f mmi ■i Dam- en Schaakrubrlek. -FIETSBANDENI DAMMEN. A i SCHAKEN. ZWART 1 WIT 47 48 49 50 De lieer COLSEN vond de t'jd be kort die verlcopcn is lusschen de ontvangst der stuk- keai en deze vergadering voor het instellen van een ciaderzosk, maar zou anders zelf een voorsteu iter zake hebben ingediend. Hij wil in overweging geven dezen middag geen be- sluit te nemen. Het is toch een feit, dat er in de gemeente verschillende werklieden zander werk loopen en nu ziet bij daar aan de wo- ningtoouw van Sluiskil ook weer menschen van elders werken; hetzelfde is het geval met een woning die aan de Scheldakade gebouwd wor-dt. Hij vindt dat pijnlijk. Hij zou de aannemers zelf er buiten willen laten, maar toch aan de bouwvakarbeiders steun verleenen, in hetgeen zij vragen. Het is pijnlijk als men allerwege menschen uit andere gemeenten op de werken ziet, terwijl de eigen menschen op straat loopen. De VOORZITTER stelt in het lieht, dat zich voor toepaissing hetgeen adressanten vragen en dat door enkele ledetn bepleit is, twee moeielijkheden voordoen, n.l. de bevoegdheid van den raad en burgemeester en wethouders en de practische mogeTjlkheid om er uitvoe- ring aan ite geven. Als men maatregelen doorvoert moeten die bindende kracht hebben en voorts practisch uitvoerbaar zijn. Men kan nu 'hier wel tal van wenschelijk- heden uitspreken en wijzen op gevoeligheden, mogelijkheden, veronderstellen, maar het moet ook kunnen worden uitgevoerd. Het ingekomen adres is door burgemeester en wethouders ook besproiken met het bestuur der vereeniging in tegenwoordigheid van een der hoofdbestuurders, an deze laatste gaf te kennen, dat, indien hij advies had moeten geven, hij dat betreffende opneming van be- palingen in de Bouwverordening er niet zou hebben laten inzetten. Er kunnen krachtens de woningwet in de Bouwverordening en de op grond daarvan afgegeven beschikkingen geen bepalingen worden opgenomen omtrent de menschen die het werk zullen moeten uit- voeren en het aan dezen te betalen ioon. lets anders zou het zijn, indien de gemeen- teraad, als de gemeente bouwgrond te ver- koopen heeft, in de verkoopsvoorwaarden dergelijke bepalingen zou willen opnemen. Maar als de gemeente iets te verkoopen heeft moet zij als practisch koopman daarvoor ook koopers krijgen. En nu zou het de vraag zijn of het uit dien hoofde wel geraden zou zrjn, dergelijike bepalingen op te nemen, daar dit eventueele koopers ook zou kunnen terug- schrikken. Als men een particulier voor- schriften gaat geven omtrent de menschen die hij mag laten bouwen e.d., zal deze zich wel niet tot de gemeente wenden voor het koopen van grond. Spreker zegt in dit geval dus niet dat de bepaling niet zou kunnen opgenomen worden, maar hij wil er op wijzen, dat men zich wel ter dege moet beraden, of men daartoe zou overgaan. Door den heer Colsen wordt aanhoudmg van deze zaak aanbevolen, spreker ziet niet in dat deze van zoodanigen omvang is, dat daar- over heden niet zou kunnen worden beslist, over 2 der in het adres behandelde punten be- jhoeft niet te worden beslist en het derde is niet voor inwilliging vatbaar. Door den heer Van Aken is de aandacht gevestigd op twee sChoolbouwplannen en de vraag gesteld of burgemeester en wethouders niet kunnen ibevorderen dat die werken door Ter -Neuzensche menschen zullen worden uit gevoerd. Wat de eerste bijzondere school- vereeniging betreft hebben burgemeester en wethouders wel te kemnen gegeven, dat, aan- gezien de school werd gebouwd uit de open- bare kas, er niet in het be3tek mocht staan dat alleen door menschen behoorende tot een bepaalde categoric zou mogen worden inge- schreven, zij oordeelden dat de mededinging voor ieder open moest staan, en zij zullen dit zelfde ook vorderen van de andere bijzon dere sehoolvereeniging. Wat de eerste be treft, de R. K. meisjesschool, kan hij den heer Colsen mededeelen, dat het bouwen daarvan is aangenomen door een Ter Neuzenschen aannemer. Burgemeester en wethouders vonden dat erg gelukkig. Naar spreker ver- nam zal het werk worden uitgevoerd onder leiding van de Gebr. Van der Velden, men schen die te goeder naam en faam bekend staan en die ook op goeden voet staan met de Ter Neuzensche bouwvakarbeiders. En wat nu het andere schoolbestuur betreft, de heer Van Aken maakt daarvan deel uit en spreker raadt hem aan daar van avond te bepleiten hetgeen hij aan burgemeester en wethouders wild© verzoeken, doch waarvoor het college geen bevoegdheid heeft; laat hem dahr trach- ten te bewerken, dat in het bestek wordt voorgeschr even, dat alleen arbeiders uit Ter Neuzen bij den bouw gebruikt mogen worden. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. b. Een adres van het bestuur der Woning- bouwvereeniging „Werkmansbelang" luiden- de als volgt: Geeft met verschuldigden eerbied te ken- men: het Bestuur der Woningbouwvereeniging „Wenkmans.belang" te Ter Neuzen, handelen- de in opdracht der algemeene ledenvergade- ring dier vereeniging: dat in het jaar 1924, nadat de laatst voor onze vereeniging gebouwde woningen waren voltooid, ongeveer kon gezegd worden, dat alhier de woningnood overwonnen was, en, bij terugkeer van normale tijden, de verdere voor ziening naar te verwachten was zou kunnen worden overgelaten aan het particulier initia- tief; .dat die verwaohting echter niet is vervuld, aangezien het particulier initiatief zich evenals dit trouwens reeds de aan den oorlog voorafgaande jaren het geval was heeft onthouden van het bouwen van arbeiders- woningen bestemd om te verhuren en die eventueel konden verhuurd worden voor een prijs welke bij de thans geldende loonen kun nen geacht worden te vallen binnen het be- reik van de massa der arbeidersbevolking; dat als gevolg hiervan het aantal der can- didaten dat bij onze vereeniging staat inge- schreven voor het verkrijgen eener woning feen bedenkelijke stjiging heeft ondergaan, en, nagaande dat, hoewel het voldoende bekend kan zijn dat onze Vereeniging op het oogen- blfk geen woningen beschikbaar heeft, nog voortdurend aanvragen komen; dat er niet alleen groote vraag is naar arbeiderswoningruimte, doch zich ook her- haaldelijk gevallen voordoen, dat, gesteund door verklaringen van geneesheeren en de zusters der wijkverplaging ten behoeve van gezinnen met ziekelijke kinderen of ouderen, dringende verzoeken om beschikbaarstelling van een goede woning worden gedaan; dat, hoe gaarne het bestuur de gezinnen ook ter will© is, de Vereeniging thans bij ge- brek aan woningen niet in de mogelijkheid verkeert wondngruimte beschikbaar te stellen; dat, zooals Uwen raad bekend kan zijn, de Vereeniging, dank zij haar bedachtzaam be- heer, in de gelegenheid is geweest geheel uit eigen middelen 10 kleine arbeiderswoningen voor onvoliedige gezinnen te stichten, waar- mede althans ©en lOtal gezinnen kon worden geholpen; dat voorts, met garantie van uwen raad voor de te sluiten geldleening, nog 9 kleine middenstandswoningen op de door de Ver eeniging in erfpacht bazeten open liggend terrain in aanbouw zijn, welke door eenigs- zins beter gesitueerden zullen worden betrok- ken, doch waardoor dan weer eenige ruimte wordt verkregen in de arbeiderswoningen; dat deze niieuwe aanbouw echter slechts is te beschouwen als een tegemoetkoming, geenszins als een voorziening in den be- staanden nood; dat thans evenwel de middelen om op eigen gelegenheid woningen te stichten voor onze vereeniging zijn uitgeput, en wel in de eerste plants door gemis aan bouwterrein voor het stichten van arbeiderswoningen; dat ons bestuur dit vraagstuk reeds gerui- men tijd onder de oogen heeft gezien en daar- omtrent verschillende onderhandelingen heeft gevoerd, welke tot de conclusie leidden, dat in en aansluitende aan de bebouwde kom wel gesdhikte terreinen tegen billijken prijs be schikbaar zijn, doch deze door de verder daar- aan verbonden voorwaarden buiten het bereik der vereeniging vallen; dat ons bestuur zich op grond van voren,- staande en uit overweging dat voorziening in woningruimte is te beschouwen als een kwestie van algemeen belang, evenals die van het beschikbaar komen van bouwterrein op redelijke voorwaarden, tot uwen raad wendt met het dringend verzoek medewerking te willen verleenen tot het stichten van pl.m. 30 arbeiderswoningen, door: 1°. ter ibeschikking te stellen de daarvoor noodige bouwgrond, uit te geven in erf pacht tegen den prijs die geldt voor de vroeger voor dit doel uitgegeven per- ceelen; 2°. eventueel garantie te willen verleenen voor rente en aflossing van het te leenen bouw,kapitaal of indien dit voordee- liger zou kunnen uitkomen dit recht- streeks in annui'teitsleening te willen verstrekken. Irf verband met de bestaande groote be- hoefte aan woningruimte, beveel-t ons bestuur dit verzoek ten zeerste in uwe welwillende beslissing aan en hoopt deze binnen een be- perkten termijn te mogen vememen. Wij refereeren ons overigens omtrent dit cmderwerp aan de officieuse besprekingen die wij op 8 April 1.1. met den burgemeester, de wethouders en vele leden van uw college moohten hebben, en waarfaij wiiji de voorloo- pige resultaten omtrent ons onderzoek naar bouwterrein ter beschikking van uw college hebben gesteld. Aan het adres is de volgende toelichting toegevoegd: Ter toelichting op ons adres merken wij op, dat ons bestuur na de besprekingen in de conference op 8 April 1.1. in de raadzaal, de als conclusie dier besprekingen door verschil lende raadsleden gestelde vragen en de toe- zeggingen gedaan door den burgemeester en de wethouders, in de overtuiging leefden, dat na verder onderzoek der door ons meege- deelde mogelijkheden, omtrent het al of niet van gemeentewege voorzien in bouwterrein door burgemeester en wethouders aan uwen raad een voorstel zou worden gedaan. Nu echter uit een mededeeling door den voorzitter in de openbare raadszitting van 21 dezer viel af te leiden, dat voor het uitlokken eener beslissing daaromtrent nog een verzoek onzerzijds verwacht werd of noodzakelijk werd geacht, hebben wij in verband met het o.i. dringende der zaak g-eineend on- verwijld tot de intending daarvan »te moeten overgaan. Het komt ons dienstig voor, in herinnering te brengen dat door ons in de vergadering op 8 April 1.1. is meegedeeld, dat uit ons on derzoek bij de leden is gebleken, dat: 6 nog van een woning waren voorzien, 1 slechts kon beschikken over een zolder- kamer, 10 een huis bewoonden dat oud en vochtig is, 14 bij een ander in wonen, 5 een voor hun behoeften te klein huis be woonden, 5 willen verhuizen, omdat dagelvjiks verkoop der woning en opzegging der huur dreigt, 10 een buwelijk wenschen aan te gaan, 1 die naar elders vertrok weer naar hier wil terugkeeren, 3 wier huur was opgezegd, 2 vragen een kleine middenstandswoning, 7 zouden graag veranderen, omdat ze thans door nood gedrongen een voor hun in- komen te duur huis moesten betrekken, 1 wil veranderen, omdat hij zijn woning die te groot en finaneieel te zwaar voor hem wordt niet kan aamhouden. In verband met de daarudt te trekken con- clusies werd aangenomen, dat 50 zouden moe ten geholpen worden, waarbij in het vooruit- zioht werd gesteld, dat bij het gereed komen der in aanbouw zijnde 10 en 9 woningen 19 gezinnen konden geholpen worden en dus nog voor 30 een voorziening moest worden ge- troffen. Ter kenschetsing van den toestand diene, dat sinds 8 April weer 16 nieuwe gegadigden zijn ingeschreven. Wij brengen voorts in herinnering, dat de terreinen waarop de bijzondere aandacht was gevestigd betreffen: het terrein tegenover de De Feijterstraat, waarop volgens het ontwerp van onzen archi tect biji de meest voordeelige verdeeling in perceelen 130 woningen zouden kunnen worden gesticht; voorts is overgelegd een verdeeling op het terrein aan de Kerkhoflaan, waarbij men ruimte zou krijgen voor 180 woningen. Ten slotte is ook nog mededeeling gedaan van een terrein aan den Molendijk, groot 7% H.A. Aangezien dit terrein wegens zijn nog afgelegen ligging vermoedelrjk toch wel niet in de eerste plaats in aanmerking zou komen, is daaromtrent geen plan uitgewerkt, doch een dergelijke oppervlakte, ongeveer vierkant, vlak land ibiedt vele mogelijkheden. Nog is op te merken, dat, aangezien het noodzakelijk is de exploitatiekosten zoo laag mogelijk te houden, door onzen architect bij de verdeeling in perceelen, den zuinigsten weg is gekozen, zonder te kort te doen aan de be- hoefte aan straten. Burgemeester en wethouders stellen voor dit adres te stellen in hunne handen om be- richt en raad. De heer VAN DRIEL wil daaromtrent een vraag stellen. De VOORZITTER deelt hem mede, dat het in de bedoeling ligt dit adres met een ander ter zake ingekomen adres aan het eind der vergadering in commissoriale vergadering te bespreken. j c. Van den voorzitter van het hoofd- tevens ceotraal stembureau de processen-verbaal der i verschillende stembureaux in zake de stem ming voor leden van den gemeeniteraad, be- nevens die van het hoofd- tevens centraal stembureau. Aangenomen voor kemnisgeving. d. Bericht van den voorzitter van het hoofd- tevens centraal stembureau, dat de benoemd verklaarde leden van den gemeente- raad de benoeming hebben aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Proces-verbaal van de op 12 Juni 1930 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waar bij! is gebleken, dat het batig slot over het dienstjaar 1929 bedraagt van den gewonen dienst 47.791,36, en van den kapitaaldienst 1236,57, terwijil de inkomsten van den dienst 1930 hebben bedragen 539.426,79 en die van den dienst 1931 tot op datum 132.201,71, te zamen 720.656,43, en dat de uitgaven hebben bedragen van den dienst 1930 513 586,31, en die over den dienst 1931 f 158.368,94, te zamen f 671.955,25, izoodat in kas moest zijn f 48.701,18, hetgeen overeenkomt met het totaal 'der in de kas bevonden en in het pro- ces-verhaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 21 Mai 1931, tot wijziging van de bagrooting van het gemeen- telijk woningbedrijf, dienst 1931, voorzien van het bewijs der goed'keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 21 Mei 1931, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1931, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 15 Juni 1931, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1931, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een adres van den Ter Neuzenschen Bestuurdersbond, die daarin te kennen geeft, dat in zijne algemeene vergadering van 17 Juni 1.1. werd kennis genomen van het feit, dat de Minister van Binnenlandsche zaken sympathiek staat tegenover de pogingen van het Landelijk Crisis-bureau uit N.V.V. en S.D.A.P. om te komen tot een extra steun- verleening aan gezinnen van werklooze arbei ders en 'zelfstandigen, die zwaar door de werk- loosheid worden getroffen; dat ibedoelde pogingen gaan in de richting van een uitkeering ineens via armenzorg om te voorzien in den achterstand van kleeren en schoeisel dat ook in deze gemeente btijikbaar in vele gezinnen achterstand bestaat; redenen waarom bet bestuur een dringend beroep op den gemeenteraad doet om op de wijze nader in bijgaande toelichting uiteen- gezet een bedrag beschikbaar te willen stel len om te komen tot een extra-steunverlee- ning aan werkloozen. De memorie van toelichting luidt: Indien, naar we hopen, ons verzoek door uwen raad gunstig zal worden beoordeeld, zou aan armenzorg een crediet kunnen wor den verleend om aan werkloozen, die sedert een bepaalden datum een zeker aantal dagen werkloos zijn geweest, voor iederen werkloo zen dag een extrabedrag uit te keeren, spe- ciaal bestemd voor kleeding en schoeisel. Voor de uitvoering zou ook in deze ge meente een commissie ingesteld kiunnen wor den in overleg met armenzorg en bestaande uit leden van armenzorg en de plaatselijke vakcentnale. Deze commissie zou dan na kun nen gaan welke werkloozen in de termen val- leu dan 03tirA-\iitIc6a»viftg io Oiatv nag cui de maatstaf en normen door uwen raad vast te stellen. Voor de extra-uitkeering zouden in aan merking kunnen komen: gehuwden, kostwin- ners en ongehuwde zelfstandige werkloozen. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de eerder genoemde commissie, maar voor de bij de vakvereenigingen aangeslotenen kan dit geschieden door de vakvereeniging. Formu- lieren voor deze aanvrage worden door de commissie verstrekt. Wanneer op deze wijze het bedrag is vast- gesteld, zou het aanbeveling verdienen deze uitkeering voor de bij een vakvereeniging aangeslotenen aan den penningmeester ter hand te stellen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres ter afdoening te stellen in handen van het burgerlijk armbestuur, met verzoek daaraan wel de noodige aandacht te willen wijden. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat het voorstel van burgemeester en wethouders hem niet voldoende toeschijnt, en hiiji zou wil len voorstellen aan het burgerlijk armbestuur te verzoeken voor het verleenen van deze ondersteuning zekere normen toe te passen. Hij verwacht anders dat het burgerlijk arm bestuur, dat er dan weer vele werkzaam- heden bij zal krijgen, er niet veel van voor elkaar zal brengen. Men moet wel in aanmerking nemen, dat er door de langdurige werkloosheid van sommige in hunne gezinnen grooten achterstand is on t staan. Hij stelt daarom mede namens de heeren Van den Bulck en Harte voor: Aan alle werkloozen bij een werkloozenkas aangesloten, eene uitkeering ineens te ver strekken in hoofdzaak bestemd om den achter stand door langdurige werkloosheid aan klee ding en schoenen eenigszins te herstellen en wel: 1. Om aan alle boofden van gezinnen en daarmede gelijk te stellen kostwinners f 15 ineens te schenken als zij zich 27 dagen en meer op de werkloozen controle hebben ge- meld, verhoogd met 5 cent per dag en gezins- lid boven 2 gezinsleden voor alle werklooze dagen in den jaargang 1931 van 1 Januari tot en met 30 Juni. 2. Om aan kostgangers en alleen loopende personen 2/3 of 10 ineens voor hetzelfde doel en verhouding te willen verstrekken. 3. Het burgerlijk armbestuur een crediet van 500 toe te kennen, om hun ter kennis gekomen, of ter oore gebrachte in7.in.king- gevallen door aanhoudende werkloosheid, ziakite of uitputting op afdoende wiijize te kun nen helpen. 4. De gewoon geallimenteerden van het burgerlijk armbestuur een week extra uitkee ring te willen geven, omrede er velen onder hen zijn, die in normale gevallen door vrien- den en familie worden bijgestaan die thans zelf op de steunregeling of werkloozenkas zijn aangewezen. Als voorbeeld wordt gesteld, dat een gezins- hoofd met vier kinderen met 70 werkloozen- dagen, gecontroleerd vermeld op de arbeids- beurs er als volgt zal uitzien: Verstrekkingen ineens 15 (4 X 70) is 280 X f 0,05 is 15 14 is f 29. Bij honderd dagen wordt het: 15 (4 X 100 is 400 X 0,05 is 15 20 is /35; Bij 150 dagen wordt het 15 -j- (4 X 150) is 600 X 0,05 is 15 30 is 45. In welk laatste geval de voorstellers vree- zen, dat huisbezoek zeer zeker het inzinkings- geval wel naar voren zal brengen. De heer VAN DRIEL vervolgt, dat men wel in het oog moet houden, dat er in de gezinnen van. hen die zoolang werkloos zijn en die al dien tijd zijn aangewezen om rond te komen van de steunbedragen, geen sprake kon zijn van vernieu'wing van kieeding en schoeisel. Het voorstel der sooiaal-democratische raadsfractie wordt hier niet gedaan uit zucht tot concurrentie met de communisten, want die hebben we hier nog niet, doch uit over tuiging dat het noodzakelijk is. Hij hoopt, dat de meerderheid van den raad met de gestelde cijfers zal meegaan. Het is bekend, uit de missive van den minister, dat deze sympa thiek tegenover dergelijke uitkeeringen staat, doch dat hij van oordeel is, dat die worden verstrekt over Maatschappelijk Hulpbetoon, of, waar men dit zooals hier nog niet heeft, over het burgerlijk armbestuur. Hij zou ech ter gaarne zien, dat de gemeenteraad daar voor de normen zou vastleggen. De VOORZITTER merkt op, dat de leden uit de mededeeling van dit voorstel dit nog niet voldoende zullen kunnen overzien om het te behandelen. Hij vraagt of de voorsteller er genoegen mee kan nemen deze kwestie te verschuiven naar het eind der zitting; hij zal dan inmiddels maatregelen nemen, dat de leden het voorstel schriftelijk voor zich krijgen. De heer VAN DRIEL neemt daarmede ge noegen. j. Een verzoek van H. Zonnevijile om hem op 31 December a.s. eervol ontslag ite ver leenen als gemeentebode. Burgemeester en wethouders stellen voor dit ontslag eervol te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. k. Een schrijven van Adh. I. P. van Loy, arts te Sas van Gent, die daarin te kennen geeft zioh aldaar te hebben gevestigd, en meent. daardoor geen gemeentearts te Sluis kil te kunnen blijven. In dit geval verzoekt hij hem ontslag te willen verleenen per 1 Januari 1932 of zooveel vroeger als de raad dit zal noodig oordeelen. Burgemeester en wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen tegen 1 Januari a.s. De heer COLSEN maakt bezwaar, dat het ontslag pas met 1 Januari a.s. wordt verleend, aangezien bij daaruit afleidt, dat burgemees ter en wethouders niet voomemens zijn een oproeping te doen voor de vacature. Ver- onderstelt dat er nu vroeger een andere ge- neesheer komt wonen, en er zal er wel een komen, dan kan die niet als opvolger worden benoemd. De VOORZITTER geeft te kennen, dat burgemeester en wethouders wel begrijpen, dat zij er met het doen van dit voorstel niet van af zijn. De heer Colsen behoudt in, elk geval tot 1 Januari a.s. zijn tegenwoordigen geneesheelr. Dan hebben burgemeester en wethouders ondertusschen tijd om klaar te komen met het voorstellen eener oplossing, waarover ook bij de vaststelling der begroo- ting zal te spreken zijn. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel hesloten. 1. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 19 Juni 1931, waarbij van het bewijs van definitieve goedkeuring voorzien wordt teruggezonden een exemplaar van de rekening der ontvangsten en uitgaven der ge meente over 1929. Aangenomen voor kennisgeving. (Wordt vervolgd.) CCXXVI. De Rotterdamsche veteraan D. H. Mollen- kamp won in den volgenden stand op een wijize, die alle respect afdwingt voor zijn v6r- zien in de partij. Zwart12, 15, 25, 32 en 36. Wit: 23, 24, 34, 42. Dam op 4. Oplossing: Wit. Zwart. 1. 34—30 25X34 2. 24—20 15X24 3. 23—19 24X13 4. 4 X 25 36—41 Het eenige, daar op 1217 of 1218 na- tuurlijk 4237 volgt. 5. 42—37 41X32 6. 253! 1218 gedw. 7. 3—9 18—23 id. 8. 9—20! Een schitterende zet, die de winst forceert, zooals alleen de spelers uit den tijd van De Haas dit vermochten. Men onthoude dezen stand goed! Op 32—37 van Zwart volgt nu 2014 en op 2328 volgt 2042, in beide gevallen met winst. Wit kon als 8e zet niet winnen door 914, daar Zwart dan remise houdt door 2328, enz. Dergelijke leerzame eindspelen van een dam tegen twee schijven staan uitvoerig foe- handeld in de eerste druk van „Voor het Dambord" door De Haas en Bassefeld, welke uitgave nog verkrijgbaar is bij den heer J. W. van Dartelen, adm. van den Nederl. Dambond, Raadhuisstraat 1 te Heemstede. Dit werkje van 207 biz. druks kost slechts 1 0,09 voor porto. De beslissende foutzet. (Zie diagram.) Stand na 23 zetten. Het volgende korte partijtje, dat wij on- iangs tegen een dammer van de nieuwe lichting" speelden, bevat een bekende damzet, die uit de Hollandsche opening kan voort- komen, indien te werktuiglijk wordt tegen- gespeeld. Zulke typezetten moet iedere dammer op zijn duimpje kennen, minder om ze toe te passen dan wel om er niet in te vliegen. Wit: K. Zwart: A. de Z. 1. 33—28 1823 2. 3933 1218 3. 44—39 17—21 4. 31—26 7—12 5. 26X17 12X21 6. 36—31 27 Sterker is 17, hetgeen trouwens in de lijn van het spel ligt. 7. 31—27 7—12 8. 41—36 11—17 9. 37—31 21—26 10. 50—44 26X37 11. 42X31 17—22 12. 28X17 12X21 13. 33—28 1—7 In aanmerking kwam hier 2126. 14. 39—33 7—11 15. 44—39 21—26 16. 47—42 26X37 17. 42X31 11—17 Zwart laat zijn langen vleugel veel te lang buiten spel. Positicmeel is dit een emstige fout. 18. 3430, om 4641 mogelijk te maken, daar nu op 4641 dan zou gevolgd zijn door 16—21, 17—22, 23—29, 13—18, en 19X46. 18. 2025 19. 4641 25X34 20. 39X30 15—20 21. 41—37 20—24 22. 30—25 10—15 23. 31—26 5—10 abcdef g h Wit won nu als volgt: 24. 25—20 14X25 25. 2721 16X27 26. 32X12 23X41 meersl. 27. 12X5 (dam) 41—46 Op 41—47 volgt 38—32, 40—34 en 35X44. 28. 33—28 46X14 29. 5X30 25X34 30. 40X29, waama Zwart met twee schijven achterstand kon opgeven. Hier volgen eenige partijen uit het landen- toumooi te Praag, waarvan vooral de eerste een brillante partij is. I. Wit: Aljechin. Zwart: Grunfeld. 1. d2d4 d7d5 2. Pgl—f3 Pg8f6 3. c2c4 e7e6 4. Pbl—c3 c7c5 5. c4Xd5 Pf6Xd5 6. e2e4 Pd5 X c3 7. b2Xc3 c5Xd4 8. c3Xd4 Lf8b4f 9. Lcld2 Lb4Xd2f 10. DdlXd2 0—0 11. Lfle2 Pb8d7 12. 0—0 b7—b6 13. Tal—cl Lc8^b7 14. Dd2—f4 Pd7—f6 15. Le2—d3 Ta8c8 16. TclXcS Lb7Xc8 17. Tfl—cl Lc8b7 18. h2—b3 Tf8e8 19. e4e5 Pf6h5 20. Df4g4 Lb7Xf3 21. Dg4 X f 3 g7—g6 22. g2—g4 Ph5—g7 23. Ld3b5 Te8—f8 24. Df3—e3 h7h5 25. Lb5e2 Dd8—d5 26. a2a3 Tf8d8 27. Le2f3 Dd5d7 28. De3g5 h5Xg4 29. h3 X g4 Td8c8 30. Teldl Dd7d8 31. Dg5h6 Dd8f8 32. Kgl—g2 Pg7©8 33. Dh6—h4 Df8a3 34. Tdlhi Kg8—f8 35. Dh4g5. Zwart gaf het op. II. Dan de partij, waarin de grootmeester Dr. Vidmar het moest afleggen tegen den Amerikaanschen comingHman Karshdan. Wit: Kashdan. Zwart: Dr. Vidmar Siciliaansch. 1. eze 4 c7o5 2. Pgl—f3 Pb8C6 3. d2d4 c5Xd4 4. Pf3Xd4 Pg8f6 5. Pbl—c3 e7e6 6. Pd4—b5 a7a6 7. Pb5d6t Lf8Xd6 8. Dd6Xd6 Dd8e7 9. Lcl—f4 Pf6h5 10. Dd6Xe7t Ke8Xe7 11. Lf4—e3 b7b5 12. 0 0 0 d7d6 13. Lfle2 Ph5f6 14. f2—f3 Lc8—b7 15. Tdld2 Tb8c8 16. Thl—dl Pf6e8 17. Le3f4 Tc8d8 18. b2b3 Ta8c8 19. Kclb2 Pc6b8 20. a2a4 b5—b4 21. Pc3a2 Pb8—c6 22. Lf4—<g5t P b- 23. Lg5—e3 Pe8c7 24. Le3b6 Td8—d7 25. Lb6c5 Pc7e8 26. Pa2X'b4 Pc6e5 27. Lc5—b6 Tc8a8 28. a4a5 g7g6 29. Pb4—d3 Zwart geeft op. I. Wit: Zwart: Dr. Skalitsjka (Tsjecho Si.) Addicks (Ned.) Siciliaansch. 1. ©2e4 c7c5 2. Pbl—c3 Pb8c6 3. g2g3 g7—g6 4. Lfl—g2 Lf8—g7 5. Pgl—e2 Lf8—g7 6. f2—f4 d7d6 7. 0—0 Pg8f6 8. h2h3 Lc8—d7 9. d2—d3 b7—b5 10. Lcle3 0—0 11. Ddld2 b5b4 12. Pc3—dl a7a5 13. c2c3 a5a4 14. Pdl—f2 a4a3 15. ib2Xa3 b4Xc3 16. Pe2 X c3 Dd8a5 17. Talbl Pf6—g4 18. h3Xg4 Lg7 X c3 19. Dd2©2 Pc6d4 20. Le3Xd4 Lc3Xd4 21. Tfl—Cl Da5Xa3 22. Lg2fl Ld7©6 23. TblXb8 Tf8Xb8 24. Tel—c2 Le6d7 25. De2el Ld7—a4 26. Tc2—e2 Ld4c3! Wit geeft op. De Dame loopt ge er gaat minstens een kasteel verloren. Slotstand na 26: Ld4c3.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2