Bij Pijnen s p o a t. SSHKKSSK BERICHTXH. Mijnhardt's Poeders. TER NEUZEN, 7 SEPTEMBER 1931. VOETBAL. RECHTSZAKEN. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) Zelfs de naam voor haar werk onder de jeugd wordt de Azione bij het vergelijk voor- geschreven. Wat ook zeer treft in het vergelijk, is het ontbreken van alle verontschuldiging of uiting van leedwezen over hetgeen bij den strijd tegen de Azione van overheidswege tegen een aantal van hare leden is geschied. Een oogenblik zag het er naar uit, alsof de Ita- liaansche regeering schoorvoetend bereid was tot het geven van eenige voldoening aan de katholieken op dit punt, maar ook dit is te eenenmale uitgebleven. De ijverige en wil- licht in haar gevoelens onstuimige jongere geestelijkheid verliest het oppergezag over de Azione. All een de bisschoppen mogen de geestelyke en wereldlijke voorgangers kiezen en dan nog wel alleen uit lieden, die 6f fascist zijn, 6f als fascistisch gezind moeten worden be- schouwd. Leden van de katholieke volks- partij komen bij voorbaat niet in aanmerking. De Azione moet zich natuurlijk op grooten afstand houden van alles wat op politiek lijkt. Voor haar uiterlijken organisatievorm moet met zorg iedere gelijkenis met den vorm van een politieke vereeniging worden ver- meden. Daarbij zijn er ook strenge voor- schriften gegeven voor haar vaandels en in- signes. Zij moeten z6o zijn, dat daaruit on- middellijk en onmiskenbaar teekenen van pure godsdienstige organisatie duidelijk worden. Dat de Azione geen oeconomische organi satie mag stichten, van welken aard ook, spreekt vanzelf. Opmerkelijk zou kunnen lijken, dat het haar uitdrukkelijk verboden is zich met sport of athletiek bezig te houden. Men zou er met wat boosaardigheid achter kunnen zoeken, dat de regeering vooral wil beletten, dat de katholieke jongelingschap biceps ontwikkelt, welke deze in staat zouden stellen zich te weren als haar wederom een bejegening ten deel mocht vallen als bij de gewelddadige ontbinding van de Azione. Zoo ver gaat de vreesachtigheid van het fascis tisch bewind echter niet. De bedoeling zal wel zijn de katholieke jongelingschap te dwingen, als zij aan sport wil doen, deel uit te maken van de fascistisch gezinde sportver- eenigingen, en haar op deze wijze in contact te brengen met den fascistischen staat, een verordening, die iedere godsdienstige atmos- feer van de kerk op den achtergrond doet ge- raken De Azione heeft zich bij de organisatie van de jeugd te beperken tot bezigheden van op- voedkundigen aard en tot zuivere verpoozin- gen, die alle een godsdienstig doel moeten hebben, onder leiders, welke vrij zijn van alle onfascistische smetten, zelfs al zouden die smetten heel zuiver katholiek wezen. Toch zit in deze zeer beperkte bevoegdheid waarschijnlijk juist datgene wat de medewer- king voor het Vaticaan aannemelrjk heeft ge- maakt, daar ook om, dat de Azione zij het onder de strengste waarborgen voor den staat de bevoegdheid krijgt de katholieke jongelingschap tot het ontvangen van gods dienstige voorlichting te organiseeren. Men ziet met hoe weinig de kerk genoegen heeft genomen. De overwinning van den Duce op het Vaticaan is zeer groot; de moreele uit- werking van deze overwinning op de niet al- tijd zachthandig uitvoerende fascistische or- ganen zal wellicht overeenkomstig zijn. Zoo- als gezegd, voor vroegere uitspattingen wor den geen verontschuldigingen aangeboden. Als men dit alles bij elkaar beschouwt, zal het den lezer duidelijk zijn, waarom wij in het vredesverdrag niet veel anders kunnen zien dan een wapenstilstand. De kerk kan wach- ten, maar het fascisme is zeer ongeduldig. Nieuwe moeilijkheden zullen waarschijnlijk niet uitblijven. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS Voor het examen Nijverheidsonderwijs akte Nj slaagde te 's Gravenhage de heer J. G. van der Meulen te Ter Neuzen. KEURING VAN TUIGPAARDEN EN PAAKDEN VAN ANDERE TYPEN. Bij Kon. besluit van 1 September is weder om benoemd tot lid van de Rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden B. C. Puij- laert te Sas van Gent. POLITIE-DIPLOMA. Voor het gewoon politiediploma van den Algemeenen Ned. Politiebond is geslaagd de heer J. Boidin te Sas van Gent. SCHOOLDAG. Wij vestigen gaarne de aandacht op de ad- vertentie, betrekking hebbende op den Schooldag, uitgaande van den Scholenbond „Land van Axel". Op 19 Sept. zullen twee vergaderingen worden gehouden in de Geref. kerk te Axel, des nam. om drie uur en des avonds om half zeven. In beide vergaderingen zial gesproken worden door den bekenden pre- dikant van Delfshaven Ds. Herm. Knoop. Geen voorstander van Protest. Christelijk on- derwijs in deze omgeving zal de gelegenheid willen verzuimen, dezen gevierden spreker te gaan hooren. De onderwerpen zijn van actueel belang voor alien, die belang stellen in de op- voeding in 't algemeen en de voortgang van het Chr. onderwijs in het bijzonder. Er is zoo- veel mogelijk rekening gehouden met de ver- schillende reisgelegenheden om naar en van Axel te komen. Ook is er in de pauze gelegen heid zich in de consistoriekamer van verver- schingen te voorzien. Kortom, het bestuur heeft niets onbeproefd gelaten, deze bijeen- komsten te doen slagen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwer- pen, inlichtiugen zijn te bekomen bij) de daar- achter vermelde adressen: Ceintuur, P. Moes, Elleboog 6. Damesportemonnaie, P. v. d. Bent, Noord- sti*d>3.t 2 Belastingmerk, M. v. Nieuwenhuize, Nieu- wesluis P 4. Tompoes, M. v. Oppen, Burgemeester Geill- straat 14 F. Dameshorloge, J. Lagarde, Othene, Zaam- slag. Kinderportemannaie, C. v. d. Bulck, Roeiers- gang 8, Ter Neuzen. Hond, P. H. v. Cleemputte, Baandijk 73 A. Belastingmerk, M. Baert, schip Hubert Marie, liggende te Ter Neuzen. Geldstuk, W. Reinhoud, Lange Kerkstr. 34. Regenjas, G. v. d. Berge, Dijkstraat 69. Roeiriem, H. v. Wijck, Tholensstraat 34. Bril in etui, J. Hofman, Othene D 68, Zaamslag. Sierspeld, P. Loof, Bastionstraat 5. Belastingmerk, A. Dees, Wijk P 68. Belastingmerk, A. v. Gijsel, Nieuwediep 112. Passerdoos, A. Baptist, Pelmolen 3. Damesmuts, P. Standaert Westkolkstr. 10. Rijwielbelastingmerk, P. v. Gelderen, Donze- Visserstraat 60. Plank, J. Riemens, Wulpenbek C 59. Portemonnaie, J. Regeling, Dr. Buijzes.tr. 5. Koperen staafje en Boodschaptasch, J. v. Wij'Ck, Donze-Visserstraat 7. Boodschaptasoh, H. de Jonge, Tulpstraat 3. Boek, P. Dieleman, Noordstraat 109. KinderjurkO. v. de Bulck, Roeiersgang 8. Halsboord, H. Kaijser, Tholensstraat 45. Haarkam en etui, J. Harte, Visohsteeg 2. Hamer, P. J. Verschelden, E 18. Taschje, Jongensjas, Sikkel en Spiegel (spion), Politiebureau. Collier, C. v. Meerendohk, Tholensstr. 108. WEER EEN AANRIJDING. J.l. Zaterdag middag werd hi de Noord straat bij, het Bakkerstraatje door een wiel- rijder die geen richting aangaf mej. V., tele- foniste, omver gereden. Zij had aanvankelijk nogal pijn en was ook hevig verschrikt. Naar we veroemen is voor haar het ongeval met wat rust zonder verdere gevolgen verloopen. COoPERATIEVE BEETWORTEL- SUIKERFABRIEK. In de Vrijdag in het Hotel Rotterdam alhier gehouden vergadering van aandeel- houders van de Eerste Nederlandsche Ooope- ratieve Beetwortelsuikerfaibriek te Sas van Gent, zijn herkozen tot lid van het bestuur de heeren H. A. Baron Collot d Escury, J. J. HuijssenDees en S. van Hoeve. In de vacatures ontstaan door aftreding der heeren. J. Dekker, en P. D. A. Vereecken werden gekozen de heeren C. Wolfert te Ter Neuzen en Oh. I. Steijiaert te Hontenisse. Tot lid der financieele commissie is be noemd de heer P. A. Dindenbergh. BEGIN VAN BRAND. Bij den heer L. de Bruijne, architect alhier, ontstond gistermiddag, terwijl hy met zrjn gezin aan den maaltijd zat, brand in de voor- kamer, waar het gezin te voren vertoefd had. Door een brandlucht opmerkzaam geworden, ging een der gezinsleden kijken en bemerkte toen in de voorkamer komende dat de gor- dijne'n van de porte bris6 en het behangsel aan den achtermuur in brand stond en de vlammen hoog oplaaiden. Op het toen vol- gend brandalarm snelde de heer De Bruijne met toevallig juist gereedstaande emmers water toe en wist spoedig de vlammen te dooven. Het gebeurde had ook reeds de aandacht van buitenstaanders getrokken. De chauffeur van den autobusdienst kwam ook nog met zijn bluschapparaat toegesneld, doch behoefde geen hulp meer te verleenen. Men vermoedt dat kortsluiting, door een of ander niet geconstateerd gebrek aan de elec- trische geleiding de oorzaak van het gebeurde is. Vooral omdat dit ongeval zich overdag voordeed, is alles zonder verdere gevolgen afgeloopen. DE TARWEWET. In verband met de verhooging van het maal- en mengpercentage van 20 tot 22 y2 pet., wordt met ingang van 7 September de toeslag bij levering van onvermengde tarwe- bloem of meel bestemd voor bereiding van brood, beschuit, banket en voor zelfrrjzend bakmeel verhoogd van 2 tot f 2,25 per 100 K.G. Het bedrag van 0,25 per K.G. voor be reiding van andere producten blijft gehand- haafd. MUZIEKFEEST TE HOEK. De muziekvereeniging „Elk naar zijn krach- ten" te Hoek, die zooals wij hebben gemeld jl. Zaterdag een muziekfeest had georgani- seerd ter gelegenheid van haar 30jarig be- staan, heeft het daarmede niet getroffen. De reeds sinds den nacht in malsche stroomen vallenden regen bleef maar aanhouden. Het is wel verwonderlijk, hoe vooral bij muziek- vereenigingen onder zulke omstandigheden toch een hoopvol optimisme blijft bestaan, dat het ten slotte toch nog wel zal meevallen. Althans, zeldzaam worden zulke feesten uit- gesteld of blijven wegens regen gezelschappen achter. Men hoopt op beter tot het laatste oogenblik. En zoo was per autobus geajrriveerd het gezelschap van Oostburg, terwijl later dat van Ter Neuzen per extra-tram arriveerde. Be- grijpelijk was bij deze weersomstandigheden van verder vreemdelingbezoek geen sprake. Het bestuur der feestvierende vereeniging had ondertusschen ook gewikt en gewogen, maar ten slotte besloten maar zoo goed en zoo kwaad het muziekfeest te laten doorgaan. Voor zoover het dan niet in de openlucht kon plaats hebben, kreeg men de beschikking over de gemeentelrjke concertzaal. Dat was dan toch iets. Aldaar werd te 6 uur door het bestuur van „Elk naar zijn krachten" receptie gehouden voor zijn gasten en de besturen de deelnemen- de gezelschappen. De voorzitter, de heer J. van't Hoff, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in de allereerste plaats aan den eere-voor- zitter, den heer Mr. J. A. van Tienhoven, burgemeester, die in verschillend opzicht blijk geeft de vereeniging te willen steunen, hetgeen zij zoozeer noodig heeft. Vervolgens memoreerde hij de tegenwoordigheid van den heer Van Doeselaar, den eersten voorzitter der vereeniging, den lateren voorzitter den heer Van Acker, thans 85 jaar oud, die nog steeds met de vereeniging meeleefd, den vroegeren vaandrig de heer I. de Fouiw en het be- stuurslid de heer De Keuning, die ondanks zijn 82 jaren nog steeds present is, als de vereeni ging op 't pad is, terwijl hij ook zijn genoegen betuigde over de tegenwoordigheid van den heer Guiran, den vroegeren directeur, die zoo- veel voor de oprichting en leiding van het gezelschap heeft gedaan en uit het Westen van dit gewest is opgekomen voor het bij- wonen van dit feest. Hij dankte vervolgens de zangvereeniging ..Crescendo" voor de medewerking die het muziekgezelschap van deze zustervereeniging geniet en voorts de besturen der muziekge- zelschappen van Ter Neuzen en Oostburg, die zich bereid hebben verklaard dit jubelfeest te komen opluisteren al is het dat het weer de komst naar hier niet aangenaam maakt. Hij brengt ook nog een woord van dank aan den heer Schirris, die ook enkele jaren als direc teur zijn krachten aan het muziekgezelschap van Hoek heeft gegeven. In het verloopen tijdperk heeft de vereeni ging ook een veel bewogen bestaan gehad, doch het bestuur en de leden achten zich ge- lukkig, dat zij onder omstandigheden als thans het geval is, het 30jarig bestaan kunnen her- denken. De Ed.Achtb. heer Mr. Van Tienhoven nam hierop het woord om bestuur en werkende leden met dezen dag geluk te wenschen, Hij is hier nog sedert kort en kan zich dus ten opzichte van het bestaan van de vereeniging nog geen verdiensten toekennen. Daarom meent hij, dat het van hem geen onbeschei- denheid kan geacht worden, wanneer hij com stateert dat het gezelschap kranig weet op te treden en een sieraad is voor Hoek en de om geving. De vereeniging heeft tijdens haar bestaan de plaats veroverd, die z(j verdient. Hij hoopt op een langdurig bestaan, tot ge noegen der leden in het bijzonder en der inge- zetenen van Hoek in het algemeen. Dat zij j de sympathie der ingezetemen geniet is in de laatste dagen nog op overtuigende wjjise ge- bleken. Vervolgens werd een gelukwensch uitge- sproken door den oud-vcorzitter .tevens oud- werkend lid den heer Van Doeselaar, die een en ander uit de geschiedenis der vereeniging memoreerde. Hij sprak de hoop uit, dat de vereeniging voortdurend moge groeien en bloeien. Daarop werd door den voorzitter van „De vereenigde werklieden", den heer N. J. Harte de feestvierende vereeniging gelukgewemscht. Hij wees er op, dat het vooral voor hen die het gegeven was de oprichting en het verder bestaan der vereeniging mee te leven, zoo weldadig aandeed, in deze zaal te ontmoeten die geheele rei van oude getrouwen, die de herinnering aan zooveel glorieuse en gezeUige feesten welke hier vroeger gevierd zijn in de herinnering terugroepen. En vooral voor hen die uit ervaringde moeilijkheden kennen waar- mede vereenigingen als deze steeds te worste- len hebben, "wordt het te meer gewaardeerd, wanneer eene vereeniging als ,,Elk naar zijn krachten" onder omstandigheden als waarin het thans verkeert een 30-jarig bestaan kan vieren. Hij uitte de beste wenschen voor den verderen bloei, dat de leden der vereeniging getrouw zullen blijven en steeds jongere krachten de oude garde komen versterken en de vereeniging onder leiding van bestuur en directeur in kracht zal kunnen toenemen. Laatste spreker was de oud-voorzitter de heer Van Acker, die ondanks zijn hoogen leeftiid en nog een kemachtige toespraak, zwals we die van hem steeds gewoon waren S en waarin der leden der vereemgmg goede lessen gaf om hun vereemgmg krachtig te maken en te houden. Ten slotte werd de bijeenkomst gesloten door den voorzitter, den heer Van 't Hoff, die nogmaals alien dankte voor de ondervonden medewerking. Hierop stelde de fanfare uit Oostburg zich op het tooneel op, voor het geven van haar concert. Er moest hierbij wat geschipperd worden, evenals bij de toelating van publiek, dat naar we vemamen toch tot een getal van ongeveer 300 kon binnenkomen. Men schikte zich in de omstandigheden. En dit werd te ge- makkelijker gemaakt door het genot dat het aanhooren van Oostburg's gezelschap bood. De verwachting die men van dit gezelschap had in verband met den goeden naam dien het in de laatste jaren heeft verworven, werd niet beschaamd. De hoogte der techniek waarop de directeur, de heer Schijve, zijn mannen heeft weten te brengen, dwingt res pect af en grenst aan virtuositeit. 't Was wel jammer dat door de beperkte ruimte niet meerderen van deze uitvoering hebben kunnen genieten. Door gebrek aan tijd kon het pro- gramma niet geheel worden afgewerkt. Na Oostburg volgde „De vereenigde werk lieden", directeur de heer A. Schirris. De hoop dat althans deze vereeniging nog buiten zou hebben kunnen musiceeren werd niet vervuld. Dus ook zij voerde haar nummers binnen uit, en genoot daarmede ook verdiend succes. Maar ook voor haar was de tijd te kort, al wachtte men tot op 't nippertje voor de tram. En ook nu was het weer nog niet mee, want men kon geen gevolg geven aan het voome- men om althans nog een marschje buiten te blazen, en moest voor den milden regen bijna vluchten naar de beschermende tramwagens. Hoewel het eenerzijds niet meeliep, was er overigens een goede hartelijke stemming merkbaar. Scheen de zon niet buiten, zij scheen blijkbaar in de muzikale harten, en dat is ook iets waard. Het heuglijk jubil6 van E.N.Z.K. zal daardoor in aangename her innering voortleven. evolutie door en het menschdom is zoo ver schillend van 't geen het vroeger was, dat ik er niet veel hoop op heb. Men zegt dat een nieuwe V. V. V. in de maak is en zal trachten er een nieuw leven in te blazen. Allerbest, maar dan een beetje kwiek, want als de levenssappen heelemaal opgedroogd zijn en de adem stokt, helpt zelfs de kunstmatige ademhaling en de bloedtrans- fusie toch niet meer. BIERVLIET. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat van den heer De Kok een schrijven was ingekomen, waar in deze ontslag neemt als lid van den raad. De voorzitter spreekt woorden van dank tot den heer De Kok voor hetgeen hij als raadslid, meer speciaal als wethouder in het belang der gemeente heeft gedaan. De heer De Kok dankte den voorzitter voor de gesproken woorden, voor de prettige samenwerking en de goede leiding. Voorts richt hij woorden van dank tot alle raadsleden, ,tot wethouder Verplanke en de gemeente-ambtenaren, in het bijzonder tot den heer C. Kostense, die binnenkort zijn 25jarig jubileum als ge- meente-ontvanger hoopt te vieren. Hiema had de wethoudersverkiezing plaats. SAS VAN GENT. Voorheen en thans. Volgens den almanak moet het den eer sten Zondag van September Sassche kermis zijn. In vroegere dagen was het de mzet voor den aanvang van de bedrijvige periode, die zoowat een maand later alle hens aan dek riep, om met kracht en moed de zware win- tercampagne aan te vatten. Nog is er een vleugje van de oude bedrij- vigheid te constateeren. Doch het lijkt niet meer op de dagen, als in den tijd van Olim, toen er een opgewekte geest en een echte vreugde de kermisklanten bezielde. Naar den tegenwoordigen stand van zaken te oordeelen, lijkt het evenwel, dat men een streep door den vastgestelden datum kan halen en met een fuit zij is er geweest kan merken. Deze kermis althans is er eene, die nog slechts een schaduw mag genoemd worden van hare voorgiangsters. Verleden jaar nog kwam men ruimte te kort om alles behoorljjk te kunnen rang- schikken. Er was nog het een en ander, waar oud en jong zich mee kon verzetten: een caterpillar, waar je onder kon schuilgaan, een stoomcaroussel, die zelfs door de groo- teren met een rondrit vereerd werd, een, ach wat niet al meer, dat aan zoo'n gelegenheid een kermiscachet schonk. Nu echter is 't hommeles. „Die schonen Tage von Aranjuer sind voruber". Onze Sassche kermis, eens het aantrek- kingspunt van al wat in den verren omtrek nog belust was op een genoegentje, is aan het uitsterven. Wat zij nu te zien geeft, zijn de laatste stuiptrekkingen van een ten doode opgeschre- vene. Binnen een paar jaren zal men, van haar sprekende, kunnen zeggen: mortus est zjj is er niet meer. Men zal van haar spreken als van een be- treurde doode, die by menigeen nog zoete herinneringen heeft nagelaten. Men zal haar nog gedenken als de gelegenheid, dat de feestschotel ter tafel kwam en de malsche konijnenbout werd opgediend met appelmoes en de kinderen met den kermisballon in veler- lei kleuren langs de straten trokken onder het zingen van: 't Is kerremis, 't is kerremis Nu hebben wij plezier. Nu dansen wij, nu dansen wij Met eenen kannonnier. Maar overigens: ad patres. De tijdsomstandigheden, zoowel als een heele reeks andere bijkomstigheden hebben de klad er in gebracht. Geen mensch, die zich nog druk maakt om het stervend oudje wat leven in te blazen. Verleden jaar nog een bloeiende Sassche win- kelweek, een prijsveemarkt, een ballonwed- strijd, een etalagewedstrijd en meer, wat de gelegenheid tot kermis kon promoveeren. 't Is waar, in de dansgelegenheden kan het jonge volk zich nog te goed doen aan de vreugde van den dans, de cafe's mogen tot 1 uur geopend blijven, maar de kermisgangers zijn dun gezaaid. Het sic gloria de roem is voorbij is hier van toepassing. Optimisten zullen wellicht willen betoogen, dat ik te vroeg ben met het schrijven eener grafrede op onze Sassche kermis. Ik mag het lijden, dat zij gelijk hebben. Maar we leven tegenwoordig onder zoo'n vreemdsoortige tijds- en levensomstandigheden, de wereld maakt in de laatste jaren zoo'n geweldige SASSCHE BOYSHULST Gisteren werden te Sas van Gent een twee- tal wedstrijden gespeeld tusschen de eerste en tweede elftallen van de Sassche Boys en Hulst. Eerst had een ontmoeting plaats tusschen de reserves van beide clubs, welke eindigde in een 40 overwinning voor de gasten. Daarna betraden de eerste elftallen het veld. Beide ploegen telden eenige invallers. Voor den winnaar van dezen wedstrijd was een beker uitgeloofd. De Boys konden zich het best aan het zware veld dat door de vele regen bijna onbespeelbaar was aanpassen, waardoor zij vrijwel het beste spel konden demonstree- ren. Door de gastheeren werd in de eerste helft 3 maal gescoord, waartegen Hulst slechts eenmaal kon doelpunten. Na de hervatting waren de Boys weer eenigszins in de meerderheid. Vooral de voorhoede deed goed werk en wist de score tot 51 te verhoogen. Ook Hulst ondemam verschillende aanvallen, doch deze strandden alien op de verdediging, zoodat, wanneer scheidsrechter Harms het einde aankondigde, de Boys in het bezit kwamen van den uit- geloofden beker. AXEL I—GOES I. Axel I speelde gister vriendschappeliijik tegen Goes I op eigen terretn. De wedstrijid eindigde in een klinkende 82-overwinning voor de thuisclub. Rust 50. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 4 September 1931. De volgende vonnissen werden uitgespro- ken: I. B., oud 36 j., arts te Oostburg, is wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. J. S., oud 67 j., landbouwer te Zaamslag, beklaagd van paging tot zware mishandeling. is vrijgesproken. In dezelfde zitting werden nog de volgende zaken behandeld: P. B., oud 44 j., brillenkoopman te Bergen op Zoom, werd verdacht dat hij op 4 Juli j.l. te Kemseke (Belgie) heeft weggenomen twee bankbiljetten van 10, toebehoorende aan Julma Mortier. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging van het voorarrest. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raadsman, refereert zich aan het oordeel van de recht- bank. J. P. v. G., oud 18 j., en A. B. d. K., oud 20 j., beiden arbeider te Aardenburg, werden verdacht dat zij op 24 Juni j.l. te zamen en in vereeniging 3 kippen, toebehoorende aan P. B. Galle, hebben weggenomen. Eisch: ieder 1 maand gevangenisstraf. FIETSEN MET ELECTRISCHE AANDRIJVING? Volgens den correspondent te Eindhoven van de Msb. zou Philips het in den handel brengen van fietsen met electrische aandrij- ving voorbereiden. Boven het achterwiel komt een accu, welke des nachts geladen kan worden. Het rijwiel, zal, zonder trappen, een snelheid van 40 K.M. kunnen ontwikkelen. Aan het stuur komen de sohakelaars. DE SLAG OP HET HOOFD VAN Op het feestterrein te Overschie heeft de 14-jarige A. Aandeiwiel, toen hij vlak bij het z.g.n. „hoofd van Jut" zijn feeststokje op wil- de rapen, van een te Schiedam woonachtig persoon, die juist met den hamer zwaaide, om op dit krachttoestel zijn geluk te beproeven, een klap op het hoofd gekregen. Bewusteloos is de jongen in de tent die voor de E.H.B.O. en het Roode Kruis op het terrein beschikbaar is gesteld, binnen gedragen. De Schiedammer, die den klap per onge- luk toebracht, is van schrik in zwijm geval- len en per Roode Kruis ziekenauto naar zijn woning vervoerd. 3JARIG KIND DOOR EEN ELECTRISCHEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Het driejarig kind van den heer Otter, con cierge aan de Kweeksehool te Alkmaar, is op de Kalkovenbrug aldaar, een onbewaakten overweg, tijdens het spelen te dicht bij de rails gekomen. De kleine werd door een elec- trisehen trein gegrepen en op slag gedood. Het aantal ongelukken met doodelijken af- loop op de onbewaaikte averwegen dit jaar is hiermede tot 28 gestegen. LEVEND VEEBRAND. De 40jarige autobestuurder J. Leyten uit Ossendrecht reed Vrijdagavond te ongeveer kwart voor zerven uur met een vrachtauto van den bierhandelaar A. Rommens uit Putte (N.-Br.) over den Putschenstraatweg. Ter- hoogte van het caf6 Halfweg botste de auto door tot nu toe onbekende oorzaak met een vaart van 3035 K.M. tegen een langs den weg staanden boom. Tegelijk met de botsing raakte de benzinetank in brand en in een oog- wenk stond de wagen met inhoud in lichte- laaie, meldt de ,,Msb." De chauffeur was door de botsing geheel versuft geraakt en voor hy zich in veiligheid kon stellen, werd hij door de vlammen ge grepen. Hij kwam, zonder uit den wagen te kunnen komen, in het vuur om. Het duurde vry lang, alvorens omwonenden er in geslaagd waren, het vuur te dooven en toen dit tenslotte gelukt was, kon men niet anders dan het verkoolde lyk van L. bergen. Het stoffeliijik oversohot van den ongeluk- kige, vader van twee kinderen, is naar Ossen drecht vervoerd. ALS LIEFDE IN HAAT VERKEERT. Een 19-jarige jongen was verloofd geweest met een 18-jarig meisje, dat echter de ver- loving had uitgemaakt. De jongen was hier- van overstuur geraakt en had herhaaldelyk geprobeerd de oude betrekikingen weer aan te knoopen. Zoo ook Donderdagavond, toen het twee tal op de Lijnibaangracht te Amsterdam liep. Het meisje, dat van haar aanbidder niets meer weten wil, began hem, om van hem af te komen, uit te schelden. De jongeman ge- raakte hierover zoodanig in woede, dat hy haar met een geopend knipmes te lyf ging en haar, behalve slagen en stompen, met het wapen een wond toebracht aan haar rechter- duim. Op het gegil van de mishandelde scho- ten al spoedig voorbijgangers toe, die het meisje ontzetten. De jongen is door de politie aangehouden. Proces-verbaal terzake poging tot zware mis handeling is tegen hem opgemaakt. LIT DE RAADZAAL GEZET. Bij de benoeming der raadscommissie wond in de Bodengravensche raadsvergadering een sociaal-democratisch lid van den raad zich z66 op, dat hij sprekend aver den raad, woorden ,,zootje" en ,,farizeeersbende" ge- bruikte. Nadat de heer Oldemans drie maal tot de orde was geroepen en bleef door- schreeuwen, nadat hem het woord was ont- nomen, werd een voorstel van den burgemees ter aangenomen om den heer Oldenmans te verwijderen. Onder hevig misbaar werd de „edelacht- bare" door een politieagent uit de raadszaal gezet. GEHEEL VERNIELD. Een ingenieur bij een der Heerlensche mijnen had onlangs een nieuwen auto gekocht. Een beambte zou dezen wagen Woensdag uit Rotterdam halen. Op den terugweg reed hij in Weert tegen een boom met het gevolg, dat de auto geheel vemield en de bestuurder zelf gewond werd. Hij werd met een beenbreuk naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen ver voerd. De auto bleek onbruikbaar geworden. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. In de Maasstraat te Tegelen kwam Dins- dagmiddag het 6-jarig zoontje van den heer Reinders, terwijl het aan het spelen was, te vallen vlak voor een juist passeerende kar. Het kind werd overreden en overleed eenige uren daarna aan de bekomen verwondingen. F.F.N ARBEIDER DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer, gepaard gaande met regen en hagelslag, werd Donderdag avond te Boxum de 50-jarige arbeider Sikke- ma door het hemelvuur gedood. KIND ONDER EEN VRACHTWAGEN VERPLETTERD. Donderdagmiddag is het 2-jarig zoontje van den heer Wynand in de Sumatrastraat te Windenheuvel (L.) onder een met twee paar- den bespannen vrachtwagen van den vracht- rijder N. uit L,utterade geraakt en op slag gedood. HET IN EEN ZAK GEBONDEN VROUWENLIJK. Uit de Maas voor Luik is eenige dagen ge- leden het in een zak vastgebonden lijk opge- haald van een vrouw. Aanvankelijk werd ver- moed, dat men hier te doen had met mej. A. M., huisvrouw J. uit Susteren, die als gevolg van huiselijke oneenigheid te Luik in dienst- betrekking is gegaan. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat deze nog aldaar ver- toeft, aldus de „N. R. Crt". In verband met de vondst van dit lyk heeft thans de officier van Justitie te Roermond een onderzoek ingesteld naar de laatste ver- blijfplaats van de 21-jarige A. J., huisvrouw van M. van L. te Leende (N.-Br.), die ruim anderhalf jaar geleden de echtelijke woning heimelijk verliet en nadlen te Antwerpen in gezelschap van een schipper verbleef. Sinds eenigen tijd is deze vrouw spoorloos verdwe- nen. AUTO MET DRIE KINDEREN TE WATER. Zaterdagmiddag werd te Roermond een auto, aan den rand der haven nabij de Maas, van zekeren S. uit het woonwagenkamp neer- gezet om te worden afgewasschen. Terwyl de man onder den wagen bezig was, zaten in den auto zyner kinderen te spelen. Op een zeker oogenblik, was de wagen zeer waar schijnlijk aan den achterkant te zwaar belast, want het vehikel stortte de scherpe helling af, het water in en verdwenen met de kinderen in de diepte. De jongste van het drietal was schynbaar onder den open kap van den auto uitgescho- ven en bleef op het water drijven. Hy werd gered. Een klein eindje kap van den auto stak nog juist boven het water uit. Dit werd door een der omstaanders opengescheurd, waardoor men er in slaagde, in een zeer ge- vaarlijke positie aan den steilen oever, de beide kinderen nog tijdig te redden. SCHEEPSBRAND TE ANTWERPEN. In de nieuwe dokken nabij Kruisschans te Antwerpen op de plaats no. 208, arriveerde Zondagmorgen ongeveer 9 uur het Duitsche stoomschip ,,Ulanga", met een lading stuk- goederen, grootendeels bestaande uit copra, katoen en houtsohilfers. Nadat met lossing begonnen was, ontdekte men bij het openleggen der ruimen 2 en 3 een lichte brand, doch door toevoer van lucht breidde de brand vlug uit, zoodat men ver- plicht was, assistentie in te roepen, welke direct werd verleend door zes stadspomp- booten en 2 zeesleepbooten van de Harling- maatschappij. Kort na het begin van het blusschingswerk werden reeds 4 man in be- wusteloozen toestand van het schip gehaald en naar het ziekenhuis overgebracht. Het blusschingswerk duurde den geheelen dag voort, doch omstreeks 5 uur in den namiddag werd, door het vele slagzijde maken van het schip, waardoor een tros brak, order gegeven om te stoppen met watergeven door de boo- ten. GRUWELIJKE WRAAKNEMING IN ITALIAANSCH DORP. De bladen melden, dat in het plaatsje Fui- ma een boerenhuis in brand gestoken is. De bewoners, een boer en zyn vrouw met twee kinderen, werden door den brand in hun slaap verrast en kwamen om het leven. Eenige verdachte personen zijn in hechtenis genomen. Het misdrijf moet een gevolg zijn van een twist, dien de boer heeft gehad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2