besproken met den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. De directeur deed daarbij het voor- stel een vergadering bijeen te roepen van vooraanstaande Zeeuwsch-Vlamingen, ver- schillende sociale groepen vertegenwoordigen- de, ter overweging der wenschelijkheid om een, actie voor de waterleiding te propageeren. Bij nader gevoerde besprekingen bleek, dat de bedoelde personen in een zoodanige actie geen heil zagen en alleen succes veiwachtten van den bouw van een waterleiding van klei- ner omvang voor de acht gemeenten, die aan de N.V. trouw gebleven waren. Deze meening werd uiteengezet in een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, dat het rijksbureau van den Commissaris der Koningin om advies ont- ving. Naar aanleiding van deze opdracht werden uitvoerige berekeningen opgesteld, gebaseerd op de voorhanden gegevens om de rentabil'iteit van zoodanig beperkt waterlei- dingplan na te gaan. Daarbij bleek, dat een plan voor de acht gemeenten zijnde Ter Neu- zen, Hulst, Sas van Gent, Biervliet, Oostburg, Aardeniburg, Sluis en Breskens, uitvoerbaar was tegen dezelfde tarieven door huishoude- lijk verbruik als in het rapport der commissie van onderzoek zijn aangegeven. Naast het plan voor de 8 gemeenten (plan ,,0. en W.") j maakte het Rijksbureau een afzonderlijk plan J op voor de drie gemeenten Ter Neuzen, j Hulst en Sas van Gent, in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen (plan O.). Ament en Vos en den heer Stroink, voorzit ter van de Overijss. Landbouw Maatschappij. De Commissaris der Koningin, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, zeide gaame het eere-voorzitterschap van het congres te hebben aanvaard en heette namens het pro- vinciaal bestuur speciaal welkom het congre3- bestuur en alien, die van buiten de provincie naar Zeeland zijn gekomen. Spr. juichte het toe, dat men evenals in 1921 in Zeeland ver- gadert, een landbouwprovincie bij uitnemend- heid. Helaas komt men in ernstige tijden bijee.i, nu de groote economische crisis speciaal ook op den landbouw drukt, voor Zeeland een hoofdfactor van bestaan. De Zeeuwsche land- bouwer zal den moed niet laten zakken, ook voor hem zal weer na het luctor et emergo komen Met Gods hulp en meerderen steun van de overheid zal de zware strijd volbracnt worden. Moed en taaie volharding zijn de kenmerken van den Zeeuwschen boer. Spr. wijst er op, dat mannen van ervaring o.a. en- kele onderwerpen zullen behandelen, die spe ciaal van belang zijn voor Zeeland en spr. hoopt, dat de congressisten niet alleen nuttige dagen, maar ook aangename zullen hebben. Spr. eindigt met de beste wenschen voor het welslagen van het congres. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, bracht dank voor de woor- den van welkom en heette wederkeerig alien HYGIeNISCH LEVEN. Rattenverdelging. De rat is een knaagdier, dat diuizenden tot r iast is, een grieizelig beest dus, dat overal af- Nadat deze plannen "besproken waren in een SChuw verwekt. De rat is de verwekker van onder leiding van den Commissaris der Ko ningin gehouden vergadering van de besturen der betrokken gemeenten en den Raad der Commissartissen der Maatschappij, besloten de drie oostelijke gemeenten tot uitvoering van het „pian O.", dan wel van het „plan O. en W.", voor het geval alle in dat plan opge- nomen gemeenten zouden meedoen. Van de vijf westelijke gemeenten besloten Aarden- buiig, Breskens en Oostburg tot uitvoering van het „plan O. en W.", doch Biervliet en Sluis weigerden. Bij een daarop weder onder leiding van den Commissaris der Koningin gehouden bespreking bleek, o.a., dat aanslui ting van de drie toegetreden westelijke ge meenten een ongunstigen invloed zou uitoefe- de dragers van partij-insignes moeten bloe- 1 nen op de rentabiliteit vsin het „plan O.' den, bijv. 10 mark per jaar voor het dragen - - - van haakkruis, sowjet-ster of Stahlhelm. Elke partij wordt verplicht de insignes v66r de uitgifte aan de leden aan de overheid ter stempeling in te leveren. Voor de kenteekenen van sport- en andere onpolitieke vereenigin- gen behoeven de dragers slechts een kleinig- heid te betalen, maar op het dragen van on- gestempelde insignes wordt een hooge boete gesteld. „Ziedaar het voorstel van de Vossische, die opmerkt dat het of een aardig duitje zal in- brengen, of zal leiden tot het verdwijnen van het ,,knoopsgat-heldendom". DE WERELDCRISIS EN DE MIDDEN- STAND. Ter centrale raadsvergadering van den R. K. Middenstandsbond in het aartsbisdom Utrecht, te houden te Apeldoom op Woens- dag 23 en Donderdag 24 September, zal on. de heer J. van Eck, hoofddirecteur van de Nederlandsche middenstandsbank te Amster dam, een rede houden over: De wereld- crisis en de middenstand. Zijn stellingen zijn: 1. Economische crisissen, gevolgd door periodes van depressie komen periodiek voor. Het wegnemen van de crisis-oorzaken zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn zonder wijzi- ging van ons productiestelsel. 2. De crisis van 1929 en de huidige depres- sie-periode zijn heviger, algemeener en uitge- breider dan vroeger. 3. Als hoofdoorzaken daarvan moeten worden beschouwd de voortschrijldende ont- wikkeling der techniek met als gevolg daar van de steeds verder perfectioneering der productie-methodes en de politieke en econo mische gevolgen van den wereldOorlog. 4. In Amerika zoowel als in Duitschland is de toestand verscherpt door verkeerd bank- beleid. In laatstgenoemd land leidde zulks tot een ernstige accute vertrouwens-crisis, welke slechts door intemationale samenwea*- king kan worden bezworen. 5. Ook de middenstand gevoelt terdege de gevolgen van de crisis en zal de conse- quenties daarvan moeten aanvaarden door aanpassing van de kleinhandelsprijzen aan die in den groothandel, gepaard met kleinere winstmarges. 6. Indien de middenstander zich zelfstan- dig wil handhaven en een loonende exploitatie wil bereiken, zal hij in zijn foedrijf bezudni- gingen moeten toepassen en zooveel mogelijk moeten rationaliseeren. Naast individueele maatregelen, zal het noodzakelijke zijn te komen tot nauwere aaneensluiting en samen- werking met vak- en standgenooten. 7. Het ziekteproces, dat de wereld thans Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweeede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk X der Rijksbegrooting voor 1931, ontleenen wij: Welke de beste departementale indeeling is in het belang eener goede economische outillage vormt een vraag van te grooten omvang om haar geheel in het licht van de gewenschte beslissing inzake de economische voorlichting te plaatsen. Aangaande de samenvoeging van de thans onder verschillende departementen huizende afdeelinigen van Landbouw, Handel en Nijver heid. Ook de regeering, thans te rade, dat deze samenvoeging gewenscht is, is voor een goede behartiging van de belangen van den land bouw, zoowel als van de nijverheid en den handel. Steeds meer doet zich gevoelen de eenheid van belangen van ons bedrijfsleven. Terwijl dan ook de regeering de noodige wettelijke maaregelen bevorderd om te gera- ken tot deze gewenschte samenvoeging, blijft de Minister geheel in overeenstemming met deze plannen op behandeling van dit wets ontwerp alien prijs stellen. Immers bevat dit ontwerp een zoodanige reorganisatie van de afdeeling Handel en Nijverheid, als voor de taak dier afdeeling, onder welk departement van algemeen bestuur ook ondergebracht, noodzakeljijk moet worden geacht. Als het meest geeindigde beschouwt de regeering overbrenging van de afd. Volksge- zondheid en van de afd. Werkloosheidsver- zekering en Arbeidsbemiddeling naar het departement van Binnenlandsche Zaken. Naast de economische afdeelingen van Land bouw en Handel en Nijverheid blijven dan aan hetzelfde departement verbonden de sociale afdeelingen Arbeid en Arbeidsverzekering. Bij doorvoering van de gewijzigde departe mentale indeeling zal de vraag, of aanstel- ling van een directeur-generaal voor den Landbouw gewenischt is, kunnen worden be- slsit, na de gezette en veelzijdige overweging, welke die vraag verdient. Het consulaire corps behoort als deel der Nederlandsche vertegenwoordiging onder den minister van Buitenlandsche Zaken te blij ven. Voorzooyer dit corps dienstbaar is te maken aan de economische voorlichting is de Minister tot alle medewerking bereid. Wat den economisohen Raad betreft, deze zou voor economische aangelegenheden kun nen beteekenen, wat de hooge Raad van Arbeid reeds is voor sociale zaken. Een te groot aantal leden moet worden vermeden. Het is niet de bedoeling den Economischen Raad op te bouwen op het beginsel van ver- tegenwoordiging zooals de Hoogen Raad is oormaakt, wordt verlengd en de genezing opgetrokken. Overwogen zal moeten worden wordt vertraagd omdat het vertrouwen in de _n_,.„i e NA KEYNES MACDONALD. De Britsche econoom Keynes heeft eenigen tijd geleden nogal wat stof opgejaagd met zijn theorie dat particulieren eigenlijk ver keerd deden in deze tijden van crisis hun uit- gaven te beperken. Thans heeft MacDonald zich in denzelfden geest uitgelaten. In een brief aan een correspondent heeft hij, naar Reuter meldt, gezegd, dat verstandig en moe- dig uitgeven waar de inkomens dit kunnen dragen ,,door ons alien diende te worden be schouwd als een verplichting die we niet moe ten ontgaan". De noodige bezuinigingen van den staat zijn volgens hem niet gebaat bij onnoodige persoonlijke bezuinigingen in de uitgaven. Hij deed ten slotte een beroep op alien om Britschen arbeid en de producten daarvan te eischen, zoodat er voor geen shilling meer dan noodig was werd ingevoerd. BLOEDIGE BOTSINGEN. Te Ronda bij Saragossa hebben communis- tische arbeiders gepoogd de gendarmerie- kazerne te bestormen. Zij werden ontvangen met geweervuur. Een arbeider werd gedood, een ander zwaar gewond. Ook te Olivarez bij Sevilla is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen de guardia civil en de bevolking. Bij een vuurgevecht werden drie personen zwaar gewond. Woensdag heeft de politie te Barcelona een in een veld begraven kist ontdekt, waarin niet minder dan zeven groote bommen en een .aantal revolvers, zoomede een voorraad mu- nitie waren geborgen. toekomst ontbreekt. Terugkeer van dat ver trouwen is het eerst noodige en ieder dient naar de mate zijner krachten, daartoe mede te werken. DE DOODSTRAF. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den voorzitter en den scriba namens de Generale Synode der Christ. Geref. Kerk in Nederland, met verzoek het daarheen te leiden, dat de doodstraf weder worde inge voerd. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEE. Het hoofdbestuur van de Ned. vereeniging van Spoor- en Tmmwegpersoneel heeft een manifest samengesteld ter verspreiding on der het geheele spoorwegpersoneel, leden en niet-leden. Daarin wordt het personeel ge- waarschuwd tegen het gevaar dat bij de of alle op het gebied van economische zaken adviseerende commissies en raden moeten in stand gehouden worden. MACDONALD EN ZIJN KIEZERS. De Britsche eerste minister heeft aan het bestuur van de afdeeling Seaham van de Labour Partij een brief gericht naar aanlei ding van de mededeeling, dat een afgevaar- digdenvergadering de motie van het bestuur bekrachtigd heeft, waairin MacDonald ge- vraagd wordt zijn zetel in het Lagerhuis ter beschikking te stellen. Ik weet, schrijft Mac- Donald, dat het bestuur er klaarblijkelijk zeer op uit geweest is, dat ik niet gehoord zou worden, zoodat het kans zou hebben een von- loonsverlaging ook het spoorwegpersoneef aau nis tegen mij te verkrijgen, zonder dat de het rijkspersoneel zal worden vastgekoppeld. toestand uit de eerste hand toegedicht is. DESKUNDIGEN VOOR DE SCHATTING DER PACHTWAARDE. Door Ged. Staten is benoemd tot deskundige voor de schatting der pachtwaarde in den calamiteuzen Adomispolder de heer H. P. J. Rottier te St. Jansteen, terwijl de heer D. Luteijn Pz. te Nieuwvliet door genoemden polder daartoe is aangewezen. Bij Kon. besluit is, als blijk van goedkeu- ring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffe- lijk getuigschrift toegekend aan A. J. Inghels, kraanmachinist te Sas van Gent. R.K. KERK. Benoemd tot Pastoor van de nieuwe opge- richte St. Theresiaparochie te Heikant onder St. Jansteen den Zeereerw. heer E. Doens, tot kapelaan te Hulst den Weleerw. heer J. Ver- meulen en tot kapelaan te Sluis den Weleerw. heer Jac. van Mechelen, priester van het Se- minarie. SURSEANCE VAN BETALING FIRMA SIEGERS ZOON. Naar we vernemen bedraagt de schulden- last der firma P. J. Siegers en Zoon te Vlis singen, aan wie voorloopig surseance van be- taling is verleend, ongeveer 1.778,040 en het vermoedelijk tekort ongeveer 270.000 of ruim 15.18 DE DRINKWATERVOORZIENING IN ZEELAND. Aan het verslag over de werkzaamheden van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor- ziening in het jaar 1930, ontleenen wij het volgende: Aangaande de N.V. Z.-VTaamsche Water leiding Maatschappij zegt de directeur, de heer W. F. J. M. Krul, in zijn verslag, dat ver schillende vergaderingen van aandeelhouders, van den Raad van Commissarissen en van den Raad van Toezicht der N.V. Z.-Vlaamsche Waterleiding Mij. door den directeur of door 6en der ingenieurs van het Rijksbureau wer den bijgewoond. Op een vergadering van aandeelhouders werd een voorstel tot ontbin- ding der maatschappij verworpen. Echter kon niet de vereischte meerdesrheid worden Daar de drie gemeenten in Oost Zeeuwsch- Vlaamderen op spoedige uitvoering van het „plan O." prijs stelden, vroegen zij aan de Provinciale Staten een risico-garantie en ver- klaarden zich daarbij bereid, de verplichting te aanvaarden om in de toekomst ook West- Zeeuwsch-Vlaanderen in het alsdan uit te breiden „plan O." op te nemen mits maat regelen worden getroffen dat de rentabiliteit van het plan niet in gevaar wordt gebracht. Het Rijksbureau bracht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland omtrent dit verzoek een uitvoerig advies uit. In 1930 had de feestelijke opening van de groepswaterleiddng van Schouwen-Duiveland plaats, die alle gemeenten, op twee na, van het eiland van kostelijik duinwater voorziet: alleen Renesse en Haamstede hielden zich afzijdig; de laatste gemeente wenscht klaar- hlijkelijk het verblijf voor vliegende bezoekers aangenamer te maken dan voor de sedentaire bevolking. Hoewel alle gemeenten de „verplichte aan sluiting hadden ingevoerd, was veiligheids- halve voor de exploitatiebegTootingen ge- rekend, dat in den loop van het eerste be- drijfsjaar slechts 60 van de iangs het bui- zennet gelegen perceelen aan de waterleiding zou aansluiten. Die verwachting werd echter verre overtroffen; binnen enkele maanden was een percentage van ruim 97 bereikt! Met ingang van 1 April 1931 heeft de N.V. dan ool^ hare tarieven met pl.m. 10 kun nen verlagen. Menigeen zou verwachten, dat met een der- gelijk succes voor oogen de Zeeuwsch-Vla mingen wel spoedig tot ontwarring van de knoopen in hun waterleidingplan zouden over- gaan, aldus de directeur. Maar wie „der Zauberlehrling" van Goethe gelezen of ,,1'Ap- prenti sorcier" van Dukas gehoard heeft, zal ibegrijpen, dat de booze machten gemakke- lijker op te roepen dan te bezweren zijn het verlossende tooverwoord is nog steeds niet gesproken. Borssele vierde feestelijk de opening van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijlf, aange- sloten bij de Zuid-Bevelandsche Waterleiding, die thans alle gemeenten van het eiland be- dient en wellicht een belangrijke rol in de voorziening van andere deelen van Zeeland, met name van Walcheren en N.-Beveland zal gaan spelen. Donderdagmiddag opende de heer mr. A. G. A. Ridder van Rappard in hotel Britannia te Vlissingen het 83ste Nederlandsch Land huishoudkundig congres, waarin hij er aan herinnerde, dat het nu 85 jaar geleden, ook in crisistijden gekomen is tot het in het leven roepen van dit instiituut. Steeds is meerma- len rekening gehouden met de wenschen van het Congres o.a. bij het afschaffen van de tienden. Behalve de nationale congressen zijn er ook de intemationale, waar de voor aanstaande personen uit tal van landen con- fereeren. Men had het plan dit in 1933 in Nederland te houden, doch helaas heeft de regeering geweigerd er de gelden voor te voteeren. Toch heeft ook dit congres steeds zijn belangrijkheid getoond. Het was voor spreker niet aangenaam te moeten melden, dat het congres niet in Neder land kan plaats hebben, en te meer toen in zeer korten tijd Hongarije, waar toch ook crisis heerscht, wel tot ontvangst bereid bleek te zijn. De Volkenbond behandelt punten, die op het internationaal congres aan de orde zijn gesteld. Spreker hoopt, dat de toestan- den tegen 1935 zooveel verbeteren, dat het congres dan in Nederland plaats kan hebben. Bij het 85-jarig bestaan van het Neder landsch congres herdenkt spreker dankbaar. de oprichters en sedert het 75-jarig bestaan te Middelburg werd gehouden, is er een stij- ging van personen, die belangstellen in den Nederlandschen Landbouw en zich bij het congres aansluiten, dit dank zij vooral de oude garde. Het doel is samenwerking tus schen theorie en praktijk. Welkom heette spr. vooral den Commissa ris der Koningin in Zeeland, den burgemees ter van Vlissingen, den heer I. G. J. Kake- beeke, adviseur en den heer van Lanschot, inspeateur van den landbouw, de heeren Diele- man en Siebenga van de Z. L. M., de leera- ressen van het landbouwhuishoudkiindig on- derwijs; den heer de Vilder van Noorden, regeeringscommissaris, enkele leden van Ged. Staten, den heer Kielstra, oud-secretaris der Z. L. M., de heeren van Vredenburch en van Rijn, landbouwconsulenten voor Belgie en Italie, de Tweede Kamerleden de heeren tal van ziekten naar bekend is en dus scha- delijik voor de maatschappij. Overal in de wereld vindt men nagemoeg deze knaagdieren, die niets dan onheil stichten en algemeen ge- vreesd zijn. Wij zouden voorbeelden kunnen aanhalen, waaruit blijkt, hoe groot de ellende is door dit ongedierte teweeg gebracht. Groot is het aantal personen, dat diverse middelen in den handel bracht en brengt tot verdelging van dit ongedierte, doch tot heden werden weindg afdoende middelen gevonden. Een middel echter, dat geheel afdoende blijkt te zijn, is het bekende praeparaat Universal", dat in het buitenland steeds wordt gebezigd. Scheikundige onderzoeken hebben bewezen, dat het middel werkelijk aan de spits staat. Voor ons was dit een aanleiding „Univer- sal" ook bij onze lezers te introduceeren, nu wij de overtuiging kregen, dat het aan hooge eischen voldoet. Tal van attesten zijn voorhanden, waaruit bl'ijlkt, hoe heilzaam ..Universal" wel werkt. Dat de rattenplaag een is, die flink bestreden moet worden is een feit, die niet vait te ont- kennen. Dat de rat ook de gezondhedd onder- mijnen kan, werd herhaaldelijk bewezen, waarom wij den medischen medewerker van „Het Leven", den heer Dr. W. D. v. Renesse, verzocht hebben zijn meening hieromtrent te willen geven. Het woord is- thans aan Dr. v. Renesse. Het is algemeen bekend, dat door allerlei ongedierte verschillende besmettelijke ziek ten verbreid worden. Daaruit volgt onmad- dellijk, dat het uit een hygienisch oogpunt van het grootste belang is, de woning van alle ongedierte zooveel mogelijk te bevrijden. Een echte HollandBche huisvrouw is mijn in- ziens het meest werkzame middel tegen ge- vaarlijke bezoekers, want in een schoon huis voelen zij zich niet op hun gemak. Menschen die hun huis laten vervuilen, geven tal van insecten, als wandluizen e.a. gelegenheid, zich daarin te vermenigvuldigen. Zij die htm lichaam niet verzorgen, worden weldra de dragers van parasieten, die op hun beurt weer de dragers van ziekteverwekkende bac- terien kunnen zijn. Wanneer men over de Hollandsche huisvrouw spreekt, dan denkt men onmiddellijk aan de „schoonmaak". Schoonmaken, kamers „doen" poetsen, stof- afnemen, kloppen, is haar lust en haar leven. Heusch, waarde lezer wij moeten dat waar- deeren, want een goede huisvrouw bevordert daardoor de gezondheid van haar gezin. Het zijn niet alleen die kleine indringers. die ons bedreigen en die zoo ongemerkt in de kleinste hoekjes sluipen, doch ook grootere dieren kunnen een gevaar worden. Ik denk hierbij vooral aan ratten en muizen en in de eerste plaats aan ratten. Ratten zijn terecht zeer gevreesde dieren, omdat zij zeer vatbaar zijn voor de pest. Zij dragen dezelfde pest- bacillen, die ook de menschen imfecteeren en spelen daardoor een belangrijke rol bij de verbreiding van deze gevaarlijkste aller ziek ten. De enorme voortplanting der pestbacil- len in ratten en muizen is de oorzaak, dat deze ziekte, wanneer zij eenmaal vasten voet gekregen heeft in een landstreek, slechts door zeer energieke maatregelen is uit te roeien. Ratten zijn trouwens niet alleen als ziekte- verspreiders gevreesd, maar ook als vemie- lers. Zij kunnen geducht huishouden in koren- schuren, en in korten tijd een groote schade aamrichten. Zij dooden kippen en kuikens en eten de eieren op, kortom, zij kunnen. een plaag zijn en de boeren tot wanhoop brengen. De rattenverdelging is dus zoowel een al gemeen hygienisch, als ook een maaschap- pelijk belang. Om ratten op groote schaal uit te roeien was het toe dienen van vergif het meest praktische, ja, het eenige afdoende middel. Tegen het uitstrooien van vergif is echter een groot bezwaar, want ook nuttige dieren kunnen er het slachtoffer van worden. Gelukkig bestaat er echter een preaparaat, dat alleen ratten doodt en voor andere die-' ren, zooals honden, katten, enz. volkomen ongevaarlijk is. De praeparaat heet Univer sal" en wordt in ons land geimporteerd door de N.V. Chemische en Pharmaceutische fa- briek v/h F. G. A. Proot Zoon, te Leiden. Uitgebreide dierproeven hebben bewezen, dat ..Universal" inderdaad alleen ratten doodt en bij andere dierffci hoogstens braken ver- oorzaakt, zonder verder hun gezondheid te schaden. Dat het rattenverdelgingsmiddel .Univer sal" deugdelijk is, blijikt wel uit het feit, dat het in Duitschland wettelijk is voorgeschre- ven voor rattenverdelging. In vele plaatsen in Duitschland worden zoogenaamde ,,ratten- dagen" door de politie voorgeschreven en daarbij wordt bepaald, dat alleen „Univer- sal" gebruikt mag worden. Dat aan dit bevel werkelijk wordt voldaan, wordt door de over heid gecontroleerd. Op rustige uren van den dag worden op tal van. plaatsen sneedjes brood neergelegd en een zestal druppels „Uni- versal" daarover verdeeld. Ook tegen muizen, mieten en ander scha- delijk gedierte bereidt de fabrikant preapa- raten van denzelfden naam. In ons vaderland met zijn vele plassen en poelen zijn ratten niet zeldzaam en het zal menigeen verheugen te vernemen, dat er een ongevaarlijk miiddel bestaat om hem van die plaag te bevrijden. w.g. W. D. van Renesse, Arts, ,,Het Leven".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5