ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. VERBETERING OEROE PfllJSVRAAG. No. 8720 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 71e Jaargang. EERSTE BLAD. la prijs: een Mont-Blanc Vulpenhouder 2e prijs: een Schilderij 3e prijs: een luxe doos Postpapier Voor het laatste prijsraadsel zie men de opgaaf in het Tweede Blad, BINNENLAND. BUITENLAND. SEME NODE BEBICHTEH. Daar wij oorspronkelijk voor onze derde prijsvraag een ander prijsraadsel hadden gereed gemaakt, deed ons het overgroote aantal ingekomen oplossingen van het lettergreepraadsel besluiten, om nog vlug een tweede lettergreepraadsel te maken. Hierdoor is er een kleine vergissing in geslopen, en geven wij hieronder de ver- beterde opgaaf voor hen, die op die vergissing bij het zoeken naar de oplossing mochten zijn gestrand. Hun, die reeds hun oplossing hebben ingezonden, en over dit „teveelaan letters zijn heengestapt, zij medegedeeld dat indien zij de bedoelde instelling juist hebben aangegeven, hun oplossing als goed zal worden aangemerkt. Hieronder volgen nu de 59 lettergrepen, die gerangschikt moeten worden in 23 woorden. af, e, uit, za, blij, rhe, sen, ca, de, han, roos, man, tar, tel, af, kel, pen, meer, gie, slag, weer, dig, ven, stam, val, na, macht, len, mon, ner, ver, del, ven, de, bun, win, car, pos, dain, per, a, ci, to, ter, ei, schan, eif, her, toet, ren, e, fel, ken, tha, stop, ier, paal, la, zoo. Als al deze 59 lettergrepen zijn verbruikt vormen de eerste en vijfde letter, de eerste letters van boven naar beneden en de vijfde letters van beneden naar boven gelezen, een zeer bekende en gewaardeerde instelling. Hieronder volgt de opgaaf: 1 iernand die adverteert 2 bezienswaardigheid 3 op dezelfde wijze 4 bovenmatig 5 koopman 6 oneer 7 aandoening 8 hefboom 9 ongezien maken 10 lichaamsdeel 11 geloofsbode 12 niet aankomen 13 vindt men in een haven 14 handblok 15 feestviering 16 Germaansche godin 17 uitroeping 18 probeeren 19 tabel 20 verkoopplaats 21 wereldsch 22 leger 23 veerkracht De regel luidt dus: Naam: Adres: Wij wenschen de speurders onder onze lezers een goed succes en loven voor dezen bijzonder interessanten wedstrijd de volgende fraaie prijzen uit: Terwijl er eventueel nog 3 troostprijzen zullen worden uitgereikt. Inzendingen kunnen tot iVLaandag aan ons Bureau ingeleverd worden. Inzendingen na dien datum ingezonden komen niet in aanmerking. Op de enveloppe gelieve men in den linkerbovenhoek te schrijven: Letter greepraadsel. REDACTIE TER NEUZENSCHE COURANT. EEN ONEERLJKE WERKSTER. IN DEN KELDER GEVALLEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. «see®ss-?. ABONNEMENT8PRIJS: Blnnen Ter Neuzen _fl,40 per 3 maanden Bulten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor aitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overlge lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonneraenten voor bet bultenland alleen bjj vooruitbetaling. LTitgeef sterFirm a P. J. VAN DE 8ANDK. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIBN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,^-: Grootere letters en dichB's wor den naar plaatsrulmte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar Is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de nltgav*. DIT BLAD VERSCHUNT EEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. WIJUEN DS. J. H. RUYSCH VAN DUGTEREN. Het plotseling overlijden van den legerpre- dikant ds. J. H. Ruysch van Dugteren heeft in breeden kring diepe ontroering gewekt. Hij was, door zijn kameraadschappelijken omgang met militairen van alle rangen veler vriend. Het is daarom, dat zich uit die vele vrien- den een comitd heeft gevormd met het doel, ter nagedachtenis van dezen hooggeachten legerpredikant een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf op te richten. Zij doen een beroep op aller medewerking, om dit plan te doen slagen; een bescheiden gave daartoe zullen zij gaarne aanvaarden. Verzocht wordt, deze bij voorkeur te willen storten op postrekening 34018 van den penningmeester majoor R. G. G. Riegen, Breda. In het comitd van aanbeveling nam o.a. zit- ting luitenant-kol. C. A. van Beugen Bik, Cdt. 14e R. I., Middelburg en W. W. B. Hal- bertsma, kapitein der Artillerie te VHssingen. HET PLAN HOOVER EEN BEGIN? De coanmissie van deskundigen die te Londen beraadslaagde over de technisohe uit- voerinig van het voorstel van president Hoover heeft haar werk voltooid, schrijft de N. R. Crt. Volgens een officieele verklaring heeft zij volledige overeenstemming bereikt betreffen- de de wijze, waarop het denkbeeld van het moratorium zal worden toegepast. Wij zullen de technische besluiten, die de commissie heeft genomen, hier niet nader nog bespreken. Wat daarin de belangstelling van het publietk verdient is reeds zoo vaak en zoo in den breede behandeld, dat wij slechts oud nieuws zouden kunnen herbalen. Wat ons blad daarover berichtte leverde het bewijs, dat de krantenlezer in de gelegenheid is ge- weest de ontwikkeling van deze zaak vrijwel volledig te volgen. Verrassingen zijn niet meer voor den dag gekomen. Desniettemin geeft het rapport toch aan leiding tot eenige opmerkingen. Ten eerste moeten wij er op wijzen, dat het aocoord niet volledig is. Zuid-Slavie wil zich niet schikken in het moratorium; het hoopt blijkbaar, dat de behoefte tot eenstemmig- heid de andere mogendheden ertoe zal bren- gen de goedkeurmg van Belgrade met bijzon- dere concessies te koopen. Het is een be kende en beproefde, zij het ook niet zeer be- vallige vorrn van internationaal beleid. Verder is er een belangrijk voorbehoud van de Duitschers. Volgens de regeling der anderen zullen de betalingen, die in het anderen zullen de betalingen, die in 't mora- toriumjaar uibblijven, van 1933 af in 10 jaar moeten worden ingehaald, waarbiji op de hoofdsom nog een rente wordt gelegd van 3 pCt. per jaar. De Duitsche regeering beeft naar aanleiding van deze bepaling mede gedeeld, dat zij zich nog niet kon uitlaten over het toekomstige betaalvermogen van Duitschland. Deze opmerking is zoo logisch dat zij zou „misstaan door derzelver overbo- dlgheid", als zij niet een diepere beteekenis had. Aan geen van de toehoorders bij het afleggen der verklaring zal deze diepere beteekenis ontgaan zijn; maar zij is nu een- maal van een aard, die het den heeren goede politiek doet lijken er steeds aan te denken, maar er voorloopig niet over te spreken. De waarheid is, dat de Duitschers meer dan ooit overtuigd zijn van de onvervulbaarhedd der betalingen volgens het plan-Young. Zij gelooven niet aan de mogelijkheid, om over een jaar die betalingen weer te hervatten, over twee jaar zelfs verhoogd met de uitge- stelde betalingen, die dan deel zullen uitma- ken van het onvoorwaardelijke gedeelte van het plan-Young, waarvoor geeh moratorium mogelijk is. Zoo denken de Duitschers, maar zlji ge- voelen er op het oogenblik niets voor de kat de bel aan te binden door het hardop te zeg- gen. Niemand wordt daardoor misleid. De anderen weten immers toch wat de Duitschers denken; maar zij wenschen op dit oogenblik niet de lastige waarheid te hooren uitspreken. De vreugde over het plan-Hoover in Duitsch land zou aanzieniijk geringer zijn geweest, als men eronder verstaan had wat nu in het verslag der commissie te lezen is. En toch is dit een vrijwel volledige uitvoering van het voorstel. Maar terecht geloofde men, dat dit voorstel het begin van een lawine moest zijn, en de rest vanzelf zou meesleepen. De beteekenis van de verklaring van Hoo ver stak niet voomamelijk in hetgeen zij on- miiddellijk aankondigde. De Duitschers dach- ten aan hetgeen vanzelf moest volgen. En daaraan denken nu, meer of minder bedrukt of in verlegenheid, ook de anderen. In dit verband moeten wij nog op een ander punt betreffende de verklaring van Londen in het bijzonder wijzen. Te Washington is Woensdag medegedeeld, dat er geen reden was voor de Ajnerikaan- sche regeering om deel te nemen in het rap port der commissie of het protocol te teeke- nen, daar het kwesties betreft, die ontstaan zijn tusschen de Europeesche regeeringen. Dat Amerika er formeel buiten staat blijkt reeds uit de bepaling betreffende d-e rente voor de uitgestelde betalingen, waarvoor de goedkeuring van Amerika tot voorbehoud werd gemaakt. Dat Washington het desniet temin noodig vond om op zijn afzijdigheid nog eens extra den nadruk te leggen, is een nieuw bewijs voor den schroom der Ameri- kanen voor het onderwerp. Men meent de openbare meening nog te moeten ontzien, maar weet tegelijkertijd dat men haar vroeg of laat schokken op dit punt niet zal kunnen besparen. Men vertoont te Washington, evenals in Europa, een struisvogelpolitiek tegenover de werkelijkheid. Want duidelijker dan ooit beseft men natuurlijk hoezeer oor- logsschulden en betalingen voor herstel samenhangen. Dit nu nog te willen verbelen na de aetie van Hoover, grenst aan een zotte vertooning. Lang zal dit spel niet meer kunnen worden voortgezet; dat ziet men zeer wel in op het Witte Huis. Volgens de correspondent van de Times te Washington bestaat er mogelijk heid dat, als het Congres eandeLijik hijeenkomt, de president zich openhartiger over het vraagstuk zal uiten dan totnogtoe gepast is geoordeeld. In de financieele centra van New-York zou men daartegen niet alleen geen bezwaar meer hebben, maar deze methode zelfs te langzaam vinden. De cor respondent zegt: „Men zal gemakkelijker den bekenden naald in de bekende hooaberg vinden, dan een enkel man onder de tot oor- deelen bevoegden die gelooft dat de betalin gen voor herstel of voor oorlogsschulden ooit zullen kunnen worden hervat op de basis van de thans bestaande verdragen. Daarover is geen verschil van meening tusschen bankiers en politici; maar tusschen hen is wel dit on- derscheid, dat de hankier reeds zegt, dat hij denkt, terwijl de politicus zijn wijsheid nog voor zich moet houden. De Daily Telegraph kondigt in nog stelliger vorm een actie van president Hoover in het Congeres aan. Men ziet, op dit punt is de toestand in Amerika feitelijk precies als in Europa. Hoe krijgt men de politici aan het spreken Want zij zullen er weldra mede moeten be- ginnen. Als men het moratoriumjaar laat verloopen zonder iets te doen, dan zitten wij over een jaar weer voor dezelfde moeilijk- heden, en blijft het worstelen tegen de ram- pen, die men nu met zooveel inspanning voor zich uit schuift. Hoe langer men draait, des te duurder zal het de wereld te staan komen. Dan zou men tenslotte tot de overtuaging moeten komen, dat de Duitsche ,,Katastrofen- Politiker" nog zoo gek niet waren TER NEUZEN, 14 Augustus 1931. AXEL. Maandagavond werd de tentoonstelling ge- sloten. Voor de officieele sluiting had de trek king plaats van de loterij, in de koffie- en theeschenkerij. Deze zaal bleek voor deze ge legenheid veel te klein, daar bijna iedereen nieuwsgierig was of hij (zij) een prijs zouden winnen. Voor den volledigen uitslag verwijzen wij naar de advertentien. Jammer dat enkele prijzen, o.a. de hoof dprijs, 'n dames- of heeren- nijiwiel, op nog onverkochte loten vdelen. Deze werden bij afslag verkocht. Daarna sprak burgemeester Blok voor de microfoon een sluitingswoord. Spr. sprak zijn voldoening er over uit, dat de tentoonstelling weer een mooi succes is geworden. Het aantal betalende be- zoekers was ruim 3100. De standhouders heb ben ook succes behaald met den verkoop hun- ner artikelen. Gelet op de tegenwoordige tijds- omstandigheden stemt ddn en ander tot groote tevredenheid. Uitte spr. bij de opening de wensch van een in alle opzichten welsla- gen, met groot genoegen mag men consta- teeren, dat deze in vervulling is gegaan. Na- dat een woord van dank is gebracht aan den voorzitter van V. V. V., zijn medebestuurders en alien die hunne medewerking verleenden, verklaarde hij de tentoonstelling voor gesloten. In aansluiting hierop bracht de heer Van Maale een woord van dank aan den burge meester om hij deze sluiting tegenwoordig te zijn. Spr. wil niet nalaten in het bijzonder de firma E. C. Oggel en Zoon te danken voor de wijze waarop zij de koffie- en theeschenkerij verzorgden. Voor de standhouders wenscht hij, dat deze tentoonstelling er toe moge bijdra- gen, dat hunne zaken goed floreeren. Wij mogen op een goed verloop terugzien; moge het gevolg zijn: een eendrachtige samenwer- king, waarmee groote resultaten zijn te be- relken. Dank aan alien die, hoe gering ook, hun krachten gaven, niet te vergeten de po litic, voor de wijze waarop zij de orde wist te handhaven. Werkelijk mag de tentoonstelling weer een mooi succes genoemd worden. Het is eea waardig besluit van de verschillende door V. V. V. georganiseerde feestelijkheden in het jaar 1931, het jaar waarin het le lustrum dezer vereeniging is gevierd. Thans zal het hestuur in de komende wintermaanden weer nieuwe plannen gaan beramen om het vol gende jaar weer flink beslagen ten ijs ta komen en het vreemdelingenbezoek aan Axel aan te moedigen. In verband hiermede zij nog medegedeeld, dat Zaterdag voornamelijk was van bezoekers uit de omliggende plaatsen. In de avonduren was het bezoek het druk- ste, en heerschte een plezierige stemming, waartoe het „rad van avontuur" voor een niet gering deel medeWerkte. Niet onvermeld mag ten slotte blijven, dat terwijl alien bij het sluitingsuur weer huis- waarts keerden, de politie en brandwacht de tentoonstelling bewaakten, waarvoor zeker een woord van lof moge dienen. Een inwoner van Rotterdam had aan zijn ouders, die te Hilligersberg wonen, ongeveer 4000 in beiwaring gegeven, die daar in een trommel werden opgeborgen. Dezer dagen bleek, dat 3000 van dat geld verdwenen waren. De politie, bij wie aangifte werd gedaan, nam de 19jarige werkster der familie in verhoor. Deze jonge dame en haar eveneens 19jarige verloofde, bleken met de f 3000, die de eerste, nadat zij den sleutel ge- vonden had, uit de trommel genomen had, goede sier te hebben gemaakt. Een motor- fiets en andere begeerlijke zaken werden met het gestolen geld aangekooht. Al die zaken bevinden zich nu ten politie-bureele te Hilli gersberg, tezamen met het verloofde paar. MEISJE DOOR EEN VAL VAN EEN LADDER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Dinsdagavond had het lOjarig meisje B. te Hengeio het ongeluk van een ladder te vallen. Zij kwam op den wringer van een wasch- machine terecht, waardoor zij levensgevaar- lijk werd gewond. In zorgwekkenden toestand is het kind naar het R.K. ziekenhuis ver- voerd, waar direct operatief moest worden ingegrepen. Maandagavond had de 74jarige landbou- wer C. Deneer, te Wessem, het ongeluk in den kelder van zijn woning te vallen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij in het zie kenhuis te Roermond overleden. HONDENTROUW. Dezer dagen verkocht een bewoner van Nieuwer-Amstel een Ierschen setter aan een inwoner van Alkmaar. Het dier werd per auto naar zijn nieuwen baas vervoerd en verbleef daar ruim een week. Dinsdagmorgen in de vroegte was het dier weer bij zijn ouden eigenaar teruggekeerd en werd in uitgeputten toestand in een schuurtje achter het huis aangetroffen. 20-50 ctPer°"S (Ingez. Med.) Vergadering van Donderdag 6 Augustus 1931, des narniddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, F. Dekker, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Beeediging benoemd raadslid. De VOORZITTER verzoekt den heer Colsen het benoemd raadslid, de heer A. J. Harte de vergadering binnen te leiden. De heer HARTE, ter vergadering gekomen, legt in handen van den voorzitter de door de wet voorgeschreven eeden af. De VOORZITTER beet den heer Harte welkom in dezen kring; in verband met het brjdstip, het einde der afloopende zittings- periode van den gemeenteraad, is er geen aanileiding hieraan een breedvoeriger betoog te wijden; hij spreekt de hoop uit, dat het nieuw benoemd lid met de van hem bekende welwillendheid dezen namiddag zal willen medewerken tot het afhandelen der agenda. De heer HARTE dankt voor het tot hem gesproken welkomstwoord en neemt zitting. 2. Notulen. De notulen. der vergadering van 21 Mei en die van 15 Juni 1.1. worden met algemeene steanmen vastgesteld zooais die in afdruk aan de leden zijn toegezonden. 3. Ingekomen stukken. a. Naar aanleiding van het adres van de verschillende in deze gemeente gevestigde Bouwvakarbeidersbomden d.d. 23 Maart 1931, welk adres de vergadering van den 2 April j.l. in handen van burgemeester en wethouders werd gesteld om bericht en raad, deelt dit college het volgende mede: Adressanten verzoeken de bouwverordening aan te vullen met de bepaling, dat bij het geven van eene bouwvergunning als voor- waarden worden gesteld: a. dat de werklieden noodig voor bouwwer- ken uitgevoerd door of mede namens de gemeente voor 80 inwoners moeten zijn van deze gemeente; b. dat de werklieden noodig voor alle andere bouwwerken uitgevoerd in deze gemeente voor 60 inwoners moeten zijn van deze gemeente; c. dat de te betalen loonen moeten zijn als de thans geldende loonen te dezer plaatse. Wat de eerste en de laatste voorwaarde be treft zij opgemerkt, dat in de practijk daar aan steeds de hand gehouden wordt, terwijl zij een behoorlijike toepassing der onder B ge- noemde voorwaarde onmogelijk achten. In verband hiermede zal het den raad dui- delijk zijn, dat zij geen termen aanwezig achten de kenbaar gemaakte wenschen in de bouwverordening vast te leggen waarom zij voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN DRIEL meent, in tegenstel- linig met het geheel afwijzend voorstel van burgemeester en wethouders, dat er toch wel mogelijkheid bestaat om althans voor een deel aan het verzoek tegemoet te komen. Kan hetgeen gevraagd wordt niet in de Bouwver ordening worden opgenomen, dan zou het toch. wel mogelijk zijn zoo'n voorwaarde te stellen wanneer voor eenig bouwwerk afwijking van de Bouwverordening wordt gevraagd, zooais b.v. zoo veelvuldig gevraagd wordt van art. 10. Ook zou, wanneer in de toekomst de ge meente bouwgrond verkoopt, in de verkoop- voorwaarde de bepaling kunnen worden vast- gelegd, dat in de bestekken voor het bouwen van woningen moet worden voorgeschreven, dat 60 der werklieden voor den bouw be- noodigd uit de gemeente zelf moeten genomen worden. Hij wijst er op, dat hier tal van bouwvakarbeiders werkloos rond loopen en dat al het mogelijike moet worden beproefd de kosten van ondersteuning, die ten laste der gemeente komen af te schuiven. Er zou ook kunnen worden bepaald, dat de bouwers bij afwijkinig van de gestelde voorwaarde f 1 per dag boete moeten betalen voor elken werk- man dien ze van buiten de gemeente nemen. Die gelden konden dan ten voordeele der on dersteuning komen. Maar als er zoo'n voor waarde bestaat zullen ze het wel verleeren om mensehen van buiten te nemen. Spreker heeft in het kort zijn denkbeelden hieromtrent ontwikkeld en beveelt die ter aanneming aan, in plaats van het adres zon der meer ter zijde te schuiven. De heer VAN AKEN heeft, naar aanleiding van deze kwestie een kleinigfheid te vragen. Hij wijst op de werk en die van wege het Roomsch-Katholieke schoolbestuur en dat der Hervormde school zijn of zullen worden aan- besteed. Bestaat er geen mogelijkheid, dat burgemeester en wethouders voor het uitvoe- ren van de werken, waarvoor de gelden van wege de gemeente verstrekt worden, vast laten leggen dat dit door werklieden uit de gemeente geschieden moet? Hij vermeent, dat de schoolbesturen, al- vorens met de uitvoering van het werk te be- ginnen, met burgemeester en wethouders moeten overleggen, Mogelijk is het een klei- nigheid dit vast te leggen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1