liw Zenuwpn komen tot rust' kal~ LANDBOUW BERICHTE1. VandenjHaagendeHagenaars €Bl!IKHaDE BE&ICHTEH, 0 ZOMERARTIKELS Mijnhardt's Zenuwtabletten EEN ONSCHULDIG VEROORDEELDE. 68e L. v. d. Est, Dekkerstraat 17. 69e A. Lerasen, Kazemeistraat 11. 70e E. de Nijs, Blokken 21, 71e Bertha Maat, Scheldekade. 72e Joz. Eekman. Tholensstraat 20. 73e H. Meeuwsen, Stationsweg 63. 74e J. de Bruin, Klaassenstraat 12. 75e Adr. Faas, Kazemestraat 4. 76e Nelly van Driel, Kazemestr. 24. 77e Corry Hamelink, Kazernestr. 22. 78e P. v. Kerkvoort, Noordstraat 5. 79e Jo Dekker, Steenkamplaan 68. 80e W. de Zeeuw, Steenkamplaan 76. 81e P. Niieuwelink, Nieuwediepstr. 65. 82e D. Tolhoek, Steenkamplaan 80. 83e J. Dieleman-van IJk, Noordstraat. 84e J. J. VerlindeMaandag. 85e J. Kl-aassen, Dr. Buijzestraat 12. 86e A. Ollebek, Van Steenbergenl. 38. 87e Jac. v. d. Hout, Tholensstr. 80. 88e J. Doppegieter-de Rijeke, Grenulaan. 89e P. M. Qostdijk, Lange Kerkstr. 48. Extraprtljs, uitgeloofd door J. v. d. Ree: Jo van Luijk, Scheldekade 65. De prijzen worden heden, Woensdagavond, 8 uur uitgereikt. De heer M. Fraanje, de winnaar van den derden prijs, deed zijn inzending vergezeld gaan van den volgenden berijmden brief: STEDEN-WEDSTRIJD. Evenals Gij, sterke „Klimop", klautert naar omhooge heen, Zoo deed ik de laatste dagen met Uw leuke strook-systeem. Eerst een beetje. Toen al vele. Ied'ren dag steeds meer en meer. Van m'n zuster, van m'n tante, van m'n buurman, van m'n heer. 'k Klom zoo zachtkens aan naar boven; 'k klauterde gestaag maar voort, Tot U heden van m'n arbeid hier het resultaat nu hoort. 't Was een bange, lange worst'ling voor die gansche stedenrij. Waar ik't eind niet van bereikte, h6e benaderd dit ook zij. Moge maar 't bereikte aantal toch niet onvoldoende zijn, Om al is't dan niet een eerste toch een prijs te schenken mijn. 'k Heb 'm stiekem zoo geknepen voor de lieden mij genoemd, Als te zijn 66k harde kampers, voor Uw wedstrijd hooggeroemd. Schirris, Meertens, „Statie-mannen" en ook't „Java-syndicaat", Ja van meer nog werd verzekerd, dat zij waren candidaat. Hoe 't ook zij, 'k berust, 'k vertrouwe; 'k hoop op morgenavond reeds En ik wensch U, ,,Klimop": Klim maar, klauter naar omhoog nog steeds! PROPAGANDA ZWEMWEDSTRIJD. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt wordt alhier a.s. Zaterdag in de „Ter Neuzensche Bad- en Zweminrichting" van- wege de Ter Neuzensche Zwemclub „De Schelde" een propaganda zwemwedstrijd ge- houden. De deelneming aan de wedstrjjden is open- gesteld voor leden en niet-leden. Er zijn banen voor jongens vanaf 12 en jongens en meisjes vanaf 13 jaar en ouderen, benevens voor dames en heeren, en worden gehouden voor schoolslag, vrjje slag, hindemiszwemmen, touwtrekken, wisselestafette enz., terwijl de wedstrijd zal worden besloten met een panto- mine. Op uitnoodiging van het bestuur zal het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" den wedstrijd opluisteren. EERSTE NEDERLANDSCHE MODE- VAKSCHOOLVEREENIGING. Op de gehouden examens te Den Haag voor de Eerste Nederlandsche Modevakschool be- haalden o.a. de volgende dames het diploma voor costumifire: M. F. de Meijer, Breskens; J. M. van Hale, Cadzand; J. J. de Die, Biervliet; T. M. van der Hooft, Groede; M. F. de Roo, Cadzand; F. de Meijer, Breskens; C. P. de Smidt, Bres kens; J. J. Verplanke, Schoondijke; J. S. Daansen, Schoondijke en S. J. de Kok, Oost- burg. DEMON STR ATIE. lets voor Dames. In dit nummer vinden de dames een adver tentie van het Modevakschool-Instituut E. N. S. A. I. D. (Eerste Nederl. Snelappara- ten Industrie), waarvan de hoofddirectie te Utrecht is gevestigd. De oprichtster en nog steeds de hoofdleid- ster, mevr. M. HendrikseKnapen, ondervond vroeger zelf het moeilijke en tijdroovende van het toen vereischte gereken en geteeken bij de kniplessen. Dit leidde haar tot het uitdenken en in haar eigen school beproeven van een nieuwe me- thode, waarbij dat gereken en geteeken gansch onnoodig is en waardoor de leetlin- gen gemakkelijker begrijpen en dus vlugger en prettiger de lessen kunnen volgen, terwijl tevens de aan huis gebonden dames door schriftelijke lessen volgens deze methode thuis het knippen van elk kleedingstuk gron- dig kunnen leeren. De methode bleek zoodanig aan het doel te beantwoorden, dat in een lOtal jaren met haar staf van leeraressen op ruim 460 scholen het knippen, naaien en stofversieren naar deze methode onderwezen wordt, terwijl bovendien steeds duizenden cursisten de Radio- en schriftelijke cursussen volgen. Hetgeen van z66 klein tot z66 groot groeit, behoeft geen aanprijzing. Het bewijst, dat fin de methode en de leiding in orde zijn. Maar wel zullen onze lezeressen een stille hulde brengen aan de eenvoudige dame, die over een zoodanig inzicht en organisatietalent beschikt, dat zij dit groote bedrjjf nog weet te besturen, fin dat niets haar teveel is om de aangename band tusschen haar en de cursis ten te behouden. Dat werkelijk van zoo'n band gesproken kan worden, blijkt uit de harteljjke toon, die in de brieven der cursisten naar voren treedt. Gaame wekken wij alle dames op tot be- zoeken der demonstratie. Dit Instituut beoogt het les geven in knip pen en naaien van alle kleedingstukken enz., alsmede het toepassen der kunstnijverheid in het modevak, omvattende het kunstweven, borduren, batikken reliefschilderen, kunst- lederbewerking, applicatie, metaaldrjjven, enz. enz. BRESKENS. De heer J. J. Scheerens te Breskens, is al- daar benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school I. DE TARWEWET. Men schrijft van welingelichte zjjde aan de Midd. Crt. Wij, Hollanders zijn niet alleen uiterst cri- tisch, maar wij vinden ook nooit iets goed, tenzij wij hetzelf gewrocht hebben. Met die mentaliteit voor oogen is het te begrijpen, dat men in de verschillende couranten af- brekende critieken leest, de eene courant fel ler dan de andere, over de tarwe-wet. Moet men de verschillende critici gelooven, dan worden de tarwe-boeren onvoldoende ge- steund, de bieten-verbouwers krijgen een aalmoes, de aardappelmeel-industrie net vol- doende om te blijven leven, terwijl de consu- menten worden geplukt. Fraaier kan het niet. Het is best mogelijk, dat aan de huidige Tarwe-wet fouten kleven, zooals elk men- schelijk werk onvolmaakt is. Maar hoe zou men anders kunnen verwachten, wanneer een betrekkelijk onbekende materie vliegens- vlug moet worden geregeld? Hoe kan zulk werk anders dan een proef zijn, die eerst later zal kunnen worden geperfectionneerd Van sommige zijden klaagt men over het langzame tempo, waarop gewerkt is. Men vraagt zich af, wat er gedaan is tusschen 21 Februari jl., de afkondiging van de Tarwe- wet en 2 Juli, den datum dat het Koninklijk Besluit werd uitgevaardigd. Deze vraag is onbillijk. Tal van problemen moesten wor den opgelost, alvorens de wettelijke regeling in finessen kon worden uitgevoerd. Telkens moest overleg met belanghebbenden worden gepleegd, besprekingen met de Commissie van Advies hadden geregeld plaats, de tarwe-prijs diende te worden vastgesteld, hetgeen heel wat voeten in de aarde had, want daarbij kwamen de belangen van een ieder, die iets met tarwe te maken heeft, in het geding. Verder kwamen de meelimpor- teurs om schadeloosstelling voor de derving hunner inkomsten, terwijl ook het personeel gtpun vroeg, in verband met hun ontslag door noodgedwongen bezuinigingde vraag diende te worden opgelost of de hui dige tarwe-oagst onder de wet zou vallen, de inventarisatie vergde een belangrijken tjjd, want zonder deze zou het percentage inland- sche tarwe niet kunnen worden vastgesteld, dat met de buitenlandsche tarwe moest worden vermengd, kortom een reeks van onderzoekingen moest worden gedaan en een evengroote reeks van maatregelen genomen, alvorens de tarwe-organisatie in werking kon treden. Dat is slechts de eene zjjdeaan den anderen kant moest het geheele apparaat worden opgebouwdvan het Regeerings- bureau, de Meelcentrale, de Vita etc. af, tot aan de gewestelijke tarwe-organisaies toe. Men had het geschikte personeel te zoeken en een ieder, die wel eens met personeel- zaken te maken heeft gehad, weet hoe moei- lijk deze zjjde van het vraagstuk is. Wan neer men al deze werkzaamheden overziet, dan staat men verwonderd, hoe men dat in een luttele vier maanden heeft kunnen klaar spelen. Nauwelijks is deze soort critiek tot zwijgen gebracht, of men begint uit andere vaatjes te tappen. Men begint te klagen over de langzame wijze, waarop de beschikbare tarwe wordt afgenomen. Het Handelsblad berekent in een lang artikel, dat de naar schatting goedgekeurde hoeveelheid inland- sche tarwe van 35.000 ton pas over drie maanden minus een week (zoo optimistisch mogelijk genomen) zal zijn verbruikt, zoodat de nieuwe tarwe eerst half November in de consumptie kan komen. Hieruit worden ver schillende consequenties getrokken; ten eer ste dat de boeren lang moeten wacbten, alvorens de steun aan hen wordt uitbetaald, terwijl ten deele de inkomsten-derving door kwaliteits-verlies aan het lange dralen wordt toegeschreven. Al zou dit waar zijn, dan nog zou elke cent, die aan de boeren voor de huidige tarwe als steun betaald wordt, een meevaller zijn, omdat het in het geheel niet noodig was, dat ook deze oogst binnen de wet zou vallen. De critiek mag o.i. pas beginnen met den komenden oogst. Trouwens dan zullen de leiders wel wat meer kijk op de verhoudin- gen hebben, om mogelijke fouten te voor- komen. Evenmin vinden wij het billjjk, dat men afbrekende critiek uitoefent over ver- onderstelde toekomst-mogelijkheden. Becjj- ferd wordt, dat eerst half November de nieuwe tarwe zal kunnen worden verwerkt. Dit blijft een open vraagmen mag o.i. het Tarwebureau hiervan nu geen verwijt maken, want men weet immers niet of dit werkelijk het geval zal zijn! Evenmin mag men de gevolgtrekkingen, welke hieruit zouden kunnen voortvloeien, gepaard aan een mogelijken grooteren oogst dan geraamd wordt, nil als een fait accompli aanmerken, waarop men de geste van het Tarwe-bureau mag afbreken. Men weet niet, of de even- tueele grootere oogst in 9% maand zal moe ten worden afgewerkt, of het bestaande per centage van 20 pet., eventueel tot het maxi mum van 25 pet. in de wet genoemd, vol- doende zal zijn, dan wel dat een tweede Tarwe-wet in het leven zal moeten worden geroepen, die het mogelijk zal maken, het maal-percentage hooger te stellen. Wij krijgen den indruk, dat men dergelijke opmerkingen het algemeen belang niet ge- diend wordt, maar voldaan wordt aan zucht naar critiek, die niet op lhaar plaats is ten op- zichte van een bureau, dat pas in zijn kinder- schoenen staat en dan nog wel op veronder- stellingen Naieve vragen. Uit een ver- trouweljjk gesprek. De kente- ring. Onze Kroon-Prinses. Ook onder onze collega's-persmuskieten van den allerjongsten tijd zijn toch laten wij 't maar ronduit erkennen zeer brave, doch tevens zeer naieve zielen. Zoo is er heel kort geleden een rond ge- gaan bij de Scheveningsche hotel- en caf6- houders, alsmede de ondernemers van pen sions, om toch eens te informeeren: wat de dames en heeren wel te vertellen hadden over de uitkomsten van het seizoen-1931. Natuurlijk hield deze confrere een slinger- tje om den joumalistieken arm. Hier en daar verkondigde hij viel het bezoek, malgr6 regen en storm toch nog mee. Maar overigens was 't misfire. En collega meende blijkbaar in ernst, daar- mee nu iets te „onthullen" van nieuws voor wien ter wereld ook. Laten we zakelijk zijn. Half Augustus is de kentering. Dan begint ook op Bad-Scheveningen de „exodus", de uittocht. Dan wordt voor vele onderwijsinrichtingen kantoren in Patria en elders, de herfst- campagne geopend. In gewone omstandigheden beteekent dat: de onmogelijkheid voor velen om langer van Zomer-vacantie te profiteeren. Doch thans! Laat ik u eens even iets overbrieven van een ,,confidentieel gesprek", door mij gisteren gevoerd met een Duitscher. Mijn Duitsche vriend, badgast te Scheve- ningen, had me genoodigd voor een tas- koffie op de nagenoeg verlaten Pier. Hij vertrouwde me toe: 't Was voor hem ,,up or down". iDe kosten om nog tot September in Bad- Scheveningen te blijven kon hij nog net pre- cies betalen. Tot geen prijs wilde hij zich voegen bij het al-grooter wordend legioen van afzetters en oplichters, dat via allerlei „trucs" in deze bange crisis-dagen zich poogt te verrijken met de duiten van argeloozen. „Mijn krediet", aldus verder mijn Duit sche vriend, ,,hangt er van af, of ik 't zal kunnen uithouden Ik zag hoe tranen in zijn oogen kwamen. Ik voelde den greep van zijn hand in mijn arm en begreep hoe de geld- en kopzorgen hem kwelden. In zulk geval verkeeren thans zeer velen. Ook wanneer de tweede helft van Augus tus, die voor een deel moet worden gerekend tot de ex-vacantie-sfeer, wat zon brengt, dan nog is 't uitgesloten dat het zomerseizoen van 1931 winst-van-beteekenis aan de exploi- tanten zal bezorgen. Daarom was het interview van onzen con- frfire hierboven genoemd, zoo naief. Wij weten al deze en verdere droeve din- gen immers wel. Half Augustus is een kentering. Ook in de Staatsbrouwerij. De ontwerpen van het Rijksbudget voor 1932 zijn naar den Raad van State gezonden. 't Allereerste teeken van de herleving der Binnenhofferij. We krijgen straks de herbenoeming van Baron de Vos van Steenwijk, als voorzitter van de Eerste Kamer, leider der Vereenigde Zitting, waarin op Dinsdag 15 September Hare Majesteit de Koningin de Troonrede zal uitspreken. Maar dan: de Millioenen-nota van minister De GeerWat zal die te lezen geven, als het tekort op het Budget-1932 inderdaad ruim vijftig millioen gulden bedraagt -zoo als het (misschien toch iets te pessimistisch gerucht wil? Genieten wij nu nog even van de vacantie. Onze Kroonprinses gaat vein 18 tot 28 Aug. met zes-en-dertig jonge dames kampeeren bij het Aardhuis te Hoog-Soeren. Bij de keuze der gezellinnen van H.K.H. is volstrekt niet slechts rekening gehouden met hoogdeftige, ultra-aristocratische ..standing" van de vriendinnen en meisjeskennissen van de Prinses, die een toonbeeld is van harte- lijken eenvoud in haar omgang met mensehen, die haar sympathiek zijn. In dat opzicht vertoont onze Prinses tref- fende gelijkenis met haar vader. Er is in deze dagen voor zoovele Majestei- ten en Hoogheden groot aanpassingsvermogen noodig om zich te gewennen aan modeme toe- standen. Bij onze Nederlandsche ..royalty" is dat niet noodig. De traditie der Oranje's was altrjd: toenadering ook tot de „kleine luyden". Bij het herdenken van den Tiendaagschen Veldtocht nu een eeuw geleden bij het standbeeld van Koning Willem II, op het Bui- tenhof, is herdacht de joviaal-minzame wijze waarop deze Vorst met allerlei mensehen om- ging. Deze „traditie" wordt door Prinses Juliana voortgezet op een manier, die aller harten wint. Er is niets gekunstelds, gemaniereerds, ge- maskerd-hautains in. Aldus blijft het Koningschap van Oranje in Nederland in eere. Tusschen de Republiek en de macht van ons constitutioneele Koningschap, gelijk het thans is, bestaat niet veel verschil. De nadeelen van den republikeinschen Re- geer-vorm met een Staatshoofd als uitver- korene van zekere politieke fractie, ont- glipt men aldus. De grond-wettelijk-gewaarborgde erfopvol- ging moge hare nadeelen kunnen hebben, tpgen de mogelijke gevolgen ervan zijn vol- doende waarborgen gesteld. Onze Kroonprinses is de aangewezen figuur om den „trait d'union" te scheppen tusschen de verdwijnende uiterlijkheden van de monar chic naar oud model en de eischen van den tijd, waarin wij leven. Als secretaresse, medewerkster van hare moeder, onze Koningin, volgt prinses Juliana een cursus, die haar meer politiek inzicht kan bijbrengen dan de allergeleerdste professor in Staatsrecht c.a. zou vermogen in te scherpen. Fijne snit vermindering op al onze Mooie stoffen Voordeelig Oud gekende Magazijnen voor Heeren- en Kinderkleeding IN DE ZWARTE LIEVE VROUW Confectie en Maatwerk Zuivelbrug 7 (slechts fifin ingang, juist aan de brug), GENT. Let wel op! BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag ongeveer 3 uur zijn aan het stille strand te Scheveningen, nabij de Wie- ringerstraat, twee typografen, de 21jarige H M. en de 18jarige S. C. K., beiden afkomstig uit Utrecht, bij het zwemmen verdronken. Zij geraakten in een mui en ondanks de pogingen van vele baders mocht het niet gelukken, hen te redden. Een van de slachtoffers dreef ver der zee in; de ander kon worden gegrepen, doch de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Even later spoelde ook het lijk van zijn makker aan. Zondagmiddag is de 27jarige W. Jansen, uit Schiedam, leider van een R.K. jeugdeentrale, bij het zwemmen nabij de Delflandsche hoof- den onder de gemeente 's Gravenzande, ver dronken. Drie personen van zijn gezelschap hebben nog getracht J. te redden. Na een kwartier spoelde zijn lijk aan. Leden van de Rotterdamsche en Hoeksche Reddings- brigade hebben nog anderhalf uur kunstma- tige ademhaling toegepast. Dr. Boogaard constateerde tenslotte den dood. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats te Hoek van Holland overgebracht. DOODELIJK JACHTONGELUK. Te Iersel, bij Eindhoven, is de militair M. B. ten gevolge van een ongeval op de jacht om het leven gekomen. Iemand uit zijn ge zelschap reikte hem een geladen jachtgeweer met gespannen haan toe. Hierbij was de loop gericht op B. De gespannen haan werd door een tak geraakt, met het gevolg, dat het ge- weer afging en B. getroffen werd. Weinige oogenblikken na het ongeval gaf hij den geest. DE BRAND TE HEENVLIET. De Rotterdamsche rechtbank heeft C. den Bakker uit Heenvliet, die als verdacht van aanstichting van den brand ten huize van zijn moeder, waarbij op 23 Juli drie kinderen om het leven kwamen, was aangehouden, op vrije voeten gesteld. Het onderzoek duurt evenwel voort. Het O. M. had verlenging van de voorloopige hechtenis gevraagd. ERNSTIf, AUTO-ONGELUK BIJ DE KLOMP. Op den rijksstraatweg bij De Klomp, onder Ede, is Zondagmiddag ongeveer half zes een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Tijdens een hevige onweersbui, waardoor de weg glad was geworden, is een luxe-auto uit Rotterdam bij het passeeren van een anderen auto over den kop geslagen en zoo goed als geheel vemield. Behalve de be- stuurder, die er vrij goed af kwam, waren nog vier personen in den auto gezeten. Van hen werd mevrouw Drees uit Rotterdam uit den wagen geslingerd en op slag gedood. Van de drie andere inzittenden werd de heer Heykoop, eveneens uit Rotterdam, ernstig gewond opgenomen, Mej. de Vaal en de echtgenoote van den heer Heykoop hadden wonden aan het hoofd en armen gekregen. Dr. De Waard uit De Klomp verleende de eerste geneeskundige hulp. De heer Hey koop werd per ziekenauto naar Rotterdam overgebracht. De beide gewonde dames konden, na verbonden te zijn, haar reis met een anderen auto voortzetten. OM EEN STUKJE KAUWGOM. De 17-jarige Van Dijk uit Marum en de 19-jarige E. Pypker kregen Zondagmiddag te Zandwijk, gem. Leek, twist over een stukje kauwgom. De twist liep zoo hoog, dat Van Dijk zijn mes trok en Pypker daarmede drie steken toebraoht, waarvan een de long raak- te. Pypke is naar het academisch zieken- huis te Groningen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. EEN CYCLOON. Zondagavond ontlastte zich boven Doetin- chem en omgeving een zwaar onweder, ge paard gaande met een cycloon. De cycloon kwam met groote kracht uit de richting Kilder, en ontwortelde in weinige seoonden een groot aantal boomen. De spoorwegarbei- der J., die met zijn vrouw benevens een kind in een kinderwagen wandelde, werd met deze opgenomen en aan de andere zijde der straat tegen het hek der societeit geworpen. Alleen Jansen kreeg lichte verwondingen. Op het emplacement der Geldersche tramwegmaat- schappij werd een personenrijtuig met 'n ge- wicsht van 10.000 K.G. uit de rails gelicht en omgeivorpentegen een goederenwagen aan. Bij'hgt viaduct in de Steeg kreeg de dienst der Mliji. vertraging, doordat de rails tenge- volge van door den regen afstortend zand bedolven werden en eerst moesten worden vrijgemaakt. Van gemeentewege was men den geiheelen avond in de weer om versperde wegen vrij te maken. Onder Zelhem is een in aanbouw zijnd huis zwaar beschadigd. Onder Weill zijn veel pannen afgewaaid en het koren, dat op schoven gebonden op het land stand, weggewaaid. Te Lengel, gem. Berg, is het huis van den voerman Stienissen, bewoond door dezen en nog twee gezinnen, afgebrand. Niets werd gered Steinissen was laag, de beide anderen niet verzekerd. EEN BEZOEKER ONDER HET BED. Toen de bewoners van een huis in de Kin- kerstraat te Amsterdam Zaterdagavond thuis kwamen, en zich ter ruste wilden begeven, ontdekten zij tot hun schrik, dat zij bezoek hadden gekregen van een onbekende, die zich onder het bed had verscholen. De vreem- deling bleek intusschen evenzeer gesehrok- ken te zijn als de bewoners zelf, want hij deed geen poging tot antvluchting en wachtte rustig af totdat de politie van het bureau Overtoom hem kwam halen en hem voorloopig in verzekerde bewaring stelde. De man had nog geen kans gezien am iets te ontvreem- den. AL LEZENDE RIJK GEWORDEN. Een studente aan de hoogeschool van Iowa-Oity heeft een eigenaardige ontdekking gedaan. Miss Canon, die de plantenkunde bestudeert, was in de boekerij van de univer- siteit een oud stoffig boek aan het lezen, dat wellicht niemand voor haar doorbladerd had. Zij bemerkte, dat verschillende bladzjiden aan elkaar gelijmd waren. Ne enkele oogenblik ken ontdekte zij een omslag dien zij opende. Tot haar groote verbazing vond zjj er een testament inte haren voordeele. Inderdaad, de heer Beverley, de sehrijver van het (boek, waarin niemand belang scheen te stellen, had deze list gebruikt om den per- soon te beloonen, die de goede gedachte zou opvatten het te lezen. De heer Beverley maakt aan de gelukkige studente zijn gan sche vermogen over met de intresten, die zich onder een deknaam bevinden in een New- Yorsohe bank. De onderzoekingen door de bankinstelling gedaan, leidden inderdaad tot de vaststelling dat het depot wel degelijk .bestond. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Tijdens een vuurwerk te Bahnheim bij Kaisers] autem is Maandagavond een passa- giersauto op een bestelauto gereden. Deze werd tusschen de toeschouwers geslingerd, en trof vier mensehen. Een man werd op slag gedood, twee vrouwen werden ernstig ge wond. DE GESCHILDERDE HOENTJES. De inwoners van onze hoofdstad z(jn nu eenmaal geen boeren. Dikwijls gaan ze daar prat op en in elk geval is het hun niet kwalijk te nemen. Dat een Amsterdammer dus op het terrein van landbouw-en-veeteelt zonder veel moeite door een handigen koopman bedrogen kan worden is voor den braven burger dus geen reden om zich wegens zijn verregaande onkun- de en kortzichtigheid te schamen. Nochtans: leeringen strekkend, voorbeelden trekken. Dies zij, aldus het „Hbl.", het volgende voor- beeld tot leeringe van alle Amsterdamsche amateur-veehouders medegedeeld. Een hoofdstedeling ging op zijn lauweren rusten en had deswege in den Buitendijkschen Buitenveldertschen Polder een huisje ge- huurd, waar hjj zich dagelijks vermeide in al wat des plattelands is. Op zekeren dag om juister te zijn: Maan- dagmorgen kreeg de man een koopman aan zijn deur, die prachtige Bamevelders te koop aanbood. Barnevelders die dikke bruine eieren legden. De rentenier had wel ooren naar het aanbod en de koop werd gesloten. De kippen werden ge'installeerd in een model hok-met-ren, dat reeds op bewoners stond te wachten. De dieren huisden er won- derwel en de eerste dagen genoot de man van zijn prachtigen toom pluimvee. Of de kleur van de eieren geen achterdocht heeft gewekt, weten wij niet. Wel weten wjj, dat de oud-Amsterdammer een vreemd gezicht trok, toen na een flinken regenbui de henne- tjes kennelijk van kleur veranderd waren. De gewaande Barnevelders bleken hoenders te zijn van velerlei, doch geenszins van Veluw- t-UIIM si wll meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. R'j Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) sche pluimage. Een schilderskwast had keu- rig werk verricht. Thans wordt naar den koopman van politie- wege een onderzoek ingesteld. SMOKKELEN VAN B^GGEN. Men meldt aan de Maasbode, dat het smok- kelen van biggen uit Duitschland aan de Groninger- en Drentsche grens steeds druk- ker wordt. Het verschil in prijs werkt daar- toe ten zeerste mee, daar in Oost-Friesland nog geen 1 R.M. per week kan worden be- dongen en hier te lande reeds 1.05f 1,50 per week wordt besteed. Hoewel de varkens- houder ongaarne ziet, dat met Duitsche big gen wordt gemarkt, ook met het oog op het overbrengen der varkensziekte, wordt op en kele markten uitsluitend in Duitsche biggen gehandeld en heeft reeds een enkele markt- commissie den minister telegrafisch verzocht het euvel te keeren, daar de Ned. varkens- fokkerij in de toekomst zal lijden door den grooten aanvoer van Duitsche biggen op de Ned. markten. VIER PINKEN IN EEN KLAP. Tijdens het hevige onweder, dat Zondag middag boven het Gooi gewoed heeft, zijn op den Hilversumsehen Meent vier pinken, die dicht bij elkaar stonden, door fifin zelfden bliksemstraal gedood. AANGEHOUDEN. Na aankomst van het Belgische vliegtuig op Waalhaven is naar het Alg. Hbl. meldt Zondagmiddag een der passagiers een 33- jarige Nederlandsche stucadoor, wonende te Buer in Westfalen, aangehouden. Zijn aan- houding was verzocht door de politie te Nijmegen, waar hij f 20.000 van een bank zou hebben gehaald, die hem niet toekwamen. Op den passagier die in gezelschap was van vrouw en kinderen, werd slechts weinig geld gevonden. De Nijmeegsche correspondent meldt na- der, dat op den aangehoudene nog ruim f 18.000 zijn gevonden. Uit inlichtingen van de zijde der Nijmeeg sche recherche bleek ons, dat deze zaak zich als volgt heeft toegedragen: Een gepension- neerde Stadsinspector te Buer in Westfalen was bevriend met een Nederlandsche familie. Eenige weken geleden gaf de Nederlander aan den Stadsinspector den raad zijn geld, dat deze bij de Deutsche Sparkasse had be- legd, naar Nederland over te brengen in ver band met den onberekenbaren toestand in Duitschland. De Inspector ging op dezen raad in en in gezelschap van den Neder lander reisde hij in het begin van Juni naar Nijmegen, waar het geld tot een bedrag van rond 20.000 op een bank werd geplaatst. Ruim een maand later adviseerde de Neder lander aan den Duitscher zijn geld toch maar weer in Duitschland te plaatsen, zeggende dat waarschijnlijk een omzetting van de Regeering tot stand zou komen en dat dan de door den Inspector ondemomen stappeu als kapitaalvlucht zouden worden beschouwd. Deze ging ook op dit voorstel in en beiden vertrokken in de helft van de vorige maand naar Nijmegen. In verband met passen- moeilijkheden zou de Duitscher in Emmerik op den Nederlander blijven wachten. Hjj gaf dezen een volmacht mede. De Nederlander keerde evenwel niet terug, doch schreef eenige dagen later uit Venlo een brief, dat men hem het geld ontfutseld had. De Stadtsinspektor gaf de zaak in handen van de Duitsche politie en vervoegde zich op 13 Augustus bij de Njjmeegsche recherche, die een signalement over Nederland, Belgie en Luxemburg deed verspreiden, hetgeen tot het resultaat leidde, dat de Nederlander Zondag te Rotterdam in gezelschap van zijn vrouw en zoon is aangehouden. Gebleken is, dat diens vrouw en zoon overhaast uit Buer vertrokken zijn en zich in Venlo bij den man gevoegd hebben. Vandaar is men vertrokken naar Rotterdam en vervolgens naar Ant- werpen. Bij terugkomst volgde arrestatie. Het trio is 's avonds naar Nijmegen overge bracht en werd hier gehoord. Bij fouil- leering vond men tot groote verrassing op den zoon 18 bankbiljetten van 1000, die in diens vest waren genaaid. Het drietal zal naar Arnhem worden overgebracht. Het proces tegen Philipp Halsmann, die beschuldigd werd, zjjn vader in de Tiroolsche Alpen te hebben vermoord, heeft indertijd sterk de aandacht getrokken. De rechtbank te Insbruck veroordeelde Philipp Halsmann tot tien jaar kerkerstraf. Het opperste ge- rechtshof had dit vonnis echter nietig ver- klaard. Bij de tweede behandeling in Octo ber 1929 werd de straf tot vier jaar vermin- derd. Op 22 Januari 1930 is dit vonnis van kracht geworden. Hierna hebben vrouwenorganisaties en het Roode Kruis 20.000 handteekeningen ten gunste van een verleening van gratie ver- zameld; eenige honderden studenten en vele professoren van de universiteit Heidelberg steunden dit verzoek. Ook hebben tien rech- ters uit het tweede proces den bondspresi- dent verzocht, Halsmann gratie te verleenen. Op 30 September 1930 is dit ook geschied; Halsmann werd echter tegelrjkertijd uit ge heel Oostenrijk verbannen. Tot voortzetting van zijn studie ging Halsmann daarom naar Parijs, waar hjj thans nog vertoeft. Kort na het tweede proces heeft zich een daglooner aangemeld, die zei den moord op den ouden Halsmann te hebben gepleegd. Het Weensche landsgerecht schonk aan deze zelfbeschuldiging geen geloof. Schnei der trok zjjn bekentenis in, werd van moord vrijgesproken, doch wegens begunstiging van den dader veroordeeld. De advooaten van Halsmann hebben daar- op een nieuwe aanklacht tegen Schneider in- gediend en de rechtbank te Innsbruck voor- gesteld het proces tegen Philipp Halsmann te heropenen. O.a. wordt beweerd, dat uit het materiaal tegen Schneider te bewijzen is, dat een derde de daad heeft gepleegd. Boven dien bestaat nog de mogelijkheid, dat Schnei der zelf de dader is. In elk geval echter zal duidelijk worden dat Halsmann onschuldig is AANSLAG OP EEN BANK. Dinsdagmiddag drongen twee gemaskerde roovers het filiaal van de Rjjksbank in de Insbriickerstrasse in het Westen van Berljjn binnen en wisten onder bedreiging met hun revolvers snel een hoeveelheid geld bjjeen te rapen en met een motorfiets te ontkomen. Hierbij werd de hoofdkassier Karl Krejjer neergeschoten. Eenige bankbeambten die in het bezit van een revolver waren trokken het wapen en beantwoorden het vuur. Toen de roovers met hun motorfiets vluchtten werden zij dadeljjk achtervolgd door eenige auto's die echter eveneens door hen werden beschoten. Dor deze schoten werd een kind en een voor- bijganger getroffen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2