Let op LAHDB0UW BSBICHTK*. J*HS«&DE BERICKTKN. TER NEUZEN, 14 SEPTEMBER 1931 SCHIP OVERVAREN EN GEZONKEN. De Twaalfde Assemblee van den Volkenbond. n. RECHTSZAKEN. VOETBAL. den naam Mijnhardt bij bet koopen van poeders. Alleen voorzien van den naam Mijnhardt, wordt echtheid gegarandeerd. (Ingez. Med.) maar bet rijik weet zelf niet, waar bet geld van daan te moeten balen. Het begint weer duobtig te spannen bij onze Oostelijlke naburen. In redevoeringen te Geneve en elders pleegt men bet druk te hebben over sotidari- teit onder de volken en sameawerking en on- derlinge afhankelijkheid. De toestand in Duitscbland foiedt een scboone gelegenbeid om al die juiste Lnzicbten in daden om te zetten en den drenkeling, die zicb iboven tracht te bouden, de band toe te steken. Voor bet telaat is. Welke hulpverleening trouwens niet allddn in het belang van den Duitschen drenkeling zou zijn. DIPLOMA RADIO-MONTEUR. Vorige week slaagden voor bet diploma Kadiomonteur, uitgereikt vanwege den Bond van Radiobandelaren, de beer A. J. Feij, Voor heitzelfde diploma, uitgereikt vanwege P. B. N. A. slaagde de beer J. J. Feij, beiden van Ter Neuzen. FLORALIA. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal aanstaanden Donderdag en Vrijdag in bet ..Concert- en Bioscoopgebouw" alhier van wege de vereeniging ..Floralia" de ten- toonstelling worden gehouden van de planten gekweekt van de in bet voorjaar uitgegeven stekken. Indien men de straten der stad doorkruist, blijkt uit de planten die voor de ramen prij- ken een bijna algemeene belangstelling en liefbebberrj voor bet kweeken van bloemen. Laat dit ook tot uiting komen by dit werk van de vereeniging, die door baar werk de liefde voor het kweeken van bloemen en plan- ten tracbt aan te moedigen. Werke men daaraan mee, zoowel door het bezoeken der tentoonstelling, alsook door bet inzenden van al datgene dat kan strekken tot opluistering. Er zal medewerking wor den verleend door bet sympbonie-orkest „On- der Ons" om het vertoeven in de tentoon stelling te veraangenamen. Gisteravond ongeveer half 10 uur is bet sleepscbip „Twee Gezusters" van de firma Van der Wandele te Gent, kapt. De Smit, toen bet, gesleept door de sleepboot ,,1'Avenir" de ligplaats onder de plaat voor Ter Neuzen wilde opzoeken, om by stil gety op de baven te komen, overvaren door bet Engelscbe stoomscbip ,,Aspera", van Liverpool naar Antwerpetn. De sleepboot bad met stooten van de stoomfluit gewaarschuwd, docb men uitte bier bet vermoeden dat de bestuurder van bet stoomscbip in den donkeren avond is misleid geworden door bet licht van de sleep- boot en dat van het sleepschip, en geen ver moeden bad dat dit ongeveer dwars in bet vaarwater lag. Althans de ,,Aspera die aanbield links van het licht van bet sleep schip, trof dit 1350 ton gnoote met grintzand geladen vaartuig in bet midden. Het ver- dween onmiddellijk in de diepte. De knech. bad bet gevaar zien aankomen en was ook naar de acbterzijde van bet scbip geloopen, waar de opvarenden, ten getale van 5 (de knecht had ook zijn ouders aan boord, die voor plezier een reis meemaakten) zicb in de roeiboot konden redden. Zij werden door de sleepboot aan boord genomem. Er zijn reeds pogingen aangewend om de ligplaats van bet wrak, dat vermoedelijk op 35 tot 40 M. diepte zit, vast te stellen, docb die poging had nog geen resultant. Het sleepschip Poseidon II" van dezelfde Firma, is drie weken geleden voor Stavenisse gezonken. GOED AFGELOOPEN. Zondagnacht omstreeks 11% uur keerde de 21-jarige zoon van den beurtschipper PJonk- man naar zijn schip, liggende aan de Heeren- gracht terug. Bij het aan boord gaan stapte hij mis en viel tusschen den wal en het schip te water. Hij probeerde eerst zelf, zich schmm zet- tende, op den vasten wal te komen, doch gleed telkens terug. Bemerkende, dat zijn krachten zich begon- nen te begeven, riep hij om hulp. De rechercheur Van Doom met de agenten Kwaak en Sol, die in de omgeving van de Axelsche brug surveilleerden, hoorden bet hulpgeroep en snelden toe, waama de dren keling nog juist op tijd op het droge kon worden gebracht. KORTSLUITING NIET DE OOBZAAK. Deizer dag-en is te IJzendijke en te Ter Neuzen brand voorgekomen, waarblji als oor- zaak werd genoemd, vermoedelijke kortslui ting in de electrische geleiding. Naar aanleiding daarvan deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat uit bet des- wege ingesteld onderzoek is gebleken: 1°. dat in den wimkel van den beer Taal- man te Uzendijke de lampen in de etalage nog bebben gebrand tijdens den brand, zoodat daarmede wel bewezen is, dat kortsluiting niet de oorzaak van den brand kan zijn ge- WGGSt 2°. dat na den brand de electrische instal- latie by den beer L. de Bruijne te Ter Neuzen is onderzocht, en daanbij is gebleken, da.t deze volkomen intact was, zoodat ook in dit geval van kortsluiting geen sprake kan zijn. FRAUDULEUS BANKROET. De marecbaussee te Hulst beeft aangebou- den zekeren Van D., landbouwer te St. Jan- steen als verdacht van bet onttrekken Van goederen aan een faillieten boedel. Van D. zal ter beschikkimg van de Justitie worden gesteld. B. H. B. S. TE OOSTBURG. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot lee- raar aan de R. H. B. S. te Oostburg, G. Post- ma te Amsterdam. DE ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Het is niet te verbazen, dat de algemeene toescbouwingen van dit jaar geen groote ver- wacbtmgen wekken. Want wel zijn verschil- lende kopstukken ter Assemblde aanwezig, maar de directe buiselijke zorgen bouden de leiders der Engelscbe Regeering in eigen land, terwijl Briand en Curtius, die Frankrijik en Duitschland vertegenwoordigen in andere positie dan vorige jaren tegenover de Assem ble staan. Algemeen krygt men den indruk, dat niet alleen de positie van Briand op bet geoied van FrankryiK's buitenlandscbe poli- tiek niet meer de alles beheerschende van vroeger is, maar zijn physieke gesteldbeid laat zoodanig te wemschen over, dat bet aan- vankelijk beette, dat bij slechts een half uur mocht spreken. Ourtius, die door geheel Duitscbland hemelhoog werd geprezen toen by de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie bad tot stand gebracht betgeen men als een soort onafbankelijk gebaar foeschouwde, moet van alle zij den heel wat hooren over de nederlaag, die hy in dit opzicbt beeft geleden, en nog meer over de wjze, waarop by deze beeft geleden. Het zyn dus niet meer Frankrijk en Duitschland, die met beide Staatslieden worden vemomen, want de zekerheid is af- wezig, dat zelfs Laval en Bruning de woorden hunner Ministers van Buitenlandscbe Zaken gebeel gestand doen. Dat beteekent natuur- lijk niet, dat men belangstelling gevoelt voor wat ze te zeggen bebben, en ook voor datgene wat zij niet zeggen. Maar het sluit vanzelf uit, dat van bun woorden een stimuleerenden invloed op de daden dezer Assemblee zal uit- gaan. Een gelukkig verscbijnsel mag bet in deze omstandigheden heeten, dat men te Geneve algemeen neiging gevoelt om bet nu maar zoo kort mogelijk te maken. Men spreekt van een Assemblee die ruim 2% week zal duren en dus omstreeks 23 September zal buiswaarts keeren. Ziet de Assemblee geen kans om eenig besluit te nemen, dat den politieken of economischen gezichtseinder kan verlichten, wel dan is alle bijeenzijn maar een doom in het oog van de millioenen, die daden willen zien! Dat neemt niet weg, dat de redevoering, die door den Italiaanschen vertegenwoordiger Minister Grandi is uitgesproken, van groote beteekenis mag heeten. Hij heeft althans bet antwapeningsvraagstuk, dat aller intense belangstelling beeft, aangevat. Het verluidde in de eerste dagen, dat de wijziging in de Engelscbe Regeering eenerzyds, de ver- scberpte economische toestand anderzijds zou- den kunnen leiden tot een uitstel der Ont wapeningsconferentie. Indien iets moet wor den vermeden, dan is bet dit, want de hoop op een resultaat dezer conferentie boudt thans velen nog staande. Men beeft het dan ook niet aangedurfd met een voorstel in deze ricbting te komen, en bet lijikt psychologiscb juist gezien van Italie, dat het beeft voorgesteld om reeds voor bet begin der Conferentie tot een soort stilstand in de vermeerdering der krygstoerustingen te komen. Precies geformuleerd wat bij be- doelde, heeft bij niet gedaan. Of by denkt aan een algemeene overeenkomst, waaraan de gebeele wereld moet deelnemen, die natuur- lijk niet te breiken is, of wel dat by denkt aan een Gentlemen's agreement tusschen al thans de Staten, die bet voomamelijk betreft, moge in bet midden worden gelaten. Maar bet geluid alleen reeds, dat by deed hooren, was een friscb geluid, gaf althans eenige ver- ademing, en beeft dan ook, geiyk zeer be- grypeiyk is, een uitermate groote aandacht gevonden. Wel sprak Grandi eerst over bet constitutioneele Volkenibondswerk, dat bij zeker niet zonder belang acbtte, maar bet ontwapeningsvraagstuk vulde tocb bet groot- ste deel van zijn rede. Hij heeft zicb daarin getoond een pacifist, en wie de rede van Grandi leest, krijgt den indruk, dat, bangt bet van Italie af, inderdaad de Ontwape- peningsconferentie zal slagen. Dat kan daar- om niet verwonderen omdat met alle nationa- listiscbe neigingen, die bet fascisme eigen moge zijn, dit toch een economische ontspan- ning als een belangryke factor moet beschou- wen. Grandi heeft dan ook de aandacht ge- vestigd op de betrekkingen tusschen het vraagstuk van de financieele verplichtingen, die uit den oarlog zijn voortgevloeid en het ontwapeningsvraagstuk. Een diplomatieke band tusschen beide problemen ontbreekt, maar de zedelijke band is er, want men kan z.i. van de volken niet verlangen, dat zij finan cieele rechten opofferen, wanneer zy zicb niet belder bewust zijm van bet nut van hun offers. Het was een duideiyke toespeling op Amerika toen Grandi zeide, dat de zekerheid moet bestaan, dat het afstand doen van finan cieele recbten niet zal leiden nog tot ver- slechtering van den internationalen toestand in den vorm van een vermeerdering van be- wapeningen en dus ook een verhooging van de onveiligbeid. Grandi beeft in dit opzicht zoowel aan bet vraagstuk der invoerrecbten als aan dat van de schulden en de berstel- betalingen uitvoerige aandacht gegeven, en hij beeft ook in dit opzicbt aan bet einde geconcludeerd tegen elke verzwakking en versnippering van den Volkenbond. De Volkenbond moet e6n gebeel blijven en moet er naar streven ook steeds meer de mede werking van de niet-leden te verkrijgen. Ook al zal zijn zij geen lid, dan zal tocb de geest van samenwerking en vrede daardoor gaande- weg tot ben doordringen. De regeeringen moeten gebruik maken van de gevoelens vein solidariteit, die de crisis heeft doen geboren worden, om niet alleen de verharde, docb tydelijke noodzakelijkbeid van bet oogenblik onder de oogen te zien, docb ook om er een grondslag van te maken van een duurzame samenwerking in de toekomst. De ontwapeningspunten, door Grandi aan- geroerd, zullen ecbter, naar reeds is rnede- gedeeld, niet in een positief voorstel door hem worden omgezet. Het verluidde tegelijkdr- tijd, dat Amerika zeer bepaalde positieve voorstellen voor de Ontwapeningsconferentie heeft, waaronder er een zou zijn tot beper- king met 25 Voorstel dat ecbter in deze Assemble geen gewicbt in de schaal zal kun nen leggen. In deze omstandigheden kan het niet verbazen, dat de derde Commissie der Assemble, die der ontwapening, slechts een uiterst magere agenda voor zich beeft, waar- bij bet verdrag ter versterking van de midde- len om den oorlog te voorkomen, niet slechts de voomaamste, maar eigenlijk de eerste plaats inneemt. Aan den anderen kant heet het, dat de Scandinavische Staten, welker Ministers in het Noorden een belangrijke bij- eenkomst hebben gehouden, bereid zouden zijn om een voorstel in den geest van Grandi in te dienen, dus een zoodanig, dat een af- spraak zou beteekenen om voor den aanvang der Ontwapeningsconferentie den wedloop stop te zetten. Gesteld eens, dat in deze ricbting eenig resultaat zou kunnen worden bereikt, dan mag men zeker zijn, dat dit slechts de conferentie zelve op de best denk- bare wijze zou inleiden, maar een momen- teele ontspanning zou geven, die ook econo- misch boog kan worden aangeslagen. De rede, waarmede Lord Robert Cecil namens Engeland aan de algemeene beschou- wingen deelnam, was van belang niet ont- bloot, maar had geenszins het gezag, waar- over die van Grandi beschikte. Cecil beeft op bezuiniging ook in den Volkenbond aan- gedrongen, maar aan den anderen kant er- tegen gewaarschuwd, dat men de bezuini ging niet zal doorvoeren ten koste van den noodzakelyken arbeid. Hij heeft ook over de samenstelling van den Raad gesproken, en in verband met het feit, dat Portugal hetwelk hij niet met name noemde geklaagd heeft niet tot lid van den Raad te kunnen worden gekozen, omdat het buiten elke combinatie staat, een voorstel ingediend om over bet systeem der verkiezingen in 1932 rapport uit te brengen. Hij beeft, als gewoonl'.jk, bet vraagstuk der. slavemij in bescbouwmg ge- nomen, maar vooral de financieele crisis en wat- daaruit voortvloeit bezien. Hy heeft de Regeeringen voor oogen gehouden, dat zij baar verantwoordelijkheid moeten begrijpen en zoo snel mogelijk bet vertrouwen in de respectieve staatsfinaneien zullen moeten herstellen, omdat alleen dan het kapitaal weer in het verkeer zal worden gebracht. Er moeten leeningen mogelijk zijn op langen termijn, niet slechts voor Duitscbland, maar ook in het algemeen. Als men vraagt wat de regeeringen in dat opzicht kunnen doen, dan merkte Cecil op, dat zij veel kunnen doen. Daarbij1 werd niet alleen gewezen op de plan- nen van de commissie van economische des- kundigen onder leiding van den heer Trip, maar werd gewezen op de noodzakelijkbeid van snel handelen. In 6&n zin acbtte Cecil den politieken toestand niet ongunstig: alle leden van de Assemblee zullen het eens zijn, dat er niet bet minste uitzicht bestaat op een spoedigen oorlog. Men kan natuurlijk nooit weten, wat de dntemationale politiek brengt, doch geen periode beeft zicb in de laatste bonderd jaren afgeteekend, waarin het uit- zacbt op een nieuwen oorlog zoo volkomen onwaarsohijnlijk mocht heeten als tbans. Tusschen beide sprekers in heeft de Neder- landsche Minister van Buitenlandscbe zaken, de beer Beelaerts van Blokland, een en ander in bet midden gebracht. Hij beeft een drin- genden oproep tot de vergadering gericht in- zake bet positief resultaat, dat de Ontwape ningsconferentie moet afwerpen. Het is nood- zakelijk om in verband met de wereldcrisis maatregelen te overwegen, en de gemeen- schappelijke nood der naties dwingt deze tot samenwerking. Tocb liet de beer Beelaerts, al erkende by tenvolle den emst van den toestand, een ietwat optimistisch geluid hoo ren. De Volkenbond beeft de taak er voor te zorgen, dat er maatregelen worden genomen, die verlichting in den toestand kunnen bren gen. De Volkenbond ook moet er, op straffe van eigen prestige, voor waken, dat de a.s. Ontwapeningsconferentie resultsBfen afwerpt, en zoo mogelijk resultaten, die spreken tot een ieder. Hiermede bewoog by zicb in de l'ijtn van hetgeen na hem de vertegenwoordiger van een klein land als Estland opmerkte, en hetgeen voor hem reeds van Japansche, Cana- deesche en Roemeensche zijde was betoogd. Japan bleek den toestand somberder in te zien dan door velen geschiedde, maar deed daarom met te meer aandrang een beroep op aller medewerking teneinde de Ontwapenings conferentie te doen slagen. De Canadeesche delegatie ging zoover, dat zy in herinnering bracbt, dat reeds 12 jaren geleden door Canada was voorgesteld, dat de Volkenbond alle secundair werk voorloopig zou laten rus- ten en zicb uitsluitend zou concentreeren op de boofdzaak: bet verkrygen van den wereld- vrede. Het voorstel op zichzelf werd .door Canada niet hehbaald, doch de verwijzing in deze richting is sprekend genoeg. Voor het eerst sedert 1926, toen Duitsch land bet aantal leden van den Volkenbond kwam vermeerderen, heeft deze Assemblde de toetreding van een nieuw lid aanscbouwd. Mexico is toegetreden en wel op de meest hoffelyke uitnoodiging, die kon worden ge geven. Toen in 1919 het GrondVerdrag werd opgemaakt, behoorde Mexico niet tot de staten, in den oorlog onzijdig gebleven, die als Argentinie en Chili en andere werden uitgenoodigd om toe te treden. Het bad zich zelf moeten aanmelden, en daartegen heeft het Mexicaansche gevoel van prestige zich verzet. Nu is op deze Assemblee door de delegatie® der groote landen een resolutie in gediend, waarin op de desbetreffende leemte van het Vredesverdrag van 1919 wordt ge wezen en tot Mexico de uitnoodiging wordt gericht om alsnog toe te treden. Dat met de regeering van Mexico tevoren over deze uit noodiging was gesproken, behoeft geen be- toog; het wachten was dus ook slechts op den Senaat van het land, die zich thans in gunsti- gen zin heeft uitgesproken. Men zal dus spoedig een Mexicaan onder de gedelegeerden zien plaatsnemen, en zelfs staat het vrijwel vast, dat Mexico reeds dit jaar een plaats in den Raad krijgt. Dat kan geschieden, omdat zich dit jaar voor het eerst lin de geschidde- nis van den Volkenbond het feit heeft voor- gedaan, dat een Raadslid vrijwillig tusschen- tijds bedankt. Guatemala, het vorig jaar voor drie jaren gekozen, werd in de Raadszittin- gen door zijn te Parijs gevestigdten gezant vertegenwoordigd. Maar deze is verplaatst, en de moeilijkheden voor Guatemala om regelmatig een vertegenwoordiger te zenden, zijn van zoodanigen fimancieelen aard, dat dit land van den Raadszetel heeft afstand -ge daan. Waar deze aan de groep der Midden- Amierikaansche staten eenigermate toebe- hoort, zal nu Mexico de plaats van Guate mala innemen. Voor het overige staat het vrijwel vast, dat Spanje zal worden herkozen en Perzie en Venezuela resp. door China en Panama "zullen worden vervangen. De Commission zijn inmiddels aan den ar beid getoogen. Scialoja is weer voorzitter der eerste commissie, van welke de heer Limburg ondervoorzitter is; de Belg Janson is voor zitter van de tweede, welke den heer Colijn tot ondervoorzitter beeft, de Deenscbe minis ter Munch presideert de derde, de Griek Pdlitis de vierde, de Perz Khan Ala de vijfde en de Zwitser Motta de zesde commissie, welke laatste politieke vraagstukken behan- delt en zoodoende ook de rapporten van de commissie der Vereenigde Staten van Europa onder de oogen krijgt. Slechts de eerste commissie is reeds eenigszins aan bet werk getoogen, en wel ten opzichte van de voor stellen, die beoogen het Kellogg-Pact tot uit- banning van den oorlog en het Grondverdrag in overeenstemming te brengen Scialoja schijnt de neiging te hebben, om overigens niet in overeenstemming met wat Minister Grandi zeide, deze aangelegenheid opnieuw een jaar uit te stellen. Nu is wel langzamer- hand tot de openbare meening doorgedron- gen, dat het feit of de bewoordingen en de gedachten van het Kellogg-pact ook formeel in het Grondverdrag zijn verwerkt, minder beHangrijk is dan men aanvankelijk dacht, en zeker minder belangrijk dan de vraag of de geest van het Kellogg-pact over de volke- ren vaardig is geworden. Maar toch is dit vraagstuk een constitutioneel te belangrijk dan dat men het opnieuw kan terzijde stellen. Deze Assemblee, die een beperkt programma heeft af te werken, moet dienaangaande een beslissing nemen, hetzij positief, hetzij nega- tief, maar zij kan het gezag van den Volken bond slechts schaden door opnieuw tenzij daarvoor aannemelijke redenen blijken die beslissing nog weer eens uit te stellen! 11 Juni j.l. veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het visschen met een aalzegen te Aardenburg op 18 Mei j.l. in ge- sloten vischtyd. De verdachte was in hooger beroep geko- men. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. J. Erasmus, verdachte's raadsman, vroeg vrijspraak, subsidiair een kleine boete met teruggave van het net. I. de M., oud 36 j., knecht te Oostburg, was door den Kantonrechter te Oostburg veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis wegens een zelfde overtreding gepleegd op 18 Mei j.l. op Aardenburg. De verdachte was in hooger beroep geko- men. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. J. Erasmus, die verdachte verdedigde, vroeg vrijspraak, subs, een kleine boete met teruggave van het net. J. v. V., oud 21 j., knecht te Oostburg, was op 11 Juni j.l. veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis wegens een zelfde over treding, gepleegd te Aardenburg op 18 Mei j.l. De veroordeelde was in hooger beroep ge- komen. Verdachte was niet verschenen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. C. R., oud 25 j., vischventer te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 22 Juni j.l. te Sas van Gent door een samenweefsel van verdichtselen Sydonie van Loy heeft bewogen aan hem, verdachte, 4,20 af te geven. Eisch: 1 maand gevangenisstraf, voorwaar- delijk proeftijd 2 jaar en 20 boete of 20 dagen hechtenis. J. A. V., oud 40 j., bierbrouwer te St. Jan- steen, was door den Kantonrechter te Hulst veroordeeld op 6 Juli j.l., tot 50 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het te St. Jan- steen ten verkoop aanwezig hebben van een hoeveelheid bier, welke niet voldeed aan de eischen van de Warenwet gesteld, zijnde het extractgehalte van de Stamworst, waaruit het bier was bereid, 6,44 De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Lambooy, verdachte's raadsman vroeg ontslag van alle rechtsvervolging. A. S., oud 37 j., landbouwersknecht te Zaamslag, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 31 Juli j.l. ontslagen van alle rechtsvervolging van de tenlastelegging als zoude hij op 30 Juni j.l. te Ter Neuzen als ge- leider van 2 aan elkaar gekoppelde wagens daarmede hebben gereden, terwijl de aankop- peling niet juist was aangebracht. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch 2 boete of 2 dagen hechtenis met vernietiging van het vonnis van den Kanton rechter. M. K., oud 58 j., venter, zonder vaste woon- of verblyfplaats, werd ten laste gelegd, dat hij zich op 9 Juli j.l. heeft schuldig gemaakt aan schennis der openbare eerbaarheid. Eisch: 7 dagen gevangenisstraf. J. C. V., oud 27 j., koopman te Goes, was door den Kantonrechter te Oostburg op 11 Juni j.l. veroordeeld tot 15 of 10 dagen hech tenis met intrekking van zijn rybewijs voor 3 maanden wegens overtreding van de motor- en rijwielwet, gepleegd te Breskens op 23 Mei j.l. De veroordeelde was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse, achtte het feit niet be wezen en vroeg vrijspraak, bij veroordeeling een lichte geldboete en geen intrekking van het rijbewijs. Door Th. v. d. V., oud 31 j., veekoopman te Philippine, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding der motor- en rywielwet is veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Een oogenblik daarna maakt, na een schermutseling voor het Zeeuwsche doel, Krom het tweede doelpunt. 02. Bij een volgende aanval der Zeeuwen lost Dobbeleir een prachtig schot, dit wordt ech- ter op zeer fraaie wijze door Odijk gestopt. Men kan meer en meer gaan bemerken, dat Odijk een keeper van talent is; zeer prnch- tige staaltjes van doelverdedigen laat hij zien. Evenwel moet hij, wanneer het spel een half uur oud is, zwichten voor een zeer hard schot van Dobbeleir. De stand is dan 12. Deze verhouding duurt echter niet lang, want Wels maakt spoedig 13, terwijl later Vente er 14 van maakt. Even voor de rust plaatst Vogel den bal goed voor doel. Laurens kan hem echter niet voldoende raken en het leder gaat naast. Nadat de Zeeuwen nog een vrijen trap te nemen krijgen; welke niets oplevert, komt de rust. Als in de tweede helft de Zwaluwen aftrap- pen, komen zij, zonder dat een der Zeeuwen iets in te brengen heeft, voor Cattoir. De bal gaat echter naiast. Daarop komt de bal weer voor het doel der Zwaluwen. Laurens krijgt het leder mooi voor zyn voet, maar ook zyn schot faalt. De Zeeuwen komen echter spoedig weer terug. Schrijver zet voor. Dobbeleir en Jo- ziasse zijn voor doel. Eerstgenoemde ziet, dat Joziasse in gunstiger positie staat en hy laat den bal loopen. Joziasse schiet echter jam- merlijk naast. Nu volgt een periode waarin geen van beide partijen de overhand heeft. Aanval op aanval worden nu op beide doelen ondernomen, by een waarvan de paal aan de Zeeuwen redding bracht. Heel lang duurt het echter niet, spoedig beginnen de Zwaluwen weer den boventoon aan te geven en het is weer Vente die de score verhoogt. 15. Bij een daaropvolgende corner voor de Zeeu wen is het Joziasse, die naast schiet, terwyl Laurens, na een voorzet van rechts, hetzelfde doet. Er volgt nu een mooi solo-spel van Spaam- donck, de bal loopt echter naast. Nadat daarop door Vogel en Dobbeleir de bal wordt opgebracht, schiet de laatste hard in. Odijk stopt ten koste van een corner. Deze levert niets op. Even later krijgen de Zeeuwen weer een corner te nemen, maar het is Odyk, die red ding brengt. Het is tenslotte Spaarndonck, die met een fraaien kopbal den stand op 16 brengt, ter wijl Vente er nog een doelpunt een toevoegt. 1—7. De Zwaluwen zijn thans geheel aan het woord. Onophoudelijk komt de bal, uit voor- zetten van Wels en van Gelder voor het doel der Zeeuwen. De laatsten weten nog wel een enkelen uit- val te ondememen, doch deze leveren niets op. Het laatste doelpunt der Zwaluwen wordt daarop door Spaarndonck gemaakt en eenige minuten later laat de scheidsrechter inrukken. Het publiek was als 66n man zeer enthou- siast over het spel der Zwaluwen en alien hebben dan ook volop genoten. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 September de volgende zaken behandeld: J. de M., oud 34 j., visscher te Oostburg, was door den Kantonrechter te Oostburg op DE ONTMOETING TUSSCHEN EEN ZEEUWSCH ELFTAL EN EEN ZWALUWEN-FLOEG TE GOES. De Zwaluwen vertoonen een prachtige party en winnen met 8—1. Gister had te Goes de aangekondigde voet- balwedstrijd plaats tusschen een vertegen- woordigend elftal van Zeeland en een elftal der Zwaluwen. Uit alle oorden van Zeeland en Noord-Bra- bant waren de sportliefhebbers opgekomen. Zeer groot was het aantal luxe auto's en autobussen, welke op het terrein van Goes waren geparkeerd. Toen dan ook de wedstrijd een aanvang nam, waren naar schatting 4500 personen op het terrein aanwezig.. Het elftal der Zeeuwen had geen wijzigimg ondergaan en bestond uit de volgende spelers: Cattoir, doel; Leijnse en Dieleman, achter; Dirkse, Danielse en Hamelink, midden; Schrij ver, Laurens, Vogel, Dobbeleir en Joziasse, voor. De Zwaluwen srteldetL de volgende ploeg in het veld: Odyk (Hollandiaan), doel; v. d. Zalm (VUC) en Hendriks (VUC), achter; v. d. Maar (VUC), v. d. Wildt (VUC) en v. Opstal (NAC),'midden; Wels (Unitas), Vente (Nep- tunes), Krom (Olympia), Spaarndonck (Nep- tunes en V. Gelder (VUC), voor. Uit deze opstelling blijkt dus, dat de eerst aangewezen spelers v. Run (PSV), v. d. Broek (Xerxes), v. d. Broek (PSV) en Lagendaal (Xerxes) niet van de partij waren. Scheidsrechter was de heer P. Koster, uit Goes. De Zeeuwen speelden in een rood shirt, ter wyl de Zwaluwen gekleed waren in het be- kende witte shirt met zwaluw-embleem. Aanvoerder by de Zeeuwen was Danielse, by de Zwaluwen v. d. Zalm. Bij den toss blijkt laatstgenoemde het best te kunnen raden. Hij verkiest met den hevigen wind in den rug te willen beginnen. Direct zijn de Zwaluwen in den aanval en keer op keer komen zij voor het Zeeuwsche doel. Al spoedig blijkt het, dat hun spel stuk- ken beter is dan dat der Zeeuwen. Hun samen- spel sloot als een bus en het was vooral een lust om de vleugelspelers aan het werk te zien. Toch beginnen de Zeeuwen ook meer aan- vallend op te treden. Na tien minuten moet Odijk, nadat Vogel en Dobbeleir na mooi sa- menspel voor het doel der Zwaluwen komen, ingrijpen. Als er ongeveer een kwartier is gespeeld, lost Vente een hard schot, de bal belandt via den paal in het net. 01. Direct daarop krijgen zij een comer te nemen, welke echter niets oplevert. Een vijftal minuten later wordt Odyk uit zijn doel gelokt. Joziasse krijgt een kans, maar zijn schot gaat naast. UBGENTIE-PBOGRAMMA KON. NED. LANDBOUWCOMITA Het Kon. Ned. Landbouw Com it <5 heeft zyn urgentie-programma van door de regeering toe te passen middelen tot leniging van de crisis in de nlandbouw aangevuld. Het be- veelt o.a. aan de volgende directe middelen onverwijld indiening van een wetsontwerp tegen dumping; het openen van de mogelyk- heid tot verhooging van ons autonoom tarief van invoerrechten, met behoud van de on- voorwaardelijke meest begunstiging; het ver- hoogen van den regeeringssteun aan de sui- kerbietenteelt, de opruiming van het surplus aan aardappelmeel door dit te bestemmen tot veevoeder; steunmaatregelen ten behoeve van de fabrieksaardappelenteelt, den vlasbouw en de roggecultuur. Wat deze laatste betreft door een roggemonopolie of een teeltpremie voor den verbouw van handelsroggesteun aan de producenten van vee en vleesch door het afschaffen van den accyns of het heffen van een invoerrecht van 8 pet. boven het bedrag van den accijns, verlaging van de vracht- tarieven der spoor- en tramwegen voor land- en tuinbouwproducten; tijdelijke ontheffing van het landbouwbedryf van de lasten der sociale verzekering; afschaffing van de cri- sisopcenten op de grondbelasting; toepassing van de tariefwet op alle artikelen van agra- rischen oorsprong, welke direct of indirect bestemd zijn voor menschelijk gebruik. Daar- naast beveelt het K. N. L. C. de volgende middelen aan, waarvan de toepassing indirect tot verbetering van den toestand van den landbouw voert: instelling van een afzonder- lijk ministerie van landbouw; uitbouw van den binnenlandschen en buitenlandschen land- bouwvoorlichtingsdienst, uitbreiding van het landbouwonderwijs, betere outilage van de directie van den landbouw; krachtige uitvoe- ring van de landbouwuitvoerwet; krachtigen steun van de regeering ten aanzien van den aanleg van telefoon, waterleiding, electrici- teit, verbetering der verkeersmiddelen, ver betering der tertiaire wegen e.d. en tenslotte het verschaffen van financieelen steun en/of garantie bij het verleenen van hypothecair- en bedrijfscrediet. EEN ZWABTE DIEF. De timmerman Zijlstra, te Bergumerdam was in het bezit van een kraai, dien hij jong gevangen en opgefokt had. Het glimmende zwarte dier werd Hans genaamd en al spoe dig werd Hans een gewaardeerd huisdier, dat volkomen vryheid van beweging genoot. al- dus lezen wij in de „Tel." Totdat er een tijd kwam. dat Hans zyn wereld te klein vond en reeds kleine tochtjes maakte in de buurt, waarvan hy echter prompt terugkeerde. Zijn baas had zyn wie- ken kort geknipt, zoodat de kraai geen verre afstanden kon afleggen. Zooals alle kraalen, was ook Hans verzot op blinkende voorwer- pen en op een goeden morgen kwam het dier thuis met een gouden dameshorloge. Hij de- poneerde het gevondene op tafel en nu stond de familie voor een lastige vraag. Want dit horloge, dat bleek al ras, wasgestolen. De timmerman-kraai-eigenaar plaatste een advertentie en vroeg daarin, wie een dames horloge vermiste. Even later kwam een buur- meisje opdagen, die het verlies van haa.r horloge reeds eenige dagen had betreurd. Wat was het geval? Hans was op het dak aan zwerven geweest en toen de slaapkamer van het buurmeisje binnengedrongen, waar hij het horloge zag blinken EEN AVONTUURLIJK JONGMENSCH. Voor de rechtbank te Almelo heeft Dinsdag een 18jarige Estlander, terecht gestaan we gens diefstal van een fiets te Enschede. Verdachte, nog byna een knaap, vertelde, dat hy in 1930 als verstekeling uit Estland naar Brazilie is gegaan, omdat hij gehoord had, dat daar gemakkelijk werk was te kry- gen. Echter werd hij in Brazilie teruggestuurd en als stoker ging hy naar Rotterdam. Van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2