CREME BTJITEHLAHD. GEMEVGDE BERICHTEN. een zachte mooie teint LOOP DER BEVOLKING. TER NEUZEN, 4 SEPTEMBER 1931 RECHTSZAKEN. DE BEZORGDE PA, DIE ER TUSSCHEN GENOMEN WERD. geeft U diening van de seinen was belast. Echter heb- ben zoowel de beambte te WiUemsdorp als die te Moerdijkbrug fouten gemaakt eerstgenoem- de doordat bij, ziji het ook overeenkomstig de dienstregel ing, trein D 26 naar Lage Zwaluwe liet vertrekken zonder stellige zekerheid van den wachter te Moerdijikbrug te hebben ver- kregen, dat zicb geen trein in tegenoverge- stelde riohting bewoog, en laatstgenoemde, doordat bij in strijd met de dienstregeling de vastgestelde volgorde der treinen eigenmach- tig beeft gewijzigd en trein D 8 naar WiUems dorp liet doorrijden zonder dat bij daartoe van WiUemsdorp vergunning bad. Dank zij voomamelijk de oplettendbeid van bet locomotiefpersoneel der beide treinen, zijn deze reeds op een onderlingen afstand van 600 M. tot stilstand gebracbt. Qmtrent de vraag, of nog maatregelen kun- nen worden getroffen tegen de nimmer gebeel te voorkomen mogelijkbeid, dat bet met den veiligbeidsdienst belaste personeel fouten be- gaat, wordt door bet Rijikstoezicht met de directie der Nederlandscbe Spoorwegen nader overleg gepleegd. PERICULUM IN MORA. De wereld wacbt schrijft de N. R. Crt. op de Ontwapeningsconferentie en intus- scben heerscht nog onzekerheid of zij in Februari 1932 wel zal beginnen. Men mom- pelt in allerlei hoeken van uitstel. Van zeke- ren kant zou men bet oogenblik er nog wei- nig gunstig voor acbten. Vooral in Franscben boek scbijnt groote neiging te bestaan om de conferentie nog niet te doen plaats bebben. Men kent bet Fran- scbe standpunt. Terwijl zeer vele staten o.i. terecbt in een geslaagde ontwapenings conferentie een der beste middelen zien om de rust in de wereld te brengen en daarmede veiligbeid, wil Frankrijk allerlei politieke scbikkingen, die zijn veiligbeid verboogen, daaraan laten vooraf gaan. Men zou mogen zeggen, dat Frankrijk de conferentie eerst mogelijk acbt, als zij door voorafgaande maatregelen overbodig geworden is, daar men van een verstandig sfaatsbestuur niet mag verwacbten, dat bet meer zal uitgeven voor landsverdediging dan strikt noodig is. Sedert de conferentie van Washington, en vooral sedert Locarno, is er veel gescbied om Frankrijk gerust te stellen. Men denke aan bet verdrag van Kellogg en aan de alge- meene aanvaarding van de recbtspraak van bet Haagsche Hof enz. Een der belangrijk- ste dingen beeft Frankrijk zelf in 1930 ge- daan door de ontruiming van bet Rijnland, waarmede een zware steen des aanstoots werd weggenomen. De merkbare uitwerking moge in Duitscbland uiterljjk veel van haar kracht hebben verloren, in de hooge politiek valt zij praktisch wel degelijk te constateeren. De betrekkingen, die tusscben Briining en Laval ontstaan zijn, waren niet mogelijk ge- weest tijdens de bezetting van Duitsch ge- bied door Fransche troepen, en de Duitscbe rijkskanselier had Parijs niet kunnen bezoe- ken en Laval zou in Berlijn niet ontvangen kunnen worden. Frankrijk schijnt moeilijk te verzadigen met veiligbeid. Moet de wereld tbans weer wacbten tot Frankrijk bet zelfs met Rusland eens is geworden over een non-agressiever- drag en met Italie over een vlootaccoord O zeker, gaarne geven wij toe, dat de taak der ontwapeningsconferentie vergemakkelijkt zou zijn, als deze twee overeenkomsten voor haar begin tot stand waren gebracbt. Maar zoo ooit, dan is in dit geval bet betere vijand van het goede. In Amerika heeft de mededeeling van Paul Boncour aan een Amerikaanschen journalist, dat Frankrijk bereid zou zqn mede te wer- ken tot de vonming van een intemationale militaire macht ten dienste van den Volken- bond, heel wat opzien gewekt. Het denk- beeld de Nederlander wordt daarbij her- innerd aan prof, van Vollenhovens pleidooi is natuurlijk heel verstandig. Zoo min als het feit dat wij in een geordenden staat leven, politie en gendarmerie overbodig maakt, zoo min zullen overeenkomstige instellingen ge- mist kunnen worden zelfs in een wereld, waarin alle ordelijke staten voor goed afstand zullen hebben gedaan van het vuistrecht. De taak der militairen zal met de pacificatie niet geheel verdwijnen. Binnenlandsche mobilisa- tie-plannen en manoeuvres tot voorbereiding van de verdediging der landsgrenzen zullen wellicht verdwijnen, waarvoor in de plaats zal komen intemationale militaire samen- werking, die de kleine en verspreide strijd- krachten in staat moet stellen zoo noodig bruikbaar te zijn tegen een uit den band springend homogeen leger. Op bet oogen blik ontbreekt zelfs nog ieder plan tot voor bereiding van deze samenwerking. Paul Boncour heeft echter tegelijkertijd met zijn opmerkelijk, hierboven aangebaald, denkbeeld uiting gegeven aan het wantrou- wen der openbare meening in Frankrijk tegen de Ontwapeningsconferentie. Dit beeft niet nagelaten in Amerika, dat het voorstel van een politieleger reeds niet zonder wantrou- wen bekijkt, een bedenkelijken indruk te maken. De vrees, dat Frankrijik uitstel zoekt, is er zeker door versterkt. Tocb berust deze zeer verbreide vrees niet op bepaalde gegevens; al is het geen geheim, wat Parijs over de Ontwapeningsconferentie denkt, toch heeft men op bet oogenblik te Geneve nog geen aanwijzing, dat Frankrijk bereid is het odium van een voorstel tot bet uitstellen van de conferentie op zich te nemen. Kwam het van anderen kant, dan zou Frank rijk dit waarschijnlijk steunen. Het is ook mogelijk, dat eenige Europeescbe staat Frankrijk dezen dienst wil bewijzen. Ver- moedens liggen voor de hand. Er is echter nog niets van dien aard voor den dag geko- men. Wij hopen ook vuriglijk, dat dit niet ge- schiedt. Een groote golf van teleurstelling zou over de onder de malaise gebukt gaande volken gaan, en bovendien lijkt bet ons on- juist, dat het oogenblik ongescbikt is voor de Ontwapeningsconferentie. Het tegendeel is veeleer waar. De politieke spanningen van dit voorjaar zijn, zooals wij kort geleden heb ben uiteengezet, weer verdwenen. Nooit was een tijdstip gunstiger om beperking op de militaire begrootingen te verkrijgen. De om- standigheden van het oogenblik drijven be- paald in de richting van ontwapening. De maanden glijden voorbijde korte spanne tijds van bet moratorium-Hoover mag niet verstrijken, zonder dat men zich voorbereidt op het tijdstip, waarop de betalingen zullen moeten worden hervat, wanneer zij waarlijk niet minder destructief zullen blijken dan zij tbans zouden zijn. Van Amerika moet een nieuw initiatief komen. Dit zal echter slechts mogelijk zijn, als Europa het vraagstuk van le oeperking der bewapeniug ter hand neemt. Alleen een belangrijk resultaat van de Ont wapeningsconferentie kan politiek voor Hoo ver een nieuw initiatief mogen maken. Dat zal moeten bestaan in het definitief schrap- pen van oorlogsschulden, waarna dan een sterke beperking van de betalingen voor her- stel zou kunnen volgen. Slechts de Ontwapeningsconferentie kan den motor bouwen, in staat om den vastge- loopen wagen der wereldoeconomie uit de modder te trekken. Zonder een belangrijk resultaat van die conferentie gaat dat niet. Dan zou men volken te gronde zien gaan uit pure bezorgdheid voor hun veiligheid. Daar- om is er periculum in mora. OVERSTROOMING EN BANDITISME. Terwijl bet heele Jangtsedal verwoest is door den watersnood en geteisterd wordt door besmettelijke ziekten, ontzien de bandieten, die zich communisten noemen, zicb niet om van den afscbuwelijiken toestand der boeren misbruik te maken door het plegen van dief- stal en moord. Een missionaris van de mis- sie St. Columbus bij Jokiakou is gevangen genomen, waarmee het aantal missionarissen in banden der rooden thans tot 17 gestegen is, in hoofdzaak Spaansche en Italiaansche paters, maar ook vijf nonnen, van wie drie Fransche en een Italiaansche. DE FIN AN CIEELE NOOD IN AUSTRALIE. Een van de financieele moeilijkheden van Australie was gelegen in het hooge bedrag aan rente, dat het te betalen had. De pre- miersconferentie had daarom een beroep op alle houders vein staatspapieren gedaan om deel te nemen aan een vrijwillige conversie van alle leeningen met hooger percentage in een vier percentsleening. Op de gehouden bijeenkomst van de premiersconferentie kon men zich er over verheugen, dat vrijwel una- niem aan dit beroep voldaan was; een bedrag van 470 millioen pond sterling was ter con versie aangeboden. Slechts 14.5 millioen pond blijft er nu nog over. Men zal op de houders van dit laatste gedeelte nog een extra beroep doen om zoodoende inderdaad een algemeene vrijwillige conversie te verkrijgen. De ver- gadering was van oordeel, dat het niet aan- ging zoo'n klein gedeelte van de schuldenaren een bevoorrechte positie te laten innemen. Zij erkende echter, dat in bepaalde gevallen de regeeringsmaatregelen, waartoe ook uitstel van aflossing behoort, voor de houders der staatsschuldbrieven onbedoeld harde gevolgen kunnen hebben en besloot voor die gevallen een amortisatiefonds in te stellen; men hoopt daarmee het laatste verzet te zullen overwin- nen. Minder goed gaat het met de verdere be- zuinigingen. Alle premiers verklaarden, de grootste moeite te hebben om uitvoering te geven aan het besluit van hun vorige confe rentie om de begrootingen in evenwicht te brengen. Zelfs Queensland, dat in de gun- stigste positie van alien verkeert, is nog achterop. De voomaamste oorzaken zijn de dalende inkomsten op elk gebied en de hooge wisselkoersen. Men heeft den heelen avond over het vraagstuk gedelibereerd, doch een oplossing schijnt men nog niet te hebben ge- vonden. wordt tot aanleg van zulk een grootere in- stallatie door de P.Z.E.M. niet overgegaan. Wel kan men, indien men een grootere instal- latie wenscht, deze voor eigen rekening door een installateur laten vergrooten. Zooals uit de advertentie blijkt, worden nadere inliehtingen gaarne en zonder de minste verplichting verstrekt door de N.V. Provinciate Zeeuwsohe Electriciteits-Maat- schappij te Middelburg, door den bedrijfs- ingenieur, Ir. A. P. Lindenbergh, Postbus 17 te Ter Neuzen of door de districtsmonteurs P. Sneijders, wonende aan het schakelstation der P.Z.E.M. en D. J. Kramer, Van Bovenstraat 15, Ter Neuzen. Aanvragen om aanleg van de bedoelde in stallation (huurkoop-installatien genoemd) kunnen aan een der bovengenoemde adressen worden gezonden. NED. HERV. KERK. Naar wij vernemen is ds. A. Keers te Bres- kens beroepen te Roermond, het staat vrijwel vast, dat ds. Keers dit beroep zal aannemen. (Mid. Crt.) WESTDORPE Bij den correspondent der arbeidsbemidde- ling alhier stonden op 31 Aug. 46 werkloozen ingeschreven. Op 1 Aug. beliep het aan tal 60. BOSCHKAPELLE. In de raadsvergadering van 1 Sept. wer- den de leden beeedigd en werden als wet- houders gekozen de heer Ant. de Bakker met algemeene stemmen en mej. S. van Eerden- burg met vijf. De heeren C. Lambert en M. Ottjes verwierven elk OOn stem. Alhier doet zich een geval van typhus voor. De toestand van den patient is zeer kritiek. HENGSTDIJK. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de leden beeedigd en werden als wethouders gekozen de heeren J. v. Hijfte en A. Asselman beide met zes stemmen, e6n briefje was bianco. STOPPELDIJK. Dinsdag werd tot wethouder gekozen d s heer Alf. Adriaansen en herkozen werd de heer Will. Staal. De heer Kerckhaert \yenschte niet meer in aanmerking te komen voor deze functie. Zeeuwsche Stroomen Reglement. A. d. G., P. S. en F. d. 1. R., Selzaete, ieder /3 of 3 d. h. Reglement Broodbesluit. L. A. v. d. H., Sas van Gent, f 10 of 10 d. h. IJkwet. P. v. D., St. Jansteen, 5 X 2 of 5 X 1 d. h. Art. 314 W. v. S. F. F. d. H., Sas van Gent, 15 of 10 d. h. Art. 435 W. v. S. J. L., Sluiskil, 10 of 10 d. h. Art. 458 W. v. S. A. C. A. L. R., Westdorpe, 10 of 5 d. h.; Jachtwet. J. v. C., Axel, 10 of 10 d. h. en verbeurd- verkl. geweer, met bevel tot uitl., of betaling van 25 of 10 d. h. Art. 455 W. v. S. J. C. J. v. O., Sas van Gent, 50 of 25 d. h. R. J. H„ Clinge, f 30 of 15 d. h. Reglement Wegen en Voetpaden. A. E. G., Westdorpe, 3 of 3 d. h. Art. 453 W. v. S. J. W. W., Hoek, /8 of 5 d. h.; R. J. K., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h.; R. J. v. D., Ter Neuzen, 50 of 10 d. h.; J. D., Ter Neuzen, 10 of 10 d. h. Alg. Politieverordening Ter Neuzen. B. J. S., Ter Neuzen, /5 of 5 d. h.; C. F. d. B., Ter Neuzen, 3 of 2 d. h.; A. D., Ter Neuzen, f 6 of 3 d. h.F. D., Ter Neuzen, f 6 of 3 d. h. Reglement Rivieren en Kanalen. H. B., Groningen, 2 of 2 d. h.; H. B., Gro- ningen, 10 of 10 d. h.; J. v. d. M., Gronin gen, /2 of 2 d. h.; J. v. d. M., Groningen, 10 of 10 d. h.; F. J. P., a.b. schip Flumant, 3 X 2 of 3 X 2 d. h.F. J. P., a.b. schip Flumant, /5 of 5 d. h. Art. 426 W. v. S. K. D., Ter Neuzen, 10 of 10 d. h. Art. 427 W. v. S. L. P. J. d. B., Hulst, 5 of 5 d. h. Binnenaanvaringsreglement. C. L. M. B., a.b. Feuviale, 5 of 5 d. h. a. b. c. d. AANLEG VAN ELECTRISCHE HUIS- INSTALLATIES. Blijtkens eene advertentie, voorkomende in dit nimmer, worden door de P.Z.E.M. voor de ingezetenen der gemeente Ter Neuzen (stad en buurtschappencomplete electrische huis- installaties beschikbaar gesteld, waarvan de betaling verrekend wordt in maandeljjksche kleine bedragen (varieerend van 18 tot 50 cent). Men zou deze wijze van verrekening o.m. kunnen vergelijken met de veelvuldig toege- paste wijze van verrekening der koopsom eener woning, waarbij de bewoner, ook meest- al maandelijks, een zeker bedrag betaalt, waarin interest zoowel als aflossing is be- grepen. De wijze van verrekening der door de P.Z.E.M. aangelegde electrische huisinstalla- ties wijkt daarvan echter o.m. in dit opzicht af, dat, indien de betrokkene aan maandelijk- sche bedragen en aan verbruik van door de installatie betrokken electrischen stroom te- zamen een bedrag van 200 zal hebben be- taald, de installatie in zijn vollen eigendom overgaat. De installaties worden in 4 grootten be schikbaar gesteld; zij) worden hieronder ge noemd en het bedrag, dat men per maand er- voor heeft te betalen, staat voor iedere instal latie erbij. De bovenbedoelde grooten en bedragen zijn: 2 lichtpunten en 1 stopcontact 18 cent 3 lichtpunten en 1 stopcontact 25 cent 4 lichtpunten en 2 stopcontacten 35 cent 5 lichtpunten en 2 stopcontacten 50 cent Om eens een voonbeeld te noemen: wenscht men 4 lampen en 2 stopcontacten in ejjn woning, dan betaalt men daarvoor elke maand een bedrag van 35 cent. De prijs van den electrischen stroom is voor de gebruikers van zulke installation dezelfde als voor degenen die niet van zoo'n installatie gebruik maken. De bedoelde installation worden compleet aangelegd, d.w.z. men krijgt een installatie in huiis, waardoor men zonder meer eJectriciteit kan betrekken; vanaf de huisaansluiting tot schakelaars, stopcontacten en lampen toe, wordt alles beschikbaar gesteld. De licht punten bestaan uit eenvoudige snoeipendels met bijibehoorende kapjes en gloeilampen. In dien geen snoerpendel met kapje en gloeilamp behoeft te worden geleverd, bijvoorbeeld door dat de a.s. verbruiker een gaslamp heeft, die hij voor electrisch licht laat inrichten of in dien hij zelf een electrische lamp koopt, ont- vangt de aanvrager der installatie gratis een electrisch strijkijzer. De plaatsen van de lichtpunten en stop contacten worden door de P.Z.E.M. na over- leg met den toekomstigen verbruiker vastge- steld. De onderlinge afstand ervan zal niet meer dan 8 meter bedragen; indien deze af stand grooter zou moeten zijn, dan wordt de meerdere lengte door den a.s. verbruiker direct vergoed. De installatie zal ,,in zicht" worden gelegd, d.w.z. zij zal niet achter hout, muren enz. venborgen worden aangebracht. Indien een verbruiker eenigen tijd een in stallatie in gebruik heeft, het bedrag van 200 aan stroomverbruik en maandelijksche betalingen nog niet bereikt is en hij toch direct eigenaar van de installatie zou willen worden, kan hij deze ovememen; dan wordt op den totalen prijs der installatie een ver- mindering toegestaan, die berekend wordt met inachtneming van den tijd gedurende welken reeds voor de installatie is betaald geworden. Er worden door de P.Z.E.M. geen huis- installatien aangelegd, waarvan het aantal lichtpunten en stopcontacten afwijkt van dat van een der bovengenoemde vier soorten. Ook wanneer de a.s. verbmikers, indien hij een grootere installatie zou wenschen, de meerdere kosten zelf zou willen betalen. Door S. P. v. d. L., oud 33 j., reiziger te Vlissingen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements-recht- bank te Middelburg van 25 Augustus 1931, waarbij hij .terzake van oplichting is veroor- deeld tot 2 maanden gevangenisstraf, voor- waardelijk met een proeftrjd van drie jaar. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 25 Aug. 1931. Veroordeeld wegens overtreding van: Art. 424 W. v. S. J. S., Hoek, een voorw. tuchthuisstraf ged. 1 mnd, proeftijd 1 jaar; J. C. v. D., Ter Neu zen, 1 mnd tuchthuisstraf voorw., proeft. 1 jaar; P. H., Ter Neuzen, f 10 of 1 w. tuchtsch.; A. B., Sas van Gent, 15 of 1 m. tuchtsch.; R. J. d. C., Sas van Gent, 15 of 1 m. tuscht- sch.; G. d. Z., Sas van Gent, 10 of 2 w. tuchtsch. Motor- en Rjjwiel Reglement. J. L., Axel, 3 of 1 w. tuchtsch.C. d. S., Hoofdplaat, 5 of 1 w. tuchtsch.; C. M. M., Westdorpe, 10 of 5 d. h.; T. E. v. d. V., Philippine, 10 of 5 d. h.; P. S., Sluiskil, 10 of 5 d. h.; C. C. G., Ter Neuzen, 10 of 10 d h.; W. B„ Breda, 10 of 10 d. h.; E. d. L., Sas van Gent, /3 of 3 d. h.; J. K., Sluiskil, /2 of 2 d. h.; F. C. M. d. P., Stoppeldijk, 7,50 of 5 d. h.; C. J. L., Ter Neuzen, /25 of 25 d. h.; P. S., Sluiskil, 3 of 3 d. h.; H. d. K., Axel, 5 of 5 d. h.; J. A., Zaamslag, /3 of 3 d. h.; P. A. C., Hulst, 10 of 10 d. h.; K. H., Ter Neuzen, 10 of 10 d. h.; A. D., Axel, f 10 of 10 d. h.A. M. V., Ter Neuzen, 25 of 10 d. h.; J. P. d. S., Ter Neuzen, 2 X /3 of 2 X 3 d. h.; C. d. H., Axel, 5 of 5 d. h.; B. J. K., Hoek, 2 X 10 of 2 X 10 d. h.; M. W., Ter Neuzen, 10 of 10 d. h.; A. L., Hulst, 25 of 25 d. h.; E. B., Stekene, 5 of 5 d. h.; R. Th. M. V., St. Nicolaas, 5 of 5 d. h.; I. B., Selzaete, /5 of 5 d. h.; C. R., Waarschoot, /I of 1 d. h.; C. K., Zaamslag, /5 of 3 d. h.; A. V. L. B., Ter Neuzeu, 5 of 3 d. h.; E. J. M. D., Gent, 3 of 3 d. h.; C. d. J., Zaamslag, 3 of 3 d. h.J. d. V., Gent, /3 of 3 d, h.; G. H. E. M. v. W., Westdorpe, /3 of 3 d. h.; J. S., Sluiskil, /0.50 of 1 d. h.; J. G. v. d. P., Ter Neuzen, 0,50 of 1 d. h.; L. C. L. E., Lambeke, 10 of 10 d. h.L. C. L. E., Lembeke, 10 of 10 d. h.; L. C. L. E., Lembeke, /3 of 3 d. h.; G. P. H., Assenede, /3 of 3 d. h.; D. C. W., Axel, /5 of 5 d. h.; D. C. W., Axel, /2 of 2 d. h.; A. J. d. V., Moerbeke, /I of 1 d. h.; M. G., Axel, f 3 of 3 d. h.; L. d. LAssenede, /5 of 5 d. h.; P. M. V., Sas van Gent, 3 of 3 d. h.; E. G. v. C., Hulst, /3 of 3 d. h.; P. B. L., Sas van Gent, 5 of 5 d. h.; F. W., Zuiddorpe, /3 of 3 d. h.; E. v. D., Axel, /5 of 5 d. h.; E. K., Antwer- pen, 5 of 5 d. h.; G. v. d. M., Vinderhoute, S3 of 3 d. h.; J. K., Axel, 20 of 10 d. h.; J. K., Axel, /I of 1 d. h.; C. P., Wachtebeke, 5 of 5 d. h.; E. F. O., Sluiskil, f 5 of 5 d. h.; J. P. D., Zaamslag, /5 of 5 d. h.; L. P. L., Gent, 3 of 3 d. h.R. D., Lokeren, f 10 of 10 d. h.; J. v. d. L., Sluiskil, /5 of 5 d. h.; P. M. V., Sas van Gent, /3 of 3 d. h.; E. A. T., Clinge, /5 of 5 d. h.; H. J. d. K., Axel, 5 of 5 d. h.; J. L., Ter Neuzen, /I of 1 d. h.; J. M. W., Axel, /5 of 5 d. h.; C. T., Axel, 5 of 5 d. h.A. J. T., Kloosterzande, 5 of 5 d. h.; E. F. d. K., Mendonck, 5 of 5 d. h.; C. A. N., Wachtebeke, 5 of 5 d. h.; T. A. d. W., Wachtebeke, 5 of 5 d. h.; L. d. C„ Gent, /5 of 5 d. h.; J. R., Selzaete, 5 of 5 d. h.; A. T. B. v. B., Selzaete, /3 of 3 d. h.; M. A. P., Gent, 5 of 5 d. h.J. v. d. V., Hoek, 5 of 5 d. h.; P. J. E. G., Philippine, /5 of 5 d. h.; C. V., Evergem, 5 of 5 d. h.J. v. d. L., Sluiskil, /10 of 10 d. h.; M. P. A. H., a.b. schip Victor Hugo, /20 of 20 d. h.; R. E. F. W., Lu Louviere, /3 of 3 d. h.; A. J. W. S., Breda, 5 of 5 d. h.; A. J. W. S., Breda, 5 of 5 d. h.; R. S., Selzaete, 5 of 5 d. h. Wapenwet. J. C. v. D., Ter Neuzen, 1 m. tuchtsch., voorw. proeftrjd een jaar. Art. 461 W. v. S. A. M. V., Sas van Gent, berisping. Art. 460 W. v. S. T. J. V., Ter Neuzen, 5 of 1 w. tuchtsch.; J. d. S., Ter Neuzen, 5 of 5 d. h. Tram reglement. P. F., Sas van Gent, f 25 of 10 d. h. Art. 456 W. v. S. B. L. IJ., Axel, 2 X 5 of 2 X 5 d. h. Leerplichtwet. F. D., Sluiskil, /6 of 6 d. h.; W. A. S„ Zaamslag, 2 of 2 d. h. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Jan H. de Weend, werktuigkundige, Axel- Sluiskil P 85, van Epe. J. Francke, ambtenaar ter secretarie, West- straat D 50, van Grijpskerke. D. B. Wiechmann, zonder beroep, Buiten- weg H 52, van Bremen. W. F. van Tatenhove, electracien, Sluiskil P 31, van Ter Neuzen. Levs. de Feijter en gezin, landbouwer, Smits Coegorspolder Q 40, van Overslag. CI. Joh. Groothaert, electricien, Zeestraat A 107 inw., van Ter Neuzen. Jacs. de Feijter en gezin, landbouwer, Noordstraat B 13, van Zaamslag. Corns. J. van Sweeden, fabrieksarbeider, Oudenweg, van Zaamslag. Pieter J. Pladdet, smidsknecht, Spui N 83, van Biervliet. Frieda Brainich von Brainich Felth, zonder beroep, Nieuwstraat G 53, van Mechelen. Vertrokken: Willem J. Bouwens, kantoorbediende Nieuwstraat G 76, naar Middelburg. Janneke Koster, hulp huishouding, Buiten- weg H 59, naar Haarlemmermeer. Th. Cappendijk en gezin, handelsreiziger, Julianastraat E 144, naar Hontenisse. Jan de Regt en gezin, landbouwer, Smits Coegorspolder Q 40, naar Ter Neuzen. Pietemella Dobbelaar, dienstbode, Coegors polder O 9, naar Zaamslag. Pietemella S. de Pooter, zonder beroep, Spui N 110, naar Hoek. Cornelia Butler, zonder beroep, Kerkstraat B 74, naar Hoek. Willemina de Ferjter, zonder beroep, Scha- penbout O 35, naar Ter Neuzen. A. J. J. van Hecke, dienstbode, Walstraat C 31, naar Hulst. Daniel de Fester, onderwrjzer, Oudenweg I 11, naar Alphen a.d. Rijn. Johs. J. Verlinde, timmerman, Noordstraat B 23, naar Ter Neuzen. F. A. Reijns en echtgenoote, zonder beroep, Julianastraat E 152, naar St. Jansteen. Adr. Dronkers en echtgenoote, bouwkun- dige .Singelweg J lid, naar Gel een. Jan den Hamer en gezin, landbouwer, Ka- naal K 15, naar Stoppeldijk. Joh. P. W. Oggel, zonder beroep, Noord straat B 18, naar Middelburg. SAS VAN GENT. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. M. van der Linden, zonder, van Vrees- w.ijlk. R. P. Geilleit, onderwijzeres, van Hooge en Lage Zwaluwe. J. A. Bootsgezel, dienstbode, van Middel burg. G. A. van den Hemel, 2e ambt. ter seor., van Philippine. B. M. Audenaerd, zonder, van Westdorpe. P. M. Hamelynck, huishoudster, van Klun- M. de' Soheemaecker, zonder, van Bouchaute Vertrokken: L. R. J. Akersloot van Houten Roos, ver- pleegster, naar Haarlem. C. M. Nelen, zonder, naar Graauw. WESTDORPE In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Martha Louisa Arens, van Hontenisse. Vertrokken: Theophilus Maria Dierick van Wynckel. Margarietha Camiele de Maesschalck van Ter Neuzen. Elodie Marie de Clercq, van Wachtebeke. Brigitta Maria Audenaerd, van Sas v. Gent. Maria Nathalie de Smet, van St. Nicolaas. Het komt meer voor, dat in een-en-hetzelf- de huis het wiskundig verschil tusschen het aantal rijwielen en het aantal fietsplaatjes grooter is dan nul, en dan steeds ten nadeele van den fiscus. Dat deze omstandigheid tot zonderlinge complicaties, ja tot huiselrjke drama's kan leiden, is bekend. Een geval, dat waarschijnlijk wel niet eenig in z(jn soort, maar dan toch vermeldenswaard is, vertelt de ,,Prov. Gron. Crt." Een Groningsohe familie had logo's: vader, moeder en een zeventien-jarige dochter. Op den avond van den eersten Augustus, den dag van de plaatjes dus, droeg de gastvrouw haar nichtje een boodschap op. Daar een der eigenschappen der tegenwoordige jeugd ge- makzucht is, greep het meisje dra naar haar fiets, voorzien van een geldig belasting- plaatje. Onderwijl overwoog mevrouiw, dat het toch eigenlijk wel gewaagd was zoo'n kind tegen 't donker uit te sturen. ,,Je hoort zoo vaak van aanrandingen, he pa, weet je wat, ik ga md6." Meneer had de philosofdsche beschouwing van zijn gade met een eentoonig knikken ver- gezeld laten gaan, schoot toen plots overeind en blies haastig de gang in, waar mevrouw tusschen fietsen scharrelde. T6-nia, denk om het plddtje. De familie was namelijk slechts in het bezit van £4n fietsplaatje, dat telkens van het eene stuur naar het andere verhuisde. Mevrouw en het nichtje waren nog geen vijf minuten de deur uit, toen irriteerend-hard de telefoon rinkelde. Meneer, in trage onverschilligheid zich ver- heffend, luisterende met een wat-moet-diej- nou-nog-zoo-laat-gezicht. Plots verschoot zijn gelaat tot een purperrood: Op 't burdd zit ze, op 't bur66, en ik heb 't nog zoo gezegd: verg64t dat plaatje nou niet. Nou, 't is d'r eigen schuld, laat ze er maar tot vannacht 6en uur zitten, dan leert ze die eigenzinnigheden meteen af. En glimlachend legde hij de telefoon op den haak. Doch het idee, dat zijn vrouw was op- gebracht naar het bureau liet hem niet met rust en de gedienstige werd in vertrouwen genomen: Sien, jij gaat naar het politiebureau en dan vraag je daar maar of mevrouw d'r ook is met de fiets. Hier heb je een rijksdaalder, voor de boete. Sien, beverig bijl de gedachte aan politie, schoot de deur uit. Dan plotseling, een hevig gestommel in de gang. Stuiplaahend, niet in staat een woord te uiten, verschijnen daar mevrouw en het nichtje, welke laatste maar gilt: Ze gelddfden het, ze gel66fden het. En dan tusschen twee hikbuien in: We ihebben het allemaal maar verzonnen. In de deuropening verscheen buiten adem de dienstmaagd. Mehedr, ik bin bij 't br66 geweest, maar geen mins had een agent met rnefrou en een fiets gezien. Ze benne d'r niet geweest, me- heer, ik kan d'r ook niks aan doen, mehedr... PORTEFEUILLE MET BANKPAPIER MET DEN MEST VERWERKT. In Januari 1929 deed een stalhouder te Oostzaan bij de politie aangifte van de ver- missing van een portefeuille met bankpapier, welke hij vermoedelijk op den weg zou heb ben verloren. Het ingestelde onderzoek lever- de echter geen resultaat op en er werd ver- der niets meer over vernomen. De vrouw van den stalhouder echter, die oniangs toevallig naar de politie-radio-berich- ten luisterde, aldus de „Tel". ving een ver- zoek op van den burgemeester van Noordwijk tot aanmelding van rechthebbenden op een portefeuille met inhoud, welke in die ge meente bij een tuinder op het land was ge- vonden, t>ij het omspitten van den grond. Hoewel haar man nimmer daar was ge weest, stelde de vrouw zich door bemiddeling van den burgemeester van Oostzaan in con tact met diens ambtgenoot van Noordwijk en hoewel deze laatste brieven had ontvangen van meer vermoedelijke rechthebbenden, kon toch aannemelijik worden gemaakt, dat de portefeuille den stalhouder moest toebe- hooren. Hoe had zich nu deze merkwaardige gang van zaken toegedragen! De stalhouder, die in Juli 1930 den mest van zijn paarden aan een schipper had ver- kocht, herinnerde zich, dat deze onder andere mest leverde aan tuinders in Noordwyk. Een van hen was de vinder van de portefeuille en deze wist ook nog, dat hij in den zomer van 1930 mest van dien schipper had gekocht. Deze omstandigheid gevoegd bij het feit, dat de stalhouder zich de biljetten, waaruit de in houd der portefeuille bestond, nog vnij: goed wist te herinneren, was aanleiding hem als de ware rechthebbende te beschouwen. De bijna vergane bankbiljetten zijn inge- ruild bij de bank en de gelukkige vinder kreeg een belooning. Het is echter wel op- merkenswaard, dat de portefeuille bij het laden en lossen en het verwerken van den mest over het land niet onmiddellijk ont- dekt is. EEN BLINDL DOMINEE BEVESTIGD. Wij lezen in ,,de Standaard": Op 23 Juli j.l. is er te Goedemond (district Rouxville in den Oranje Vrijstaat) in de Ned. Gereformeerde Kerk iets merkwaardigs ge- beurd, wat nog nimmer in de geschiedenis der Ziiid-Afrikaansche Geref. Kerken is voor- gekomen. Daar is in het ambt bevestigd de Eerwaarde Femandus Willem Potgieter. Deze Potgieter, blind zijnde, had op 40- jarigen leeftijd den moed, zich aan de oplei- dingsschool te Wellington te laten inschrijven als student. Evenals kleine jongens moest hjj alles doorloopen. Met taai geduld wist hij zijn candidaatsexamen na 12 jaar studie af te leg- gen. Toen hij 12 jaar geleden den wensch te kennen gaf, dat hij God in dit ambt wilde diCnen, kwamen de bezwaren van alien kant los, maar Potgieter week niet en zeide bjj het begin der studie, dat God hem in zijn binnen- ste geroepen had. Met z'n vrouw en zes kin- deren trok hij naar Wellington en de geloofs- held is niet beschaamd. Naast God heeft hij ook veel aan zijn gade te danken, die samen met hem Grieksch en Hebreeuwsch leerde en hem steeds alle bronnen voorlas voor zijn tentames en exam ens. De geheele Zuid-Afrikaansche kerk prijst in deze dagen nu mevrouw Potgieter als een echte geloofsheldin. Aanvahkelijk was Ds. Potgieter muziekleeraar te Bloemfontein en later te Bethlehem, maar zoo getuigt hij, er was altijd 'n drang ,,om nie alleen deur mid- del van mdj handen vir die'n dierb'ren Here te getuig niet". Onder enorme belangstelling uit alle Gere formeerde kerken van den Oranje Vrijstaat is Ds. Potgieter bevestigd. Dit geschiedde door Ds. H. S. M. Botha van Rouxville, naar aanleiding van Amos 7 14 en 15: ,,Ik was geen profeet, ik was geen profetenzoon, maar ik was een ossenherder en las wilde vijgen af. Maar de Heere nam mij van achter de kudde en de Heere zeide: Ga heen, profeteer tot m(jn volk Israel". Ds. Botha stond bij deze drie pun ten stil: le. Een man, schijnbaar onbekwaam voor het werk van profeet; 2e. een man, door God ge- drongen om te gaan profeteeren; 3e. een man met een bepaalde boodschap die hij moest af- geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2