ALBEMEEN NIEUWS- EN ABVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ALLES 8733 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 71 e Jaargang. BINNENLAND. voor AUTOS MOTORS NIJVERHEID BUITEI1AID. H.H. Kantoorhouders DE UITGEEFSTER. Onze abonne's in het Buitenland De abonne's van het Gei'llustreerd Zondagsblad, A-van-VALK EHBUR sh'f-y i -LEEUWARDEN WATERSNOOD IN NOORD-VLAANDEREN. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst edn dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. worden verzocht het abonnementspeld over Het 3e kwartaal 1931 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Oct. a.s. in te zenden. Wij vestipen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij teruq-ontvanqst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezendinq van het blad zullen cta kpn worden drinqend verzocht, het verschul- digde abonnementsgeld voor 15 Oct. a.s. in te zenden. Bij niet-ontvanqst voor dien datum wordt het abonnement pestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aanpenomen bij vooruit- betalinq. DE UITGEEFSTER. die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 Oct. a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhoopinq van 15 cent. DE UITGEEFSTER. DIEN STPLICHT. Inlevering van Rijksgoederen. In opdracht van den Minister van Defensie roept de Burgemeester van TER NEUZEN de gewone dienstplichtigen der landmacbt, die op 1 October 1930 naar de aanvullingsreserve overgaan, op, om de aan hen verstrekte rijks goederen met uitzondering van haarkam, roskam, spons en zakboekje in te leveren, voor zoover de inlevering van deize goederen niet reeds heeft plaats gebad. Tot de bier bedoelde dienstplicbtigen be- hooren a. zij, die zijn ingelijfd voor de lichting 1916, met uitzondering van hen, die ten ge- volge van genoten uitstel van eerste oefening of om een andere reden de eerste oefening met een andere lichting hebben beeindigd; b. zij, die zijn ingelijfd voor een andere lichting dan die van 1916, doch met deze lichting de eerste oefening hebben beeindigd. De inlevering moet, voor zooveel deze ge- meente betreft, plaats hebben te Ter Neuzen in de voormalige school op het Schoolplein, op Zaterdag 17 October 1931, om 9.30 uur: voor hen wier namen beginnen met de letters A t/m M om 10.30 uur voor de overigen. De goederen zullen in ontvangst worden ge- nomen door den indeelingsdistrictscommandant of een ander daartoe aangewezen officier. Wijze van handelen. De dienstplichtige moet bij de inlevering verschij-nen in burgerkleeding. Onder verantwoordelijkheid van den dienst plichtige kan de inlevering namens hem door een ander geschieden. Van de inlevering wordt in het zakboekje een aanteekening gesteld. De dienstplichtige, die de hem verstrekte goederen reeds alle heeft ingeleverd, behoort hiervan voor of op den dag van inlevering te doen blijken door het zakboekje en, indien het veldzakboekje niet reeds is ingeleverd, oak dit boekje aan den districtscommandant of den officier, met het in ontvangst nemen van de goederen belast, te vertoonen of te doen ver- toonen of toe te zenden. Is van de inlevering geen aanteekening in het zakboekje gesteld, dan behoort de dienstplichtige er voor te zorgen, dat bij het zakboekje tevens wordt gevoegd het aan hem uitgereikte bewys, dat de inlevering heeft plaats gehad. Inlevering op een andere plaats of een ander tijdstip. Indien de dienstplichtige de goederen op een andere plaats of op een anderen dag wenscht in te leveren, moet hij vergunning daartoe vragen aan den districtscommandant. Wordt zoodanige vergunning verleend, maar maakt de dienstplichtige er geen gebruik van op den tijd en de plaats, daarvoor bepaald, dan wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. De districtscommandant kan den dienst plichtige ook vergunnen of verplichten, de inlevering in December te doen. Wetteljjke verplichtingen. De dienstplichtige is verplicht om in de ge- vallen en naar de voorschriften, door den Mi nister van Defensie vastgesteld, goederen in te leveren (art. 41, 2e lid, der Dienstplicht- wet). Zoolang de dienstplichtige bij de inlevering aanwezig is, staat hij onder de bevelen van de autoriteit, die met het in ontvangst nemen van goederen belast is. Gevolgen van nalatigheid. Aan hem, die aan de verplichting tot inleve ring niet voldoet, kan een streng of een licht arrest van ten hoogste zes da gen worden op- gel egd door den officier, die met het in ont vangst nemen van de goederen belast is. Het streng arrest wordt ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of een huis van bewaring, het licht arrest in een kazerne (art. 42, le lid, der Dienstplichtwet. Bovendien kan hij, die zijn verplichting tot inlevering niet naleeft of wiens goederen blij ken niet in den vereischten staat te verkeeren, nogmaals tot inlevering worden verplicht (art. 41, 4e lid, der Dienstplichtwet.) Voorts kan hij, die voor den tweeden keer tot inlevering is opgeroepen en aan deze op- roeping niet voldoet, en evenzoo degeen, wiens goederen niet in den vereischten staat verkee ren, voor den tijd van ten hoogste twee maan den in werkelijlcen dienst worden geroepen (art. 42, 2e lid, der Dienstplichtwet.) Vervoer. De dienstplichtige, die rijksgoederen buiten zijn woonplaats moet inleveren, geniet voor de reis naar en van de plaats, waar de in levering geschiedt, geen vervoer voor rijks- rekening. Echter worden hem, zoo noodig, voor het passeeren van veren, bruggen of tollen op de heenreis en op de terugreis passagebiljetten verstrekt door den Burge meester zijner woonplaats. Is het nood- zakelijk, dat den dienstplichtige gedurende de reis nachtverblijf wordt verstrekt, dan wordt hij voor rijksrekening bij ingezetenen gehuisvest en gevoed. Vrijstelling van inlevering. Van de hierboven bedoelde inlevering zijn vrijgesteld de dienstplichtigen, die als „bijzon- dere vrijwilliger" te boek staan en de dienst plichtige vrijwilligers van de Vrijwillige landstormkorpsen Motordienst en Vaartui- gendienst. Komen de dienstplichtigen, die als „bij- zondere vrijwilliger" zijn geregistreerd, in zoodanige omstandigheden te verkeeren, dat een behoorlijke opberging of behoorlijk on- derhoud van de aan hen verstrekte rijksgoe- •deren hun niet of niet meer mogelijk is, dan kunnen zij, indien zij naar de aanvullings reserve zijn overgegaan, een verzoek tot in levering van die goederen richten aan den commandant van het verband of korps, waarvoor zij worden geregistreerd. Deze beslist dan op dat verzoek en deelt zijn be- slissing mede aan den verzoeker en aan den indeelingsdistrictscommandant. Wordt het verzoek toegestaan, dan neemt deze com mandant de goederen in ontvangst. Ter Neuzen, 14 September 1931. De Burgemeester, J. HUIZINGA. OPENING STATEN-GENERAAL. De Radio-bode meldt, dat de A.V.R.O a.s. Dinsdag van 12 tot 2. uur een verslag zal uit- zenden van de gebeurtenissen, die voorafgaan aan de opening van de Staten-Generaal. Ver- i moedelijk zal, nadat de Koningin de Troon- rede heeft uitgesproken, ook deze in het ver slag worden ingelascht. Het verslag zal door de microfoon worden verteld door den heer D. Hans, hoofdredacteur van De Avondpost. PRINSES JULIANA TE PARIJS. Vrijdagmorgen tegen 11 uur arriveerde H. K. H. Prinses Juliana te Parijs voor het nieuwe N ederlandsche paviljoen op de kolo- niale tentoonstelling te Parijs. Op de treden van de bordestrappen stand de Nederland- sehe militaire politie, onder commando van Untenant De Stoppelaar opgesteld. Nagenoeg het geheele Nederlandsche tentoonstellings- comite was ter begroeting aanwezig. Een jong meisje, gekleed in Volendammer dracht, mej. Runkel, ibood H. K. H. 'n bouquet gladiolen aan. Dr. Fock, Prof. Van Eerden en Prof. De Bussy leidden H. K. H. rand over de verschillende afdeelingen van het Nederl. paviljoen. Ook maarsehaLk Lyautey was een oogenblik gekomen om Prinses Juliana te be- groeten. Ook werd nog bezocht het Balinee- sche dorp, waar H. K. H. zich een kwartier ophield. Daama begaf de Prinses zich, ver- gezeld door 4 leden van haar gevolg naar het Nederlandsche restaurant om aldaar de lunch te gebruiken. In de middaguren werd een bezoek gebracht aan verschillende andere af deelingen van de tentoonstelling. H. K. H. be- toonde zioh zeer apgetogen. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS. Zaterdagmiddag is op de gebruikelij-ke wijze de zitting der Staten-Generaal in een ver- eenigde vergadering van de beide Kamers in het Tweede Kamergebouw gesloten. Om drie uur verscheen minister Ruys de Beerenbrouck in plechtig ambtscostuum in den ingang van de zaal, begeleid door de com- missie, plaatste zich achter de Regeering en begroette den voorzitter met een buiging, welke groet door dezen en de leden van het bureau der beide Kamers op gelijke wjjze werd beantwoord. Daarna las hij de volgende boodschap voor: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, mij op te dragen de zitting van de Staten-Gene raal in Haren naam te sluiten. In het jaar, dat achter ons ligt, zijn, dank zij uw medewerking, maatregelen getroffen, strekkende tot het verleenen van steun aan bedrijven, welke door de economische crisis in noodtoestand verkeerden. Het gemeen overleg met de Staten-Gene raal heeft voorts tot onderscheidene andere wettelijke maatregelen geleid. De Koningin heeft mjj opgedragen u haar dank te betuigen voor uw ijver en uw toe- wijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der- Staten-Generaal te zijn gesloten. Wederom met een buiging nam de minister afscheid van den voorzitter en de leden der vereenigde vergadering, waama hij door de commissie begeleid, de zaal verliet. NEDERLAND-BELGIE. Wij hebben dezer dagen ook melding ge- maakt van het sensationeel bericht in het Dagbl. v. N.-Br., als zou men van Nederland sche zijde geneigd zijn toe te geven aan de van Belgische zijde geuite wenschen tot het maken van een kanaal verbindende de Ant- werpsche dokken met het Hollandsch Diep, beoosten Willemstad. Op grond van hetgeen wij in bevoegde krin- gen nog kort geleden omtrent deze kwestie hadden waargenomen, kwam dit bericht ons zeer onwaarschijnlijk voor. Van andere zijde werd zulks in het licht gesteld, op grond van regeering=verklaringen in de Staten-Generaal. Toch werd er van Belgische zijde op gezin- speeld, dat er op dit oogenblik onderhandeld wordt over een verbinding der Antwerpsche dokken met een kanaal (dus zonder open ver binding met de Wester- en Ooster-Schelde) met het Hol^dsch Diep, buiten het door de Eerste Kamer en onze Regeering tot nu toe als uiterst aanvaardbare concessie verklaard trace. Men scheen in Belgie overtuigd, dat thans het oogenblik gekomen was, dat onze Regeering bij het Nederlandsche publiek en de volksvertegenwoordiging geen ernstig ver- zet meer te vreezen heeft tegen zoo'n trac6, dat enkele jaren geleden beslist onaanvaard- baar werd verklaard. Het schijnt ons toe, dat in dit geval de wensch meer de vader der gedachte is, en het lanceeren van dergelijke geruchten meer de bedoeling heeft, dat deze zouden dienst doen als proefballonnetjes, om eens te zien hoe er op gereageerd wordt. Dat het standpunt der Nederlandsche re geering nog onveranderd vaststaat wordt be- vestigd door hetgeen de correspondent van het Alg. Hbl. te Geneve van bevoegde krin- gen vernam: a Hoewel men geen aanleiding aanwezig acht om alle berichten van dezen: aard officieel tegen te spreken, kunneri wij met groote ze- kerheid melden, dat dit bericht volkomen on- gegrond.is en dat er geen enkele wijziging is gekomen in bet regeeringsstandpunt, zooals indertijd in de Eerste Kamer en in de nota's die tusschen Den Haag en Brussel zijn ge- wisseld, door den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken is uiteengezet. Uit die stukken en redevoeringen blijkt voldoende, dat de Nederlandsche regeering geenszins zal afwijken van de grenzen, die zij zich gesteld heeft en waarbinnen een oplos- sing, zooals het ,,Dagblad v. Noord-Brabant" die voorstelt, geenszins zou vallen. HET PETITIONNEMENT VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De Vereeniging ,,De Nederlandsche Dag bladpers" zendt het volgende communique. Het petitionnement voor Internationale Ontwapening is in totaal door 2.438.908 Nederlanders boven de 18 jaar geteekend. Dit reseultaat heeft onize verwachtingen aan- merkelijk overtroffen. Reeds is op ondubbel- zinnige wijze gebleken, dat deze uitspraak van de groote meerderheid der volwassen Nederlanders zoowel in ons land als daar- buiten, diepen indruk heeft gemaakt, en ook buiten de grenzen een stimuleerenden invloed van beteekenis zal uitoefenen. Wij zijn er trotsch op, dat door alle daghladen van alle politieke richtingen en dOor alle neutrale dagfbladen eendrachtig en met overtuiging voor deze groote zaak gestreden is. Wij zijn er ook van overtuigd, dat de intense weken- lange campagne, voor dit petitionnement in onze bladen gevoerd, een tolijvende uitwerking in den grooten strijd tegen den oorlog zal hebben. FOURNITURES GENERALES Borluutstraat 8, GENT. Tel. 12415. (Nabij 't Stadhuis) (Ingez. Med.) In den loop der volgende week zal het petitionnement door een delegatie van de Nederlandsche Dagbladpers te Geneve wor den aamgeboden. De voorzitter van de N. D. P. zal daarbij een rede houden en een gecalli- grafeerde oorkonde aanbieden. Zijn rede zal worden beantwoord door den president -van de Assjem-blee van den Volkenbond, M. Titulesco, die zich met groote instemming en warmte bereid heeft verklaard, het Nederlandsche petitionnement in ontvangst te nemen. Dat wij het thans reeds aianibieden, terwiji de Ontwapeningsconferentie voor Februari 1932 is vastgesteld, vindt zijn reden in onze hoop, dat het Nederlandsche voorbeeld in andere landen navolgin-g zal vinden. De machtige aandrang van den intemationalen volkswil tot het doen welslagen van de Con- ferentie, zal hierdoor nog belangrijk worden versterkt. Men meldde Vrijidagavon-d uit Geneve aan „het Vad.'': De „Neue Zuricher Zeitung" van Zaterdag- morgen bevat een uitvoerig artikel waarin mededeeling wordt gedaan omtrent het suc- ces dat door Nederland met het ontwape- ningspetitionnement -der Nederlandsche Dag bladpers is, behaald. Het blad schrijft als volgt: Ofschoon in de voorbereidingscommissie voor de ontwape- ningscommissie en in de Volkenbondsverga- dering reeds dikwijls de verwachting werd uitgesproken dat het vooral de plicht der volkeren zelf is om op de ontwapenimgscon- fe-rentie him stem te laten hooren, was het in dit opzicht tot dusver overal merkwaardig stil gehleven. Zeker vindt de ontwaipenings- gedachte bij de groote meerderheid van alle volkeren warme instemming, en aan betoo- gingen en verklaringen van commissies en organisaties van alien mogelijken aard, natio- n-aal en intemationaal, heeft het in de laat- ste tien jaren ook niet ontbroken. Maar al deze stemmen hadden steeds een ander be- pierkt karakter, daar zij o.i. van bijzondere pacifis-tische kringen of van pwlitieke partijen kwamen. Diepere, meer omvattende volks- j beweging voor een doeitreffende andersteu- niiug van het ontwapeningswerk van den Volkenbond ware tot he-den nergens te be- sp>euren en dit vormt ook een der gronden voor het pessimisme, waarmede men in de meeste landen de ontwapeningsconferentie tegemoet ziet. De verdienste een groot deel van het ge heele volk tot het afleggen van een openlijke erk-enning ten gunste van de ontwapenings conferentie te hebben gebracht, en een bui- tengewoon eenvoudig middel daartoe te heb ben gevonden, komt -den Nederlanders toe. Het blad bespreekt ver-der hoe het in Neder land gegaan is aan de hand van med-edeelin- gen, die de voorzitter van de commissie der Nederlandsche Dagbladpers, de heer Peere- boom, heeft opgesteld en aan de Volken- bondsjoumalisten te Geneve heeft doen toe- komen. PERSONEELE- EN WEGENBELASTING. Naar de K. N. A. C. mededeelt, mag met zekerheid verwacht worden, dat binnenkort op de wegenbelastingkaart zal worden ver- meld, dat de betaling van wegenbelasting den houder van een automobiel niet ontslaat van de verplichting tot het doen van aangifte bin nen veertien dagen van die auto voor de per- soneele belasting, deze verplichting geldt na- tuurlijk alleen voor nieuw aangeschafte of overgenomen wagens. De vermelding is noo dig gebleken, aangezien zich herhaaldelijk moeilijkheden hebben voorgedaan tengevolge van onbekendheid met deze verplichting. INVOERING VAN EEN BENZINE- BELASTING? Het bestuur van de Koninklijke Nederland sche Automobiel Club verzoekt plaatsing van het volgende: Het dezer dagen in de Nederlandsche dag hladen v-erschenen bericht, dat het in het voornemen ligt van de regeering om te ko men met een wetsontwerp tot invoering van een benzinebelasting, heeft ongetwijfeld in automobielkringen groote ontsteltenis ver- wekt. Immers indien bedoeld bericht juist is en de omstandigheden doen vermoeden dat het inderdaad juist is dan beteekent het, dat opnieuw zware lasten zullen worden gelegd op de schouders van hen, die reeds in menig opzicht tot een dankbaar object zijn gekozen voor bijzondere belasting opbreng- sten. Er is geen categorie van Nederland sche belastingbetalers welke met zoo groote lankmoedigheid in den loop der jaren het hoofd heeft gebogen voor de noodzakelijkheid van bijzondere heffingen als die der automo- bilisten. Toen er sprake was van verhooging der invoerrechten was het bijna vanzelfspre- kend dat in de eerste plaats de automobielen daarvoor in aanmerking kwamen. Het houden van een automobiel wordt zij het ook zeer ten onrechte teveel als luxe beschouwd. Terwiji men in andere lan den reeds jaren lang de groote beteekenis van den automobiel heeft leeren inzien als een belangrijken welvaartsfactor in het economi sche leven, huldigt men hier te lande nog steeds de opvatting, dat de auto een luxe ver- voermiddel is, dat een zekeren welstand aan- geeft. In Amerika, dat ten opzichte van het automobielgebruik toch zeker wel als voor beeld mag worden genomen, heeft men zich steeds op het standpunt gesteld, dat het een verkeerde politiek zou zijn om het automobi- lisme tengevolge van hooge belastingen te beperken. Ook in Engeland begint men steeds meer over te hellen naar het Ameri- kaansche standpunt. Daar is thans bijvoor- beeld een sterke actie gaande om het gebruik van tweedehandsch automobielen aan te moe- digen door het heffen van een lagere belas ting voor dergelijke voertuigen. Hier te lande zijn in de laatste jaren, waarin ook wel zeer duidelijk de groote beteekenis van den automobiel naar voren is gekomen, de lasten van den automobilist niet alleen niet verlaagd, maar integendeel nog ernstig verzwaard. Wie zich de moeite getroost om eens na te gaan welke bedragen de eigenaar van een automobiel uit de gemiddelde prijsklasse aan den fiscus heeft te betalen, zal tot de erken- ning moeten komen, dat daarmede de grens van het billijke, praktische en moreele reeds lang is overschreden. De berekening is hoogst eenvoudig; men neme daarvoor slechts een auto van 4000 en een getoicht van 1500 K.G. van een automobilist te Amster dam. Daarvoor moet betaald worden: aan invoerrechten 12 /430; aan personeele be lasting 336; aan wegenbelasting /90; totaal f 856. Stelt men het gemiddelde verbruik van een auto aan benzine op 1 liter op de 5 K.M. en neemt men aan dat een automobilist per jaar gemiddeld 20.000 K.M. aflegt, dan komt dat neer op een verbruik van 4000 liter. Bij een benzinebelasting van 1 cent per liter betee kent zulks dus een belasting van /40 per jaar. Mocht dus juist zijn, dat de regeering een benzinebelasting zal gaan invoeren, en dat die belasting 1 cent per liter zou bedragen, dan zou dus de eigenaar van een automobiel van f 4000 aan de scbatkist betalen het be- drag van bijna 900 of 22.50 procent. Deze zeer eenvoudige berekening toont wel duide- lqk aan, hoe hoogst onbillijk de aan de regee ring toegedichte invoering van een benzine belasting is. PRINS „AUWI" MAG NIET SPREKEN. Naar het ,,Berl. Tbl." meldt, heeft de poli tie te Kiel aan prins August Wilhelm, den vierden zoon van den ex-keizer, bij verkorting prins Auwi genoemd, verboden op een te Kiel (Ingez. Med.) te houden nationaal-socialistische bijeen- komst te spreken. ■De prins maakt op dit oogenblik als natio naal-socialistische agitator een rondreis door Noord-Duitschland. Het verbod is gegrond op de bescherming der openbare veiligheid. De politie te Kiel is n.l. te weten gekomen, dat een optreden van prins August Wilhelm tot orde-verstoringen aanleiding zou geven. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In bet Noorden der provincie Oost-Vlaan- deren staan thans, ten gevolge van de zware regens der laatste weken en de verzanding van de Durme, de Moervaart en de Zuidlede- vaart, ongeveer 3000 H.A. akker- en weiland geheel blank. Een groot deel van den oogst is verloren en de bevolking, die reeds her haaldelijk op dezelfde wijze, fel werd be- proefd, blijkt aan een bijna algemeene ont- moediging ten prooi te zijn. Talrijke landbou- wersgezinnen zouden er aan denken de streek te verlaten en zich elders in Oost-Vlaanderen of in het naburige Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan vestigen. AANSLAG OP EEN TREIN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is nabij Boedapest een aanslag gepleegd op den intemationalen trein van Boedapest naar Ostende. Toen de trein op 30 K.M. van Boedapest het viaduct bij Ria Torbagy bereikte ontplofte een helsche machine. Terstond ontspoorden eenige wagons en stortten in het ravijn, dat dit viaduct over- brugt. Men vermoedt hier te doen te hebben met een intemationalen communistischen aanslag. De laatste berichten m-el-den, dat bij de ramp 25 peirsonen zijn gedood, terwiji velen gewond werden. ALGEMEEN OVERZICHT. De Britsche en Duitsche staatsburger kun nen schrijft bet Alg. Hbl. elkaar de hand reiken. Beiden zullen, onder den druk der economische crisis en de gevolgen daar- van, hun pleizier dezen winter op kunnen. Al mag men aannemen, dat de beproeving voor den eersten minder moeilijk te dragen zal zijn dan voor den tweede, die alreeds zoo veel misere heeft moeten doormaken en daar- door zrn weerstandskracht ondermijnd zag. Steeds apathischer wordt dan ook de stem ming in het Duitsche rijk, waardoor de be volking langzaam maar zeker in een geestes- gesteldheid komt, die haar tenslotte voor een groot deel tot een gemakkelijke prooi kan kamen voor de communistisch-e beweging. De Berlijnsche correspondent van de ,,Manch. Guard.", die dezer dagen de aandacht ves- tigde op deze toenemende wanhoopspsychose en op de groeiende overtuiging in breede kringen, dat ,,het alles toch voor niets is", constateerde o.a., dat het aantal Duitsche in- tellectueelen (advocaten, doctoren, schrijvers, scthilders enz.), die ronduit verkiaren, dat „h-et communisme maar moet komen," zeer groot is. De noodmaatregelen, welke de rijksregee- ring en de overheden van land en steden zich gedwongen zien te nemen, ten-einde althans nog zoo lang mogelijik den strijd am uit eigen krac-ht het h-oofd boven water te houden, voort te zetten, zullen er niet toe bijdragen om de stemming te verbeteren. Van alle kanten wordt thans tot uiterste regelingen overgegaan om de fouten van vroeger, toen op roekelooze wijze werd huis- gehouden alsof het geld niet op kon, te her- stellen, zoodat men waarschijnlijk ook nu weer spoedig zal kennis maken met de gevolgen van overdrijiving naar den anderen kant. Het regent verordeningen en voorschriften tot salariskortingen, ontslagen van overbodig geachte ambtenaren en beambten, stopzetting van woningbouw enz. enz. Nieuwe belastin gen worden ontworpen, maatregelen worden voorberei-d om de werkloozen (want ook in Duitschland dreigt de werkloozensteun de staatsfinancien totaal te desorganiseeren) niet meer met bijdragen in geld te helpen, doch in natura, waardoor men hoopt den noodlijden-den lan-dbouw weer een duwtje naar boven te geven. De nieuwe noodverordening van de Pruisische regeering, die binnenkort zal worden gepubliceerd, besnoeit alle zake- lijke uitgaven, zoo de strikte noodzakelijk heid -ervan niet kan worden aangetoond. Aanstelling van nieuwe ambtenaren en be ambten blijft achterwege; aan opslagen van salaris behoeft niet meer gedacht te worden, en zoo gaat het maar voort. Een en ander schijnt niet bepaald geschikt om de po-pulariteit van de regeering, die al deze ,,weldaden" met kwistige hand meent te moeten uitstrooien, te verhoo-gen. De positie van Dr. Briimng, die zich tot taak gesteld ziet, door het neerdrukken van alle bestuurs- kosten en loonen en salarissen de levens- standaard van het geheele Duitsche volk op een veel lager niveau te brengen dan tot dusver het geval was, zal er dezen winter, met op den achtergrond de dreiging van rechts- en linksradicale destructieve actie, niet aamgenamer op worden. Steeds drin-gender worden de klacbten der steden, die alle aan den grond raken, mede ten gevolge van den maatreg-el, waarbij op haar schouders de zorg is gelegd voor het onderhoud der werkloozen, die meer dan een jaar zonder werk zijn. Het rijk moet helpen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1