De scholen zijn weer begonnen, Van den Haag ende Hagenaars GEMEEN.TERAAD VAN ZAAMSLAG. jper ongeluk de krik weggeduwd of is deze weggegleden, ten gevolge waarvan de auto met bet voile gewicht op den man terecbt- kwam. Er was memand in de garage aan- wezig, zoodat er geen bulp kon worden ge- boden. Hoogstwaarschijnlijk beeft de ongeluk- kige eenige uren in dien toestand gelegen. Toen men hem des morgens te ongeveer zes .uur vond, bleek hij reeds te zijn overleden. M. was 35 jaar oud, gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. ONTPLOFFING. Woensdagochtend beeft er in een chemi- scbe fabriek te Bezons (departement Seine- en-Oise) een ernstige ontploffing plaats ge- had, waardoor de geheele fabriek vemield werd. Een groot deel der arbeiders werd on- ,der de instortende muren bedolven. Een in de nabijheid gelegen liftenfabriek rwerd door de ontploffing zwaar besclmdigd. Op bet terrein van bet ongeval zijn verschei- dene brandweerwagens uit Parijs aanwezig. Bij de exploisie zijn drie menschen om bet leven gekomen en 14 zwaar gewond. Binnen een omtrek van 100 M. zijn alle muren inge- stort. De licbamen van twee gedoode vrou- wen werden 20 M. ver we|geslingerd. De toe- stand van drie der zwiaar gewonden is hope- loos. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat 'e oorzaak een nitro-cellulose-ontploffing is. De materieele schade is zeer groot. WOLQBREUK TE DIN ANT. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt, dat Zondagavond te Dinant en omlig- gende plaatsen door een ecbte wolkbreuk ge- teisterd is. Een ware moddervloed stroomde met geraas van de boogten. Op den weg van Anseremme, die 25 c.M. onder water staat, moest het verkeer tijdelijk stopgezet worden. In sommige huizen bereikte bet water 1.50 meter. Een ontmoeting. Wind en regen. By „Oome-Jan". lets over hooge politiek. Ontwapende stryder. Ik moest te Scbeveningen zijn een paar Jagen geleden. Voor den tocbt op laat mid- dag-uur was een zekere mate van moed, van ..Ausdauer" noodig. De wind gierde rond, liet de zeegolven op- spatten tegen de Pier. De regen striemde. De cafd's langs den boulevard zagen er treu- rig en troosteloos verlaten uit. Het Kurhaus- concert verliest niet gauw zijn magnetische kracbt. Men blijft er nog heen trekken. Ge- lukkig in zeker opzicht!Een deel van de concert-lievenden is ongetwijfeld vervuld van .«chte, mooie liefde voor de toonkunst. Een ander deel behoort tot de welbekende soort der menschen, die concertwaarts tijgen „om te zien en gezien te worden"Om te too- nen, dat zij zicb de luxe nog kunnen veroor- loven. Wat doet enlaat men thans niet in dit Haagje om malgre crisis en misdre, nog den vaak-genoemden scbijn op te hou- deniIndien zekere gemeentelijke instel- ling, ook wel oome-Jan genaamd, officieel den titel van Bank van Leening voerend, wilde ,,klappen", tot welke ontstellende Haag- scbe aatbulldnigen zou men dan geraken. De Haagsche „Oome Jan" van nu is voorzichtig geworden. Vroeger raakte men er velerlei voorwerpen grif kwijt, waarvan nu met niet zelden hinderlijlke nieuwsgierigheid naar de juiste berkomst en bewijs van recbtmatig bezit wordt ge'informeerd. Door ,,schae en .scbande" is men daar tot die omzichtigheid geraakt. Speciaal wat fietsen betreft is bet een sommetje op zulk onderpand voorschieten lang niet „coulant" meer. Ik heb wel gehoord van ,,gemaskerde" minimum-lrjders en -lijdsters, die in de nabyV heid der Bank van Leening stonden te spie- den, wacbtend te loeren, te kijken of er niet een moment aanbrak, waarop zij den keuren- den beamlbte konden naderen zander „in de file te staan" der menschen ,die aan dat lom- merdgedoe gewend zijn. Van de luidjes, die .daar geregeld komen brengen: naaimacbines, kleedingstukken, stofzuigers en zoo meer. Wat laatstgenoemde objecten van beleening betreft, is „Oome-Jan" tegenwoordig buiten- gewoon voorzichtig. Ondanks de plechtigste eeden, ondanks heete tranen zendt bij tal van menschen ongetroost weg. Dan eindelijk komt zoo'n Haagsch dametje, doodsbleek van emotie sidderend van scbaamte, met alleruiterste inspanning baar verdriet bedwingend, naar de toonbank. Bij zoo'n lommerd-loket. Legt er iets neer, dat uit papier gewikfceld werd. lets blinkends of scbitterends. Een „preciosum". Ook wel: wat zij daarvoor boudt. De beambte neemt't ter band. Gaat even weg. Komt terug. Fluistert iets. Begrijpt de situatie. De Bank kan heuscb niet meer dan een luttel bedrag Arm, teleurgesteld mevrouwtje bergt bet .„preoiosnm" baastiglijk weg. Vecht nog altijd met de tranen, die haar keel verkroppen. Spoedt zicb been. Te trotsch om zoo'n ellendigen rijksdaalder op te strijken. En ook wel komt 't voor, dat de beambte iets vraagt Het gefluister duurt voort. Dametje kan baast geen woorden vinden. Om te verzekeren, dat betgeen zij daar ter leening presenteerde, toch wis-en-waarach- tig ,„Tjb!" zegt de loket-man, „ik geloof het graag, dame. Maar ziet u wujj hebben tegenwoordig onze instructien En nogmaals spoedt zicb eene ongetrooste en troostelooze van Oome-Jan's buis weg. Zeer-treffende en droeve tafereelen kan men in die sfeer thans aanschouwen. Ook zijn er wel menschen, die er met oogen bin- nentreden, waarin de angst beeftZij heb ben reden-te-over om informatie naar de herkomst te schuwen. Zij spieden rond, wetend, dat zicb daar in 't gebouw mannetjes bebben geposteerd van de „geheime poiitie". Zoodra wat uitvoerig naar de berkomst van aangetooden voorwerpen ge'informeerd wordt, haasten zij zich weg. Voortgejaagd door de gedachte, dat er lemand komen zal, die een band op bun schouder legt en ben uitnoodigd, even mee te gaan naar het politie-bureau. Ik liep dan in de Scheveningsche buurt op een Augustus-middag van hondeweer. Een mannetje in gummi-jas kwam naast my loopen. „Hoe maakt u 'tvroeg by. Tot mijn verbazing. Want ik kende hem niet. ,,Nou-ja!", zei de nieuwe vriend, „ik ken u wfel!... Hebt u lust een prettig avondje te passeeren De brave man vergiste zicb nu zeer blijk- baar. tasch en boeken zijn in orde. Maar verzacht en geneest alle wondjes, die U Hy stopte me een kaartje in de band. ,,Pieikfyn, wat ik u zeg!" sprak de onibekende nog, ,,'t zal u meevallen!... Zegt u tegen den portier maar: Consigne! Compliment van meneerDan laat-ie u direct binnen!" Ik verbaastte mijn stap. De kameraad mr. Inconnu verdween. Op bet kaartje stond gedrukt bet adres van een pension, gelegen in een der straten van de ,,Belgische wiijik" van Scbeveningen. Het avontuur schoot mij te-binnen toen iik las van den politioneelen inval niet zonder suoces gedaan in ook-zoo'n pension te Am sterdam. Zulke clandestiene drink- en speel-gelegen- heden zijn er bier in grooten getale. En 't is te wenschen, dat de hofstedelijke Herxnandad daar eens baar attentie op ricbt. Er wordt gegokt, grof gespeeld. Men heeft er maling aan crisis en misfire. Waar halen de heeren en dames, habitues dazer inrichtingen, de duiten vandaan om er vele nachtelijike uren te passeeren op bun manier Het onderzoek naar die vraag zou misschien tot ontbullingen kunnen leaden over de „faits et gestes" van hotel- en cafdratten, van winkel-dieveggen en aanverwante avonturiers, waarvan 't bier wemelt. Eind Augustus is in zicbt met bedorven seizoen. Met climax van ellende in zaken. De laatste hoop op iets van wat de geleden verliezen kan goedmaken is vervlogen. Nog nooit durf ik zeggen, is een Scheveningsch zomer-seizoen zoowel voor de groote als voor de kleimere ondememers op zulk een „strop" uitgeloopen als dat, hetwelk nu reeds feitelijk ten-einde is geloopen. 't Schijnt waar te zijn, dat minister De Geer heeft willen aansturen op een nieuwe besnoeiing van de salarissen der Rijksambte- naren. En dat Z.Exc. van Financien met dat plan in den Raad der Kroon geen succes heeft gehad. Niet zonder reden ducbtte de Regeering van zulk een maatregel een storm van veront- waardiging, van protesten, dewelke zicb in 1930 zou openbaren door een geweldige neder- laag van Rechts. Minister Ruys de Beeren- brouck moge geen Tborbecke of Kuyper zijn, daarover bestaat gaandeweg wel een ,,com- mimis opinio", ook in de Katholieke sfeer, onze premier heeft wdl een raken krjk op de realiteit der dingen. Hij weet z'n menschen te kiezen en de beteekenis der situatie van het moment te begrijpen. In de Katholieke sfeer is nu geweldige rumor in casa". Het afwijzend advies van den Hoogen Raad van Arbeid t.o. van Minis ter Verschuur's ontwerp-Bedrijfsraden beeft de beteekenis van een geweldig-gevaarlijken ,,knuppel, in bet hoenderhok geworpen". Op Dr. Nolens den genialen diplomaat en eerlijken denker valt belaas niet meer te rekenen. Dat beteekent, zeker in de buidige om- standigheden, een verscbrikkelyk verlies voor de Katbolieke partij in Nederiand. Zoo ooit, dan bad zij thans behoefte aan den steim, de voorlichting van dozen grooten staatsman. Wat er nu gebeuren zal, is vooralsnog een raadsel. Ieder, ook buiten de sfeer van de Katbolieke Staatspartij, moet toegeven, dat men niemand weet, gescbikt om Mgr. Nolens' plaats in te nemen. Plotseling, terwijl men hem op voile intellectueele en pbysieke kracht meende, is hij neergeveld door een ongeneeslijike ziekte. De verwarrimg in de gelederen van zijn partij is nu zeer groot. De leader, die gedu- rende zoovele jaren met vaste, kradhtige hand de leidsels voerde, is niet meer. Het parle- mentaire zittingsjaar dat op Dinsdag 15 Sep tember a.s. door Hare Majesteit wordt ge- opend, dreigt niet slecbts een zeer druk, maar 66k, een zeer woelig Binnenhof-tijdperk te worden. EIBER. Vergadering van Dinsdag 1 September 1931, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de beer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de beeren A. de Feijter, S. van Hoeve, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, D. G. Koopman, S. Buijze, C. Maas en K. Hamelink, benevens de Secre- taris J. Stolk. De VOORZITTER opent de vergadering, door bet uitspreken van bet gebedsformulier. Hij stelt aan de orde: 1. Beeediging benoemde raadsleden. De VOORZITTER verzoekt de leden de door de wet vereischte eeden af te leggen, waar- aan zy voldoen. Vervolgens geeft de VOORZITTER te ken- nen, dat bet hem een voorrecht is de leden voor de eerste maal in deze nieuwe zittings- periode bet welkom toe te roepen. Hij aobt het een groote gave, dat men bier samen kan verscbijnen en hoopt, dat God alien gedurende de aangevangen zittingsperiode zal sparen en de leden kracbt geven om in dit tijdperk bun arbeid in het belang der gemeente voort te zetten of aan te vangen, en dat men deze ook samen zal mogen beeindigen. Het is een zware taak, die de raadsleden op zich nemen, betgeen wel daaruit reeds blijkt, dat het afleggen van twee eeden is voorgeschreven alvorens zij zitting kunnen nemen. En zeker is die taak moeilyk in een tijd als waarin we nu leven. Indien men be- schikken kan over een gevulden buidel is bet niet moeilijk, maar nu de inkomsten van bijna alle ingezetenen zijn verminderd of dreigen geheel stil te vallen, is bet zeer zorgvol. We leven in een tijd van malaise voor den land- bouw en aangezien de gemeente Zaamslag bijna geheel van den landbouw bestaan moet, zijn de bestaansbronnen sterk gedaald. Waren de inkomsten van werknemers, door bet dalen der loonen reeds met een derde gedaald, het is te voorzien dat bet inkomen van vele land- bouwers nihil zal zijn. Het zal daarom zeer moeilyk zijn de na de thans aan te bieden begrooting nog op te maken nieuwe begroo- ting kloppend te krijgen. Met veel overleg en moeite is bet met de thans opgemaakte be grooting nog gelukt, dit voor elkaar te krij gen. De toestand zal steeds moeilijker wor den. De het vorig jaar reeds lage prijzen der landlboufwprodueten beeft men niet kunnen bandbaven. Spreker uit de hoop, dat we spoedig een anderen tijd zullen mogen beleven. Er komt ecbter nog geen enkel lichtpunt aan den hori- ebt gij voor PUROL gezorgd PUROL kinderen in, van en naar school opdoen. (Ingez. Med.) zon en de grootste eoonomisten kunnen nog geen teeken van verandering bespeuren of mlddelen tot verbetering aanwiijzen. Gods Christenen echter blijven gelooven en bopen, dat God, die alles regeert, ook in den tegen- woordigen ongunstigen economiscben toestand een wending ten goede zal kunnen geven. Hij hoopt, dat al de leden zij aan zij zullen staan voor de belangen der gemeente en aan bet eind van bet nu aangevangen tydperk zal kunnen worden gezegd, dat bun regeering boven alien lof verheven is, dat dat bestuur moge strekken tot beil van de geheele ge meente, maar bovenal voor de eere Gods, dat de vergaderingen van den gemeenteraad zicb zullen blijven kenmerken door een aange- namen toon en Gods zegen in ruime mate op het te verricbten werk zal rusten. De heer DE FEIJTER veronderstelt, dat bij, als oudste lid in zittingstijd, wederom de tolk zal zijn zoowel van de leden die bom man- daat zagen vemieuwd als van ben die hier voor bet eerst komen, wanneer bij den voor zitter in de eerste plaats dank zegt voor de gesproken woorden, en wanneer bij dezen voorts toewenscht, dat hem zoowel als burge- meester, als in zijln kwaliteit van voorzitter van deze vergadering, de noodige gezondheid en kracbt, benevens den lust zal worden ge- schonken voor het uitvoeren van zyn amtot en bet leiden der vergaderingen. Hij hoopt, dat alles zal mogen gaan zooals dit tot hiertoe gebruikelyk was, en de discussies, ook by mogelijk verscbil van meening, van vriend- scbappelij'ken aard zullen blijven, en dat de samenwerking tusschen voorzitter en ge meenteraad zal mogen strekken tot bloei en verheffing van de gemeente. Hij hoopt ook, dat men, waar de economische toestand in- derdaad zoo ongunstig is, op elkaar zal mogen rekenen, dat de zaken niet eenzydig zullen worden behandeld, doch alles zal gericht zijn op bet algemeen belang der gemeente. 2. Benoemen Wethouders. De VOORZITTER noodigt den raad uit tot het benoemen van 2 wethouders en verzoekt de beeren Bakker en Buyze met hem bet stembureau te vormen. Voor de eerste vacature wordt berkozen de beer A. de Feijiter met 9 stemmen; de beer D. Dees verkrijgt 1 stem; 1 briefje is bianco. Voor de tweede vacature wordt berkozen de heer S. van Hoeve, met 7 stemmen; de heer Bakker verkrijgt 1 stem en 3 briefjes zyn bianco. De berkozen beeren verklaren onder dank- betuiging aan ben die bun stem op hen uit- bracbten, voor het vertrouwen, de benoeming te aanvaarden. S. Vaststellen notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 24 Juni U. vast te stellen zooals deze in druk zijn ver- schenen. De heer D. DEES verklaart met de notulen niet te kunnen accoord gaan, speciaal voor wat betreft bet vermelde betreffende de be- bandeling van punt 15 der agenda: bet An- dijksche pad, no. 39 van den ligger. Door spreker is voorlezing gevraagd van het desbetreffende bezwaarschrift alsmede van de namen dergenen die dat bebben ge- teekend. Daaraan is door den Secretaris op verzoek van den Voorzitter voldaan, maar de inhoud is niet in de notulen opgenomen. Hij stelt er prijs op, dat dit alsnog geschiedt. Voorts is aver dit onderwerp het woord ge- voerd door de beeren De Feijter en Haak welke meenden, dat bet onibillyk zou zijn deze voetpaden af te voeren, en andere te laten liggen. Daarop is door spreker bet woord ge vraagd, en gezegd: ,,In verband met betgeen wethouder De Feijter en de heer Haak hier- over naar voren hebben gebraoht, wil ik er even ap wijzen, dat de raad enkele jaren ge leden toch ook het voetpad Dekker e.a. van den ligger afvoerde, terwijl andere voetpaden bleven liggen, waaruit ik de conclusie trek, dat de raad destijds toch ook afvoerde het- geen kon worden gemist, maar niet afvoerde wat bij meende te moeten behouden". Ook dit is niet in de notulen vermeld en spreker hecht daaraan wel beteekenis. Dan staat ten slotte vermeld, dat aver dit onderwerp gestemd werd over „het voorstel van Burgemeester en Wethouders", terwijl dat moet zyn „de meerderheid van Burge meester en Wethouders", terwijl staat ver meld, dat het besluit betreffende no. 38 is genomen met 8 tegen 3 stemmen, dat betref fende no. 39 met 7 tegen 3 stemmen en 1 onthouding, betgeen resp. moet zijn met 7 tegen 3 en met 6 tegen 3 stemmen en 1 ont houding, aangezien 66n lid van den raad toen niet tegenwoordig was. De VOORZITTER heeft geen bezwaar dat deze wijzigingen worden aangebracht en de voorgelezen adressen alsnog in de notulen worden opgenomen. Het adres van Jac. Verhelst, Pieter de Feij ter, C. Zegers, J. F. de Jonge Jz., J. Hamelink, J. Florussen, D. Heijnsdijk, F. Buijze, J. Die- leman, J. Zegers en Pieter Witte, luidt als volgt: „Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen, ondergeteekenden, alien belangbebbenden bij en gebruikers van het Kamperschen pad; Uit de courant gelezen hebbende, dat de raad op voorstel van uw college in principe besloot tot afvoering van dit pad van den lig ger der Wegen en Voetpaden; geven te kennen, dat zij veelvuldig gebruik maken van gemeld pad en zeer noode zouden zien dat dit pad van den ligger wordt afge- voerd; verzoeken uw college beleefd gemeld pad niet van den ligger af te voeren". Het adres van Jan de Mul Az., P. de Zeeuw, Jac. Balkenende, A. de Putter Az., Jan de Putter Az., J. de Putter, C. de Kok, Jac. de Zeeuw, Wed. A. Zegers, M. J. van Doom en Abr. Dekker, luidt als volgt: „Geven met verschuLdigden eerbied te ken nen: De ondergeteekenden, alien gebruikers van bet Andijksche kerkpad, nummer 39, van den ligger der wegen en voetpaden van de ge meente Zaamslag; dat het gebruik van dit pad ben nagenoeg onmogelijk gemaakt wordt, doordat bet in on- begaanbaren toestand verkeert; dat zij er in hooge mate prijs op stellen om van dit pad gebruik te blijven maken; dat zij protesteeren tegen de pogingen die worden aangewend om dit pad van den ligger van wegen en voetpaden der gemeente Zaam slag af te voeren; weshalve requestranten zicb wenden tot Uw edelachtbaren met bet verzoek om te wil len bevorderen, dat bet bovengenoemde pad in begaanbaren toestand wordt onderhouden en te willen medewerken dat dit pad wordt gehandhaafd op den ligger der wegen en voei paden." De beer KOOPMAN merkt naar aanleidlng der voorgaande bespreking op, dat htjl niet weet, of er ten opzichte van de vaststelling der notulen iets veranderd is. Is die regeling nog gelijk aan die van vroeger, dan was die bespreking feitelijk overbodig en kwam de beer D. Dees met zijn verzoek tot wijziging en aanvulling der notulen te laat. Er is over- eengekomen, dat alle leden een drukproef thuisgezonden krijgen en dat zij, die aanmer- kingen bebben, binnen 4 dagen moeten inzen- den of anders geacht worden geen bezwaren te hebben. Heeft de heer Dees geen aanmer- kingen gemaakt, dan was bij dus te laat. Die regeling is indertijd getroffen om hier herha- ling van reeds gehouden beseprekingen te voorkomen. De heer D. DEES erkent, dat die regeling zoo is. Daaraan is echter een bezwaar ver- bonden. Als men verbeteringen inzendt, wor den die wel in de notulen aangebracht, maar dan komt het publiek daarvan niet op de hoogte. Daarom heeft spreker gemeend te moeten wachten tot deze vergadering, op- dat er aan zijn opmerkingen ook bekendheid zal worden gegeven. Dat is toch al meer gebeurd. De heer KOOPMAN kan er na deze toelich- ting wel eenigszins inkomen, dat aldus ge- handeld is, vooral omdat het nog al veel was, maar als regel acht hij het niet aanbevelens waard. 4. Ingekomen stukken. a. Het besluit van den raad van 30 April 1931 tot wijziging der begrooting, dienst 1930, voorzien van bewijs van goedkeuring; Aangenomen voor kennisgeving. b. het besluit van den raad van 27 Maart 1931 tot Wijziging der verordening regelende de voorwaarden, waarop door het gemeente- lijk electriciteitsbedrijf te Zaamslag leverin- gen worden gedaan enz. voorzien van bewijs van goedkeuring; Aangenomen voor kennisgeving. c. een adres luidende als volgt: Zooals u misschien reeds bekend zal zijn, is er in onze gemeente een voetbalvereeniging opgericht, dragende den naam van Zaamsiag- sche Sport Club: dat voor bovengenoemde vereeniging door vele ingezetenen behoefte werd gevoeld, blijkt uit bet groote aantal leden welke de club reeds telt, benevens het aantal donateurs. De beeren zullen echter be grijpen, dat voor bet in stand houden van een dergelijke vereeniging veel geld noodig is o.a. het buren of aankoopen van een gescbikt ter rein met afrastering enz., bet benoodigde materiaal, zooals netten, ballen, goals, met hun onderhoud, bet geven van wedstrijden enz. enz. Daar ondergeteekenden meenen, dat, evenals in alle plaatsen van ons land, ook bier op Zaamslag ee*i dergelijike vereeniging recht van bestaan heeft, komen zij met vrij- moedigbeid tot Uw College met hun verzoek om eene jaarliijksche subsidie groot f 150 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres aan te houden tot bij de behande- ling van de gemeentebegrooting, dienst 1932. De heer WISSE deelt mede, dat leden van de voetbalvereeniging met bem over deze kwestie hebben gesproken en dat deze het wel een bezwaar vinden, dat bun verzoek zal worden aangehouden tot bij de behande- ling der gemeentebegrooting voor 1932. Ze willen trachten een terrein te koopen. Het terrein dat ze thans gebruiken loopt onder water en is dus op den duur voor hun doel niet geschikt. Ze moeten dus uitzien naar een ander terrein en zouden het in verband daar- mede op prijs stellen, dat ze wat vlugger be kend waren met del beslissing die de ge meenteraad eventueel op bun verzoek zal nemen, om te weten over welke middelen ze zullen te beschikken hebben. Hij meent, dat het toch ook zoo geen bezwaar zou zijn om thans reeds een besluit te nemen, zoo hoog is het gevraagde bedrag toch ook niet. De VOORZITTER merkt op, dat het adres pas binnen is en dat een tamelijk groot be drag wordt gevraagd, waarom Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn, dat het niet aangaat om zoo maar direct zoo'n grooten post te noteeren. Te meer zijn Burgemeester en Wethouders tot die meening gekomen, om dat zij er ten tijde dat het adres inkwam ook niet van op de hoogte waren hoe de nieuwe begrooting voor 1932 er uit zou zien. Die is pas later in elkaar gezet. Burgemeester en Wethouders wenschen, dat deze zaak bij de behandeling der begrooting nog eens van alle kanten bekeken wordt. De heer BUIJZE zou graag meegaan met het denkbeeld van den heer Wisse. Hij zou gaame zien, dat die kwestie thans kon wor den afigehandeld, het is voor de voetbalclub van belang, indien ze een vlugge beslissing krijgen; hy zou hen terwille willen zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat Burge meester en Wethouders niet hebben gezegd, dat ze afwijzend tegenover het verzoek staan. De nieuwe begrooting stelt echter zulke eischen aan de beschikbare middelen, dat Burgemeester en Wethouders, ofschoon ook wel geneigd de voetbalclub te helpen, al kan bij thans niet zeggen met hoeveel, achten ze het toch beter dat een beslissing genomen wordt als de raad de geheele begrooting eens heeft ontvangen en die kan overzien. De heer WISSE herhaalt, dat het toch voor de jongens een groot gemak zou zyn, bij hun zoeken naar een nieuw terrein, als ze zouden weten op hoeveel steun ze mogen rekenen, om te weten wat ze besteden kun nen. De tijd tot de behandeling der begrooting is te lang, want het seizoen is al zoover ge- vorderd, en met half October moet de ploeg al in bet land, om het gereed te maken. De heer DE FEIJTER was van gedacht, dat ze het thans gebruikt wordende stuk weiland voor een jaar hadden gehuurd, hy heeft zelf den prijs hooren noemen. Ze zyn dus voor een jaar klaar en de gemeenteraad behoeft zich niet te haasten. Indien ze een stuk land zouden huren dat ze nu nog moes- ten ploegen, om het in orde te brengen, dan zou er toch ook niet veel van terecht komen om dat dezen winter nog te gebruiken. Ze kunnen dan voorloopig beter op de weide van den heer Dees blijven, dan op een versch ge- ploegd stuk land te gaan spelen. Dat er met een beslissing gewacht wordt tot bij de be grooting kan daarom geen bezwaar zijn. De heer BUIJZE deelt mede, dat hethunne bedoeling is, nu ze het thans gebruikte ter rein niet kunnen houden, op een ander in de nabijheid der gemeente beschikbaar terrein beslag te kunnen leggen. Als het wat lang duurt eer ze kunnen handelen, zou een ander hun dat voor den neus weg kunnen nemen. Ze vragen daarom eenigen steun teneinde te kuunen handelen. De heer WISSE wijst er nog op, dat, al is het thans gebruikte veld voor een jaar ge huurd, ze daar toch niet mede opschieten. Ze dienen toch v66r het jaar om is over een ander terrein te kunnen beschikken, en moeten nu, alvorens te kunnen handelen, Die opvatting is niet juist; indien wij zigingen voor de officieele notulen worden opgegeven, worden die, wanner ze van eenige beteekenis zijn wel degelijk in ons blad ver meld. weten wat we kunnen doen. Hij zou dus even als de heer Buyze maar over deze zaak willen beslist zien. De VOORZITTER voegt daartegen nog het bezwaar aan; dat Burgemeesteer en Wethou ders nog geen bedrag hetoben genoemd, dat ze zouden willen geven. De heer D. DEES steunt het voorstel vein het bestuur om er bij de begrooting over te beslissen. Hij is niet ongenegen hulp te ver- leenen, maar wil het tocb nog wel eens even afzien. De heer BAKKER kan zich ook neerleggen Bij het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om te wachten tot bij de begrooting, al acht hij het argument van den heer Buijze dat een terrein hun voor den neus zou kunnen worden weggepikt niet geheel verwerpelijk. Niettegenstaande dit, wenscht hij toch ook nog even te wachten De heer Haak herinnert, een jaar terug reeds te hebben bepleit het verleenen van steun voor het verkrijlgen der beschikking over een voetbalterrein. Hy is thans in de meening, dat zulks noodzakelijk is nog ver- sterkt, hijl gelooft ook niet dat het een be zwaar is daaraan steun te verleenen, maar de tijd om daarover te beslissen is bij de vast stelling der begrooting. De heer KOOPMAN acht het noodig een waarschuwden stem te doen hooren, dat de heeren op grond van de nu gehouden worden de besprekingen nog niet te veel op het ver- krijgen eener subsidie moeten bouwen, want men krijgt hier in de gemeente met een lltal of 5, 6 te doen. Als er een subsidie gegeven wordt aan adressanten, dan zullen de andere elftaUen ook afkomen. Het zal daarom zaak zijn om de voorzich- tigheid te betrachten, want als men tusschen een 11-tal of 6 de voor subsidie be schikbare som moet gaan verdeelen zou dat eep bescbeiden som worden. Als de heeren dus op grond van de besprekingen nu reeds een terrein gingen huren of koopen zou het voor hen wel eens slecht kunnen uitkomen. De heer HAAK geeft te kennen met mede- leden die zaak ook nog eens in dien geest te hebben besproken en daarom ook van mee ning te zijn, dat men ter deeg voorzichtig moet wezen; het best is de beslissing te nemen bij de begrooting. De beer WISSE kan zich niet voorstellen dat er in deze gemeente v.ijf of zes clubs zou den zijn. Het gaat niet over 11-tallen doch over clubs, want de vereeniging op het dorp kan wel 5 of 6 elftallen samenstellen. Hij zou niet weten waar die andere moeten zijn. De heer KOOPMAN zal er thans niet ver- der op ingaan, doch wachten tot by de be grooting. De heer WISSE wenscht ook niet dat hij er verder op in zou gaan, maar hij kon die andere dan toch wel nemen, als er zooveel zijn. Overigens merkt hij op zich persoonlyk ook wel by het voorstel van Burgemeester en Wethouders te kunnen neerleggen, doch dit alleen te hebben ter sprake gebracht op verzoek van de betrokkenen. Dit heeft hij1 nu gedaan. Hij bemerkt wel dat er toch niet veel voor gevoeld wordt om nu te beslissen en zal er dus geen voorstel van maken. De VOORZITTER meent, dat het, ook in verband met hetgeen de heer Koopman op- merkte, niet raadzaam is er thans verder op in te gaan. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. d. een adres luidende: Aan den raad der gemeente Zaamslag. Het Bestuur der Ned. Ver. van Fabrieks- arbeiders vermoedt, dat het U wel bekend zal zijn, dat de crisis ook op de fabrieken te Sluiskil haar intrede heeft gedaan en thans arbeiders zijn ontslagen, woonachtig in Uwe gemeenite. Daar het den vorigen winter bleek, dat hier geen crisiswerkloosheid heerschte, is het thans fait geworden en daar om verzoekt het bestuur der hierboven ver melde afdeeling, of de raad bereid gevonden wordt een algemeene steunregeling in het leven te roepen. Ten eerste omdat er in het landlbouwbedryf ook geen arbeid te vinden is. Ten tweede opdat de arbeiders nog geen gebruik behoeven te maken van nun vijf weken welke aan het eind van het jaar nog wel van pas zullen komen in de maanden No vember en December. Zooals U weet, bedraagt de uitkeering voor fabrieksarbeiders 13,50 per week, bij een comtrjjbutie van 65 cent per lid en per week. Daarom verzoekt het ibestuur beleefd dit op de raadszitting te behancelen en ons zoo spoedig mogelijk van antwoord te dienen. Indien U hierop geen antwoord terug doet, lan zal de secretaris der afdeeling zich zelf wenden tot den Minister, of deze bereid ge vonden wordt, bieromtrent een onderzoek :n te stellen. Eveneens is bij Burgemeester en Wethou ders een adres ingekomen vail het bestuur der Chr. Nationale Vereeniging in land-, tuin- en zuivelbedrijf te Zaamslag met verzoek om verleniging van de door den raad vastgestelde steunregeling, omdat er weer verschillende leden der vereeniging staan ingeschreven by de arbeidisbeurs ter plaatse als werkzoekenden Naar aanleidlng van deize adressen deelen wij U mede, dat door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijtne steunregeling voor de in deize gemeente woonachtige werkloozen in het landbouwbedryf, bij brief van 20 Maart 1931, No. 1461, afd. W. en S., werd geldig verklaard voor het tijdvak 15 Maart tot en met 18 April 1931, terwijl de subsidie voor genoemd tijdvak werd vastgesteld op 30 der gedane uitkeeringen. Bij schrijiven van 21 April 1931, No. 2197, afd. W. v. S., ibericht gemelden Minister, dat hij heeft besloten de steunregeling voor de in deize gemeente wonende werkloozen van het landbouwbedrijf tot en met 2 Mei te verlen- gen met behoud van het suibsidiie ad 30 Bij schrijiven van 28 April 1931 bericht de Minister besloten te hebben de steunregeling eveneens geldig te verklaren voor de In deze gemeente woonachtige werkloozen van ammoniakfabriek te Sluiiskil, met uitzonde- ring van bouwvakarbeiders, die bij. den bouw van de fabriek gewerkt hebben. Terwijl ten slotte bij schrijven van 4 Med 1931, No. 2501, afd. W. en S., de steunregeling voor de in deze gemeente woonachtige werk- looze landarbeiders werd verlengd tot en met 30 Mei 1931. In de week van 25 tot en met 30 Mei 1931 werd aan een vijftal personen nog steun ver- leend wegens werkloosheid, terwyl in de daarop volgende week geen enkele aaiwrage om steunuitkeering binnenkwam. Waar echter, blijkens gedane opgave van den correspondent der arbeddsbemiddeling, in het tijdvak van 10 tot en met 24 Augustus als werkzoekenden stonden ingeschreven een twintigtal personen, deelen wij Uwe vergade ring mede, dat wij in ons laatstelijk gehouden vergadering reeds hebben besloten verlenging van de steunregeling te verzoeken. Wij stellen U daarom voor, gemeld adres aan te nemen voor kennisgeving. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6