buitehiahd. S F 0 T. LAJTDBOUW Bl&ICHTKK. DRAISIflA ■vAMVALKLhBURG S** LEEU WARDEN TER NEUZEN, 31 AUGUSTUS 1931. VOETBAL. RECHTSZAKEN. ilngez. Med.) bestuur heel weinig beter dan de groep, die in het kabinet is blijven zitten. Er zijn elemen- ten in de arbeiderspartij en zij ztrllen door s de omstandigheden waarschijnlijk zelfs talrijk i worden die met hun ijver de partij nog last genoeg zullen veroorzaken. De partij, zal er 1 in haar geheel vermoedelijk wat verder naar i links door af-glijden dan Henderson wel lief kan zijn. Dat zijn alles dingen waarmede men t rekening moet houden. Desniettemin zien de ivoorteekenen er niet al te onheilspellend uit. Wie fel verzet wil kiest niet den kalmen, concilianten, sterk met verantwoordelijkheids- gevoel behepten Henderson tot voorzitter. Een man ads Graham, die nu ondervoorzitter geworden is na minister van Handel te zijn ling op het zegel van 70 cent herinnert aan Nederlandsche industrie en nijverheid, die op het zegel van 36 cent aan de luchtvaart. De ontwerper ging bij deze zegels nog een stap g^est is" vooral aanhanger van een prac- in wiin r*Arrinrr f/-\f can PDnconilPntp TAP- o tisdie politiek. verder in zijn poging tot een consequente toe passing van de drie elementen als eenige functies in de a-symetrische compositie. De vulling van een rechthoekig beeldvak werd losgelaten, de beelddeelen werden alleen in evenwichtig verband met elkaar gebracht op een witten ondergrond. De postzegel is daardoor van een in zich zelf besloten eenheid, deel geworden van de grootere eenheid, die een briefomslag met de adresseering, stem- pels en andere aanwijzingen vormt. Het best komt dit tot uiting, indien het zegel op een witte enveloppe geplakt wordt. Het beeld is in plaats van star omsloten door een rechthoek, open en ijl en actief geworden, evenals de meeste karakteristieke uitingen van onzen tijd. Bij het zegel van 36 cent zijn het beeld, de waarde en het woord Nederland in rood uitgevoerd en de vliegtuigen in blauw. Het zegel van 70 cent is blauw met uitzon- dering van het woord Nederland en de woor- den 70 cent, welke rood zijn. ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin zijn de gebruikelijke onderschei- dingen toegekend. Het is weer een zeer lange lijst. Wij vermelden daarvan de volgende: tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw: Mr. G. A. Boon te Schevenin- gen, mej. Mr. C. F. Katz te Amsterdam, G. H. Kersten te Rotterdam, H. W. Tilanus te 's Gravenhage en C. van den Heuvel te Heem- stede, alien lid der Tweede Kamer; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: A. van der Have, lid der Firma D. J. van der Have te Kapelle, mevr. W. A. Dumon Tak, presidente van de Vereeniging Industrie en Huishoudschool te Middelburg, C. E. de Jonge, directeur der registratie en Domeinen te Mid delburg; J. M. Mulder, hoofdinspecteur der directe belastingen te Amsterdam, J. de Waal te Hontenisse, oud-djjkgraaf van het Water- schap Lamswaarde c.a., G. J. de Jonge, direc teur van den prov. stoombootdienst te Vlis- singen; is de eere-medaille der Oranje-Nassauorde in brons toegekend aan: G. J. Minnik, maga- zijnknecht der artillerie, T. van Veen, letter- zetter aan de Kon. drukkerij Cadsandria te Breskens. GEORGANISEERD OVERLEG BIJ DIRECTE BELASTINGEN, ENZ. Bij beschikking van den minister van Fi- nancien, is, onder opheffing van de huidige desbetreffende, ingesteld een bijzondere com- xnissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren der dir. bel., inv. en acc. en den reg. en domeinen, van de hypotheken en het kadaster. Benoemd zijn tot voorzitter J. J. C. Gay- mans, directeur der dir. bel., inv. en acc. te Maastricht, tot onder-voorzitter E. Kleqn, directeur reg. en dom. te Amhem, tot lid o.a. G. E. de Jonge, directeur der reg. en dom. te Middelburg. HET HELLEGAT. Er wordt, zoo meldt het Dagbl. v. N. Br., met groote voortvarendheid doorgewerkt aan het leggen van den leidam ten Oosten van het Oost Hellegat welke dam dient ter beveiliging van de vaargeul langs den Brabantschen wal en den nieuwen toestand in het Volkerak moet bestendigen. Van den 2200 meter langen dam is al ruim 850 meter klaar. Sedert twee weken is de nieuwe Vaargeul door de scheepvaart reeds in gebruik geno- men. Officieel is de nieuwe geul nog wel niet als scheepvaartweg aangewezen, doch men acht de situatie aldaar al wel zoo veilig dat men er gerust doorheen vaart. Gemiddeld passeeren dagelijks bij hoog water 25 groote schepen de geul, ongeacht nog de motorboo- ten, zeilschepen enz. die zelfstandig varen. In vergelijking met de vaargeul door het Oost- Hellegat is de nieuwe vaarroute ruim een half uur korter. De tramboot van het veer NumansdorpZijpe maakte al direct nadat met de werkzaamheden aan den dam een aan- vang gemaakt was van de nieuwe vaargeul gebruik. Zooals men weet, is men medio Mei met de werkzaamheden aangevangen. Per dag wor den circa 10.000 kubieke meter zand gestort en worden regelmatig de zinkstukken aan- gebracht. Tot heden heeft men ongeveer 250.000 ku bieke meter zand opgespoten, welk zand van een zandplaat nabij de splitsing van oude en nieuwe vaargeul wordt afgehaald. Men hoopt met het omvangrijke werk, waaraan onge veer 200 arbeiders werkzaam zijn, in October kant en klaar te zijn. DE BALINEESCHE DANSERS GAAN HE EN. De Parijsche correspondent der Maasbode meldt, dat de Balineesche dansers en danse- ressen de Koloniale Tentoonstelling te Vin- cennes spoedig zullen verlaten, om niet bloot- gesteld te worden aan onzen herfst. 't Is waar, dat zij er meer dan een voorproef van heb- ben gehad in den ongunstigen zomer. Ze zul len nu op 4 September een afscheid-ga.la geven ten bate van het Nederlandsch paviljoen in de „Cit6 Universitaire". HET TAFEREEL IN ENGELAND. De stukken zijn nu, schrijft de N. R. Crt., opgezet, de spelers aangewezen. De Engel- sche regeering weet nu waar zij aan toe is. de labourpartij heeft officieel het besluit ge- nomen in de oppositie te gaan. Daarentegen hebben de conservatieven en llberalen de hou- ding van hun vertegenwoordigers in de re geering goedgekeurd. De Daliy Herald had zich blij gemaakt met geruchten, dat in de liberale partij een belangrijke groep zich met zou kunnen vereenigen met het ibeleid van Sir Herbert Samuel. Lloyd George zelf zou zeer ontevreden zijn. Hij zou ook volstreki niet zoo voortdurend geraadpleegd en inge- licat zijn als men naar buiten had wil'len doen gblooven. Van dit alles is in ieder geval nog niets ge- bleken. Lord Reading heeft mededeeling ge- daan van de voile instemming van Lloyd George. Het verzet in de liberale partij tegen de nesnoeilng van de uitkeering aan de werk- loozen is maar heel sporadisch geweest. Zooals gezegd, de labourpartiij gaat nu op positie voeren; felle oppositie heet het zelfs. /Vis het aan Maxton en zijn radicale vnenden ligt zal beftigheid zeker niet ontbreken. Max- ton vindt zelfs het nieuwe officieele partij- Er is nog een bepaalde overweging, die de nieuwe leiders der labourpartij geen gelegen heid laat tot al te groote felheid. Maxton heeft gelijik, zij staan inderdaad niet ver van de „afvalligen" af. De maatregelen, die zij als leden der regeering Ibereid waren goed te keuren en die de vakvereenigingen reeds niet wilden aanvaarden zijn bijl slot van rekening niet zoo heel erg verschillend ge weest van de voorstellen die men van de nieuwe regeering mag -verwachten. Het zijn waarschijnlijk slechts droppels geweest die den emmer deden overloopen. Maar dan blijft er ook geen plaats voor al te fel verzet. De ex-ministers zouden daarbij steeds gevaar loopen, dat de regeering hun voorhield waar- toe zij zelf bereid waren geweest. De partij heeft ook nog niet het tafellaken doorgesneden tusschen zich zelf en de nog zittende labour-ministers. MacDonald heeft zijn wegblijven uit de vergadering van de partij verontschuldigd met ibehoefte aan een korte rust te juossiemouth, een rust die hijj waarlijk wel noodig zal hebben. Men had echter kunnen meenen dat hij het onder deze omstandigheden als een eerste plioht had moeten hebben beschouwd zich tegenover de zijnen te verantwoorden en te verdedigen. Maar beide partijen hebben het beter geacht elkaar nu niet in een debat te ontmoeten. Inderdaad zou het voor alle betrokkenen pijn- lijk zijn geweest. Dat de partij MacDonald zijn uitblijven niet tot verwijt heeft gemaakt, bewiijst reeds dat zij zelf een afrekening liefst uit den weg gaat. Lord Sankey echter is wel verschenen en hem heeft men aandachtig toe- gehoord Het woord „Judas", dat een enkel man MacDonald heeft toegeroepen, blijkt in de partij geen weerklank te hebben gevonden. MacDonald heeft ook volstrekt niet besloten zich terug te trekken uit de politiek. Als zijn oude district hem bij de verkiezingen wel- licht reeds in November nog hebben wil, schijnt hij bereid te zijn weer als labour-can- didaat op te treden. En men merkt nog niet dat dit ongerijmd wordt gevonden. Snowden heeft aan zijn kiezers medege- deeld, niet meer candidaat te willen zijn. Hiij is nu 67, zoo zegt hij, en hij wil zijn bestaan nu rustiger gaan inrichten. Dat is inderdaad redelijk voor een man die met een minder- waardig lichaam zijn leven lang zoo heeft ge- zwoegd als deze politicus. Zonder het ge- beurde zou hij hun dit reeds lang vaststaand besluit op den duur toch hebben medegedeeld, zoo zegt hij. Het is echter wel geen toeval dat hij nu dit oogenblik ervoor kiest. Maar hij kan wiijizen op het voorbeeld van Tom Shaw, die, ofschoon afgetreden als mi nister, dus niet in conflict met de partij, dit tijdstip eveneens heeft uitgekozen om mede te deelen dat hij niet meer in het parlement gekozen wenscht te worden. Baldwin en Samuel hebben in hun verkla- ringen erop gewezen, dat de toestand van het land en zijn betaalmiddel veel onmiddellijker critiek is geweest dan de oningewrjden konden vermoeden. Er was voor Engeland geen cre- diet meer te krijgen als het zijn begrooting niet op orde bracht, en wel op een wrjze, die de -geldschieters vertrouwen gaf in de toe- komstige solventie van Engeland. Zou Enge land het geleende geld gebruiken voor onpro- ducti-eve doeleinden, dan konden Zij dat ver trouwen niet koesteren. Men heeft daaraan tegemoet moeten komen door de uitkeering te verminderen. Zooveel is er wel juist aan de onthullingen van de Daily Herald. Van bankiersstandpunt is het te begrijpen dat men, wat ongerust geworden, weten wilde hoe de aanstaande debiteur zijn zaken zou be- handelen voor men hem groote bedragen ging toevertrouwen. Maar voor het trotsche Albion moet het een vemederende gedachte zijn dat zijn crediet niet groot genoeg meer is om de intemationale geldmarkt onvoorwaardelijk vertrouwen in te boezemen; dat het zich of ficieel nog wel geen voorwaarden heeft laten opleggen, maar dat het toch zijn binnen- landsch beleid er speciaal op heeft moeten in richten om de geldmarkt vertrouwen te geven Het verschil tusschen dezen toestand en een leening op voorwaarden is niet zoo overwel-' digend. De afgetreden ministers hebben goed pra- ten, dat zij voor een dergelijken dwang niet wilden zwichten, omdat dit onder de waardig- heid van hun regeering was. Maar wat zou er zijn gebeurd, als anderen niet de verantwoor- delijkheid hadden overgenomen? Het is een ongewone politiek-financieele figuur Groot-Brittanje in deze positie te zien. De groote mogendheden van Europa maken alien veel door in de laatste jaren. En Duitsehland hoeft zich nu niet meer te schamen, als het voor zijn leeningen zich toe- schietelijk moet betoonen op politiek gebied. Dass kommt jetzt in den besten Familien vor. DOUMER STRIJDT TEGEN DE ETIQUETTE. De president der republiek, Paul Doumer, voert, sinds hij het ElysSe betrokken heeft, een strijd tegen de etiquette. Onlangs begaf hij zich naar het vroegere oorlogsterrein en wel voor privd-aangelegenheden. Het gelukte hem echter niet zijn bewakingsdienst te ont- loopen, waarover hij zeer ontstemd was. Zelfs bij uitstapjes in Parijs vindt hij den detective- dienst erg lastig. Onlangs protoeerde Doumer, vergeizeld door zijn vrouw per auto naar Ramibouillet te rijden, zonder tevoren iemand over z'n plan- nen in te lichten. Nauwelijks was z'n vertrek bekend geworden, of de bewakingsdienst joeg hem achtema. Zondag echter heeft monsieur le president een overwinning behaald in zijn strijd tegen usance en traditie. Hij begaf zich incognito per auto naar de provincie en logeerde bij enkele vrienden, o.a. brj den bekenden sena tor Cldmentel. Daama bezocht hij de bad- plaats Royat waar hij met het kamerlid La- moureux dineerde. 's Maandags keerde Dou mer naar zijn zomerresidentie in Rambouillet terug. Het is echter de vraag of het hem luk- ken zal in het in dit opzicht conservatieve Frankrijk met de traditie te breken. DE BOM IN HET PORTUGEESCHE GEZANTSCHAP. Uit een bericht van V.-D. uit Madrid blijkt, dat Vrijidagmiddag twee als arbeiders gekleede mannen een bom hebben geworpen in de werkkamer van den Portiugeeschen gezant te Madrid. De bom ontplofte. De gezant, die met Zijn vrouw in de kamer was, zag te juis- ter tijd het gevaar en kon zich met zijn vrouw in veiligheid brengen vo6r de ontploffing plaats had. Door de explosie werd het bureau geheel verwoest. De gezant en zijn vrouw bleven ongedeerd. Men legt natuurlijk verband tusschen dezen aanslag en de oproerige beweging in Portugal, aangezien de gezant de dictatuur zeer vriend- schappelijk gezind is. De daders zijn ont- komen. Alcala Zamora, de minister-president, is den Portugeeschen gezant gaan gelukwenschen toen bekend werd aan welk gevaar deze en zijn vrouw waren ontsnapt. DRANKSMOKKELARIJ. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Ct. In een gesprek met een verslaggever van Svenska Pressen heeft het hoofd van de Fin- sche drankpolitie ter zee, kapitein Miettinen verklaard, dat men verwacht dat de drank- smokkelarij over zee naar Finland dit na- jaar een bijzonder grooten omvang zal heb ben. Hoewel het thans voor de smokkelaars nog voorseizoen is, bevinden zich nu reeds zes smokkelschepen in de Finsche Golf. Elk van deze schepen heeft naar schatting 100.000 a 200.000 liter drank aan boord. Uit Estland is aan de drankpolitie medegedeeld, dat daar momenteel een groot aantal smokkelschepen wordt uitgerust. En men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de meeste dezer schepen voor Finland bestemd zijn. Tevens is men te weten gekomen dat twee andere smok kelschepen, de Duben en de Hullam, met tezamen ruim 300.000 liter alcohol aan boord, onderweg zijn. Kapitein Miettinen sprak de hoop uit, dat spoedig met de Estlandsche regeering een overeenkomst zal worden ge- sloten, waardoor de bestrijding der drank- smokkelarij van Estland naar Finland ver- gemakkelijkt zou worden. DE JAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN werd hier heden herdacht door het uitsteken der vlag van openbare en vele particuliere gebouwen. Des morgens om 7 uur hield een groepje padvinders, voorafgegaan door tamboer en trompetters een reveille. Zooals reeds is gemeld, geeft het muziek- gezelschap „De vereenigde werklieden" heden avond concert op de Markt en zal daarbij het volgende programma uitvoeren: 1. Wilhelmus. 2. Clairon marsch. A. Eenhaes. 3. Cavalleria Rusticana, fantasie uit de opdra van Mascagni M. J. H. Kessels. 4. De schoonste, groote wals A. Govaert. 5. Zeewsch-Vlaamsch Volkslied. Lyssen. Pauze. 6. De voorman, Clairon-marsch A. Courquin. 7. In een Chineeschen Tempeltuin A. Ketelby. 8. Lentedroomen, wals J. Strauss. 9. Groote potpourri van Neder landsche Volskliederen W. H. Scholtens. SLECHT SEIZOEN Men bericht uit Blankenberghe, dat niet- tegenstaande het ongunstige weer, dit sei- zoen reeds 16.470 zeebaden meer zijn gebruikt dan in 1930 in hetzelfde tijdvak. ONDERSOHEIDING. Bij Kon. besluit is om. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heer I. de Groot, oud-hoofd van de openbare school C alhier. VERKEERSONGEV ALLEN. Vrijdagavond reed de heer le M. per rijwiel door de Noordstraat op een tvjdstip, dat zich daar veel voetgangers bevonden. Op een ge- geven oogenblik kwam van achter een groep menschen het 3jarig zoontje van De N., Visch- steeg 2 voor den wielrijder, die het knaapje niet kon ontwijken en onwer reed. Het werd met gebroken been opgenomen. Het is onbegrijpelijk hoe vele wielrijders en nog meer de automobilisten voor doorgaand verkeer, ook in den avond, de smalle, druk be- loopen Noordstraat kiezen, het mag een won der heeten, dat niet meer ongelukken voor- komen. Zaterdag kwam per auto door de Burge- meester Geillstraat, met het doel langs de Nieuwstraat te rijden mej. De F., uit Walsoor- den. Zij reed bij het parkeerterrein echter te ver door. Toen zij dit bemerkte, wendde zij, langzaam rijdend, het stuur, om te keeren. Vermoedelijk heeft zij toen, in plaats van de rem, het gaspedaal neergedrukt, althans de auto snelde plotseling vooruit, en sprong over het trottoir op het lager gelegen parkeerter rein, waar een paar kinderen zaten te spelen, om. het dochtertje van den slager Van der B., waar de auto over heen ging. Het meisje zat op de knieen te spelen en werd voorover neergedrukt. De auto was er gelukkig een met hoog chassis, waardoor deze over het kind heen ging zonder dat het voor zoover te constateeren viel letsel heeft bekomen. Wel was het hevig ontsteld, vermoedelijk door den schrik. POSTER! JEN. Een nieuwe brievenibus werd geplaatst tegen het perceel Axelschestraat 110 van den heer Schouten tegenover de Moffensohans. Deze bus wordt gelicht op werkdagen om 6,30, 10,15, 16,15 en 21,30 uur. Op Zondagen ten 4 ure 45. TER NEUZENSCHE REDDINGS-BRIGADE. Enkele dagen geleden kwam alhier de examencommissie, ingesteld door den ,,Nederl. Bond tot het redden van Drenkelingen", ten- einde aan enkele leden van opgemelde brigade examen af te nemen tot het verkrijgen van der door dien bond uitgegeven diploma's. Onderzocht werden 4 examinandli, waarvan er 6en werd afgewezen. Allen waren reeds geslaagd voor het medi- sche gedeelte, doch slechts 3 hunner slaagden voor het practisch gedeelte (zwemmend red den) t.w. de dames De Klerk Kest, Jonge- pierBos en Van Bockstaele. Aan eerstgenoemde, die reeds eerder slaag- de voor diploma A kon diploma B worden uit- gereikt, terwijl aan de andere dames diploma A werd uitgegeven. Momenteel zijn er 7 leden dezer brigade gediplomeerd en wel 1 met voorloopig diploma (beneden 18 jaar); 1 met de diploma's A, B en C; 1 met de diploma's A en B en de overigen met diploma A. Dit resultaat is bevredigend, doch niet vol- doende, daar ieder, die zwemmen kan, ook de kunst van zwemmend-redden behoort te ver- fftfV ^T| Het is dan ook niet ovenbodig hierop de aandacht te vestigen en alle zwemmers op te wekken lid der brigade te worden en zich te bekwamen voor genoemde diploma's. hanze-landdag in z.-vlaanderen. Te Hulst zal op 27 September een landdag voor den R.K. Middenstand in Zeeuwsch- Vlaanderen worden gehouden. GEMEENTERAAD TE AXEL In de op a.s. Dinsdag 1 September, des voormiddags 10 ure te houden openbare ver gadering van den gem een ter aad, komen de volgende punten in behandeling: 1. InstaOatie van den raad. 2. Benoeming wethouders. 3. Benoeming leden van de gascommissie. 4. Benoeming vein 2 leden van den raad in de commissie van ad-vies imzake steimverleening. 5. Ingekomen stukken. GEMEENTERAAD TE SAS VAN GENT. In de op a.s. Dinsdag 1 September, des na- middags zes uur te houden openbare verga dering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Installatie en beeediging leden van den raad. 2. Benoeming wethouders. 3. Benoeming leden der commissie van onderzoek rekeningen en begrootingen der gemeente. DE MONUMENTALE TOREN TE HULST. De gemeenteraad te Hulst voteerde een ibe- drag van f 15.000 voor restauratie van den monumentalen toren daar ter stede. EXAMEN HOOFDAKTE. Bjj het te Rotterdam gehouden examen slaagde de heer C. J. J. Hermans te Koewacht. EEN MlJN TOT ONTPLOFFING GEBRACHT. Vrijdagarvond omstreeks half zeven heeft de marine een mijn laten springen bij de zgn. Spijkerplaat gelegen onder Breskens. De zware slag was hier duidelljk hoorbaar en vele deuren en ramen stonden te trillen. Deze mijn was de vorige week door een visscherman te Vlissingen in de V-isschers- haven in een net aangebracht. ZOMERFEEST V.A.R.A. In „de Radiogids", orgaan van bovenge- noemde omroepvereeniging, wordt over het Zeeuwsch V.A.R.A-feest dat Zondag 6 Sep tember te Vlissingen wordt gehouden, -het vol gende geschreven: De Zeeuwsche V.A.R.A.-leden zullen over een week een gewestelijk zomerfeest vieren. We spreken hier van een „gewestelijk" feest, doch zouden misschien met evenveel recht kunnen spreken vein een Zuidelijk V.A. R.A.-zomerfeest, omdat uit N.-Brab. en zelfs uit Limburg bezoekers worden verwacht. Ja, het st-aat zelfs reeds vast, dat eenige auto- bussen vanuit Belgie met kameraden van de S.A.R.O.V. naar Vlissingen -zullen komen! Wordt het dan zoo'n groot feest? En of! Van alles -wat den ibezoeker op het zomer feest geboden zal worden, zullen wfl niets vertellen! Alleen willen we thans reeds ver- tel-len, dat er een uitgebreid feestprogramma is opgesteld en al vaststaat, dat de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. de Vries, een rede zal houden. De talrijke attracties, die den deelnemers verder aangenaam zullen bezighouden, zullen wij niet verklappen. Alleen willen we hieraan nog toevoegen, dat we nu reeds mogen voorspellen, dat het zomerfeest te Vlissingen een succesvol en prettig feest zal worden. Ook de deelname belooft buitengewoon groot te zijn. Natuurlijk zal geen enkel Zeeuwsch V.A.R.A.-lid op het zomerfeest willen ontbreken en bovendien zul- nog talrrjker vrienden uit de aangremzende proviucies naar Vlissingen komen om ook dit feest van onzen arbeidersomroep tot een groot succes en een krachtige demonstratie van de liefde voor en de macht van onze V.A.R.A. te maken. Dus, Zeeuwsche kameraden, alien op 6 Sep tember naar Vlissingen, naar onze Zeeuw sche V.A.R.A.-zomerfeest. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- t-enbrugge alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden zaag, een parapluie en een Lips-sleutel. ten zwemmen naar de finish. Ook de heer Kroese uit Amsterdam bereikte de Walcher- sche kust maar ver van de officieele finish. Hij kreeg daardoor slechts een herinnerings- medaille. De overige 22 waren alien onder weg uitgevallen. 's Avonds had in het Grand Hotel Britan nia de prijsuitreiking plaats bij monde van den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, die hulde bracht aan de deelnemers en aan den heer Kuypers den wisselbeker overhandigde, die verleden jaar in 2 uur 4.2 sec. gewonnen was door mej. Lau- wereins uit Ostende, terwjjl bij dien wedstrijd zeven van de acht dames en vijf van de ze3- tien heeren het eindpunt hadden bereikt. De heer Kellenbach, voorzitter van den Neder- landschen Zwembond, die 's middags den wedstrijd bijwoonde, sprak zijn groote vol- doening uit over de goede regeling. 's Avonds werd nog medegedeeld, dat een voorloopige commissie is opgericht om te komen tot een Provincialen Zeeuwsohen Zwembond als lid van den Nederlandschen Zwembond. Deze commissie bestaat uit de heeren C. A. van Woelderen, Dr. A. Staverman, J. J. v. d. Jagt en D. W. Toussaint te Vlissingen; W. de Graaf te Middelburg, C. A. Hajenius te Goes en H. W. J. Priems te Ter Neuzen. Onze Vlissingsche correspondent schrijft hieromtrent: Tot zoover het zakelijk verslag van den wedstrijd. Wij meenen daar echter aan te moeten toevoegen, dat wij niet kunnen begrij pen hoe men na de ervaring van Zaterdag nog denkt aan een derden wedstrjj-d en wij weten ons in die meening gesteund -door vele op- rechte sportvrienden. Als van 25 deelnemen- den slechts twee den finish bereiken, dan is o.i. gebleken, dat het hier een bovenmensche- lijk werk is, -temeer als men ziet dat twee deelnemers naar het zi-ekenhuis moesten wor den venvoerd. Dit traject is voor een wed- strijd niet geschikt en diende men zich te be- palen door het verstrekken van diploma's aan hen, die overzwemmen, wanneer dan ook, na tuurlijk onder betrouwbare controle. Daarbij zal de krachtsinspanning toch steeds minder zijn dan bij een onderlingen kamp. Laat men zich toch goed bedenken en ook hier de put niet dempen als het kalf verdron-ken is. GEWICHT EN GEHALTE DER SUIKER- BIETEN. In verschillende deelen des lands, waar de teelt van suikerbieten van beteekenis is, zijn monsters ibieten genomen. Deze zijn ten on derzoek op suikergehalte opgezonden aan zes fabrieken, die door de organisaties van suiker- producenten zijn aangewezen. Aan de eerste monstememing, welke dit jaar op 17 Augustus werd uitgevoerd, namen geheel belangeloos deel 144 medewerkers. In onder- staande tabel antleend aan de ,,St. Crt." zijn de resultaten vstn het onderzoek verzameld, waarbij ter vergelijking tevens zijn opgenomen de totaalcijfers der monstememingen op het overeenkomstig tij-astip der vier voorafgaande jaren. Gemiddeld Aantal monsters. Gebied en. 63.300 13,96 14.61 57.900 52.100 15,01 14,82 59.700 63.100 14,09 62.500 14,22 60.200 14,47 60.400 15,33 60.200 15.70 60.200 14,77 60.700 12,48 TERNEUZEN I—BOEIMEER I. Temeuzen I heeft gister wel een zeer ge- voelige nederlaag geleden tegen de Breda- sche vereeniging Boeimeer. Nadat het bij de rust reeds 40 voor Boeimeer was, kwam het einde met 50 voor genoemde vereeni ging. Het was in de voorhoede van Temeu zen een vanaf het begin van den wedstrijd wanhopig volhouden aan veel te kort spel, waarmede zij -tegen het zwaar verdedigend Boeimeer totaal geen kans had, terwijl in laatste instantie de Bredasche keeper de on- mogelijkste ballen er uit ranselde. Boeimeer moest het meer hebben van uitvallen, waar mede zij dan ook, gezien den uitslag, ruim- schoots succes had. PHTVO ITERNEUZEN III Na langen tijd van rust speelde Temeuzen III gister te Philippine tegen Phivo I. De uitslag was 3—1 voor de thuisclub. ZWEMMgN BRESKENSVLISSINGEN. Zaterdagmiddag had onder groote belang- stelling van publiek en autoriteiten de tweede Scheldezwemwedstrijd van Breskens naar Vlissingen plaats. Bij de startplaats te Bres kens verschenen 26 dames en heeren, die aan den tocht zouden deelnemen. Een van de heeren werd echter afgekeurd, zoodat in totaal door 25 personen werd gestart. Dit geschiedde om 2.20, waarbij de burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuyen, het startschot loste. Er stond toen een vr'ij woelige zee langs de kust en de stroom was rivieropwaarts, zoodat de meesten met vrij grooten gang op weg gingen en dit was mede oorzaak, dat de booten, die gereed lagen om den zwemmer met het overeenkomende num- mer te begeleiden, dezen niet zoo spoedig konden volgen waardoor verschillende zwem- sters en zwemmers voorloopig zonder boot moesten gaan. Direct was Kuypers uit Am sterdam aan de spits en is met steeds grooter wordenden voorsprong daar gebleven tot het einde toe. Hij slaagde er in op het meest gelukkige oogenblik den stroom over te ste- ken en daarna langs de Walchersche kust te f zwemmen tot aan de finish bij het badstrand te Vlissingen, dat hij na 2 uur 37 min. en - 1.2 seconde bereikte. Hij had toen een par- cours van ongeveer 7 kilometer afgelegd. Van vele andere zwemmers kwamen berichten bin- nen, dat zij vroeger of later door kramp of oververmoeidhei-d den strijd in 't water moes ten opgeven en herhaaldeljjk werd van een geleideboot de roode vlag geheschen om medische hulp van een der sleepbooten te vragen. Het gelukte slechts aan den heer v. d. Velde uit Boom na 3 uur 43 min. en 36.8 sec. de finish te bereiken en dit, nadat hij daar eerst voorbij gezwommen was en met krachtsinspanning weer terug had moe- 31 Gron. en Friesl. 10 Noord-Holland 19 Z.-H. eiland-en 45 Zeeuwsche eiland/en 14 Z.-VTaanderen 25 Noord-Brabant 401 144 Nederl. 17 Aug. 1931 432 198 Nederl. 18 Aug. 1930 548 141 Nederl. 19 Aug. 1929 472 176 Nederl. 16 Aug. 1928 476 218 Nederl. 15 Aug. 1927 360 BEDORVEN GRAANOOGST IN WEST- EN ZUID-DUITSCHLAND. Men schrijft uit Duitsehland d.d. 27 Augustus aan de N. R. Crt.: Een prachti-g voorjaar zonder veel regen of storm, welke het op het veld staande koren zoo dikwijls plat op den akker kunnen drukken, lie- ten een bijzonder goeden graanoogst verwachten. Het mooie warme voorjaarweer liet het graan zelfs zoo snel groeien en rijpen, dat men dit jaar al heel vroeg met den oogst kon beginnen. In groote gedeelten van Duitsehland heeft men de gedroogde schoven zonder veel last van regen in de schuren kunnen brengen, maar in het ge- heele Westen, voomamel-ijlk in Hessen, het Rijn- land en in Hessen-Nassau is men al heel onge- lukkig geweest, doordat in de tweede h-elft van J-uli, toen het koren net was gesneden, een regen- periode is begonnen, die heden nog niet ten einde is. Sedert ruim vijf weken worden wij hier voort durend op regen getracteerd. Motregens wisse- len met wolkbreuken. Er gaat geen dag voorbij, dat het op schoven staande graan niet eenige keeren grondig wordt gedrenkt. Hoe erg het heeft geregend bewijzen, de door -de meteorologen gepulbliceerde cijfers, waaruit bljjkt, dat in Augustus nu al reeds 2% maal zoo veel regen is gevallen als de gemiddelde regen- val gedurende de laatste 25 jaar. De leek ziet, als hij langs de velden nijfdt, dat het graan er zwart uit ziet, terwijl de boer beweert, dat de graanoogst totaal is bedorven, en de graankor- rels in de nog op het veld staande schoven reeds aan het kiem-en zijn. De boerenorganisaties, dringen reeds op hulp aan en vragen o.a. om kwijtschelding van -belastingen. Zij ramen de schade op eenige tientallen millioenen in het Rijmland, Hessen, Westerwald van Taunus. Ten minste even erg schijnt het gevaar, dat den aardappelenoogst bedreigt. Men vreest, voomamelijk voor de in zwaren grond staande aardappelen. Hier kan echter goed weer, als het tenminste spoedig komt, nog veel verbete- ren. Het is anders wel bijzonder treurig, dat juist in dit moeilijke jaar, waar-in de goede oogst- vooruitzichten steeds nog een soort troost vorm- den, juist op het allerlaatst zoo'n zware kink in d-en kabel moest komen. Als de regen slechts enkele dagen later was begonnen, zou er een recordoogst, zoowel -wat hoeveelheid als kwali- teit betreft zlijn binnengebracht. Het is wel treurig. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 28 Augustus 1931. De volgende zaken werden behandeld: A. D. oud 50 j., loondorscher te Hoek, werd verdacht dat hij op 23 Juli j.l. zich te Ter Neuzen heeft schuldig gemaakt aan open- bare schennis van de eerbaarheid. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, plus f 25 boete of 25 dagen hechtenis. J. F. E., oud 27 j., landbouwer te Stoppel- djjk, werd ten laste gelegd, dat hij op 14 Jul! j.l. te Stoppeldij-k Franciscus de Smet heeft gestompt en geslagen, waardoor hij pijn on- dervond. Eisch: 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2