V Oade^aa ALLES RugpijnNierenPilieni Rust, kaimie en zeSfbeheersching voor AUTOS MOTORS NIJVERHEID 8CHAEEK, ^jBKSiraDE BEEIGHTEH. 111 i IB De Twaalfde Assemblee van den Volkenbond m. SCHAKF.N. DRIE PERSONEN TIJDENS EEN BERGTOCHT BEVROREN. CHOLERA GEVALLEN. fH k Wm mi m wm^Wrn 1 keeren weer terug na het gebruik van Mifnninlt's vietttn. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) in misschien nog sterkere mate gevorderd wordt door de omstiandigheid, dat de crisis- uitgaven, welke buiten de normale begrooting gehouden worden, een omvang dreigen aan te nemen, die ver uitgaat boven het bedrag, dat ten vorigen jare geraamd- is, als opbrengst van de nieuwe hiervoor ingestelde heffing. Voor het jaar 1931 zullen zij, zooals uit eer- lang in te dienen suppletoire begrootingen zal blijken, ongeveer 17 millioen gulden bedragen. Te vreezen staat, dat in 1932 deze som nog zal worden overschreden. Inmiddels werkt de oorzaak van die uitgaven in ongetemperde kracht voort. Hoe langer zij werkt, des te breeder en dieper zullen haar fiscale gevolgen zich afteekenen. Vergeten behoort niet te worden, dat ook die crisisuitgaven moeten worden betaald, al komen zij op een afzonder- lijke rekening. Volledigheidshalve wordt nog medegedeeld, dat de bovenvermelde tegoedschrijving van het restantsaldo over de jaren 1929 tot en met 1931 aan de drie daaropvolgende jaren comptabel zal worden geregeld door de in- stelling van een reservefonds, hetwelk krach- tens artikel 87 van de Comptabiliteitswet bij de wet moet tot stand komen en waaromtrent dan ook binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend. FRAUDE AAN HET DEPARTEMENT VAN FINANCIeN. Naar „De Telegraaf" verneemt, zijn aan het departement van financien, aid. rijksbe- talingsdienst, emstige verduisteringen aan het licht gekomen, welke zich over een pe- riode van vijf jaar moeten hebben uitgestrekt en waarbij 's rijks schatkist voor circa 150 duizend benadeeld is. Men heeft getracht zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan de zaak te geven, omdat men vreest, dat het algemeen in den lande bevreemding zal wekken, dat bij een departement als dat van financien, waar met zooveel accountants en inspecteurs ge- werkt wordt, het mogelijk is gebleken, over zoo'n langen termijn verduisteringen te ple- gen, zonder dat men het gemerkt heeft. De zaak kwam aan het licht, doordat in een betalingsmandaat een onjuistheid voor- kwam, waaromtrent opheldering werd ge- vraagd. De daarop ontvangen antwoorden leidden tot een verder onderzoek. Gebleken is, dat een commies aan de afdee- ling Rijksbetalingsdienst zijn chef zulk een groot vertrouwen had weten in te boezemen, dat deze hem de beschikking gaf over bianco cheques op den Rijksgirodienst van de Gene- rale Thesaurie van het departement van financien. Hiervan maakte hy gebruik om de in bianco geteekende cheques in te vullen ten eigen behoeve en zich de bedragen toe te eigenen, loopende soms tot vijf duizend gulden, waarmede hij zijn groote uitgaven be- kostigde. Na een tijdvak van vijf jaar moet hij aldus voor -meer dan anderhalve ton op onrechtmatige wijze zich hebben toegeeigend, waarbij hij de Rekenkamer door middel van I vervalschte document-en om den tuin leidde. j De man leefde op een veel grooteren voet, dan zijn betrekkelijk laag salaris hem ver- oorloofde. Niettemin heeft zijn leefwijze bij zijn superieuren nooit wantrouwen gewekt. De politie heeft de zaak onderzocht, doch er verder geen gevolg aan gegeven, omdat de dader overleden is. Inmiddels is sinds eenigen tijd een ernstig onderzoek door het departement van finan cien zelf aan den gang, waarover de strikste geheimhouding wordt in acht genomen. De betrokken chef is voor onbepaalden tijd met vacantie gezonden, omdat hij in den dader te veel vertrouwen heeft gesteld en geen vol- doende controle heeft geoefend. CONVERSIE VAN STAATSLEENINGEN. Ingediend is een wetsontwerp om de Re- geering te machtigen over te gaan tot con- versie van de 6 Sta/atsleeningen 1922 A en B, waarvan conversie mogelijk is van 1 Maart 1932 af. Schuldbekentenissen van deze leeningen zijn nog in omloop tot de volgende bedragen: van de leening 1922 A 149.587.000, van de leening 1922 B 149.885.000, zoodat voor de dekking van de uitgaven wegens haar aflos- sing valt te rekenen met een totaal van 299.472.000. Als dekking kan worden be- schikt over ontvangen extra-aflossingen op voorschotten ingevolge de Woningwet en op voorschotten voor woningbouw met premie, tijdens de vaststelling van de memorie van toelichting, beloopende een som van f 24.597.000. Daamevens ware voor gemelde aflossing te bestemmen een bedrag van f 40.093.000, de opbrengst van inschrijvingen in het 3 grootboek, verkocht ingevolge de wet van 24 Dec. 1930, tezamen f 64.690.000, welk bedrag wellicht op het tijdstip van conversie nog zal zijn toegenomen. De machtiging strekt derhalve niet verder dan ter verkrijging van de overige ter af lossing van de beide 6 leeningen benoo- digde middelen, tot een maximum van rond 240 millioen gulden. De looptijd van de nieu we schuld zal gelijk zijn aan den levensduur, welke de leeningen na 1932 nog zouden heb ben, indien niet tot vervroegde aflossing werd overgegaan. HET SLOT DER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Oorspronkelijk hadden de algemeene be- schouwingen, die plaats vinden meer naar aanl-eiding van dan over het jaarl-rjiksoh ver- slag, dat de Raad en het Secretariaat uit- brengen, een eenigszins ander karakter. Langzamerhand eerst zijn zij gaan di-enem tot het houden van groote redevoertingen, die soms wel eens verband hielden met den binnenlandsche politieke positie van degenen die ze uitspraken, maar toch in het meeren- deel der gevallen constructieven arfbeid voor den Volkenbond op het oog hadden. Het na- deel, aan zoodanige algemeene beschouwingen verbonden, is echter daarin gelegen, dat men nu ook telken jare althans van de vertegen- woordigers der groote landen eene redevoe- ring verwacht, ondanks het feit of het soms niet gemakkelijker en aelfs beter voor hen zou zijn zich het stiilzwijgen op te leggen. Die vraag komt naar voren by ieder, die de rede- •voeringen van Briand en Curtius heeft ge- hoord en heeft gelezen; redevoeringen, welke zeker in hun soort knap en volkomen te ver- dedigen waren, maar toch de reeds matte positie, waarin deze Assemblee zich bevindt, niet hebben versterkt. Van de z.gn. atmos- feer van Geneve waarvan een opwekkende kracht voor het intemationale leven diept uit te gaan, is dlitmaal inderdaad weinig te be- speuren. Briand heeft namens Frankryk gesproken. Vermoedeilijk om degenen, die rekenen op een voorstel tot uitstel der Ontwapeningsconfe- rentie van Franschen kant te logenstraffen, heeft hij met nadruk verklaard, dat hij zich itegen zoodanig voorstel, ware het gedaan, zou hebben verzet. Hij heeft gewezen op het vooral moreel gezag, dat van den Volkenbond uitgaat, waardoor directe aanvallen moeil-ylk zijn, doch de vele niet-vrienden, die de Vol kenbond heeft, maar al te zeer elke gelegen- heid kunnen aangrijpen om indirecte aanval len te doen. Briand heeft betoogd, dat het onbillijik zou zijn op den Volkenbond ook maar eenigen blaam te werpen in verband met den toestand van het -oogenblik en de onmacht, waarin de Volkenbond tegenover dezen toe- stand verkeert. Met genoegen had hij daar- om bemerkt, dat felle oritiek op den Volken bond was uitgebleven, en met genoegen ge- constateerd, dat het rapport, uitgebracht over het in dit jaar verrichtte, toch wel, wijst op vruchtibaren arbeid. Komende op de Minis- ters-besprekingen, in verband met het werk van den Volkenbond, erkende Briand de nut- tigheid en wenschelijkheid van zoodanige af- zonderlijke besprekingen, maar legde er toch nadruk op, dat niet enkele Mogendheden zich mjogen afzonderen en zich mogen houden buiten de algemeene beraadslagingen. Sedert vijf jaren zoeken Duiitschland en Frankrijk toenadering; deze is totstand- gekomen met medewerking van en in de at- mosfeer van -den Volkenbond. Met kracht verzette Briand zich tegen de opvatting als zou Engeland uit politieke redenen de toe nadering tusschen Duitschland en Frankrijk niet gaaroe zien; lin de practijk was hem het tegendeel eer gebleken. Wat de Ontwapeningsconferentie aangaat, Briand ging vrij ver door met nadruk te zeg- gen dat, zou deze Oonferentie mislukken, art. 8 van het Gron-dverdrag zou zijn geschonden. Of dit juridisch, ja zelfs moreel te verdedigen valt, is een andere vraag. Maar opnieuw legde Briand een nauwer verband tusschen de ontwapening en de veiligheidstheorie. De vraag of de veiligheid der Staten in zoodanige mate verzakerd is, dat men ontwapening kan aanvaarden, zal altijd een vraag blijven, open voor -beantw-oording in elken zin. Duidelijker dan hij het deed, had Briand er de aan-dacht op kunnen vestigen, dat Frankrijk door zich niet tegen het houden der Ontwapenings conferentie te verzetten, getoond heeft te meenen, dat dit oogemiblik is aangebroken. Daarvoor pleit ook, dat Briand de beteekenis erkent van de in steeds grooter mate onder- teekening van de facultatieve clausule van het Haagsche Hof, en. -de toetreding tot de Algemeene Akte van 1928, die vreedzame be- slechting in elk geval verzekent. In het alge meen was Briand's redevoering welsprekend als altijd, maar men miste er te veel in elke verwijzing naar Grandi's voorstel. Of Briand had duidelijik dienen te maken, dat Grandi's voorstel uitsluitend door politieke overwegin- gen is ingegeven, df hij had het dienen op te nemen in de algemeene beschouwingen, die hij aan het oordeel der Assemble onderwierp. En na Briand Curtius, de tweede der voor- aanstaande Staatslieden, van wie het alles- behalve zeker is, dat de volgende Assemble hem weer zal zien, ja, dat hij zelfs bij de a.s. Raadszitting in Januari niog in functie zal zijn. Want .Curtius' gezag is door de ge- beurtenissen met de Tolunie ook lin eigen land danig ondermijnd. Wel werd hij, sprekende onmiddellijik na den Belgischen Minister Hy- mans, die uiteraard weinig nieuws kon ver- FOURMTURES GENERATES Borluutstraat 8, GENT. Tel. 13415. (Naby 't Stadhuis) (Ingez. Med.) tellen, met applaus begroet, maar of dit applaus ook nog in gelijke mate na zijn rede welgemeend was, is een andere vraag. Niet dat Curtius iets zei-de, dat tegen de denkbeel- den van -den Volkenbond of tegen de Ontwa peningsconferentie inging, maar het voorop stellen van het Duitsche standpunt, gelijk in -deze redevoering d-oor eens weer opnieuw ge- schiedde, was teekenend. Curtius heeft vol komen gelijk, wanneer h'iji, niet slechts in Duitschland, den a.s. winter met bezorgdheid tegemioet zi-en; wanneer hij in de economische en financieele crisis van dit oogenblik symp- tomen erkent, -die men nauwelijks te boven kan komen. Maar men vraagt zich af of het juist in dit verband wel raadzaam was, dat het Duitsche standpunt, culmineerende in de opvatting, dat het Vredesverdrag op de ove-r- winnaars een verplichting heeft gelegd, zoo sterk naar voren werd -gebracht. Nog weer eens opnieuw heeft Curtius gewezen op het geweldig onderscheid, dat bestaat tusschen de ibewapeningen van de verschillende Staten. Nog weer eens heeft hij naar voren gebracht, dat eenvoudige beperking op het tegenwoor- dig peil eene erkenning van dit onderscheid zal beteaken-en en dus gelijk zal staan met een-e mislukking van de Conference. En nog- maals heeft hij er op aangedron-gen, dat de Staten, die voorran-g hebben, datgene wat hij noemde verplichtingen van het Verdrag van Versailles zullen nakomen. Nu is het in hooge mate twijfelachtig of de Ontwapeningscon ferentie, die slechts een begin is van den moeizaam te verrichten arbeid, inderdaad zal slagen in een zoo -belangrijke vermindering van de bewapeningen, dat deze voor de over- winnaars in den grooten oorlog komen nabij het peil, dat zij kraohtens het Verdrag van Versailles innemen voor de overwonnenen. Men zal de conferentie ongetwijfeld ge- siaagd mogen rekenen, indien zij in de rich- ting van vermindering, ongeacht op welken voet, een aanivang maak-t, en men zal haar dit welslagen zeker mogen toekennen, indien zij naar het Amerikaansche woord luistert om vermindering op 25 van het tegen- woordige peil te brengen. Maar ook dan is deze conferentie volg-ens hetgeen Curtius ge- zegd heeft nog mislukt. Dat is geen bemoe- digen-d vooruiitzicht, en men zou kunnen zeg- gen, dat het ook niet volkomen juist is. Waar wij nu leven in een tijd, dat de wereld be- hoefte heeft aan eenige bemoediging, al mag dit matuurlijk geen schijnbemoediging zijn, is het de vraag of Curtius zoowel de algemeene i-d-ee als eigen positie met zijn betoog heeft v-ersterkt. Van geheel anderen aard waren de rede voeringen, uitgesproken door den eersten Zwitserschen gedelegeerde Motta, die in 1924 president der Assemble was en door den Spaanschen gedelegeerde Prof, de Madriaga drie jaren achtereen hoofd van de Ontwape- ningsafdeeling van het Secretariaat is ge- weest, daama den Spaanschen leerstoel in Oxford bezette, en binnenkort als Spaansch gezant naar Washington zal vertrekken. Zelden begeeft een Zwitsersche delegatie ter Assemblde zich in het debat over het ont- wapeningsvraagstuk, omdat Zwitserland met zijn permanente neutraliteit in dit opzicht een delicate plaats inneemt. Motta heeft dit jaar het voorzichtige standpunt verlaten en heeft de wenschen, die ook in Zwitserland leven teneinde te komen tot een welslagen der Ontwapeningsconferentie op sobere, maar welsprefcende wijze vertolkt. Madriaga, die niet sprak namens Spaaje, waarvoor Minis ter Larroux nog in het bijzonder het woord had gevoerd, deed zich als specialist hooren. Hij heef-t -de techni-ek van het vraagstuk on- der de loupe -genomen, en tot het meest karakteristiek gedeelte van zijn redevoering beh-oort zeker dat, waarbij hij, gelijk ook door den Nederlandschen Minister van Buiten- landsche Zaken Jhr. Van Kame-beek in 1924 geschiedde, de leuze aanhief, die beteek-en-t: terugkeer tot het Gron-dverdrag. Dit houdt verband met het feit, -dat naar het oordeel van velen de opiossing van de groote vraag- stukken nog te veel wordt gezien buiten den tekst van bet Grondverdrag om. Velen heb ben het Protocol van 1924 verheerlijkt; velen echter ook hebben het gevaarlijk geacht, omdat de sc-heppin-g ervan wilde te kennen geven, dat het Gron-dverdrag niet voldoende is te rekenen. Dat wordt door hen op ver schillende gron-den betwi-st, want in het Grondverdrag lezen wij veel meer en verder strekkende dingen dan bij vluchtige lezing daarvan kan blijken. Madriaga heeft daarom vooral in de richting van -het stellen van ver trouwen in het Grondverdrag een beroep op deze Assemblde gedaan. Heeft het eenigszins verrassend gewerkt, dat de Italianen, namens wie Grandi een eenigszins forsch geluid deed hooren, niet kwamen met eenig voorstel, het initiatief, daama van Nederland, de Scandinavische Staten en Zwitserland uitgegaan teneinde Grandi's gedacbte te verwezenlijken, heeft tenslotte toch nog eenig opzien gewekt. Overigens kan men dit voorstel, met hoe groote instemming men het ook -moge be- groeten, nie-t van al te vbrstrekkenden aard achten. Immers de resolutie geeft allereerst uitdrukking aan de overtuiging, dat de crisis die op het oogenblik voor geheel de wereld zoo ernstig is, is te wijten aan een reeks van economische en politieke oorzaken, waarvan de voomaamste moeten worden gezocht in het -ontbreken van het wederkeenig vertrou wen tusschen de volken. Zij voegt daaraan toe de meeming, dat het nakomen van de ver plichtingen van het Grondverdrag ten aan- zien van de beperking der bewapeningen van het grootste belang zal zijn juist in het bij zonder voor het herstel van dit wederkeerig vertrouwen. Eene hervatting toch van den wedstrijd in bewapening zal onvermijdelijk moeten leiden, tot een intemationaal-sociale ramp en voor alle Staten, ongeacht welke met zelfmoord gelijk staan. De delegaties van Nederland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland, stellen nu voor, dat de Assemble een plechtiig beroep zal doen op alien, die de beginselen van vrede en van rechtvaardigheid verwezenlijkt willen zien, om alle krachten in te spannen voor het scheppen van een zoo krachtige openbare meening in -geheel de wereld, dat de positieve resultaten der Ontwapeningsconferentie daar- door zullen worden verzekerd. Maar ook de resolutie ziet die positieve- resultaten en terecht reeds in een geleidelijke verminde ring der bewapeningen. Tenslotte spreekt de resolutie uit, dat zorgvuldige voorbereiding uitgenoodigd om aan de Ontwapeningscon- rentie van het grootste belang is, en stelt zij voor, dat de Assemble den Raad zal ver- zoeken om er bij alle regeeringen, die zijn uitgenoodigd om aan de Ontwapeningsccon- ferenti-e deel te nemen, erop zal aandringen, dat zij blijk zullen -geven van den vasten wil de pogingen tot het verzek-eren van den vrede en het herstel van het wederzijdsch vertrou wen tot welslagen te brengen en zich, in af- wachting van de Ontwapeningsconferentie, te onthouden van elken maatregel, die een ver- hooging beteekent van het tegenwoordig peil. Maar een resolutie in de Assemble van den Volkenbond is- iets anders dan een resolutie in een gewone vergadening, en vandaar, dat zelfs bij degenen, die warm voor een uiting als deze gevoeien, de vraag rijst hoe het doel der resolutie in de praktijk valt te verwezen lijken. Is daarvoor een afspraak, dus een soort gentleman agreement voldoende, of moet een Verdrag worden gesloten en zoo ja, op den -grondslag van afbouwen van het thans begonnene of op een anderen grond slag, en bovendien met welke waarborgen en controle. Zoo gemakkelijk als de zaak er uit ziet, is deze nog niet, en waar men be- paalae afspraken aangaat, is het niet onbe- grijpelijk, dat de d-erde Commissie der Assem blee, naar welke deze resolutie is verwezen, zeer nauwkeurig zal moeten nagaan of bet in derdaad mogelijk is er iets van te maken. Tenslotte is er een verblij-dende toetreding van Mexico, al heeft ook deze nog een enkele moeilijkhed-d opgeleverd. Staten toch, die tot den Volkenbond worden toegelaten, worden vooraf aan een zeker onderzoek onderworpen. Nu is Mexico wel uitgenoodjgd om toe te treden, maar bij een deed van de Assemble rees de vraag of ni-et desalniettemin dit on derzoek moest plaats hebben. Anderen ver zetten zich daartegen, en zij hebben het ge- wonmen, want Mexico is zonder voorwaarden toegelaten. Blijft nu all-een de moeilijkheid, dat men gehoopt had, -door het bedanken van Guatemala, Mexico dadelijk in den Raad een zetel te kunnen toewijzen, terwijl inmiddels -Guatemala op zijn besl-uit tot ontsl-agname is teruggekomen. Op de gebruikelijke hoffelijke wijze heeft de Assemblee aan Guatemala be- richt, dat men noode de medewerking van dit land in den Raad zou missen, en dat heeft de eigenliefde van Guatemala zoodanig geprik- keld, dat het land over de kosten heenstapt en lid blijft. Met het gevolg, door de Assem blee zeker niet -gewild, dat nu tusschen Panama en Mexico de strijd zal gaan om een der drie Raadszetels, waarin de overweging van Mexico wel zeker schijnt. meldt, dat de poditie te Gent vier jonge Nederlanders gearrest-eerd heeft, die twee auto's hadden gestolen en deze -te Gent aan den man trachtten te brengen. Reeds waren twee hunner, zekere Hoogenrath en Slinger- land er in geslaagd een wage-n, door hen te Scheveningen buit gemaakt, -tegen een spot- prijs te verkoopen, toen zij bij een poging om zich op dezeilfde wijze van een auto, die te Nijmegen was gestolen, te ontdoen, werden gevat. Op hun aanwijzingen konden twee andere Ned-erlanders, zekere Visser en Blonk, die zich in een der Gentsche voorst-eden schuil hielden, kort daarop eveneens in verzekerd-e bewaring worden gebracht. Aan de Neder- landsche justitie is mededeeling gedaan van de arrestaties Van de vier dieven, waarvan de jongste 18 en de oudste 20 jaar was. MEISJE DOOR VERSMADE MINNAARS ONTVOERD. In het dorpje Ribi woont Angela Cotatosci, eens een vermaarde schoonheid, die door vele Italiaansche schilders werd uitverkoren, om als model te dienen. Haar dochter Maria heeft de schoonheid van haar moeder geerfd en zooals eens de schilders verrukt waren door de moeder, zoo was de dorpsjeugd on- der den indruk van Maria. Het meisje was echter geenszins gesteld op de liefdesbetui- gingen van de jongelieden uit het dorp en de een na den ander werd afgewezen. De versmade minnaars konden die afwijzing niet verkroppen en besloten het trotsche meisje te straffen. De veete, ontstaan uit de gemeenschappelijke liefde, werd tot een bond van gemeenschappelijken han't en tien jonge- lui vereenigden zich en ontvoerden Maria ter wijl zij met haar moeder op weg was naar de kerk. Zoodra de moeder, die door de aan- randers met revolvers in bedwang was ge houden, alleen was, maakte zij alarm en direct werd door de carabinieri en een aantal dorpsbewoners met de achtervolging begon- nen. Toen het de eerste uren niet gelukt was de ontvoerders op te sporen, begonnen drie leden van de fascistische militie zich met de zaak te bemoeien. Na een zwSrftocht van verscheiden uren ontdekte de fascist Antonio Raponi een jongeman, die blijkbaar op den uitkijk stond. Hij sloop naderbij en wist den schildwacht te overrompelen, voordat hij al arm kon maken. Zonder op de komst van zijn kameraden te wachten, drong Raponi een naby-zijnde hut binnen, waar de andere ont voerders zich bevonden in een gevecht van man tegen man wist Raponi, later door de twee andere zwarthemden geholpen zes der mannen onschadelijk te maken en de andere op de vlucht te jagen. Maria lag aan han- den en voeten gebonden op den grond en kon, na een afwezigheid van 15 uur weer naar haar moeder terugkeeren. NASLEEP VAN HET MISS CAVELL- DRAMA. De treurige miss Cavell-affaire heeft Dins- dag een nasleep gehad voor de disciplinaire rechtbank van den staat Thuringen. Zooals men zich zal herinneren, was miss Cavell tijdens de Duitsche bezetting van Belgie, ver- pleegster te Brussel. Zij zou Engelsche sol- daten, die krijgggevan-gem waren ge maakt. geholpen hebben naar Nederland te ontvluchten en werd derhalve in de schiet- school te Brussel wegens spionnage gefusil- leerd. Tijdens de -bezetting was de houtvester Christin Burger schrijver op de Duitsche regeeringsbureaux in de Belgische hoofdstad en toen de zaak-Cavell, althans voor de Duit sche militairen, was afgeloopen, had hij, met toestemming zijner superioren, een fische, waarop onbelangrijke aanteekeningen ston- den over het verblijf in de gevangenis van de Engelsche verpleegster, bij zich gestoken. Eenige jaren geleden werd door een Brit- scbe filmmaatschappy een film van den levensloop van miss Cavell opgenomen en BUrger kwam op het denkbeeld aan het Brit- sche museum te Londen te schrijven en de fische te koop aan te bieden. Hij vroeg daar voor een bedrag van 250.000 mark. Tot zijn groote teleurstelling ontving Burger echter een weigerend antwoord. Btirger moet die briefwisseling met het Britsche museum hebben verloren en deze kwam op onverklaarbare wijze in handen van Burger's superieuren, die een disciplinair on derzoek naar deze zaak lieten instellen, om dat hij een oorlogsdocument aan het buiten- land wilde verkoopen, dat er eventueel toe had kunnen dienen een vijandige stemming tegen Duitschland op te wekken. Burger bezwoer, dat het geenszins in zijn bedoeling had gelegen door den verkoop der fische Duitschland nadeel te berokkenen en ook zijn verdediger betoogde, dat de houtves ter zich geen rekenschap had gegeven van de gevolgen van zijn aanbod. De rechtbank was echter een andere meening toegedaan en veroordeelde den man tot een boete, gelijk- staande aan tien procent van zijn jaarsalaris en tot de kosten van het proces. Wedgtryd te Brunn. Kort na den landenw-edstrijld te Fraag is een meestertoumooi gehouden in de Tsjecho- Slowaaksche stad BrUnn, waaraan ook de Nederlander Noteboom heeft deelgenomen, en niet zonder succes. De eindstand ziet er als volgt uit: 1. Flohr met 8% punit uit 11 par ty en; 2. H. Steiner 8 p.; 3. Dr. Fazekas 7 p.; 4, 5, en 6, Noteboom, Honlinger en Mikenas, ieder 6% p.; 7. Rdthy 5 p.; 8, 9, en 10, Rell- stab, Schmitt en Zinner ieder 4 p.; 11. Ber- ger 3% p.; 12. Igel 2y2 p. Zooals men ziet, maakte Noteboom ook daar een goed figuur. Volgens een bericht uit Sanikt Johann in Pon-gau, is een geheel huisgezin het slacht- offer van de koude geworden. Men heeft n.l. den ambtenaar Hauptmann, zijn vrouw en dochter, die -een bergtochtje omdemomen hadden, in de bergen gevonden. De vrouw en de dochter waren reeds overleden. Haupt mann leefde nog, doch is onderweg naar het ziekemhuis overleden. In Basra zyn in de laatste vier weken 415 personen aan cholera overleden. In totaal zqn 787 patienten naar -de ziekenhuizen vervoerd. De Engelsche vliegertroepen zijn geisoleerd en hebben nog -geen ziektegeval te melden. Uit -de omliggende dorpen en uit de woestyn komen groote groepen Arabieren ten einde zich te laten inenten -tegen de vreesel'ijike ziekte. nederlandsche auto-dieven. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel Het -groote toumooi te Bled. Den 23en Augustus j.l. is te Bled in Zui-d- Slavie het grootste meestertoumooi der laat ste jaren aangevangen. Niet minder dan veertien schaakmeesters nemen aan dezen wedstrijd deel. Zij zullen elkaar tweemaal ontmoeten, zoodat het toumooi 26 ronden zal tellen en zoodoende eerst eind September afgeloopen is. De deelnemers zijn: Dr. Alje- chin (wereldkampi-oen), Bogoljubow, Nimzo- witch, Spielmann, Maroczy, Kashdan, Flohr, Dr. Vidmar, Kostitsch, Asztalos, Colle, Pirc, Dr. Tartakower en Stol-tz. Met uitzondering van Capablanca, Dr. Max Euwe, Rubinstein, Grtinfeld, Sultan Khan, Przepiorka -en nog eenige mindere goden zijn te Bled dus all-e heele en halve grootmeesters van de partij. Spanning heeft het toumooi tot dusverre niet geboden. De wereldkampi-oen heeft zich onmiddellijk een zoodanigen voorsprong ver zeker-d, dat de eerste prijs hem practisch niet meer ontgaan kan. In dit opzicht is deze wedstrijd dus een copie van San Re-mo 1930, toen Dr. Aljechin evemzeer met zijn concur- renten speelde. Ook thans te Bled mag het als een verras- sin-g beschouwd worden. als de wereldkam- pioen een party eens niet wint. Van verlie- zen is natuurlijk in het geheel geen sprake, als is de onverslaanbare wereldkampioen tegen Kashdan dan ook door het oog van een Gabogen, pijnlijke lendenen, rheumatiek in de geiwrichten en urinekwalen behoeven niet beschouwd te worden als een natuurlijke last van den ouden dag. Opgewekte en levendige menschen op leeftijd toonden hoe zij door middel van Fosters Rugpijn Nieren Pillen bovengenoemde ellendige kwalen verdreven. Dit s-peciaal niermiddel kan aan overwerkte nieren de opwekkende, versterkende hulp geven, die zjj zoo dringend noodig hebben. Dan blijven niet langer schadelijke onzuiver- heden in het bloed achter, en kan het gevaar van rheumatiek, ischias, spit en graveel af- gewend worden. Foster's Pillen kunnen zoowel door mannen als vrouwen veilig gebruikt worden. Ziji be- vatten geen schadelijke .bestanddeelen. By alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen by Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 34 (Ingez. Med.) naald gekropen. Deze party pufoliceeren wij de volgende week. Verrassend z\jn de goede resultaten van den jeugdigen Amerikaan Kashdan. Hij maakt een goede kans op de tweede plaats. Dr. Vid mar is de remise-kampioen in dit toumooi. Van zijn 16 eerste partijen maakte hij er 13 remise. Dr. Tartakower, de overwinmaar van Luik 1930, faalt volkomen en zal zich moeten haasten, om ten minste nog in de middel- groep -te belanden. Oolle valt even-eens tegen. Zijn mooi-e over- winningen op Spielmann en Flohr hebben wel bewezen, dat hij tot de eersten der meester- klasse behoort, maarhij verliest te veel partijen, die niet verloren -behoefden te wor den. Zoo tegen Kashdan! Na langen tljld de beste kamsen -te hebben gehad, maakte Oolle in tijdnood een fouit en verloor! Tegen Nimzowitsch had hy de remiise maar voor het grijpen, maar in hope- 1-oo-zen tijdnood, waarin de -beide spelers zelfs geen tijd hadden hun zet-ten te noteeren, greep Golle mis en verloor! De oud-e Maroczy toont af en toe nog eens zijn tanden, waarvan niemand minder dan Spielmann en Bogoljubow het slachtoffer werden. Wat de gespeelde openingen betreft, het begint er veel op te lyken, of de oude e2e4 spelen weer in eere hersteld worden. Colle handhaaft zijn reputatie, van de eenige meester te zijn, die op meestertour- nooien de Aljechin-verdedigmg speelt. De Colle-opening op haar beurt genoot de eer, reeds tweemaal door Aljechin te worden toegepast. Variatie in de openingsspelen is er dus volop en minder dan ooit heeft de schaakwereld reden tot klagen over eentonig- heid of eenvormigheid. Het remise-recept van Capablanca is dus voorloopig nog niet klaar! Na 18 ronden is de stand der deel nemers: 1. Dr. Aljechin met 15 punten uit 18 partijen; 2. Kashdan 10% p. uit 17; 3. Bo goljubow 10% uit 18; 4. Dr. Vidmar 10 p.; 5. Nimzowitsch 9% p.; 6. en 7. Flohr en Ma roczy 8% p.; 8, 9 en 10. Spielmann, Kosfciitsch en Stoltz ieder 8 p.; 11. Azstalos 7% p.; 12. Dr. Tartakower 7p.; 13. Oolle 6% p.; 14. Pirc 5% p. De laatste heeft zich uit het toumooi terug- getrokken. Hier volgen twee fraaie partijien ui-t -dit toumooi: Wi-t. Zwart. E. Colle, Belgie. R. Spielmann, Oostenrijk. Colle-opening. 1. d2—d4, Pg8f6. 2. Pgl—f3, d7—d5. 3. e2e3, c7—c5. 4. c2c3, Pb8d7. 5. Pbl— d2, Dd8c7. 6. Ddl—a4, e7—e6. 7. Lfl— d3, Lf8—d6. 8. d4Xc5, Ld6Xc5. 9. 0—0, 00. 10. Da4h4, Lc5e7. Een fout, die van een speler als Spielmann niet verwacht wordt. Hij verliest nu een pion, waama Oolle hem niet meer laat ontglippen. 11. Ld3Xh7f, Pf6Xh7. 12. D-h4Xe7, Ph7—f6. 13. De7b4, b7b6. 14. Db4h4, Lc8a6. 15. Tfl—el, Pd7—c5. 16. e3e4, Pc5d3. 17. e4e5, Pf6h7. En niet PXel, daama 18. eXf6, PXf3f. 19- PXf3 Wit wint door zijn aanval op de -zwarte rochadestelling. 18. Tel—e3, f7—f5 .19. Pf3d4, Ta8e8. 20. f2f4, g7g5. Zwart zoekt heil in een tegenaanval. 21. f4xg5, f5f4. 22. Te3 h3, Pd3Xe5. 23. Dh4h6. Dreigt nu vemie- tiging door g6! 23. Dc7g7. 24. Pd4 X e6, Dg7 Xh6. 25. Th3Xh6, Pe5—g4. 26. Th6 -g6t, Kg8f7. 27. T-g6-g7j-, Kf7Xe6. 28. Tg7Xh7, Ke6d6. 29. Pd2—f3, Pg4—e5. 30. Pf3Xe5, Te8Xe5. 31. Kgl—f2, La6—d3. 32. Th7—h4, Te5—e4. 33. g5—g6, f4—f3. 34. Th4Xe4, d5Xe4 .35. g6—g7, Tf8—g8. 36. Lcl—h6, f3Xg2. 37. Kf2Xg'2, Kd6e6. 38. Kg2—f2, Ke6f7. 39. Tal—gl. Ondanks de raadsheeren van verschillende kleur wint Wit door zijn verbonden vrije pion-nen. 39. Ld3c4. 40. b2—b3, Lc4—e6. 41. h2—h4, b6,b5. 42. Kf2—e2, a7—a6." 43. Ke2e3. Le6f5. 44. h4 h5, Tg8—d8. 45. Ke3f4, Lf5h7. 46. Tglfl, Kf7e6. 47. Kf4— g4, Td8—e8. 48. Tfl—f8, Ke6—d7. 49. Lh6 e3, Lh7g8. 50. h5h6. Zwart gaf op. Wit. Zwart. R. Spielmann. Dr. A. Aljechin. 1. d-2d4, d7d5. 2. c2c4, c7c6. 3. Pglf3> pg8f6. 4. Pblc3, e7e6. 5. Lcl g5 Pb8d7. 6. c4Xd5, e6Xd5. 7. e2e3, X^fge7. 8. Lfl—d3, 0—0. 9. Ddl—c2, Tf8— e8. 10. 0—0, Pd7f8. 11. h2—h3, Pf6—h5. 12. Lg5Xe7, Dd8Xe7. 13. Ld3—f5, Lc8Xf5. 14. Dc2Xf5, g7—g€. 15. Df5—d3, Pf8—d7. 16. Tflcl, f7—f5. 17. g2g3, Te8—f8. 18. Pc3a4, De7d6. 19. Dd3—a3, Dd6Xa3. 20. b2X-a3, Ph5—f6. 21. Tal—bl, Ta8b8. 22. Pa4c5, Pd7 X c5. 23. TclXc5. Zie diagram. -Stand na den 23en zet van Wit. a b c d e f g h Na nog eenige onbelangrijke zetten tot remise besloten. Voor amateursbegrippen geschiedt dit wel wat spoedig. In de Schaakclub Ter Neuzen pleegt het spel in dergelijke standen eerst recht te beginnen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2