QKMK1QDE BKRICHTEN.j f GEFIN GEERD BEROOVINGSVERHAAL. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Indruk maken en dit te meer omdat door den vleugelibouw van beide kanten licbt en lueht kan binnenkomen. Bij iedere afdeeling bevindt zich een kleine keuken, waarin de van de groote keuken komende spijzen worden warm gehouden en gedistriibueerd, maar ook is er in iedere af deeling een afzonderlijke bloemenkamer voor het verzorgen van de bloemen dlie voor de patienten worden toegezonden of medege- braebt. Niet vergeten mogen wij te wijizen op de keurige kinderkamers en zalen, en op kamers voor t.b.c. patienten op de tweede verdieping. Het ligt in de bedoeling in de toekomst een afzonderlijk t.b.c.-paviljoen op bet nog open terrein te bouwen, en reeds eer- der een barak voor de besmettelijke ziekten, waarvan de groote nog afhangt van de be- slissing der plattelandsgemeenten of zij Mid- delburg dan wel Vlisisngen zullen aanwijzen voor bun patienten, Lijidende aan een besmet telijke ziekte. Zijn deze gebouwen dus nog slechts in de toekomst te verwachten, wel is men reeds bezig aan den bouw van een lijikenhuis, met annex een voor de familie als een begrafenis van uit bet ziekenhuis plaats heeft. Van hieruit beeft men toegang tot een hek aan den Bosobweg, dat ook voor leveranciers dienst doet, die kort by den keukenvleugel zijn, waar ook alles volgens de eischen van den tijd en der hygiene is gemaakt. Nu wij toch weer in bet gebouw zijn terug- gekeerd, willen wij nog enkele onderdeelen noemen en dan denken wij aan de centrale verwarming volgens bet volautomatiscb systeem, dus waarbij olie als brandstof dienst doet en die ook de warmwatervoorziening verzorgt, aan de practiscbe waarschuwings- inricbtingen, aan de buistelefooninstallatie, de eigen liijjn in de z.g.n. luxe ziekenkamer. Er zou nog veel meer te melden zijn maar dit alles toont wel aan, dat Vlissingen een zieken- inrichting is rijker geworden en van 1 Septem ber a.s. in exploitatie zal bebben, die den toets der scherpste critiek in alle opzicbten kan doorstaan. De genoodigden werden ontvangen op de eerste verdieping in een der derde klasse zalen, die voor dit doel nog was vrijgehouden en waar alien een zitplaats vonden. De burgemeester van Vlissingen, de beer C. A. van Woelderen, eerst bet woord ver- krijgende, zeide gaame aan het verzoek te voldoen van het bestuur om bet ziekenhuis te openen en deze gelegenheid aan te grijpen an in het kort nog eens enkele op den voor- grond tredende feiten uit de gescbiedenis der Vlissingsche ziekenzorg te herdenken. Toen spreker brjna 12 jaar geleden zijn ambt aan- vaardde waren de beide moeilykste vraag- stukken de bavenverbetering en de zieken- buiiskwestie. De afwerking van het haven- vraagstuk eiscbt nog steeds sprekers voile arbeidskracht, maar de oplossing van bet ziekenhuisvraagstuk is door de buitengewoon edelmoedige schenking van den heer en van mevrouw Blumde Niet, in andere handen overgegaan en spreker erkent volmondig en met waardeering in handen van zeer harde en bekwame workers, die een ziekenhuis ge- wrocht hebben, dat strekt tot sieraad van Vlissingen en tot zegen van de zieken. Spreker ging nu terug in de geschiedenis en zeide dat sedert 1823 in het Gasthuis in de Hell ebardierstraat eenige plaats was inge- ruimd voor ziekenverpleging en dat reeds in 1891 regenten verklaarden, dat het Gasthuis niet geschikt was om als ziekenhuis te dienen. Dat was bet begin van den strijd over de vraag hoe dan wel een behoorlijke ziekenhuis- ruimte in Vlissingen moest worden verkre- gen. In 1904 werden de bouwkosten van een gemeenteziekenhuis begroot op 57.000, de kosten van inrichting op f 18.850, cijfers, die thans verwondering wekken. Bij het 16 Nov. 1906 vastgestelde uitbreidingsplan der ge- meente werd reeds voor een ziekenhuis aan- gewezen het terrein, waar nu Bethesda staat. De plannen kwamen in verschillende vormen steeds terug. Voor verbouw van het Gasthuis werd in 1912 f 48.251 geraamd, voor verbouw van bet burgerweeshuis tot ziekenhuis in 1916 J 25.000. In begin van deze eeuw ridbten de R. K. in him weeshuis een ziekenverpleging in, en werd dit in 1913 bet Stat Joseph Ziekenhuis, wat in 1925 nog belangrijk is uitgebreid, en Ds. Hogerzeil stichtte in 1912 de vereeniging „Bethesda", die nadat slechts enkele duizen- den bijeengebracht waren, vele jaren slapen- de is geweest. Men schrok steeds voor de groote kosten terug. In 1919 stelde spreker een Vlissingsch ziekenhuiisoomiW samen, dat ongeveer f 23.000 bijeen bracht, wat werd vast- gelegd in de stiohting Vlissingsch Ziekenlhuis- fonds. Pogtagen om te komen tot oprichting van een Roode Kruisziekenhuis mislukte, om dat de Rockefeller Foundation te Parijs niet voldeed aan bet verzoek om geldelijken steun. Had in die jaren de havenstrijd spreker niet belet Vlissingen langeren tijd te verlaten, dan zou bij stellig naar de Vereenigde Staten zijn gereisd, om bij Amerikanen van Hollandsche afkomst te trachten het benoodigde geld te zoeken. In 1921 dienden de heeren Dr. Wortman en Posthumus Meyjes nog een plan in voor een ziekenhuis met 127 bedden en 16 bedden in een barak voor besmettelijke zieken, met een kosten raming van ruim 1,2 millioen. Dit was niet te betalen. Na nog enkele andere plannen dienden Burg, en Weth. op 16 April 1926 bij den raad een voorstel van gemeentewerken in voor 104 bedden met 500.000 raming, welk plan door Dr. Wortman nog versoberd is tot f 420.000 en door den raad op 4 J.uni 1926 is aange- nomen. Dat besluit is op 2 September 1927 door de Kroon op finaneieele gronden vemietigd, ech- ter onder overweging o.a., dat moet worden aangenomen, dat het gemeenteziekenhuis te Vlissingen niet aan redelijke eischen voldoet en dat verbetering van den bestaanden toe- stand noodzakelijk moet worden geacht. Er is toen contact gezocht met den Hoofdinspec- teur der Volksgezondheid Dr. Terburgh en de voonbereiding van nieuwe plannen was nog in vollen gang, toen 15 October 1928 het be stuur van Bethesda berichtte, dat het door eene schenking van f 250.000 daartoe in staat gesteld, zoo spoedig mogelijk tot den bouw van een nieuw ziekenhuis wenschte over te gaan. Spreker heeft zich steeds op bet standpunt gesteld, dat onder alle omstandiigheden de be- langen der zieken behooren voor te gaan en zoo goed mogelijk moeten worden behartigd ■en hij heeft daarom bevorderd, dat, daar naar zijne vaste overtuiging van den bouw van een nieuw gemeenteziekenhuis geen sprake meer kon zijn, het zgn. ziekenhuisterrein ter be- schikking van Bethesda werd gesteld, dat de bestaande ziekenbuisplannen zooveel mogelijk ten goede zouden komen en dat de aange- name en vruchtbare samenwerking met Dr. Terburgh op het bestuur zou worden overge- bracht en spreker is ervan overtuigd het al- gemeen belang daarmede zoo goed mogelijk te hebben gediiend. En nu het energiek bestuur dit grootsohe ziekenhuis, dat alle verwacbtingen beeft over- troffen, kan openen, beheerscbt groote be- •wondering voor de edelmoedige schenkers (Ingez. Med,) alien. Zoo kan nu voor f 635.000 een aan alle moderne mediscbe eischen voldoend fraai ziekenhuis van 102 bedden met vergrootings- mogelijkheid, tegen betrekkelijk klein bedrag, tot 140 bedden, worden geopend, wat velen, die a] de moeilijkheden gekend hebben, nog bijna een droom zal toeschijnen. Spreker wenscht het bestuur toe, dat de verwachbing, dat het ziekenhuis een belangrijk mediscb centrum zij, op Walcheren, worde vervuld en dat rijke zegen op den zoo verdienstelijken arbeid moge rusten. Met het uitspreken der hoop, dat tot in lengte van dagen het Vlis singscbe Bethesda moge bloeien en strekken tot heil der zieke en ljjdende menschheid, verklaarde spreker dit ziekenhuis voor ge opend. Vervolgens nam de voorzitter, Ds. J. S. Hartjes, het woord en bracht allereerst dank aan den burgemeester voor de woorden en daden waarmede hij heeft bewezen voor Vlis singen in het algemeen en voor Vlissingsch ziekenverpleging in het bijzonder, zijin voile persoonlijkheid en noeste werkkracht te wil len geven. Dat de burgemeester bet buis opende, nadat het de Koningin reeds behaagd had den tekst in het huis te onthullen, stelt het bestuur zeer op prijs. Hij had er als 't ware recht op dit te doen. Spreker wijst verder op het verleden en zegt, dat men nog altijd blijde is, dat toen de kans voor de vereeniging ongunstig stond, loyaal en ijverig heeft medegewerkt aan de totstandkoming van een gemeentelijk zieken huis. Dat men nu weer zelf kon werken, dankt Vlissingen aan de familie Blumde Niet, en aan een samenloop van omstandigheden, waarin spreker Gods Hand opmerkt. Spreker betreurt het zeer, dat de heer Blum dit heerlijke oogenlblik nd,et heeft mogen man naar het bureau Warmoesstraat over- gebracht. Het tweetal ontkende stellig dat de man beroofd was en zeide dat hij binnen was gekomen, doch niet weg had willen gaan. Het vermiste geid werd ook niet gevonden, terwijl van mishandeling niets kon worden vastgesteld. Bij het verdere onderzoek bleek, dat tevoren twee agenten van het bureau Smgel den man op het Spui hadden aange- troffen. Zijn kin bloedde daar reeds, vermoe- delijk tengevolge van een val. Naar alle waarschijnlijkheid is de man niet in het voile bezit van zijn geestvermogens. Hij is naar bet Wilhelminagasthuis overgebracht. De man en de vrouw, die ter onderzoek naar het bureau waren geleid, zijn heenge- zonden. Van een vermissing van f 500 is niets vastgesteld en men heeft den indruk, dat de ongelukkige het geheele verhaal ge- fingeerd heeft. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Een maand geleden, 15 Juli, werd aan den voet van een rots bij St. Nazaire (Fr.) de auto van een jongen industrieel uit Tours, Cbristiaan Navarre, gevonden. De auto was beschadigd en van den bestuurder was geen spoor te vinden. Eerst werd aan een misdaad gedacht, de ongelukkige moest vermoord zijn en zijn lijk ergens begraven. Later bleek, dat ongeveer een half jaar geleden een hooge verzekering op zijn leven was afgesloten. Het onderzoek leverde evenwel geen resultaat op. Dezer dagen verscheen plotseling de ver miste, midden in den nacht, aan de woning van zijn verloofde. llij sprak onsamenhan- s gende taal en verkeerde in een toestand van volkomen lichamelijke en geestelijke uitput- i ting. Door een jongeren breeder is hij later i afgehaald en in een kliniek te Tours ge- plaatst. Hier wordt een onderzoek naar zyn geestvermogens ingesteld. Een onbeantwoorde vraag is o.a. hoe f Navarre de 500 IC.M. van St. Nazaire tot aan de woning van zijn verloofde, in een toestand van volkomen uitputting heeft kunnen afleg- i gen. Hij kan geen enkele vraag beantwoor- den en klaagt over hoofdpijn, die door ,,een i zwaren helm" moet zijn veroorzaakt. Zijn haar is afgeknipt en op enkele plaatsen uit- geruktook zijn wenkbrauwen zijn gedeelte- uitgetrokken. Hoewel hij geen enkele Blum dit heerlijjke oogenlbliK m,et neeix; mogen lijk uii6tu^v,. beleven, maar hij schetst mevrouw Blum als tot hem genchte vraag egrijp^^,^ omgt^ndi" zjjnde niet een Moeder van Israel maar als zonder tegenstand s indien een Moeder van Bethesda en hoopt, dat God kliniek had do'orgebracbt. haar het leven en ook de kracht moge geven een tg verklaren> dat men hem in om te zien, dat Bethesda als haar kind even trouw en ijverig als de traditie is in de fami lie Blum-de Niet al arbeidend in het werk der christelijke barmhartigheid, dat niet door woorden maar door de daad wordt vervuld. De medische leiding berust in de beproefde, vaste band van Dr. Staverman, met Dr. Smitt als internist en zuster Miiller als directrice. Spreker zegt dat ooncurrentie met andere zie- kenhuizen geenszins in de bedoeling ligt en bijv. de ziekenauto voor iedereen, waarheen ook, bescbikbaar is. Niet door tarieven, maar door verpleging moet men met elkaar wed- ijveren voor de goede zaak. Met den wensch dat God het bestuur kracht moge geven voor Zijn werk eindigde spreker. Nog verschillende aanwezigen, o.a. de vroegere voorzitters, Ds. H. C. Hogerzeil en Ds. C. L. Voorhoeve, voerden het woord, waama alien een wandeling door het gebouw maakten. DOOR GAS BEDWELMD. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor zeven werd te Alphen aan de Rijn de hulp van de politie ingeroepen, teneinde een on derzoek in te stellen in de woning van G. v. d. Waay wonende aan den Steekterweg al- daar. De buren hadden omstreeks half zeven in huis kreunen gehoord. De pobtie brak de dour open en vond den 76-jarigen G. v. d. Waay, die alleen woont, bewusteloos in bed liggen, terwijl zij 'n sterke gaslucht waamam. Het gelukte de politie den man bij te brengen. Hij herinnerde zich bij het naar bed gaan het licbt te hebben laten branden. In den loop van den nacht was hij nog even wakker ge worden. Hij voelde zich toen onwel en wist zich te herinneren, dat het licbt toen niet meer brandde. De kraan van de lamp was Zaterdagmorgen echter nog wel open. Het licht is blijkbaar 's nachts door een of andere oorzaak uitgegaan, zoodat het gas in de kamer is gestroomd. Zaterdagmorgen leverde de gasmeter geen gas meer, waaraan het is toe te schrijven, dat het ongeval nog zoo goed is afgeloopen. KLOPJACHT IN EEN DORP. Het rustige dorpsleven te Andijk is in be- roering geweest door een klopjacht van poli- tie-ambtenaren op een dorpsbewoner, die in gijzeling gesteld moest worden. Het be- trof den ongehuwden P. R., wiens gijzeling verzocbt was door een bloembollenfirma uit de Bollenstreek. Voor het volvoeren van zijn opdracbt begaf zich de deurwaarder T., vergezeld van een majoor der Rijksveldwacht, naar de woning van den betrokkene. Het was zes uur in den avond en het gezin zat aan tafel. Vader, die ecu - Hoe dan echter te verklaren, dat men hem m zulk een deemiswaardigen staat zou hebben laten vertrekken en dat hij, zonder hulp van anderen, de woning van zijn verloofde had kunnen vinden. De vader van den ongelukkige deelde mede, dat zijn zoon Christiaan 's nachts bij hem was komen aanloopen. Hij droeg een veel i te wijd costuum, dat hem nooit had toebe- I hoord. Zijn haar was voor een deel uitge- trokken; toen wij hem vroegen wat er ge- beurd was, zeide hij: „Oh, die professor en die helm"! Op zijn voor- en achterhoofd waren sporen te zien van een helm met scherpe kanten, die hij dagen achtereen heeft moeten dragen. In zijn zak vonden wij een boekje met onsamenhangende woorden, als: „Gn Franschman, Vertrekken". Hij kan onmogelijk lang onderweg zijn ge weest, want zijn schoenen waren niet bespat en zijn kleeren stofvrij. Vermoedelijk is hij met een voertuig bij de woning van zijn ver loofde afgezet. Door de familie is een klacht tegen onbe- kenden bij de politie ingediend. De geheele Franscbe pers houdt zich met het geheimzige geval bezig. Naar alle waar schijnlijkheid heeft Navarra de week van 7 tot 13 Augustus in Villers Sur Mer doorgebracht, als metselaar, onder den naam van Robert Guillame. Tjjdens zijn verblijf aldaar is ny aangehouden door de politie, doch daar hij zich met een militair zakboekje op naam van Guillaume kon legitimeeren, liet men hem gaan. De broer van Navarre heeft medege- deeld, dat een arbeider aan hun fabriek Robert Guillame heet. Een onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat deze Guillaume nooit in Villers sur Mer is geweest en reeds eenigen tijd zijn militair zakboekje mist. Hij vermoedt, dat dit hem is ontstolen en het felt dat hij bij Navarre woont in een kamer- tje.'dat nooit is afgesloten, werpt een eigen- aardig licht op de zaak. Verzekeringsbedrog Enkele bladen vestigden er de aandacht op dat juist enkele maanden geleden een hooge levensverzekering is afgesloten door Navarre en dat de broer van bet slacbtoffer getracht heeft dit bedrag te beuren na de verdwijning, wat door de verzekeringsmaatschappij gewei- gerd is. Het geheele geheimzinnige geval lijkt trou- wens op een vernuftig in elkaar gezet ver- zekeringsbedrog. Trouwens bij verschillende maatschappyen hadden de gebroeders Navarre geen goeden naam. In 1930 hadden de gebroeders Navarre een fabriekje tegen brand doen verzekeren. Een maand later brandde het voor drle k In 1931 sloot Roger Navarre een verzeke ring tegen ongevallen. De volgende maand werd hem een vinger afgesneden, wat hem f 20 000 francs opbracht. Op 14 Juli U. sloten de gebroeders de ambtenaren te woord stond, verzocht hen op 14 Juli m. sioivu te willen wachten tot de maaltijd geeindigd Navarre een levensverzekering at. in ae pons cv. toon otrmOon dat verzoek bereidwil- werd bepaalt, dat de langst levenae een was en dezen stonden dat verzoek bereidwil lig toe. Van dit wachten maakte de aan- staande arrestant, die blijkbaar weinig op een verblijf in de gevangenis begrepen had, ge- bruik am door de achterdeur het hazenpad te kiezen, en dwars door slooten heen den polder in te vluchten. Zoodra de ambtenaren ontdek- ten, dat het wild gevlogen was, zetten zij den vluchteling na. Het werd een ingespannen en sensationeele achtervolging in den polder, waar geen enkel pad gevonden wordt, en elk stuk land door breede slooten is omgeven. De schemer begon reeds te vallen toen er nog altijd een beduidende afstand was tusschen den vluchteling en zijn vervolgers. Plotseling verdween P. in een boonentuin, en hoe de mannen van de wet ook zochten, zij konden hem niet ontdekken. Onverrichterzake moes- ten zij huiswaarts keeren. Den volgenden dag heeft de politie weer getracht haar opdracht uit te voeren. Dit- maal nam zij list te baat. Ze stelde zich ver- dekt op in de nabijheid van het huis, waar het meisje van P. R. woont, in de verwach- ting, dat de liefde sterker zou trekken dan de vrees voor gevaar. Die verwachting kwam uit. Des middags daagde de gezochte op. Hjj zou met zijn meisje naar Hoom gaan om daar kermis te vieren. Inplaats van in de armen van z'n meisje kwam hij echter in die der politie terecht, en instee van naar de Hoomsche kermis, heeft de jonge man een reisje naar het huis van bewaring te Alk- maar gemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de Spuistraat te Amsterdam een man aan- getroffen, die een bloedende wond aan de kin vertoonde. Hij verklaarde aan de politie, dat hij in een der perceelen in die straat een be- zoek had afgelegd, doch dat men hem daar beroofd had van 500, welk geld zijn patroon toebehoorde, meldt „de Courant". Bij onder zoek bleek de politie, dat hij inderdaad in een publiek huis aldaar geweest was. In verband daarmede werd de bewoonster, alsmede een laume, wiens militair zakboekje de industrieel zich, zooals bekend, had toegeeigend, is ge- bleken, dat er herhaaldelijk door de beide broers Navarre proeven zyn genomen, om den auto onbeschadigd op de rotsen te plaat sen. Ook het feit, dat Navarre zich een tijd van te voren reeds heeft voorzien van valsche papieren, wijst er op, dat men hier niet te doen heeft met een plotseling opkomende droefgeestigheid. Bovendien was Navarre volkomen normaal, toen hij te Villers sur Mer werd aangehouden door de politie, die hem op grond van het militaire zakboekje, dat hij toonde, weer heeft losgelaten. Waarschijnlijk zal Robert Guillaume een aanklacht indienen wegens diefstal zijner papieren. Daar de toestand van Navarre, die in ob- servatie is, onveranderd blijft, zoodat hij geen inlichtingen kan verschaffen, wacht de ver zekeringsmaatschappij, waarbij zijn broer tevergeefs getracht heeft de verzekerings- som te incasseeren, nog met het indienen van een aanklacht wegens oplichting. f. Bericht van den voorzitter van het hoofdstembureau dat de heer H. Wolfert Az. bericht heeft ingezonden dat hij de benoeming tot lid van den raad dezer gemeente niet aan- neemt en dat tengevolge daarvan is benoemd verklaard de heer A. Esselbrugge. Aangenomen voor kennisgeving. g. De VOORZITTER deelt mede, dat het m de bedoeling van Burgemeester en Wet- houders heeft gelegen in deze vergadering aan de orcte te stellen het ambtenaren- ook weru ucuaoii., w" drag van 500.000 francs zou ontvangen In sreval de overledene was omgekomen door een ongeluk, zou dit bedrag verdubbelen. Veertien dagen na de onverklaarbare ver dwiining van Christiaan vervoegde zyn broer Roger, zooals reeds gemeld, zich bij de ver- J zekeringsmaatschappij om 1 millioen francs ^Zijn teleurstelling was echter niet gering, i toen men hem naar de officieele overlydens- i acte vroeg. Volgens de Fransche wet wordt j een overlijdensacte van een vermiste pas 30 iaren na zijn verdwijning afgegeven. 3 Het doet wel vreemd aan, dat er na iedere nieuwe verzekering bij de gebroeders Navarre ieMenetoneUemt dan ook aan, dat ^cht hebben de levensverzekermgsmaatschapp J P te lichten. Nu de opzet niet goed is moet de verdwenen Christiaan maar w terugkomen. Dit gaat echter zoo maar me- Dit moet even geheimzmmg zyn. Men is er dan ook al van overtuigd, dat Christiaan Navarre een simulant is en voortreffelyk spel SP!een andere meening, is, dat Christiaan het slachtoffer is van zijn broer Roger, onder wiens invloed hij moet staan. Christiaan is een naieve zwakkeling, die alleen zou doen, wat ziin broer van hem wenschte. Niet minder merkwaardig is 't feit. dat de auto van Christiaan Navarre op 14 Juli, de dag voor zijn verdwyning, van 'n ander num- mer voorzien is. Men vraagt zich af, waar- om dit gedaan werd. Er zijn nog vele dingen in dit geheimzin nige geval op te lossen. Het raadsel opgelost? In samenwerking met een particulieren detective, in dienst van de verzekeringsmaat schappij, waarbij Navarre zich verzekerd had, zou de politie er in geslaagd zijn het raadsel der geheimzinnige verdwyning en eigenaardi- gen terugkeer van den industrieel Navarre op te lossen. Uit de mededeelingen van Robert Gun- Vergadering van Donderdag 27 Aug. 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, C. Th. van de Bilt, Ch. G. Claes- sens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feij- ter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren M. W. Koster, A. Essel brugge en H. Wolfert. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 28 Juli 1.1. vast te stellen zooals die in druk zijn ver- schenen. De heer 't GILDE kan zich niet vereenigen met hetgeen vermeld is op biz. 4, 2e kolom der notulen. Daar wordt vermeld, dat de Voorzit ter bij de behandeling van het voorstel be- treffende den Zaamslagschen weg op een vraag van spreker zou hebben geantwoord, „dat er een overeenkomst met de eigenaars was vastgelegd, welke geldt tot 1 December 1930". Daarvan heeft spreker, voor zoover hij zich kan herinneren, niets gehoord, hij acht het verslag der Axelsche Courant juister, waarin vermeld wordt dat spreker op zijn vraag omtrent de medewerking van de betrokken eigenaars „door den voorzitter werd gezegd, dat het met de eigenaars in orde was", zonder meer en ook zonder den datum eener schriftelijke overeenkomst te noemen. Er is pers6 niet gesproken van een datum en men spreekt bovendien in 1931 niet meer van een overeenkomst welke geldt tot 1 December 1930. De VOORZITTER geeft te kennen het door den heer 't Gilde gewraakte wel degelyk ge zegd te hebben. Hij doelde daarbij op een brief van het polderbestuur, waarin verklaard wordt dat dit accoord gaat met de uitvoering van het werk, mits dit werd aangevangen v66r 1 December 1930. Trouwens indien het niet gezegd was, zou de verslaggever dit toch ook niet hebben kunnen neerschrijven. De heer 't GILDE: Maar wat nut had het, om op 28 Juli 1931 zich nog te beroepen op een overeenkomst die reeds 1 December te voren was afgeloopen? De VOORZITTER: Ik heb het in elk geval gezegd De heer 't GILDE: Maar dat was dan toch een overeenkomst die niet meer bestaat! Trouwens ik heb betrokken eigenaars gespro ken, die zeggen dat ze niets van een over eenkomst weten en die ook verklaren zonder meer met de uitvoering van het plan niet accoord te kunnen gaan. De VOORZITTER verklaart, dat hy in de eerste plaats het polderbestuur op het oog had, dat voorts ook met de verder betrokken eigenaars is gesproken en dat deze ook hun toestemming hebben gegeven. Wel heeft hij inmiddels ook gehoord, dat enkelen van mee ning veranderd zyn. Maar, herhaalt hij, de aangeduide woorden zijn door mij gebruikt. De heer 't GILDE voert hiertegen aan, dat de Voorzitter zich dan toch niet meer op die overeenkomst kon beroepen. De heer OGGEL merkt op, dat het thans alleen gaat over de vaststelling der notulen, alzoo over de vraag of deze juist weergeven wat behandeld en gezegd is. Wanneer het ge- sprokene juist genotuleerd is, kunnen de no tulen worden goedgekeurd. Indien er iets is gezegd dat niet juist is of wanneer de heer 't Gilde zou meenen dat er onjuiste mlicntm- gen gegeven zijn, dan kan hy daarop desver- kiezende dengene die de inlichtingen gegeven heeft nader daarover interpelleeren, dat is dan iets dat geheel staat buiten de goedkeu- ring der notulen. De VOORZITTER stemt daarmede in, in dien de heer 't Gilde meent dat spreker on juiste inlichtingen heeft verstrekt, kan hy daarop terugkomen. De heer 't GILDE verklaard die gemelden datum niet te hebben gehoord. De VOORZITTER: Ik heb die genoemd. De heer J. "DE FEIJTER heeft dit ook ge hoord. De heer OGGEL: De datum is wel verval- len, maar niettemin genoemd. De notulen worden hierna met algemeene stemmen vastgesteld zooals ze in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a Een schryven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 30 Juli 1930, waarby zy doen toekomen een exemplaar van de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over der 1929, voorzien van het bewijs van definitieve vaststelling,. vergezeld van de bijlagen rckBiiinR* Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schryven voor kennisgeving aan te nemen en de betrokken rekenplichtige ambtenaren voor het beheer over dat jaar te dechargee- algemeene stemmen wordt aldus be- ren. Met sloten. b Een schryven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 24 Juli 1931, waarby zij mede- deeling doen van hun besluit van dien datum tot goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1931. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 28 Juli 1931, tot wijziging der gemeentebegrooting en die van het grondbedryf, beide voor den dienst 1930, voorzien van het bewys van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 28 Juli 1931, tot verkoop van grond aan A. van Cruyningen, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een dankbetuiging van het bestuur der Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers N. T. Arbeid Adelt" te Axel, voor den door den gemeenteraad betoonde welwillendheid, door het verleenen van steun aan de door die ver eeniging op 2 Juli 1.1. gehouden veulenkeu- ring. Aangenomen voor kennisgeving. reglement. Ve?bchillende omstandigheden hebben dit echter belet, zoodat de vaststellin°- niet meer voor 1 September a.s. kan geschie- den en zulks zal moeten worden overgelaten aan den nieuwen gemeenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. h. De VOORZITTER deelt mede, dat nog is ingekomen een adres van C. van Bende- gem en J. de Meij, namens den plaatselyken raad der moderne arbeidersbeweging, waarin wordt te kennen gegeven, dat vernomen is dat de gameentelijke uitkeering aan werkloozen is stop gezet; dat zij er echter op moeten aandringen die steunuitkeering weer in werking te stellen, aangezien zelfs in dezen tyd by gebrek aan werk meerdere werklieden byna voortduri werkloos zijn en er dus in hunne gezinnen nood gaat heerschen. Hij stelt voor, dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders en van de commissie voor steunverleening aan werkloo zen. Het verdient vermoedelyk overweging met de behandeling te wachten tot het optre- den van den nieuwen gemeenteraad, daar er alsdan vermoedelijtk ook wijziging zal komen in de leden der commissie voor steunverlee ning. Alsdan kan direct worden overwogen of tot het uitkeeren van steun zal behooren te worden overgegaan. De raad gaat hiermede met algemeene stemmen accoord. 3. Verkoop van gemeentegrond. In verband met ingekomen verzoeken stel len Burgemeester en Wethouders voor: a. Te verkoopen aan H. van Luijk een perceel grond, naast dat van den heer D. van den Berg, ter grootte van pl.m. 190 M2., tegen den vastgestelden prys van f 3,50 per M2. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Te verkoopen aan A. P. Freekenhorst een perceel grond aan denzelfden kant van die straat ter breedte van 7 M., ter gezamen- lijke grootte van 140 M2. tegen den prys van 3.50 per M2. Door adressant was een breedte van 6% M. gevraagd, doch Burgemeester en Wethou ders hebben gemeend geen afwijking in de breedte der perceelen te moeten toestaan. 'Zij hebben den belanghebbende hierop gewezen, die met een breedte van 7 M. accoord gaat. De heer 't GILDE merkt op, dat Freeken horst er eigenlijk niet mede accoord gaat en er de voorkeur aan zou geven 6% M. breedte te koopen. Hij wordt op deze wijze genood- zaakt 7 M. te nemen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders zich hebben vereenigd met het advies .van den gemeenteopzichter, die het onraadzaam achtte dat van de vast gestelde breedte der perceelen zou worden af- geweken. Het terrein is aldus in perceelen verdeeld. De heer OGGEL meent, dat het gewenscht is, dat voor een behoorlijke bebouwing ge- zorgd wordt en men geen te kleine woningen zal stichten. Daarbij komt, dat Freekenhorst met zijn woning ook al niet zal aansluiten tegen Luyk en dat dus reeds een voor de gemeente nadeeligen toestand schept. Free kenhorst wordt daarmede al tegemoet geko men, omdat dit een schuinloopend perceel be- treft. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. c. Om voorloopig aan te houden een ver zoek van C. van Kampen, om aan hem te verkoopen den grond waarop het slachthuis in de Prins Hendrikstraat staat, met aangren- zende oppervlakte. In hun toelichting geven Burgemeester en Wethouders te kennen dat de heer C. van Kampen zich reeds eerder tot hun college heeft gewend om den grond, waarop het slachthuis in de Prins Hendrikstraat staat, met een aangrenzende oppervlakte aan hem te verkoopen tegen den destyds vastgestelden prys van 2,75 per M2. Het college heeft hierop afwijzend beschikt daar momenteel niet over een ander slacht huis beschikt wordt en dit gedeelte nimmer voor een ieder te koop beschikbaar heeft ge legen. Daarbij komt nog dat die grond door de ligging aan een steeds drukker wordende straat in prijs is gestegen. Voor den bouw wordt door adressant geen vergoeding gegeven als zijnde voor zijn doel ongeschikt. Op dit schryven komt belanghebbende terug tot den Raad om alsnog die grond te verkoopen, onder voorwaarde, dat het slacht huis door de gemeente wordt afgebroken bin nen een jaar, en dat de afbraak eigendom blijft van de gemeente. Alsdan zal adressant f 4 per M2. betalen. Zooals den Raad bekend is, voldoet dit ge- bouwtje in zijn tegenwoordigen vorm niet aan de gestelde eischen, vandaar dat in de ver gadering van 13 November 1930 een bedrag toegestaan is om aan dit perceel de noodige verbeteringen aan te brengen. Deze zijn door Burgemeester en Wethouders nog niet aangebracht daar by het voltooien van den nieuwen verbindingsweg vanaf den Buthdyk ons meer en meer in het oog viel, dat het slachthuis nu en in de toekomst geen fraaien indruk maakt en uit een hygienisch oogpunt minder geschikt staat aan een druk- ken weg, vanwege het stof. Meermalen is door Burgemeester en Wet houders overwogen om by een aannemelyk plan en begrooting een andere plaats voor een dergelijke inrichting te zoeken, b.v. met aan een drukke verkeersweg. Zij meenen daarvoor een oplossing gevon den te hebben, die zij bij de begrooting zullen voorleggen, vandaar zij voorstellen om dit verzoek aan te houden tot te zijner tijd over een en ander betreffende dit punt beslist is. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. d. Te verkoopen aan J. A. de Waele te Aalst een perceel grond, no. 163 van het ut- breidingsplan, ter breedte van 7 M. en ter ge- zamenlijke grootte van 102 M2. tegen daarvoor geldenden prijs. oidll= he- Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Aankoop van perceelen voor wegsver- betering. Alvorens met de behandelmg van ^t punt aan te vangen schorst de VOORZITTER de openbare vergadering, die overgaat in een ZitNaghmetwegdeeSropenbalr worden der zitting stelt de VOORZITTER aan de orde: a. Aankoop van een deel van perceel Noordstraat B no. 50. Hij deelt daaromtrent mede, dat, toen d nerceel op den hoek der Noordstraat in open- bare veiling zou komen Burgemeester; en Wethouders, die daar gaarne den ^erlyken hoek uit de straat zouden nemen, zich hebbe verstaan met den heer A. van t Hoff en met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2