ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Millionaii tegen wil en dank ALLES -730 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1931 71 e Jaargang. BINNEHLAND. DRAl5iilAvANVALKEiTBURC/S'' BUITEHLASS. FKUILLETON, vooi AUTOS MOTORS NIJVERHEID DE OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DEEP. f 1 .F.E.U WARDEN door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 61) Vervolg. „Ik kan haar toch in elk geval zeggen, wat ik van haar denk", mompelde Amelia. „Ze zou het je betaald kunnen zetten", waagde George Henry op te merken. ,,-Ik kan me niet voorstellen, waarom jullie een dergelijk wezen in betrekking nemen", zei Amelia minachtend. „Ze is aan het tooneel geweest, is het niet? Ha rold kon dit tenminste niet ontkennen." „We zijn volkomen tevreden over haar gedrag", gaf Stephen ten antwoord. ,,Wat ze vroeger geweest is, gaat ons niets aan." ,,En dat is alles, wat ik er mee bereikt heb door jullie te komen bezoeken," mopperde Amelia, terwijl ze opstond. „Het geeft totaal niets, of jullie Harold zoogenaamd onder handen nemen. Jullie zijn nog even stijfhoofdig als vroeger. Goedenmiddag George Henry bracht haar naar de wachtende auto. Toen hij terugkwam, zat Harold al in zijn privekantoor. „Ik zag mijn moeder naar binnen gaan", verklaarde hij, ,,daarom dacht ik dat het maar het beste was meteen hierheen te komen. Ik wilde graag even als man tegenover man met u praten. Ik zal het niet dulden, dat mijn moeder nog eens hier komt om Peggy Robinson af te snau- wen. Ik heb het plan met haar te trou- wen, en niemand kan me hiervan af krij- gen. Ik zal misscbien nog een poosje moeten wachten, maar dat komt er niet op aan. Een man heeft een vrouw in het leven noodig om hem op den rechten weg te houden, Je krijat betrekkelijk gauw genoeg van boemelen. Ik heb al meer dan voldoende meegemaakt „Hoe oud ben je?" vroeg Stephen be- ,,Drie en twintig antwoordde Harold. ,,Dat wil zeggen in jaren, maar ik ken het leven van het begin tot het eind". ,,En het jonge meisje in kwestie?" vroeg George Henry, doch hij keek zijn neef niet aan". „Dat is in orde", verklaarde hij vol ver- trouwen. „Ik heb haar nog niet te veel hoop durven geven, voor het geval mijn moeder en u zich zouden verzetten ,,Je zult begrijpen gaf Stephen te ken- nen, ,,dat het heel moeilijk voor ons is je heelemaal au serieux te nemen. Drie en twintig jaar is nog heel jong om te trou- wen, Harold". „Dat is mogelijk", gaf Harold stug toe. ,,In elk geval vrees ik, dat ik niet van mijn voornemen zal zijn af te brengen". ,,En als het nu geheel en al tegen de wenschen van je moeder is?" „U weet heel goed, dat u zelf ook nooit met haar hebt kunnen opschieten en zeer zeker niet meer toen ze aan Christian Science ging doen". ,,Het feit blijft niettemin bestaan", hield Stephen vol, ,,dat ze je moeder is en recht heeft op een zeker respect van jouw zijde". „Dat is volkomen juist, maar ze zal niets moeten durven beweren tegen het meisje, dat ik ga trouwen". „Ga nu heen", verzocht George Henry hem. ,,Je oom en ik will en er eens over nadenken en zullen je ons besluit laten weten". HOOFDSTUK XXXI. Toen de gebroeders ongeveer twee weken later na een lange autorit voor een groot hotel stilhielden, keken ze vol be- langstelling om zich heen. Voor hen strekte de blauwe zee zich uit, en aan de achterzijde van het hotel bevonden zich groote golfvelden. Heeft u kamers besproken, heeren? kwam een in livrei gestoken portier hun vragen, terwijl hij hen eenigszins onder- zoekend opnam. ,,Nog niet", antwoordde Stephen. ,,We zitten tamelijk vol' ging de man voort. ..Uitstekend" verklaarde Stephen. „Wij houden van een drukke omgeving Eenige deftig uitziende heeren in golf kostuum keken bij dit gesprek van hur couranten op. Een groote, slanke mai met zwart haar kwam naar hen toe. ,,We zoeken kamers" verklaarde Stephen. De jonge man nam hen met een mede- lijdenden glimlach op. ,,We zijn geheel bezet", antwoordde hij. ,,We nemen geen toeristen op". .Uitstekend" gaf Stephen te kennen. „We hebben het land aan hotels, waar iederen dag andere menschen komen en gaan. Wij wenschen voor een maand appartementen te huren. Wellicht kunnen we niet eens zoo lang blijven, maar in elk geval zullen wij, indien gewenscht, voor- uit betalen". De jonge man, die den prachtigen Rolls-Royce wagen intusschen ontdekt had, veranderde eenigszins van houding. „Hoeveel vertrekken zou u wenschen?" vroeg hij. „Twee groote slaapkamers, welke op zee uitzien", zei Stephen. „Als het mo gelijk is met twee of anders met een bad- kamer, een zitkamer en slaapgelegenheid voor een bediende en een chauffeur „Als u me even volgen wilt, zal ik u laten zien, wat ik u nog kan aanbieden". zei de jonge man buigend. ,,Bedompt", verklaarde Stephen na de vertrekken in oogenschouw genomen te hebben. ,,Wij zouden graag betere kamers wil len zien. Mijn broer en ik houden van ruimte en frissche lucht", legde George Henry uit. .Verder hebben wij deze appartemen- en nog vrij", kondigde toen de jonge nan aan. „Dit zijn de mooiste uit he heele huis". ,,En de condities?" vroeg Stephen, na de kamers tot zijn genoegen te hebben 'bevonden. Toen de man een zeker bedrag genoemd had, greep Stephen den arm van zijn broer en merkte op: ,,Dit is het beste, wat we tot nu toe ge- zien hebben. Wij heben uit drie hotels moeten vertrekken, omdat ze te goedkoop waren. Ik geloof, dat wij de rest van onze vacantie gerust hier door kunnen brengen". „Er zullen nog extra onkosten bij- komen", zei George Henry hoopvol. Een uur later liepen ze in de richting van de golfvelden. Het clubgebouw was heel klein, doch omgeven door een ver- rukkelijk grasveld, en het geheel zag er keurig en onderhouden uit. De secretaris, welke hun gemakkelijke stoelen aanbood, verwelkomde de vreemdelingen hartelijk, doch niettemin op een eenigszins gereser- j veerde wijze. Willen de heeren golf spelen?" vroeg hij. ,,Heel graag", antwoordde Stephen. ,,Zijn uw condities per week of per maand?" De secretaris gaf een prijs op, welke niet buitensporig hoog was. „Wij zullen twee kaarten voor een maand nemen kondigde Stephen aan. „U kunt iederen morgen na elven be- ginnen zei hij, ,,en s middags na drie uur, wanneer u met een der leden speelt „Ik vindt het beter dat mijn broer en ik dan maar onmiddellijk zelf lid worden zei Stephen. (Wordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRUS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meet 0,20. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitg DIT BI.AI) VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. DIEN STPLICHT. Vrijstelling vvegens kostwinnerschap, ultstel van eerste oefenjng, enz. a an den ingescbrevene voor den dienst- plicht, die tot gewoon dienstplichtige bestemd is, zal vermoedelijk omstreeks einde Septem ber kennis worden gegeven omtrent bet korps, het korpsonderdeel, enz. of den dienst, waar- aan bij is toegewezen, alsmede omtrent bet trjdvak waarin bij zal worden ingelijfd. Vrijstelling wegens kostwinnerschap, enz. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in wer kelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ont- breken. Onder deze personen worden uit- sluitend begrepen: a. de echtgenoote van den ingescbrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; d. aijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de inge scbrevene ingevolge recbterlijk vonnis moet voorzien. Geldt bet iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken, haar niet te verleenen. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaar- beid wordt verleend aan hen, door wiens ver blijf in werkelijken dienst voor eerste oefening onoverkomelijke bezwaren zouden ontstaan voor de instandbouding der middelen van bestaan van personen, als hierboven onder ae bedoeld. De vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt aanvankeLijik voor een jaar verleend. Blijkt ook bij de daaraa te nemen beslissing nog grond voor vrijstelling aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Door of vanwege den ingescbrevene, die vrijstelling verlangt om een van de genoemde redenen, moet bij den burgemeester aanvraag worden gedaan bij voorkeur mondeling tot het opmaken van een staat van inlich- tingen. Deze staat vermeldt de omstandig- heden, die voor de beoordeeling van het recht op vrijstelling van belang kunnen zijn, en wordt door den burgemeester gezonden! aan den minister van defensie, die op de aanvraag beslist. De aanvraag moet geschieden omstreeks drie maanden v66r het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden ingeljjfd. Ten aan- zien van ben, wier inlijving moet plaats hebben binnen drie maanden na ontvangst van de kennisgeving betreffende den tijd van opkomst, moet de aanvraag geschieden bin nen 14 dagen na ontvangst van die kennis geving. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst na den bier aangegeven tijd, dan moet de aanvraag geschieden binnen 14 dagen nadat de reden van vrijstelling is ontstaan. Ten aanzien van hen, die tijdelijk is vrijge- steld en opnieuw vrijstelling verlangt, moet de aanvraag daartoe geschieden binnen den door den minister te bepalen tijd. Zij, die kostwinner zijn en niet binnen den daarvoor gestelden termijn vrijstelling vragen, loopen kans na opkomst in werkelijken dienst geen vrijstelling meer te kunnen verkrijgen. Tevens wordt dan ter zake van hun verblijf in werkelijken dienst geen kostwinn,ers- vergoeding toegekend. Uitstel van eerste oefening. Wie uitstel van eerste oefening wenscht aan te vragen, moet dit in het algemeen doen omstreeks drie maanden vo6r het tijdstip, waarop hij deze oefening zou moeten aan- vangen. Bij de aanvraag die aan den minister van defensie moet worden gericbt, maar door tusschenkomst van den burge meester kan worden opgezonden ibehoort, zoo mogelijk, een stuk te worden overgelegd, waarin de reden wordt gestaafd, welke voor het uitstel wordt aangevoerd. Ter Neuzen, 3 September 1931. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat een kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of aithans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn bui ten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waar in hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd izijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge- meentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden v6or 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschnften zijn van 15 September tot en met 31 Decem ber ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrjjgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift I als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secre- tarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door deze aangewezen amb tenaar. De mededeeling kan geschieden zoo- dra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaat- stelling. Hij geeft daarbrj op naam en voomamen, dagteekening en plaats van gaboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge- machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee- kend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre- tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee- kend. Indien de aanneming niet reeds gelijlt- tijdig met de aanwijzing heeft plaats gevon- den, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aan wijzing kennis aan den gemachtigde met op- roeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aaniwijzen. Als gemachtigde mogeni slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd l]n tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aan gewezen v66r de vaststelling van de kiezers lijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan Sen aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Ter Neuzen, 7 September 1931. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HET PETITIONNEMENT VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. Het Stockholmsch dagblad ,,Svenska Mor- genbladet", dat een der organen van de Zweedsche regeering is, in het bijzonder van den minister-president, heeft een uitvoerig artikel gewijd aan het petitionnement voor intemationale ontwapening van de Nederl. Dagbladpers. Het petitionnement wordt een schitterend succes genoemd en het blad dringt er op aan, dat Zweden het Nederlandsche voorbeeld zal volgen. Het artikel vangt al dus aan: „Over de geheele wereld is een reusachtige mobilisatie van vredesvrienden in gang voor de ontwapeningsconferentie, die te Geneve gehouden zal worden. Resoluties worden aangenomen, handteekeningen wor den verzameld. Op vele plaatsen werden mooie resultaten bereikt, maar zeker heel men nergens een zoo sterken bijval weten ie verwekken als in Holland. Hoe ongelooflijk het ook moge klinken, men heeft daar n.l. in enkele weken tijds niet minder dan 2.400.000 handteekeningen bijeengebracht." De schrijver wijst er verder op, dat in Nederland een zeer sterke partij-verdeeld- heid bestaat, zoodat men het als vrijwel on- mogelijk zou beschouwen al deze groepen in een gemeenschappelijke actie te vereenigen. Toch is dit ten opzichte van intemationale ontwapening gelukt. Het blad geeft een uit- voerige uiteenzetting van de wijze, waarop de Nederlandsche campagne gevoerd is. Het wijst er op, dat bekende persoonlijkheden uit politieke, financieele en wetenschappelijke kringen tot teekenen hebben aangespoord en dat ook van den kansel warme aanbevelin- gen tot het publiek werden gericht. Verder wordt medegedeeld, dat de Nederl. Dagbladpers zich met de pers-organisaties in andere landen in verbinding heeft gesteld om tot dergelijke actie aan te sporen. Het artikel eindigt met de mededeeling, dat de Zweedsche vereeniging van directeuren alle gewenschte bescheiden uit Nederland zal ont- vangen en concludeert: „Daarna moet de zaak ook hier aangevat en volbracht worden". UITVOERING TARWEWET. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van den 7en September het maalpercentage van 20 wordt verhoogd tot 22% DE EEKEWACHT BIJ DE OPENING DER STATEN GENERAAL. Naar Aneta vemeemt zal dit jaar voor het eerst bij de opening der Staten Generaal de eerewacht bij de Ridderzaal betrokken wor den door de Koloniale Reserve. Het detache- ment zal bestaan uit ongeveer 100 man en het vaandel alsmede het eigen muziekkorps. Op vragen van het Tweede Kamerlid Dr. Van der Waerden betreffende de al of niet wenschelijkheid van een overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk of Willem- stad, heeft de minister van Waterstaat o.a. geantwoord Aanvankelijk is de Minister geneigd om aan de overbrugging over het Hollandsch Diep (met die over de Oude Maas) eenigen voor- rang te geven boven die over de Merwede bij Gorinchem. Omtrent de geschikste plaats eener over brugging van het Hollandsch Diep is het technisch onderzoek nog niet voltooid. Een overbrugging nabij Moerdijk schijnt de voor keur te verdienen boven die te Willemstad, vooreerst met het oog op de toch reeds noo- dige wegenverbetering van Rotterdam naar Dordrecht en naar het Oosten en voorts om- dat een brug te Willemstad bijna tweemaal zoo lang zou zijn als een brug te Moerdijk en de kosten dus evenredig hooger worden. Bo- vendien zou een brug te Willemstad den bouw van de nieuwe brug over de Oude Maas ten Oosten van Barendrecht noodig maken. Bij het onderzoek naar de geschikste plaats wordt tevens nagegaan, welke functie de be- staande spoorwegbrug kan blijven vervullen. (Ingez. Med.) FOURNTTURES GENERATES Borluutstraat 8, GENT. Tel. 12415. (Nabij 't Stadhuis) (Ingez. Med.) HET NATION ALE MINISTERIE IN ENGELAND. De Engelscbe minister van Kolonien, J. H. Thomas, heeft in een rede te Derby gezegd, dat de financieele politick van de regeering binnen enkele dagen aan het Lagerhuis zal worden medegedeeld. Er komen drastische be- zuinigingen. De opofferingen, die geeischt worden, zullen zwaar zijn. Maar als de voor stellen bekend zijn, zal het volk niet alleen moeten erkennen, dat de regeering er op uit is, den last eerlijk te verdeelen, maar tevens zien, dat de bezuinigingen dezelfde zijn als die welke de meerderheid van het afgetreden ministerie van overwegend belang achtte. De crisis kan overwonnen worden door de we reld te overtuigen, dat Engeland in staat en voornemens is zijn verplichtingen ten voile na te komen. De regeering moet een politiek volgen, welke nooit meer eenigen twijfel kan doen rijzen aan Engelands financieele stabi- liteit. Men zal mij verwijten, zei Thomas, dat ik toegestemd heb in de verlaging van de werkloosheidsuitkeering met 10 pet. Hierop antwoordt de minister dat hij ten voile op- komt voor een politiek, welke de werkloozen heeft behoed voor een verlaging niet van maar 10 pet., maar van misschien wel 50 pet. De minister wenschte zjjn kiezers en het heele spoorwegpersoneel te verzekeren, dat hij geen beginsel had opgeofferd, maar alleen aan het voorschrift van zijn geweten had ge- hoorzaamd. Hij hoopte, dat zijn levenslange connectie met het spoorwegpersoneel slechts tijdelijk geschokt zou blijven. DE WERELDGOUDVOORRAAD. Officieel wordt medegedeeld dat op het oogenblik voor 4988 milliard dollar goud of 45 pet. van den geheelen voorraad goud ter wereld in Amerika is. Hiervan wordt onge veer 2 milliard dollar als gevlucht goud be schouwd. Er wordt aan toegevoegd, dat deze stand van zaken niet de schuld van Amerika is. De autoriteiten te Washington houden zich op het oogenblik bezig met het goudvraag- stuk. F.F.N MOOIE SCHENKING. Sir William Morris heeft 23000 pond ster ling geschonken aan de British Empire Can cer Campaign voor de stichting van een leer- stoel en laboratorium voor radiologie aan het Mount Vernon Hospital. Verleden jaar gaf Sir William 47000 jmnd voor een orthopaedisch hospitaal te Heading- ton bij Oxford. In de laaste jaren heeft Sir William reeds over het half millioen pond sterling voor medische doeleinden gegeven. DDE MONNIKEN VAN DEN ST. BERNARD. De verbetering van de verkeersmiddelen heeft aan de monniken van den St. Bernard de eigenlijke reden van hun bestaan ontroofd. De hulpvaardigheid van de monniken en van hun beroemde honden is feitelijk zelden meer noodig. De 12 monniken, die steeds op den 2473 M. hoogen pas leven, willen daarom, ge- lijk de Bayerische Kurier mededeelt, hun klooster verlaten en naar Tibet trekken, om daar op 6en der hooge passen van den Hima laya een nieuw klooster te stichten met de oude taak, om reizigers te ontvangen en hun, die in ijs en sneeuw verongelukten, hulp te verleenen. Ook de beroemde honden gaan mee. Reeds zijn twee monniken van een voor- bereidende reis teruggekeerd. Het bouwen van het klooster in Tibet zal in 1932 een aan- vang nemen. Het klooster op den St. Bernard werd in het jaar 962 gesticht. GEEN UITBETALING VOOR INBESLAG GENOMEN DUITSCHE EIGENDOMMEN. Naar uit Washington gemeld wordt kun nen momenteel drie millioen dollar worden uitbetaald voor inbeslag genomen Duitsche eigendommen. Onderstaatssecretaris Castle, verklaarde echter, dat de uitbetaling niet mo gelijk is, daar Frankrijk zich er nog steed3 tegen verzet, ondanks de jongste onderhande- lingen van den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Edge. Overigens ligt er voorts nog negen millioen dollar voor uitbetaling be- schikbaar. DUOE EN VATIC AAN. Donderdag is reeds schrijft de N. R. Crt. vermeld, dat de Italiaansche regeering en het Vaticaan het geschil over de Azione Cattolica hebben bijgelegd. Wat een oplos- sing heet, kan echter in werkelijkheid wel- eens weinig anders dan een wapenstilstand blijken. Men herinnert zich de begrijpelijke verbittering, waarmede de Paus zich heeft geuit toen indertijd de Azione Cattolica niet alleen verboden werd, maar hier en daar tegen hare leiders en leden zelfs zeer hard- handig werd opgetreden. Al was van het be gin af duidelijk, dat beide partijen, die elkaar zoo mdeilijk konden missen, op de een of an dere manier tot een vergelijk moesten komen, toch had het conflict alien schijn van een principieele tegenstelling, die door de betrok- kenen met groote hardnekkigheid zou wor den uitgevochten. Het gesloten accoord is zeer bevredigend en tevens zeer kenschetsend tegelijk voor het heerschende stelsel in Italie. Het legt de Aziona aan uiterst stevige en nauwsluitende banden en laat haar zoo weinig levensvrijheid als in geen ander land voor een vereeniging denkbaar zou zijn, als wij Sowjet-Rusland buiten beschouwing laten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1