&KOIK B 8 OftTXS. P euilleton - vertellingen. S P 0 B T. 0EDIEHODE BEEIGHTEE.1 EEN ONGELUK DAT VBIJ GOED IS AFGELOOPEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. VOETBAL. DOOR EEN TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD. DOOR EEN STIER OP DE HORENS GENOMEN. EEN ONBEKENDE OEWONDE TE BERLIJN IN EEN PARK GEVONDEN. echter alleen gel eve rd op grond van een verklaring, onderteekend door een geneeshefcjr of door een afdeelings-secretaris der Ver- eeniging van' Slechthoorenden. Wij wekken "alle weggebruikers op, de fiet- sers, die zich door 'gebruikmaking van deze borden beveiligen, ook inderdaad te behande- len als personen, van wie niet verwacht kan worden, dat zij aan gegeven geluidssignalen gevolg geven. Mevr. Li. van B. uit Schoondijke, die met een Nederjandsch. reisgezelschap in 'tgrens- stadje Kufstein in Noord-Tirol eenige dagen vertoefde, heeft by een tocbt naar het berg- xneer een ongeluk gebad, dat nog betrekke- Jijk goed is afgeloopen, aldus wordt uit Inns bruck aan „de Tel." gemeld. By de besty- ging van den weg naar bet bergmeer wilde mevr. Van B. op een bepaald punt van bet uitzicht genieten. Zij leunde tegen een bou- ten bek langs den weg aan. De leuning brak echter plotseling af, zoodat de dame langs de steile berghelling een eind in de diepte stortte. Zij liep daarbij verschillende ver- wondingen op, die ecbter niet van ernstigen aard bleken te zijn. Men wist baar te be- reiken en baar per auto naar bet bospitaal te vervoeren. IN-, UIT- EN DOORVOER VAN EEN- HOEVIGE DIEREN IN BELGIe. De Brusselsche correspondent der Maas- bode meldt: Bij ministrieel besluit werden de volgende schikkingen getroffen. Artikel 1. De invoer der niet onder de navolgende artikelen 4 en 9 aangeduide een- hoevige dieren moet uitsluitend gescbieden langs de tolkantoren Antwerpen (baven) le en 3e kantoren, Oostende (baven), Gent (baven), Brugge (via de kanalen van Oos tende naar Brugge en van Zeebrugge naar Brugge (haven), Scbapenbrug (Westcapelle) Middelburg, Watervliet, Selzaete (statie:, De Clinge (statie), De Clinge (dorp), De Clinge (Paal), Santvliet, Esscben (statie), Esscben (dorp), Meersel (Meerle), Strijbeek (Meerle), Weelde (statie), Arendonck, Achel (statieMaeseyck, Visd (statie), Mouland, De Planck (Sint-Martens-Voeren), Montzen (statie), Herbestbal (statie.) Het invoeren mag gescbieden van zonsop- gang tot zonsondergang op de dagen en uren gedurende de welke de toldiensten geopend zjjn voor het verkeer in het algemeen. De invoerders moeten den controleveearts ten minste vier en twintig uren vooruit verwit- tigen van den dag en bet uur waarop bunne eenhoevige dieren aan de grens zullen aan- geboden worden. Art. 2. Bij bun aankomst aan de grens, ondergaan de eenhoevige dieren het gezond- heidsonderzoek, en worden ze onmiddeliijk geleid naar de quarantainestallen om er aan de malleineproef onderworpen te worden op kosten van de invoerders. De eenhoevige dieren, ingevoerd langs de havens van Antwerpen, Gent, Oostende, Brugge en Zeebrugge en langs de statie van Sterpenich, moeten gemalleineerd worden in de lokalen aan te duiden door het bebeer van landbouw. Art. 4. Bij afwijking van de voorgaande schikkingen, mogen de slachtpaarden slecbts in het land gebracbt worden langs de tol kantoren Antwerpen (haven), le en 2e bureel Oostende (baven), Zeebrugge (haven), Sel zaete (statie), Esscben (statie), Weelde (statie), Achel (statie), Vise (statie), Mont zen (statie), Herbestbal (statie), Gamorteau (statie), Agimont (statie), Erquelinnes (statie), L'Abeele (statie), alisook langs de statie van Sterpenich. Zij worden aan de malleineproef niet on derworpen, doch moeten het gezondheids- onderzoek ondergaan. Indien zij vry van klinische kenteekens van besmettelijke ziek- ten zijn, worden zij aan bet oor van een metalen merk voorzien, dat den naain van het invoerkantoor en een cijfer aangeeft. Die schikkingen worden toegepast niet al leen op de paarden voor de slachterij aan- gegeven, maar ook op die, welke de controle veearts als ongeschikt voor het werk aanziet. Art. 9. De cours- of sportpaarden in de eene of de andere richting de grens over- scbrijdende voor een tijdelijk verblijf in Belgie of bet buitenland, dat de zes maanden niet overscbijdt, zijn ontslagen van alle veeartse- nij-onderzoek op voorwaarde dat de eigenaar aan den douanendienst een bewijs laat zien van lidmaatschap van een club of bekende paardenvereeniging, alsook een getuigschrift afgeleverd door een veearts bevestigende dat de dieren gezond zijn en de uitbating van waar zij afkomstlg zijn vrij is van besmette lijke ziekten. A1 deze bepalingen zijn ook geldig m be- trekking tot Frankryk. SLUISKIL. Dezer dagen werd ten nadeele van zekeren F. alhier uit een portefeuille die in een jas was geborgen, en welke jas op een kamer hing, een groot bedrag aan bankpapier ont- vreemd. De vermoedelijke dader, die bij F. was gehuisvest, heeft inmiddels de wijk ge- nomen. De politie stelt een onderzoek in. OOSTBURG. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg dr. J. Postma te 's-Gravenhage. SCHOONDIJKE. Cand. W. Scbeele van Schoondyke, werd Zondagmorgen door ds. C. M. v. d. Loo van Appelscba, bevestigd als predikant bij de Geref. kerk te Hoogersmilde. Des middags deed ds. Scbeele zijn intrede met een predi- katie over Ps. 122 vers 9. ZONDAG 23 AUGUSTUS 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 V2 n. en 2 u.t Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de beer L. Dek. Hoek. 9V2 u. de beer J. Overdulve, van Moerbeke en 2% u., Ds. G. van Dis, van Zaamslag. Zaamslag. 9y2 u., Ds. G. van Dis en 2% n., de heer J. Overdulve, evangelist te Mocrbskc Sas van Gent. 9>/2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9V2 u. en 2 u., Dr. J. van Lonk- buyzen, van Zierikzee. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9Y2 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2y2 u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6y. u., leesdienst. Lokaal ,,Eben-Ha6zer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5 y2 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 18 Augustus 1931. Menier, Nouw kunde me gleuven of nie, maar m'nen kop is glad in de weer! De weareld stikt in d'n &remoe, as g'alles zoow aan- heurt; d'r is van alles te kort, de braanden breken geregeld uit da-d- et 'n lieve lust is en dh zee genogt, de werkeloos- beid is over heel de iierde zoow groot as me nog nooit meegemokt emmen, d'n Duts zit in de penarie mee z'n porte- menee mee suikere pinnen; d'n Engelscbman wit nie hoe of ie de eindjes aan mekaar zal knoopen; d'n Franschman zit te rekenen mee z'n frangeskes van zeuven spie, zonder da ie 'r 'nen goeien punt aan kan krijgen, en in Amerika worren de locomotieven gestokt mee graan, in Brazilie gooien ze de koffie mee virtigduuzend mudzakken tegeltijlk in d'n majum, bier rrjen ze in 't Westlaand de gruunten mee peerdevracbten d'n miestkuil op! Nouw gij Van d'n eenen kaant zoude zeggen: d'r is van alles vuls te weinig; van d'n aanderen kaant: d'r is van alles vuls te veul De menscbbeid bezwykt onder 't gewicht van de werkelooshaid! Aangenomen! Maar van d'n aanderen kant las ik ergens 'n stukske, waar de honden gin brood van zouwen eten, ?.66 gemeen, omdat d'n bur- gemeester van 'n zeker diirp had veurgesteld dat de werkeloozen zouwen gaan werken bij die bazen, die werk in overdaad hadden! Nouw grj weer! Aan d'n eenen kaant bidden om werk; aan d'n aanderen kaant, d'n mensch die veur werk zurgt, uitkafferen! In China bremoei. Hongersnood in 't veur- uitzicht: in Amerika 't graan verstoken. Ik weet 't nie meer. Of de heele weareld is gek, of ikke! En wilde weten wa-d-ik er van denk, amico? De weareld is 'n eenigst kindeke, deur d'n grond bedorven! 't Bewijs? Da ze 't bekaanst gin van alien dens zijn mee deus regels, terwijl ze gin kaans zien om 't me te heeten liegen. Zouw er ooit 'nen tijd in de weareld gewiest zijn dat 'r zddveul benzine noodig was? Ooit 'nen tijd dat 'r zooveul rubber noodig was Goed. En kekt 's naar de aandeelen van rubber en bronolie? Malaise? Overdaad! Laat ik oe grust verrassereeren, da 'k altij zoo onstraant gewiest ben, om te denken, da'k wiest waar Abram d'n mosterd haalt! Maar op d'n oogenblik! Ik vuul me op de weareld, waar ik me meer dan veftig jaren op m'n plak gevuulde, teu- geswoorig as 'n kat in 'n vrund pakbuis. Hier in 't Zuien springen de baanken as kakkerlakken. Gin week, of daar gaat 'n een naar den kelder! Gin week of daar springt weer zo'n baank of ze'r in d'r lenden gekieteld emmen. Ge wordt er tureluursch van. Veural as ge toevallig zo'nen drmen prul zrjt, da ge wa centen het! Da klinkt gek, zulde zeggen, zekers! maar 't is dan toch maar zoow. En dat de weareld-geleerden nie meer weten hoe 't in 't vat gegoten mot worren, da kan 'k ze niks kwalijk nemen. Ik ben maar 'nen boereloel, maar ik zou er toch ok gin kaans veur zien! En daarom: laat ik er afscheien. Waant as ik deurgong, en verder en dieper d'r op in, dan zouw ik beweren, dat de menschen 't te goed emmen en dusbasta! Laankzaam aan geraken me deur d'n zomer. M'n daalda's achter teugen m'nen muur, staan te bloeien in 'nen pracbt van diefrente kleuren, da ge'r nie aanders as lacbende naar kunt kijken. Sjuust 'n weareld-,.malaise", zoow manjefiek. Blommen as vusten. Gloeiend-rooie, mee opgerolde punten van vingers laank, staan te pinkelen onder't zon- neke. Fluweelroode, nouw-en-dan teugen zwart aan, emmen 'n glaans as 'n deurgezonde poes, gezond tot in d'r klokhuis. Gele en oranje- kleurige, mee rooie harten die er uitzien as suikergoed zoo zuut en zoow lekker. Ja, zelfs peerse, amico en ge wit kepleet nie wa de soboonsten zijn! Maar samen vurmen ze eenen boekee, terwijl de maalsche blaren en de barstende knoppen, die er mee duuzenden inzitten van 't gebeel 'n fiest veur 't oog maken. En d'n erft, waar ok de goudsblommen nouw in schaterend oranje te tieren staan, waar Trui d'r graniejums mee vurige blom men d'r eigen boven uit groeien, dieen erft ziet er nouw uit as 'n blommenbofke. D'n notenlfeer zit vol as mud. Kanjers van groene ballen, soms mee z'n zeuvenen aan eenen tros, hangen d'r in en amico, da wyst op veul winter, jonk! Gemeenlyk as er veul noten zijn, dan volgt 'r 'nen strengen winter, en as d.a van 't jaar uit mot komen, doet dan maar 'n gdeven stomp braandstoffen o, jobk. Goeiekoop genogt. Fraankrijk wil onzen steenkool nie meer emmen, dus zoude zoow zeggen: dan mot ie goeiekoop worren, van 't jaar! Veural, om da wij, as 't buitenlaand ons perdukten nie wil, onze grenzen wagenWij/d openzetten (d'n Nederlaandscben leeuw leg- gen me dan zoolaank aan 'n ketting en as ie kwekt geven me 'm wel 'nen douw veur z'n neus 't aantwoord van d'n Minister aan 'n Kamerlid) en dus zullen de braandstoffen kollesaal goeiekoop worren! Nog niks van gemerkt? Da komt dan, omda ge net zo'nen hufter, zo'nen boer zijt, as ikke. Ik begrijp er al laank niks meer van, zooas ik aan 't begin al zee. Enik schaam m'n edgen d'r niks veur, amico! Waant om zukke dingen te snappen, zoude net zo'nen kerel motten zijn, as de lui die d'n koffie mee duuzenden balen in zee kieperen; as de lui die de mesjienen stoken mee graan! En veur zukke jmapbeid" pas ik ger6 !Gy Maar ollee, deurrijen weer! Om dan op da blommenbofke trug te koen, 't is zoow scboon ee, op d'n oogenblik. En as de zou er deurbenen spult, zoodia ge de herfstdraaien perlemoerig uit de hloms'tengeLs ziet slieren, as ge dan de vliegeskes en de mugeskes boven die blommenpracbt ziet daansen mee gouwig-glaanzende vleugeltjes, dan is er gin mooier plakske op heel de weareld as <1 a-d-hofkcEn dan vraagd-oew eiges af hoe 't meugelijk is, da-dr-op zo'n scboone weareld, zulke gekke, misdadige dingen kunnen gebeuren. En veur ik nouw beelegaar de kluts weer kwijtraakt, amico, gaai ik er maar gauw 'nen punt aandraaien. Ik schei er af. Veul groeten van Trui en as altij gin borke minder van oewen toet a voe DRd. WIJZIGINGEN IN DE SPELREGELS. De door de Intern. Board aanvaarde wijzi- gingen in de spelregels zijn thans ook door den Kon. Ned. Voetbalbond overgenomen. De voomaamste wijzigingen betreffen de inwerp-regel en het loopen van den doelver- diger met den bal. Goldt tot dusver dat bij verkeerd ingooien aan de tegenpartij een vrijen schop werd toe- gekend, thans is bepaald, dat in zoo'n geval de bal opnieuw moet worden ingegooid, doch dan door de niet-in-overtreding-zijnde party. De bepalingen voor den doelverdediger bebben deze verandering ondergaan, dat hy inplaats van twee in bet vervolg vier stappen met den bal mag doen. Bij den vijfden stap is bij dus pas in overtreding. Deze wyzigingen zyn terstond van kracht verklaard. DE ZIEKTEGEVALLEN TE GOES. Naar vernomen wordt heeft het bacterio- logisch onderzoek uitgewezen, dat de vrouw en de kinderen, die in bet gasthuis te Goes zijn opgenomen, lydende zijn aan para-typhus. De medici zijn van meening, dat men hier Inderdaad met voedselvergiftiging te doen heeft, vermoedelijk vleesch, bouillon of melk. Inmiddels is bet aantal patienten uit dat ge- zin nog toegenomen. Op een na zijn thans alien in de barakken voor besmettelyke ziek ten opgenomen. Him toestand is niet direct levensgevaarljjk. ROEIBOOT MET VIJF MEISJES OMGESLAGEN. Op de Poel te Rypwetering is een ongeluk gebeurd, meldt de „Trjd", waarbij het zestien- jarige meisje J. Zwarteld uit Roelofarends- veen om bet leven is gekomen. Zij was met vier vrienidinnen gezeten in een roeiboot, welke werd voortgetrokken door een motorboot. Toen de meisjes zioh een oogen blik ongeveer gelijktiijidig naar een zijde van het bootje begaven, liep bet vol water en zonk, terwijl de meisjes door de zuiging wer den meegetrokken. Slecbts vier der inzitten- den konden worden gered, de ander verdronk. TE VEEL GEWAAGD. Bij Roptazijl wacbtte Zaterdagmiddag de 27-jarige arbeider I. S., op de komst van een motorbootje dat aldaar een zolderschuit zou afhalen. Toen bet wachten hem te lang duurde heeft h)ij zioh uitgekleed, en stak hij, met aobter- lating van zijn kleeren op de dijkglooiing, met de schuit in zee. Op voldoende afstand van de kust wierp hij bet anker uit en sprong te water, met de bedoeling naar de kust te zwemmen. Hij heeft de kust echter niet bereikt. Enkele uren later spoelde zijn lyk aan. S., die te Harlingen woonde, was gebuwd, en laat een vrouw en een kind achter. TE ZWAAR BEVRACHT. Toen Donderdagmorgen te Zuidhorn een locomotief met kipkar over bet bruggetje reed, dat over de Noordhomer Schipsloot is gelegd voor den aanvoer per rail van mate- rialen voor den bouw van de nieuwe spoor- brug over het kanaal GroningenZuiderzee, istortte dit bruggetje in. De locomotief kwam terecht in het vaarwater. De machinist en de stoker kregen beiden brandwonden aan het boofd en niet-emstige wonden aan de beenen. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Tusschen bet Goudsche Rijpad en de spoor- brug over de Gouwe te Alpben aan den Rijn viel Woensdagmorgen een acbtjarig meisje uit een extra-trein, die een circus vervoerde. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is niet met zekerheid komen vast te staan. In den trein bleek niemand iets van de plotse- linge verdwijning van bet meisje te bebben bemerkt. Het bulpgeroep hoorden eenige in de nabij- beid werkende metselaars, die bet meisje vrywel ongedeerd aantroffen. Zij werd naar het station gebracbt, van- waar zij later naar Leiden is vervoerd. Het bleek een dochtertje te zijn van een der leden van bet personeel van het circus. Te Moerdyk is Woensdagmorgen het 11- jarige zoontje van den landbouwer S. Hermu3, toen bet een paard met veulen naar de weide zou brengen, door een trap van het paard gedood. Maandagmorgen is aan bet gemeentelijk abattoir te Dordrecht een emstig ongeval ge beurd. De 64-jarige B. T. uit Dordrecht wilde met een schietmasker een stier dooden, doch verzuimde het dier vast te zetten. Toen hij den stier naderde, bleek deze vlugger te zijn dan de man. Het dier nam hem op zijn horens en drukte hem eerst tegen den muur, waama hij den slager eenige meters ver wegslingerde. Emstig gewond werd de man opgenomen en naar bet Ziekenhuis vervoerd. Men slaagde erin den stier te overmeesteren. MEISJE IN DE BIOSCOOP GESTOKEN. In bet Rembrandt-theater te Amsterdam heeft een vreemde historic plaats gehad. Tijdens een der voorstellingen bevond zich in de stalles een meisje. Eensklaps werd baar aandacht getrokken door het feit, dat er iets lauws in baar bals gleed. Zij bracht de hand naar bet achterboofd en bemerkte, dat deze vol bloed zat. Het bleek dat haar met een vlijmscherp voorwerp een steek of snede aan het achterboofd was toegebracht. Zooals het meer met die kwetsuren gaat had het meisje den steek of snede zelf niet gevoeld. Haar aandacht werd pas door het vloeien van het bloed getrokken. Een medicus, die zich in de zaal bevond, heeft het slachtoffer verbonden. Wie de dader is, kon niet bekend worden. De portier verklaarde aan de politie, dat hij een man, die in gezelschap was van een Nederlandsoh matroos, ijlings bet theater bad zien verlaten. Naar alle waarschljjnlijkheid is een van dit tweetal de dader. TRAGISC'H ONGELUK. Toen de echtgenoote van den beer Dekkers te Boxtel nog even naar baar tweejarig kindje ging kijken, dat te slapen was gelegd, vond zij het dood langs het ledikantje hangen. Ten einde te voorkomen dat bet kind uit bet ledi kantje zou vallen, was bet bierin vastgebon- den. Desondanks is de kleine er in geslaagd over den rand te komen. Onmiddeliijk inge- stelde pogingen om bet kind bij te brengen. hadden geen resultaat. MEISJE DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Boven Dinxperlo heeft een zwaar onweer gewoed, gepaard met zwaren bagelslag. In de buurtschap Liederu is de 15-jarige dochter van den landbouwer Tuente bij| het opdraaien van het electrisch licht door den bliksem getroffen en onmiddeliijk gedood. NOODWEER IN BELGIe. Woensdagavond is boven Antwerpen een wolkbreuk losgebroken, die stroomen water deed neerkomen, zoo geweldig, dat de dak- goten het niet meer konden slikken en het water er overheen vloeide, om verder in den omtrek neer te plassen en alles te overstroo- men waar het gelegenbeid vond. Daarbij ging de stortvlaag gepaard met krachtige Wester-rukwinden, die het neerplas- sende water, over de straatsteenen en daken heenzweepten, dat hetvan buitenshuis uit, een lust was om te zien. Dit duurde ongeveer een half uur, zoodat de overgroote hoeveelheid water ook door de riolen niet meer kon verwerkt worden, met het gevolig, dat in menige straat het water tot aan den boordsteen van het voetpad ge- liijlk stand. De bliksemstralen en de daarop volgende donderslagen waren zwak, wat doet vermoe- den, dat bet elders nog verschrikkelijker moet geweest zijn. De gevolgen van deze wolkbreuk zijn niet acshterwege gebleven. In menig huis was bet overstrooming, ofwel door het water, dat langs boven geen uitweg meer vond, ofwel door bet water dat uit de riolen opborrelde. De wolkbreuk heeft in alle geval heel wat schade aangericht (in menig huis, waar de bewoners den ganschen avond aim het werk zijn geweest om het water uit kelders en wat meer te verwijderen. Tijdens het zwaarste van den regenval zijn er oogenblikken geweest, dat in de Julius de Geyterstraat en omliggende straten het wa ter ongeveer een halven meter hoog in de straat stond. De drukking van de watermassa in de rio len was zoo groot, dat de zware deksels let- terlijk werden opgeliioht en het water als uit een fontein een meterhoog de straat op- spoot. Een tram welke door een der overstroomde straten reed, werd door zoo'n waterstraal langs onder getroffen, waardoor de houten bevloeding werd weggeslagen en de nog droog zynde reizigers in de tram kregen ook bun part van de regenbui. De pompiers van het Zuid en uit andere stadsgedeelten waren spoedig ter plaatse om de kelders ledig te pompen. Op de Belgielei is de bliksem geslagen op den draad van de tram. De draad knapte door, waardoor alle verkeer werd stilgelegd. Het duurde geruimen tijd eer de schade her- steld was, zoodat er op de Relgieleii weldra een heele reeks tramrijtuigen stond. De bliksem is ook gevallen op het politie- bureau „de Torekens". Hijj verstoorde er de leiding van bet licht en de telefoon en bracht schade toe aan het dak. Te Sint Nioolaas viel de regen zooals het in menschengeheugen nog nooit gebeurd was. In een oogwenk stond de stad blank. Het Statieplein en tal van straten stonden onder water en overal liepen de kelders vol. De drukking in de riolen was zoo groot, dat de deksels werden opgelicht en het water in straat spoot. Op sommige plaatsen stond het water tot een meter hoog. Alle verkeer was totaal onderbroken. De stoomtram welke den dienst verzekert tusschen Sint Nicolaas en Den Doel, kon niet vertrekken. De schade welke door het water werd veroorzaakt, is zeer groot. NOODWEER BOVEN DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING. Omstreeks half vijf Woensdagmiddag brak plotseling boven Parijs en vooral boven Vin- cennes een hevig noodweer los, dat vooral op de tentoonstelling groote ontsteltenis teweeg bracht, meldt de „Maasbode". Het was een onweer, dat slechts weinige minuten duurde, doch vergezeld ging van zulk een zwaren regenval en zulke windstooten, dat het op een hoos geleek. Op de tentoonstelling trachtte het publiek in de paviljoens te vluchten. Alle wegen waren onmiddeliijk in beken omgezet en verschiillende groote verkeerspunten wer den onbruikbaar voor passage. De brandweer zocht overal de rioolmonden vry te houden. In het Nederlandsch paviljoen heeft op dat oogenblik onze uitgebreide ordedienst prach- tig zijn doeltreffendheid kunnen bewijzen. Heel den dag was het bezoek aan het paviljoen zoo groot geweest, dat op sommige oogenblik ken meer dan duizend menschen queue moes- ten maken. By het noodweer drong men plot seling op om in het paviljoen te schuilen. Men moest om wanorde te voorkomen de ijzeren schermen laten zakken en die hadden het hard te verantwoorden, maar de uiitgebreide ordedienst wist binnen en buiten de drommen in bedwang te houden. Tien minuten later kon het normale verkeer hervat worden en ook het scherm van den middentoegang was spoedig gerepareerd ELECTRISCH DOODEN VAN ON GEDIERTE. Dit voorjaar zijn in ons land, Engeland en Amerika proeven genomen met electrisch dooden van ongedierte op de fruitboomen. Dit gaat zoo: Men legt koperdraad over de aan- getaste boomen en verbindt die aan een aar- dingsdraad. Een generator geeft een stroom van 110.000 volt, welke eerst gaat door de over de boomen gespannen draden, dan in de aardlngsdraden en eindelijk, onder sluiting van den stroomkring, weer naar den gene rator terug. Het gelukte alle schadelijke in- secten enz. totaal te dooden en een vollen vruchtenoogst te verzekeren. Ook bij de aardbeiplanten moet het resultaat prachtig zijn. Men wil nu ook probeeren de poppen der schadelijke dieren in den winter te ver- nietigen. In een park te Berlijn is dezer dagen een jongeman aanigetroffen. die in half bewuste- loozen toestand in een boschje lag. Bij onderzoek bleek het een zekere Erich Braun te zijn, die een schotwond in den echou- der had gekregen en emstig ziek was. Hij werd onmiddellyk overgebracht naar een der gemeentelijke ziekenhuizen, maar ver- keert nog in zoo'n zorgwekkenden toestand, dat hij niet gehoord kan worden en men weet dus niet, wat er met hem gebeurd is. Men denkt, dat hij een van de diieven is ge weest, die er van] door z jn gegaan met de auto van Dajos Bela. Men zal zich herinne- ren, dat bij dien diefstal Dajos Bela met een vriend in een auto de daders achtema gezeten heeft, waarbij hy in het wilde weg op de auto, waann de dieven zaten, heeft geschoten. Ver moedelijk heeft hij een van hen geraakt en is deze door zijn kameraden in het park achter- gelaten. Zekerheid dienaangaande zal men echter niet krijgen, eer de gewonde verhoord kan worden. De daad van Dajos Bela geniet intusschen niet de onverdeelde instemming der Berlijners. Een van hen, die meenen, dat dit toch wat al te dol is, heeft zijn bezwaren in een ingezon- den stuk in een Berlijnsche krant geformu- leerd: ,,Men heeft de auto van den heer Dajos Bela gestolen. Staat op diefstal van auto's reeds de doodstraf, ook voor hen, die er niet aan mee gedaan hebben? Met welk recht trekt deze kapelmeester zijn pistool en begint mid den op den Hohenzollerndamm te schieten Waar bXjven wij dan? Dat de politie in Ber lijn door terreur gedwongen wordt op men schen te schieten, is toch werkelijk erg ge- noeg. Daarmee moet echter de uiterste grens bereikt zijn. Of moet het mij als eerzaam Berlijnsch burger, overkomen kunnen, dat ik door een of anderen razenden kapelmeester neergeschoten wordt, alleen maar omdat de een of ander hem het een of andere ontsteelt en hij daardoor zijn bezinning kwijt raakte? Het is immers een wonder, dat op de „han- dige" manier, waarop Dajos Bela het vuur op zijn eigen auto heeft geopend, niemand werd gewond? Alle respect voor het temperament van dezen vioolartist, maar dat hoort op een gramofoonplaat thuis of in de radio en niet op den trekker van een browning. Ik weet niet, of hij een wapen mag dragen. Wanneer hrj inderdaad het recht heeft een revolver te dra gen, dan heeft hliji er het slechtste gebruik van gemaakt, dat men zich denken kan!" Een jurist voegt daaraan toe, dat inder daad de Duitsche wet formeel aan Dajos Bela het recht geeft om dezen aanslag op zijn eigendom te weerstreven met het in gevaar brengen van andermans leven. De wet zegt echter tevens, dat hij niet schieten mag wan neer* een ander minder scherp middel gebruikt had kunnen worden, om het doel te bereiken. In dit geval dus b.v. het roepen van politie. En waar het in Berlijn in negen van de tien gevallen aan de politie gelukt om gestolen auto's weer terug te vinden, zou dat dus beter zijn geweest. GOEDGELUIMDE EN HOFFELIJKE DIEVEN. In Vitry sur Seine is een eigenaardige dief stal gebeurd, door koelbloedige en goedge- luimde jongelieden. De eigenaar van een buitenhuis was met zi)n vrouw met vacantie uit Vitry vertrok- ken en zij hadden hun 25jarigen zoon alleen achter gelaten. Deze maakte in gezelschap van een vriend in een cafC kennis met twee andere jongelui. Zij inviteerden dezen om in het buitenhuis den volgenden dag te komen theedrinken. De uitnoodiging werd aangeno men en vergezeld van een derde jongmensch kwamen zij tijdig op de partij. Nauwelijks binnen haalden zij plotseling revolvers voor den dag en vroegen ze hun onthutste gastheeren kalm te blijven, terwijl twee hunner het huis plunderden. Zy bleven echter allerbeminnelijkst, boden hun slacht- offers water ter kalmeering aan en offreer- den hun tenslotte een glas van hun eigen champagne, terwyl zij over en weer grapjes wisselden over de komieke situatie. Zij rieden hen aan het nummer van de taxi niet te no- teeren, daar zij bekenden ook deze gestolen te hebben en het vehikel nog denzelfden dag van de hand te zullen doen. Inmiddels heeft de politie reeds twee van de drie jongelui gearresteerd. DE AMERIKAANSCHE PETROLEUM- INDUSTRIE. In het laatste nummer van de „Mounthly Review" of the National City Bank of New- York wordt een bespreking gewijd aan de petroleumprijzen en wel in het bijzonder aan het ongunstige effect hetwelk de overproduc- tie in het Oost-Texas-veld daarop heeft uit- geoefend. Alle pogingen om de productie in Oost- Texas te controleeren werden door het snelle tempo waarin geboord werd te niet gedaan, en hoewel de meeste ondememers wel be- grepen dat een demoralisatie van de markt onvermijdelijk was, zoo moesten ze toch aan de „jacht" meedoen, teneinde hun olie aan de oppervlakte te krijgen, voor dat hun buren deze zouden wegtappen. Sinds 1 Maart is de dagelijksche productie van het land sterk gestegen, waardoor deze opnieuw meer dan 2.500.000 barrels bedraagt. Dit is alleen te wijten aan Oost-Texas, want in dit tijdvak steeg de productie aldaar van circa 10.000 barrels per dag tot 50.000 barrels per dag. Het Oost-Texasveld heeft de grootste op pervlakte van alle velden ooit ontdekt. Naar schatting zullen op dit veld in de toekomst 6000 bronnen zyn, hetgeen indien dit niet op een of andere wijze wordt tegengegaan, waar- schijnlyk reeds in 1932 het geval zal zijn. Op het oogenblik zijn circa 1200 bronnen in be- drijf. „Unit-operation" heeft hier niet plaats. Volgens de National City Bank is de meest geruststellende factor in de situatie het feit, dat de overproductie slechts plaatselijk is. In de vijf maanden, geeindigd Mei, namen de voorraden ruwe en geraffineerde olie over het geheele land n.l. met 10.000.000 barrels af. Sinds in Maart 1930 het hoogtepunt werd be reikt, zijn de voorraden in totaal met 44.500.000 barrels verminderd. EEN WOLKBREUK. Een wolkbreuk heeft te Darmstadt en in den omtrek zeer groote schade veroorzaakt. In eenige dorpen staan de huizen in het water. Vele woningen moesten ontruimd worden. De oogst is door het water gedeel- telyk vemield. DEN BOSPORES AFGEZWOMMEN. Naar de Times uit Konstantinopel meldt, heeft mej. Anita Grew, de dochter van den Amerikaanschen ambassadeur in Turkije, den Bosporus afgezwommen, van de Zwarte Zee tot aan de Zee van Marmora, een af stand van ongeveer 35 K.M. Zij was des morgens om 4.40 te water gegaan en be- reikte Serai Burun om 9 uur 50. Haar vader en een scheepsbouwer uit Stenia hebben haar in een boot vergezeld en dienden haar af en toe warme chocolade toe. Zij lieben in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6