Doorzitten PUROL Zonnebrand otukloopen In doozen van 30-60*90ct.Tube 8Oct. SmeHen CREME GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Verknjgbaar by Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) I.T.T.T.T.T-T.T.T.T.V.Y.T.'T.'T.'T.T. t-y* VV_/ V_X sy V-/ W V/ V_X V_x o (i ilA,A,AlA,A', A'A'A'A1! A A'A'A'A'A'l (Ingez. Med.) Vergadering van Donderdag 6 Augustus 1931, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, F. Dekker, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. (2. Vervolg.) m. Een adres van J. F. K. A. P. Filius, namens bet bestuur der Nederlandscbe Pad- vindersvereeniging, afdeeling Ter Neuzen, waarin wordt te kennen gegeven: dat door verschillende, op zichzelf toe te juichen verbeteringen in de gemeente, o.a. het aanleggen van een wandelpark, de padvinders bier verstoken zijn van een beboorlijk oefen- terrein; dat in deze gemeente geen voor dit doel geschikte vrije terreinen aanwezig zijn; dat deze Padvindersvereeniging zicb in deze gemeente zeer beeft uitgebreid, en op bet oogenblik een 60tal jongens omvat; Teden waarom den raad verzocbt wordt, deze vereeniging een oefenterrein te willen toewijzen, waarop de padvinders hunne oefe- ningen een- of tweemaal per week kunnen verrichten. Burgemeester en Wetbouders stellen voor dit adres, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. De beer COLSEN vraagt, of dat nu wel een motief mag zijn om zoo'n adres ter zijde te leggen, zoo'n adres van jongens, omdat het niet gezegeld is. De VOORZITTER merkt op, dat wij alien de bestaande wetten moeten naleven, en zeker In de eerste plants door Padvinders. Er wordt in de zegelwet niet gevraagd of men met jon gens of met groote menscben te doen beeft, en een ingaan op bet ongezegeld adres zou juist voor die jongens onaangename gevolgen kunnen bebben. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel besloten. n. Een adres van het bestuur der Vereeni ging tot bevordering van het Vreemdelingen- verkeer te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft: dat zij in vereeniging met de Winkeliers- vereeniging ,,Klimop" tijdens de winkelweek van 10 tot en met 15 Augustus a.s. verschil lende sport- en muziekfeesten bebben georga- niseerd; dat deze feesten zullen besloten worden met bet geven van een vuurwerk; dat is overeengekomen, dat de te maken kosten van sport en muziekfeest benevens bet vuurwerk, zullen komen voor rekening van de Vereeniging tot bevordering van bet V reemdelingenverkeer dat echter de financien der vereeniging niet toereikend zijn het vuurwerk te bekostigen; reden waarom de vereeniging zich tot den raad wendt met het verzoek, als blijk van be- langstelling in het streven der vereeniging een bedrag van f 300 tot hare beschikking te willen stellen om de kosten van het vuurwerk te kunnen dekken. Burgemeester en wethouders stellen voor dit adres in te willrgen. De heer SCHEELE wenscbt naar aanleiding van het verzoek der Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer een korte verklaring af te leggen, namelijk dat bet naar zijn overtuiging niet te pas komt, om in dezen tijd 300 te bestemmen om in de lucbt te smijten, nu er zoovele behoeften bestaan die bij gemis aan de noodige geldmiddelen moeten wachten. De heer COLSEN zou kunnen beginnen met hel zelfde te zeggen, dat het naar zijn meening thans niet de tijd is, om voor zoo'n bedrag aan vuurwerk in de lucbt te blazen, te meer waar in de vorige vergadering de wethouder van financien nog zoo'n zorgelijk beeld van den toestand onzer financien heeft voorgehan- gen. Hij begrijpt daarom bet voorstel van burgemeester en wetbouders niet. Maar al be- stond bij spreker dat bezwaar niet, dan zou hg tocb zijn stem niet aan bet verleenen der subsidie kunnen geven, omdat die feestdag is gelegd op den dag dat het kermis te Sluiskil is. Vroeger werden te Ter Neuzen meermalen feesten georganiseerd op den 15den Augus tus, den dag dat te Sluiskil kermis werd ge- houden. Toen stond daarvan echter niets vast. Een jaar of 13 geleden is daarin echter ver- andering gekomen door de vaststelling der algemeene politieverordening, waarbij als da- tums voor het houden der kermis te Sluiskil zijn vastgesteld 15 en 16 Augustus, en waar bij in de besprekingen werd vastgelegd, dat er op die dagen te Ter Neuzen geen fees- ten meer zouden gehouden worden, dat burge meester en wethouders en ook de gemeente- raad daarvoor geen vergunning meer zouden geven. Gedurende enkele jaren daarna beeft men in Ter Neuzen ook begrepen, dat men die datum voor Sluiskil bestemd was, maar nu blijkt weer, dat, ofschoon er zooveel dagen in een jaar zijn, men het hier toch nog niet laten kan om precies op 15 Augustus een feest te bouden met bet afsteken van een vuurwerk tot slot. Hrj geeft daarover zijn afkeuring te kennen en deelt mede, dat er te Sluiskil een sterke actie wordt gevoerd om op die dag niet te Ter Neuzen te verschijnen. Al zouden we dus in het geld baden, dan zou hij er nog niet voor kunnen stemmen om f 300 toe te staan voor bet afsteken van een vuurwerk op dien datum te Ter Neuzen. .De beer VAN AKEN kan zich aansluiten bij betgeen door den heer Scheele is gesproken, en het spijt hem dat de heer Colsen door zijn laatste verklaring bet begin weer teniet deed. Spreker beeft ook bezwaar om in dezen tijd 300 voor vuurwerk te bestemmen en zou de heeren die voomemens zijn hiervoor te stem- men in overweging willen geven om die f 300 liever te bestemmen om iets te doen voor steun aan de werkloozen. De heer DEKKER sluit zicb aan by de woorden van den beer Scheele. De heer VERLINDE merkt op, dat dit een dankbaar onderwerp is voor de tegenstanders van inwilliging van het verzoek, om zich op grond van de malaise en het verleenen van steun aan werkloozen tegen inwilliging van het verzoek uit te spreken. Zij kunnen bij voor- baat zeker zijn, bij een deel van minder voor- uitziende ingezetenen daarmede succes te bebben. Maar spreker beziet de zaak anders. Het verleenen dezer 300 subsidie aan het be stuur der Vereeniging voor Vreemdelingenver keer voor bet geven van een succesvol slot aan de te organiseeren winkelweek zal geen oor- zaak behoeven te zijn dat de werkloozen ook maar 1 cent minder uitgekeerd krijgen, en evenmin sal d$t, bedrag van beteekenis zijn op het eindcijfer onzer financien. Het geld van gemeentewege in deze bij te dragen, zal op andere wijze ruimschoots terugkomen. Waar door een aantal ingezetenen vry be- langrijke financieele offers worden gebrach. om een week als thans is voorgenomen c geven, moet de raad zich naar hij meent niet laten terughouden door het verleenen eener subsidie aan die pogingen van de ingezetenen daadwerkelijk steun te verleenen. De vanwege de gemeente gegeven bijdrage kan dan be- schouwd worden eenigszins te staan tegen- over de terughouding die vele ingezetenen ten opzichte van het verleenen eener bydrage a acht nemen, terwijl toch, als eenmaal een vuurwerk wordt afgestoken, de groote massa er naar komt kijken en er dus van geniet. Al is de tijd ook slecht, dan moet het toch ge- waardeerd worden, dat er een aantal burgers gevonden worden die willen trachten hun stad vooruit te werken. Men moet die burgers niet ontmoedigen, door hen officieelen steun te onthouden. Men moet eens zien naar andere plaatsen, welken financieelen steun daar aan vereenigingen en commissies wordt verleend, om voor de gemeente reclame te maken of daar door het organiseeren van feesten vreem- delingen naar toe te trekken. Het werk dat alhier in dat opzicht verricht wordt verdient alien lof en medewerking. De heer DE BAKKER merkt op, dat er aan het organiseeren van de feesten voor de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer groote kosten verbonden zijn. Zij zorgt niet alleen voor vuurwerk, ook voor andere zaken, ook voor sport. Hij wil graag medewerken om de ondememing der vereeni ging te doen slagen. Hij acht het te liggen op den weg van den gemeenteraad om, waar door een groep ingezetenen zooveel gedaan wordt om Ter Neuzen naar boven te brengen, die poging te steunen. De heer DE JAGER geeft naar aanleiding der opmerking van den heer Colsen dat spreker als wethouder van financien in de vorige vergadering een schrikbeeld heeft van de gemeentefinancien, dat hij dien toestand misschien nog even verschrikkeLijik inziet. Er is echter wel iets veranderd, de commissie die aanvankelijk in een bespreking een crediet vroeg tot 500, heeft aa onderlinge bespre king per adres te kennen het met een subsidie van 300 te kunnen doen. Zij heeft haar vraag dus gematigd, en dit heeft den wethouder van financien doen overwegen, aan het verzoek tegemoet te moeten komen. Hem persoonlijk zou niets lievers zijn, dan dat dergelijke fees- ten geheel uit particuliere middelen konden worden 'betaald, maar aangezien dit niet mo- gelijk schijnt, en hiier in de gemeente zoo'n sterke strooming is gebleken van menschen die zich beijveren vreemdelingenbezoek naar deze stad te trekken, en eens vuurwerk daar voor als een uitnemend slotstuk is aan te merken, en een en ander ten slotte strekt tot voordeel van de neringdoende ingezetenen, heeft hij de vrymoedigheid gevonden mede te werken aan het voorstel tot het verleenen der subsidie. De heer VAN DEN BULCK deelt mede, dat er ander zijn fractie over deze zaak ver- schil van meening bestaat. Higi zal niet ont- kennen, dat het organiseeren van het feest en het afsteken van een vuurwerk geen voor deel brengt voor de neringdoenden, maar hjj heeft verleden jaar iets gezien, dat hem niet is bevallen, dat namelijk de commissie aa af- loop van het vuurwerk nog tot een uur of 5, 6 ging fuiven. Dat maakt een slechten in- druk als men voor het afsteken van vuurwerk subsidie van de gemeente heeft gekregen. Hij kan zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer GEELHOEDT merkt op, dat een feest zooals de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer dit op 15 Augustus denkt te geven veel van zijn effect mist, in- dien daaraan niet als slot een vuurwerk kan worden verbonden. Dat trekt veel volk, ook uit den vreemde, en het geld, daaraan be- steed, komt op-andere wijze dubbel terug. En wat de opmerking van den heer Van den Bulck betreft, dat de heeren der commissie na afloop gingen fuiven, spreker weet niet wat daarvan waar is, maar dan zullen de heeren dat toch zeker niet gedaan bebben van geld van de gemeente. En indien de heeren, na afloop hi inner werkzaamheden in verband met de organdsatie van het feest tot amusement van anderen, ten slotte zich ook zelf nog wat willen amuseeren, kan niemand daarop met eenig goed recht aanmerkingen hebben. De heer VERLINDE acht de opmerking van den heer Van den Bulck laag bij den grond; hij acht het maken van dergelijke opmerkingen, waaraan het bestuur van iedere vereeniging op die manier foloot staat, beneden peil. Het gaat z.i. niet aan, om zoo maar klakkeloos hier te zeggen, dat het bestuur eener corporatie of commissie is gaan fuiven, indien men zoo iets niet zeker weet. Dat wordt hier gezegd en verschijnt in het ver- slag. Wat moet het publiek van die menschen niet gaan denken. Hij weet wel, dat derge lijke dingen in den volksmond al gauw de rondte doen, maar dan zijn het praatjes van de straat en daarvan mag een raadslid zich toch hier de tolk niet maken. Straks wordt nog gezegd, dat de heeren zich te buiten hebben gegaan van onze centen! Integen- deel, het bestuur van dergelijke vereenigingen heeft van al die feesten geen enkel voordeel, wel niets dan schade. Het kost hun persoon lijk niet alleen tijd maar ook geld uit hun eigen zak. Het is ongepast om op zulke menschen hier in deze vergadering nog een blaam te werpen. De heer VAN DEN BULCK merkt op, heelemaal niet te hebben beweerd, dat het bestuur van Vreemdelingenverkeer voor zijn fuiven gebruik zou hebben gemaakt van gel- den door de gemeente gevoteerd. Maar het wekt een slechten indruk als men ziet dat die heeren later nog zoo laat gaan zitten fuiven en dan zegt hij dat, als ze dan vuurwerk wil len geven, dat ook wel zelf kunnen betalen, en van de gemeente geen subsidie noodig hebben. De heer VAN DRIEL bevestigt, dat in zijn fractie over deze zaak geen volledige een- stemmigheid heerscht, hij heeft ook wel eenige bezwaren, doch die zijn bij hem niet zoo over- wegend als bij zijn fractiegenoot den heer Van den Bulck en hjj zal, evenals de heer De Jager daar overheen stappen, om hen te steu nen die vermeenen op deze wijze iets voor Ter Neuzen te kunnen doen. Er wordt ongetwij- feld door de organiseerende commissie heel wat gepresteerd en er zijn daarentegen velen die zich onthouden van het verleenen van financieelen steun voor een volksfeest als het hier betreft. Indien nu van wege de gemeente eenige subsidie wordt gegeven, dragen ook die menschen wat bij. Hij zal dus het voorstel van burgemeester en wethouders steunen en hoopt, dat de subsidie een meerderheid ver- werft. De heer SCHEELE vindt het vuurwerk een onschuldig iets, en de argumenten van den neer Van den Bulck kan hij geenszins onder- .S'chrijven, maar hij zou het veel mooter vin- den a is de burgeniji, die naar men zegt nu reeds zooveel doet, de zaak geheel betaalde. Indien men het aldus inziet dat zoo'n vuur werk tot voordeel strekt van de ingezetenen, laat men hen die f 300 die nog noodig zijn dan ook bij elkaar brengen. De VOORZITTER wil ter verdere toelich- ting ock een en ander zeggen. Toen het feest hier ter sprake is gekomen, heeft zich de heer Colsen bij hen vervoegd met de mede- deeling, dat dit moeiiykheden zou veroor- zaken in verband met de kermis te Sluiskil, en sprak deze de verwachting uit, dat geen vergunning zou worden gegeven. Spreker heeft te kennen gegeven, aan dat laatste niet te kunnen voldoen. De geschiedenis heeft in vroeger jaren geleerd, dat juist indien men hier in Ter Neuzen op 15 Augustus feesten organiseerde het bezoek aan Sluiskil door de vreemdelingen die doortrekken en ook daar wat bleven hangen drukker was dan anders, waaruit blijkt, dat dit geen nadeel aan Sluis kil berokkent. Bovendien is men te Sluish.il veel te actief om niet te gevoelen voor eeh door Ter Neuzen georganiseerd feest, en er zal geen reden zijn om daar van uit Sluiskil ook niet heen te gaan. Voorts is spreker van meening, dat ook een gemeente zijn stand heeft op te houden, even als zulks met een particulier het geval is. Indien er door de ingezetenen actief wordt gewerkt, am den naam der gemeente hoog te houden, ten bate der publieke zaak, dan is het al'leszins noodig, dat ook van wege het ge- meentebestuur blijk wordt gegeven, dat men die poging der ingezetenen waardeert, en dient de thans voorgestelde subsidie ter tegemoetkoming in de kosten die de particu- lieren in de feestweek in het algemeen zullen maken. De gemeenteraad is naar sprekers meening aan zichzelf verplicht de gevraagde subsidie te verleenen en zou dit zelfs zeer goed kunnen doen met algemeene stemmen. Al zijn de tijden minder gunstig, zoo zijn deze niet van dien aard, dat ze een bezwaar zouden behoeven te zijn om de sterke actie die thans van de burgertj uitgaat en met veel vuur in goede ibanen wordt geleid met een financieele bijdrage van gemeentewege te steunen. De heer COLSEN merkt naar aanleiding van het betoog van den voorzitter op, dat deze voor wat Sluiskil betreft sprak over lang verloopen jaren, toen de kermis te Sluiskil nog niet regelmatig plaats had, toen die nog niet in de politieverordening was opgenomen. De VOORZITTER noemt dit on juist; reeds van ouds werd op 15 Augustus te Sluiskil de z.g. kermis gehouden. De heer COLSEN beweert, dat het zich dan bepaalde tot wat dansen in de cafd's. Dat deed men trouwens vroeger by iederen boe- renkoopdag. Het voorstel van burgemeester en wethou ders tot toekenning der subsidie wordt aan- genomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren De Bakker, Van Driel, Harte, De Jager, Geelhoedt, Verlinde en De Bruijne; tegen stemmen de heeren Colsen, Van den Bulck, Van Aken, Bedet, Scheele en Dekker. o. Een verzoek van B. I. Zonnevijlle, gemeente-secretaris, om hem verlof te ver leenen van 10 tot en met 24 Augustus a.s. Overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders wordt dit verzoek met algemeene stemmen ingewilligd. p. Een adres van J. Bante, waarin deze verzoekt hem afwijking te willen toestaan van art. 10 der Bouwverordening, voor het ver- bouwen van perceel no. 37 aan de Drjkstraat, wordt in handen gesteld van burgemeester en wethouders am bericht en raad. q. Een schrijven van J. D. Hamstra Pik, waarin deze wegens vertrek uit de gemeente ontslag verzoekt als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwtjs. Met algemeene stemmen wordt dit ontslag eervol verleend. 4. Afwjjking van art. 10 der Bouwveror dening. Naar aanleiding van een adres van M. van der Est, om hem afwyking te verleenen van art. 10 der Bouwverordening, voor het af- breken en herbouwen van een waschhok aan perceel no. 9, gelegen aan de Steenkamplaan, stellen burgemeester en wethouders in over- eenstemming met het advies der Gezondheids- commissie voor het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Verkoop van gemeentegrond voor een wachtlokaal enz. van den Provincialen Stoombootdienst. In uwe besloten vergaderingen van 2 April en van den 21 Mei j.l. aldus schnijVen burgemeester en wethouders aan den raad heeft de beschikbaarstelling van een perceel gemeentegrond aan de provincie voor den bouw van een kantoorgebouw, wachtkamer enz. ten behoeve van de Provinciate Stoom bootdienst op de Wester-Schelde een punt van bespreking uitgemaakt. En laatstgenoemde vergadering deden wij de toezegging ons in verbinding te stellen met de ibetreffende autoritfeiten teneinde te berei- ken, dat de provincie een gedeelte der kosten voor hare rekening zou nemen. Daartoe hebben wfl op 18 Juli j.l. eene be spreking gehad met het lid van gedeputeerde staten, de heer J. A. van Rompu, alhier en den heer directeur van de Provinciate Stoom- bootdiensten in Zeeland te Vlissingen. Genoemde heeren verklaarden zich bereid een voorstel in te dienen, om 500 voor het betrokken perceel gemeentegrond te betalen. Beschikbaar zou worden gesteld pl.m. 314 M2. gemeentegrond, waarvan de waarde bedraagt 3140, zoodat de gemeente een mindere op- brengst heeft van 2640. Bij de huidige rente- stand van ongeveer 4 beteekent dit in de toekomst een jaarlijksche mindere ontvangst van ruim 100. De opruiming van het bestaande gebouw zou zeer ten goede komen aan de verfraai'ing van dat gedeelte onzer gemeente. Bovendien is het ons bekend, dat de tegenwoordige ruimte te klein is, dat dus tot verruiming van het bestaande gebouw moet worden over- gegaan, waardoor het uitzicht, vanaf de Scheldekade nog meer zal verminderen. Om dit alles te voorkomen, acht ons college het gemeentebestuur zoo groot, dat een offer van f 100 per jaar gebracht mag worden. In verband met bovenstaande stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: Overwegende dat de provincie Zeeland voor- nemens is de wachtkamer met kantoorge bouw en bergplaats van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, staan- de nabij de aanlegplaats dier booten te ver- plaatsen mits over een beboorlijk terrein kan worden beschikt; j dat de verplaatsing dier gebouwen in ver band met de bebouwing der Scheldekade in het algemeen belang moet worden geacht; j dat voor deze voorgenomen verplaatsing de provincie de beschikking wenscht te verkrij- gen over een gedeelte van den onbabouwden grond aan de Scheldekade, ter oppervlakte van ongeveer 314 M2.; dat in verband met het gemeentebelang dat door het afbreken der gebouwen ter plaatse zou worden gediend een bedrag van 500 voor verkoop van genoemde gronden billijk I moet worden geacht, besluit: j Aan de provincie Zeeland te verkoopen het perceel gemeentegrond, dat op de bij'behooren- de teekening in roode kleur is aangegeven, ter oppervlakte van ongeveer drie honderd veertien vierkante meter (314 M2.), of zoo veel meer of minder als later by kadastrale opmeting big,ken zal, gelegen aan de Schelde kade, voor een bedrag van vijf honderd gul den 500,en ander de navolgende voor- waarden 1°. de koopster moet de koopsom voor de onderteekening der op te maken akte vol doen ten kantore van den gemeante- ontvanger; 2°. de koopster aanvaardt haar gekochte in den staat waarin het zich op den dag van de onderteekening der op te maken akte zal beviinden geheel voetstoots en alzoo met alle voor- en nadeelige rechten, be- kende en onbekende gebreken, erfdienst- baarheden, buurlasten en alle andere ge volgen welke er toe mochten behooren; 3°. de koopster komt in het bezit en op het gebruik van haar gekochte onmiddellijk na de onderteekening der op te maken akte; 4°. de grondlasten en alle andere belastingen, lasten en schuldplichtlgheden van het verkochte geheven wordende of later te heffen zgn voor rekening van de koopster vanaf den 1 Januari 1932; 5°. de koopster is verplicht binnen drie maanden na den dag waarop door de Kroon de vereischte goedkeuring aan het sri besluit van de Provinciate Staten tot aankoop van deze grond is verleend, eene koopakte te doen opmaken en te onder- teekenen 6°. de grand moet worden bestemd voor de stichting van een wachtlokaal voor de Provinciale Stoombootdienst op de Wes ter-Schelde, met kantoor en bergplaats en moet gebouwd zijn binnen twee jaar nadat de akte van koop en verkoop is onderteekend; 7°. de bestaande gebouwen moeten worden opgeruimd binnen drie maanden nadat de nieuwe zullen zijn in gebruik genomen; 8°. wanneer binnen een trjdvak van 30 jaar te rekenen van den dag van overdracht van den grond aan de onder 6 genoemde gebouwen eene andere bestemming wordt gegeven dan voor wachtkamer, kantoor en bergplaats ten dienste van de Provin ciale Stoombootdienst op de Wester- Schelde, zal de koopster verplicht zijn binnen drie maanden nadat de gebouwen aan hunne bestemming zgn onttrokken een bedrag van twee duizend zes honderd veertig gulden 2640,—) in de ge- meentekas te storten; 9°. het is verboden goederea, auto's, karren enz. op den openbaren weg te plaatsen; 10°. alle rechten en kosten op den verkoop en koop en op de levering van het verkochte vallende, zgn voor rekening van de koop ster. In verband met dit voorstel is ingekomen een adres van H. de Meger en 5 andere be- woners der Scheldekade, met verzoek afwij- zend te beschikken op het rekwest van gede puteerde staten van Zeeland tot het verkrij- gen van den noodigen grond op de Schelde kade voor het bouwen van een wachtkamer met pakhuis ten gerieve van den Provincialen Stoombootdienst. Waar destijids de koope-rs van grond aan de Scheldekade in de koopacte werd verboden grond aan te wenden voor het bouwen van cafe, winkel of hotel, kan het toch niet de bedoeling van den raad zijn om toestemming te geven tot het aldaar bouwen van een wachtlokaal met bovendien nog annex pak huis. Aangezien de waarde der duur aangekoch- te terreinen ad 10,per M2. met de daarop gebouwde panden hierdoor zeer zeker niet alleen zal verminderen, doch, waar de weg over de Scheldekade aldaar niet zoo breed is, de bewoners aldaar veel overlast zullen krg- gen van stationneerende vracht-, luxe-auto's en andere voertuigen en verder door het voor ramen en deuren plaats nemen van reizigers en nieuwsgierigen bij aankomst en vertrek der booten. Adressanten zgn van meening, dat links en rechts en achter het bestaande wachtlokaal en pakhuis nog voldoende ruimte aanwezig is voor eventueele uitbreiding, reden waarom zij verzoeken met hunne bezwaren rekening te houden en afwrjzend op het verzoek van ge deputeerde staten te beschikken. De heer SCHEELE herinnert, dat hrj in de besloten vergadering heeft verklaard, dat hij zich tegen dit voorstel zou verzetten. Indien er verandering komen moet, dient deze op een andere wijze aangebracht. Wanneer gedepu teerde staten voor den dienst een ruimere wachtkamer enz. noodig hebben, moeten zij niet in de eerste plaats de lasten daarvan voor een deel op de gemeente Ter Neuzen afschui- ven, aangezien het een dienst is voor verbin ding van Zeeuwsch-Vlaanderen met den vas- ten wal, niet speciaal voor Ter Neuzen. Hij begrijpt bovendien niet, hoe men er toe komt om daarvoor bouwgrond aan de Scheldekade te vragen. Het schgnt hem heelemaal niet practisch toe om het bureau met bergplaats en wachtkamer een 150 M. van de aanleg plaats verwijderd te bouwen, terwijl het nu onmiddellijk bij de aanlegplaats staat. Als men dan in de wachtkamer op de boot wacht, moet men ten slotte nog een heel stuk loopen om deze te bereiken. Er is volgens spreker nog gescbikte gelegenheid om ter plaatse waar dit nu staat aan het bestaande gebouw uitbreiding te geven. Dit kan zoo geen bezwaar zgn, en zal het vrije uitzicht niet noemenswaard verminderen. De men schen die daar op den hoek indertijd bouw grond hebben gekocht, wisten dat zg daar op den muur van het gebouw van den stoom bootdienst zouden kijken, die kunnen zich daarover dus niet beklagen. Hg is van oor- deel, dat deze zaak voor de gemeente niet dat belang heeft, om er een offer van 2600 a 2700 voor te brengen. Er is bij het in exploi- tatie brengen van dit bouwterrein gerekend op een prijs van f 10 per M2. en hij maakt be zwaar daarvan voor dit gebouw af te wijken. De provincie zou dit niet op den hals der ge meente moeten sehuiven. Het gebouw zal daar ook stoomis verwekken, zooals adressan ten schrijven. Voortdurend zullen daar wa- gens staan om te laden of te lossen en dan zooals tegenwoordig met die groote auto's van Van Gend en Loos! De weg is er toch al niet breed. Als zulke wagens daar moe ten parkeeren schiet er heelemaal geen ruimte over. Hg meent dat de raad niet verstandig zou doen met op dit voorstel in te gaan. De heer COLSEN deelt mede, den toestand plaatselijk eens te hebben opgenomen. Indien het bestaande wachtlokaal enz. wordt opge ruimd, zal het uitzicht voor hen die daar op den hoek der Scheldekade wonen ongetwijfeld verbeteren, maar het staat ook vast dat, toen indertijd den grond voor de daar staande autogarage werd gekocht, men wist, dat dit gebouw er stond. Hg gelooft zelfs, dat de koopers den grond op den hoek nog goedkoo- per hebben gekregen, omdat dit gebouw er stond, ze hebben, naar hij gelooft, den grond ook nog goedkooper gekregen, als de andere koopers. Ze zoudfen, als het wachtlokaal werd opgeruimd, dan feifelijk het verschil nog wel moeten bijbetalen. Aan de koopers van bouw grond is de voorwaiarde gesteld dat daar aan de Scheldekade geen pakhuizen, wihkels, cafe's mochten gebouwd worden. Zij die daar voor 10 per vierkanten meter grond koch- ten, rekenden er dus ook op, dat dergelijke inrichtingen daar niet zouden verrtijtzen, waar door de waarde van htm pand wordt gedrukt. Nu werd door den voorzitter zooeven wel op- gemerkt, dat niet al de bewoners van de Scheldekade er op hebben geteekend, doch zg zullen ook niet alemaal van dat magazijn en wachtlokaal hinder ondervinden, zij die er wat verder af wonen hebben er geen hinder van. Spreker zal niet uitmaken wat de pro vincie wel en niet mag doen in deze zaak, en of de gemeente er al of niet een offer voor mag over hebben, doch is van oordeel dat de gemeenteraad er tegen heeft te waken, dat er, waar men nu zoo'n mooie straat heeft aangelegd als de Scheldekade, deze niet door het daaraan laten bouwen van een pakhuis zal ontsierd worden. De heer BEDET verklaart zich met de tegen het voorstel ingebrachte bezwaren te kunnen vereenigen. Er wordt bij dat voorstel aan de provincie een cadeau gedaan van f 2640 en hij ziet daarvoor geen aanleiding. Er wordt nu wel gezegd, dat het maar een jaar lijksche rentederving van 100 beteekent, doch men moet in aanmerking nemen de ka- pitaalsderving. Ook is hij van oordeel, dat het practisch niet kan worden toegestaan, daar de laatste voorwaarde welke burgemeester en wethouders voorstellen niet te handhaven is. Naar hij vernomen heeft, zouden gedeputeer de staten de aanlegplaats meer naar het mid den der haven willen verplaatsen, hetgeen mogelijk zou worden als de sliktong werd weggebaggerd, waarop van wege Schuttevaer reeds herhaaldelijk is aangedrongen, om meer ruimte in de haven te krijgen. Indien dat allemaal juist is, dan zal het echter nog vele duizenden kosten, eer men zoover is. En in dien dan de aanlegplaats zou komen juist tegenover de plaats die nu voor het bouwen van een wachtlokaal enz. gevraagd wordt, zou men toch in moeilgkheden komen. Hij kan daarom aan het voorstel zijn stem niet geven. De heer VAN AKEN zou een nadere ver klaring wenschen van punt 9 der voorwaar- den. Er wordt wel veeltijds van de ponton op de voertuigen geladen, maar van tijd tot tijd blijven er toch nog wel pakjes enz. staan. Die moeten dan toch in het magazijn worden opgeslagen en later worden overgegeven, waarvoor daar voertuigen zullen komen te staan. Dat is absoluut niet te misgaan. En dat zal dan toch niet tot sieraad der Schelde kade strekken. De heer DE BAKKER denkt over dit voor stel geheel anders en hg kan er gerust zijn stem aan geven. Hij acht het aan de ge meente een offer van 2600 ineens of het derven eener rente van f 100 's jaars best waard. Als men eens ziet hoe moeilijk het lossen en laden van auto's tegenwoordig gaat en dan bedenkt, dat door hieraan mede te werken, zulks in de toekomst ook verbeteren kan, dat men dan een lange brug kan maken en een ferryboot in de vaart brengen, heeft deze gemeente er ook zeker wel belang bij, dat dit tot stand komt. H)ij zal aan het voor stel dan ook zijn stem geven. De heer VAN DRIEL heeft er ook van ge- hoord, dat achter deze zaak nog heel wat meer schijnt te zitten en men een verandering aan de voorhaven op het oog heeft die wel een f 100.000 zal moeten kosten. Daarin zit dus een stuk werkverruiming, men moet ook in de toekomst zien. Hetgeen hieraan be- steed wordt van gemeentewege zal men dub bel en dwars terugkrijgen. De heer COLSEN merkt op, dat als men de losplaats veranderen wil en er een ferryboot in dienst brengen, dit nog niet behoeft in te houden, dat men voor het magazijn een stuk grond aan de Scheldekade noodig heeft. Dat is een praatje voor de vaak. Het gaat bg hem ook niet om die 2800, maar wel daarom dat anderen een stuk hebben moeten onderteeke- nen daar geen pakhuis te zullen bouwen, en dat men nu aan de provincie die toestemming wel wil geven. Als het bestaande te klein is, kan dit op de plaats waar het nu staat nog worden vergroot en staat het ook dichter bij de aan legplaats. In een der verkiezingsbiljetten van wege den Vrijheidsbond uitgegeven werd er op gewezen, dat er in de laatste jaren in Ter Neuzen van wege publieke werken zoo veel verbeterd is, en dat is ook zoo, maar dat is niet meer vol te houden, als deze wethou der van publieke werken er aan meewerkt om aan onze mooie Scheldekade een pakhuis te bouwen. Hij is volstrekt niet bang dat, in dien de raad hierop niet ingaat, gedeputeerde staten de zaak zoo maar zullen laten-draaien. Overigens kunnen burgemeester en wethou ders op de vraag van den heer Van Aken omtrent punt 9 der voorwaarden geen andere verklaring geven. Het is natuurlgk niet te misgaan, dat een vrachtauto, die aan het magazijn komt om goederen te halen of te lossen daar eenigen tijd stilstaat, want rijden- de kan men niet lossen of laden. En als een zending goederen niet wordt afgehaald moet dat van wege den stoombootdienst worden opgeborgen, men mag dat niet laten liggen. De heer VERLINDE merkt op, dat de vraohtauto's bg de aanlegplaats der boot komen om goederen te laden of te lossen. Er is geen belang bg om de goederen eerst in het magazijntje op te slaan, want daarvoor moet nog extra betaald worden. De heer DE BAKKER: Er staat bovendien in de voorwaarden, dat er geen wagens mogen blijven staan. De heer COLSEN: Dat kan men niet ver- hinderen, dat is een niet te handhaven voor waarde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2