ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Fweede Slad. No. 8732. VRIJDAQ 11 SEPTEMBER 1931. 71 e JAARGANG. B1NNEKLAND. BUITENLAND. PBSDIKS8U&TBI. TER NEUZEN, 11 SEPTEMBER 1931 De Twaalfde Assemblee van den Volkenbond ■minimi ir swu*******"™ ■be J1: den, die in de civiele lijst worden genoemd, persoonlijk den koning toebehooren. 110.000 pond sterling van het totaal van 470.000 pond sterling is voor 's konings persoonlijke uit- gaven. I>e rest moet dienen voor bestriding van de kosten van salarissen en pensi-oenen van per- pa'c^tprijzen zyner landerijen verlaagd en wel son-eel van de huisbouding in haar geheel, I lg 30 gn 3g gui(jen naar gelang van de aalfuiken ontvreamd, welke geplaatst waren in de Isabella-watering onder de gemeente Philippine. De politie stelt een anderzoek in. DE PACHTPRIJZEN VERLAAGD. Het R.K. Armbestuur te Hulst heeft de stuur van het Zondagschoolgebouw, aan de bevoiking van Axel voor de giften, aan de politie, aan de pers, aan de meisjes bedienden van de ouden van dagen, aan alien die op eenigenlei wijze hebben medegewerkt tot wel- slagen van dit doel. De bekroningen zijn als volgt: le Klasse. Waterbusbrood. le prijs J. de Hullu, Axel; 2e pr. J. J. Eden- baas, Hulst; 3e pr. A. J. Eckhardt, Ter Neuzen. Elervolle vermelding: H. Verhage, Ter Neu- Daarna las de voorzitter een schrijven voor I zen; A. Jansen Ter Neuzen. DE RIJKSBEGROOTING 1932. De R.-correspondent van het Handelsblad meldt: Van een zijde, die ten aanzien van s lands financien allerminst gelbrek aan ervaring heeft en zich voor den finamcieelen stand van zaken uit den aard zijner positie Uijizonder in- teresseert, vemam ik, dat het tekort op de komende begrooting op ongeveer vijftig mil- lioen geschat wordt. Daarvan zal men d an 35 millioen hopen te vinden door verihooging van ons tarief van invoerrecht en door een benzinebelasting, ter- wijl dan verder door beizuinigingsmaatregelen ten slotte een verlaging der uitgaven met 15 millioen bereikt zal moeten worden. Of dit -laatste resultant echter reeds in den loop van een jaar te verwezenlijken zal zijn, staat nog zeer te bezien. Men bedenke b.v. eens, hoe de door minister Colijn mdertijd op Onderwijs anngebrachte netto-bezuiniging van 40 millioen (n.l. een daling van 204 tot 164 millioen, waarmee in 1923 wer-d aangevangen pas in 1926 bereikt werd). Ik kan aan het bovenstaande nog toevoe- gen, dat mijn zegsman te kennen gaf, dat in zijn oogen de sohatting van het tekort heel wat te optimistisch was en dat het in de praktijk eerder op 60 a 65 millioen zal n-eer- komen, zoodat men in dat geval dus niet 15, doch 30 millioen zal moeten bezuinigen! DE SALARISSEN VAN HET RIJKS- PERSONEEL. Het bestuur van den Nederlandschen Fede- ratieven Bond van Personeel in openbaren dienst heeft het volgende telegram aan den Minister van Financien gezonden: Sinds Mei van dit jaar duiken in de pers herhaaldeliLjk berichten op over een op handen zijnde salarisverlaging voor het rijksperso- neel. De eerste berichten zijn door u in dier voege tegengesproken, dat al wat te dien aan zien gepubliceerd was, voorshands op fantasie herustte. De berichten, die volgens uw ver- klaring in Mei op fantasie berustten, herhaal- den zich in de afgeloopen weken in sterkere mate. Het is ons bekend, dat aan de vakvereeni- gingsvertegenwoordigers, die zitting hebben in de centrale commissie, mededeelingen zijn gedaan, waarover zij de strikste geheimhou- ding moeten bewaren. Waar het hier echter een belang betreft, waarbij tienduizenden ambtenaren zijn be- trokken wel belang geen zaak alleen is tusschen een paar vakvereenigingsbestuurders en de regeering verzoeken wij u, ons be- karweien en herstellin-gen (uitgezonderd de onderhoudswerken voor het paleis, waarvan I de kosten kornen in de begrooting van het I departement van Openbare Werken), konink- lijke milddadigheid en extra's van niet-om- schrover, aard. De koning ontvangt ook de inkomsten van het hertogdom Lancaster, die de laatste jaren gemiddeld 60.000 pond-ster ling per jaar hebben bedragen. Deze regeling geldt gedurende de regeering van den koning 1 en zes maanden daama. Ze is niet onvoor- deellg voor den staat, aangezien de kroon- landen gewoonlijk het bedrag van de civiele lijst aan pacht opbrengen, in sommige jaren 1 zelfs belangrijk meer. Afgescheiden van het inkomen voor den 1 koning heeft het Parlement jaarlijks sommen toegestaan voor de andere leden van de i koninkl'ijke familie. Voor het geval Koningin Mary weduwe zou worden zou zij een jaargeld van 70.000 pond sterling hebben. De hertog van York had tot heden een inkomen van 25.000 pond sterling, de hertog van Con- nought oom van de koning, eveneens. Het totaal bedrag aan inkomens voor de naaste familie van den koning, de koningin er niet imbegrepen, is 106.000 pond sterling. De civiele lijst voorziet niet in het inkomen van den prins van Wales, aangezien deze in komsten ontvangt uit landgoederen in het hertogdom van Cornwall (ongeveer 70.000 pond sterling per jaarVoor het geval de Prins van Wales in het huwelijk treedt, krijgt zijn prinses een jaarwedde van 10.000 pond sterling. Indien zij weduwe zou worden zou het bedrag tot 30.000 pond sterling worden verhoogd. Door met 50.000 pond sterling minder ge- noegen te nemen heeft de koning bijna 50 van zijn persoonlijke beurs prijsgegeve-n en meer dan 10 van het geheele bedrag van de civiele lijst, een civiele l:i;Bt boven-dien, welke reeds in 1910 (toen geld veel meer waard was dan thans) is vastgesteld. De bij- drage van den prins van Wales in dezen tijd van financieele krapheid van den staat draagt meer het karakter van een gift, in den geest als de kanselier van de schatkist in deze dagen van vele burgers heeft ontvangan, werkloozen incluis. kwaliteit van den grond. BESMETTELIJRE ZIEKTEN, In de week van 30 Augustus tot en met 5 September zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van febris typhoidea, n.l. 1 te Boschkapelle en 1 te Middelburg, en 2 geval len van roodvonk, 1 te Middelburg en 1 te Stavenisse. AXEE. Autorit ouden van dagen. Het was heden, Donderdagmiddag, het oogenblik, dat de ouden van dagen, 110 in ge- LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks half 10 uur werd alhier in het Westen den gloed van een brand waargenomen, en rees het vermoeden dat een stuur de eventueele plannen der regeering met j hofstede in den Nieuw Neuzenpolder in brand betrekking tot de salarissen van het rijks- stond. De brandweer rukte met de auto- personeel te willen mededeelen, en indien er j motortorandspuit uit, dooh toen men buiten geen plannen bestaan, voor een positieve de kom kwam, bleek al spoedig dat de brand tegenspraak te willen zorgdragen. EEN TREURIG TEEKEN DES TIJDS. In het dienstjaar 1930 is op de Rijkspost- spaarbank 15.3 millioen meer ingelegd dan terugbetaald. Droeve 15 millioen, zegt „de Standaard" hiervan. Want die 15 millioen is niet resul- taat van spaarzin, een symptoom van groo- tere welvaart, maar dit aanzienlijk saldo vormt een aanwijizing van de veiwording, die over het economisoh leven is gekomen. De heerschende geldruimte, de geringe be- hoefte aan kapitaal en de tengevolge daarvan hijzonder lage rentevergoeding voor op korten tijd opzegtoare bankdeposito's, gepaard met den drang om toesohikbare middelen zoo veilig mogelijik te beleggen, maken het verklaar- baar, dat veel gelden naar de Rijkspostspaar- (bank zijn gestroomd, welke in andere omstan- digheden niet zouden zijn aangeboden. De 15 millioen illustreert daarom scherp de ingezonkenheid van het bedrijfsleven. DE OFFERS DOOR DE ENGELSCHE KONINKLIJKE FAMILIE GEBRACHT. Op den dag van de hervatting van de zit ting van het Engelsche parlement, bijeenge- roepen teneinde den financieelen toestand van het land weer in orde te brengen, is bekend gemaakt dat de koning, de prins van Wales en andere leden van de koninklijke familie het voorbeeld hadden gegeven in de opoffe- ringsgezindheid, die van de geheele bevoiking zou worden gevraagd. De koning stond voor den duur van den noodtoestand 50.000 pond sterling af van zijn civiele lijst, de prins van Wales 10.000 pond sterling van zijn inkomen. De uitgaven van het koninklijk huishouden zijn zeer hoog en de afstand van het genoem- de bedrag beteekent, dat er op alle manieren in deze huishouding ingrijpend zal worden be- zuinigd. Reeds voordat de koning tot deze op- offering had besloten, was het vaak moeilijk het peil van de gala-functies, die het deel zijn van den koning en van den prins, te hand- haven. Het is overigens niet de eerste maal, dat koning George een aanzienlijke bijdrage heeft verschaft aan de schatkist in tijd van zorg. Hij heeft indertijd met een gift ineens van 100.000 pond sterling bijgedragen in de kosten van den grooten oorlog. De civiele lijst is het bedrag, waarin alle uitgaven, die onmiddellijk verband houden met de koninklijke huishou ding, zijn begrepen en verder die uitgaven, noodig voor „de eer en de waardigheid van de kroon". Het bedrag is 470.000 pond ster ling. De wijze, waarop het tot stand kwam en werd bepaald, is ongeveer als volgt: In een boodschap aan het Lagerhuis op 14 Juni 1910, verklaarde de koning dat hij de erfelijke in komsten van de kroon onvoorwaardelijk ter beschikking stelde van het Lagerhuis, zocals zijn voorgangers hadden gedaan. Het Lager huis nam spoedig daarop een wetsontwerp aan, waarin werd vastgesteld, dat de bedoelde inkomsten tot de kroon behoorden. Het is de wetteljjke erkenning van het feit dat de gel- op veel verderen afstand, aan de andere zijde van den Braakman woedde. Naar we heden vertnemen was het de land- bouwschuur van P. van Haverbeke, landbou- weir onder de gemeente Uzendijke. Er zouden 8 paarden en 20 varkems in de vlammen zijn omgekomen, terWijl de schuur met mhoud verbrandde. TENTOONSTELLING VAN „FLORALIA". Naar we vernemen zal de volgende week worden gehouden de tentoomstelling van de van wege de vereeniging ,,Floralia" alhier ui't- gegeven stekken. Verschillende omstandig- heden zijn aanleiding, dat deze later valt dan aanvankelijk het voomemen was. Het ibestuur zal ook gaame ontvangen inzendingen hloe- men of planten, vruchten e.d. ter opluistering. De tentoonstelling zou Donderdag en Vrijdag worden gehouden. LEGER DES HELLS. Blijkens achterstaande advertentie houdt j het Leger des Hells alhier Zondag a.s. bijzon- dere samenkomsten, die geleid zullen worden door stafkapiteine Llgtvoet van Amsterdam. 's Voormiddags 10 uur: Heiligingsdienst; nam. 3 uur: lezing over het achtenbuurtwerk; am 5 uur: openluchtsamenkomst aan den Zeedijk en om 8 uur: Heilsmeeting. HET VERZOEK OM SURSeANCE VAN BETALING DOOR DE FIRMA DE ROSTER Co. De rechtbank te Middelburg hoorde Woens- dagmiddag in raadkamer de schuldeischers van de bankiersfirma J. C. de Koster Co., die kantoren heeft te Vlissingen, Ter Neuzen en Axel, in verband met de aangevraagde sursdance van betaling. Een zeer groot aan- tal schuldeischers was persoonlijk of bij mach- tiging aanwezig en ofschoon de juiste bereke- ning ook betreffende het bedrag nog moet worden opgemaakt, was de algemeene indruk, dat het overgroote deel der schuldeischers tegen de gevraagde surseance was. De rechtbank zal Woensdag 16 September des morgens te half 11 haar beslissing op het verzoek bekend maken. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd geduren de de maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f 45.960,91 en terugbetaald /23.057.50. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 22.903,41. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes hedroeg 30. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschre- ven nominaal 3200. EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het examen hoofdakte slaagde te Rotterdam de heer R. E. O. Plasschaert te Philippine. Te 's-Gravenhage slaagde de heer A. J. Leenhouts aldaar, vroeger te Ter Neuzen. DIEFSTAL. Ten nadeele van den visscher C. te Bou- chaute, werden een dezer dagen eenige zijden tal, uit onze gemeente hun aangeboden tochtje zouden maken. Het weer lokte duibbel uit. Fijn in 't zon- netje en aan de stemming ontbrak bet heele- maal niet, al was het voor enkele een zenuw- achtig gevoel om met de auto afgehaald te worden van je wcmdng voor een plezierreisje door de eigen omgeving en in die streek waar men op verschillende plaatsen in geen dertig of veertig jaar was geweest. De commissie had alles keurig geregeld en precles op tijd werd afgereden, voorafgegaan door politie, een politieordonnance ter zijde en gesloten door een daarvoor ingerichte mon- tage-wagen met hulpmiddelen bij eventueele ongevallen. De eerste etappe ging over Vaartwijk Magrette Spui SeihapeniboutSassing Sluiskil met een slippertje door de viilawijik van de Comp. Neerl. de 1'Azote. De voor de scheepvaart geopende brug gaf eenige minu- ten gelegenheid om eens rustig naar links en rechts, voor en achterwaarts te kijken en in- tusschen te denken „hoe was het vroeger"! Spoedig ging het voorwaarts over het vlakke wegdek naar Sas van Gent door eenige straten om zoo weder de brug te nemen richting Westdorpe, Zwartenhoek, Drieschouwen, Axel. Hier eenige straten door tot op de Markt. Hier werd een half uurtje gepasseerd. De noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen om de deelnemers op de gevoelige plaat te nemen. Een ieder genoot daar jong en oud. De laatste dubbel vanwege het zon- netje, een gemakkelijke stoel, geen wind en volop belangstelling. Ook hieraan kwam een einde. De tweede etappe ving aan en ieder in Zijn eigen wagen. Naar kleur, merk, bestuurder werd niet gekeken, hot nummer was doel. De reis ging thans over 2e Verkorting, Absdale, Hulst-Rustwat, richting Zaamslag. Op deze dijk werd gestopt om even uit te waaien. Daar werd even geboomd (zonder kaarten) en om de tijd niet te rekken spoedig j ingestapt om in Zaamslag en Ter Neuzen evenals in andere gemeenten en buurtschap- pen belangstelling te oogsten van oud en jong, bekend of onbekend. Even buiten Ter Neuzen werd de benzine 1 voorraden geinspecteerd.. Weldra werd met opgewektheidl de thuis- reis voortgezet ove|r Sluiskil naar het Her- vormde Zondagschoolgebouw ten einde daar een oogenblik aangenaam te verpoozen. Op de komst van 175 personen was ge- rekend. Een kopje thee, koekje, gabak, deed zich smaken na zoo'n tocht. De Burgemeester sprak het volgende: Nu onze autotocht is voibracht, beet ik U alien welkom in deze zaal. In het bijzonder heet ik welkom, onze ouden van dagen die dezen tocht hebben medege- j maakt en die thans in het middenpunt onzer aller belangstelling staan. Sinds eenige dagen geleden een paar inge- zetenen bij mij kwamen en de gedachte mij bekend maakten een autotocht aan te bieden aan onze ouden van dagen, kwam mij dit zeer I sympathiek voor en meende ik mijne voile medewerking te moeten verleenen aan dit j idee. I Spoedig werd er vergaderd, enkele commis- I sies werden gevormd en al spoedig kon men zeggen: dat de gevormde commissie de be- volking achter zich had en dat de gemeente met het doel ten voile instemde. De auto-bezitters stelden vrijwillig hunne auto's ter onzer beschikking, vrijwillige giften kwamen binnen zoowel in geld als in natura, en verschillende personen stelden zich beschik- baar om de vele werkzaamheden te verrich- ten die noodzakelijk aan eene goede organisa- tie van zoo'n tocht verbonden zijn. Kortom ik stel er prijs op, dat de bevoiking van Axel zoo spontaan heeft mede gewerkt deze autotocht te organiseeren dit strekt haar tot eer. Veel wordt steeds voor de jongeren gedaan en daarom is het z66 mooi dat de ouden van dagen niet worden vergeten. Ook heb ik mogen opmerken, dat de ouden van dagen er ook zeer veel mede waren inge- nomen, toen zij hoorden van deze plannen ge- tuige de groote deelname. Ik meen er waren er 110 die deze tocht mede maakten. Aan belangstelling heeft het niet outbroken zoowel in Axel als in de gemeenten die wij zijn doorgereden. Ook de schooikinderen toonden hunne be langstelling en groetten de ouden van dagen. En nu thans deze autotocht zoo begunstigd door mooi weer weder tot het verleden be- hoort, hoop ik dat dezen tocht door U, ouden van dagen, niet zal worden vergeten, maar dat deze middag voor U alien een aangename moge zijn geweest, een dag, waarop U alien met genoegen moogt terug denken. Moge God die U alien tot op dezen dag heeft gespaard een rijke levensavond sohen- ken en U alien zoodra deze bijeenkomst zal zijn beeindigd, veilig in Uwe woningen terug leiden. Ten slotte een woord van dank aan alle ouden van dagen die hebben medegereden en deelgenomen aan dezen autorit. Een woord van dank aan de autobezitters voor het be- schikbaar stellen van hunne auto's. Dank aan het eere-comit^ en de verschillende commis- sies. Dank aan doktoren en zuster, aan't be- van een der deelnemers die zoo voldaan was, dat deze het met geen woorden kon zeggen dodh schreef: Geacht Comity, Nog onder de geweldigen indruk van alles wat ons dezen dag is geschonken, voel ik mij gedwongen een woord te spreken. En ik za1 dit wel namens alien doen, als ik U alien die hieraan hebben medegewerkt, commissie, in- gezetenen, dames hier aanwezig, onze gevoe- lens vertolkt door te zeggen, dat woorden niet biji machte zijn uit te drukken onze groote dankbaarheid; het was een onvergetelijken dag. Ik verzoek U dan ook vriendelijk deze danktoon over te willen brengen aan alien, ook de hier niet aanwezigen, voor hun blijken van liefde, voor ons die staan aan de avond van het leven. Moge de Almachtige God, die alles ziet ook de kleinste blijken van medeleven, U alien Zijnen zegen schenken, en U het eenmaa\ doen hooren: „Zoo veel gij dit een mijner minste broederen gedaan hebt, zoo bebt gij dit Mij gedaan." Ter afwisseling en om de stemming op nog booger peil te brengen, werd op verzoek het Wilhelmus aangeheven. Waar als echo na kwam ,,Leve de Koningin". 5 De heer Oggel sprak ongeveer het volgende: Dat alien, hier aanwezig, blijken geven van voldaan te zijn: de ouden van dagen voor hun onvergetelijlke tocht, de commissie en auto- eigenaren, dat zij de menschen van dat uit- stapje hebben kunnen laten genieten in hun omgeving. Spreker hoopt, dat onze oudste inwoner, de 92jarige M. Goossen, nog lang op die toege- zegde photo mag zien en dat hij zoo veel jaren aan zijn levensavond mag toegevoegd zien, dat straks ter eere van zijn lOOste jaardag weder een tochtje mag worden georganiseerd, zoo mogelijk met alien, die aan dezen rijtoer heb ben deelgenomen. De heer P. le Feber Jr., lid en secretaris der commissie, gevoelde zich verplicht, nu de Bur gemeester de commissie voor haar vele werk zaamheden dank heeft gebracht, ook de Bur gemeester de dank te brengen van de com missie en de deelnemers. Spreker wees er op, dat de Burgemeester niet alleen alle verga- deringen heeft geleid, doch zijn tijd gegeven 5 heeft om gelden en goederen in natura bij de ingezetenen in te zamelen. Hierna werd geapplaudiseerd en een ,,Leve i de Burgemeester" geroepen. Namens de deelnemers werd bij monde van G. Jonkman, dank gebracbt voor het vele en onvergetelijke, dat de heeren en die daartoe medegewerkt hebben, ons heeft geschonken. On der tusschen werden ververschingen rond- gediend en de vrouwel'ijke reisgenooten kregen een zakje bonbons en de mannen kregen een hermetisoh gesloten zakje sigaren als aan- denken mede naar buis met de toezegging dat de photo zou volgen. j De wachtende auto's gaven signalen, die de opgewekte zelfs opgewonde feestgangers huis- waarts brachtein. Velen kunnen nu ook eens zeggen: ,,wij zijn er eens uit geweest" uit onze jarenlange alle- daagsche beslommeringen. Tot slot mogen wij dit zeggen, dat alles reusachtig geregeld was, geen enkel storend oponthoud, en alle eer aan de politie van Axel en de overige doorgetrokken gemeenten, die I hebben gezorgd voor veilig verkeer". 2e Klasse. MellGbusbrood. le pifs A. J. Eckhardt, Ter Neuzen; 2e pr. J. de Hullu, Axel. Eervolle vermelding: H. J. de Jonge, Axel; C. J. van Liere, Axel. 3e Klasse. Waterbrood (vloer of plaat) le prijs -niet toegekend; 2e pr. idem; 3e pr. J. van Liere, Axel. Eervolle vermelding: P. A. Davidse, Ter Neuzen. 4e Klasse. Tarwebrood (vloer of pan) le prijs J. F. C. Heijens, Hulst; 2e pr. C. J- van Liere, Axel; 3e pr. W. Wissink, Axel. Eervolle vermelding: H. Verhage, Ter Neu zen; P. J. Risseeuw, Sluiskil. 5e Klasse. Beschuit. le prijs H. Verhage, Ter Neuzen; le pr. J. d-e Hullu, Axel; 2e pr. A. Jansen, Ter Neuzen; 3e pr. M. v. d. Linde, Ter Neuzen. Eervolle vermelding: P. A. Davidse, Ter Neuzen; J. F. C. Heijens, Hulst. 6e Klasse. Klein luxbrood. le prijs J. de Hullu, Axel; 2e pr. H. J. de Jonge, Axel, 3e pr. J. C. Geelhoedt, Zaamslag. Eervolle vermelding: A. Jansen, Ter Neuzen- SAS VAN GENT. Bij ministerieele beschikking is aan de R.K. Woningbouwvereeniging Volksbelang alhier ten behoeve van den bouw van 10 arbeiders- woningen een Rijksvoorschot verleend van. 22.000 tegen een annuiteit van 5.267 pet. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter alhier is als gevonden ge-deponeerd: een Rijwielbelasting- merk 19311932. Rechthebbende vervoege zicb aldaar. BRESKENS. De mareehausee heeft aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld zekeren S. wonende alhier, verdacht van het plegen van zedenmisdrrjf. ZONDAG 18 SEPTEMBER 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. Dr. L. J. Cazemier en 2 u. Ds. W. E. M. Hoekzema, van Paesens. Sluiskil. 9% u. de heer L. Dek en 2 u. Dr. L. J. Cazemier. Hoek. 9% u. en 2% u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. leesdienst en 2% u. Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u„ Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma, Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Axel. 9y2 u., 2% u. en 6 u. Ds. B. van Neer- bos, van Ter Neuzen. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u„ 3 u. en 6% u.,. leesdienst Chr. Scholenbond Land, van Axel. De Vereeniging Chr. Scholenbond Land van Axel, hield op 10 September daar een 2-tal vergaderingen in de Geref. Kerk te Axel. Als spreker trad in beide samenkomsten op de weleerwaarde heer Ds. H. Knoop, Geref. pre- dikant te Delfshaven. De middag vergadermg werd om circa 3 uur geopend door den Voorzitter der Ver eeniging den heer J. C. Jansen, hoofd der Ghr. school te Driewegen. Na het zingen van Ps. 86 6 en gebed sprak hij een openings en welkomstwoord, waa-ma zijn eerwaarde het woord verkreeg over het onderwerp: ,,Gezag in de Opvoeding". Een 4-tal pun ten n.l. le Gezag en macht; 2e Gezag en invloed; 3e Gezag en ontzag en 4e Gezag en vrijbeid. Op duidelijke en leer- zame wijze schetste hij ons de beteekenis van het gezag in zijn onderscheidene schakeerin- gen voor de verschillende levensverhoudingen. Deze rede werd door de vergadering met on- v-erdeel-de aandacht aangehoord. Na het zin gen van Ps. 119 3 werd deze bijeenkomst met gebed door de spreker gesloten. Om 6% uur werd de 2e ibijleenkomst door Ds. Knoop geopend. Hij liet zingen Ps. 105 4, las een gedeelte uit Exod. 1 en ging voor in gebed. Aan de hand van Exod. 1 710 ontwik- kiilde zijn weleerwaarde het aangekonidigde onderwerp: „Een dreigend gevaar". Na in een gloedVolle rede gewezen te heb ben op den zegen die ons in het chr. onderwijs voor land en volk geschonken is, vervolgens herinnerend hoe ons voorgeslacht den strijd voor het onderwijs overeenkomstig de doops- belofte biddend heeft gestreden, werd gezon- gen Ps. 74 10 en 14; waama de spreker in het slotgedeelte zijner rede de vergadering wees op een dreigend gevaar dat bestond wan- neer er niet een 3-vuldig offer werd gebracht: le. het offer van ons waken; 2e. het offer van ons bidden en 3e. bet offer van onze stoffe- lijke gave, zoodat de Unie-collecte nu minder dan ooit kon worden nagelaten. Na het zingen van Ps. 66 6 werd deze be- zielende vergadering met dankgebed door Ds. Knoop gesloten. Tentoonstelling. Heden werd op de bovenzaal van den heer DielemanKoole alhier, een tentoonstellins gehouden van brood, beschuit enz., uitgaande van de N.V. Meelfabriek der Nederlan-dsche hakkerjj en van de Bakkerspatroonsbond, on der een druk bezoek en veel belangstelling. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. i. (HET VOORSPEL.) De thans bijeengekomen twaalfde Assem ble heeft een bijzondere beteekenis. Want al is onmiskenbaar juist, dat de financieele en economische crisis, die thans geheel de we- reld teistert, ook andere oorzaken dan de nog steeds overdreven bewapeningen kunnen aanwijzen het staat toch wel vast, dat deze bewapeningen eenerzijds een te groot deel van de inkomsten der Staten vereischen, en anderzijds, wat nog erger is, wantrouwen tusschen de volken brengen inplaats van het vertrouwen, dat deze jegens elkander zoo dringend behoeven. Niet zonder moeite is de voorbereidende Commissie voor de Ontwape- ningsconferentie erin geslaagd een ontwerp op te stellen voor een Verdrag, dat tot grond- slag voor de Ontwapeningsconferentie zal strekken en dat, wordt het met bij voorkeur lage cijfers want deze heeft de Conferen- tie in te vullen aanvaard, een belangrijke eerste stap is op den langen weg, die daarna nog zal zijnaf teleggen. Teineind-e dit resultaat te bereiken, zullen echter van alle zijden offers moeten worden gebracht; offers, dit- maal niet in geld, doch in goeden wil, ten einde een deel van het totdusver ingenomen standpunt op te geven. Daarbij gaat het onr de veiligheid van ieder land op zichzelf; daar bij gaat het dus om dingen, waarmede niet gespot mag en kan worden. Maar slechts dan, wanneer alien inzien, dat alleen door onder- lingen goeden wil het middel kan worden ge vonden, dat alleen dient, is er reden op een betere toekomst te hopen. Practisch heeft deze Assemble voor de Ontwapeningsconfe rentie niets voor te bereiden; de grondslag is gelegd, de procedure voorgeschreven; de da tum bepaald. Maar van den geest dezer As semble zal voor het welslagen van de Ont wapeningsconferentie zoo oneindig veel afhan- gen. Want het ontwapeningsprobleem is niet een probleem op zichzelf, maar grijpt terug in alle politieke, economische en sociale vraagstukken, die de samenleving der volken beheerschen. Na den oorlog hebben deze vol-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5