GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. SCHEEPVAAKTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAaKT- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. kwam. Het Engelsche schip he eft toen de geheele bemaiming, bestaande uit vijf man, een vrouw en een driejarig kind, aan boord genomen, in de hoop het nabij een der groote rivienmondingen aan den grond te kunnen zet- ten, Na vijf uur sleep en zonk het schip ech- ter in de nabijheid van het lichtschip Haaks, waar ongeveer 14 vadem water staat. De Heron" zette de reis voort en kwam met de geredde opvarenden te Brunsbuttel Koog aan. IN EEN STUWBEKKEN OMGEKOMEN. Zondag waren in het stuwbekken van de electri-sche centrale Karsefors, bij Laholm, in Zuid-Zweden, dat sinds eenigen tijd droog lag, een heer en twee dames in het bekken afg'edaald om foto's te maken, toen juist de sluizen werden opengesteld. De geweldige watermassa sleepte de drie menschen mee, die jammerlijk in het water zijn omgekomen. HEVIGE STORM. Maandagnacht heeft er aan de westkust van Frankrijk een hevige storm gewoed, waardoor vrij aanzienlijke schade werd aan- gericht. Vele visschersbooten werden door den Storm verrast en moesten in allerijl in de havens vluchten. Eenige booten zijn bij deze pogingen omgeslagen en gezonken, waardoor acht visschers in de golven omkwamen. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Op een spoorwegovergang bij St. Etienne werd een auto waarin zich een industrieel met zijn vrouw bevond, door den sneltrein GeneveBordeaux gegrepen, eenige honder- den meters meegesleurd en totaal vernield. De beide inzittenden werden in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De baanwachtster, die vergeten had de afslurt- .boomen te sluiten, was de auto tegemoet ge- loopen om den bestuurder te waarschuwen. Ook zij werd door den trein gegrepen en op slag gedood. naar algeheele inwilliging Vergadering van Donderdag 6 Aug. 1931, des 's namiddags 2 uur. (Vervolg uit het Tweede Blad.) 21. Uitkeering ineens aan door langdurige werkloosheid getroffenen. De VOORZITTER brengt thans in behande- ling het voorstel der heeren Van Dniel, Van den Bulck en Harte tot het verleenen van een uitkeering ineens aan door langdurige werk loosheid getroffenen, dat inmiddels schrifte- lgk aan de raadsleden is uitgereikt, en mee- gedeeld is onder letter i der ingekomen stuk- ken. Hij acht het een heel moeilijk geval, om op dit ingrijpend voorstel terstond een afdoend antwoord te geven en betwijfelt, of het moge- ljjk zal zijn daaromtrent in deze vergadering tot overeenstemming te komen, en wil daarom een middenvoorstel doen, om n.l. uit deze vergadering 3 leden aan te wijzen die met het burgerlijk armbestuur dit voorstel onder de oogen zullen zien. Indien de voorstellers zich daarin zouden kunnen vinden, meent hij, dat zulks hunne bodoeling ten goede zal komen. Hij kan niet verzekeren, dat men ten voile zal bereiken hetgeen wordt voorgesteld, maar hiji acht zjjn denkbeeld toch aanbevelenswaard, aangezien het dan eens in een rustige vergadering kan worden besproken. De heer CODS EN kan zich daarmede wel vereenigen, omdat hij zich omtrent het voor stel en de gevolgen nog geen goed denkbeeld kan vormen; hetgeen de leden hier voor zich gekregen hebben is nogal iets. De heer SCHEELE vraagt, of het de bedoe ling van den voorzitter is, dat de commissie uit den raad er een beslissing over nemen zal. Hg zou zich daarmede nog niet kunnen ver eenigen. Men zal toch ook eerst wel eens al was het bij benadering dienen te weten wat het kosten zou over een geheel jaar. De VOORZITTER wijst er op, dat er een verzoek is ingekomen van den Ter Neuzen- schen Bestuurdersbond voor een extra-uit- keering en dat burgemeester en wethouders hebben voorgesteld, dat ter afdoening te stel- len in handen van het burgerlijk armbestuur, met verzoek aan den inhoud van het adres wel de noodige aandacht te willen wijden. De bedoeling van burgemeester en wethou ders was, dat, indien blrjkt, dat in bepaalde gezinnen bijkomstigen steun noodiig is, deze zal worden verstrekt. Nu is daaromtrent echter een uitgebreid gedetailleerd voorstel gedaan, dat aangeeft hoe die steun zou moe- ten worden verleend. De raad kan er zich over uitspreken, of hij al of niet wenscht, dat in die richting zal worden gewerkt. Hij kan ook te kennen geven, dat hij alleen rekening wenscht te zien gehouden met gebleken be- hoefte, dat naar aanl-eiding daarvan aan Jan zooveel en aan Piet weer een ander bedrag zal worden gegeven, dat men dus rekening hou-dt met de omstandigheden waarin een be- paald gezin verkeert, of wel dat men uitkee ring wenscht gegeven te zien aan alien langs een afgebakende liijjn. Burgemeester en wet houders bedoelden het eerste, dat rekening zou worden gehouden met de behoefte. Het burgerlijk armbestuur heeft haar eigen mid- delen en kan ook zeggen: we wenschen er niet aan toe te geven, doch spreker achtte het gewenscht hier te verklaren hoe burgemees ter en wethouders erover denken. De heer DEKKER vraagt, of dat nu weer een bevel is van den Minister; die kan wel alles op eens anders hals schuiven, maar dan gaat hij als lid van het burgerlijk armbestuur zeggen ik dank je. De VOORZITTER meent, dat de heer Dek- kar nergens voor moet bedanken, maar door- werken. De heer DEKKER: Neen, dan trek ik er ook uit. De heer SCHEELE: Ho, ho, u moet niet gaan staken! De heer DEKKER wil veel liever, dat het in den raad wordt uitgemaakt hoe het zal moeten gebeuren. De VOORZITTER wijst er op, dat alleen wordt te kennen gegeven, dat de Minister sympathiek tegenover deze zaak staat, en dat op grond daarvan mag verwacht worden, dat hij ook een deel van de kosten zal willen dekken, anders zou het al een heel goedkoop gebaar zijn. De besturenbond geeft on zijn adres alleen te kennen, dat door den Minister van zijn kant geen bezwaar wordt gemaakt, dat aan het verzoek wordt voldaan. De heer SCHEELE zou een beslissing wil len aanhouden tot een volgende vergadering. Neem aan, dat het burgerlijk armbestuur aan- neemt om er op in te gaan, dan zal het toch om een bedrag moeten vragen om de kosten te dekken en dan kan daarover door den raad een besluit worden genomen. Hij gelooft ook, dat er zich gevallen kunnen voordoen, dat bij- zondere hulp noodig is, maar hiiji moet er be zwaar tegen maken dat aan deze uitkeering een algemeene strekking zou worden ge geven. De VOORZITTER acht die strekking ook goed, maar de mogelijkheid bestaat ook, dat gestreefd wordt van het voorstel. De heer SCHEELE behoudt zich in elk ge val het recht voor, hierop terug te komen. De heer BEDET verklaart, dat het hem be- vreemd heeft, dat er een verzoek bij den ge- meenteraad is ingekomen en dat van wege burgemeester en wethouders wordt voorge steld dat ter afdoening te stellen in handen van het burgerlijk armbestuur, en de leden van dat college dus voor de verantwoording te stellen. Hij is van oordeel, dat het onder- havige verzoek daar niet thuis hoort, doch de raad de verantwoordelijkheid daarvan zal heb ben te dragen. Het gaat niet aan om in dit geval experimenten te gaan ondernemen en dat ter uitvoering aan het burgerlijk armbe stuur te zenden, zander dat men weet wat het kosten zal. In de tweede plaats heeft spreker zichver- wonderd, dat de bestuurdersbond met zoo'n verzoek bij den gemeenteraad is gekomen. Immers, in een circulaire die door het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen is verspreid, wordt gezegd, dat het zich reeds een reeks van jaren met de zorg voor werk- looze arbeiders heeft bezig gehouden, met het gevolg, dat in de opvattingen omtrent een doelmatige werkloozenzorg in dezen tijd heel wat is veranderd. En voorts wordt gezegd, dat het N. V. V. en de S. D. A. P. zich dezer dagen opnieuw tot de regeering hebben ge- wend en gevraagd om steun voor hen, die werkloos zijn, zoomede voor hen die door de crisis-omstandigheden gedeeltelijk werkloos zijn zoodat ook zij hulp noodig hebben, door bijzondere uitkeeringen tegemoet te komen. Zij vragen voor alien, die het noodig hebben, extra uitkeering ter voorziening in het tekort aan schoeisel en kleeding, maar wordt verder gezegd: ,,Deze hulp moet van de regeering komen! De gemeentebesturen kun nen niet alles doen, de regeering moet helpen. Daarom heeft het N. V. V. nu, evenals vroe- ger, de regeering om die hulp gevraagd". Hoe komt, waar N.V.V. en S.D.A.P. zeggen dat deze steun van regeeringswege moet komen, de S.D.A.F.-fractie alhier er toe voor te stellen dien steun van gemeentewege te doen uitgaan? Heeft de heer Van Driel dan geen kennis genomen van die publiciteit zijner eigen organisatie. Of, is er in deze een gemis aan leiding? Van wege burgemeester en wethouders komt het voor dat burgemeester en wethou ders, door de beslissing te willen afschuiven op het burgerlijk armbestuur een gebrek aan moed voor uitoefening van het gezag betoo- nen. Dat zijn geen dikke woorden, dat is zoo! Spreker heeft er voor gewaarschuwd, toen men de steunverleening aan werkloozen bij het burgerlijk armbestuur wegnam, dat de politiek daarmede in de uitkeeringen zou komen en dat wordt al bewezen, men zal er nog dieper inkomen! Spreker wil hiermede voltrekt niet zeggen, dat er geen menschen zouden zijn die een extra-ondersteuning noo dig hebben. Onder het voorzitterschap van spreker zijn tijdens de vorige periode van werkloozenuitkeering ook wel extra-steun- verleeningen bevorderd in gezinnen waar ach- terstand gekomen was. Het komt hem voor, dat zoo'n voorstel hiervoor in 't geheel met noodig is. Het gaat ook niet aan om zoo'n voorstel in de vergadering te werpen en daar terstond over te beslissen, dat eiscbt besti>- deering. Hij is van meening dat het alles- zins aanbeveling verdient dit punt aan te houden om er in een aparte vergadering over te beslissen, beter dan dat zulks door 3 leden van den raad met het burgerlijk armbestuur geschiedt, vooral waar het hier een punt be- treft dat finantieel zoo doortrekt. Hetgeen in het voorstel omrent de gealli- menteerden van het burgerlijk armbestuur gezeg wordt noemt hij schandelijk overdre- ven, dat is niet zoo... De heer VAN DRIEL: Dat zal ik u dade- lijk vertellen. De heer BEDET: Het is mij niet duidelijk wat daarmede bedoeld wordt. Het lid van het burgerlijk armbestuur de heer Dekker weet ook, dat voortdurend over dergelijke dingen gesproken wordt en dat naar aanlei- ding daarvan bij enkele gezinnen een afzon- derlijk bezoek is gebracht, maar men heeft er nog maar een 3-tal gezien, die aanvragen om kleeding enz. gedaan hebben. De heer VAN DRIEL kent ook van die ge vallen, waarbij bleek dat de menschen nog geen vodden hadden. De heer BEDET kent een geval, waarin het burgerlijk armbestuur zich van af des voor- middags 11 uur tot des avonds 7 uur bezig hield met de volledige verzorging van een gezin dat zijn hulp had ingeroepen op grond dat het aan alles behoefte had en dat, toen begonnen werd met de goederen te brengen, deze werden geweigerd. Hij moet ontraden om zoowel op het verzoek als op het voorstel in te gaan, en zou gaarne zien, dat de ge meenteraad zich eens in het openbaar uit- sprak, om te zeggen wat hij wenscht. Hij zou gaarne vernemen of men inderdaad den moed bezit, daarop in te gaan. Spreker betoogt, dat men van verzoeken als het aanhangige vroeger niet heeft ge- hoord en dat de uitkeeringen nu reeds verder gaan dan die in het jaar 1922. Hij heeft hier voor zich liggen gegevens omtrent het index- oijfer en dan blijkt daaruit dat de gulden bovendien 25 cent meer waard is dan in dien t^jd. De prijzen van de levensmiddelen zijn ge middeld 25 naar beneden, in vergelijking met toen. Als men thans 10 ontvangt kan men daar voor een rijksdaalder meer voor koopen. De uitkeering is dus in feite al hoo- ger. Hij moet waarschuwen, om met dat voor stel zeer omzichtig te zijn. In den loop van den winter komt men nog wel eens met een verzoek. De raad zij voorzichtig en zende dat adres niet ter afdoening naar het burgerlijk armbestuur. Iudien het schrijven daar komt zal dat college ingrijpen. Hiji zou het vamdaag willen aanhouden De heer SCHEELE en DEKKER steunen dit voorstel. De heer VAN DRIEL verklaart, dat het hem genoegen doet, dat de werkloozenverzor- ging zich in zoo'n belangstelling kan verheu- gen. Naar aanleiding van het betoog van den heer Bedet merkt hij op, dat men niet moet meenen dat een gezin kalm en op zijn gemak kan leven van de bedragen diie als werkloo zensteun worden uitgekeerd, omdat de gulden 25 cent meer waard is, omdat men thans voor f io voor 12,50 zou kunnen koopen. Als men met een gezin van 12 menschen er van leven moet, heeft men dat bedrag wel voor 2 dagen noodig, maar dan moet men de andere 5 dagen vast en. En indien men mocht meenen, dat het wel gaan kan, dan zal spreker's fractiegenoot Harte met een 100 werklooze dagen wel kun nen vertellen wat er tekort komt in een gezin dat van 10 ondersteuning 's weeks moet leven. En erger wordt dat tekort, wanneer er meerdere gezinsleden zijn. Spreker stelt zich op het standpunt, dat alles wat een ge zin van 2 personen minder ontvangt dan f 18 per week een tekort beteekent. De heer Bedet weet ook wel welk bedrag hij aan zijn vrouw voor het onderhoud van zijn huishouden moet geven en dat, als een werkman zijn huishuur en zijn fondsen betaald heeft er van het steun- bedrag niet genoeg voor levensonderhoud averblijft. Dat zijn scheeve toestanden. Daar straks sprak de heer Bedet tegen, dat de voorgestelde hulp voor de gealimenteerden van het burgerlijk armbestuur niet noodiig was. Spreker noemt niet graag namen, maar moet dat nu doen en wijst dan op de weduwe C. de Rijke, daar was van alles tekort. Het gaat dan bij het burgerlijk armbestuur net els bij den gemeentebouwmeester. Eerst moest er een week of 9 over heen gaan, en dan komt de hulp Van de week is er nog inn and bij het burgerlijk araibastuur wezen yloeken. Deze zou, indien hij sen betere wcming kon kriijgen zijn vrouw, die zwak is, thuis kunnen verplegen. Zijn vrouw moet versterkende mid- delen gebruiken. Hij krygt 12 per week te- nevens 1 ei en een liter melk per dag en in dat gezin zijn dan nog wel gevallen van t.b.c. Er behoorde dus wel eens beter ingegrepen te worden, -dan men doet voorkomen dat ge schiedt. En wanneer men het tegendeel vol- houdt, moet spreker zeggen dat de burgerlijke menschen niet met de toestanden op de hoogte zijn. De barmharbiigheid die van de zijde van het burgerlijk armbestuur betoond wordt komt vrijwel overeen met het bekende ge- zegde: gaat heen en wordt warm. Toen spreker lid van het burgerlijk arm bestuur werd bedroeg de begrooting 14.000 en toen hiji er uitgejaagd werd was deze ge- stegen tot f 28.000 Maar er heersoht daar steeds een streven oan het zoo goedkoop mo- gelijk te doen. Men moet spreker niet in de schoenen schuiven, dat hij den bestaanden nood overdrijft. Toen hij met het cog op de verkiezing met enkele partijgenooten bij vele gezinnen huisbezoek deed, heeft hij toestan den ontmoet, waarvan hij geen vermoeden had. De kameraden zullen hun nood niet zoo spoedig bekend maken, maar toen kreeg men met de vrouwen, met de moeder3 te doen. Dan hoort men het anders, dan hoort men de werkelijkheid! En aangezien die toestanden werden geconstateerd, blijkt, dat de heer Bedet heeft nagelaten in te grijpen daar waar het noodig was. Het is dus niet te verwon- deren dat hij er naar streeft, zooveel moge- lijk de menschen van onder het burgerlijk armbestuur weg te halen, aangezien dit niet voldoende in de bestaande nooddruft voorziet. Volgens gemaakte berekening zou uitvoe ring van het gedane voorstel neerkomen op een uitgaaf van f 5000 en spreker kan wel verzekeren dat, als dit bedrag mocht worden uitgekeerd, daarvan geen enkelen pot bier zal worden gedronken. De gezinnen die zoo ge- ruimen tijd alleen op den werkloozen steun hebben moeten teren, zullen he-usch nog geen weelde hebben, indien hun de voorgestelde uit keering wordt verleend. Spreker kent men schen niet behoorende tot zijne organisatie, diie ook in kommervolle omstandigheden ver- keeren. Die menschen, behoorende tot de kerkelijke richting, hebben nog te veel fat- soen, dan dat zij zich bij het burgerlijk arm bestuur zullen bekend maken, zij trachten zich er doorheen te slaan met wat hulp van par- ticuliere zlijde, maar ook zij hebben het moei lijk. Op grond van een en ander heeft spreker met zijn fractie het noodzakelijk geacht hun voorstel te doen, om den gemeenteraad hier- over te laten beslissen, en dan moet het uit zijn met die inzinking in de gezinnen. Bij ge zinnen waar de kostwinner 50 dagen werk loos is geweest zal reeds nood heerschen, maar zal het er zeker beter uitzien dan bij die waar dit 100 of 150 dagen is. Trouwens, van de laatste categorie zullen er nog niet veel zijn. Voor zoover hem bekend is deelt een fabrieksarbeider, die dit jaar nog niets ver- diende, in dit lot. De bezittende klasse zal van hetgeen zij heeft wat moeten afstaan voor de gezinnen van hen die door de alge meene werkloosheid zoo emstig worden ge- troffen. Doet men dit niet vrijwillig, dan zul len ten slotte de communisten met geweld de voile 100 halen en nog meer. Er zit achter dit voorstel volstrekt geen politieke bedoeling, het wordt zuiver op prac- tische gronden gedaan. Het kan voor de politiek thans geen waarde hebben, aange zien de verkiezingen achter den rug zijn en hij hoopt dat.de nieuwe raad zal willen mee- werken aan het invoeren van verhoogde nor- men. De heer DEKKER merkt op, dat de heer Van Driel daar aanmerking maakt op het verstrekken van uitkeering aan een gezin en voor versterkende middels slechts een ei en een liter melk per dag werd gegeven, doch dat zulks geheel in overeenstemming was met het advies van den geneesheer, die dat vol doende achtte. De heer VAN DRIEL: Er zijn in dat ge zin nog zwakke kinderen ook! De heer DEKKER kent voorts voorbeelden van huisbezoeken van het burgerlijk arm bestuur, waarvan men zegt: „daar ga ik nooit meer naar toe!" Het is nog kort geleden ook voorgekomen dat een gezin dat zich om steun had aangemeld kon krijgen al wat het noodig had, doch dit weigerde. De VOORZITTER is van oordeel, dat het voor den gemeenteraad ondoenlijk is, zich te gaan mengen in de uitkeeringen te verstrek ken aan behoeftige gezinnen. Dat kan de raad niet, hij heeft daarom een tusschenweg willen aanwijzen, waardoor waarschijnlijk niet het maximum zal worden bereikt, maar toch ook meer dan het minimum. Indien de commissie van den gemeenteraad het met het burgerlijk armbestuur niet eens zou kunnen worden, kan men dan voorts nog eens spreken met burgemeester en wethouders. D&t be oogt zijn tusschenvoorstel. De heer SCHEELE vraagt of het dan de bedoeling is - dat zal gehandeld worden vol gens de algemeene strekking van het voorstel. De heer COLSEN kan niet geheel meegaan met het voorstel, omdat dit bedoelt aan alle gezinnen uitkeering te geven; hij kent wel huisgezinnen waarvan de vader langduri, werkloos is, waar bijzonderen steun noodig is, doch hij kent ook andere die er beter voor- staan en zichzelf nog wel kunnen redden. Hij kan er zich wel mede vereenigen, wanneer het mogelijk is het daarheen te sturen, dat een bijzondere uitkeering wordt verstrekt aan de gezinnen waarvoor dit noodig zal big- ken en dat een commissie van den raad hier- over met het burgerlijk armbzestuur confe- reert. Overigens kan hij de verdediging van den heer Van Driel wel onderschrijven, dat in den regel de behoefte des te grooter zal zgn, naar gelang de werkloosheid langer geduurd heeft. Ook is het juist, dat, ofschoon ver- schillende artikels zijn afgeslagen, er toch ook andere uitgaven, met name de huishuur, op dezelfde hoogte zgn gebleven. Als men nagaat wat een renteniershuishouding kost, zal men in deze dagen verschillende gezinnen een pluimpje moeten geven, dat zij zich met veel minder weten te redden. De heer SCHEELE vraagt nogmaals, hoe de voorzitter zich de taak der raadscommissie denkt, ten opzichte van het voorstel-Van Driel c.s. De VOORZITTER ziet dit aldus, dat de commissie de voorgestelde rageling met het burgerlijk armbestuur bespreekt en dat, in dien men daaromtrent in het algemeen geen eenstemmigheid zou krijgen of indien de ver gadering de verantwoording voor de uitvoe ring van dat voorstel niet zou meenen te kunnen dragen, dit in een rapport aan den gemeenteraad zal worden kenbaar gemaakt, doch dat in het tegenovergestelde geval tot uitvoering zal worden ovengegaan op de wijze zooals de vergadering meent dat dit moge lijk is. De heer SCHEELE kan zich met deze op- vatting wel vereenigen, ook de -heer Colsen. De heer BEDET merkt op, nog geen ant woord te hebben g-ehad op zijn vraag omtrent de circulaire van liet N.V.V. dat deze steun aan werkloozen rijkszaak is. De heer VAN DRIEL geeft te -kennen, dat die circulaire hem zeer wel bekend is, hij heeft er z-elfs 1500 van ontvangen en ver spreid. De zaak zit z66, d-at het N.V.V. zich op het standpunt stelt, dat deze verzorging van werkloozen rijkszaak is, doch dat de re geering dit zelf niet wil ter hand nemen. Deze staat er wel sympathiek tegenover, doch meent, dat dit moet gaan over Maatschappe- lijk Hulpbetoon of zooals we het hier nog hebben over armenzorg. Het N.V.V. en de S.D.A.P. heeft daarom geadviseerd dat over- al waar van deze groepen partijgenooten deel van den -gemeenteraad uitmaken, zij zullen trachten den gemeenteraad te bewegen tot het verleenen van die uitkeering over te gaan. Dat kan men in de circulaire lezen en de S.D.A.P.-fractie handelt dus met haar voorstel niet in strijd met die ciroulaiire. Nadat de raad met algemeene stemmen zijn goedkeuring heeft gehecht aan de door den Vo-orzitter voorgestelde oplossing, be- noemt deze tot leden -der commissie uit den raad de heeren Scheele, Colsen en Van Driel, die de benoeming aannemen. 22. Benoemen leden commissie van, toezieht Middelbaar Onderwijs. De VOORZITTER deelt mede, dat moet voorz-ien worden in twee vacatures in de com missie van toezieht op het middelbaar onder wijs, nl. d-oo-r periodi-ek-e aftreding als zoo- danig van den heer N. J. C. Lambrechtsen van Ri-tthem en wegens het vertrek van den heer Hamstra Pik. Met algemeene stemmen wordt henbenoemd de heer Lambrechtsen van Ritthem en in de tweede vacature benoemd de heer Ir. H. G. C. Cohen Stuart. 23. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be- noemde raadslod,en. De VOORZITTER stelt d-e ingekomen ge- loofsbrieven met bijlagen der nieuw benoemde raadsleden in handen eener commissie, waar- toe hij benoemt de heeren Verlinde, Van Driel en Bedet, om daarover rapport uit te brengen. Hij sck-orst de vergadering. Na heropening der vergadering rapporteert de heer BEDET namens de commissie, dat de stukken der benoemde leden in orde zijn be- vonden en mitsdien tot hun toelating geadvi seerd wordt. Overeenkomstig dit advies wordt met alge meene stemmen besloten tot toelating der heeren J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, M. de Jonge, H. J. Colsen, P. F. de Bakker, A. d-e Bruijn, D. van Aken, D. Scheele Az., Jac. J. Huijssen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, J. H. van Doeselaar, C. van den Bulck, P. van Cadsand. De VOORZITTER wenscht, nu het niet te voorzien is, da-t de raad in deze zittings- periode nog zal bijeenkomen, een kort woord te zeggen, in het bijzon-der tot de leden die om verschillende reden in de volgende periode niet zullen terugkeeren. De heer Dekker zal weer tot zijn gewone leven terugkeeren. Hij bleek een meelevend man, die trachtte de be- langen der gemeente naar zijn wijze van zien te dienen en zich daarbij, ook kon losmaken van andere denklbeelden. -Een tweede diie niet terugkeert is de heer Bedet, deze was niet steeds een meelevend, doch meermalen een tegensprekend man. Hij deed dit niet uit zucht om onaangenaam te zijn, maar hij is van anderen aanleg en ge- moedsgesteldheid en maakte het daardoor niet altijd even gemakkelijk. Niettemin zal met genoegen aan zijn optreden in dezen kring worden teruggedacht. De heer De Bruijne, die eveneens niet terug- komt, heeft zich steeds -getoond een welwil- lend man, die als lid zijner fractie steeds heeft gehandeld naar zijn beste weten; hij zal steeds worden herdacht als iemand die zoowel in als buiten deze vergadering trachtte iets goeds voor anderen te doen. De vi-erde die met September niet terug- komt is de heer Harte, die vandaag pas Zijn intrede deed. Hij is het welsprekend bewijs dat het noodig is, dat er reserve's bestaan om openvallende plaatsen aan te vullen, want het is reeds de tweede maal dat hij als reser vist zijn intrede doet. Spreker hoopt, dat de vier genoemde heeren met genoegen aan het tijdperk dat zij deel van deze vergadering maakten zullen terugden- ken. Zij zullen zeker, voor zoover zij d-e afge- loopen periode of een groot deel daarvan heb ben meegemaakt hebben ervaren, dat het lid- maatschap van den raad niet gemakkelijk is, doch kunnen de overtuiging met zich dragen iets te hebben gedaan in het algemeen be- lang. Hij eindigt met de hoop uit te spreken, dat de nieuwe raad met nieuwen moed zijn werk zal aanvangen tot het bevorderen van het wel- zijn der gemeen/te. De heer DEKKER betuigt zijn dank voor de tot hem geriohte woorden en dat zijn mede- leden geduld hebben gehad met zijn gebreken. Zeker, de taak is voor een raadslid niet altijd even gemakkelijk. Hij stemt met de woorden van den heer Scheele in, dat men zich van ruwe of scherpe taal moet onthouden, en eveneens om elkaar verwijtingen te doen, daar is spreker bang van. Het is hem echter den tijd dat hij hier was een genoegen geweest op kalme wiijze over de zaken der gemeente mede te praten en te beslissen. 24. Omvraag. a. De heer DEKKER vraagt of er geen mogelijkheid bestaat maatregelen te nemen tegen de schade die wordt ondervonden op het land in de omgeving der haven, door het lossen van ammoniak. In het tuintje van Blok en dat van M. Dieleman gaat alles dood. De VOORZITTER zegt toe, dat een onder zoek zal worden ingesteld. b. De heer DEKKER vraagt, of het niet mogelijk zou zijn aan den Koedijk een vuilnis- bak te plaatsen, waarin de daar wonenden hun huisvuil e.d. zouden kunnen brengen, en welke bak dan op gezette tijden door den reinigingsdienst zou kunnen worden leegge- haald. Op het oogenblik wordt er van alles, oude ketels, fietsbanden en andere rommel in de polder,sloot geworpen. Men kan geregeld bezig blijven met het uitkuisschen dier sloot. De VOORZITTER zal dit bij burgemeester en wethouders ter sprake brengen. c. De heer BEDET merkt op, dat reeds eenige malen het klinkerpad in de Nieuw- straat in deze vergadering is ter sprake ge komen. Ieder zal moeten erkennen, dat dit daar zeer sterk voor fietsrijders misleidend ligt. Hij heeft onlangs zidh eens in de Nieuw- straat opgesteld om het verkeer na te gaan en toen bleek hem dat na korten tijd 17 men schen in verkeerde richting reden over het klinkerpad. Tegen 1 werd procesverbaal op- gemaakt en daarmede was het klaar. Hij acht deze toestand echter niet in orde. Moe ten de menschen daar nu maar telkens en telkens proces-verbaal krijgen? Dat pad moet dan maar tot fietspad verklaard wor den. Dat er dan geen auto's meer op mogen staan is niet zoo erg. Er is nu een parkeer terrein waar die kunnen worden neergezet. Hij geeft burgemeester en wethouders '"a overweging een en ander eens te overwegen. d. De heer VAN DEN BULCK heeft ver- nomen, dat het te werkstellen van werkloo zen bij de gemeente onregelmatig zou ge- schieden, dat d-e eene, wanneer hij eenigen tijd gewerkt heeft wordt ontslagen en v'er- vangen, terwijl een ander mag doorwerken. Hij acht dat niet in orde en meent, dat de over de Arbeidsbeurs aan te stellen menschen dezelfde kans op werk behooren te hebben. De VOORZITTER: We zullen dit onder- zoeken. e. De heer VAN DEN BULCK vestigt er de aandacht op, dat de passage op de april van de Westkolkstraat naar de Dijkstraat meermalen emstige belemmering ondervindt wegens de vrachtauto's die daar op het nauwe gedeelte bij het pakhuis der firma Ribbens stdl blijven staan. Indien er dan een andere auto tracht te passeeren, blijft er heelemaal geen ruimte meer over. Toen onlangs onder die omstandigheden een auto met een 30 K.M. v-aart van de ophaalbrug kwam kon een oude man die zich op den weg bevond alleen nog voor overriden en misschien erger redden, door de wijk te nemen in het portiek van den heer Polderman, aangezien de auto's dan ook op het trottoir komen. Kan niet worden be vorderd dat de auto's die bij dat pakhuis moe ten zijn een eindje verder, op het breeders gedeelte der Dijkstraat standplaats nemen? De VOORZITTER zegt onderzoek toe. f. De heer VAN DRIEL vestigt de aan dacht op de afwatering in de Roeiersgang, waar de afwatering der straat zoodanig is, dat het regenwater naar den kant der woningen vloeit. De VOORZITTER wijst er op, dat de be- strating, in verband met de rioleeringswerken toch opnieuw moet worden gelegd. Bij het herleggen zal met de opmerking rekening worden gehouden. g. De heer COLSEN vraagt of het niet mogelijk is ook op Sluiskil op de algemeene begraafplaats een draagbaar voor het ver- voer van lijken te plaatsen. Bij -herhaling is hieraan behoefte gebleken. De VOORZITTER zegt voorziening toe. h. De heer COLSEN vestigt er de aan dacht op, dat er thans te Sluiskil van de voor- genomen wegsverbetering nog niets is tot stand gebracht. Hij wil de Piers-senspolder- straat nog laten rusten, maar vraagt of het dan niet mogelijk zou zijn te be-ginnen aan den Benedenweg en Niemandsland; er was dan toch iets te doen voor de werkloozen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit op het lijstje staat van uit te voeren werken. i. De heer DE BAKKER komt terug op het klinkerpad in de Nieuwstraat en zou wil len voorstellen dit voor wielrijders vrij' te geven. De heer COLSEN merkt op, dat dot niet kan. De heer DE BAKKER acht dit onverklaar- baar, aangezien de auto's er wel op rijden; waarom wordt tegen die bestuurders dan geen procesverbaal opgemaakt? De VOORZITTER: Omdat die niet in over trading zijn. De heer DE BAKKER acht die eveneens strafbaar als ze over het paadje rijden. De VOORZITTER licht den -heer De Bak ker in, dat men rekening heeft te houden met de bepalingen der motor- en rijwielwet en die auto's niet in overtrading zijn, doch wel de wielrijders die er links van den weg rijden De auto's die er over rijden zullen dit ook slechts doen, wanneer het pad rechts van den weg ligt. De openbare zitting wordt ges-chorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der verga dering wordt deze door den VOORZITTER gesloten. COOPER ATIEVE VRUCHTENVEILJNG „ZEEUW SCH-VLA ANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 24 Aug. 1931. Clapp's Favorite 10 tot 16 ct.; zoete Pip ping 13 tot 16 ct.; Jutten 3 tot 12 ct.; Bis- marckappel 10 tot 22 ct.; Calleboutperen 4 tot 6 ct.; Reine Victoriapruimen 23 tot 45 ct.; Jax Lebel 9 tot 16 ct.; Paradg-sappel 7 tot 15 ct.; Mans Codlin 12 tot 16 ct.; Codlin Kes wick 6 tot 14 ct.; Williams Duchesse 6 tot 12 ct.; Stoofperen 8 tot 10 ct.; Beurri Duron- dou 6 tot 9 ct.; Washington pruimen 54 ct.; Princepruimen 20 ct.; dubbele Boerwitte 60 ct.; Marbelanen 10 ct.; Okkelanen 20 ct.; Belle de Louvain 49 ct.; Tomaten 8 tot 10 ct.; Princesseboonen 7 tot 10 ct. per K.G. Eigenheimers f 3,10 tot 3,40 per 100 K.G. Komkommers 1 tot 2 ct.; Roode kool 2 tot 3 ct.; Savooge kool 2 tot 4 ct.; Bloemkool 5 tot 13 ct.; Kropsla 2 tot 3 ct.; Meloenen 36 ct.per stuk. Gladiolen 4 ct. per bos. Voor Gent: 24 Aug. Fransch s.s. P. L. M. 16, 1931, ledig, Oran; Duitsch s.s. ANDROS, 1863, hout, Odessa; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Manchester. 25 Aug. Eng. s.s. HULL, 451, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. FOANVTLLE, 163, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. EMSWORTH MANOR, ledig, Antwerpen. Van Ter Neuzen: 25 Aug. Eng. s.s. WALL- SEND, 1739, ledig, New-Castle. Van Gent: 24 Aug. Eng. s.s. ODYSSEUS, 105, fosfaat, Londen; Lett. s.s. EVERGUNAR, 1941, ledig, R'dam; Noorsch s.s. MARG, 709, ledig, Antwerpen. 25 Aug. Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, ijzer, Newport; Eng. s.s. BUSWOOD, 1297, ledig, Tyne; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ijzer, Middies-borough; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Goole. s.s. MAGDALENA te Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN te Ter Neuzen. Amsterdam, 26 Aug. 1931. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Londen 12,04 12,06 Belgisch 6,90 6,94 (Zonnetijd.) voorm. nam. Donderdag 27 Augustus 1.24 1.41 Vrijdag 28 1.58 2.14 Zaterdag 29 2.30 2.44 Zondag 30 2.59 3.14 Maandag 31 3.27 3.41 Dinsdag 1 September 3.55 4.09 Woensdag 2 4.23 4.37

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3