ler Neuzensche Courant Derde Blad. Vrijdag 7 Aug. 1931. Mo. 8717. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN 4Jin* Vergadering van Dinsdag 28 Juli 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. 'itigeiiwoordig de leden J. M. Oggel, A. E. C. Kruysse, M. W. Koster, Ch. G. Claessens, A. Tli. t Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Peijler, benevens de Secretaris J. E. J. Maris. Arwezig de heeren A. Esselbrugge, H. Wolfert en C. Th. van de Bilt. Be VOORZITTER opent de vergadering door liet uitspreken van bet gebedsformulier. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 23 Juni 1.1. vast te stellen zooals die in druk zyn ver- scbenen. Be heer KOSTER merkt op, dat op blad- zrjde 9 is vermeld dat hij zou geinformeerd hebben naar de uitbetaiing van de lantaarn- opstekers op Coegors, dit is on juts t; hij heeft gevraagd or de salarissen van de lantaarn- upstekers in de buurtschappen al zyn uitbe- taald. Na deze wijziging worden de notulen met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. De raadsbesluiiten dd. 23 Juni 1931, tot verkoop van grond aan J. M. Wieland, A. Scheele, H. van Doeselaar en P. Zegers, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door Ge deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van Gedeputeerde Staten, dd. 26 Juni 1931, dat hunne beslissing op de ge- meentebegrooting voor 1931 nader is ver- daagd tot 1 September 1931. Aangenomen voor kennisgeving. c. Kennisgeving van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 19 Juni 1931, dat er voor liun college geen termen bestaan te voldoen aan het verzoek van den raad tot herziening der jaarwedden van burgemeesters, secreta- rissen, ontvangers en wethouders, met de strekking over te gaan tot verlaging dier jaarwedden. /Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de op 24 Juni 1931 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden opneming der boeken en kas, waaruit blijkt dat het batig slot over het dienstjaar 1929 bedraagt van den gewonen dienst f 10.372,16%, van den kapitaaldienist 27,82, dat de inkomsten van den dienst 1930 tot op datum hebben bedragen 231.558,18 en die over 1931 f 89.697,85%, benevens van by- joumalen 16,70, te zamen 331.672,72; dat de uitgaven over den dienst 1930 heb ben beloopen 205.851,09%, en die over den dienst 1931 /73.409,88, te zamen /279.260,97%, zoodat in kas moest zijn 52.411,74%, het geen overeenkomt met het itotaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. /Aangenomen voor kennisgeving. e. Een mededeeling van den voorzitter van het hoofdstembureau, dat de heer P. de Feijter Wz. bericht heeft gezonden dat hij de benoeming tot lid van den raad dezer ge- meente niet aanneemt en dat in verband daar- mede is benoemd verklaart de heer P. J. van Bendegem. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een mededeeling van als voren, dat door den heer A. E. C. Kruijsse binnen den bij de wet bepaalden tijd geen kennisgeving is ingezonden van de aanneming der benoeming als lid van den gemeenteraad en hij alzoo ge- acht wordt die niet aan te nemen en in ver band daarmede is benoemd verklaard de heer H. Wolfert Az. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van het bestuur der Chr. Harmonievereeniging ,,Hosanna" te Axel, dat daarin te kennen geeft: dat bovengenoemde vereeniging is opge- richt den 3 November 1926, en volgens arti- kel 2 van haar huishoudelijk reglement zich ten doel stelt de beoefening van instrumen- tale muziek. Dit doel tracht zij te bereiken door het houden van wekelijksche repetitie's en openbare uitvoeringen; dat de gelden, noodig voor het aanschaffen van muziekinstrumenten, muziek en meubi- lair gevonden zijn door vrijwillige bijdragen en rentelooze voorschotten van particulieren; dat de gelden noodig tot dekking der ex- ploitatiekosten gevonden worden door een minimumcontributie te heffen van /5,20 per jaar en per werkend lid en uit vaste jaarlijk- sche bydragen (contributies) der begunsti- gers; dat steeds, van de oprichting der vereeni ging af, de bedoeling heeft voorgezeten, de vereeniging te financieren door het particu- lier initiatdef en daartoe door he! bestuur en leden steeds een krachtige actie gevoerd is en wordt tot het aamwerven van honoraire leden; dat echiter de minder gunstige omstandig- heden die dezen tijd kenmerken, oorzaak zijn, dat het aantal donateursgelden eerder ver- mindert dan vermeerdert en de contributie der werkende leden h.i. bezwaarlyk nog ver- hoogd kan worden; dat uit de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het vereenigingsjaar 1931 dul- delijk blijkt, dat de inkomsten de uitgaven niet kunnen dekken; dat de vereeniging zich ook niet eerder met een subsidie-aanvraag itot den raad wen- den kon, alvorens duidelijk bleek. dat zij vol- doende levensvatbaarheid bezat; dat, gezien de animo en ernstige studie der werkende leden en het reeds herhaaldelijk openbaar optreden der vereeniging voldoende blijk is gegeven dat de vereeniging werkelijk levensvatbaarheid bezit; dat het bestuur, ran den raad een juist beeld te geven van den werkelijken toestand der financieele behoeften der vereeniging, liierbij wordt overgelegd een afschrift van de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het jaar 1931; dat de vereeniging zich op grond van bo vengenoemde omstandigheden voor de nood- zakelijkheid ziet gesteld te verzoeken haar een jaarlijksche subsidie te willen verleenen van f 250, lOp de begrooting zijn uitgetrokken als ont vangsten: contributie donateurs 225, idem werken de leden 225, ibaten openbaar optre den 50, samen /500. uitgaven: salaris uirecteur 225, instru- menten f 275, aanschaffen muziek 60, on- nosten jaarvergadering f 15, salaris bode 35, verlicliting 2u, administratie en drukwerk J 10, lokaalhuur f 50, aflos f 50, onvoorziene uitgaven 10, totaal 750. ue VOORZITTER stelt namens Burge meester en Wethouders voor, dit adres te be- handeien by de vaststelling der gemeente- begrooting. Be heer 't GILDE vraagt, wanneer dit adres is ingekomen, aangezien het niet op de agenda voorkomt. Be VOORZITTERHet adres is ingekomen 20 Juli 1.1., in elk geval na het opmaken der agenda. Met algemeene stemmen wordt besloten by de begrooting dit adres te behandelen. li. Een adres van P. J. Cortvriendt, te Axel, die daarin te kennen geeft, dat hy pach- ter is van het vischwater genaamd Vroegty, gelegen in den polder Beoostenblij Benoorden, onder deze gemeente; dat het den raad bekend is, dat dit visch water door afvalproducten, afkomstig van de gemeentelijke gasfabriek dermate wordt ver- ontreinigd, dat adressant ernstig in zyn be- drijf geschaad wordt, en zelfs zdddanig, dat de vangst daar bijna niets opbrengt; dat het onomstootelyk vaststaat, dat het vuile water, vermengd met deze afvalproduc ten afkomstig van de gasfabriek voor het gnootste gedeelte in adressants vischwater Liitloost, en deze schade wordt veroorzaakt door een gemeentebedrijf dat hy op grond daarvan verzoekt hem voor dit jaar een voorloopige schadeloosstel- ling te verleenen van 50. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt dit adres ge steld in hunne handen om bericht en raad. 3. Verkoop van gemeentegrond. In verband met het ingekomen verzoek stellen Burgemeester en Wethouders voor te verkoopen aan A. van Cruljningen een per ceel bouwterrein, gelegen aan het verlengde van de Prins Hendrikstraat, zijnde no. 148 en een gedeelte van no. 149 van het uitbrei- dingsplan, van het eerste perceel een opper- vlakte van 125 M2. a 3,50 en van het andere perceel 60 M2. h f 2,50 per M2. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Ovemame gedeelte van de Beoosten- blysclie straat. Van het bestuur van den polder Beoosten Bley Benoorden is een schryven ingekomen, waarin het verzoekt te willen mededeelen onder welke voorwaarden de gemeenteraad bereid is den keiweg, beginnende aan het per ceel, bewoond door den heer C. den Hamer en edndigende aian den Ouden Weg in eigendom en onderhoud over te nemen. Burgemeester en Wethouders geven naar aanleiding hiervan te kennen dat het aange- boden wegsgedeelte in zoodanigen toestand verkeert, dat met het aanwezige materieel geen herstelling zal kunnen geschieden die eenige jaren stand zal kunnen houden. Zij .stellen daarom voor, aan het polderbe- stuur te berichten dat de gemeente bereid is dezen weg in onderhoud en beheer over te nemen, mits den weg opgeleverd wordt met een geheel nieuw deugdelyk wegdek, b.v. Zweedsch gra- niet (groot formaat of klein plaveisel) aan weerskanten goten van klinkers, zoomede aan een zijde trottoir van minstens vier tegels en een trottoirband. Voor waterafvoer een riool van betonbuizen wydte 40 c.M. met yzeren syphons om de 60 M. Hierby nog te bepalen dat de keiverharding op 4 Meter moet wor den gebracht. Wenscht het polderbestuur dit niet, dan is de gemeente bereid dezen weg in den tegen- woordigen toestand over te nemen, onder voorwaarde dat vooraf een bedrag van f 13.000 in de Gemeentekas wordt gestort. De heer P. DE FEIJTER meent, dat aan het voorstel ietis ontbreekt; hij zou het nl. gewenscht acbten dat terstond aan weerszy- den van de straat een trottoir werd aange- bracht, er wordt daar nogal druk gebouwd. Later zit men er dan toch mede. De VOORZITTER acht dat nog wel niet zoo direct noodzakelijk, maar stemt toe, dat dit or ook nog wel bij kan worden gezet. Het aldus gewyzigde voorstel wordt aan genomen met algemeene stemmen. 5. Verbetering van den Zaamslagsc.hen weg. Naar aanleiding van deswege in vroegere zittingen gehouden besprekingen deelen Bur gemeester en Wethouders het volgende mede Volgens onze toezegging zouden wij als eenig plan van object met het oog op den komenden winter voor werkversohaffing tijdig het plan tot verbetering van den Zaam- lagschen weg U voorleggen. Het ontwerp omvat de afgraving van een gedeelte van den Zaamslagschen weg vanaf de Ronde Putten tot aan de grens van Zaam- slag. Door deze afgraving te combineeren met het dampen van de daar aanwezige groote put zou een goede gelegenheid ontstaan voor werkverschaffing, gedurende de wintermaan- den. Daar de afstand, waarover den grond ver- voerd moet worden, groot is, zou hier voor geruimeh tijd, voldoende werk zyn. De tegenwoordige keiweg is geheel versle- ten en eischt naast de vemieuwing ook een verbreeding tot 4 meter plus aan weerszyden een fietspad van 1 meter, zoodat dezen weg in totaal zal kosten: Kilinkerverharding (9600 M /5) 48.000 Fietspaden (4800 M. k f 2,50) 12.000 Uitbreken wegens afgraving 22.000 Ontmodderen en dempen van den put 3.000 Onvoorzien 1.000 Totaal vanaf Prov. weg tot einde 86.000 Dit eindbedrag weerhoudt ons- met een voorstel tot Uwen Raad te komen in dezen tijd van terugslag op elk gebied om dit werk in den komenden winter uit te voeren. Wel is waar rekenen wy op een renteloos voorschot gedurende 20 jaren (omdat het een klinkerverharding is) doch afgezlen van dit belasten wy onze begrooting gedurende 20 jaren met minstens 4000, wat niet onbelang- rijk mag genoemd worden. Op grond van dit komen wy met geen voorstel te dien opzichte en leggen dit plan aan Uwe beoordeeling over. Dit neemt niet weg, dat wy overtuigd biyven, dat dezen weg verbetering behoeft en naar werkvoorziening voor de werkloozen in den komenden winter met ernst moet worden uitgezien. De heer 't GILDE staat zeer sympathiek tegenover elk streven om door middel van productieve werkverschaffing te komen tot werkeloosheidsbeperking. Dat neemt niet weg, dat hy t.o.v. deze aange'legenheid nog al het een en ander in het midden te brengen heeft. De noodzakelijke verbetering in me- nigerlei opzicht van dezen weg is iets waar wel absolute homogeniteit zal bestaan. De hooge Zaamslagsche dyk met zijn smalle be- strating kan aan de eischen van het tegen- woordig verkeer niet meer voldoen. Het be- vreemdt tal van vreemdelingen, maar ook velen die met den toestand vertrouwd zyn, dat er niet meer ongelukken op dezen weg gebeuren. Dat Burgemeester en Wethouders het niet aandurven met een concreet voorstel te komen, moet bevreemden, alhoewel hy het van een op zyn laatste beenen loopend college als zoowel de Raad als Burgemeester en Wethouders zyn wel kan plaatsen, dat zy dit aan haar opvolgers wenscht over te laten en zy uaarom huiverig zijn op een beslissing aan te dringen. Bpr. zelf zou het brutaal vinden van een op zyn laatste beenen loopend college om zulk een ingrijpend voorstel te doen, ware het niet dat de ujdsomstandigheden, met name de werlteioosheid, ,,handelen" noodzakelijk ma- ken. Als Burgemeester en Wethouders kunnen verklaren, dat het werk niet behoeft ver- daagd te worden en het ook nog zeer goed kan uitgevoerd worden als de beslissing aan den nieuwen Raad werd overgelaten, dan zou hij daar veel voor voelen. Bpr. zou verschillende vragen aan Burge meester en Wethouders willen stellen. in de eerste plaats: waarom de put aan de grens der gemeente aigenlyk gedempt moet worden. R dit alleen met het oog op werk verschaffing Verder, of tengevolge van de afgraving gronden moeten worden aange- kocht. Vervolgens, of een klinkerbestrating vol doende houdbaar is. Het heeft hem voorts betreurd, dat uit de wel wat schrale gegevens die ons over een financieel zoo ingrijpende aangelegenheid ge geven worden, niet eens bij benadering blykt wat nu eigenlijk aan werkloon in dit bedrag zit. Ook treft het hem, dat niet tevens een be- rekening is gemaakt voor een keiweg. Wan neer de weg met keien wordt bestraat, zal toch over een langeren termijn een renteloos voorsohot worden gegeven, afgezien van het feit, dat een zoodanigen weg veel deugdelyker en zeker met het oog op het vele er over komende zwaar vervoer meer gewenscht is. Is getracht de weg aan de Provincie over te geven? Z.i. getuigt het van slecht inzicht om slechts een bedrag van 1000 voor onvoor zien te ramen. Tenslotte vroeg spr. of de weg in eigen beheer wordt gelegd. Z.i. zou aanbesteding onder voorwaarden, dat de eventueele werkgevers voor het grond- werk Axelaars moeten nemen, meer zijn aan te bevelen; althans zal de weg by aanbeste ding in elk geval belangryk minder kosten. Alles bij elkander en in de eerste plaats met het oog op den dreigenden nood der werkloozen in den a.s. winter, zou hy aan den Raad durven adviseeren, deze gewichtige be slissing te nemen. Ook uit een oogpunt van verkeersveiligheid is verbetering dringend ge wenscht. De VOORZITTER geeft in antwoord op de gestelde vragen te kennen, dat het dempen van den put noodzakelyk is, omdat het ge wenscht is de daar bestaande grocvte bocht in den weg gedeeltelyk weg te nemen. Daar komt nog by, dat dit een aanmerkelijk stuk werkverschaffing beteekent. Aangezien het geen eerste klasse weg is en het verkeer daarover niet z66 druk is, kan volstaan worden met klinkerbestrating in plaats van keien. De laatste is dubbel zoo duur en als het te verkrygen renteloos voor schot dan in 30 annuiteiten moet worden terugbetaald is de jaarlijksche verzwaring der uitgaven nog hooger. Een klinkerbestrating is goedkooper en gaat een 20 jaar mee. Men krijgt daarvoor dan ook een annuiteit voor 20 jaar. Wat de vraag betreft of het werk nog in den aanstaanden winter zal kunnen worden uitgevoerd, indien daarover door den nieuwen raad zal moeten worden beslist, deelt spre- ker mede over deze zaak met den ingenieur van den provincialen waterstaat te hebben gesproken en deze meende, dat, indien daar toe door den nieuwen raad besloten werd, het verleenen van een renteloos voorschot nog in de najaarszitting der Staten aan de orde zou lcunnen worden gesteld. Hy verwacht, dat Ge deputeerde Staten daartoe wel zouden willen medewerken en alsdan begin Januari zou kun nen worden begonnen. Op de vraag of er ook getracht is dien weg aan de provincie over te geven, antwoord hy ontkennend. Burgemeester en Wethouders ge- looven met, dat daarop eenige kans bestaat, aangezien deze weg niet op het provinciaal wegenplan voorkomt. Was dit laatste het ge val, dan zou de weg kunnen gemaakt wor den met 75 pot. toeslag en 25 pet. voor reke- ning der onderhoudsplichtige. Burgemeester en Wethouders hebben het ook niet raadzaam geacht daarvoor onder de huidige omstandigheden een poging aan te wenden, aangezien het vooruitzicht bestaat, dat er ten opzichte van de wegen binnen be- perkten tijd een nieuwe regeling zal komen. Het zou te betreuren zijn, indien na een, twee of drie jaar een andere regeling zou komen en dit werk dan uit de gemeentefondsen was tot stand gebracht. Door verschillende oor- zaken zullen de gemeentelyke uitgaven toch al zwaarder worden belast, waarom het be- denkelijk is, die in dezen tijd met nog eens bijna een ton voor dezen weg te belasten. De uitgaven worden al gedrukt door den bouw eener nieuwe Roomsch-Katholieke school tot 40.000, waarom het geraden wordit eenigs- zins voorzichtig te zyn. Burgemeester en Wethouders achten het daarom veiliger hier- over te beslissen bij de nieuwe begrooting. Ondertusschen zitten Burgemeester en Wet houders niet stil en hopen wel een ander ob ject voor werkverschaffing te vinden, waarin minder kosten voor materialen zullen moeten gevoteerd worden. De heer OGGEL voegt hieraan nog toe, dat het werk is ontworpen, om het in eigen be heer uit te voeren, op een wyze dat daaraan veel meer handenwerk is. Zij hebben de we- tenschap dat het werk by aanbesteding veel voordeeliger zou worden uitgevoerd. Zij had- den echter het oog op werkverschaffing. Ook het dempen van den put geschiedt uit het oogpunt van werkverschaffing, uit te voeren met kruiwagens in plaats van met kipkarren, omdat er veel werkloon aan zou zitten. Op een andere manier uitgevoerd, zou het werk allicht een f 10.000 voordeeliger uitkomen. De heer 't GILDE: Bij aanbesteding zou de voorwaarde kunnen worden gesteld dat de aannemer Axelsche werkloozen in dienst moet nemen. De heer OGGEL: Dan zou hy het toch doen met kipkarren, waardoor er minder menschenwerk zou te verrichten zijn, dan zou het met 20 personen kunnen uitgevoerd, terwijl er volgens het plan van Burgemeester en Wethouders wel een 60 aan kunnen wer ken. Be VOGRZTtTER deelt nog mede, dat Burgemeester en Wethouders dit plan hebben uitgewerkt en aan den raad voorgelegd, om dat zij het beloofd hebben; zy achten het fin ders ook beter dat de nieuwe raad daarover zal beslissen. Be heer OGGEL: Burgemeester en Wet houders hebben ook het oog gehad op de te vex wachten nadere regeling voor bijdragen in wegsverbetering. Het zou ook mogeiyk zyn om te informeeren of, indien binnen een of iwee jaren een andere regeling komt, dit werk in de voordeeien daarvan ook nog zou kunnen deelen. Be VOORZITTER: Bat is een vraag. Be heer OGGEL wijst op de gemeente Zaamsiag, deze kreeg ook nog een bydrage voor een reeds uitgevoerde wegsverbetering. Be heer KRLTiJBBE: Maar die stond op hei wegenplan. Be heer OGGEL veronderstelt, dat zulks Loch voor dezen weg ook wel zou kunnen verkregen worden. Be heer J. BE FEIJTER vraagt, met het oog op het hooge bedrag ad 86.000 voor het geueele werk, of die kosten ook niet zouden kunnen verminderd worden met een 25.000. Er wordt nu voorgesteld om de bestrating van den geheelen weg uit te breken en te vervan- gen aoor klinkerbestrating. Hij meent echter dat de bestrating vanaf den provincialen weg lot aan de Ronde Putten best zou kunnen tehouden worden. Die ligt tamelijk goed. Het zou een groote besparing geven, ais dat er eens werd afgekapt. Be VOORZITTER: Dat zou wel een j 25.000 kunnen schelen. Be heer J. DE FEIJTER kan zich ver- eenigen met het dempen van den put, om de noeht reeht te maken, hy besehouwt dit als een eerste vereischte. Be heer KOSTER kan er zich bij neerleg- gen, dat over dit werk wordt beslist door den nieuwen raad, doch merkt op, dat naar zijn oordeel de begrooting weer aan den hoo- gen kant is. Rekent men dan niets voor de keien die uit den weg komen? Men wil den grooten put dempen, doch aan wie komt dan net eigendom van den grond? Hy vermeent daL die put wel een hectare groot is. Komt dit aan den eigenaar of aan den Capelle- polder Be VOORZITTER merkt op, dat er een misverstand schynt te bestaan. Het is niet de bedoeling den geheelen put te dempen, doch aiieen zoover, als zulks noodig is om den weg recht te maken. Be heer KOSTER: Maar waar moet men dan met den van den dijk af te graven grond blijven Be VOORZITTER: Die kan op de zijbermen worden geworpen. De heer KOSTER: Maar die zullen dan Loch veel in waarde verminderen, die worden nu ook beteeld. Nemen de eigenaars daar mede genoegen? De VOORZITTER: Die hebben daartoe toe- stemming gegeven. De heer KOSTER kan zich wel vereenigen met liet denkbeeld van den heer J. de Feijter om den weg slechts te beklinikeren vanaf de Ronde Putten tot de grens van Zaamsiag en de rest te laten zitten. De VOORZITTER meent dus te mogen aan- nemen dat de raad er voor Is de beslissing aan het nieuwe college over te laten. De heer't GILDE is daar 3terk voor. Hij uit evenwel zijn bevreemding, dat de heeren niet weten hoeveel werkloon er in de begrooting De heer OGGEL merkt op, dat dit uit de stukken blijkt. De heer DIELEMAN gelooft ook, dat het "t beste zal zijn, een beslissing aan den nieu wen gemeenteraad te laten. Dit is te meer het geval, omdat Burgemeester en Wethou ders zoo weifelend zijn. Ze leggen de zaak voor, doch doen geen voorstel en geven zelfs geen advies. De VOORZITTER komt hiertegen op, Bur gemeesters en Wethouders geven wel dege- lijk een advies, namelijk dat zij gezien de Ujdsomstandigheden bezwaar hebben om tlians tot die uitvoering van het werk over te gaan. Dit is toch wel een definiitief voorstel. St£Je heer DIELEMAN: Niettegenstaande zij voorts zeggen het broodnoodig te achten dat de weg verbeterd dient te worden. Met dat voorstel is de weg toch niet verbeterd? De VOORZITTER: Het is een advies! De heer DIELEMAN acht het ook beter met het nemen van een besluit te wachten tot de nieuwe raad is opgetreden, want de heeren die thans nog hier zitten maar niet meer terugkeeren, zouden er wel voor kun nen stemmen, doch hebben dan ten slotte maar heel weinig van de financieele verant- woording te dragen. Hij vraagt, of de weg dan, als de put ge dempt is, achter de huizen been loopen zal. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. Dan zou men esn nieuwen weg moeten maken. De heer KRUIJSSE: Om dat werk uit te voeren, daarvoor is geen grond genoeg. De VOORZITTER laat het ontworpen plan cireuleeren by de leden. De heer 't GILDE ziet daaruit, dat er nog meerdere scherpe boohten uit den weg zullen gaan. Moet daarvoor grond onteigend wor den De VOORZITTER: Daaromtrent is een overeenkomst met de eigenaars vastgelegd. welke geldt tot 1 December 1930. Met algemeene stemmen wordt besloten eene beslissing omtrent dit plan aan e houden. Afdeeling II. Totaal Kap. Inkomsten Totaal Kap. Uitgaven Sluitende c. Rekening van den dienst 1930. Deze rekening cijfers Afdeeling I. Totaal baten Totaal lasten f 44.807,42 f 44.807,42 Nihil. Vleeschkeurings- sluit met de navolgende 5.886,49 S 5.886,49 Sluitende Nihil. <1. Rekening van het Burgerlijk Armbe- stiuur dienst 1930. Deze rekening si uit met de navolgende cijfers Wei'kelijke ontvangsten 6.871,30 Werkelijke uitgaven 6.870,23 6. Aanbieding van diverse rekeningen. Rekening van het Gasbedrijf dienst rekening slult met de navolgende a. 1930. Deze cijfers Afdeeling I. Totaal baten Totaal lasten Winst Afdeeling II. Totaal Kap. Inkomsten Totaal Kap. Uitgaven 107.955,68 102.081,27 f 5.874,41 f 19.342,62 37.574,29 Nadeelig saldo if 18.231,67 I). Rekening van het Grondbedrijf dienst 1930. siuit met de navolgende rekening Deze cijfers: Afdeeling I. Totaal baten Totaal laxten Sluitende J 6.110,81 f 6.110.81 Nihil. Batig saldo f 1.07 Wordt voorgesteld deze rekeningen te laten onderzoeken door een door den Voorzitter aan te wijzen Commissie. Met algemeene stemmen aldus besloten zijnde benoemd de VOORZITTER voor het ondierzoelt der rekeningen van het gas- en het grondbedrijf de heeren Dieleman, P. de Feijter en Koster; voor die van het Burger lijk Arm bes tuur en bet Vleescbkeuringsne- ciryf de lieerexi 't Gilde, Claessens en Diele man. 7. Onderzoelt gelootsbrieven nieuw ge- kozen leden. De VOORZITTER stelt de geloofsbrieven met bijlagen der nieuw gekozen raadsleden, welke deze inzonden, in handen eener com missie voor onderzoek en bet uitbrengen van rapport, waarvoor hij benoemt de heeren J. de Feijter, Claessens en Koster. Gedurende bet onderzoek der commissie wordt de vergadering gesehorst. Na heropening der zitting adviseert de commissie by monde van den beer J. de Feij ter tot toelating van de heeren: C. Th. van de Bilt, P. J. van Bendegem, B. Seghers, J. M. Oggel, F. Dieleman, J. de Feyter Lz., A. P. de Ruijter, C. Hamelink Kz„ A. Th. 't Gilde, Adr. Hamelink, L. P. Ortelee, I. de Feijter. Met algemeene stemmen wordt tot toela ting der benoemd verklaarden besloten. 8. AanvulUng instructle gemeente-ont vanger. Burgemeester en Wethouders deelen aan den raad het volgende mede: Hel is ons dezer dagen gebleken, dat aan- vulling van de instructie van den ontvanger der gemeente gewenscht is, ten opzichte van het uitvoeren van opdrachten om tegenwoor- dig te zijn by bet passeeren van akten van grondverkoop om daarbij kooppenningen in ontvangst te nemen en kwyting te verleenen in de notarieele akte. Daarvoor was de Gem. Ontvanger uitge- noodigd om op 13 Juli j.l. des v.m. ten 10 uur aanwezig te zyn op de kamer van den burge meester. De Gemeente-Ontvanger zond daarop het navolgende schrijven aan den Burgemeester: „Van den Gemeente-Secretaris ontving ik 11 dezer de mededeeling, dat op heden 2 koopakten zullen worden gepasseerd, met verzoek daarbij tegenwoordig te zijn voor het geven van kwijting. Naar myn bescheiden meening behoort dit volgens art. 78 der Gemeentewet tot Uwe cempetentie. Wel zegt art. 120 dier wet, dat de ont vanger belast Is met de invordering van alle inkomsten en ontvangsten der ge meente, doch ik meen hier geen tegenstrij- digheid te mogen zien. Dit artikel zal naast art. 78 zeer goed effect kunnen sor- teeren." Hieruit bleek niet of de Ontvanger op het aangegeven uur zou komen of niet. Daar alles geregeid was en op de komst van den Ontvanger werd gewaeht, werd een persoonlijke boodschap gezonden, om even bij den Burgemeester te komen voor bespreking van eenige punten. Het antwoord was, dat hy in gemeente- dienst was en niet voornemens was te komen. Nadien is overleg gepleegd met de Wet houders, waarna een uitnoodiging is gezon den door Burgemeester en Wethouders om bp dien dag om half 11 op de kamer van den Burgemeester te komen voor het in ontvangst nemen van kooppenningen en daarvoor kwij ting te geven in de akte. Aan deze uitnoodiging is door dien func- tionaris op dat uur en binnen een kwartier nadien niet voldaan, zoodat de notaris en koo- pers onverrichter zake moesten vertrekken. Nadien is door den Gemeente-Ontvanger geen schrijven ingezonden, belreffcnde die aangelegenheid. Afgezien dat de Burgemeester aangewezen is om alle buitengerechtelijke reclitshande- lingen te verrichten, acht ons College het ge wenscht voor beide partijen, dat door den daartoe bevoegden Gemeente-ambtenaar een kwijting in de akte wordt verleend en de kooppenningen door hem persoonlyk in ont vangst worden genomen. Het komt ons voor dat dit een gewettigde eisch is. Wij stellen U voor, het navolgende artikel in die Instructie op te nemen. „Artikel 7bis. Hy is verplicht opdrachten ,,door of vanwege Burgemeester eu Wethou- „ders verstrekt, ten allentijde uit te voeren, „zoowel te zijnen kantore of daar waar zij „noodig achten". De VOORZITTER deelt mede, dat door hem giiteravond het volgende schryven is ontvan- gen door den gemeente-ontvanger gericht aan den gemeenteraad: In Uw eerstvolgende vergadering komt ter tafel: ,,Aanvulling van de instructie van den ontvanger". Het is niet mijn bedoeling er veel van te zeggen. Het voorstel druischt z66 zeer in tegen elk begrip van recht, dat dit ook niet noo dig is. Men moet al zeer weinig juridisch inzicht hebben, om niet te begrijpen, dat een bepa- llng in een instructie die een wet van lagere orde kan genoemd worden de wer- king van een wet van hoogere orde niet kan teniet doen. Hoe 66n College dan ook met zoo'n voorstel kan komen, is mij ten eenen- male een raadsel. Met een variant op Vondel zou men kunnen zeggen: Wat kan de blinde heerschzucht brouwen. Het gaat er n.l. om, of een ambtenaar zelf een ineening mag hebben. Men wil blijkbaar slechts slaafsche gehoor- zaamheid. Men zal die echter tevergeefs van mij vergen, aangezien het belang der ge meente anders eischt. Wordt door Uw Raad de instructie aange- vuld in den door het College bedoelden zin hetgeen ilc niet kan aannemen, aangezien de Raad naar mijn oordeel de zaak zuiverder zal stellen dan zal dit toch geen resultaat kunnen hebben voor de zaak, die aanleiding is tot het voorstel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 9