8 P 0 B, T. aiMBJfaDE BKRICHTEM. LAHDBOUW BERICHTD. VOETBAL. KON. NEDERL. VOETBADBOND. z terneuzen—de baronie, f RECHTSZAKEN. BENZINE-AUTO VERONGELUKT. I.H 1«<T 2e Klasse A Dosko Middelburg Breda Temeuzen Mevo R. B. C. De Baronie Alliance Hero T. S. C. Velocitas 3e Klasse A heeft plaats op Woensdag 7 October. Deze dag moet een bijzondere feestdag worden voor Ter Neuzen. Alle winkeliers en tevens alle burgers die met ons doel symphatiseeren, steken nog eens de vlaggen uit. Dat de winkeliers vooral niet laks op hun stoel blijven zitten, doch voor hun zaak een flinke Reclame maken. De straten moeten een feestelijk aanzicht hebben, net als tijdens de winkelweek. Op de markt worden alle tenten mooi versierd. Een acht- tal medailles zullen worden geschonken aan hen die het mooiste hebben opgesmukt. Heel de dag wordt er op de markt muziek ge maakt. De standwerkers van Amsterdam n Rotterdam komen naar hier en zullen, door hun leuke kwinkslagen, de burgerij aange- naam bezig houden. Wie zou niet hoopvol ge- stemd zijn voor den eersten marktdag! Wie zal zich niet verheugen als des Woensdags onze straten weer tjok-vol loopen' met vreein- de bezoekers, die van uit alle hoeken van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Ter Neuzen komen inkoopen. Ten slotte zij nog vermeld, dat als attractie voor de marktdagen, vanaf IV2 uur doorloo- pende Bioscoopvoorstellingen worden gege- ven aan zeer lage prijzen. De winkeliers die er ditmaal bij willen zijn als de kippen, maken den Woensdag tot speciale Reclame-dag. Hier wordt 5, daar 10 korting gegeven; anderen betalen aan de vreemdelingen de helft van het reiskaartje, anderen geven reductie-bonnen le Klasse voor de bioscoop. Best zoo, winkeliers, bij zulk een werking DONGA zijn we vooraf verzekerd van het welslagen NO AD onzer weekmarkt. PSV Ons Nose-fonds. Bleyerheide Een overzicht van ons Nose-fonds stemt Eindhoven ons weer zeer optimistisch. Men vindt in dit- Willem II zelfde blad eene opgave van de reeds inge- De Valk komen gelden. Wie zou durven denken heo- BW ben dat na slechts 3 maanden reeds ongeveer NAC 1100 gulden voor ons Neuzenmonument zou- MW den gestort wezen! Wie zal ons nog van over- drijving beschuldigen als we beweren dat over 5 jaren meer dan 10.000 gulden moet verza- meld zijn? Neuzenaars, begint het U nog niet warm om het hart te worden? Want zie, nog geen enkele groote gift kwam binnen... die 1100 gulden verkregen we met een cent, met een stuiver, met een dubbeltje Vele kleintjes maakten een groot. Onze ton, onze fee-ten, onze spelden en postkaar- ten en fietsvlaggetjes, onze busjesalles werkt mee, klein maar zeker. Neuzenaars, 't is kermis heden. Denkt om het Nose-fonds. In alle cafe's hangen busjes. -.Gooit er een cent in. Edn cent is voldoende. Een kermiscent voor ons Neuzenmonument! Staat U met enkele vrienden in 't cafe te samen, geeft het busje eens rond. Werkt, yvert met de kermis! Onze ton zal rollen Woensdag en Zaterdag. Floor slecht weer zijn onze tonnejongens reeds twee Zaterdagen verhinderd geweest. Gooit een cent in onze ton, gooit er een dubbeltje in. Het Nose-fonds moet met een goed ker- misbrakje bedeeld worden. Het monument. Buitenstaanders zouden nooit begrijpen hoe flink reeds aan het monument wordt gewerkt. Dag aan dag is de heer Huineman er bij. Reeds is de buste van een der wachters ge- I schapen. Levensgroot is het beeld. Wat een prachtkerel, die wachter aan den dijk! Ver, ver tiert hy over de zee. Er ligt uitdaging in zijn wezen: „2ee', jfe" komt niet meer verder!" Ons bestuur kocht een houten huisje voor den heer Huineman. Dat wordt het „Nose- atelier". Het staat geplaatst op het terrein der ambachtschOol. In dit huis zal de heer Huineman de beel- den en relieven voor ons monument scheppen. Ons eere-register. Bij de opening der weekmarkt op 7 October a.s. grijpt met groote plechtigheid plaats de aanlegging van ons Eere-Register. Midden op de markt, getooid met vlag en wimpel, richten wij eene tent op voor ons Eere-Register. Om 10 uur, terwijl de bazuinen het Wilhelmus blazen, wordt de eerste hand- leekening gezet. Het Eere-Register, dit gul den boek, zal aan het nageslacht getuigenis afleggen wie een steentje heeft bijgedragen voor de oprichting van ons Monument. Wie zal zijn naam in het Eere-Register niet ver meld willen zien. Ieder Ter Neuzenaar tee- kenl. Mannen, vrouwen, kinderen. We vra- gen geen groote sommen. Die mild kan geven, geve het... Doch de werkelooze die intee- kent voor een arm dubbeltje, is ons even lief! Zoo moet 7 October een feestdag worden dn voor ons Nose-fonds, en voor de winke liers, en voor alle Ter Neuzenaren. De Revue „Nose sonder nose". Vanwege de tooneelvereeniging „Elck wat wils" werd aan de winkeliersvereeniging ten bate van het Nose-fonds, een feestavond aan- geboden. Deze feestavond grijpt plaats op lo October en er wordt opgevoerd de revue ..Nose sonder nose". Dit 00k wordt eene gebeurtenis van belang. Een Nose-revue voor ons Nose-fonds! Geheel in het teeken des tijds! De bewerking der revue berust in de han- den van de leiders der tooneelvereeniging, de heeren Nobels en Bliek. De muziek werd op- gedragen aan den heer Bierle. We hebben reeds meer spel van deze jonge vereeniging ge- zien, zoodat we gerust mogen verklaren dat alles tip-top zal worden uitgewerkt en opge voerd. Naar wat we reeds van de Revue te snap- pen kregen, kunnen we van nu af verzekeren dat er zal gelachen, gebulderd worden. Door de aanbieding van dit feest heeft de tooneelvereeniging ,,Elck wat wils" blijk ge geven van innige meewerking met „Ter Neu zen klimop". Wij betuigen haar dan 00k vooraf onzen hartelijken dank en zullen op trjd en stond onze leden dringend aansporen, als blijk van waardeering, in grooten getale aan dit feest deel te nemen. Mochten hier 00k een paar gulden voor ons monument overschieten. Uit dit overzicht zullen de lezers bemerken dat „Ter Neuzen klimop" niet rust. We moe ten slagen! Zij, die ons werk waardeeren, moe ten helpen. Men moppere niet over gebrek aan tydmen moppere niet over crisis Werken, worstelendoorvechtendat is 't gebod van den dag. „Klimop" rekent op alle menschen van goeden wil. HET BESTUUR. Wedstrijduitslagen van Zondag. AFDEELING IV. le klasse: Breda: NACPSV Bleijerheide: BleyerheideDe Valk Tilburg: DONGAMVV Tilburg: NO ADBW Eindhoven: EindhovenWillem n 2e klasse A: Middelburg: MiddeiburgMEVO Bergen op ZoomDOSKOAlliance Roosendaal: RBCBreda Ter Neuzen: TemeuzenDe Baronie 3e klasse A: Axel: AxelZeelandia II Hulst: HulstVlissingen H 3e klasse B: Middelburg: WalcherenSINOTO Goes: GoesZeelandia Vlissingen: VlissingenN. Borgvliet 2—6 5—1 8—3 6—1 4—1 6—1 2—4 4—3 6—1 2—1 2—4 4—2 7—0 0*5 TO n 1 1 1 1 1 K doelp. v.—t. 8-3 6-1 6-2 5-1 4-1 1-4 1-5 1-6 2 6 3-8 2 2 2 2 2 6-1 4-1 4-2 4-3 1-4 2-4 3-4 1-6 6-1 2-1 1-2 1-6 7-0 4-2 4-2 2 4 2-4 0-7 4—3. Axel 1 1 Hulst 1 1 Vlissingen II 1 J Zeelandia II 1 Hansweert Sassche Boys De Zeeuwen Middelburg II 3e Klasse B Vlissingen I 11 Goes SINOTO 1 1 Walcheren 1 J Zeelandia I 1 J N.-Borgvliet 1 MEVO II Zierikzee DOSKO H Temeuzen heeft de competitie goed ingezet, voor het overtalrijk publiek, dat, vooral de laatste 10 minuten, de spelers krachtig aan- m<De1Swedstryd zelf stelde ons teleur, daar Terneuzen met moeite de overwinnmg hee in de wacht gesleept, en haar enthousiasme bereikte wat zy aan techmek tekort schoot. Nu moet er direct aan toegevoegd worden dat Temeuzen zeer gehandicapt was, doorda zij met twee invallers in het veld moest tre- den en nadat het spel eenige minuten oudis, verlaat de rechtsbinnen Kouwyzer het veld waama Terneuzen drie Invallers telt. Doch waarom Temeuzen haar opstelling zoo had geformeerd en de linksbinnen Daurens, in de achterhoede had geplaatst, begrepen wy met goed Gelukkig verscheen na de rust Daurens op zijn plaats en heeft hij ruimschoots zijn aandeel in de overwinning gehad. Nadat door den voorzitter van De Baronie met een bloemenhulde Terneuzen had geluk- gewenscht met haar intrede m de Tweede Klasse, laat scheidsrechter Groffen aanvan- Temeuzen wint den opgooi en verkiest eerst tegen den harden wind in te spelen. Direct gaat Temeuzen op het doel af en maakt Kouwijzer den bal vry, doch zijn schot gaat naast. Hierna zet de linksbuiten De Smidt goed voor, de back van De Baronie kan deze niet goed verwerken en een corner is het resultaat, die evenwel op niets uit- Nu is het De Baronie die een bezoek gaat brengen aan het doel van Temeuzen, de bal achter. Een aanval van Terneuzen Een aanval van de gasten wordt door bui- tenspel onderbroken. Thans brengt de rechtsbuiten van Terneu- opluchting en rent naar voren. Zijn ren wordt evenwel onderbroken en terug gaat de bal, doch Terneuzen krijgt kort daarop een goe den kans om gelijk te maken, maar Dobbe- leir schiet hard over. Nogmaals keert Ter neuzen terug en in moeilijke positie schiet De Smidt naast. Hiema treedt de rust in. Bij de hervatting is de eerste aanval voor Temeuzen, maar de linksbuiten houdt geen rekening met den harden wind en zijn voor- zet is veel te hard, waardoor de bal achter- gaat. De Baronie brengt een bezoek aan Ter neuzen. Dooms loopt te ver uit en een comer is hiervan het gevolg. In dezen tusschentijd zien wij tot ons ge- noegen Daurens in de voorhoede geplaatst en gaat De Smidt achterspelen. Terneuzen keert terug en een prachtkans gaat verloren als Dobbeleir te hard wil schie- ten en de bal hierdoor over gaat. Daurens plaatst goed naar linksbuiten, die weer hard overschiet. Een schot van den rechtsbuiten wordt door den rechtsbinnen naast getrapt. Terneuzen is thans sterker, maar het samen- spel wil niet vlotten. Even buiten het straf- schopgebied raakt een der achterspelers van De Baronie den bal met de hand aan. Van de Wege komt naar voren en tracht den bal direct te plaatsen, hetgeen evenwel mislukt. Een prachtig schot van Daurens wordt even fraai door den keeper gehouden. Heel de ach terhoede van Temeuzen gaat ver naar voren en wg vreezen voor een uitval door De Ba ronie. De rechtsbuiten Riemens plaatst te zacht op doel en de keeper van de gasten redt. Dan volgt een aanval van De Baronie en als Dooms I den bal heeft weggewerkt, volgt plots een schot, dat buiten zijn bereik Dooms uit zyn doel moet halen. 13. Er zijn thans nog 10 minuten te spelen, doch nu herhaalt zich het spel van den laat- sten promotiewedstrijd te Goes. Daurens krijgt den bal vrij en doelpunt. 23. Weer wordt de bal afgetrapt en binnen een minuut maakt Daurens gelijk. 3—3. Het enthousiasme laait op en dadelijk denken wij Dobbeleir het winnende punt te zien maken, doch zijn schot gaat over. De druk wordt geweldig en De Baronie heeft het hard te verantwoorden. Na dat de bal goed is toegespeeld, rent de rechts buiten Riemens naar voren en deze schiet bui- I ten bereik van den doelverdediger in het net. Temeuzen heeft de leiding met 43. Er zgn thans nog maar 5 minuten te spe len en als de keeper van De Baronie een goed schot te verwerken krygt, kondigt de scheids rechter het einde aan. Temeuzen heeft de eerste overwinning te boeken en mag zich hierin verheugen, daar het elftal werkelijk te zeer gehavend in het veld trad, het toonde zwakke plekken, door- dat de spelers niet op hun plaats stonden. De aanval leed in de eerste helft door het gemis van Daurens en toen Kouwijzer moest vervangen worden, was het verband nog los- ser geworden. SASSCHE BOYSTERNEUZEN II. 01. Temeuzen II speelde te Sas van Gent een vriendschappelijke wedstrijd tegen het eerste elftal van Sassche Boys. Het Ter Neuzensch elftal telde vyf, het Sassche drie invallers. De uitslag was een overwinning voor de reserves van Temeuzen. 01. len geschieden, zullen worden gehouden op Zeeland (alleen voor type trekpaard)Dins- dag 27 October te Middelburg en Zierikzee; Woensdag 28 October te Kattendijke; Donder- dag 29 October te Hulst en Axel; Vrijdag 30 October te Oostburg; b. dat de gewone keuringen van tot dek- king bestemde hengsten, welke zullen ge schieden door de Rijkscommissie voor de keu- ring von trekpaarden en door de betrokken Stamboekcommissie, zullen worden gehouden op: Zeeland: Donderdag 29 October te Hulst en te Axel; Vrijdag 30 October te Oostburg. II 6—1. GEDDEN INGEZAMEDD VOOR 't NOSE-FONDS. Eerste propaganda-avond in het Concert- en Bioscoopgebouw Feestavond tijdens de winkelweek Bijzondere gift H. Opbrengst der ton Verkoop van spelden, postkaarten, fietsvlaggetjes enz. Opbrengst der bussen Giften van fabrikanten en leve- ranciers 112.60 41,60 5,— 75,76 534,84 33,57 249,50 f 1097,87 Een bijzondere vermelding verdient het busje, geplaatst in het Hotel Hartog-Soesman Het bedrag in dit busje beliep 8 gulden. strandt op buitenspel. De Baronie leidt thans een aanval, maar de verdediging van Terneu zen weet haar plan te verijdelen. Als Kouw- yzer den bal mooi toegespeeld krijgt, wacht hij te lang en een kans is verloren. Nu moet de doelverdediger van Temeuzen optreden en er gaat de bal naar de overzyde, waar Kouwijzer een hard schot inzendt, dat door den keeper van De Baronie prachtig wordt gehouden, ten koste van een hoekschop. Deze wordt goed genomen en weer volgt een schot op het doel, dat nogmaals tot comer moet verwerkt worden. Thans werkt de achter hoede van De Baronie den bal weg en is het de linksbinnen van De Baronie, die een goed schot op het doel lost, dat eveneens corner tot resultaat heeft. Nogmaals keert de voor hoede van De Baronie terug en Dooms redt, door zich op den bal te laten vallen. De Baronie ontplooit zich meer en meer, en is, gesteund door den wind, sterker. Temau- w'emood ontkomt Terneuzen aan een doelpunt en de doelverdediger moet vele malen optre den. Kouwijzer verlaat thans het veld. De Smidt gaat linksbinnen spelen en op zijn plaats komt een invaller. Nadat 20 minuten zijn gespeeld doelpunt de linksbinnen van De Baronie, maar Dobbe leir zorgt een paar minuten later voor den ge- lijkmaker. 11. In deze periode valt ons het spel op van den jeugdigen invaller Van Driel, die hard tegen het zijnet schiet, wij gelooven wel dat hierin -een goed voetballer schuilt. Een aanval van Temeuzen loopt door een misverstand van den linkervleugel op niets uit. Weer moet Dooms optreden en de ach terhoede van Terneuzen heeft het hard te ver antwoorden. De Baronie sluit Temeuzen in on het wordt een forceeren voor een doelpunt. Maar hoe de gasten 00k werken, het net kunnen zy niet vinden en bij een uitval van Temeuzen plaatst Van Driel een te zacht schot op het doel, waarmede de keeper geen moeite heeft, even later loopt De Smidt goed in, plaatst voor het doel, maar onze rechts binnen trapt naast. Bij een aanval van De Baronie moet Van de Wege, die een goeden wedstryd speelde, den bal achter werken. De comer wordt op het doel geplaatst, waar Dooms den bal nog juist door uit te loopen kan redden, maar niet ver- hinderen kan dat deze nogmaals achter gaat. De hierop volgende hoekschop heeft succes en „De Baronie" heeft weer de leiding. 12. AXEL—ZEEDANDIA Onder belangstelling van vrij talrijk pu bliek speelde Axel Zondag haren eersten competitie-wedstrijd voor de 3e klasse A van den K.N.V.B. De Oranjehemden verschynen au grand complet. De leiding berustte by den heer C. Koster van Vlissingen. Het begin van den wedstryd was een wederzijdsche terreinverkenning, Het duurt geruimen tijd eer de beide elftallen ,,er in zijn, maar Axel ontpopt zich aldra als de meerdere als na een kleine 10 minuten spe- lens de rechtsbuiten met een vliegend schot zijn club de leiding geeft (1—0). Aangemoe- digd door dit succes komen de Axelaars nu telkens opzetten en wordt het Middelburg- sche doel gedurig bestookt. Het Axelsche binnentrio weet echter de geboden kansen slecht te benutten, zoodat menig schot over en naast het doel belandt. Na 25 minuten spelens vergroot de rechtsbinnen den voor- sprong uit een scrimmage voor het Zeelandia- doel (20). Een minuut later wordt Zeelan dia wegens ongeoorloofd spel een strafschop toegekend. Deze wordt echter door Axel niet benut. Verstraten schiet even daarna bij een hoekschop reusachtig hard millimeterend naast den paal. De rust treedt in met 2—0. Na half time is het spelpeil merkbaar ver- beterd. Direct treden de Oranje-Zwarten overrompelend op en reeds na 2 minuten kogelt de rechtsbuiten prachtig een onhoud- baren kogel in den rechterbovenhoek (30). Door luid applaus aangemoedigd wordt het Middelburgsche doel nu aanhoudend belegerd. De bdnnenspelers in de voorhoede pingelen echter gedurig. Het duurt een kwartier eer de linksbinnen na handig passeeren een vierde doelpunt maakt (40). Axel blijft sterk in de meerderheid. Uit een misverstand in de groenzwarte verdediging maakt de midden- voor er 25 min. na de rust 50 van. Van de zijde van Zeelandia bezondigt men zich nogal eens aan vrij forsch spel, hetgeen niet belet dat de Oranjehemden het beste van 't spel behouden. Onverwacht hebben echter de Mid delburgers dan succes door te profiteeren van elkaar slecht begrypen der Axelsche backs (5i). Dat wordt den Oranjehemden wat bar en het resteerenae gedeelte van den wed strijd is dan 00k een aanhoudend beleg van de Middelburgsche veste. Voortdurend orn- zwermen de Axelaars het groenzwarte doel, maar er wordt door Zeelandia met man en macht verdediigd. Alleen de rechtsbinnen slaagt er nog in een doelpunt te maken, voor het overige wordt door het binnentrio in de voorhoede weinig klaar gemaakt. De wed strijd eindigt dan 00k zonder verandering in den stand 61. Het spelpeil in dezen wedstryd was van matig gehalte, ofschoon de tweede helft in- teressante momenten te zien gaf. Het wil ons voorkomen dat van Axelsche zijde uiter- ste aandacht aan de voorhoede zal moeten worden geschonken indien men emst maakt met de in den volksmond zijnde kampioens- pretentie's. Aan de schotvaardigheid ontbrak zoowat alles. Met een goede schutter waren gewis de dubbele cijfers bereikt. Middenlinie en achterhoede waren als naar gewoonte ,,safe". De scheidsrechter debuteerde vrij verdien- steiyk. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 18 September 1931. De v-olgende vomnissen werden uitgespro- ken: J. P. v. G., oud 18 j. en A. B. d. K., oud 20 j., arbeiders te Aardenburg, zyn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 1 week gevange- nisstraf. P. B., oud 44 j., brillenkoopman te Bergen op Zoom, gedetineerd, is wegens alsvoren ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorrarrest. In dezelfde zitting werden 00k nog de vol gende zaken behandeld: A. P. d. M., oud 29 j., chauffeur te Bres- kens, werd door den kantonrechter te Oost burg op 28 Mei j.l. veroordeeld tot eene geld- boete van f 20 sub. 10 dagen hechtenis. Hem was in eersten aanleg ten laste gelegd, dat hij op 11 Mei j.l. te Groede als bestuurder van een auto daarmede heeft gereden, ter wijl hij verkeerde onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet instaat moest worden geacht dat rijtuig te kunnen besturen. Subsidiair was hem ten laste gelegd, dat hij alstoen de vrij- heid van het verkeer heeft belemmerd of in gevaar gebracht, tengevolge, dat hij zelf met zijn auto in de sloot is gereden. Verdachte en ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen. Edsch vrijspraak. Mr. Kuijpers sluit zich bijl dien eisch aan. C. v. W., oud 29 j., chauffeur te Zaamslag, was door den kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hech tenis op 26 Juni jJ. Tevens werd hem voor den tijd van 1 maand zijn rijtoewijs ingetjrok- ken. In eersten aanleg werd hem ten laste gelegd, dat hij op 11 Mei j.l. in de gemeente Ter Neuzen met een auto de vryheid of de veiligheid van het verkeer heeft in gevaar gebracht, gepleegd by herhaling. Verdachte was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mej. Mr. Bolle vroeg vryspraak. DOOR EEN STIER DOODELIJK VERWOND. De boerenarbeider J. Fuite, die Donderdag op een weiland te Genemuiden door een stier zoodanig werd aamgevallen, dat hij een rugge- wervel ibrak, is aan de gevolgen daarvan overleden. Hy laat een vrouw en vyf kinde ren na. DE WIERINGERMEERPOLDER. Voor de betrekking van bedrijfsboer en as- sistent-bedryfsboer in den Wieringermeerpol- der hebben zich 1780 sollicitanten aangemeld. KEURING VAN DEKHENGSTEN. Bij beschikking van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is bepaald: a. dat de gewone keuringen van tot dek- king bestemde hengsten in het najaar 1931, welke alleen door de Stamboekcommissie zul- LUCHTKETEL GESPRONGEN. Aan boord van het Ned-erlandsche motor- schip „Bertha Johanna", schipper Hollink, liggende te Crefeld, is Woensdagmiddag de luchtketel gesprongen. De vrouw van den schipper werd deerlijk gewond. In levens- gevaariyiken toestand werd zy naar het zie- kenhuis vervoerd, waar haar een voet is af gezet. Aan boord van het schip werd groote schade aangerioht; de goederen werden in een ander schip overgeladen. Woensdagavond om 9 uur reed een 24jarige chauffeur van de Texaco-maatschappiji te Groningen met zyn benzine-auto in de rich- ting der stad. Ter hoogte van Vries pas- seerde hij met zeer groote snelheid 2 auto's en vloog daarna tegen zeven langs den weg staande boomen. By den achtsten boom sloeg de wagen over den kop en kwam dwars over -den weg te liggen. De chauffeur, die in de verwoeste cabine bekneld raakte, was op slag gedood. De wagen vloog in brand, maar kon door spoedige hulp nog worden behouden. Even voor het ongeluk geschiedde had de chauffeur zich opgehouden in een caf4 te Vries. Het was den bezoekers in dat cafd opgevallen, dat de man zeer bleek was, zoo dat 'n te hulp geroepen geneesheer vermoedt, dat hy tydens den rit aan een hartverlam- ming is overleden. GREN SIN CIDENT. Vrijdagmorgen omstreeks zeven uur werd de Duitscche smokkelaar P. Bierik door Duitsche kommiezen betrapt. Hij vluchtte, achtervolgd door een Duitschen kommies, in de richting van de Nederlandsche grens. Even over de grens, op Ned-erlandsch gebied, werd hy door den kommies aangeschoten en door twee kogels in de rechterborst getroffen. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Bocholtz overgebracht. De loco-burgemeester van Aalten, de heer Somsen, en de commandant van het detache- ment marechauss6e uit Amhem en van Duit sche zijde de „Oberlandsjagermeister" Schneider en de „Oberzollsekretar" Muller waren spoedig ter plaatse. Foto's werden genomen van de situatie zoowel door Duit sche al door Nederlandsche autoriteiten. In den muur van de boerderij; van Rauhuis werd een kogelgat gevonden. Het onderzoek is nog in vollen gang. BANDIETISME TE NEW-YORK. In Greenwich Village, een wijk van New- York, probeerden twee jeugdige schavuiten de lade te lichten in een dandestiene drahk- gelegenheid. De bandietenhaddende bezoekers en het personeel van. de kroeg, die in een aohterkamer werd gedreven tegen den muur gezet; maar de tapjuffrouw began te gillen en door deze kreten geleid, kwam een briga dier van politie het vertrek binnenstormen zonder echter zijn revolver paraat te hebben. De boeven schoten dus het eerst en de ver- metele brigadier werd gedood. De bandieten namen nu de vlucht en daar- bij schoten zij nog op een politieagent en varwondden hem emstig. Wel zyn er arrestaties gedaan, maar of men de werkeiyke achuldigen te pakken heeft is de vraag. Muphy, de vermoorde brigadier van politie, is reeds de zesde politiebeambte die dit jaar te New-York werd doodgeschoten door ban dieten. De meeste van deze schietpartijen vonden hun oorsprong in incidenten bij den clandestienen drankhandel. EEN VERBORGEN SOHAT. Door een toeval is dezer dagen een vrij groot bedrag aan geld ontdekt,in een bouw- vallig huisje te Glanerbrug, dat daar reeds ongeveer drie jaar onbeheerd stond. Toen het huisje onbewoonbaar was verklaard, was de eigenares, een eenigszins zonderlinge weduwe, met achterlating van een deel van het huis- raad, naar Enschede vertrokken. Eenige jongens kwamen nu dezer dagen op het idee, eens binnen te gaan kijken. Zij klommen door de reeds langs vemielde ramen, snuffelden in kasten en laden, en vonden op verschillende plaatsen verborgen, in kranten- papier gewikkeld geld. Toen ze noigal groote verteringen in het dorp maakten, kreeg de politie al spoedig argwaan. En bij een ver- hoor kwam aan het licht, welke ontdekking de jongens hadden gedaan. Zij vertelden, dat ze eerst een brief je van f 25 gevonden had den. Ze durfden dit echter niet wisselen en brachten het weer terug. Later vonden ze 00k een bankbiljet van 200. Er lagen 00k gouden ringen enz. De politie stelde een nader onderzoek in en vond op vele plaatsen verborgen, een bedrag in totaal groot 350. Ook verschillende andere voorwerpen van waarde werden er aangetroffen. Alles had, voor iedereen toegankelijk, ongeveer drie jaar lang onbeheerd gelegen. Op last van de auto riteiten zijn deuren en ramen nu dichtgespij- kerd, nadat alle voorwerpen van waarde onder de hoede der politie zijn gesteld, totdat de rechtmatige eigenares zich zal hebben aangemeld. BLAUWZUURGASVERGIFTIGING. Donderdagmiddag omstreeks half 12 zyn de 54-jarige C. V. d. S. uit Ridderkerk, de 33- jarige A. P. de B. uit de Gerststraat en de 65-jarige B. H. uit de Tweede Camissestraat, in het cafe „Het Gilde" aan den Katendrecht- schen Lagen Dijk te Rotterdam gekomen. Kort na hun komst is v. d. S. naar de W. C. gegaan en omdat hij zoo lang wegbleef gin- gen zijn beide kameraden na eenige oogen- blikken kijken of hem ook iets overkomen was. Zy vonden v. d. S. bewusteloos en heb ben hem zoo spoedig mogeiyk naar buiten gebracht. Kort daarna zijn de beide mannen ook be wusteloos geraakt en twee burgers hebben hen naar buiten gebracht. De geneeskundige dienst werd onmiddellijk gewaarschuwd en zoodra deze dienst aanwezig was werden po- gingen in het werk gesteld om de levens- geesten van de drie mannen te doen weer- keeren. Bij de B. en H. gelukte dit na betrek- kelijk korten tyd, maar v. S. bleek te zyn overleden. De mannen, die in dienst waren by de ge meente, hebben Donderdagmorgen in de Kla- verstraat een aantal woningen met blauw- zuurgas ontsmet. Men vermoedt, dat dit gas een weg heeft weten te vinden door de lucht- koker van de W.C. in het cafd ,,Het Gilde", zoodat deze W.C. geheel met gas gevuld moet zijn geweest. De werkman H., die aanvankelijk naar huis was gegaan, evenals de B., is later op advies van zijn huisdokter naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Er wordt een onderzoek ingesteld. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In het perceel Rokin 115 te Amsterdam, waarin gevestigd is de Algemeene Friesche Levensverzekeringsmaatschappy, heeft zich Woensdagnacht een geval van kolendamp- vergiftiging voorgedaan. Dinsdag was in het gebouw de centrale verwarming aangemaakt en de concierge was omstreeks middemacht, voordat hy slapen ging, naar de stookplaats gegaan. De man keerde echter niet terug in zijn waning, die in het zelfde gebouw op een hoogere verdieping is gelegen. Toen zyn vrouw hem ging zoeken, vond zij hem bewus teloos op de trap liggen. Hy was in de stookplaats door kolendamp bevangen en had nog getracht, zijn woning te bereiken, doch was onderweg neergevallen. De vrouw waar- schuwde onmiddellijk de brandweer en den gemeentelijken geneeskimcfigen dienst, welke laatste den man naar het Binnengasthuis heeft vervoerd. Hy is daar ter verpleging opgenomen. De brandweer heeft daarna een onderzoek ingesteld in de stookplaats, waarbij twee brandwachts eveneens door kolendamp wer den bevangen. Een van hen is eveneens naar het Binnengasthuis vervoerd. De andere was spoedig weer in orde. Voor het leven van de beide in het Binnen gasthuis opgenomen mannen bestaat geen gevaar. DE HOOGSTE LEEFTIJD. Michael Coughlan is 'n gehoorzaam man... geweest, want hij is nu dood. Het belangryke van zyn sterven is, dat hij zich vry stipt heeft gedragen naar de voorschriften van wijlen prof, sir Edwin Ray Lankester, die, op grond van zyn nasporingen a priori verwierp, dat een memsch ouder zou kunnen worden dan 109 jaar. Hij had kunnen aantoonen, dat alle gevallen van hoogeren leeftijd, welke men in de literatuur wel varmeldt vindt, niet konden worden aanvaard wyl behoorlijk ge- dooumenteeird bewijs niet kon worden over- gelegd. In alle landen, waar op een betrouw- bare wijze aanteekening van den geboorte- datrnn geschiedt komen leeftijden hooger dan 109 niet of niet meer voor. Inmiddels heeft archiefonderzoek te Gronin gen het bewijs geleverd, dat daar een man een voormalig schipper 110 jaar is ge worden. Men zal dus de uitspraak van sir Edwin Ray Lankester zoo moeten opvatten, dat 109 de leeftydsgrens naar iboven is, hoe- wel allicht af en toe eens een zeer abnormale uitzondering, die grens een jaar naar boven verschuift. Coughlan was een Ier en woonde Tullar- more. Zyn vrouw was 107 jaar geworden. Een zoon, die nog leeft, is 82. In zyn jonge jaren was hy een groot wandelaar. Het mo- dame meisje had zyn genegenheid niet en hij werd bepaald onvriendeiyk in zijn uitlatin- gen, wanneer hij over haar te spreken kwam. Coughlan was een verbindingsschakel met het verleden; hy heeft nog den tyid gekend van de struikroovers, die er htm gewoonte van maakten, de postkoetsen aan te houden en de passagiers uit te plunderen. Op den kop af 100 jaar heeft Coughlan gewerkt als jaehtopziener, konijnenjager en tumrnan. Hij was byna overbodig het op te merken, de oudste inwoner van de Britsche Eilanden. zoodat sir Edwin Ray Lankester zich niet in zyn graf hoeft om te draaien over het over- treden van de leeftydsduurwet door den bra- ven Ierschen 110-jarige. t HET ZOUT DER ZEEeN. In het tydschrift „Vragen voor den Dag" komt de volgende beschouwing voor over het zout der zeeen: Duizenden rivieren stroomen van het vasteland der aarde naar de zeeen en voeren onnoembare hoeveelheden zoet water naar de oceanen. Men zou daaruit afleiden, dat het zoute water der zeeen lang- zamerhand een geringer zoutgehalte moet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2