iiukloopen der Huid ..MPUROL oP! Srtietten, Dcorziff^ |M De Winkelweek., PSEOIKBSUKTEH LANDB0UW BEBICHTKBf. Feuilleton - vertellinge n TERNEUZEN KL Wi tje BRABANTSCHE BRIEVEN. x verzacht en geneest men met VkWlib 4/Kgfr W ,JwJ Doozco 30-60 ?n 90 ct. Tube 80 ct. ■^■y Bit Apoth. to Droglsten (Ingez. Med.) Te Washington volgt men dus zeker met brjzondere oplettendheid den strijd van Generaal Machado met de ongeduldigen coder zijn onderdanen. TER NEUZEN, 14 Augustus 1931. WEEK EEN BANK GESLOTEN. Aan het kantoor der firma De Koster Co. is een kennisgeving aangebracht, dat het /kantoor gesloten is, en waarbij belanghebben- den voor zakenadres is opgegeven Mr. P. Dieleman te Middelburg. VREEMDEUNGENBEZOEK. Het vervoer met den Provincialen Stoom- bootdienst lijn Breskens-Vlissingen sloeg giste/r het record, dat verleden jaar op 3600 passagiers kwam te staan, en men zette nu ruim 3800 personen over. Het aantal auto's bereikte ook een ongekend aantal, namelijk van 110. Behalve de motorveerboot waren nog twee stoombooten in de vaart voor dit groote ver voer. DE SLUIS TE TER NEUZEN. De Belgische senator, baron De Kerckhove d'Enaerde, afgevaardigde van Gent, heeft den Belgischen minister van buitenlandsche zaken verzocht mede te deelen, hoe het staat met de onderhandelingen met de Nederlandsche regeering over het bouwen van een tweede zeesluis te Ter Neuzen. Deze sluis is noodig, volgens den senator, om het verkeer op het kanaal Ter Neuzen— Gent te verzekeren. De laatste jaren heeft de scheepvaart zich op dit kanaal zeer uitge- breid. Ondanks de economische crisis bedroeg de tonnenmaat der in- en uitgevoerde goede- ren in de haven van Gent negen millioen ton in 1930, zijnde een vermeerdering van 1 mil lioen ton in vergelijking met 1929. Op 21 Oct. 1930 is de eenige thans te Ter Neuzen be- staande zeesluis defect geraakt, wat tot ge- volg had, dat de sluis gedurende drie weken werd gesloten en het verkeer op het kanaal werd stopgezet. In de met Nederland op 13 Juni 1865 en 15 Maart 1902 gesloten overeen- komsten wordt trouwens het bouwen van een tweede sluis te Ter Neuzen in het vooruitzicht gesteld. De oplossing van dit vraagstuk is van drimgenden aard, daar het bouwen van een dergelijke sluis niet minder dan vijf jaren duurt. Gedurende dit tijdperk is de scheep vaart op dit kanaal steeds bedreigd door een nieuw ongeval. De minister antwoorde, dat het vraagstuk van de sluis van Ter Neuzen zal opgelost worden terzelfder tijd als al de andere kwes- ties, waarover sedert 1927 tusschen Belgie en Nederland af en toe wordt onderhandeld. Een gedeelitelijke oplossing zou voor de Bel gische belangen niet bevorderlrjk zijn. EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het examen hoofdakte slaagde te Rot terdam de heer C. J. Vercauteren te Koe- wacht. EXAMEN TEEKENEN M. O. Voor het examen teekenen M. O. akte Ma, slaagde te 's Gravenhage de heer H. Smals te Hulst. BESMETTELIJKE ZIBXTEN. In de week van 2 tot en met 8 Augustus is in de provincie Zeeland 1 geval van diphtherie voorgekomen en wel te Sas van Gent. We beeindigen ons versdag in het vorig nummer met betrekking tot den dag van Woensdag over de weersomstandigheden, welke zich reeds in den voormiddag niet gun- stig lieten aanzien, en het werd er met den middag niet beter op. De dreigende luchten die aanvankeliijk motregen brachten, ontlast- ten zich daama in malsche regenbuitjes .Toch ikwamen er lichten/de plekken en bleef het bestuur van „Ter Neuizen Klimop" nog vol goeden moed, dat het later in den namiddag beter zou worden, waarom de uitgang van den stoet eerst verdaagd tot 3 uur, later op 4 uur werd gestelfL Ondertusschen heerschte er in de stad een Dimmer gekende drukte, en men vroeg zich af, hoe 't wel zou geloopen zijn, indien het eens mooi weer was gebleven. De verschil- lende vervoermiddelen die des namiddags aan- kwamen brachten honderden vreemdelingen aan, terwijl als naar gewoonte velen op eigen gelegenheid stadwaarts waren gekomen. De groote menigte, waaronder velen die reeds lang Ter Neuzen niet meer bezochten, en ook weer anderen voor dezen nog geen kennis met de stad maakten, bewoog zioh door de straten, de verschillende etalages bewonde- rend en natuurlijk ook nader kennis makend met het inwendige van verschillende winkels. Uit de aanwezigheid van die groote massa bezoekers uit den vreemde bleek, dat de reclame der winkeliersvereeniging doorslaand is geweest, en het daardoor inderdaad gewor- den is Tegen 3 uur werden de weersvooruitzich- ten beter en het muziekgezelschap ,,De ver eenigde werklieden" meende niet beter te kunnen doen dan tot verhooging der feest- stemming op eigen gelegenheid alvast musi- ceerend een tocht door de straten te maken, hetgeen blijkbaar zeer gewaardeerd werd. Ondertusschen werd het 4 uur, en was in de f~ Tramstraat de groote stoet opgesteld. Toen deze zich tamelijk op tijd in beweging stelde, stonden in de Axelsche straat de belangstellenden in dichte reien ter weerszijden van den weg gesohaard. Voorop reden twee marechauss^e's te paard. Daarop volgde als opening van den stoet de ,,Noseboog" gedragen door twee mannen. Hierachter kwam het muziekgezelschap „D»e vereenigde werklieden" met vaandel. Dit gezelschap was onvermoeid in het blazen van marschmuziek, terwijl ook in de pauzes de afdeeling tamboers gedurende den langdu- ri'gen tocht voortdurend de trom roerden. Vervolgens liepen xin de stoet: kinde- ren, meisjes, jongens, vrouwen, mannen, die hulde komen betuigen aan „den Neus" in zee. Deze werden gevolgd door groepen met schilden ,,1281" „verloren", ,,1931", „glorie- rijk herboren". 4 herauten met Thibetaansche trompetten. 2 eerewachten te paard. De Neuswagen, een symbolische hulde aan het werk der voorvaaeren, die den grond waarop de stad is gesticht aan de zee hebben ontworsteld en in den strijd tegen de baren hebben beveiligd. Op den voorgrond is uitge- beeld het water der Schelde, met een hoog op- loopende golf, waarboven de neus veilig uit- steekt. De achterzijde wordt gesloten door een uitbeelding van dijksverdediging met per- koenpalen, bewaakt door 2 dijkwerkers. Na dezen wagen volgden weer twee eere wachten te paard. De herauten en ruiters maakten met hun smaakvolle costumes een schitterend effect. Ook de jongens met de reclame-ton voor het ,,Nose-fonds" waren in den stoet en daar- achter volgde de Winkelweekboog en de Winkelweekwagen. Deze wagen was zeer smaakvol uitge voerd, en trok dan ook de bijzondere aan- dacht. De figuren op dezen wagen waren een alle- gorische voorstelling van Handel, Zeevaart en Nijverheid. Voorts werden in den stoet meegedragen de schilden van de deelnemers aan de Winkel- week. Wiij. bepalen ons daaromtrent tot deze mededeeling, om in het bijzonder melding te maken van de deelnemende wagens en groe pen, en komen dan allereerst aan den wagen van den heer D. van Aken, waarop groote folianten de aandacht op diens binderiji vestig- den. Daarop volgde de groep van den heer A. F. van Hauwe, welke op aardige wijze reclame maakte voor zijn schoenhandel. De volgende wagen was de auto van den heer J. DielemanVan IJk, beoogende speciaal een reclame voor „Zeelands Roem", de geconserveerde Zeeuwsche mosselen, welke gevolgd werd door de groep van den heer A. van den Bruele, die ditmaal zijn wolhandel propageerde, en benevens een groep meisjes die in deni stoet meeliepen op een wagentje ook twee wol-leveranciers (de schapen) mee- voerde, als bewjjs van de echtheid van zjjn waar. Van de Firma Gebrs. Van Fraaijenhove werd met een wagen reclame gemaakt voor de Liipssloten en de Telefunken-radiotoestel- len, terwijl de Firma L. Deij zulks met haar wagen deed voor de „Opel"-auto's, en de heer But de aandacht op zijn fotografisch atelier de aandacht vestigde met een imitatie reuzen- camera, achter de reeds door Zeeuwsch- Vlaanderen bekende bestelauto der Firma De Gruyter, keurig versierd met bloemen en be- diend en begeleid door geimiformd personeel. De heer Joh. de Haas was in den stoet ver- tegenwoordigd met een rijtuig waarin de be kende reclamefiguur voor Hulstkamps oude genever op leuke wijze werd nagebootst. De Firma Tazelaar maakte met een aardige groep reclame voor de Philips-radio-artikelen, terwijl de heer R. Platteeuw met een wagen de aandacht vestigde op zijn verfwaren en andere artikelen. De heer P. van Grembergen vestigde met een leuk uitgevoerd groot schild de aandacht op zijn galanteriezaak „De Olifant", waaraa de heer J. Smallegange volgde met een wagen aan zijn bloemenzaak herinnerde. Een in 't oog vallende reclame was ook die van P. Wieland's Schoenhandel en reparatie- inrichting, nl. een reuzen-immitatie van de voetbalschoenen merk Marathon". Door de Firma J. Michielsen werd hier met een groep reclame gemaakt voor haar rijwiel- handel. De heer Joh. van de Ree vestigde met een groep met transpirant de aandacht op zijn J coiffeurszaak, terwijl de firma De Smidt- Pothoven zulks deed met een wagentje met transparanten op haar manufacturen en mode-zaak. Ben sterk in het oog vallende en bijzonder keurig uitgevoerde wagen was die der Firma Ribbens. Op den wagen werd voorgesteld een Indianenkamp. De tent op den wagen be- doelde een reclame voor de tentenfabriek der firma. Met de op dezen wagen opgestelde roodhuiden vormde de wagen een schitterend geheel. Een evenzeer in het oog vallende groep was die van den heer Maas, die daarmede wilde zeggen: „voor Kaas, alleen bij Maas". De net uitgedoschte groep voerde ook een par- tijtje van zijn waar in den stoet mee. Na hem kwam de wagen der Firma Van Wijck, reclame makende voor zijn papier- waren. Terwijl de heer Schouten met een met bloemen versierd schild de aandacht ves tigde op zijn bloemenzaak. Een groep van den heer A. F. Mannaert maakte reclame voor de producten der Symplexrijwielenfabriek, terwijl de heer H. Wouters dit per auto deed voor zijn slagerij. De heer L. van de Wege maakte met een leuk opgesteld karretje reclame voor zjjn melkproducten „Walcheren", terwijl de heer P. Galle den stoet had versierd door een groep smaakvol in de nieuwste toiletten gekleede mannequins. De heer K. Herrebout was weer tegenwoor- dig met een mooien wagen zijn groentehandel presenteerende, terwijl daarop volgde de heer J. Bonte, den alom bekenden speculaasman, die met zijn reclame overal uitstak, d.w.z. den reus die voor hem in den stoet liep. Die reus- bakker met zijn goedig gelaat, met zich voe- rende een mand van het heerlijke gebak, was zeker niet het minste succesnummer van den stoet, en tooverde ieder die hem zag een glimlach op 't gelaat. Door den heer F. J. Verlinde werd per auto reclame gemaakt voor de door hem verkochte koek en andere genietelijkheden, terwijl het Hotel Hartog-Soesman" vertegenwoordigd was met het versierde rijwiel van den zoon van den exploitant. De stoet werd besloten met een praalwagen van de zwemclub „De Schelde" en bedoeld als een propaganda voor de zwemkunst. Op den voorgrond werd op den wagen voorge steld een drenkeling, liggende aan den water- kant. Het gevaar waarin hij, hoewel uit het water opgehaald nog verkeert wordt voorge steld door een figuur van de dood, op den achtergrond, terwijl de menschlievende hulp, in de gedaante eener naast hem neerknielen- de engel hem beschermt en alles aanwendt om het leven weer op te wekken, en hem te behouden. In het water bewusteloos gewor- den, wordt hij aan zijn betrekkingen terug- gegeven. -« Deze voorstelling is nagebootst naar een plaatwerk van Vinkeles. Het achterste ge- deelte naar een teekening van Pueno de Mes- ginta, stelt voor een man waanzinnig van smart, naast zijn verdronken kind neerge- knield, en voor een schim, oprijzend uit het water wijzend op een zon waarop staat „Uw Schuld" hem een verwijt doet. ,,Die ramp is van u af te keeren, Laat thans uw kinderen zwemmen leeren". Toen bij het voorttrekken van den stoet de Neus-wagen bij het stadhuis was aange- komen, werd stil gehouden. Op de pui van het stadhuis stond de burgemeester, de heer J. Huizinga, met familie, terwijl daar tevens plaats nam het bestuur der Winkeliersver eeniging ,,Ter Neuzen Klimop", en de herau ten met hun Thebaansche trompetten, die plechtig het „Wilhelmus van Nassouwe bliezen. De burgemeester hield hierop een toe- spraak, waarin hij er op wees, dat met dezen stoet in herinnering wordt gebracht de stich- ting dezer stad nu 650 jaar geleden. Toen werd op de punt van den landtong aan de Schelde in neusvorm de eer.ste woning ge sticht en is sinds dien Ter Neuzen uitgegroeid tot de woonplaats zooals wij die thans ken- nen. Er ligt tusschen het tijdperk der stich- ting en het heden een belangrijk tijdperk. In verschillende geschriften is zulks in de laat ste weken opnieuw onder de aandacht der bevolking gebracht. Het is geweest een tijdperk van strijd en van moeite, eer Ter Neuzen de plaats was waarin men rustig kon wonen zooals we thans doen. Meermalen werd de stad door de natuur bedreigd. Onze voorvaderen hadden dien strijd te voeren met de natuur, zooals ook hedenmiddag het werk der vereeniging door de natuur werd bedreigd, en stagnatie in het werk bracht. Gesteund door de techniek is men er in geslaagd den bodem onzer stad afdoende tegen het water te beveiligen. Spreker bracht hulde aan de Winkeliers vereeniging ,,Ter Neuzen Klimop", die door het in de herinnering terugroepen van de historie dezer gemeente deze wil opwekken tot een rijker leven. Zij heeft blijkens het geen men thans kon ontwaren de geheele burgerij bereikt en leeft deze met haar mede. Hij vertrouwt dat men met moed en opge- wektheid zal voortgaan en de ondernemlng rustig moge eindigen, zooals zij is aangevan- gen, dat men trouw aan de historie zal voort- werken, dat we dankbaar zullen aanvaarden hetgeen ons tot hiertoe reeds werd geschon- ken en het op den verder af te leggen weg alien moge welgaan. De trompetters speelden hiema het Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied, waarna alien hun plaats in den stoet hemamen en de tocht werd voortgezet. Bij het voorttrekken genoot de stoet aller- wege groote belangstelling en bewondering bjj de langs haar weg saamgepakt staande menigte, waarbij wij konden waamemen dat de verkoopstertjes met Neus-insignes, Neus- vlaggetjes enz. goed succes hadden te boe- ken, want bijna ieder droeg het insigne, en tal van wandelaars en wielrijders zag men met vlaggetjes. Het weer hield zich goed tot de stoet reeds 2y2 uur rond ging; toen begon er regen te vallen en werd het hoe ongaame ook in het belang van den stoet noodzakelijk ge- acht den weg om het eindpunt te bereiken te bekorten. Het eindpunt was de Markt waar, nadat de stoet in het rond was opge steld en het muziekgezelschap op de muziek- tent had plaats genomen voor de eerste maal, ten aanhoore van een overtalrijke menigte het ,,Neuzenlied" werd uitgevoerd, hetgeen goed slaagde. Algemeen spoedden de deelnemers zich huiswaarts, met het oog op den te 9 uur aan te vangen lichtstoet. Met het oog op de minder gunstige voor- uitzichten, de vermoeidheid van de deelne mers aan den stoet en de te geringe tijds- ruimte voor voorbereiding beschikbaar be- sloot het bestuur der Winkeliersvereeniging het uitgaan vaii den lichtstoet te verdagen. Doordat de stoet in den namiddag eerst twee uur later dan voorgenomen was kon uitgaan, was bezwaarlijk een ander besluit te nemen, wilde men het slagen van den lichtstoet niet in gevaar brengen, al vond men het ook jam- mer in verband met de honderden vreemde lingen die nog in de stad waren gebleven om den lichtstoet te zien. Aangezien het weertje zich goed hield, was het weer het muziekgezelschap dat afwisse- ling bracht, door musiceerende door verschil lende straten te trekken en daardoor de vroo- lijkheid te verhoogen. Ten aanhoore van een zeer groote menigte werd nog eenigen tijd op de muziektent op de Markt gemusi- ceerd, hetgeen blijkbaar zeer in den smaak viel, vooral bij het jonge volkje, dat op de tonen der muziek huppelde. De drukte op straat van de velen die de verlichting der etalages welke van verschil lende inderdaad schitterend was bezichtigden, bleef nog geruimen tijd voortduren. Donderdag kenmerkte zich weer door een tamelijk druk vreemdelingienbezoek. Des namiddags had op de Markt, waar de schilden der deelnemenden aan de Wihkelweek werden opgesteld, onder belangstelling van een groot publiek de wedstrijd van geblinddoekten plaats. De deelnemers werden geblinddoekt en voor een willekeurig schild geplaatst. Hun werd door den begeleider meegedeeld wat in de zaak van den schildhouder te koop was en daama moest de geblinddoekte raden voor wiens schild hij stond. Ieder mooht 20 keer raden. Het percentage goede antwoor- den was groot. De uitslag is als volgt: le prijs Piet Loof Pzn.; 2e pr. J. van Wiijik; 3e pr. Jo Bedet; 4e pr. J. Eekman; 5e pr. Adr. van Kerkvoort; 6e pr. C. P. van Strien; 7e pr. D. Mannaert; 8e pr. Toos Verhage; 9e pr. J oh an Bruggeman; lOe pr. Greta Nieuwe- link; lie pr. Jo van Sprang; 12e pr. Johan de Rijke13e pr. Machiel Dooms; 14e pr. L. But; 15e pr. A. Moggre; 16e Math. Loof; 17e pr. P. Loof Wzn; 18e pr. Jan Kaan; 19e pr. Martha Reuneker; 20e pr. D. Dooms. De lichtstoet. Het weer bleef wankelend, maar de licht stoet is gisteravond toch kunnen doorgaan. De belangstelling die daarvoor bestond was zeer groot en niet zonder reden. In den stoet reden verschillende wagens van den eersten optocht mede, thans meer of minder verlicht, terwijl verder ook in den stoet honderden kin deren met lampions meeliepen, hetgeen op ziohzelf al een fantastischen aanblik bood. Zonder anderen tekort te doen, meenen wij dat een woord van bijzonderen lof mag ge bracht worden aan den wagen van de Firma Ribbens, het Indianenkamp, dat met de ver lichting (zelfs het vuur onder den pot brand- de) een sprookjesachtig tafreel bood. Ook de wagen van de Zwemclub was doelmatig ver licht en de daarop gegeven voorstelling kwam goed tot haar recht. De tocht kon vrijwel zonder stagnatie worden verricbt en was om- streeks half 11 uur op de Markt terug. Aan het hoofd had weer gemarcheerd het piaat- selijk muziekgezelschap dat gedurende den tocht aan de ontelbaar deze week uitgevoerde marschen nog ettelijke toevoegde. In de straten bleef de drukte nog geruimen tijd aanhouden, tot regen begon te vallen en tot huiswaarts keeren noopte. Vrijdag. Een slechter barometerstand bij overigens gunstiger wind. Wat het voor de verrichtin- gen van heden worden zal is thans, nu de regen malsch neerplast, niet te voorspellen, als alleen dat er voor alle verrichtingen, ringsteken te paard, kanowedstrijd en gondel- vaart voldoende deelname is opgegeven. Zaterdag. Deze is bestemd voor het muziekfeest. Des namiddags zullen de deelnemende gezelschap- pen verzamelen iin de Axelsche straat, om een optocht door de hoofdstraten aan te vangen. Er zullen ook estrades gebouwd worden aan de Westkolkstraat en de Axelsche brug. Na afloop van den optocht, ongeveer 5 uur, zal het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" het concert op de Markt openen, en dit ook aohtereenvolgens doen in de West kolkstraat en aan de Axelsche brug. Voorts zullen spelen: op de Markt het mu ziekgezelschap ,,Geduld Overwint" van Uzen- dijke, directeur de heer J. Ch. Comelis, het volgend programma: 1. Potpourri sur l'opbra Le TrouvCre Verdi. 2. Donauwellen, wals Ivanore. 3. Suite Orientale Fr. Popey. 4. Hennzelmannchens Wachtparade K. Noack. Te 7.30 uur wordt op de Markt door het muziekgezelschap Harmonic" van Biervliet, directeur de heer A. Luteijn, het volgende programma uitgevoerd: 1. Marche Lorraine L. Ganne. 2. Le Roi Etienne, arr. par Martin L. van Beethoven. 3. L'Africaime fantaisie sur l'opera Meyerbeer. 4. Orestd, Dramatisch Ouverture Sam. Vlessing. 5. 4de Fantaisie, Avec Thema et Variations pour Saxaphon Soprano Sib. Op de estrade aan de Westkolkstraat wordt te 5,30 door het muziekgezelschap „De ver eenigde vrienden" van Sas van Gent, direc teur de heer L. Pijnnaert het volgende pro gramma uitgevoerd: 1. Old Torver, marche V. Muijldermans. 2. Les deus Artisans, ouverture A. Delbecq. 3. Herderskout, solo voor Saxaphone L. Pijnnaert. 4. Familistore, marche P. Leveugle. Daarna volgt het muziekgezelschap ,,Elk naar zijn krachten" van Hoek, directeur de heer P. Vergouwe, met het volgend pro gramma; 1. Klimopmarsch J. BierlS. 2. Flora, ouverture G. Feremans. 3. Lentebloemen, fantasie T. Verbeeck 4. Souvenir de Glion J. Chaillot. Op de muziektent aan de Axelsche brug zal omstreeks 6 uur het concert worden ge- opend en daama door het muziekgezelschap ,,Oefening Baart Kunst" van Hoofdplaat, directeur de heer P. L. E. de Pauw het vol gend programma worden uitgevoerd: 1. Victoria, marche O. Filfils. 2. Mosaique sur l'opdra Martha Fr. van Flotow. 3. Sinc6rite, Fantaisie O. Filfils. 4. Napoldon, Marche O. Filfils. 5. 1930, Marche O. Filfils. 6. Paix et Labeur, Ouverture O. Filfils. 7. La grotte des Fee's, Fantaisie A. L. Doyen. 8. Le Congo, Marche J. de Wolf. Schitterend vuurvverk. Het slot der feesten is het afsteken van een vuurwerk op den Westdam der oude haven, des avonds 10 uur. Het is weer een veel- belovend programma, terwijl afgaande op vroegere leveringen de leverancier een goeden naam geniet. Aankondiging van het vuurwerk met 5 zware donderslagen. 1. Schitterende verlichting van het terrein met groen en rood Bengaalsch vuur. 2. Feeerieke rosetten, 3 draaiende stukken in afwisselende schitterende kleuren. 3. Chineesche Palmen, 3 groote vaste stuk ken, met 24 vuurstralen. 4. Japansche waterlelies, draaiende fan- taisiestukken met tooverachtigen aanblik, uitwerpende cometen en sterren. 5. 20 batterijen uitwerpende een schitte rende verlichting. 6. Een groot met bewegende deelen in schitterend diamantvuur, eindigend in een zwaar bombardement. 7. De nachtvlinders, 20 batterijen van speciale kaarsen. 8. De Japansche waterval, groot stuk met afwisseling van vuur en kleur. 9. Assyrische versiering, 4 vaste stukken met 8 stralende en bewegende zonnen, schit terend lichteffect. 10. Gouden Regen, groot lichteffect van 20 speciale batterijen. 11. Groot brillant stuk, de electrische waterval. 12. Slotstuk: Groot Bouquet met 30 spe ciale mortieren in batterijen. De verschillende nummers van het vuur werk zullen worden afgewisseld met kleur- bommen, zeester, schitterende, electrische chenilles, fantazie- en andere bommen, Chi neesche vulkanen enz. Het belooft veel. Als het weer ons nu maar ter wille is! VERBETERING. In ons vorig nummer is als le prijswinster voor de'versierde rijwielen vermeldt: Annie Molema. Dit moet echter zijn Annie Moer- man. (Ingez. Med.) handelaren, dat de partijen, die nog op de boerderijen aanwezig zijn, zeer spoedig zullen worden overgenoinen en op de gebruikelijke wijze aan de landbouwers betaald. Dan is precies na te gaan hoeveel oude tarwe voor levering in aanmerking komt. Wat de nieuwe oogst betreft kan volstaan worden met de mededeeling, dat iedere be- rekening willekeurig is en opgezet kan wor den, zooals men zelf ve-rkiest, aangezien omtrent de oogstresultaten nog niets bekend is. Zooals de stand in Zeeland laat aanzien, is de verwachting, dat de oogst beneden het normale zal zijn. Ongerustheid over de afname oogst 1931 behoeft er dan ook voorloopig niet te bestaan en de landbouwers worden aangeraden geen onberaden stappen te doen, doch de mededee- lingen van het bestuur der gewestelijke organisatie af te wachten. In elk geval is het gewenscht om niet direct tot afdorschen over te gaan, doch de tarwe in de hoop te laten uitzweeten, waar- door ze beter geschikt is voor de meelmolens en ook beter bewaard kan worden. Tegen 1 September hoopt het bestuur meer Uitvoerige mededeelingen aan de leden te kun nen v'erstrekken. Van kracht blijft, dat ieder landbouwer ieder kwartaal (4 van zijn voor- raad zal kunnen afleveren en de bed rij ven beneden 1 HA de geheele voorraad in 66n kwartaal. Sen regeling is in voorbereiding, dat degenen die om welke reden ook him le en 2e kwajrtaal levering aan de handelaren op de voorwaarden door de G. T. Z. te stellen, wil- len overdragen, daartoe gelegenheid ver- kr.ijgen. Kortom, laat voorloopig alle berekeningen voor wat ze zijn, wacht de mededeelingen van het bestuur af en laat U niet verontrusten door sensatieberichten! ZONDAG 16 AUGUSTUS 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 y2 en 2 u., Ds. O. S. Cazemler, van Stavoren. Sluiskil. 9 y2 u., Dr. L. J. Cazemier, doops- bediening en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u., Ds. E. Raams en 2% u., Ds. J. A. Raams, van Kloetinge. Zaamslag. 9y2 u. en 2% u., Ds. W. A. Dek- ker, van Schamegoutum. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. 6y2 u., Ds. F. Tollenaar, van Den Hel- der, rede Jongel. Ver. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. D. de Vries, van Schoondijke. Ohr. Ctereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6(4 u., leesdienst. Axel. 9% u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 514 u., Evangelisatie. UITVOERING TARWEWET 1931. Het Secretariaat der Gewestelijke Tarwe- organisatie deelt ons het volgende mede. Zeer tot onzen spijt hebben enkele bladen in onze provincie de tendensieuze mededeelingen en berekeningen over de tarwevoorraden uit het Handelsblad overgenomen, omdat hierdoor een voorlichting wordt gegeven, die weinig objectief is. Dat er onderscheidene moeilijk- heden te overwinnen zijn geweest weet ieder, doch dit was van den aanvang af te verwach- ten, t. z. t zullen daarover de noodige mede deelingen aan de leden worden gedaan. Het heeft gee* ate om op de berekeningen in te gaan. Alleen willen wij opmerken, dat tot op heden uit Zeeland zijn verladen 5260 ton tarwe. Wanneer de afname verder verloopt als zich thans laat aanzien, leert een eenvou- dige berekening, dat de oude voorraad spoe- diiger zal zijn verbruikt dan het Handelsblad wil laten voorkomen. Er is thans een regeling getroffen met de R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8(4 en 10 uur. 's Namiddags om 2 y2 uur Lof. Ulvenhout, 11 Augustus 1931. Menier, De weareld staat zo'n bietje stil. Ginmensch is op z'n plak. En alles is in de w66r. Sommigte huizen staan leeg, op de tafels en stoe- len na tenminste, en in aandere huizen leggen ze mee vieren in ddn bed; Vakaansde te vieren! „Ja, Dr<5, 'nen mensoh mot 'r is uit," zeggen m'n klaanten aan d'n gruunten- wagel; „dus ge hoef mergen nie hAn te komen en verders de heele week niemeer" Of: „;bel overmergen maar 's aan. Ben 'k nie thuds, dan merkt 't wel en dan hoefde nie meer te komen veur gisteren over acht dagen." Of: wilde mergen hieraaast links, nie rechts horre, waant mee da volk wil 'k mks /te maken emmen, afgeven 'n kropke slaai, twee bo3sen peeen en aanderhalven kiloow ferpels Waant ik ben mergen nie thuis veur teugen d'n avond en 'k moet versche gruunten emmen!" Of: „breng mergen virtig kersvorsche eikes mee waant ik krijg lezjees". Afijn, laat ik nie beginnen mee al die de- frente boodschappen op te gaan sehrijrven, waant dan is't end verloren. 'k Krijg er zoow elken dag 'n vijfentwintig in deuzen tijd en ik beloof oew, amico, 't is 'n heksentoer om da-d-allemaal zoow uit oewen kop veur me- kaar te boksen! As ik dan ok d'n kleinen Dre nie bij me had deus dagen, dan zouw er vast en zekers nog wel 's wa deur m'n hoofd schieten, maar nouw? Gin kaans, horre. Ja, dat boske-n-is dan weer ier. Elken dagen gaat ie mee de klaanten af, mee naar d'n akker, in 't kort: is nie bij me vandaan te slaan. En hoe of ie kaans ziet, daar tusschendoor zoow nog onzen Janus d'n veldwachter z'n haanden vol werk te geven, is me-n-al net zo'n groot raadsel, as dat ie op school me leeren kan en harsekens hee, zoow goed, dat heel m'nen hof en d'n negotie er van, op z'n diimke kent! 't Is toch zo'n tiepke, ee! Z'n vader heet-t-'m gehrocht. 't Is da gij 'm gevraagd h5t, vader, om op" d'n hof te komen logeeren", zee m'nen zeun; „en da z'n moeder gin raad wit as ze 'm vier weken aan 66n stuk thuis mot em-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6