ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8726. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931. 71e JAARGANG. BIHHBHLAND. FKIDIKBKUITI*. Feuilleton - vertellingeD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN TER NEUZEN, 28 AUGUSTUS 1931. BRABANTSCHE BRIEVEN. BMMNaflHHMtiMMmHHMlk fOmmmnMmmmmmamaamm vmm doen te weten, dat door den raad dier ge- meente in zijne vergadering van 21 Mei 1931 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING op de heffing eener rioolbelasting in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Er wordt onder den naam van rioolbelas ting" ten behoeve der gemeente eene belasting geheven voor het genot van waterafvoer naar de gemeente-riolen en de openbare waterlei- dingen welke door de gemeente gereinigd en onderhouden worden. Artikel 2. De belasting is verschuldigd voor elk ge- bouw waarvoor de waterafvoer direct of indirect wordt genoten. Artikel 3. De belasting bedraagt per jaar voor iedere aansluiting van een perceel: a. wanneer gebruik gemaakt wordt van een waterspoeling of wat door Burgemeester en Wethouders daarmee kan worden ge- lijk gesteld f 2,50. b. in alle andere gevallen 1, Artikel 4. Het dienstjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. Artikel 5. Belastingplichtig is hij die het genot heeft van de gebouwde eigendommen, krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht. Als genothehbende wordt aangemerkt, hij, die, op 1 Januari van het belastingjaar als zooda- nig in de kadastrale leggers is aangewezen, tenzij kan worden aangetoond, dat eene mis- stelling in die leggers heeft plants gehad, of dat de voor 1 Januari plants gehad hebbende veranderingen daarin nog niet waren opge- nomen, in welke gevallen met den gewijzigden toestand rekening wordt gehouden. De aan- geslagene, die in den loop van het belasting jaar zijne rechten op het gebouwde eigen- dom, waarvoor hij is aangeslagen, heeft ver- loren, blijft gedurende het geheele jaar voor de belasting aansprakelijk. Artikel 6. Voor perceelen, waarvan de aansluiting aan het gemeente-riool is aangebracht v66r 1 Juli van het belastingjaar is de voile belasting verschuldigd. Voor die, waarvan de aanslui ting aangebracht wordt na 1 Juli van het be lastingjaar, is in dit jaar geen belasting meer verschuldigd. Voor perceelen waarvan de aansluiting wordt verwijderd of buiten-werking gesteld, mits van die verwijdering of buiten-wer- kingstelling aan Burgemeester en Wet houders wordt kemnis gegeven, wordt door Burgemeester en Wethouders aan den ge meenteraad voorgesteld ontheffing te verlee- nen voor een half jaar, wanneer die verwijde ring of buitenwerking-stelling, geschiiedt v66r 1 Juli voor het belastingjaar. Artikel 7. Zij, die voor hunne perceelen aansluiting verlangen, doen daartoe schriftelijk aanvrage aan Burgemeester en Wethouders, die beslis- sen of aan die aanvrage gevolg zal worden gegeven. Art. 8. Geene belasting wordt gegeven van gebou- wen toebehoorende aan de gemeente. Artikel 9. De invordering der belasting zal geschie- den, overeenkomstig de verordening op de invordering der rioolbelasting in deze ge meente van heden. Artikel 10. Deze verordening wordt geacht in werking te treden op 1 Januari 1931. Alsdan vervalt de thans geldende verordening van 28 April 1927 zooals deze is gewijzigd den 16 Juni 1927, Koninklijk goedgekeurd 2 September 1927, no. 11. Deze blijft van kracht ten aanzien van belastingjaren, welke voor 1 Januari 1931 zijn geeindigd. Ter Neuzen, den 21en Mei 1931. De Gemeenteraad voomoemd, (get.) J. HUIZINGA, Voorzitter. (get.) B. I. ZONNEVXJLLE, Secretaris. VERORDENING op de invordering der rioolbelasting in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. In de eerste helft van het jaar, waarover de belasting loopt, wordt door Burgemeester en Wethouders een kohier der rioolbelasting opgemaakt, en aan den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden. Daarin worden uit- gedrukt den naam van den belastingschuldige en het bedrag der verschuldigde belasting. Zoo noodig worden suppletoire kohieren op gemaakt. Artikel 2. De gemeente-ontvanger zendt binnen een maand, nadat hem het kohier ter invordering is gezonden, aan den belastingschuldige een gedagteekend aanslagbiljet, inhoudende op- gaaf van hetgeen krachtens artikel 1 dezer verordening verschuldigd is. Artikel 3. De betaling geschiedt binnen eene maand na de dagteekening van het in artikel 2 be- doelde aanslagbiljet, tegen een op het aan slagbiljet te stellen kwitantie. De verplich- ting tot betaling wordt niet geschorst door de indiendng van deze bezwaarschriften of door verzoeken om ontheffing. Artikel 4. De invordering dezer belasting geschiedt overeenkomstig de artikels 291295 der gemeentewet. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den- zelfden dag, als die op de heffing eener riool belasting in de gemeente Ter Neuzen. Vastgesteld door den raad der gemeente Ter Neuzen in de openbare vergadering van den 21en Mei 1931. (get.) J. HUIZINGA, Voorzitter. (get.) B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninklijk besluit van 5 Augus tus 1931, no. 28. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 28en Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders voomoemd, L. J. GEELiHOEDT, Wnd. Burgemeester. B. I. ZONNEVXJLLE, Secretaris. MGR. PROF. DR. W. H. NOLENS, f De toestand van den heer Nolens is wel plotseling sterk achteruitgegaan. Hij ontving gistermorgen de laatste H. H. Sacramenten en gisteravond is deze groote staatsman te 's Gravenhage overleden in den ouderdom van 71 jaar. DE REORGANISATIE VAN ECONOMISCHE DIENSTEN. De Kamers van Koophandel van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hab- ben aan den Ministerraad een adres gezonden, betreffende het wetsontwerp, strekkende tot reorganisatie van de afdeeling Handel en Nijverheid, van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. De Kamers vatten na een uitvoerige uiteenzetting hun oordeel als volgt samen: 1°. dat de bestaande departementale con- stellatie door haar versnippering van en ge- brek aan samen han g tusschen de verschillen- de betrokken diensten een emstige belemme- ring vormt voor een doelmatige behartiging van de economische belangen des lands door de regeering; 2°. dat reorganisatie, die in dit gemis voonziet dringend geboden is en tevens nood- zakelijke voorwaarde vormt voor het schep- pen van een blijvend fundament voor de eco nomische bemoeiingien der regeering, aldus te alien tijde afdoende voorgelicht; 3°. dat in het kader van deze reorganisatie past de instelling van een Departement van Economische Zaken en Arbeid; 4°. dat instelling van een Economische Raad, mits niet van uitgebreide en zwaar- wichtige samenstelling, en voorzien van een deskimdig secretariaat, voor het adviseeren aan en het voorlichten van de regeering groote beteekenis kan hebben; 5°. dat als uitvloeisel der reorganisatie zal worden verkregen een dienst van econo mische voorlichting en wel door samenwer- king in een centraal punt van de betrokken ambtenaren van de Departementen van Bui- tenlandsche Zaken en Economische Zaken, eventueel van Arbeid, Handel en Nijverheid en de Directie van de Landbouw als boven- omschreven, welke dienst rechtstreeks met de Nederlandsche diplotieke en consulaire ambte naren, die beter voor hun economische taak zullen moeten worden toegerust, zal samen- werken; 6°. dat de taak van bedoelden Economi- schen Raad mede zal omvatten het uitoefenen van toezicht op en het adviseeren omtrent den voorlichtingsdienst, waartoe een commiissie uit dien Raad met regetmatig toezicht ware te belasten, en zoo mogelij/k het secretariaat van den raad met de dagelijksche leading van den voorlichtingsdienst edn zij. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" is voomemens a.s. Maandag, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, des avonds 8 uur concert te geven op de Markt. Zie voor programma het vol- gend nummer. VOOR DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt zullen morgen, Zaterdag, door de Pad- vinders alhier kaarten ten verkoop worden aangeboden, waarvan de opbrengst is bestemd voor steun aan het comity voor de Neder landsche inzending op de Parijsche koloniale Tentoomstelling, waarvan dezer dagen het opnieuw gebouwde paviljoen onder groote be- langstelling is heropend. De kaarten stellen de Balineesche dansgroep voor. NOOIT-MEER-OORLOG-MUSEUM. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, wordt gedurende enkele dagen in het logement ,,'s Lands Welvaren" van den heer M. J. Adriaansen een tentoonstelling gehou den van voorwerpen verzameld op de slag- velden. Het samenbrengen dezer collectie heeft ten doel propaganda tegen het voeren van oorlog. De verwachting is, dat meer nog dan door woord en geschrift, het aanschou- wen dezer voorwerpen een anti-oorlog stem ming zal verwekken. De collecte is bestemd voor het stichten van een museum in het Noorden van ons land. De omstandigheid dat men er op doorreis naar het Noorden hier- mede kwam is de reden, dat deze ook alhier ter bezichtiging wordt gesteld. De toegang en de bezichtiging is geheel gratis. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 Augustus zijn in onze provincie voorgekomen 2 geval len van paratyphus (gastro-enteritische vorm) in een gezin te Goes, 1 geval van rood- vonk te Hulst, 1 geval van diphtherie le Poortvliet en 1 geval van poliomyelitis ante rior acuta te Middelburg. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas- tingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 347,36; bij den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen 155,26. DE OPRIT VAN DEN HELLEGAT- POLDER. In verband met de werkloosheid verzocht het gemeentebestuur aan de vergadering van het waterschap Stoppeldijk c.a. vergunning tot afbreken van den overtolligen beton- muur, om dezen te gebruiken tot verbetering van den oprit aan den Hellegatpolder. Tevens zei genoemd gemeentebestuur toe alle werk- zaamheden te laten verrichten mits het wa terschap 40 ton macadam zou aanschaffen. In de laatst gehouden vergadering van het waterschap Stoppeldijk c.a. is dit voorstel aangenomen. Eindelijk zal dan na vele vruchtelooze po- gingen deze verharding tot stand komen, waardoor een kortere verbinding met Ter Neuzen zal ontstaan en waardoor de land- bouwproducten uit den Hellegatpolder naar Zeedorp en tramhalten kunnen vervoerd worden, daar de meer dan treurigen toestand waarin deze oprit steeds verkeerde, feitelijk elke communicatie verhinderde. ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS. In tegenwoordigheid van verschillende ge- westelijke autoriteiten is Woensdagmorgen de derde Zeeuwsche Klompenbeurs, welke te Clinge wordt gehouden, geopend. Nadat de genoodigden ten stadhuize door den burgemeester van Clinge, den heer J. W. Vienings, waren ontvangen en toegesproken, heeft de heer Em. Lockefeer, uit Hulst, lid vhn de Tweede Kamer, met een warm-ge- stemde rede de openingsplechtigheid verricht. Daama werd door het gezelschap een rondgang gemaakt over het beursterrein, die een uitnemenden indruk vestigde van de ont- wikkeling van dezen tak van industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen en den vooruitgang van het Zeeuwsch-Vlaamsche klompeninsti- tuut. Het geexposeerde materiaal kan den toets der critiek glansrijk doorstaan en legt ge- tuigenis af van den ernst en de ambitie, waarmede men in dit gewest het klompen- makersvak beoefent. Ook op dit gebied van werktuigen voor de klompenindustrie geeft deze beurs heel wat belangrijks en moois te zien. BRAND IN TWEE BIOSCOPEN TE VLXSSINGEN. Donderdagochtend ongeveer 5 uur hoorde een agent van politie, toen hij de Alhambra- bioscoop in de Spuistraat te Vlissjngen voor bij liep geknetter. Dadelijk stelde hij een onderzoek in, waarbij bleek, dat het projec- tiedoek in brand stond; ook in de onmiddel- lijke omgeving daarvan o.a. op den vloer was vuur. Met brandbluschapparaten van de politie en van het gebouw zelf was het vuur spoedig bedwongen. De exploitant van de Alhambra, de heer S., die boven de bioscoop woont, lag met zijn gezin in diepe rust. Om halfacht gistermorgen werd in het Luxor-theater, de bioscoop, welke door den heer S. in het Bellamy-Park wordt geexploi- teerd, eveneens brand ontdekt en wel in den kelder van het gebouw, waar de installatie voor de centrale verwarming is, en waar het vuur voedsel vond in een hoeveelheid houtwol. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, zette den kelder onder water, zoodat de brand zich niet kon uitbreiden. De politie stelt een onderzoek naar deze branden in. AXEL. Ds. J. Mortier te Zalk, heeft voor het be- roep naar Axel bedankt. SAS VAN GENT. Verplaatst met ingang van 1 September a.s. de telefoniste bij den interlocalen dienst A. A. Martijn van het P., T. en T. kantoor te Oostburg naar dat te Sas van Gent. HONTENISSE. Zondagmorgen werd ds. J. W. Maas Wz. gekomen van Hontenisse, bij de Ned. Herv. kerk te Boxtel bevestigd door ds. Jac. Petri van Dordrecht, die tot tekst had Hebr. 13 2021. De bevestigde deed des middags zijn intrede, sprekende over Efeze 6 15. KOEWACHT. Dinsdag a.s. hoopt de heer E. Vermandel, kantoorhouder bij de Posterijen alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar I bij deze in dienst trad. Het zal deze accu- rate en steeds welwillend behulpzame ambte- naar aan bewijzen van belangstelling zeker niet ontbreken. Het is in onze gemeente de gewoonte wanneer er iets gaande is, hetzij jubileum of bruiloft, dat er dan vreugdeschoten gelost worden. Donderdag j.l. ter gelegenheid van j een bruiloft lostte de smid R. B. ook een kanonschot, dat niet mee viel. De loop sprong, waarschijnlijk door te veel kruit en daardoor een te hevige explosie, uit elkaar. De scher- ven vlogen over het kerkplein, waar gelukkig niemand getroffen werd. De heer R. B. be- kwam wonden aan hoofd en handen, echter niet van ernstigen aard. MIDDELBURG. Het is Donderdag weder zeer druk geweest met vreemdelingeu in Middelburg, o.a. kwa- men er 3300 alleen van de Belgische badplaat- sen een dag trip maken en de grootste en bij- zondere attractie was ditmaal zeker wel de ringrijderij in de Abdij, uitgeschreven door de vereeniging Vreemdelingenverkeer, waaraan 73 mannen en jongens in Walchersch boeren- costuum deelnamen. Het voomaamste onder- deel daar van is het rijden om een viertal wisselbekers. Daarbij| won de heer Jan Koole Jz. uit Koudekerke met 7 van de 8 ringen voor dit jaar den beker, uiitgeloofd door H. M. de Koningin. De drie andere wisselbekers reap, van den heer en mevrouw Dr. H. W. van Loon, van de gemeente Middelburg en van de burgerij van Middelburg, werden behaald door de hee- el W. Koole Wz. van Oost-Souburg; L. Koole Wz. van Ritthem en P. Brasser van Vrouwepolder, die ieder 6 ringen hadden en met nog drie anderen hadden moeten kam- pen. Een 2500 tal betalende bezoekers woon- den dit jaarlijksch feest bij. IJZENDIJKE. Geslaagd voor akte Landbouw de heer Chr. Buckens te IJzendijke. ZONDAG 30 AUGUSTUS 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9Yz u., geen dienst, 2 u., Dr. L. J. Caizemier. Sluiskil. 's av. 6 u., Ds. E. Raams, van Hoek. Hoek. 9V2 u. en 2y2 u., Ds. E. Reiams. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis en 2% u., leesdienst. Sas van Gent. 9 V2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9V2 u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 y2 u. en 2 y% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Dr. L. J. Cazemier. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 25 Augustus 1931. Menier, Mee d'n zomer is 't gedaan. Vochtige kilte huivert de wea- reld over, die stil- lekes lee te ver- eremoeien, onder de woelige loch- ten. Jah, 't is stil geworren op d'n buiten. D'n herfst is vruug gekomen van't jaar. Zwaar is ie op de schep- ping komen vallen, uiit de trieste loohten. Hij is komen rauschen deur de dichte, don- kere bosschen mee stilrmend lawijd. Hij is komen Matsen uit de wolkengevaarten, die laag over 't laand dreven en roetzwart in de Mark spiegelden. Hij is komen daveren op de peerse hei mee ruw geweld. Komen slieren en gieren laankst 't kerketorentje, da blonk als emalje van d'n gietenden rengel. Hij is de lochten uit komen knetteren mee 't neersmakken van de dooie takskes uit 't hijgend gebomte; geplonsd, mee zwaren smak van de appels en de pirkes, van de keihaarde gruune notenballen, die te vruug van de tak- ken scheurden. Gekomen in dustere dreiging, die deur de muren van de woning glee. Ja, de komst van 't najaar is geweldig, lijk zwaren urgelmuziek, die denderen kan deur de donkere diepten in 't hoog gewulfte van 'nen kathedraal. Giesterenavond kwam ik teugen donker van d'n akker. Melkwitte daampen krulden over de velden en laag hong de koperen maan in 't gekxoel van peerse wolkenvlokken, om- zoomd mee gouwen raanden. Koperen mane- glaans waasde deur 't daampenkroelsel op 66rde, waar 't gebomte en houtgewas in te baaien sting. Aan 't westen hong 'n zwart gordijn op e6rde neer en d'n wind daarudt, die plakte nat op oew vel. Ievens in de rondte ketsten oew oogen teugen zwarte blok- ken aan: d'n n^erhang in 't Westen, de bos schen in 't Oosten, de stad in 't Noorden. De waereld was „klein" en benaauwd en zat op m'nen nek. Alleen vlak boven me, daar welfde d'n hemel in gruun p66rlmoer, da kl66r in de Mark viel. As kruskes waasden de lanteems deur 't mistig gaas da-d-ieveraans gespannen leek. Natte herfstdraaien haakten aan m'nen stoppelbaard en 'k moes goed turen om mee m'nen kruiwagel 't sjuuste midden van ons vonderke te vinden, wilde-n-dk nie mee heel d'n krippot in d'n sloot kieperen en toen 'k 't gevonden had, knoerste-n-'t wieleke stroef en jaankend over 't kleddematte brugske, da 'k op 't gevuul gevonden had. Stil, heimelijk stil, ja triestig stil dreef alles in 't vochtig duster, 't Piepen van d'n kruiwagel trok kratskes op die gesluierde stiilte. 't Druppen van 't gruun was heurbaar en d'n slag van de kerkklok knoerste deur m'n zielement. In m'n keel zat 'nen blomdrogen 6erpel te douwen; m'n oogharen wieren koud van 't nat, da-d-as poeier in de locht hong. D'r was ix>uw in de natuur, geleuf ik, over 't vruuge starven van d'n zomer. 'k Was blij d'n weg weer te zien, die mee duzenden matte glimlichtjes, hobbelend deur 't durp trok. En toen 'k 'n vierkaante licht- vlak op de dustemis zag staan daar laankst d'n weg, toen dee me da goed. De Gouwen Koei" sting open en 't zag 't groote oog van 'n peerd dof glaanzend in t licht van de olielaamp die in de venster- baank sting. Ja, amioo, as ge zo'n paar uren stillekes en alleen op 't laand geizeten het, mee niks aan- ders om oew, as d'n vallen avond; as oew ooren zijn gaan suizelen van de stilte; oew oogen W.r,)d-open gegaan van 't avondzwartsel, da-d-om oew henen is gaan staan in naauwe- ren kring; as dazelfste „zwartsel" in oew is gaan kruipen tot in 't klokhuis van oew ziel; d'n slag van d'n kerketoren da-d-aan 't be- wegen hee gebracht, dan snakte 'r naar om weer menschen te zien, om oew eigen stem weer's te heuren, om oew stroef gezicht weer is te laten lachen, in 't kort: om oew bloed weer 's aan 't schommelen te krijgen. Want da's gek, da's toch zoow vrimdsor- tig, ee, maar daar zijn van die mementen in oew 16ven, da ge as 'n kat in 'n wildvrimd pakhuis, rondspookt deur oew eigen lichaam. D'n buiten werkt somtijen aarig op 'nen doodgewonen mensch as ie alleenig ds; net verre muziek, hooge snarenmuziek, gespuld op citerkes van gouwen spinrag. 's Jongen, jongen, da trof in de ,,Gouwe". Dichterbije gekomen, zag ik, da-d-et pe6rd d'n Fielp z'n voske was, veur d'n bakkers- wagen gespannen. En toen 't binnenkwam, zag ik de club zoow goed als kepleet. Janus hing aan 't buf fet, zoow in z'n stand van 't vijfde pilske. D'n Blaauwe was sjuust aan stoot en aan de winnende haand. D'n Joep sting mee z'n pintje in z'n haand (die blijft altij st&cln; ik denk mee de bedoeling om altijd gaauw weg te willen gaan, waant bij hum thuis hee-g-et wijf de broek aan en zoowdoende heet-ie nooit rust,maar hij sting dan mee z'nen pint in z'n haanden mee z'n oogen mde te bul- jerten. „Aan 't Zondag-houwen, mannen?" riep ik bij 't binnenkomen. „011ee, d'n Dre", zee d'n Tiest, terwijl 'nen manjefieken zeuvenstoot makend. „Zegt da wel," lachte d'n bakker zuurzoet bij dieen schoonen stoot en d'n Joep dronk leeg en zee: ,,'k mot 's gaauw op huis aan." ,,As ge nog effen wooht, geef ik 'n rondje weg," beloofde-n-ikke, waant onder ons ge- zeed: 'k was iblij menschen te zien. „Dan wochten me nog efkes", zee d'n Janus en d'n Tiiest knipte toen 'n ogske naar me. „Dus vijf, Dre?" vroeg 't wijf. ,,Zes," zee ik: ,,een veur jouw, Kee, da's: goed veur 'n jong wijf" (Kee is drie-en-zes- tig!) en Janus beweerde da veur „datte" niks zoow goed was as pils, „kek maar d'n bakker" zee-t-ie; „die gaat veur tweehonderdveftig pondjes nie uit d'n weg!" Ginmensch die 'm begreep, maar d'n Janus had 'n plazier da z'nen buik lachte. En toenas 'nen mensch 'r 't minste op verdacht is lopt z'n ongeluk 'm na, toen sting zijn „ongeluk" op twee beenen in 't deurgat; z'n vrouw, zoowveul veur hum as d'n hoofdkommesarus! ,,Witte gij," schderde ze fel: „dat d'n Bur gemeester jouw al 'n uur aan 't zoeken is?" En d'n Tiest, die 'n pracht-serie aan 't fok- ken was, was medeen van stoot, zoow scheur- de-n-ie van d'n laeh. ,,M'n komplement, Jaan!" bl6erde-n-ie. Maar Janus had gin tijd meer, zee alleen teugen mijn dat ie „da-d-eentje" wel te goed hiew en smeerde-n-'m as 'nen snoek d'n don kere in en 't leste wa me heurden was, dat ie aan z'nen „hoofdkommesarus" vroeg: „wa-d- is-t-er mee d'n ouwe aan't haandje, hij is toch op vakaanMeer heurden me nie.. De Ulvenhoutsche pliesiemacht was verdwenen in de dustemis. „Toch is ie goed", zee d'n Tiest weer;. d'n Fielp was aan stoot nouw. „Hoezoow, Blaauwe?" „Wel," lachte d'n Tiest: „hiiji is nouw zoo- wa dartig jaren veldwachter ier en da z'nen baas nouwn6g nie wit, da z'n Openbare macht in de „Gouwen Koei" mot zitten, as ze'r van deur is; da's 'n kranig stuk van dieen ge- haktbal." 'n Ketierke later, toen d'n Tiest z'n honderd vol had, mokten me nog 'n potje mee z'n drieen, d'n Joep was 'm ok gepiept kwam Janus op de fiets weer laanks. >,Zeg," zee-t-iie, hij bleef aan de deur: „zi- geuners in 't durp; 'k mot ze na!" „Dan meugde wel gaauw zijn, Sjerlok", zee d'n Tiest, „waant ze zijn van d'n middag om 'n uur of drie bjj Meersel de grens al over getrokken." ,,Da klopt", zee ik, „waant ze zijn van den jniddag teugen twaalfen hier deur 'tdurp ge gaan." Toen blaasde Janus z'nen lantern maar uit. „Da's toch nie waar?" vroeg ie toch nog. „Zekers", zee Kee van de Gouwe: Keb ze nog ier g'ad veur 'n emmertje water veur de p6erden". Toen gong d'n Janus maar zitten en keek z66 strak onder de buljert, dat d'n Tiest zee: „neee, daar zitten ze nie, Jaan!" Janus schudde z'n kop en zuchtte: ,,neee, daar zitten ze nie". „Maar ge hoef ze toch nie te harresteeren vroeg dk. „Neee, gedaank nie", zee-t-ie: „maar ik zit 'r gemeen tusschen, Dre! ,,Hoezoow?" ,,Hoezoow! Motte da nog vragen? Breng me da pilske maar, da'k nog van d'n Dre tegoed eb", vervolgde-n-ie naar Keee. „Ja, da's nogal duidelijk ee", zee d'n Blaau we toen mee 'n doodonschuldig gezicht: ,,heel 't durp hee dieen zigeunerstoet gezien; de Burgemeester die op vakaansie was, weet 't zelfs ok, olleen d'n Jaan wit van niks!" 'k Docht da'k brook, d66r! Veural as ge dieen ongelukkigen kop had gezien van d'n Janus. ,,Zoow is 't," zuchtte-n-ie, gooide z'n pet op tafel en krabde-n-achter z'nen kop. „Maar waar hedde dan toch vandaag ge- zeten?" vroeg ik eindelijk, waant as me d'n Jaan konden helpen, gere, da snapte, maar dan moesen me eerst alles weten. „Witte wa-d-ik dee in jouw plak" raaide d'n Tiest 'm aan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5