FN ADVERTENTIEBLAD VOOR zeeuwsch-vlaanperen. fweede Bud. No. 8735. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 71e JAARGANG. Qproeping Sollicitanten Oemeente-Bode BIHREHLANii. Verkeersovertredingen. SOITENLAHD. DE VEREENIGDE STATEN EN DE VACANTIE IN DEN VLOOTBOUW. TER NEUZEN, 18 SEPTEMBER 1931 leg<er des heils. ae drt kken van statuten. Hii is later te Gennep Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen solliciitanten op, ter ver- vulling van de vacante betrekking van GEMEENTE-BODE. Jaarwedde 1100--/1500, met vier twee- jaariy-ksche verhoogingen van 100, sioensbijdragen 3V2 n„ De sollicitaties moeten word-en gesteld op een zegel van 30 ct„ gericht zijn aan den ge- meenteraad en ingezonden worden vddr 1 October 1931. 1QQO In diensttreding op 1 Januari 1932. Aan melding alleen na oproeping. Ter Neuzen, den 17 September 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJL.LE, Secretaris. maar thans bet rijden, daarover ecbter later er ziin veel bepalingen -die voor autonjders en fietsers gelijk zijn. Eerst hoop ik m.een volgend -stukje lets over vocrbedm en amo- bestuurders med-e te deelen. TWEED E RAMER. Vergadering van Donderdag. Mr van Schaik aanvaardt bet voorzitter- schap met een rede, waarin bij erop wrjst da. in deze bewogen tijden bet P^r'®^Ute ^eraf-1- wirhtiee volksbelangen zal hebben te peraai Tagen en beslissen Spreker schetst de wan- verbouding die ontstaan is tusschenl werlkg leaenheid en bescbikbare arbeid-kracht. Dat de erenzen van het publiek recht ter wille van het gemeenschapsl-even en het algemeen welziin naar verscbillende zijden moeten wor den uitgezet, lijkt hem nauwelijks voor twist vatbaar, „orvl De Earner is hierop met baar werkzaam- heBennoemdnwm'den tot leden in de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden de heeren Heemskerk, Marcbant, Scbokking, Vliegen, Bongaerts en Knottebelt; tot leden van de commissie voor rijksuitgaven de hee ren Aalberse, van Vuuren, Vliegen Oud, Schouten, Bierema en Rutgers van Rozen burg. I. ONTSLAG AES KAMERLID. Van de in 1930 voor bet Kantongerecht Ter Neuzen bebande-lde zaken, een 1336, be- troffen er 728 of ruim 54 overtrading enkel en alleen van de Motor- en Rij-wielweit en het daarop berustende Motor- en Rij-wiel- reglement. Ieder zal het met mij eens zijn, dat dit aantal ontstellend groot is. Voorzoover deze overtredingen voortge- komen zijn uit onwil en zorgeloosbeid is daar- aan niet veed te doen. Wi-e niet hooren wii, moet maar voelen. Bij talloozen bestaat er ecbter geen onwil maar wel een te geringe bekendheid met de wettelijke bepalingen. Op eik-e zitting blijken er velen te zijn, die ,,zondigen" uit onwetendbeid. Voor ben zijn deze regelen bedoeld. Mij-n bedoeling lis niet een dorre opsomming te geven van wat verbod-en en wat voorge- scbreven is, maar om een paar grepen te doen uit de vele verkeers-bepalingen en zoo- doende mede te werken bet aantal overtre dingen te doen d.alen, Allereerst een paar wenken voor alien, die aan het verkeer deelnemen, wielrijlde-rs, voer- lieden en automobilisten a. houdt, voor dat ge met uw vervoer- middel van wal steekt, een korte inspectie. Mogelijk is er iets losgeraakt of beeft b.v. den van uw huisgenooten uw lantaarn ge- leend. Ge voedt toch ook of uw banden niet te slap zijn of controleert als au'tobestuurder of ge nog genoeg benzine en olie bebt. Wel- nu zoogoed als een slappe band of te w-eimig olie kan b.v. -een kapotte bel of een defect acbterlicbt U onaangenaamheden bereiden, uitloopende in bet kwij-traken van enkele gul dens aan boete. b. meen, als ge een overtreding bebt be- gaan, niet, dat dit aan den poiitiebeambte ligt, die bet dan naar Uw idee speciaal op u heeft voorzien. Bedenk, dat bet o.m. tot de taak van de politic beboort de wettelijke bepalingen te belpen handhaven en dat de beambten aan de wet bunne bevoegdheid ontleenen U ter controle aan te houden. Wordt dan niet onbebbelijk, ge bereikt er al leen mee dat ge het onmogelijk maakt er met een waarsohuwing af te komen, zoo daar in dat speciale geval term-en voor gewees-t waren; c. bedenk, als ge in een cafd zit en uw fi-ets of auto 'buiten staat, dat ge er nog mee naar huis moet en regel naar die gedachte bet aantal van uw biertjes. Immers een be- neveld weggebruiker is 6en der ergste ge- varen voor zicbzelven en anderen. Als mag het bier dan niet zoo'n druk verkeer zijn, in dit land van dijken en kama-len is bet behoud van wegcontrole absoluut noodzakelijk. Tocb worden er geregeld personen aan-getroffen, die op zon-derlinge wijze over den weg ma- noeuvreeren en dan onder den invloed van alcohol bl-ijiken te verkeeren. Op deze over treding staat een maximumstraf van drie maanden hecbtenis of duizend gulden boete en voor autobestuurders de speciale maat- regel van bet on-tnemen van het rrjbewijs voor den tijd van 6en jaar. Thans enkele bepalingen voor de wielrijders alleen. Dat een rijwiel gedurende bet tijdvak van V2 uur na zonsondergang tot een uur v66r zonsopgang van een lantaarn moet zijn voorzien die -een hel-der licbt naar voren uit- straalt zou ik eigenlijk niet meer beboeven te schrijven. Het is onbegrijpelijk, dat ondanks het populair worden van de zich zelf voe-den- de e-lectriscbe rijlwiiellanitaam nog zooveel ..duisterlingen" op de wegen wordien aange- troffen. Zijt ge nog in bet bezit van een kaarslantaarn of een carbidlamp, dan mag deze geen gekleurde zijglazen hebben, im mers deze stichten verwarring. Een an-der voomaam punt is de reflector achter aan bet rijwiel. Is deze niet deugde- lijk, dan mist bij elk effect en men kan ge- acht worden er geen te bezi-tten. Een eerste vereischte is immers, dat de reflector werke- lijk de stralen van lantaams van achterop- komende mot-orfietsen en auto's terugkaatst. De plaatsin-g en kwaliteit van bet roode glaasje laat vaak te wenscben over. Ik heb er wel gezien die ongeveer loodrecbt naar boven stonden, zoodat de maan er in scheen. Gaat U eens naar Uw rijwielhandelaar en laat U zicb eens een werkelijk goede reflector demonstreeren. Een fiets moet ook tenminste 66n rem hebben, d.w.z. er moet een rem opzitten die zoodanig functionneert, dat bet rijwiel direct tot stilstand kan worden ge-bracht. Hebt ge een fiets zonder terugtraprem, let dan op Uw remiblokjes, deze moeten geregeld bijgesteld of vemieuwd worden. Moet ge een hoek om of wilt ge een paar voetgangers passeeren geef dan een signaal, niet met Uw mond, maar met een bel, waar- van het geluid op verren afstand hoorbaar is. Een stukje carton tusscben uw spaken maakt wel lawaai maar vervangt de bel toch niet. Zie zoo, nu zijt ge aardig ingespannen, De heer A. B. Kleerekooper heeft,_naar_„het Yolk" meldt, besloten ontslag te nemen als lirl yqti Hp TW0G(l6 KB-IHGr. De hoogleeraar, die hem in het Wilhelmina- ga thu^ te Amsterdam behandelt, kan geen uitzicht openen, dat hij weldra weer in staat zou zijn regelmatig de Kamerzittingen bij te wonen en daar aan de beraadslagmgen dee te nemen. Onder die omstandigbeden zou zijn aanblijven als Kamerlid beteekenen, dat de zetel onbezet zou blijven. Het is om die reden, dat de heer Kleerekooper besloot, bet mandaat neer te leggen. BESCHEBAUNG TEGEN AANVALLEN UIT DE LUCHT. De minister van defensie heeft aan de burgemeesters doen toekomen een vernieuwde uitgave van de ..Aanwijzingen nopens be door burger-autoriteiten te nemen maatregelen te. bescberming von de bevolking t-egen de ge- volgen van aanvallen uit de lucbt In de geleidende circulaire vestigt de minister de aandacht op de noodzakelijkheid van den fuchtbescheZingsdienst. Ook bij verwezen- lijking van eenzijdige nationale ontwapening, omdat dan de preventieve bescherming welke de Nederlondscbe weermacht thans aan bet rijk verleent en in 1914 met vrucht h-eeft verleend verloren zou gaan. HULDIGING VAN EERSTE KAMERLEDEN AAN MR. P. RINK. De leden en griffiers van de Eerste Kamer hebben Dinsdagavond mr. P. Riuk in bet Kurhaus te Scheveningen een diner aange- boden, ter gelegenheid van de viering van zijn 80sten verjaardag. Tiidens dezen maaltijd, waartoe het lmtia- tief was genomen door de voorzitters van alle Kamerfracties, werd de beer Rink in zeer waardeerende woorden toegesproken door den voorzitter der Eerste Kamer mr. W. L baron de Vos van St-eenwijk, welke rede de jubilans heeft beantwoord. VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Bij Kon. Besluit van 16 September is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor bet tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. HET ONTWAPENIN GSPETITIONNEMENT VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De delegatie van de Nederlandsche Dag bladpers, bestaande uit de beeren J. W. Henny voorzitter van de vereeniging „De Nederland- sch Dagbladpers"Robert Peereboom, voor zitter der petitionnementscommissie, en mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris van de ver eeniging „De Nederlandsche Dagbladpers -s Woensdagmiddag door minister Beelaerts van Blokland ontvangen. De aanbieding van bet petitionnement aan den heer Titulescu, voorzitter van de verga dering van den Volkenbond, heeft gistermid- dag om half vier plaats gehad. Daarbij beeft de heer Henny een rede gehouden. Op het te Geneve gehouden congres van de Internationale Unie van Volkenbondsvereeni- gingen heeft professor Cassin, een der Fran- scbe gedelegeerden bij den Volkenbond, gewe- zen op het succes van het Nederlandsche pe titionnement. Professor Cassin hield zijn rede aan een diner waarbij 300 afgevaardigden van alle landen aanwezig waren. In het algemeen kon, zoo zeide hij, opgemerkt worden, dat de belangstelling in Volkenbondskringen voor het Nederlandsche petitionnement zeer groot is en dat men bewondering koestert voor de sam-enwerking, waardoor het tot stand is ge- komen. He-t departement van Staat heeft zijn voile instemmm-g verkl-aard met de door Senator Borah voorgestelde vijfjarige vacantie in den vlootbouw. Men verwacb-t daarvan al dade- lijk driie belangrijke voor deelen: 1. De ontwapeningsconferentie te Geneve, aan welker opening op den vastgestelden datum men te Washington streng vasthoudt, kan dan bijeenkomem in een veel vn-endscbap- pelijker gestemde atmosfeer. 2 Een dergelijike pauze (vijf j-aar) schept -betere voorwaarden voor de bespre-kin-g van de verscbillende politieke vraagstulkken. 3. De vacantie in den vlootbouw zal met h-et 00^ op den oeconomischen noodtoestand onge-twijfeld van groot nut zijn door de be- sparing op de uitgaven. C. J. M. V. „BIDT EN WERKT". Blijkens de advertentie in dit nummer h-eeft boven-genoemde vereeniging tegen de vol- gende week weer verscbillende samenkomsten geGlrachteIit' wat te .geven voor klein en grNaast de samenkomsten in baar getoouw, beeft zij ook weer gezorgd, zooals reeds ver- scbiUende j-aren -de gewoonte was, voor een avond in de Ned. Herv. Kerk op den Don derdag. Ook ditmaal belooft dit weer een mooie avond. CHR. J. V. „DIENT DEN HEERE". Bovengenoemde vereeniging houdt blij kens achterstaande advertentie - ^anndag- avond een openbare vergadermg. V-erschil- lende sprekers zullen bet woord yoeren, o.a. Ds. A. Burger van N. en St. Joosland. paard met groote kosten en den minder gun- stigen algemeenen toestand, zijn oorzaak dat de directie daarvan dit jaar is afgezien t Is 1 rtirftftui o*rl Hut n HET VLAAMSCHE VREDES- PETITIONNEMENT. De actie voor het vredespetitionnement, naar Nederlandsch voorbeeld in het Vlaam- sche land voorbereid, zal in de eerste dagen van October los komen en een paar maanden duren. De Vlaamsche Oud-Strijdersbond (V. O. S.) van wien het initiatief uitgaat, zal daarbij worden gesteund door het Algemeen Vlaamscb Hoogstudentenverbond en zijn or- gaan „Hooger Leven". Ook hebben reeds „de Standaard" en ,,de Schelde" medewerking toe- gezegd, meldt de „N. R. Crt.". ,,De Schelde" wijdde Dinsdag een hoofd- artikel aan het vredespetitionnement van de Nederlandsche pers, waarin hulde werd ge- bracht aan het door de bevolking van Neder- land, „met schitt-erende vastberadenheid en kalm aanpakkingsvermogen" in dezen gege- ven voorbeeld. Moest hetzelfde overal gebeuren, aldus het Vlaamsch-nationale partijblad, wie weet zou niet, voor het eerst na den oorlog, de vredes- wil, die er is bij alle volkeren een overwin- ning hebben te boeken! Het Leeer des Heils houdt Zondag a.s. des voorm 10 en 's avonds 8 uur Oogstsamen- komsten, terwyi op Dinsdagavond de verkoop der ingekomen artikelen plaats heeft. Met de Staatscourant van 15 September zijn verzonden afdrukken van de statuten be- treffende bet Groene Kruis, gevestigd te Hoek (Wijz. in de statuten); de R. K. Wo- nin-gbouwvereeniglng „St. Joseph" gevestigd te Westdorpe. DE KERMIS. Deze week is door verscbillende onder- nemers op de Markt reeds aangevangen met bet bouwen bunner etablissemebten, die m verschillend opzieht zu'.len wedijye-ren de liefhebbers en -sters genot te bi-eden hetzij door draaien. zweven, beproeven van bun vaardigbeid in schieten of door and-ere ver- richtingen, terwijl ook de bekende ,-Gezond- heids-apotheek" van de Wed. C. J. Evertsen als vorige iaren aanwezig is voor het stree- len van den smaak, met de ten verkoop voor- handen of te bereiden lekkernijen. Groot is de variatie ditmaal niet en we missen ditmaal een grootere gelegenheid voor vermaak, zoo als we die de laatstverloopen jaren kenden. Overigens zal bet ni-et aan vermaak ont- ibreken. We schreven reeds elders over hex- geen de vaste zalen zullen bieden, benevens bet circus, en zooals uit de advertenties in dit nummer blijkt, evenals vorige jaren in het Hotel Centraal vanaf Maandagavond gedu rende heel de kermisweek gelegenheid is tot dan-en en weer bet bekende gezelschap de muziek zal verzorgen. Ook in bet Grand Hotel Rotterdam zullen vanaf Woensdagavond de bekende soiree's ge- geven worden. Overigens is er in verscbillende lokalen der stad gelegenheid tot dansen. Als het weer zicb houdt zooals in den loop d-ezer week, is bet te verwacbten, dat het niet aan bezoak zal ontbreken. Mooi weer dat we dat jaar nog zoo weinig genoten, lok-t -alleen al uit om eens op stap te gaan. LUXOR-THEATER. Naar we vernemen zullen in dit theater ge durende een drietal dagen der kermis weer uitvoeringen worden gegeven door het ook al- hier zich een gunstigen naam verworven heb- bende gezelschap N.V. Groot Tooneel, onder directie van de heeren Langenaken en Beuk- man. Het komt met een uitgelezen pro- gramma. De eerste avond zal worden vertoond ,,De big van het 168e", bet militaire blijspel, dat het vorig jaar zoo'n groot succes had. Men zal daarvan dus ook thans weer ten voile kunnen genieten. Het is een stuk om meer- malen te zien. Voorts zal worden vertoond de nieuwste Amsterdamsch-e schlager „Adieu! mijn kleine garde-officier", een stuk dat eveneens lach- salvo's doet klinken, en ten slotte „De vrouw in 't spel", een der grootste levenswerken van wijlen Dr. Willem Royaards. In deze stukken zullen optreden Mies Peyters, Tine van der Werf, Lena Kemper, Joh. Langenaken, Petro Beukman, Anton Grijnders, Hendrik Kam- meyer, enz. CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW. In deze zaal zullen gedurende de kermis een drietal voorstellingen word-en gegeven door een gezelschap waartoe behooren de beide bekende komieken, de heeren Piet Kohler en Ruys. Opgevoerd zal worden ,,De Pan toff elbeld", een stuk om te lachen, terwijl den volgenden avond zal worden gegeven „Jeanne, de vrouw uit de Volksklasse", een stuk dat reeds meer dan 50 jaar op het repertoire voorkomt, een zeer ontroerend stuk van den ouden stempel, die dezen avond tot een ouderwetschen kome- dieavond zal maken, een van ,,een lach en een traan". Voorts zal door dit gezelschap wor den opgevoerd de bekende Amerikaansche comedie ,,Gekocht en betaald". In deze stukken treden behalve genoemde heeren op de dames Groot-Vink, Julie Meyer, Diti Oosthuis en anderen. Uit deze mededeeling blijkt dus, dat er voor de liefhebbers van tooneel een drietal avon- den volop zal te genieten zyn. Wel zal door de velen die al een reeks van jaren hebben genoten van de in deze zaal ge geven operette-uitvoeringen, met spijt worden vernomen, dat die dit jaar niet zullen gege ven worden. Verschillende moeiiykheden, ge- met anders, doch wij zijn overtuigd dat het bij velen een leernte zal beteekenen in een be staande gewoonte. HET CIRCUS DE MUYNCK. Ter gelegenheid der kermis zal de Fran- sche Circus-onderneming Gebrs. De Muynck hare groote tent met twee masten opslaan op bet parkeerterrein aan de Burgemeester Geillstraat. Zooals uit de advertentie m dit nummer blijkt, wordt de openingsvoorstelling gegeven Maandagavond. Omtrent dit gunstig bekende circus ontlee nen wij over bet bezoek aan de kermis te Eindhoven het volgende aan een aldaar ver- schynend blad: ,Het Fransche circus De Muynck, dat reeds enkele jaren op Eindhovensche kermis kwam, zal ook dit jaar wederom het publiek terdege doen genieten van zijn werkelijk subliem cir cus- en variete-programma. De directie tracht steeds iets nieuws te bieden en zij is daarin wederom uitstekend geslaagd: Keurige paar- dendres-suur, buitengewone prestaties van een aantal acrobaten, een stel koddige clowns, een slangenmensch, die verbluffende staaltjes vail zijn kunnen demonstreert, terwijl de altijd bij een groot deel van het publiek gewilde ,,grie- zelnummers" niet ontbreken. Op het gebied van paardendressuur kan wel het beste nummer genoemd worden de schitterende Belgische hengst Jupiter die in combinatie met 2 Schotlandsche zeer klei ne ponney's keurig, tot in de puntjes verzorgd hun werk verrichten. De directeur, die deze nummers leidt, heeft hier iets bereikt, dat waarlijk bewondering afdwingt. De overige dressuumummers, waaronder vooral de Hoo- geschool-verrichtingen door den heer Gustave de Muynck met zijn paard „Friga" zullen ieders bewondering wekken. Pinnoy, de man op de trapeze verricht wonderen, terwyi the Wortneys Trio, verm-eld als de beste Jong leurs van dezen tijd, inderdaad op handige wijze voor het publiek hoogst vermakelijke en moeilijke toeren verrichten. Het slangenmensch Mr. Albert geeft ver bluffende staaltjes lichaams-kronkelingen, kracbt en vlugheid. Kortom, hier wordt „Elok wat Wils" ge- boden met een wereldstad-programma. Hii is later te liennep gekomen, vandaar vertrokken naar Goch en Kleef, maakte overal goeden sier en herhaalde te Maastricht het- o-een bij met den Ter Neuzenschen chauffeur gedaan bad, alleen, daar moest bij zelf een gelegenheid te baat nemen om van den chauf feur af te komen. Die chauffeur heeft te Maastricht bij de politie aangifte gedaan en na zijn terugkeer te Gennep ook alaaar. Van der S. schijnt ook te Boxmeer en Nij- megen verscheidene personen te hebben opge- licht, tot hij nu te Amersfoort, waar hrj zicb als verzekerings-inspec'teur voordeed, tegen de lamp is geloopen. Ondertuss-chen mag het wel verwondenng baren dat het hem, reeds lang in het Alg. Politieblad gesignaleerd, gelukt is zoolang aan het spiedend oog der politie te ontsnappen. ST. ANTONIUS-STICHTING TE OOSTBURG. Woensdag der vorige week is te Oostburg dioor d-en pastoor-directeur van het St. An- tonius-gesticbt aldaar de eerste steen gelegd voor het nieuwe ziekenhuis, dat, onder leiding van den architect A. Oomen (architecten- I bureau Gebr. Oomen te Oosterbout) door de aannemers Gebrs. Bakkeren uit Princenbage gaat gebouwd worden. Het bo-uwterrein was voor deze gelegen heid met bloemen versierd. Het nieuwe ziekenhuis, dat voor 146.995 werd aangenom-en, zal 69 beddern voor pa- tien-ten bevatten. In December boopt men bet -gebouw onder de kap te hebben, terwijl de oplevering half 1932 zal plaats hebben. Het nieuwe ziekenhuis wordt evenals bet bestaande St. Antonius-gesticht (waarvan bet slecbts door een kleine open ruim-te is gescheiden), (bediend door de Eerw. Zusters Francascanessen uit Roosendaal. In totaal zullen in -beide inricbtingen 27 zusteTS werk- zaam zijn. Het St. Antonius-gesticht, dat behalve zie- kenverpleging, ook verzorging van ouden van dagen en het verstrekken van pension ten doel heeft, is bet eenige ziekenhuis in West- Zeeuwscb-Vlaanderen. Gebrek aan ruimte, alsmede het feit, dat men in de bestaande mrichting te veel last van bet lawaai op de straat bad, waren aanleiding om den bouw van een nieuw ziekenhuis ter band te nemen. BUITENLANDSCHE YVERKKRACHTEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN De R.Kath. bouwvereeniging Volksbe- lang", die te Sas van Gent met overheids- steun een complex arbeiderswoningen wil bouwen ,had verzooht in d-e bestekken te be- palen, dat, uitslui-tend Nederlandsche werk- k-racbten zouden m-ogen worden tewerk ge steld. In de te Sas van Gent gehouden ver gadering d-ezer vereeniging werd ten zeerste leedwezen erover uitgesproken, dat men in Den Haag zich verzet tegen bet opnemen eener dergelijike clausule. BESMETTELIJKE ziekten. In d-e week van 6 tot en met 12 Septem ber zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvon-k, n.l. 1 te Kloetinge en 5 te Stavenis-se, 1 geval van meningitis cere- brospinalis epidemica te Ter N-euzen en 1 geval van polimylitis anterior acuta te Mid- delburg. EEN STERK STAALTJE VAN BRUT ALITEIT Door toevallige omstandigbeden kwam pas deze week te onzer kexmis, dat de door de politie te Amersfoort aangehouden C. A. van der Schoot, die sinds 16 Juli j.l. door de politie gezocht werd wegens een door hem te Utrecht gepleegde verduis-tering iemand was, waarmede ook wij zij bet -dan slecbts over de telefoonlijn in contact zijn geweest. Daaruit bleek, dat het bier iemand betrof, die met zeldzame brutalitei-t te werk ging. Het is een voormalig textielbewerker uit Tilburg. In het begin der vorige maand werd ons van uit een hotel t-e dezer stede getelefoneerd. De persoon aan bet and-ere eind der lijn maakte zicb aan ons bekend als een inwoner van Brussel, die hierheen gekomen was op verzoek van zijn broeder het Kamerlid Kuij- pers, die, ongestel-d zijnde, hem bad verzocht zijn vacantie te benutten om eens een studie te maken over de kwesties in verband met bet Nederlandsch-Belgisch verdrag. De stukken die daarop betrekking badden, zouden hem door zijn broeder worden toegezonden. Aangezien bet ons ongeveer bekend is, wat over die kwestie aan de Kamerleden uit deze omgeving is toegezonden, hebben wy toen nog meegedeeld, dat wij hem dan niet veel nieuws meer zouden kunnen vertellen, doch verklaarden ons niettemin taereid hem zoo mogelijk van dienst te zijn. Verscbillende beslommeringen deden ons dat geval ver- geten, doch later viel het ons wel op, dat wij niets meer van den heer K. hadden ver nomen. Wij -dacbten, dat by zicb vermoedeiyk bij anderen georienteerd bad en daarvan heeft bet ook wel den sohijn. Aan een bezoek bij den redacteur of op ons bureau zat voor hem natuurlijk geen reclame naar buiten en voor hem was bet zaak tegenover verschillen de personen, vooral tegenover den hotellier, te doen uitkomen, dat hij voor „het verdrag" hier was. Zoo zorgde bij voor verscbillende relaties met vooraanstaande personen die den door hem opgewekten schijn kondem ver- sterken. Hij maakte goeden sier, en ontweek zelfs de nabijheid der politie niet, noch bet daarme-de aanknoopen van oonnectie. Naar aanleiding van dagbladartikelen dic- teerde bij aan een hem welwillend ten dienste gestelde typiste brieven over de Neder- lan-dsch-Belgische kwestie en hield dus goed de -aangenomen rol vol. Ook verkreeg b-iji conmectie met een chauf feur van een der garages albi-er, begon met dezen over bet aankoopen van een auto, he-t- geen ecbter autotochten noodig maakte en op 10 Augustus werd daarom Gent, Brussel en Antwerpen bezooht. Vandaar reed men naar Bergen op Zoom en daar kwam bet toe- val den oplichter te hulp. De chauffeur kreeg bandenpech en moest naar een garage voor berstelling. Van die gelegenheid kan v. d. Sch. gebrui-k maken om een goed been- komen te zoeken zonder met -den chauffeur af te rekenen, die hem zelfs nog voor een bedrag van 30 aan francs geleend bad. DE UITVOER VAN SLACHTVEE NAAR BELGIe. Sedert geruimen tijd was de ui-tvoer van slacbtvee naar Selzaete (Belgie) in verband met de onvbldoende outillage van bet slacbt- huis en de quarantainestallen aldaar, onmo- gel-ijk. Zulks beeft tengevolge gehad, dat de veemarkt te Sas van Gent sterk verliep. Naar de Maasbode vemeemt, beeft thans do Belgische regeering aan bet gemeente- bestuur van Selzaete het aanbod gedaan, be doeld slaobtbuis aan de gemeente over te dragen, die bet dan als gemeentelij-k abattoir kan exploiteeren. De gemeente zou dan evenwel verplicbt zijn, de noodig-e verbeterin- gen te doen aanbrengen. Wordt dit aanbod door bet gemeentebestuur aanvaard, waarvoor goede kans zou bestaan, dan zal de uitvoer van slacbtvee weer moge lijk zijn en openen zich voor d-e Sassche vee markt nieuwe perspectieven. RESTAURATIE STADHUIS VEERE. In de laatstgehouden vergadering van de Restauratie-commissie voor bet Raadhuis te Veere kon reeds melddng gemaakt worden van enkele spontaan binnengekomen giften, w.o. een van een Velpschen .breeder in de orde van den Nederlandsch-en Leeuw", die nu 62 jaren gel-eden als vrijwilliger-korporaal van bet 3e R. I. in Veere bewakingsdiensten moest verrichten! De commissie bleek van oordeel te zijn, dat de gebraikelijke weg om bij dragen voor de restauratie te verkrijgen, n.l. een eenvoudige oproep om steun door middel van de dagblad pers, ditmaal niet bewandeld moest worden. Overtuigd als zij was, dat giften voor diit doeT in kunstzin en -lief-de voor het oude en schoone hun oorsprong zouden vin-den, wilde de commissie bierte-genover ook barerzijds een kunstzinnig bl'ijlk van waardeering, en aanmoediging -tegeiy-k, stellen. Zij besloot daarom met algemeene stemmen, aan den beeldbouwer Henk J. Etienne op te dragen het antwerpen van een legpenning, welk-e na gereedk-oming als Bouwpenning voor het Raadhuis te Veere verkrijgbaar zal worden gesteld. Op d-eze wijze, zoo meent de Commissie, zal iedere Nederlander zijn penningske tot den „berbouw in voile glorie" van het Veer- scbe Raadhuis kunnen en gaame willen, bij- dragen. De heer Etienne is assistent aan de Tech- nische Hoogeschool te Delft; van hem ver- scheen op dit gebied reeds als 2e penning in bet vereenigingsjaar 1928 van de Vereeniging voor Penningkunst „De verbinding Holland- Indie voorheen en thans". AXEL. Benoemd tot hoofd der Geref. school voor L. O. 'te Middelburg, de heer Coumou, hoofd d-er Chr. Nat. school te Axel. De marechaussee J. van Belzen der bri gade Axel, wordt met ingang van 26 Sept. a.s. bevorderd tot wachtmeester (bereden). MIDDELBURG. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsehe Eilanden beeft zich Woensdagavond z.b.s. vereenigd met bet voorstel van bet bureau om voor 1931 en 1932 25 sulbsidie te verleenen aan de vereeniging Rijwieipad Waloheren. Nadat de voorzitter enkele bezwaren van den beer Jeronimus inzake bet mindere belang van het district der Kamer bij den wederopbouw van bet paviljo-en op de Parij-sche tentoonstelling had weerlegd, vereenigd-e de Kamer zicb voorts unaniem met het voorstel om 100 voor dien bouw -beschikbaar te stellen. Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zicb met bet voorstel om den Minister van Waterstaat te verzoeken, bet verkrijgbaar stellen van abonnementskaarten met korten geldigbeidsduur te bevorderen. Hierby kon naar aanleiding van een opmer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5