Nerveus S P 0 K T. Xii^DBOUWBSEICHTEIf QEMEHODE BEKICHTES. Mijnharti t's Zeuu wtabletten VOETBAL. RECHTSZAKEN. EEN HOTELGAST ZONDER GELD. VOOR ZEVENTIG DUIZEND GULDEN AAN EFFECTEN GESTOLEN. EEN OUDE MISDAAD OPGEHELDERD. EEN AVONTUUR MET EEN ADELAAR. en overapannen, onrustig en S- .peloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ingez. Med.) N.V. Hand els- en Exploitatie Maatsclxappij „Zeeuwsch-Vlaandcren' Burgemeester Geill- straat, concert- en bioscoopgebouw. Uitgetre- den directeur: I. van de Sande. Nieuwe dir.: P. F. Standaert, Ter Neuzen. Comm.: E. M. M. VerhoeveniStandaert, 's Bosch. J. van Leemput, Sas van Gent, Gentsche- straat 5, brood-, bischuit- en taanketbakkerij, winkel in kruidenierswaren, boter en eieren. Uitgetreden eigen.: J. van Leemput. Nieuwe eigenaar: Pol Fermont. Zaak wordt voort- gezet onder den handelsnaam: Pol. Fercnont- Kaas. N.V. Maatschappij „Petrolifere" (Petro- leum-Kleinhandel), 's-Gravenhage, gebouw „Petrolea". Filiaal Biervliet opgeheven. N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatscihappij tot vervaardigen van spiegelglas, glazen voor- iwerpen en chemische productqp, Sas van Gent, Westkade. Uitgetr. commissarissenAlph. Gerard en Rene Margassin. Benoemd tot oomm.: A. J. H. Olivier en L. J. B. Guyand, Parijs. Weegbrug „Janna Cornelia", Schoondijke M 36. Uitgetreden voorzitter: Adr. Luteijn. Nieuiwe voorzitter: Iz. J. Risseeuw. Opheff ingen Firma D. van den Berg, Sas van Gent, Oost- straat 353, schoenwinkel. Vereffenaar: G. van den Berg, Axel; L. A. Cijsouw Jr., Bresikens, Langeweg, bouwondememing; G. A. Dhaene, Westdorpe B 36, winkel in kruidenierswaren. Vereffenaar: G. A. Dhaene, Westdorpe; J. A. Duinker, Hoofdplaat, A 80, smederij. Ver effenaar: J. A. Duinker, Hoofdplaat; C. L. Hemelaar, Axel, Stationsstraat, handel in rij- wielen enz. Vereffenaar: C. L. Hemelaar, Axel; ,,Paulus Petrus", Schoolweg 15, sleep- boot. Vereffenaar: J. J. de Bakker; N.V. Sleepschlp „Elfrida", Westkolkstraat 22. Ver effenaar: F. B. G. de Meijer; N.V. Sleepschip „Gthislaine", Westkolkstraat 22. Vereffenaar: F. B. G. de Meijer; August Vermandel, Sas van Gent, Noordstraat 6, winkel in suikerwer- ken en kruidenierswaren. Vereffenaar: A. Vermandel, Sas van Gent. DE COMPETITIE-INDEELING. Blijkens de „Sportkroniek" is de indeeling van de Zuidelijke tweede klasse A als volgt: Temeuzen, Middelburg, DOSKO, MEVO, RBC, Velocitas, Breda, De Baronie, Hero, T.S.C., Alliance. Derde klasse A: Sassche Boys, Vlissingen 2, De Zeeuwen, Middelburg 2, Zeelandia 2, Axel, Hulst, Hans- weert. Derde klasse B: Vlissingen 1, Walcheren, Zeelandia 1, Goes, Sinoto, Zierikzee, DOSKO 2, Nieuw-Borg- vliet, MEVO 2. Uit deze indeeling blijkt dus, dat Alliance bij keuze naar de tweede klasse is gepromo- veerd. Dit is te meer opmerkelijk, omdat thans in deze afdeeling een club te veel is, daar als regel is aangenomen, dat elke afdee ling maar uit 10 ploegen mag bestaan. De promotie-regeling voor de drie boven- staande afdeelingen is aldus vastgelegd, dat nummer laatst van tweede klasse A en de nummers e6n van derde klasse A en derde klasse B een geheele competitie zullen spelen om een plaats in de 2e klasse. Politierechter te Middelburg. Zitting van 8 September 1931. De volgende zaken werden behandeld: B. M. <TH., oud 26 j., landbouwer te Koe- wacht werd verdacht dat h!j in den naoht van 27 op 28 Juli j.l. te Stekene (Belgie) J. Roe- gies heeft geslagen en met een mes gestoken. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf voorw. proeftij'd 3 jaar. Mr. P. C. Adriaanse verdedigde verdachte en vroeg vrijspraak of bij schuldigverklaring eene geldboete of voorwaardelijike straf. P. A. v. W., oud 31 j., wenkman te Philip pine, werd verdacht dat hij op 19 Juli j.l. te Philippine F. de Mul heeft getrapt en met een bierglas heeft geslagen. Eisch f 20 boete of 20 dagen heohteniis. Uit spraak idem. C. B. d. N., oud 43 j., landbouwer te Over- slag, werd beklaagd dat hij op 16 Juli j.l. te Axel J. de Putter heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. Th. H., oud 28 j., klompenmakersknecht te Clinge, wegens mishandeling van L. Mange, door haar tegen het hoofd te slaan en te stompen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. d. B., oud 58 j., landarbeider te Clinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 27 Juni jj. te Clinge een kip, toebehooren.de aan M. C. de Burger heeft gedood. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. v. H., oud 27 j., wegwerker te Clinge, werd verdacht dat hij op 20 Juli j.l. te Clinge G. van Goethem heeft beleedigd. Eisch /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. H. J. C., oud 45 j., slager te Ter Neuzen, werd verdacht, dat hij op 20 Juli j.l. te Axel den marechaussee De Beule heeft beleedigd, toen deze hem een oproeping uitreikte in ver- band met een door hem gepleegde overtreding. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. P. v. G., oud 18 j., werkman te Aarden- burg, werd verdacht dat hij op 6 Juli j.l. te Aardenlburg een tasohje, inhoudende ongeveer 3,toebehoorende aan C. M. de Roos, heeft weggenomen. Eisch 10 iboete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. D. H., oud 32 j., wiedbaas te Axel, ten laste gelegd, dat hij op 27 Juli jJ. den Engelschman heeft beleedigd. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. werd VI. G. VERBOUW VAN TAItWE. Namens den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen wordt gemeld: Daar het te verwachten is, dat de verbouw van tarwe grooteren omvang zal aannemen en dat tarwe zal uitgezaaid worden ook in streken, waar dit tot nu toe niet, of slechts in beperkte mate plaats vond, is het wenschelijk de verbou- wers op het navolgende opmerkzaam te maken. Vooreerst wordt ten zeerste op ontsmetting van het zaaizand, aangedrongen daar deze de op- komst bevordert en de steenbrand er tevens door wordt bestreden. Deze opwekking tot een meer algemeen toegepaste zaaizaadontsmetting wordt niet alleen gericht tot hen, die dit jaar wellicht voor het eerste tarwe zaaien, of die nog nimmer een ontsmetting toepasten, maar waar het ons gebleken is, dat bij meerdere verbouwers een neiging bestaat in dezen tijd ook op den aaa- schaf van ontsmettingsmiddelen te bezuinigen, betreft zij ook hen, die tot nog toe wel ontsmet- ten. De kosten van een ontsmetting zijn zoo ge- ring, terwijl de voordeelen, die er tegenover staan zoo groot zijn, dat wij met gerustheid den raad durven geven: alleen ontsmette tarwe uit te zaaien. Voor de wijze, waarop ontsmet moet wor den, zij verwezen naar het bericht over zaaizaad- ontsmetting. In de tweede plaats is het noodzakelijk bij deze uitzaai van de tarwe rekening te houden met de kans op het optreden van voetziekten, speciaal van de tarwehalmdooder (ophiobolus graminis). Deze ziekte, waarbij de halmbasis verkleurt en die aanzienlijke schade kan veroor- zaken doordat geen of slechts onvoldoende kor- relvorming plaats vindt, kan zooals ook dit jaar weer gebleken is, op zeer veel perceelen zoowel op de klei als op de zand en veengronden op treden. De ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel, die in den grond overblijft. Een direct bestrijdingsmiddel is niet aan te geven; men zal dus goed doen op die perceelen, waarop de ziekte voorkomt niet te spoedig met tarwe terug te komen. Gebleken is echter, dat het optreden van de tarwehalmdooder zeer sterk in de hand kan worden gewerkt door de voorvrucht. Speciaal tarwe en gerst maar ook rogge moeten in dit opzicht als slechte voorvruchten voor tarwe wor den beschouwd. Vandaar dat den verbouwers aangeraden wordt in die gevallen, (en deze zijn er vele) waarin eenige kans bestaat op het op treden van de tarwehalmdooder, geen tarwe te verbouwen na tarwe, gerst of rogge. Voor de zand- en veengronden zal het niet steeds ge- makkelijk gnan tarwe niet te laten volgen op rogge, maar waar dit jaar gebleken is, dat de tarwehalmdooder ook op die gronden, hoewel de tarweverbouw daar nog weinig of niet was uitgeoefend, toch sterk optrad en veel schade deed, zullen de zand en veenkoloniale verbouwers goed doen met de opgedane ervaring van dit jaar ter dege rekening te houden. Omtrent den invloed van andere gewassen op het optreden van de tarwehalmdooder is nog betrekkelijk weinig bekend. Men meent opge- menkt te hebben, dat na erwten de ziekte ook wel meermalen optrad maar dat bieten en aard- appelen alsmede haver goede voorvruchten waren. Nadere inlichtingen worden gaame verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, en door de plaatselijke ambtena- ren van dien Dienst. J. F. H., oud 78 j., zonder beroep te Eede, werd verdacht, dat hij op 31 Juli j.l. te Eede J. F. Verbeke heeft geslagen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. L. d. B., oud 35 j., zonder beroep te Hon- tenisse, werd verdacht, dat hij op 4 Augustus 1931 te Hontenisse P. A. de Boeij en R. M. de Boeij op den grond heeft gegooid. Eisch 16 boete of 8 dagen hechtenis. Uit spraak idem. DE AANKIJDING OP DEN SLOEDAM. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen A. M. D. v. d. B. te Goes, die, wegens de bekende aan- rijding met doodelijk gevolg op den Sloedam, j verleden jaar Aug., door de Middelburgsche Rechtbank en in hooger beroep door het Haagsche Gerechtshof tot zes maanden hech tenis veroordeeld was. Met vemietiging van het Haagsche arrest veroordeelde het Bossche hof den verdachte tot vier maanden hechtenis en 1 jaar intrek- king van het rijbewij'S. De procureur-generaal had wederom zes maanden geeischt. kans was om zaken te doen en noodigde Zijn toekamstigen klant uit, even mede te gaan f naar een stille straat, want het was nu een- i maal verboden invoer en de koopman wilde J niet gesnapt worden. Men wandelde naar de Beursstraat. Hier was het rustig en konden de zaken opnieuw beaproken worden. Een der horloges werd nauwkeurig door den aspirant- kooper bekeken, Het horloge zag er goed uit, het glom als een Spiegel, tikte, doch de bui- tenman vertrouwde de zaak niet ten voile. In de verte ziet hij een politie-agent aankomen. Dan zegt hij tegen den koopman: „Als die j agent zegt, dat het horloge goed is, koop ik het, anders gaac de zaak niet door." Dan ge- beurt er lets heel onverwachts. De koopman kijkt om en ziet den agent aankomen, holt de Beursstraat uit en laat den buitenman met het horloge in zijn hand verbluft staan. Het geval werd spoedig opgehelderd door den politieman, die den verbaasden provin- ciaal een verhaal ophing van de gevaren der groote stad. INBBAAK IN EEN KAPELLETJE. Op een veldweg te PabergMaastricht staat 'n zeer oud kapelletje, genaamd het Mathias Wijandskapelletje, naar een oud- kanunnik van het St. Servaaskapittel. De zware afsluitdeur is door baldadigen ingedrukt en op 'n infame wijze habben de inbrekers in het kapelletje huisgehouden, meldt „de Tijd". De hoofden van het Gods- en Mariabeeld werden afgehouwen en vervolgens schots en soheef op de rompen bevestigd. Een der enge- lenbeelden heeft men de handen afgekapt en het andere totaal in stukken geslagen. Van de versieringen bleef niets intact. Kande- labers en vazen werden alle vemield. Men tast omtrent eventueele daders van deze laffe vemieling in het duister. VIER EN DERTIG VARKENS VERBRAND In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan de Kuiplaan te Voorschoten door onbe- kende oorzaak een felle brand uitgebroken in een houten loods, staande in den tuin van den heer Flenterman. Door den krachtigen wind viel, ondanks den stroomenden regen, niet aan tolusschen te denken. De loods, waarin een aantal tuinbouwgereedschappen en rieten dekmatten, brandde geheel af. Vier en dertig varkens kwamen in de vlammen om. De schade, geraamd op 6000, wordt door verzekering gedekt. In de gemeente Daren (N.H.) heeft zich dezer dagen een geval van oplichting voorge- daan, meldt de Tel. Vrijdagmorgen vervoeg- de zich in hotel „Blom" te Laren een heer uit Santpoort, die verzocht een kamer te mogen huren. Den geheelen dag is hij daar gebleven en heeft zich aan de vele goede spij- zen, die men hem voorzette te goed gedaan. Toen het Vrijdagavond op betalen aankwam, bleek de man hoegenaamd geen geld te be- zitten. Hij had daar intusschen voor een flink bedrag verteerd. Zaterdag heeft de ,,hotel- gast" zich bij het caf6 van den heer P. aan den Brink aldaar, vervoegd met het verzoek daar zyn intrek te mogen nemen. Hij was door een defect aan zijn auto, die te Hilver- sum bij de garage „Trompenburg" zou wor den gerepareerd, eenigszins opgehouden. Men gaf hem een kamer en den geheelen dag was „de automobilist" op zijn kamer. Des avonds meende men evenwel goed te doen „den klant" te laten betalen. Alhoewel hij daartegen protesteerde omdat dit zijn ge- woonte niet was, trok hij plotseling een groote massa papieren uit den zakmaar geen geld. Daarop heeft men de politie gewaarschuwd, die den man naar het politiebureau over- bracht en hem voor den officier van justitie te Amsterdam zal leiden. TE LUIDRUCHTIGE KADER- LANDSTORMERS. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn op de heide in de omgeving van het Bluk on der de gemeente Laren (N.-H.) door troepen van den kaderlandstorm, welke voor eenigen tijd in het kamp van Laren waren gelegen, oefeningen gehouden. Bij deze nachtelijke oefeningen, waarin vele aanvallen door den viijiand werden uitgevoerd, is zeer veel met geweren en mitrailleurs ge- schoten, op dusdanige wijze zelfs, dat half Laren gedurende de verschillende belegerin- gen van „de verdedigende macht" en den vijand vrijwel geen nachtrust meer heeft kun- nen genieten, schrijft men aan de „Tel." Daarbij komt nog, dat men bij de verschil lende beschietingen van den vijand gebruik maakte van lichtkogels, die bij het neerkomen ijlinigs moesten worden gedoofd, Wilde men heidebrand voorkomen. Over een en ander is men te Laren zeer ontstemd en het lid van den raad, de heer E. Diamant (neutraal) heeft den burgemeester hierover verschillende vragen gesteld. Ten- slotte vraagt hij, of de burgemeester bevoegd is, dergeliijlke rust/verstorende en natuurschoon bedreigende nachtelijke krijgsverrichtingen te verhinderen en, mocht de burgemeester deze ibevoegdheid missen, of hij dan bereid is bij de betrokken autoriteiten er op aan te drin- gen, den onder haar bevelen staanden man- schappen te gelasten, niet meer op zoodanige luidruchtige, hinderlijke en gevaarlrjke wijze aan hun nachtelijke krrjglustige gevoelens uiting te geven. HOE EEN ZWENDELAAR AAN DEN HAAL GING. Op het Damrak en in de Beursstraat te Amsterdam speelde zich Vrijdag het volgende vermakellijlke geval af, waarbij een buitenman een handig Amsterdamsch zwendelaar te slim af was. De buitenman, die van het Centraal- Station kwam, werd bij de Beurs-pasage aan- gesproken door een als heer gekleed persoon, die zich echter geheimzimnig gedroeg, aldus „De Tijd". Hij vertelde, koopman te zijn en vooral in Belgie veel zaken te doen. Daar- door had hij kans gezien een aantal gouden horloges over de grens te brengen. Het was natuurlijk smokkelhandel, geen invoerrechten, lage valuta, dus kon hij de klokjes goedkoop van de hand doen. Of mijnheer er geen zin in had? Het verhaal werd in fluistertoon gevoerd en heel even kreeg de buitenman een horloge te zien. De prijs was niet hoog, voor f 20 krijgt men in ons land geen gouden klokje. De ham dige koopman bemerkte al spoedig, dat er gast was, na een tocht over de daken, door verbreking van een raam aan de achterzijde van het huis, binnengedrongen. Hoewel de man niets heeft achtergelaten, neemt men aan, dat hij gebruik heeft gemaakt van een schroevendraaier of een smallen beitel. De inbreker heeft slechts een bezoek gebracht aan de slaapkamers, welke boven in het huis gelegen zijn. In de slaapkamer van den on- gehuwden beiwoner, die een gedeelte van het huis heeft verhuurd aan een andere familie, stak een sleutel in het slot van een linnen- kast. Hieruit werden een geldkistje en een gouden horloge medegenomen. In 't geld kistje bevond zich een waarde van ongeveer 7000 aan effecten. Van den dader ontbreekt ieder spoor. In verband met deze inbraak maakt de commissaris van politie te Tilburg bekend, dat ontvreemd zijn: twee 5 pandbrieven, groot elk 1000, der Tilburgsche Hypotheek- bank, serie E nummers 172 en 720; een Staatsschuld Nederland, 1931, groot 1000, nummer 167664; twee obligaties gemeente Tilburg, elk groot f 1000, nummers 421 en 422; een Staatsschuld Nederland 1919, groot 1000, nummer 330682, en een Staatsschuld Nederlandsch-Indie, groot 1000, 4 lee- ning 1929, nummer 56448. EEN GASAANVAL OP VOORST. Toen de bekende schrijver-in-de-lucht zijn kunstig werk boven Zutphen verrichtte, ge- beurde het, dat in een der buurtschappen on der Voorst een op het land werkzaam zijnde vrouw de evoluties volgde. Het reuzenwoord stond nog niet volledig aan het firmament te lezen, toen het vrouwtje plotseling te binnen schoot, dat ze wel eens in een krant wat had geleizen van giassen uit de lucht, en massa- vergassing, vlucht in kelders en totale vemie tiging van alles wat op dit ondermaansche leeft, 66k vrouwen en kinderen. Plotseling rende ze over het veld huis- waarts, haar aardappels en greep in den steek latend. Zij vloog haar huis binnen en ver- dween, na tijd gehad te hebben haar buur- vrouw, die eveneens den lucht-rook-schrijver had ontdekt, toe te roepen: „Mens, maak da j' in den kelder komp, want ze gooien doar boaven van dee gifgassen uit. Wat een tied tegenswoordig.wkt een tied". Beide vrouwtjes hebben n angstig half uurtje in den kelder doorgebracht en zouden nog in gifgassen gelooven, indien ze niet van de meer vredelievende bedoelingen van den vlieger overtuigd waren geworden door een bericht in de krant, hun door welwillende be- woners voorgelezen. EEN ZONDERLINGE GRAPPENMAKER. Eenige tientallen malen is het de laatste weken te Amsterdam voorgekomen, dat da mes, die een advertentie voor een dienstbode hadden geplaatst, opgebeld werden en de me- dedeeling kregen met de Arbeidsbeurs te spreken. De meneer aan den anderen kant van den draad vertelde dan, dat hij een voor- treffelijke dienstbode voor mevrouw had, die zich den volgenden dag op een bepaald uur zou komen aanmelden. Als mevrouw dan vroeg, hoe 't kwam dat een mijnheer haar op- belde, terwijl zij anders als zij de Arbeidsbeurs belt, een juffrouw aan de telefoon krijgt, luid- de het antwoord: ja mevrouw, dat komt door de vacanties Dit alles klonk wel eenigszins aannemeljjk, doch den volgenden dag kwam nooit de mo- del-dienstbode opdagen. En bij informatie bleek dan, dat de Arbeidsbeurs met die tele- fonische mededeelingen niets uitstaande had, terwijl er nog altijd een juffrouw de dames te woord staat. Wat inmiddels de bedoeling van den zon- derlingen grappenmaker is, blijft een raad- sel. Eenig voordeel heeft hi) er niet bij en hij bezorgt slechts anderen last en teleurstelling, meldt het Handelsblad. FRAUDE? Op vermoeden van fraude, waarmee een bedrag van enkele duizenden guldens gemoeid zou zijn, is het postagentschap in de Bleek- straat te Eindhoven dezer dagen opgeheven. ONDER DE DORSCHMACHINE. De vrachtrijder J. Marmentloo reed Maan- dagmiddag op den Rijksstraatweg Voorst Apeldoom met een dorschmachine, bespannen met twee paarden. Doordat de paarden op hoi sloegen, geraakte B. onder de diorsch- machine. Hij was bijna onmiddellijk dood. TWEE AVONTUURLIJKE MEISJES TERECHT. De twee te Reeuwijk woonachtige meisjes van 15 en 17 jaar ,die op Koninginnedag de ouderlijke woning hadden verlaten en sinds- dien vermist werden, zijn terecht. De politie te Leeuwarden heeft de kinderen, die er in een zucht naar avontuur per fiets vandoor waren gegaan en zich in Friesland reeds als dienstboden hadden verhuurd, aangehouden en naar Reeuwijik teruggebracht. BRANDSTICHTING. Te Strijp is de boerdeniji van den land bouwer A. v. P. tot den grond toe afgebrand, waarbij twee varkens omkwamen. Twee kinderen konden door toegeschoten hulp nog bijtijds worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Kortem tijd na het uit- breken van dezen brand, werd brand ontdekt in de in de naibijheid gelegen stoomtimmer- faibriek van de heer v. T. Hier wist men door snel ingrijpen erger te voorkomen. In beide gevallen denkt men aan kwaadwilligheid, zulks temeer daar den laatsten tijd in Strijp reeds dikwijls brand is voorgekomen. Gedurende de afwezigheid der bewoners is Zaterdagavond ingebroken in een perceel aan de Telegraafstraat te Tilburg. De ongenoode SENSATIONEELE JACHT OP EEN VERMEENDEN AANRANDER. Dezer dagen heerschte er 's aivonds in Oos- terbeeik opgewondenheid over de mededeeling van een meisje, dat zij op den Utrechtschen straatweg was aangerand door een haar on- bekenden man. Deze volgde nog op enkele meters afstand per rijwiel het meisje. Hij wei- gerde op last van een agent van politie te stoppen. De politieman, die geen gelegenheid meer had het meisje nader te hooren, zette een acihtervolging in, daarb|ijl geholpen door verschillende personen met allerlei voertuigen. De ,,aianrander" bleek een goed wielrijder te zijn. In razend tempo snelde hij de wegen af, zonder zelfs in bochten zijn vaart te vermin- deren, waardoor hij een belangrijken voor- sprong verkreeg. Met vele auto's en motor- rijwielen werd de vluchteling gevolgd. In de Doorwerthsche bosschen werd hij gegrepen. juist toen hij van plan was zich in een greppel onder droge bladeren te verstoppen. Het bleek een 27-jarige bewoner uit Renkum te Zijn. Hj'j; werd naar het politiebureau ge bracht, waar een talrijik publiek de komst van den arrestant in weinig vriendelijke stemming afwachtte. Bij onderzoek bleek, dat de aan- geboudene, na enkele cafd's te hebben bezocht, het meisje had uitgenoodigd met hem den avond door te brengen, wat zij van de hand had gewezen, waarop de jongeman haar en kele dreigementen had toegevoegd. Van aan- randing was echter geen sprake geweest. Tegen den man, die door zijn avontuur zich aan verschillende overtredingen heeft schuldig gemaakt, werden, aldus „de Tel." tooh ver schillende processen-verbaal opgemaakt. STILLE WELDOENSTERS. Twee dames in het zwart reizen per auto Engeland rond en deelen daarbij geld uit aan de behoeftigen. Het zijn de dames Constance en Florence Robinson, de dochters van Sir Joseph Robinson, een Zuid-Afrikaansch dia- mant-magnaat, die bij zijn overllijlden in 1929 10 millioen pond had nagelaten zonder da.ar- van ook een stuiver af te zonderen voor lief- dadigheid of openbare belangen. Deze hou- ding had veel critiek op den overledene uit- gelokt. Zijn dochters hebben zich die critiek ter harte genomen, zij rijden per auto, be- stuurd door een zwarten chauffeur, het land rond, houden stil bij elken landlooper en bede- laar die zij tegen komen en stoppen hem een flinke gift in de handen. Zij wenschen niet dat er ophef van hun actie gemaakt wordt, doch een kennis van haar heeft er melding van gemaakt in de Sunday Express. Naar hij zeide vatten de dames hun liefdadigheid op als de gewoonste zaak van de wereld. ,,Wij moeten zooveel goed doen als wiiji maar kun- n" zeggen zij. EEN VERPLEGER VERMOORDT DRIE PATIENTEN. In het Stedelijk ziekenhuis te Valkeala is men een vreeselijk misdrijf op het spoor ge- komen. Drie geestes-zwakken, die in het zie kenhuis verpleegd werden, zijn door een ver- pleger Karttunen geheeten, vermoord. Kart- tunen heeft drie patienten door toedienen van vergif uit den weg geruimd, nadat hij zich schuldig had gemaakt aan een zedenmisdnjf. De lijken der slachtoffers Zijn thans opge- graven en onderzocht. Hoewel het onderzoek nog niet is geeindigd, is het bewijs reeds ge- leverd. Twee der slachtoffers zijln reeds in den vorigen herfst vergiftigd. De derde moord werd dezen zomer gepleegd. Een verpleegster heeft het misdrijf ontdekt. EEN MOTOR-ONGELUK. Een vreeselijk ongeluk is Zondag te Dres den gebeurd bij de motorfietswedstrijden om het clubkampioenschap van Saksen. Toen Becker, uit Chemnitz, in een bocht kwam, gleed zijn motorfiets met zijspan van den gladden weg af. Zijn broer, die in den bij- wagen zat, verloor hierbij het evenwicht en kwam met zijn hoofd tegen de straatsteenen terecht, terwiija hij met zijn beenen in den bij- wagen bleef hangen. De motorfietser zelf merkte niets van dit ongeval en sleepte zijn breeder in razende snelheid verder. Toen hij eindelijik zijn fiets tot stilstand bracht, was zijn broer reeds* dood. TIEN KINDEREN OP DE WADDEN IN GEVAAR. Op de wadden tusschen het voor Cuxhafen gelegen eiland Neuberg en de groote zand- bank Scharhom verdwenen Maandag tien kinderen, die onder leiding van een leeraar bij eb een uitstapje hadden ondemomen. e werden door den vloed verrast en geraakten in groot gevaar. De leeraar slaagde er ten- stotte in de geheel uitgeputte kinderen aohter elkander zwemmend aan land te brengen. De meeste kinderen hadden reeds het bewustzijn verloren. Ze zijn echter alien weder buiten gevaar. MEISJE IN EEN AUTO MEEGENOMEN. Zaterdagavond vroeg een tweetal heeren in ©en a.uto aan een te Hardinxveld wonend 15- jarig meisje den weg. Plotseling heeft men haar toen beetgegrepen en in den auto ge- trokken, waar haar een prop in den mond werd gestopt om haar het schreeuwen te be- letten. Des nachts heeft een tweetal marechaussees haar onder PapeDdrecht terug- gevonden, waar zij in bewusteloozen toe- stand langs den weg werd aangetroffen. Daar het meisje in overspannen toestand verkeerde, kon zij zoo goed als geen inlichtingen aan de politie verstrekken over haar belagers. Het is vrijwel zeker, dat zij is aangerand. Omtrent de daders tast men echter nog in het duister. DE CEDERS VAN DEN LIBANON. De hoogste berg van Syrie, de Jebel, El Arz of Cederberg, ongeveer 3000 M. hoog, is het vaderland der beroemde ceders van den Libanon. Tegenwoordig zijn daar echter nog maar eenige honderden van deze kostbare boomen te vinden. De voorraad is daar zoo zeer verminderd omdat men roofbouw uit- oefende; het harde sterke hout, dat zoo on- eindig duurzaam is, is zeer gezocht. Hier bij komt nog dat de ceder uiterst langzaam groeit, zoodat het tekort niet spoedig aange- vuld is. Een kleine scheut, die nauwelijks tot aan den knie reikt, kan 15 tot 20 jaar oud zijn. Men is van meening dat ceders 1000 jaar oud kunnen worden. Met behulp van een microscoop heeft men tenminste reeds 700 jaarringen aan een tak geteld, die slechts 75 c.M. middell(jn had, ter wijl de stammen een omvang van 12 meter bereiken. Volgens het volksgeloof sterft een ceder nooit vanzelf af, maar er is een bliksemstraal of een bijl noodig om hem te dooden. Het is bijna twee jaar geleden dat een drie- tal jonge meisjes uit Bocholtz zioh te Lemiers-Vaals bevonden en iemand den weg naar het dorp vroegen. De man wees haar met opzet een venkeerden weg aan. Hij volgde onopgemerkt de meisjes en overrom- pelde een harer. Hjj pleegde ongeoorloofde handelingen en ontnam het meisje een hor loge. Niet alleen de Nederlandsche doch ook de Duitsche politie werd met het misdrijf in kennis gesteld. Als verdachte werd zekere K. gearresteerd, dooh later weer op vrije voe- ten gelaten. Eenige dagen geleden dokefn weer nieuwe geruehten op, die de rijksveld- wacht aanleiding gaven een hemieuwd onder zoek in te stellen. Dit gaf aanleiding tot de arrestatie van den werkelijken dader, die, na dat hij een volledige bekentenis had afgelegd, naar de gevangenis werd overgebracht. Het horloge is te Kerkrade in beslag genomen. EEN KONINGIN, DIE DERDE KLASSE REIST. Een verslaggever van de Evening Standard schrijft Een koningin en een prinses zijn uit Londen vertrokkenen zij reisden derde klas. Het waren prinses Helena van Griekenland, de vrouw van Koning Karel de tweede van Roe- menie en haar zuster, prinses Ilena. Zij droe- gen paarlen om den hals van groote kost- baarheid; toen ik haar ontdekte, maakten zij het zich behaaglijk, op haar plaatsen en waren zij bezig haar derde klaskaartjes in haar taschjes te stoppen en zich voor te be- reiden op een reis van bijna 600 K.M. Toen het spoorwegpersoneel en de passa- giers hoorden, dat een koningin derde klas reisde, konden zij, het niet gelooven. Sommi- gen hunner ginigen zich zelf overtuigen waar op prinses Helena alien twijfel wegnam. Ja, zij ze glimlachend, ik ben koningin Helena, ik ga naar Gullana in Schotland een paar dagen vacantie nemen. Waarom zou ik niet derde klas reizen? Die is werkelijk zeer ge- riefelijik. Ik vroeg Koningin Helena haar por- tret te mogen maken, maar zij schudde haar hoofd. Ik zit hier zoo gemakkelijk, zei zij, ik wilde liever blijven zitten, kunt u geen foto in den coupd maken? Bovendien, voegde zij er aan toe daarbij klaarbllijlkelijk denkende aan de moeilijkheden met haar echtgenoot, dacht ik dat het met geposeer voor plaatjes in de couranten uit was. Ja, ziet u, zei ik, het is waarschijnlijk voor het eerst dat een koningin derde klas gereisd heeft in een ge- wonen trein in Engeland. Het slot van de geschiedenis was, dat de beide prinsessen uitstapten en zich lieten foto- grafeeren. Een van het spoorwegpersoneel drukte er zijn spijt over uit, dat zij niet wis- ten, dat de prinsessen met dezen trein mede zouden gaan dan zouden zij maatregelen heb ben kunnen nemen, waarop de koningin ant- woordde, dat het niet haar bedoeling was ge weest, dat iemand van de reis zou weten. ik dacht niet, zeide zij, dat er iemand in ons be long zou stellen. Hierop staple zij terug in de coup6 en zeide goedendag. Een dierenvriend meldt een avontuur, dat plaats had tusschen een Duitsche wereldrei- zigster en een adelaar. Het avontuur dat onlangs in de dagbladen vermeld stond, heeft zeker bijl de meeste lezers en dierenvrienden eer een gevoel van veront- waardiging dan van hoogachting voor de „dappere Duitsche vrouw" opgewekt. De schrijfster van het artikel, die het ge- luk had een prachtigen hond cadeau te krij- gen van een Chineesche millionnaire, heeft hem zeker niet verdiend, want zij heeft bij het avontuur duidelijk bewezen, dat zij absoluut geen vriendin der natuur of dieren is. Of ge- tuigt het van het tegendeel, wanneer men den vogel, zelfs den koning der vogels, den fieren adelaar met een poot aan een tak vastbindt, zoodat het arme diier onder de grootste kwel- lingen om zich voor den hongerdood te redden, den poot afrukken of afbijten moet? Hij mag dan zangvogels geroof d hebbenDaarvoor is hij de adelaar en zijn de andere vogels vol gens de goddeliijke wet aan hem onderge- schikt. In de natuur leeft nu eenmaal het eene dier van het andere en zeker zal de adelaar, wanneer hij oud en vleugellam geworden is, ook de buit van een ander dier worden. Hoe heerlijk zal deze adelaar als wreker verschenen zijn en ik kan mij den schrik der schrijfster voorstellen, toen zij na maanden in de adelaar, die haar aanviel, aan het ontbre- ken van den eenen poot het dier herkende, dat zij zoo hardvoohtig behandeld had en dat ondanks het gemis van den eenen poot toch een moedigen aanval deed op den mensch, die toch veel slimmer is Het „uit zelfbehoud strijden" tegenover den venminkten vogel, kan dan niet eens als bij- zondere dapperheid beschouwd worden. Neen, de held van het avontuur was de dappere adelaar en als zoodanig is hij als offer der overmacht gevallen. De „dappere Duit sche vrouw" heeft hier geen roem verdiend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2